מה חשוב יותר, לדבר יפה או לדעת לעבוד?

הביקורת על כחלון בתקשורת, מעידה יותר על התקשורת ופחות על כחלון

ראשית אזהרה, זהו טור פוליטי לחלוטין. אני לא אצביע כחלון בבחירות הקרובות רחוק מכך (אני עדין לא סגור על זה שלא אצביע בל"ד או דאע"ש אם ירכיבו רשימה), אך ההתקפות על כחלון ברשתות החברתיות, וגם בערוצי התקשורת השונים על הראיונות שלו אתמול, ממש מטרידים אותי.

*

אני מבין שבעיקר לאנשי תקשורת, יכולת הניסוח הינה היכולת החשובה ביותר על פיה נבחנים מועמדים. יאיר לפיד למשל, מתנסח מאוד מאוד יפה. בכל זאת בן של סופרת ועיתונאי, איש אשר הרבה לכתוב לפרנסתו, אכן האיש יודע להתנסח בצורה יפה ביותר. הוא משקיע כל כך הרבה אנרגיה בלהגיד את הדבר הנכון, עד שכאשר קיבל לנהל את משרד האוצר, הוא המשיך לעבוד על הניסוחים, ולא טרח להשקיע אנרגיה בניהול המשרד.

לעומתו כחלון גדל בסביבה מעט אחרת, וכן, הוא באמת מתנסח הרבה פחות יפה. אך בעוד לפיד זוכה כעת לעדנה יחסית על יכולת גיבוש הקמפיין שלו, כחלון זוכה לקיתונות של בוז, על חוסר היכולת לגבש קמפיין. משום מה אנשים מתעקשים להשוות את הקמפיינים שלהם, ולא טורחים להשוות את הביצועים שלהם במשרדי הממשלה אותם נהלו.

*

אפשר לזלזל ברפורמה האדירה שכחלון עשה בשוק הסלולרי. אך דבר אחד לא ניתן לקחת ממנו, את העובדה שגיבש לעצמו אג'נדה, והצליח להביא ליישומה, למרות לחצים אדירים מצד חברות הסלולר שנשלטו על ידי אוליגרכים מקומיים השולטים גם בזרועות התקשורת. רק תקראו למשל על הבחירות ביוון. לראשונה בהיסטוריה המקומית, מפלגה בשם סיריזיה (כן המפלגה הפופוליסטית שם), מבקרת בריש גלי את האוליגרכים היוונים על כך שהשמידו את הכלכלה המקומית. האוליגרכים היוונים שולטים גם במסדרונות השלטון, וגם בתקשורת ההמונים, וכך למעשה הם הצליחו להגיע למצב שביוון עד ממש לימים אלה, לא נשמעה ביקורת כלשהיא על האוליגרכים היוונים.

אצלנו למזלנו יש דה מארקר, אך כאשר כחלון פגע באינטרס של האוליגרכים המקומיים, הוא עשה זאת מתוך נטילת סיכון פוליטי עצום, כמובן עבור רווח פוליטי, בדיוק כמו שפוליטיקאי אמור לעבוד.

*

כלמור, התקשורת שלנו מתייחסת למיליה שלה, לאזור הנוחות שלה, במקום להשוות את העבודה של המועמדים. התקשורת שלנו מעדיפה לרכז את מאמציה בלבחון מה המתמודדים אומרים, במקום לרכז את המאמצים בבחינת מעשיהם של הפוליטיקאים שלנו, מעשים שניתן לבחון אותם בדיעבד. בכך התקשורת שלנו נותנת יתרון למי שגדל בסביבה בה מערכת החינוך, הבית, היו חזקים יותר, על פני מי שלא זכה בתנאים טובים כאלה בילדותו, אך למרות נקודת הפתיחה החלשה יותר, הצליח להגיע להישגים ממשיים.

*

הדבר המצחיק הוא השמאלנים שיוצאים בשצף קצף על כחלון, זה שאתמול פנה לימין הפוליטי כדי לקבל את קולותיו. שמאלנים אלה ממשיכים בנטייה פבלובית לכסח את ההופעות של כחלון בתקשורת, למרות שזה בכלל לא פונה לקחת את הקולות "שלהם". שוב, כאן כחלון נמצא בניגוד מוחלט ללפיד, ועדין שימו לב את מי הם תוקפים.

*

אולי הגיע הזמן לבחון דברים אחרים, ולהפסיק להתייחס רק לעטיפה כל הזמן? או שאולי אם מרכזים כל כך הרבה אנרגיה בעטיפה, שווה לבחור בבר רפאלי לראשות הממשלה, שכחתי באיזו רשימה היא רצה.

תתמכו בדה באזר

חמישה דברים (מבין מליון) שאני לא מבין בספורט
התמנונים

83 Comments

אריאל גרייזס 15 בינואר 2015

הבעיה שלי עם העטיפה של כחלון כ"חברתי". נעזוב שניה שהוא שם את יואב גלנט, האיש והוילה, בתור מספר 2 שלו, בין הרפורמה שלו בסלולרי לחברתי אין דבר וחצי דבר. הרפורמה שלו פתחה את השוק לתחרות, שזה אולי הבסיס הכי גדול לקפטיליזם. אין פה שום דבר חברתי. בדיוק כמו שאין שום דבר חברתי ברמי לוי – הסיבה שהוא מוכר במחירים נמוכים זה לא רצון לתרום להמונים אלא להרוויח כסף – וזאת הדרך שלו לעשות את זה, על ידי שבירת מונופול.
האם יש לי הערכה למה שכחלון עשה? בהחלט. אבל בואו לא נצא מגדרנו ונראה מזרחי (כמעט תנאי הכרחי כדי להיות "חברתי" בארץ) שעזר לשפר בקצת את החיים שלנו באמצעות החלה של עקרון קפיטליסטי של תחרות ונקרא לו חברתי. בתור שר רווחה הוא עשה כמעט כלום.
ועדיין, בקרב בינו לבין ביבי ובנט, אין בכלל ספק מי עדיף. חשבת על זה שזה שהשמאל תוקף אותו עשוי רק לעזור לו?

גיל שלי 15 בינואר 2015

חשבתי על זה, ואני שמח שהשמאל עוזר לו, בדיוק מהסיבות שפרטת. אבל, בהחלט אפשר להיות קפיטליסט וחברתי באותה נשימה. אני טוען כבר שנים בפוסטים שלי שקפיטליזם שדואג לתחרות, מביא גם יותר שוויון, מתוך אינטרס ארוך טווח של הכנסות, ובכך הוא חברתי הרבה יותר משמאל שתומך בוועדים גדולים, בהסתדרות שמעדיפה סוג מסוים של עובדים על סוג אחר. אני ממש לא מסכים שעופר עיני למשל הוא חברתי יותר מכחלון, ההיפך.

אריאל גרייזס 15 בינואר 2015

אני לא מתווכח בכלל שאפשר לדאוג לחברה מתוך קפיטליזם וברור שעיניי הוא רק פסידו חברתי. אבל הטענה שלי זה שאצל כחלון לא ראיתי דאגה אמיתית למי שלא שפר עליהם מזלם, שאני רואה למשל אצל שלי יחימוביץ לבטח אצל אילן גיל און. אפילו איילת שקד, שבאה פעם אחר פעם לגבעת עמל להזדהות עם המפונים, יותר חברתית בעיניי (זה ששאר המפלגה שלה הם גועל נפש של קפיטליזם חזירי, זה משהו אחר).
בקיצור, כחלון צריך לעשות קצת יותר כדי שאני אקנה את פוזת החברתי שלו. עדיין, אני משוכנע שהוא יהיה שר אוצר טוב יותר מהאחרון ולו כי הוא מבין איפה מוקדי הכח במשק שצריך לפרק.

גיל שלי 15 בינואר 2015

אילת שקד זה סתם בלוף, היא חיפשה קולות, לא ראית אצלה שום דבר חברתי פרט לביקורים בגבעת עמל (שתי דקות מהבית שלה). שלי יחימוביץ היא בהחלט חברתית במהותה, אך לדעתי לטווח ארוך היא גורמת נזק לאינטרס אותו היא באה לקדם. תזכור איך היא כעסה על מחאת הקוטג', וגם התנגדה לרפרומה בסלולר מחשש שהחברות הסלולריות יפטרו עובדים. זה בדיוק סוג החברתיות שלא מבין איך העולם עובד, ובכך גורם נזק לאנשים בגלל שהיא נטועה בעולם המושגים של האתמול. לטווח ארוך אנשים כמו כחלון יעזרו לחלשים יותר מאנשים כמו שלי יחימוביץ. רק עכשיו שלי הבינה למען האמת, והחלה גם היא להלחם במוקדי הכח, אבל עדין נזהרת מהשותפה הגדולה של האוליגרכים המקומיים, ההסתדרות.

אזי 15 בינואר 2015

אז איך אתה מסביר את זה שכחלון טוען שיותר חשוב להלחם בעשירים מאשר בועדים?

גלן 15 בינואר 2015

מישהו כבר עושה משהו ומייד זה פוזה. כל שר עושה מה שהוא יכול איפה. היו לא מעט שיכלו ו הוא אחד שעשה וגם את זה מבקרים? מדהים בעיניי

אביאל 15 בינואר 2015

אריאל – הבית היהודי או אם נדייק המפד״ל – הם לא קפיטלסטים חזירים, הם יותר בכיוון של אינטרסנטים. הפועל המזרחי היתה מפלגת לווין של מפא״י בגלל הכספים והעמדות שהן קיבלו, היום הימין נותן כסף להתנחלויות אז הם ימניים כלכלית, אם מחר השמאל תומך בעד ארץ ישראל השלמה תראה את רוב המפלגה הופכת לסוציאליסטית.

יוסי 15 בינואר 2015

לא מבין למה נכנסים כל כך חזק בלפיד ו"יש עתיד"… מסכים שהם לא יכולים להציג הישגים מהשנתיים האחרונות – אבל מי לעזאזל מהממשלה האחרונה יכול להציג הישגים? סתם מציק לי שהוא נחשב לכשלון גמור, משום מה אני מאמין שהם ניסו להזיז דברים ונבלמו ע"י ביבי וגרורותיו… בינינו, מי יכול להצליח תחת ביבי (בלי להיות puppie שלו) ?
אגב, איך זה שבנט מתחזק כל כך ? אילו הישגים הוא יכול להציג ?

no propaganda 15 בינואר 2015

נראה לי שבנט מתחזר על חשבון ליברמן שאיבד את תמיכת הימין בגלל הדיבורים שלו על הסדר איזורי.

no propaganda 15 בינואר 2015

מתחזק*, טעות פרוידיאנית :)

קשקשן בקומקום 15 בינואר 2015

אני לא מבין אריאל למה אתה רואה סתירה בין קפיטליזם נכון (תחרותי באמת, עם מגבלות ורגולציה) לבין חברתי.
"חברתי" אצלי זה לדאוג לרווחת האזרח הפשוט. זה יכול במקרים רבים לבוא ע"י תחרות חופשית. במקביל כמובן צריך לדאוג לרשת בטחון ראויה ואפקטיבית וכאן (ממקור ראשון) כחלון אכן לא עשה כמעט כלום כשר הרווחה.
אגב אין שום עוררין בקרב המיליה של העובדים הסוציאלים ומנהלי שירותי הרווחה שבוז'י היה שר הרווחה הכי טוב שהיה כאן

ניר 15 בינואר 2015

אתה עושה את הטעות של לחשוב שמשק חופשי ומדינת רווחה הן ניגודים – קנדה, דנמרק, שוייץ ומדינות אחרות מזמן הפריכו את זה: http://www.heritage.org/index/ranking

אתה גם עושה את הטעות של לחשוב שמה שעשה כחלון היה טריוויאלי, וזה כבר האמת מתקשר לספורט – בדיוק מאמן הכורסה שהולך על דאון רביעי כל פעם.

גלן 15 בינואר 2015

מסכים עם גיל שלי ב 100 אחוזים. עד שמישהו עושה משהו, מבקרים את המעטפת. שטחיות במיטבה.

גלן 15 בינואר 2015

לא רק שאני מסכים עם הפוסט של גיל אלא גם עם התגובות. ככה זה, מחוץ לכדורגל הישאלי ומנינג יש תקווה.

רועי 15 בינואר 2015

זו טעות נפוצה לייחס את הרפורמה בשוק הסלולר לכחלון.
מי שהתחיל את המהלך והיה פורץ הדרך בנושא היה השר אריאל אטיאס, כחלון השלים את המהלך.

אזי 15 בינואר 2015

אגב עוד לפני כניסת המפעילים הוירטואלים (שכמו שכתבת, אטיאס התחיל את הרפורמה).
אטיאס גם העביר את חוק הניידות שאיפשר לעבור חברה סלולארית ולשמור את המספר שלך ובכך גרם לכך שיותר קל לעבור בין חברות סלולר מה שעוד יותר מגביר את התחרותיות.

בלאנקו 15 בינואר 2015

בואו לא ניקח לו מה שמגיע לו. זאת רפורמה קשה מאוד שהלחצים עליו שיירד ממנה הלכו והתחזקו ככל שעבר הזמן.

זה חשוב להתניע מהלכים, אבל הרבה הרבה יותר חשוב לסיים אותם כמו שצריך עד הסוף מבלי שהם יתמסמסו או יאבדו לחלוטין את המהות שלהם כפי שקורה עם אינסוף יוזמות של שרים כאלה ואחרים.

ארז (דא יונג) 15 בינואר 2015

כמישהו שקצת מעורה בשוק התקשורת בארץ – הרפורמה של כחלון אכן עזרה להוריד מחירים, אבל העלות שלה נמדדת גם בכך שמצב התקשורת הסלולרית בארץ כבר עכשיו ממוקם במקום האחרון בOECD והעתיד רחוק מלהיות מבטיח (ע"ע LTE או דור רביעי כמו שקוראים לו כאן ולא בצדק, שעדיין לא יושם בארץ ויקח עוד כמה חודשים עד שייושם וגם אז לא בצורה מלאה).

גיל שלי 15 בינואר 2015

נכון, ואני ממש לא מתרגש מזה. התקשורת הסלולרית בארץ היא מהזולות בOECD, ברור שזה בא על חשבון ההשקעות בתשתית חדשה. דור רביעי זה נחמד, אני לא בטוח שזה ממש חשוב אם הוא יגיע עכשיו או בעוד שנה, שנתיים.

ארז (דא יונג) 15 בינואר 2015

ישנם מספר מחקרים שמראים את הקשר בין רוחב פס ופיתוח כלכלי. תשתיות רשת הם גורם ביצירת או עצירת פיתוח כלכלי, אבל זו לא הנקודה.

הנקודה היא שהמכרז בו הוחלט להוסיף עוד 2 מפעילות סלולר לאלא הקיימות מעולם לא התממש. החברות (הוט מובייל וגולן טלקום) התחייבו להקים תשתית סלולרית עצמאית. הן מעולם לא עשו את זה והשבוע קיבלו אישור דה פקטו ממשרד התקשורת לא לעשות זאת. כך שהמצב הנוכחי בו 2 החברות האלה רוכבות על תשתיות של חברות אחרות לא יוכל להמשיך ובסופו של דבר הרפורמה הזו תקרוס לתוך עצמה ונחזור למצב של 3 מפעילות, רק שבמהלך הזמן הזה לא תהיה השקעה בתשתיות ונמצא את עצמנו בעוד שנים ספורות מגיעים מלהיות אחת המדינות המפותחות בעולם בפריסה סלולארית למדינה נחשלת בתחום הזה.

בשורה התחתונה – כן, משלמים פחות, אבל זה שווה ערך להורדת המסים על חשבון השקעה בתשתיות או במערכת החינוך והבריאות.

גיל שלי 15 בינואר 2015

מסכים שיש חשיבות בהשקעה בתשתיות, לא בטוח שהמצב בארצות הברית למשל הוא טוב. בארצות הברית התשתית מעט יותר מפותחת, אך הריכוז של הכח בידי קומקאסט יוצר ברון שודד מסוג חדש. בעולם של היום קשה למצוא את נקודת האיזון הנכונה, גוגל, פייסבוק, אמזון, ישמחו להרחיב תשתיות בכל מקום תמורת עוד כח

מעיין אוהד מכבי 16 בינואר 2015

בתור מי שמתגורר בבירת קומקאסט (פילדלפיה), המצב בארץ נפלא. באמת. קומקאסט גרמו לי להתגעגע להוט, וזה הישג לא מבוטל. בניגוד לישראל, כאן אין תחרות ואין אלטרנטיבה. רק חברה נוספת מספקת שירותים, וגם זה באופן מוגבל ובמחיר שהוא למעלה מכפול מקומקאסט.

מונופול במיטבו, לפחות בפילי. לזכות המונופול ייאמר שהוא גם הזול מבין החברות, אך בדומה להוט הטרייד-אוף הוא שירות גרוע ביותר.

ארז (דא יונג) 15 בינואר 2015

http://bit.ly/1sBvpu4

FYR

אביאל 15 בינואר 2015

ארז – אני חושב שהלכת קצת קדימה מדי, אם נבחן את ההתנהלות של קסבייה ניאל בצרפת, אז נראה שהוא מיצב עצמו היטב בשוק הצרפתי, עם חבילה מדהימה (סלולארי, אינטרנט וכבלים) במחיר זניח והוא לא עשה פניית פרסה, גם הדוגמא של רמי לוי שיכול היה לעלות בכמה מוקדים מחירים ולא עשה את זה – כך למעשה גולן טלקום משתמשת ביתרון היחסי שלה (המחיר) וקשה מאוד לחברות להתנער מהיתרון היחסי שלהן.

גלן 15 בינואר 2015

אתם מבינים. זה אטיאס זה, דור שלוש ולא ארבע. אז זה 40 שקל לזוג לחודש במקום 400 למה זה טוב?

רועי, כחלון, רק כחלון עמד בזמן אמת בלחצים. לחצים זה מה שנחשב, לא דיבורים ולא הצגת תוכניות. אם הצגת תוכניות הייתה העסק כבר היינו אלופי העולם בהכל.

יוני ג 15 בינואר 2015

כחלון לא היה ראש עיריית אור עקיבא.

גיל שלי 15 בינואר 2015

תיקנתי, תודה

יותם 15 בינואר 2015

גיל, זה לא חדש שלא מתעסקים בניסיון עבר ועשייה אלא רק בתדמית. יאיר קיבל 19 מנדטים, על מה ולמה?

אזי 15 בינואר 2015

בעיקר על זה שהוא לא הציג מצע קיצוני לכאן או לכאן ולאנשים נמאס מהליכוד והעבודה שנכשלים בניהול המדינה, כנסת אחרי כנסת.
אנשים כבר לא מצביעים בעד, אנשים מצביעים נגד.
מצביעי העבודה זה רק לא ביבי
מצביעי הליכוד זה רק לא שמאל
מצביעי יש עתיד זה רק לא שניהם.

גיל שלי 15 בינואר 2015

אזי, בכל העולם הרוב מצביעים נגד ולא בעד, זה הוכח בהמון מחקרים

אזי 15 בינואר 2015

בכמה מדינות יש כל כך הרבה מפלגות? (שאלה אמיתית)

אזי 15 בינואר 2015

אגב, מה שיותר הזוי בעיני הוא שרוב האנשים מצביעים נגד ולא בעד, אבל עדיין מגנים בחירוף נפש על המפלגה שלה הם מצביעים כאילו היא לא הרע במיעוטו אלא משיח בן דוד בכבודו ובעצמו.

גלן 15 בינואר 2015

לייק

גיסנו 15 בינואר 2015

זה מפתיע אותך?
הליכוד כבר 6 שנים בשלטון על סמך מעטפות ריקות מתכון. פאק איט, 90% מרשימת הליכוד זה מעטפות ריקות מתוכן.

wazza 15 בינואר 2015

כמו שכתבו לפני יש טענה שבכלל אטיאס אחראי לרפורמה בסלולר ואגב כחלון הוא מגבעת אולגה.

רועי 15 בינואר 2015

תהיה בטוח שאם כחלון היה חוזר לליכוד, אז גם בתקשורת היו מייחסים את הרפורמה לאטיאס ולא לכחלון.

גיל שלי 15 בינואר 2015

לכתוב שאטיאס אחראי לרפורמת הסלולר זה להרחיב מאוד את המושג אחראי. אפשר לראות איפה אטיאס עובד היום כדי להבין באיזה אינטרסים הוא נלחם, בדיוק כמו המפלגה שבה היה. אריה דרעי קיבל מליונים על ייעוץ לדנקנר.

גלן 15 בינואר 2015

בקושי מיישמים אחריות מצומצמת בישראל וכבר מעבירים את זה למי שלא חתך עניין.
מומחים בניהול הצלחות מינסטריאליות כאילו שיש כאלו כל יום . מדהים, איזו מדינה מתוקנת.
את כחלון כמה כל אחד כדאי לבקר. אבל להמעיט בביצוע של משהו שאחרים לא יישמו זה לספינרים. לא אנשים רציניים.

matipool 15 בינואר 2015

איפה אטיאס עובד היום ? יכול לפרט קצת על הייעוץ של דרעי לדנקנר ?

גיל שלי 15 בינואר 2015

אריה דרעי קיבל מליונים בייעוץ לחברת כלל, אי.די.בי ועוד בין השנים 2007-2013 http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1904090
אריאל אטיאס עובד היום באחת מחברות הנדל"ן של תשובה

ישי 15 בינואר 2015

ואיפה כחלון עובד היום?
מי שילם לו משכורת (בדיוק בגובה של משכורת ח"כ כי פחות לא נחמד לו)?

איציק 15 בינואר 2015

למה להרחיב. תראה איך ביבי אומר שאולמרט אחראי ואולי אפילו רבין אחרי על כל הכשלים כמו יוקר המחיי וכל שאר הכשלים. אז אם לכישלונות יש חיי מדף ארוכים, למה לא להצלחות?

מתן גילור 15 בינואר 2015

יותר מדי ניתוחים פוליטיים באתר זה – הן בפוסטים והן בתגובות – נגועים בצביעות קשה (ואני ממש לא בהכרח מדבר עליך, גיל). כשזה משרת את הטיעון אז זה רק "לפיד" או רק "ביבי". אבל כשזה משרת את הטיעון אז פתאום גם "שקד" או "גלנט" רלוונטיים. מעניין שפעם ראש המפלגה הוא הדבר החשוב בעולם והרשימה היא כאין וכאפס לעומתו ולעיתים הרשימה היא חזות הכל וראש הרשימה הוא עוד חלק אינטגרלי ממנה ותו לאו.

קורא 15 בינואר 2015

אני לגמרי הייתי מצביע כחלון לולא עמדותיי המדיניות היו שונות לגמרי.

מה שכן, קשה להתעלם גם מהתפקוד הלקוי שלו במשרד הרווחה, שזו נקודה לרעתו.

אלעד 15 בינואר 2015

אנשים לא מבינים שכחלון הוא לא סוציאליסט. סימנו אותו כחברתי בגלל רפורמת הסלולר, אבל זו לא הייתה רפורמה סוציאליסטית. הוא פשוט גרם לשוק להיות חופשי כמו ששוק חופשי צריך להיות. אותה פעולה נדרשת במקומות אחרים במשק, וזה מה שנפתלי בנט היה אמור לעשות בממשלה היוצאת. בתור אחד שרחוק מדיעותיו של בנט שנות אור, אני הייתי סופר אופטימי שהוא האיש המתאים לתפקיד ואפילו חיכיתי לראות מה הוא יעשה. כל מה שיצא מהקדנציה שלו זה סרטון היפסטרי שבו הוא מנכס לעצמו הקמה של 200 צהרונים. הוא לא הפשיל שרוולים ונכנס באומץ למקומות אליהם היה צריך להיכנס.
כולי תקווה שבכחלון עוד נותר משהו מאותו אחד שהעביר את רפורמת הסלולר. אני לא אצביע בשבילו אבל אשמח אם ייכנס לממשלה ויחליף את בנט. אני מאמין שיש ביכולתו להזיז כאן דברים.

רוג'רס אהרון 15 בינואר 2015

למזלו של כחלון הוא מזרחי.
המזל שני שלו זה שכולם מתעסקים בכמה ברפורמה בסלולר ופחות בשאר ההצבעות שלו בכנסת.
חברתי זה ממש לא.
http://hamishmar.org.il/wp-content/uploads/2012/11/1.jpg

יניר 15 בינואר 2015

מבלי להתיחס לכשירותו של כחלון.
חלק מתפקיד פוליטיקאי ובוודאי מי שמתימר להנהיג הוא להתנסח ברהיטות , להיות כריזמטי ולסחוף אחריו את בוחריו וגם מי שלא בחר בו.
זה תנאי הכרחי אך כמובן לא מספיק. יכולת ביצוע , יכולת ניהול מערכות גדולות וגם יכולת של קשר אישי הן יכולות חשובות לא פחות.
חלק מתחושות האזרח נובעות ממה שהוא חש וזה לא בהכרח ממה שנעשה אלא איך זה נשמע.

גיל שלי 15 בינואר 2015

אני אישית לא מבין במונח חברתי, כמו שהסברתי בתגובות הקודמות שלי.

אביאל 15 בינואר 2015

רועי וגיל – מי שבאמת עשה את המהפכה בשוק הסלולארי הוא דווקא מיכאל גולן וגם הוא שליח של כמה יהודים עשירים מצרפת ובעיקר ממשיכי דרכו של קסבייה ניאל של חברת FREE הצרפתית – המחירים צנחו במסיבת העיתונאים הראשונה של גולן – שהכריז על 100 ש״ח כולל אחור, שעה לאחר מכן הוט כינסה מסיבת עיתונאים בהולה והכריזה על אותו הסכום ובקיצור הקרדיט על המסגרת הרגולטורית היא של השרים – אטיאס וכחלון אבל הקרדיט הגדול (כמו בהרבה מאוד אירועים אחרים בהיסטוריה הכלכלית) היא מעשה של אדם עם חזון.

גיל שלי 15 בינואר 2015

ברור לגמרי, אבל מי שאיפשר את זה, ושילם על זה בתקיפות ממוקדות של אוליגרכים נגדו היה כחלון

אביאל 15 בינואר 2015

גיל שלי – אתה יכול לפרט לגבי תקיפות האוליגרכים ? אתה מדבר על האיומים בפיטורים וכו׳ של ראשי החברות הסלולאריות ? או משהו חמור מכך ?

ברור שיש קרדיט גדול לכחלון, אבל אם אני לא טועה, אז גם המכרזים לשתי מפעילות חדשות (וקודם לכן וירטואליות) היו גם כן בקנדציה של אטיאס – מה גם שאם בוחנים יותר לעומק, העניין הבאמת חשוב (ואני חושב שהם העתיקו את זה מאחת ממדינות המזרח) היה ההחזר הכספי (הגבוה) בהתאם לגיוס של כמה מאות אלפי לקוחות והיה בעצם המנוע האמיתי לתחרות, את הקרדיט על כך ניתן לאנשי המקצוע אני מניח.

גלן 15 בינואר 2015

אביאל, אתה מבין בכלל באיזה לחצים כחלון עמד?
מה הצורך הזה לגמד מישהו פה? כמו שגיל כתב, אתם רק נגד ולא מסוגלים לפרגן. מותר להגיד שיש דברים חשובים יותר מ סלולרי (ויש לדעתי) אבל להתעלם מאיך שהפירמידה עובדת ומנקודות קריטיות ומי הכי השפיע זה פגיעה באינטליגנציה ,

גיל שלי 15 בינואר 2015

מה שגלן כתב, ומיועד גם ללורד. כדי להבין את הלחצים, תזכור את חזי בצלאל שניסה להתמודד ומשום מה לא זכה לקבל ערבות בנקאית משום בנק בישראל, החונטה עשתה הכל כדי להכשיל את מי שהתמודד במכרזים, ואם כחלון לא היה שם את מלוא יהבו על פתיחת השוק, הם היו מצליחים לחסום גם את מיכאל גולן

Lord Anthony 15 בינואר 2015

גיל תסלח לי שאני קצת נאיבי, אבל אני באמת מסרב להתרשם יתר על המידה מכך שהגדולה של כחלון זה שהוא לא מושחת. אני באמת חושב שהוא ככל הנראה איש ביצוע טוב, ואדם עם חושים פוליטיים חדים, אבל מכאן ועד לבנות מסביב לרפורמה בסלולר את כל הדמות הפוליטית של כחלון הדרך עוד ארוכה.

Lord Anthony 15 בינואר 2015

ועוד משהו, כשאני קורא שההצעה שלו להוזלת מחירי הדיור היא תחרות בתחום התכנון זה גורם לי עוד יותר להרים גבה.
מערכת התיכנון היא אולי המערכת המושחתת ביותר במדינת ישראל ומנהל מקרקעי ישראל הוא בלשון המעטה לא בראש רשימת הגורמים לעליית מחירי הדיור.

אביאל 15 בינואר 2015

גלן – יש לי קרדיט גדול מאוד לכחלון על המהלך, אני דווקא בוחן את העניין מנקודת מבט אחרת, בעת המודרנית אין כמעט אנשים בודדים שעושים דברים גדולים וכל ההדרה הזו של אדם איד היא שטחית, עצלנית ובסופו של דבר מביאה לבורות ולעיוות המציאות בטווח הארוך. כחלון היה בורג מרכזי אבל לצידו עמדו עוד אנשים (אטיאס, מיכאל גולן וכו׳) וחשוב גם לחלק את הקרדיט. נמאס כבר מעניין הפנים היפות (לפיד) או עושה המעשים (כחלון), בטווח הארוך המפלגות הללו (כמו טומי לפיד ושינוי) גרמו בעיקר נזקים למשילות ולהמשכיות, שהן נקודות המפתח בשלטון המודרני, מספיק שתבחן את חוסר היציבות הפוליטית בספרד, איטליה, יוון ועוד אפילו טרם המשבר הפיננסי, לעומת זאת היציבות בבריטניה או בגרמניה מוכיחות את עצמן.

דרך אגב, השינוי הסלולארי הוא הישג אדיר, הוא חסך למשפחה ממוצעת מאות שקלים בחודש, זה הישג שיעלה מילארדים ובהרבה כאבים להרבה מאוד אנשים בכל תחום אחר.

Lord Anthony 15 בינואר 2015

קשה לי קצת לקנות את התדמית של כחלון כרפורמטור גדול. היה לו מזל שהוא נפל במשרד התקשורת בזמן הנכון. הוא בסופו של דבר יישם כמה צעדים שהיו חלק ממהלך מערכתי גדול שהחל בתקופת אטיאס, כמובן שאי אפשר לקחת ממנו את העובדה שהוא אכן העביר את הרפורמה ולא מיסמס אותה, שזה לגמרי לא מובן מאליו, אבל הוא לא יזם בשוב שלב את המהלך הזה הוא פשוט היה המבצע שלו.
בהתאם כחלון גם לא עשה יותר מדי בכובעו כשר הרווחה (ד"א בדומה לקודמו בתפקיד, הרצוג), כך שאם מדברים על פופוליזם ועל קמפיינים, הנה דוגמא מצויינת. וכל מי שמתגולל על יאיר לפיד צריך באותו האופן להתייחס לכחלון.

גלן 15 בינואר 2015

אני מתחיל להרגיש שישראל זה שוויץ. מיליון דברים מוסמסו, אחד עשה משהו קריטי שלא עשו אחרים והם זוכים כאן לקרדיט סו קולד שווה. שוויץ אמרנו

Lord Anthony 15 בינואר 2015

גם לא צריך לקחת את זה לכיוון ההפוך, ולהפוך לחצי אלוהים כל מי שעשה את התפקיד שלו ולא היה מושחת.

גלן 15 בינואר 2015

אבל צערי אדוני הלורד צריך גם צריך להפוך אותו כשזה מגיע לו!
תן לי רפורמה שכאבה למישהו חזק מאד שהצליחו להעביר פה בלי למסמס?
כלם חכמים וטובים ורוצים ואיכשהו לא מגיעים לבאר- בריאות, קק"ל (לוביים חזקים), ראשות השידור (לובי בינוני ועדיין לארדן אפרגן יותר מלאחרים אם זה יתממש אחרי הבחירות) ועוד.

קשקשן בקומקום 15 בינואר 2015

Lord – בתור מישהו שמכיר מקרוב את עולם שירותי הרווחה בארץ – בוז'י נחשב על ידי הדרגים המקצועיים במשרד ובעיריות (שהם עושים את עיקר העבודה) כשר מעולה. לא כחלון ולא מאיר כהן דגדגו אותו

ColoColo 16 בינואר 2015

קשקשן

Eyal 15 בינואר 2015

זה באמת נכון שאנחנו מתעסקים המון במעטפת (כמעט בכל דבר) וזה גם נכון שכחלון פשוט נראה פחות טוב, הוא מדבר לא ברור, לא ממוקד ובאופן כללי נראה לא מוכן. אבל, ישבתי בהרצאה שלו עם נחמיה שטרסלר (גם שם הוא לא היה מוכן בכלל) ואם יש דבר אחד שאני נותן לו זה את העובדה שהוא בן אדם, הוא ערכי, חשוב לו דברים כמו דרך ארץ וגם שהתנפלו עליו הוא תמיד השתדל לענות בנימוס. היום בישראל של 2015 שבערך כולם בפוליטיקה מתנהלים כמו בהמות עם שילוב של גן ילדים אדם כזה עושה לי משהו, לא יודע אם זה אומר שאני אתן לו את הקול שלי אבל בכל זאת משהו

Eyal 15 בינואר 2015

אבל לכאן או לכאן אנחנו מתעסקים בממשלה שאני אישית לא רואה איך היא יכולה להתקיים מההתחלה, בוז'י תוקף כל דבר שזז, הוא קיבל את שלי מספר שלוש מה שאומר שהם לא ישבו יחד עם ביבי וברשימה שלו יש לפחות שני מועמדים מתחת לחמש עשרה שהם מושחתים מכף רגל ועד ראש. ביבי הוא נשאר ביבי. אפילו לליברמן חשבתי בעבר להצביע אבל אחרי כל הפרשה הוא גמור (כולם מושחתים אבל בד"כ מי שנתפס מראה שכבר לא אכפת לו להסתיר את זה שזה כבר זלזול), בנט הוא אופנה ונמצא במפלגה הלא נכונה ועל יאיר פרזנטור בנק הפועלים אני אפילו לא רוצה להתחיל. קיצר הבעיה היא אופק

אנונימוס 15 בינואר 2015

בכלל הנטיה להתעסק פה במעטפת היא מדהימה. איך המועמדמים מתלבשים, אם הם יצאו פראיירים או לא, אם יש כריזמה או אין. הכל במסביב.
כל הזמן מדברים על זה שאנחנו לא שווייץ ופה יש בעיות אמיתיות. אבל איכשהו בפוליטיקה מתעסקים בשטויות הכי דביליות, ואחרי זה אתה שומע מאנשים שלא יצביעו עבודה כי "הרצוג חנון".

אהד 15 בינואר 2015

אני דווקא אהבתי מאוד את העובדה שהוא לא ידע מה זה מתווה קלינטון. לדעתי, זה מעיד על אדם שפחות מברבר את המוח על שאלות מדיניות וביטחוניות ויותר פעל לעשייה משמעותית. נמאס לי מכל מיני ח"כים שאת רוב המיקוד שלהם מפנים לסוגיות הביטחוניות-מדיניות כאילו יש להם השפעה בעניין.

כסיפוביץ 15 בינואר 2015

לא הבנתי מה זה משנה מי עשה מה ומתי, כל עוד סוף סוף משהו נעשה כאן.
איש עשייה היה וזה מה שחשוב, לעומת הברברנים הגדולים של הפוליטיקה שלנו.

לא פלא שהוא וביבי לא ביחד. זה כמו שהבוס שלך יפטר אותך בגלל שאתה גורם לאחרים להראות רע..

היסטוריון של ספורט 15 בינואר 2015

אני חלוק עלייך בדבר מהותי והוא שגם כחלון הוא עטיפה.
נכון כחלון לחם והשיג הישג יפה בסוג הסולארי אך הרפורמה הזו בטלה ב 60 ביחס לרפורמות גדולות יותר וכחלון עוד רחוק מלהיות הבולדוזר שישנה את הכללי ולכן למעשה הישג יפה אך מינורי יחסית (ההבדל בין החיסכון בהוצאת נייד לחודש לעלות דירה).

כסיפוביץ 15 בינואר 2015

הבעיה שנייד היום הוא כלי עבודה שרבים מבעלי המקצוע תלויים בו.
דירה לא ממש.

רועי 15 בינואר 2015

הבעיה אינה (רק) חוסר הרהיטות, אלא חוסר הלוגיקה. אתה שומע אותו בראיון ולא מבין את הקשר בין תחילת המשפט לסופו. ברור שאני מעדיף את כחלון על אנשים רהוטים ומסוכנים כמו ביבי או בנט, ואולי גם יאיר לפיד. אבל סלח לי אם אחפש אנשים בעלי רהיטות ולוגיקה שאינן באות על חשבון הלהיטות, הנמרצות והרצון שלהם לשנות.
אני לא אוהב את הטיעון שכחלון לא רהוט בגלל המקום שהוא בא ממנו. מאיפה הגיע שלמה בן עמי? מהיכן הגיע זוהיר בהלול, שצפוי להיות אחד מחברי הכנסת היותר רהוטים, וזאת אף לא בשפת האם שלו? רהיטות קשורה גם לרצון להיות רהוט, להשקעה בכך, לקריאה ולהשכלה רחבה, ואני מאוד מתקשה להצביע לאדם שמרכיבים אלו חסרים לו.

נתי 15 בינואר 2015

לא אתייחס כאן להיבטים פוליטיים וכו'. כמו שמתן ציין כאן, יש יותר מדי מטען סביב הנושא.
אבל
כמי שאינו מצביע ליכוד אני חייב להבין אחת ולתמיד. אני לא מצליח להבין איך ניתן אשראי גדול כל כך לכחלון, אבל לשטייניץ שהקים וקיבל את המלצות ששינסקי, שמלכיאור בחלומותיו לא חשב שזה יקרה אף אחד לא נותן קרדיט כזה.
מי שיחשוב על מפת הטייקונים שלחצו את שטייניץ לעומת אלו של כחלון יגלה שכמות הלחצים של שטייניץ משמעותית גבוהה פי כמה מאלו של כחלון (בתמצית: אלוביץ' בן דוב ודנקנר, על סכומים של מאות מיליונים בשנה לעומת דנקנר, תשובה נובל ועוד על מיליארדים רבים לאין ערוך).
במקום זה הוא מושא ללעג וקלס.
נשגב מבינתי.

ישי 15 בינואר 2015

העניין הוא לא רק היכולת להתנסח, אלא השאלה אם יש לו משנה סדורה בנושא כלשהו חוץ ממחירי הדיור.
מה שנכון הוא שגם ללפיד אין משנה סדורה על שום דבר, אבל ברהיטות הדבילית שלו הוא מצליח לחפות על זה.
יש אנשים שלא יודעים להתראיין אבל יודעים מה הם רוצים לעשות. יש אנשים שלא יודעים מה הם רוצים אבל לא יודעים להתראיין. הראשונים הם פוליטיקאים ראויים והאחרונים פוליטיקאים פופוליסטים. כחלון לא זה ולא זה.

איציק 15 בינואר 2015

גיל (שלי), יש לי הרגשה שמעכשיו ועד שיאיר לפיד יעזוב את הכנסת, אתה תמשיך לכתוב פוסטים נגדו. צריך להיות הגון יותר. אין פסול, בין היתר להיות גם רהוט. מאיך שאתה מנסח את זה אפשר לחשוב כאילו זה חיסרון גדול, אז לא, זה ממש בסדר שפוליטיקאי יודע לדבר. אם לכחלון יש בעיה עם זה, אז זה לרעתו. ככה זה בעולם הפוליטי, צריך לדעת גם לדבר. יש כאלו שהיו ראשי ממשלה ונשיאים כיוון שידעו לדבר (ריגן לקח את הנשיאות בגדול בגלל שידע להופיע, ועבר מסך בצורה הרבה יותר טובה מיריבו הצנון קרטר). לפיד ומפלגתו לא נכשלו ואף תפקדו לא רע בכלל (לפיד אולי פחות טוב מהשאר, אבל המפלגה היתה יותר מבסדר). ללפיד שמו רגלים מהרגע הראשון וגם הוא עשה טעויות. האם יכל להיות טוב יותר, ודאי שכן. האם מה שהוא ומפלגתו עשו זה כישלון, חד משמעי לא. אפשר להיות נגדו, אפשר בעדו, ואפשר להיות אדישים כלפיו, אבל במקרה שלך נראה שגם אם נשים מולו כופסאת שימורים חלודה, אתה תכתוב פוסט למה היא ראויה מלפיד להיות בכנסת. תהיה חיובי (למישהו, לאו דוקא כלפיו), למה משא הצלב הזה נגדו?

גיל שלי 15 בינואר 2015

כנראה בגלל האכזבה האדירה שלי ממנו. בכל מקרה זה פוסט על כחלון לא על לפיד

איציק 15 בינואר 2015

אם אני זוכר, האכזבה שלך ממנו היתה עוד לפני הבחירות, אז אתה מוטה מראש (כמו שאני מוטה לאנשהו). העיניין הוא, שהפוסט על כחלון עם דגש חזק על לפיד, כדי שיהיה כחלון מול משהו שלילי. ההרגשה שלי, שכל מי שלא נשים, אתה תשים את לפיד כנגדו כמשהו שלילי, כניראה אפילו אם זו תהיה דב חנין זועבי.
נ.ב.: בעיניין דאעש אני איתך, אחרת עוד יכולים לעוף ראשים ;)

דוני דארקו 15 בינואר 2015

הי גיל , מתנצל מראש על האורך ..התחלתי לכתוב חלק מהדברים בתגובה לפוסט אחר שלך ובנתיים זרמו להם הרבה מיים בירדן .קראתי את הפוסט הנוכחי והחלטתי לשלב מעט .מקווה שהדברים לא יצאו מבולבלים מדי .

לגבי ישראל .קצת מוזר הויכוח בין ימין ושמאל .אני איש של דאטה (BIG DATA בימינו ),כלומר מידע ,נתונים וכו ובזה אני מתמחה .וגם קצת בכלכלה. אני משתדל לא לבדוק מה אנשים אומרים ,אלא מה הם עושים .בהפשטה זה נקרא FOLLOW THE MONEY .
מידע שכזה יכול לגלות לנו למשל שהרוב המוחלט של התעבורה באינטרנט מוקדש לפורנו ,מעקב אחרי עלילות סלבריטיס ,קניות ודרכי בידור אחרות .
מה שמוביל למסקנה שרובו של המין האנושי עסוק רוב הזמן בזימה ,בקריאת רכילות ובקניות של מוצרים שהוא לא מאוד צריך .וכל זאת ללא הבדל דת ,גזע או מין .
נחזור לכסף – מ 1948 ועד 1977 הכסף עבר למי שהיה מקורב לשלטון .מ -1977 ועד 2014 הכסף המשיך לעבור למי שהיה מקורב לשלטון ….העניין הוא שפשוט יש הרבה יותר כסף במערכת ,והוא כולו מגיע מכם ,לפחות מאלו מכם היצרניים .והוא עובר כולו לקבוצות ספציפיות באוכלוסיה .
כמובן שאין בעיה לכאורה ,אז אנשים מסוימים נעשים עשירים או מבוססים על חשבון אנשים שמחוברים מעט פחות ,אבל חיים את החלום שגם להם זה יקרה רק אם יעבדו קצת יותר .
אבל כמו שראינו ב- 2008 ,ברגע שיש משבר פיננסי ,הכסף של האחרים יכול להשפיע מאוד גם על האין כסף שיש לי או לך .
זה קורה כאשר הרבה כסף מחפש אפיקי השקעה ,כאשר הממשלה כרגולטרית אינה מבינה את ההשלכות או נמנעת מסיבות אחרות לסגור פירצה שמאפשרת קנית מספר רב של דירות והשכרתם ללא מס בכלל או עם מס ש"משתלם" על פני אפיקי השקעה אחרים .אז לפתע הכסף של האחרים ,שעד עכשיו לא ממש הפריע למי שאין לו כסף מוצא "בית" חדש .ופתאום ,מסתבר שלמרות שיותר מחצי מדינה משתכרת שכר מגוחך ועוד חלק גדול נאבק לשרוד את החודש ,פתאום קופצים להם מחירי הדיור ב- 60-70 אחוז .איזה קסם .
לפני שמישהו יצעק זה שוק חופשי בבקשה לעצור -אם יש משהו שחשוב להדגיש וחייב להיות כתנאי בסיס לכל דיון – אין דבר כזה שוק חופשי !@#$$ . יש מושג כזה כן ,אבל הוא תאורטי לחלוטין .במציאות ,חיים על השמש אפשריים מעט יותר מהתקיימות של המושג שוק חופשי . ומכאן נמשיך .
אז עכשיו לא רק שאין לכם כסף ( בהנחה שאתם זוג צעיר ולא מחובר במיוחד ) ,פתאום האין כסף שלכם צריך לשלם הרבה הרבה יותר על אותה קורת גג .
אם אתם שייכים לסקטור ציבורי חזק קרי איגוד שדות התעופה ,נמלים ,חברת חשמל ,הסקטור הצבאי/בטחוני וכו אתה מסודרים כנראה .אם לא אבל אתם כבר בעלי דירה או שניים ,אז מצבכם סביר .
אם אתם בסקטור הפרטי ,צעירים ובלי הורים שיוכלו לעזור מצבכם רע .גם עם מקצוע סביר בתחום ההי טק לדוגמא ומשכורת טובה ,אתם תעבדו קשה יותר מההורים שלכם שחיו במדינה עם תנאי פתיחה נוראיים .אתם תעבדו הרבה יותר (במיוחד יחסית לאם ) ואתם בעיקר תרדפו אחר הזנב שלכם (שזה אומר בגדול שתפרנסו הרבה מאוד אנשים אחרים שמחוברים טוב יותר ) ובסוף היום בקושי תעמדו בשכר הדירה של המשכיר שלא ממש ברור איך אבל יש לו עוד איזה 10 דירות בדיוק כמו שאתם משכירים – ולא ,הוא לא עושה רושם יותר אינטילגנטי מכם ,אולי אפילו הרבה פחות .
בחזרה לתחום הרפורמות ,תחום הבינוי הרבה יותר קל מבחינה מבנית .אין צורך להתעמת עם חברות ענק פרטיות או סמי (עופר) פרטיות .
כאשר אתם קונים דירה ,אתם משלמים על הבלוקים ,על העבודה ועל הקרקע .מעבר לכך יש מסים כמובן על כל אחד מאלו בנפרד ועל כולם ביחד (בזמן הקנייה) .
מתוך השלושה למעלה ,המחיר של השניים הראשונים בהשוואה לשנים האחרונות (10 שנים) לא עלה ,ואולי אף ירד ריאלית .
השלישי מגלם בתוכו את כל עליית המחירים של השנים האחרונות ,ונמצא כולו בבעלותה של המדינה .(שוק חופשי כבר אמרנו … ) .
בואו לא נסבך דברים ,כי כלכלה היא לא דבר מסובך בסופו של יום ,
גם אם יש אנשים שלמדו כלכלה כל חייהם כנראה שאין להם יכולת לא להציל בני אדם וגם לא לנבא את המשבר הבא .(לא יותר מאדם משכיל ממוצע) .
מחירי הדיור לכאורה נקבעים בשוק חופשי .
בוא נגיד שאתם מבקשים לקנות תפוחי אדמה בשוק החופשי ,אבל חברה אחת מחזיקה ב -96% ממלאי תפוחי האדמה .כאשר ארבעת האחוזים הנותרים לא ראויים למאכל .
השוק חופשי ,המחיר נקבע לכאורה על ידי היצע וביקוש ,אבל החברה (נקרא לה נשר) היא זאת שקובעת את המחיר על ידי יצירת היצע מצומצם .כל עוד היא משאירה את ההיצע מעט מתחת לביקוש ,היא מבטיחה שלא תהיה התמרמרות גדולה מדי (לא שזה משנה עבורה ,אבל נגיד שהיא מעוניינת בתמיכת הציבור השבוי ).
כאשר לפתע הביקוש קופץ בשל מאורע חריג (נפנוף כנפי פרפר מעל מיקרונזיה למשל) ,היא יכולה אמנם לגדל יותר תפוחי אדמה אבל היא צריכה לזרוע מייד על מנת שבעונה הבאה יהיה יבול גדול יותר .
בינתיים אותו תפוח אדמה שאנחנו תלויים בו לחלוטין (בו נניח שהוא בצורת בית) ,שווה פתאום הרבה יותר .
אף אחד מאיתנו לא מרוויח יותר ,אבל בשביל לשרוד פתאום צריך לשלם כפליים על אותו קילוגרם של תפוחי אדמה .
כיוון שחברת נשר היא חברה טובה ,היא מחליטה להגדיל במעט את היבול לעונה הבאה .במעט ,כיוון שהיא חברה שדואגת בעיקר לעצמה וכך ראוי שתעשה על פי כל כללי המשחק ( בקפיטליזם מקסום הרווח או ההון הוא מטרה עיקרית ,אם לא היחידה)
כיוון שאנחנו בשוק חופשי וכל אחד יכול לקנות תפוחי אדמה ,הסתבר שלאחר שנה היבול אמנם גדל ,אך רובו של היבול נמכר לסוג של ספסרים או אולי בעלי קרקעות .הם פשוט יכלו להציע מחיר גבוה יותר ובשוק חופשי זוהי השורה התחתונה .
מה שהוביל לכך שחלק רב מתפוחי האדמה פתאום התרכז בידיים של מעטים (בעלי הון נקרא להם) ,והשאר נמכר לאזרחים במחיר שהמשיך לעלות או הוחכר לאזרחים (אולי נקרא להם אריסים) לטווח ארוך .
המחיר לא הוזל מכיוון שלציבור נותר פחות כסף לקנות תפוח אדמה שעולה הרבה יותר ,כאשר הוא אינו יכול גם להתחרות במי שהתמזל מזלו ויכול לקנות שלושה או ארבעה תפוחי אדמה .
התיאור של האריסים אינו מוקצן .כולנו חיים באיזו בועה של שוק חופשי ,קפיטליזם ועוד מושגים שזורקים בכיווננו ואנחנו בולעים בשקיקה .
למדינה יש יכולת שאינה ניתנת לערעור למכור אדמה ,או לחלק אותה במחירים סמליים למי שהיא חפצה ביקרו .היא עשתה זאת בעבר והיא יכולה לעשות זאת כרגע . השאלה היא מה האינטרס שלה לעשות זאת לעומת האינטרס לשמור על מחירים יציבים אך גבוהים .
היכן שהאינטרס החזק יותר ינצח שם גם יוכרעו מחירי הדיור .הביצוע עצמו הוא החלק הקל –
דוגמה לפתרון שכזה :
מאגר שלם שמצליב נתונים על הכנסות בארץ ובחול ,שרות צבאי ,מספר ילדים ,נכסים וכו וזאת על מנת לקבוע זכאות .(הטכנולוגיה קיימת כבר הרבה מאוד זמן) .
בנייה לפי מחיר מוסכם של פרויקטים (נאמר 500000 לדירת 4 חדרים במרכז,שנתיים לביצוע) והשכרה לטווח ארוך עבור זכאים (בעיקר זוגות צעירים ,סטודנטים -העתיד שלנו בגדול וכמובן עבור קשישים ,נכים ומי שהחיים לא האירו לו פנים ) . המחיר מפוקח והשכירות מוגנת .
אפשר גם אופציה לקנייה כמובן ,כאשר כאן הרגולציה מעט יותר מחמירה ,אך שוב הטכנולוגיה לדעת למי יש דירה אחת או 10 ולמי הדירה רשומה על שמו או שם הנכד כבר קיימת ,חסר רק הרצון ליישם אותה .

רן הנרגן 16 בינואר 2015

תגובה יפה. העלת נקודות מענינות. כשלעצמי אני חושב שלו המדינה היתה גובה על הכנסות משכר דירה נטו (בקיזוז הוצאות שכר דירה לכאלו משכירים דירה אחת ושוכרים אחרת) את אותו אחוז מס שהיא גובה על רוחי מס הון כמות הדירות שנרכשות להשקעה היתה יורדת פלאים וחלק גדול מעלית המחירים היה נחסך.

MOBY 16 בינואר 2015

התקשורת (וארץ 2 בייחוד) מתגייסים לעזור לחבר. האיום הכי גדול של לפיד זה כחלון, מכאן זה מתחיל. עכשיו נחבוט בכחלון.
מצחיק שאת ביבי מבקרים שהוא אשף תקשורת (כשבארץ אין מראיין אחד שלו בז לו ולא מאמין למילה שיוצאת מפיו) ולפיד שהוא באמת אשף תקשורת הבקורת הזו נעלמת.
כחלון טועה כשהוא לא מציג רשימה, יותר מדי נעלמים.

Lord Anthony 16 בינואר 2015

לפיד וכחלון לא מתחרים על אותו אלקטורט, אולי בשוליים, האיום המרכזי על לפיד הוא מפלגת העבודה לא כחלון.

MOBY 16 בינואר 2015

כחלון לוקח ללפיד את הקולות 18 פחות 8 שווה 10 משום מה זה מסתדר….

אסף the kop 17 בינואר 2015

כחלון זה טוב ויפה, אבל אני מציע להצביע לבוס שלו לשעבר, ביבי.

MOBY 17 בינואר 2015

למה כי הוא הצליח כל כך בזמן שהוא ראש ממשלה? מה הוא עשה במיליון הקדנציות שלו? אם הוא היה מאמן את הקבוצה שלך כבר מזמן היית מחליף מאמן.

Comments closed