המחיר שמשלמים האולטראס של פוטין

הכבוד, רק הכבוד חשוב, אולי גם 200 מליארד דולר עוזרים, אבל זה רק בשביל הכבוד

קוראי בלוג זה יודעים מזה זמן, פוטין הוא האיש העשיר ביותר בעולם. ביל בראודר היה במשך שנים יוצא ובא בכבוד מלכים ברוסיה. הוא ייצג את הקרן הזרה הגדולה ביותר להשקעות ברוסיה, וזכה לכבוד מלכים, עד שהסתכסך עם האנשים הלא נכונים. בספר חדש שיצא בקרוב, ביל טוען שפוטין שווה יותר מ200 מליארד דולר (בשביל הפרופורציה, ביל גייטס מסכן צריך להסתפק ב79 מליארד), וכן שפוטין השקיע לפחות את שמונה עד עשר השנים הראשונות שלו בגניבה ככל שאפשר (קליפטוקרטיה).

*

לחובבי היסטוריה אזכיר את מלחמת העולם הראשונה. עשרות מליוני אנשים פרשו מהעולם במהלך מלחמה זו, מלחמה בה לאף אדם לא היה ברור במדויק על מה בדיוק נלחמים. החיילים במלחמה למדו זאת ראשונים, הם הבינו שהם מתים כחלק מגחמות ואינטרסים שלא קשורים בהם ישירות בשום דרך. לכן האנשים העסוקים במיוחד היו אלה שלכדו עריקים והרגו אותם. זה היה התפקיד החשוב ביותר בכל הצבאות.

פוטין סוחב את אזרחיו למלחמה באוקראינה, כמובן לאחר שסחב את אזרחיו להרפתקה קטנה בגרוזיה, ולמלחמה עקובה מדם בצ'צ'נים, כבוד רוסי הוא דבר שעולה בהרבה חיי אדם. עוד דבר שברור הוא שאזרחי רוסיה משלמים את מחיר המלחמה לא רק בחיילים הרוגים, אלא גם בירידה דרסטית ברמת החיים. מזל שתוחלת החיים ברוסיה גם כך לא גבוהה במיוחד, הגבר הרוסי הממוצע הולך לעולמו לאחר 60 שנה, כך שאין צורך לחסוך לפנסיה.

*

הדבר הזה מזכיר לי במיוחד את האולטראס למינהם בכדורגל. השחקנים עצמם יודעים שיום אחד הם משחקים בצהוב, יום אחד באדום, כך שהם מבינים בדיוק מה נמצא על כף המאזנים בכל עונה (פרנסה וקצת כבוד). האולטראס למינהם משוכנעים שמדובר בחיים ומוות, מלחמה על הכבוד, כבוד שאסור לפגוע בו.

פוטין הוא בסך הכל השחקן ברוסיה, הוא יודע איך להשתמש בכבוד הרוסי על מנת להשיג עוד קצת כח. בדיוק כמו השחקנים שיודעים לרתום את הקהל, כך פוטין רותם את עמו. ככל שהאנשים עסוקים במלחמה לשרוד, כך הם פחות שמים לב לכך שגונבים אותם.

*

האם אצלנו המצב שונה?

מזל טוב, אתה במלחמה
ביג דיל, בני תבורי

83 Comments

אנונימוס 16 בפברואר 2015

בפוליטיקה אצלנו זה אותו דבר. אבל דווקא בכדורגל הרבה פעמים האולטראס הם הראשונים לזהות פוטינים למיניהם, ושאר הקהל עושה כמיטב יכולתו כדי להדחיק ולא לשים לב.

ניינר 16 בפברואר 2015

גם להוד רוממותו הקיסר ביבי יש את האולטראס שלו, רק שהם לא איזה חבורה קטנה ביציע . אני משוכנע גם שהוד רוממותו עשיר מאד היות וידוע ששכח מתי בפעם האחרונה שילם על משהו מכיסו הפרטי ושלפי חוקי הקיסרית, חל איסור מוחלט להשתמש בכסף פרטי להוצאה כלשהי .

רועי 16 בפברואר 2015

ככה זה השמאל, כשהדמוקרטיה לא מסתדרת לכיוון שלהם, אז פתאום זו קיסרות.

Amir A 16 בפברואר 2015

לעומת הימין שאצלו זה אף פעם לא כך.

רועי 16 בפברואר 2015

הכל עובר עלי וקקה בידי .
אחלה.

Amir A 16 בפברואר 2015

לא יקירי. פשוט מה שאתה תיארת הוא דבר שקורה בכל העולם, בכל משטר. ברגע שמשהו לא עובד לאופוזיציה היא מיד מאשימה את הממשלה בהפיכתה לקיסרות/פשיזם/דיקטטורה ועוד. הנה, בארה"ב הרפובליקאים מאשימים את אובמה באותן האשמות בעקבות אובמה-קר ועוד. רק שאתה בחרת להציג את התופעה הזו כאילו מדובר במשהו שרק השמאל עושה.

רועי 16 בפברואר 2015

שטות מוחלטת.

Amir A 16 בפברואר 2015

אם אתה אומר.

רועי 16 בפברואר 2015

אני משוכנע שבכל מקום בעולם ניסו להעביר חוק לסגירת עיתון.
חוק לסגירת עיתון ריבונו של עולם.
ו"שומרת הסף של הדמוקרטיה" הרימה את היד שלה בעד.
לאן הגענו.

wazza 16 בפברואר 2015

גם בישראל לא ניסו להעביר חוק כזה, לעומת זאת ניסו להעביר חוק שיחייב לגבות כסף עבורו

ירוק 17 בפברואר 2015

נו באמת, למה אתה מבלבל את רועי עם עובדות?

רועי 17 בפברואר 2015

מה שגורם לכם לישון טוב בלילה עם החוק הביזיוני הזה.

רועי 17 בפברואר 2015

ואגב עובדות:
הנה ציטוט של גברת דמוקרטיה על מניעיה להצבעה בעד החוק "לקידום העיתונות(השמאלנית) הכתובה" :
"העיתון מקדם השקפת עולם שבעיניי מנוגדת לאינטרסים של מדינת ישראל".

אביאל 17 בפברואר 2015

אמיר – תענה לעניין, האם לדעתך ראש ממשלה צריך לשלם מכיסו את הוצאותיו ? כי בוא נבדוק, בוא נבדוק בעולם החופשי והדמוקרטי, האם נשיא צרפת, נשיא ארה״ב, קנצלרית גרמניה, רה״מ איטליה, רה״מ ספרד וכו׳ וכו׳ משלמים אגורה מהכיס שלהם, אתה יודע מה נלך על שוודיה, דנמרק, נוורווגיה ואיסלנד ונבדוק אם הם משלמים, אז חסכתי לך, אף אחד מהם לא משלם.

אבל היי, מדובר על נתניהו, הכל כשר בהסתה המתמשכת נגדו.

Amir A 17 בפברואר 2015

אביאל, מכיוון שאני חי בארה"ב אני אענה על הנשיא כאן. ובכן, נשיא ארה"ב משלם מכיסו על ארוחותיו, למעט אם מדובר בארוחות רשמיות של הממשל. הוא גם משלם על הסבון, השמפו, הבגדים, האוכל לכלב, הנעלים וכדומה. במידה ומי מבני משפחתו מתלווה אליו לנסיעה רשמית, הוא מחזיר את ההוצאות לממשל. חופשות, כמובן הן על חשבונו. אם הוא רוצה להזמין אורח לטיסה באייר פורס 1 הוא ישלם כרטיס שווה ערך למחלקה ראשונה. ועוד ועוד.
בפעם הבאה שתציע לחסוך לי משהו אני חושב שאוותר. לא נראה לי שהשירות שאתה מציע אמין.

אביאל 17 בפברואר 2015

בוא תדייק –

400000 אלף דולר משכורת שנתית
50000 אלף דולר הוצאות שנתיות
100000 דולר הוצאות נופש
19000 הוצאות בידור

ראשית, אני חותם ובטוח שרה״מ חותם על סכומים כאלה ומשלם על מסעדה לו לחבריו בעצמו, דבר שני נחכה למחר (או מחרתיים) ונראה את ההוצאות המדויקות של בית ראש הממשלה, אגב שם יתפרסם כלל ההוצאה על בית ראש הממשלה, המספרים למעלה מדברים על הוצאות ישירות וספציפיות של הנשיא, אני מניח שתקציב הבית הלבן מרקיע שחקים ובצדק אגב, ראשי ממשלה צריכים לחיות בפאר.

עוד נקודה קטנה, בארה״ב מדינה בה שיעור העניים עומד על 15 אחוזים (21.8 אחוזים עד גיל 18), בה ל13.4 אחוזים מהציבור אין בכלל ביטוח בריאות, מדינה בה הפערים החברתיים (מדד ג׳יני) הם מקום 3 בOECD (אחרי צ׳ילה ומקסיקו), לא ראיתי את מהדורות העיתונים ומשדרי הטלווזיה והבחירות מתלוננים על סכומי העתק המוזכרים לעיל.

Amir A 17 בפברואר 2015

אם אני לא טועה אתה פנית אלי בטענה שאף אחד ממנהיגי העולם המערבי לא מוציא אגורה מכיסו, כולל נשיא ארה"ב. אפילו הודעת שאתה חוסך לי את החיפוש אחר האינפורמציה המדוייקת. הלכתי, בדקתי (האמת היא שידעתי את זה מראש) ומצאתי שנשיא ארה"ב מוציא גם מוציא מכיסו.

ואתה במקום להודות בטעות, במקום להראות קצת ענווה ושפיפות קומה, חוזר ודורש ממני "בוא תדייק"?

אם אני לא טועה, זו לא הפעם הראשונה שזה קורה לנו. בפעם הקודמת שזה קרה לנו (אני לא זוכר את הפרטים המדוייקים) טענת שאחוז מסויים, גבוה למדי, מהעולם המוסלמי תומך בפיגועי אלימות. כשהבאתי את ההפניה למחקרים אליהם התייחסת בעקיפין ראינו שבעצם הטענות שלך, אעפס, לא בהכרח מדוייקות. לא שזה הפריע לך כמובן להמשיך לטעון שהצדק לצידך.

להבא אתה יכול לחסוך את הנסיון למצוא סימוכין לעמדות שלך. פשוט תודיע שאתה צודק וזהו.

אביאל 17 בפברואר 2015

בוא נדייק שוב, אתה הולך לפינות, אני מניח שגם בישראל אם ראש הממשלה מזמין אורח אישי לטיסה הוא משלם על כך (אם לא היינו שומעים את זה מזמן ממבקר המדינה), בקשר לחופשות פרטיות אין לי מושג, את הוצאות מעון ראש הממשלה שכולל גם סבון אני מניח המדינה אכן משלמת.

שאלתי אותך גם אם לדעתך ראש ממשלה צריך לשלם על הוצאתיו ולא ענית.

אם הדברים שכתבת אכן מדויקים אז אכן טעיתי, אבל חשוב לשים לב לתמונה הכוללת, כמו שכתבתי אם ראש ממשלת ישראל היה מקבל את הסכומים האמריקאים לא היינו מדברים על הוצאות אישיות היום, בכל מקרה, נלך עם הגישה שלך – אשמח לראות מקורות לדברים שציינת לגבי נשיא ארה״ב.

בפעם הקודמת, הבאתי לך לינק שהסביר במדויק את אחוזי התמיכה בטרור בקרב המוסלמים, יש על זה גם ערך שלם בוויקיפדיה שהתעלמת ממנו ובנוסף יש את הסרטון המפורסם בו ראיתי את הנתון לראשונה (סרטון ששודר מתוך כנס אקדמי, כך שאני בטוח שאם העובדות בו לא היו נכונות הדבר היה מתפרסם) – אתה לעומת זאת נכנסת לעניינים מתודולגים בשליפה, דברים שאני אישית לא יודע להעריך בעומק של מחקר כזה וגם זה היה נראה קצת משונה שעברת על מחקר של כמה מאות עמודים, בלי שיש לך גישה לבסיס הנתונים שלו תוך כמה דקות וטענת שהוא מופרך.

אני בניגוד אליך משתדל שלא להלבין פני אנשים ברבים, כי אם אני לא טועה אז בדיון הקודמת גם סירבת לענות על שאלה אחרת עד שאני אביא בפניך את הנתונים של שיעור התמיכה בטרור משל היית פרופסור בהרווארד, אז בוא נחסוך את ההקנטות האישיות וההתנשאות.

Amir A 17 בפברואר 2015

ראשית כל, בתגובה הנלווית שלי למטה תמצא קישור לכתבה מתוך מרקט-פלייס על הנושא. ובכלל, הנושא של הוצאות הנשיא הוא ידוע בארה"ב. שנית, לדעתי האישית ראש ממשלה צריך לשלם על הוצאותיו על מנת למנוע מראית עין של ניצול כספי ציבור. שלישית (אומרים שלישית?) לדעתי משכורת ראש הממשלה צריכה להיות כזו שתאפשר לו לשלם את הסכומים האמורים על מנת שלא לפתוח פתח למתן שוחד.
ואחרי שסיכמנו את זה אני אחזור למה שהתחיל את השרשור הזה. אתה פנית אלי וכתבת:
"כי בוא נבדוק, בוא נבדוק בעולם החופשי והדמוקרטי, האם נשיא צרפת, נשיא ארה״ב, קנצלרית גרמניה…. …אז חסכתי לך, אף אחד מהם לא משלם." בעולם שלי כשמישהו מתריס באופן שאתה התרסת רק כדי למצוא אחרי חיפוש פשוט שבעצם אין כלום מאחורי ההתרסה (הרי אם באמת היית בודק היית מוצא את האמת בתוך שניה אחת), אותו אדם לא ממשיך להטיל רפש באחרים אלא עושה קודם כל חשבון נפש. הייתי ממליץ גם לך לעשות זאת אבל יש לי תחושה שהמלצות ממני הן לא בדיוק מה שאתה מחפש.
ורק כדי לסגור עוד פינה אחת, אני חושב שמה שידיעות אחרונות עושה לנתניהו מאז שהכריזו על הבחירות הוא בזוי. אין הבדל בין ה"עיתון" הזה ובין מה שישראל היום עושה מהצד השני. אבל זה לפעם אחרת.

יניר 16 בפברואר 2015

אצלנו זה דומה רק במימדים קטנים יותר.
ממציאים אויב דמיוני , יוצרים בעיה בטחונית, בונים תקציב בטחון עצום והנה יש לנו תירוץ טוב לכל הבעיות הכלכליות והשחיתויות.
לא ביבי ולא פוטין המציאו את זה

רועי 16 בפברואר 2015

תגיד לי אתה חי במדינה הזו או בלה לה לנד ?
איזה אויב דימיוני ? איזו בעיה בטחונית יצרה הממשלה ?
על מה לעזאזל אתה מדבר ?

יניר 16 בפברואר 2015

נגיד אירן,
אתה באמת חושב שלאור האויבים המקיפים אותנו ומצבם שצריך תקציב בטחון כל כך גדול?

רועי 16 בפברואר 2015

"נגיד אירן" ?
איראן זו שכל העולם מפרפר סביבה עכשיו ? זו שמממנת את כל גופי הטרור שסביבנו ? היא אויב דמיוני ?

שמעון כסאח 16 בפברואר 2015

מה אתה יודע על איראן? כנראה שלא הרבה(אבל זה צרה קטנה, הצרה הגדולה שאובמה יודע פחות)

אריק 16 בפברואר 2015

אני קראתי השבוע כותרת ממעריב מ84 שאומרת שהאירנים על סף פצצה…
אובמה יודע הרבה יותר ממך וממני תהיה בטוח. אנחנו ניזונים מתקשורת של בעלי ההון והשלטון ומקבלים מידע מעובד שמשרת את מטרתם.
ועדיין אנשים מתווכחים בלהט. בוא נודה באמת – לא אתה ולא אני ושאר המגיבים יודעים מה קורה באירן.

שמעון כסאח 16 בפברואר 2015

לאובמה יש אולי מידע מודיעיני, אבל אין לו מושג עם מי יש לו עסק.

הנה שאלה, כ"א מוזמן לענות:
מה רוצים האירנים, מהי מטרת העל שלהם? (רמז: לא אנחנו!)
ועדייין, מדוע זו עלולה להיות בעיה קיומית מבחינתנו?

Lord Anthony 16 בפברואר 2015

האירנים רוצים להיות מעצמה, בתור התחלה מעצמה אזורית ואחרי זה מעצמה עולמית, במקביל הם גם צריכים לשמור על שרידות המשטר שלהם, שכמו כל משטר טוטליטרי דורש לא מעט תחזוקה.
לצורך זה הם צריכים אויב שאפשר לאחד את העם סביבו כדי שיהיה להם תירוץ להשקיע משאבים לטובת קידום פרוייקטים לאומיים ביותר קלות. בהתאם נוצרו השטן הקטן והשטן הגדול. כרגע הרבה יותר יותר נוח להתעמת עם השטן הקטן כי הוא מאפשר להם להשיג דריסת רגל בכל המזרח התיכון.
השטן הגדול יחכה קצת, עד אחרי שהאיראנים והטורקים יחליטו מי שולט במזה"ת.

Zak 16 בפברואר 2015

אני חושב שבראש ובראשונה המטרה של אירן היא הפצת השיעה על חשבון הסונה. אבל אודה שאני רחוק מלהיות בקי בתחום

שמעון כסאח 16 בפברואר 2015

לא רע, קרוב אך לא מדוייק, Zak גם קירב אותנו קצת.

מטרתם מכה ומדינה והבכורה באיסלאם, מה ששלהם לפי דין לתפיסתם, הבכורה ממנה נושלו לפני 1400 שנים.
ומה עניינם ביהודים כשעיסקם הוא עם הערבים שנואי נפשם? אנחנו הגשר. מיעוט שיעי מול רב סוני הרואה בהם גרועים מכופרים, חיסול/פגיעה אנושה בישראל אמורה לגייס מתנגדים לטובתם. (וזה מעבר לשנאה הבסיסית שלהם ליהודים)

יש כאן פנאטיות דתית בוערת למעלה מאלף שנה ומחכה להתפרץ. זהו איננו אוייב דמיוני כלל, הוא אמיתי, ומסוכן מאוד.

אביאל 17 בפברואר 2015

אריק – בוא נבחן עובדות קרות, איראן מחזיקה את סוריה בחיים, איראן היא הפטרון של חיזבאללה ושל החמאס, איראן רק לפני שלושה שבועות עזרה לעשות סוג של הפיכה בתימן, איראן תומכת בשלטון (השיעי) של עיראק – מה אתה צריך יותר מזה ? ממתי אנשי שמאל לא רוצים להפיל משטרי דיקטטורה ועוד כאלה שמערבים קיצוניות דתית ? מה רק דיקטטורים מדרום אמריקה מפריעים להם לישון בלילה ? רק חרדים עושים להם סיוטים על קיצוניות דתית ?

מה השטויות על הון-שלטון שפוגע לנו במידע ? מה אתה בשנות השישים ? מה אין לך אינטרנט ? אתה לא יכול להיכנס לגארידן ? לניו יורק טיימס ? לוול סטרייט ג׳ורנל ? לטלאגרף ? אתה לא יכול לתרגם את הדר שפיגל ? את הלה מונד ? אתה לא יכול לצפות בBBC ? בCNN ? קצת רצינות.

אריק 17 בפברואר 2015

אירן לפי העיתונות הישראלית רחוקה בורג אחד מפצצה כבר 31 שנה.
זה לא רציני.
אני בהחלט משתדל לצרוך גם/בעיקר עיתונות זרה.
התמונה מאוד מורכבת.
לגבי השיוך הפוליטי שעשית לי אני לא מגדיר את עצמי ככזה ובודאי לא בצד השני. הכל נראה לי כמו הצגה של אנשים שהמרחק האידאולוגי בינהם הוא מזערי

באבא ימים 17 בפברואר 2015

ואם לאיראן אין פצצה היא לא אויב?

מדינה של 70 מיליון נפש, עשירה בנפט, מצהירה על רצונה למחוק את ישראל מן המפה, חמושה בטילים ארוכי טווח ומטיפה להפצת אידיאולוגיה איסלאמית קיצונית. אני לא מבין – רק מי שיכול להשמיד אותך בלחיצת כפתור היום (ולא נניח בעוד 25 שנה) הוא אויב?

האם איראן מעוניית להשיג פצצה או שגם זו המצאה?

גם לחיזבאללה, לחמאס, לדאעש, ולסוריה אין פצצות אטום. אז גם הם אויבים דימיוניים?

גיל שלי 16 בפברואר 2015

רגע, גם הפוסט הזה הפך לימין ושמאל? לפחות זה לא מכבי נגד הפועל בינתיים
פוטין הוא ימין או שמאל?

רועי 16 בפברואר 2015

הלא זו היתה מטרת המשפט האחרון שלך בפוסט ?

גיל שלי 16 בפברואר 2015

למען האמת, לא. אני חושב שגם ימין וגם שמאל יודעים לשחק את המשחק הזה

רועי 16 בפברואר 2015

אבל אנחנו בתקופת בחירות, ברור שזה ילך לכיוון הזה.

גיל שלי 16 בפברואר 2015

לי דברים כנראה פחות ברורים מאשר לך, אני זורם עם מה שיוצא מהראש באותה שניה

אריק 16 בפברואר 2015

הכי מצחיק זה הימין/שמאל הזה אנשים כל כך רוצים לריב. כאילו שיש איזה הבדל גדול.
מרב שאין הבדל מתעסקים רק בתפל.

דור 16 בפברואר 2015

+10 אריק

סימנטוב 17 בפברואר 2015

+111

באבא ימים 17 בפברואר 2015

גיל – אני לא אייחס לך התממות מכוונת, אבל בחייאת -you should have seen this coming

עב״ד 16 בפברואר 2015

אני חושב שאנו מרחק רב מפוטין והדיקטטורה שלו. מצד שני, הרבה זמן סיממו אותנו בכן/לא שטחים/שלום בזמן שמספר מועט של אנשים התעשרו מקומבינות עם השלטון. כל שלטון עסוק חלק מהזמן בלהסיח את דעת הקהל מנושאים שלא נעימים לו. השאלה היא מה הסחת הדעת ולאיזו מטרה. אירן היא בעיה אמיתית. היא מעצמה איזורית חזקה והאירנים חזקים מאד מבחינה מדעית וטכנולוגית. יש לישראל בעיות בטחוניות אמיתיות אבל הן לא מצדיקות את ההוצאה העצומה על הביטחון.

אריאל גרייזס 16 בפברואר 2015

רק בשביל הדיוק ההיסטורי – מלחמת העולם השניה היתה מהמוצדקות, כשכל מי שנלחם בה ידע בדיוק בשביל מה הוא נלחם, בטח בצד הרוסי – ועדיין היו עשרות, אם לא מאות, אלפי עריקים. אנשים עורקים במלחמה לא בגלל שהם לא יודעים מה המהות שלה אלא פשוט בגלל הפחד למות. ככל שהסיכוי למות עולה, כמות העריקים עולה.
וחוץ מזה, אני מתחנן שיבוא לי יוצא ברית המועצות שיסביר לי מה האובססיה הזאת של הרוסים עם אימפריאליזם. פוטין מוליך אותם לאסון ועדיין הם בוחרים בו כאילו אין מחר.

גיל שלי 16 בפברואר 2015

אריאל כתבתי על מלחמת העולם הראשונה

אריאל גרייזס 16 בפברואר 2015

אני יודע. לכן נתתי בתור דוגמא את מלחמת העולם השניה כדי להפריך את הטיעון שלך

גיל שלי 16 בפברואר 2015

וואלה, האם אני צריך להסביר את ההבדל בין כל הסינים חכמים למשפט כל החכמים סינים?

אריאל גרייזס 16 בפברואר 2015

לא, אבל אתה טענת שהיו עשרות אלפי עריקים בגלל שאנשים לא הבינו למה הם נלחמים. צריך לגבות אותה במשהו. מלחמה אחת אחר כך היו לא פחות עריקים ואנשים ידעו בדיוק בשביל מה הם נלחמים, אז הטיעון שלך בעייתי.

גיל שלי 16 בפברואר 2015

לא בדקתי, יש לך מספרים של עונשי מוות לעריקים בצבא צרפת או בריטניה במלחמת העולם הראשונה מול השנייה? אני לא מחשיב את ההרוגים של קציני התרבות של סטאלין

Amir A 16 בפברואר 2015

לסטאלין היו יחידות מיוחדות שהיו ממוקמות מעט מאחורי קו החזית ותפקידן היה לירות בעריקים שניסו לברוח.

אריאל גרייזס 16 בפברואר 2015

כמויות העריקים שהיו בצבא הרוסי היו עצומות. במקרה אני קורא על זה ספר עכשיו.

גיל שלי 16 בפברואר 2015

היתה להם יד חופשית לירות במי שרצו

no propaganda 16 בפברואר 2015

אתה פשוט מתעלם ממה שהיה ברוסיה בתקופה הדמוקרטית שלה, שלטון ילצין.
מעמד הביניים כמעט נעלם היו כמויות לא סבירות של מקבצי נדבות, אם לא היית בעל עסק המצב שלך היה קטסטרופלי.
הסיכוי שירצחו אותך או ישדדו אותך היה הרבה מעבר לסביר.
פוטין, בזכותו או שבזכות מחירי הנפט( זה לא באמת משנה) ייצב את הכלכלה. קשה להתלונן על אנשים שאוהבים אותו אחרי זה, גם אם הם לא מסכימים עם המלחמות שהוא מתחיל.

גיל שלי 16 בפברואר 2015

לא מתכחש לכך. אבל, פוטין מספיק זמן בשילטון, ולאנשים אין זכרון כה מוצלח, כדי להניח שכולם זוכרים את האנרכיה הקליפטוקרטית של השיכור ילצין.

no propaganda 16 בפברואר 2015

תתפלא, אנשים זוכרים שלא היה להם מה לאכול והם נאלצו לקבץ נדבות או שאי אפשר היה לצאת החוצה מהבית בערב.
דווקא בין הצעירים שם, פוטין פחות פופולרי ואלכסיי נבלני צובר פופולריות רבה. אולי זה קשור בכך שאין להם את הזכרון הזה.

no propaganda 16 בפברואר 2015

בגלל זה גם פוטין מנסה(ובמידה מסויימת מצליח) לשטוף להם את המוח כל עוד זה אפשרי.

no propaganda 16 בפברואר 2015

ודרך אגב בקשר לזכרון, אנשי הקולחוז עדין זוכרים את הקומוניסטים לטובה ומצביעים להם.

אריאל גרייזס 16 בפברואר 2015

אוקיי, זאת התחלה של הסבר. למרות שגם כשאתה מדבר עם רוסים עולים, הם רובם אנשי ימין של "לא לוותר על כלום". אני חושב שהאימפריאליזם מוטמע די חזק המנטליות הרוסית

אלכס דוקורסקי 17 בפברואר 2015

אריאל, לא יודע לגבי המסקנה שלך. ראשית, "רוסים עולים" – עולים חדשים או שמא ותיקים (והאם לפרק הזמן בו הם חיים בארץ ישנו קשר לדעתם הפוליטית-מדינית-כלכלית). "אנשי ימין" – לפי הבנתך, אם טוענים כי אין לוותר על כלום, הרי שהם "ימניים – מדיניים". השאלה לאיזה מחנה הם משתייכים מבחינת העמדה הכלכלית (מידת מעורבותה של המדינה בכלכלה וכו').
מעבר לזה, אם האימפריאליזם אכן מוטמע במנטליות הרוסית, מעניין יהיה לראות האם הוא מוטמע גם במהגרים הרוסים שהתפזרו להם ברחבי העולם, למשל באוסטרליה, גרמניה וארה"ב. האם לעובדה שחלק גדול מהעולים שהגיעו לישראל ממדינות שהתפרקו מברית המועצות הם יהודים, ישנה איזשהו קשר לרגשות האימפריאליסטים שלהם (שקיימים או לא).

אחזור למשפט הפתיחה שלי. אין לי באמת תשובה לאף אחת מן השאלות, כיוון שאינני יודע (:. עם זאת, יודע כי לעתים ישנה נטיה אצל כולנו (חוטא בזאת לא פעם) לגבי מגזרים, לאומים ועדות שונות שחיים במדינה, כאשר לא אחת מדובר בקבוצות מאוד הטרוגניות ושונות זו מזו. כך גם לגבי העולים מברית המועצות.

מובן, שלאור שמי, אין כל צורך לכתוב כי למען הגילוי הנאות וגו'…

אלכס דוקורסקי 17 בפברואר 2015

התכוונתי כמובן לנטיה להכליל.

no propaganda 16 בפברואר 2015

הכל נכון אבל "סחב את רוסיה למלחמה בצ'צ'ניה"?
הצ'צ'נים עשו פיגועים במטרו במוסקווה ובכלל הצ'צ'נים הם סוג של דעאש או חיזבאללה. אני לא מצדיק את מה שהרוסים עשו שם אבל המלחמה הזאת רחוקה מאוד מלהיות מיותרת. פוטין לא סחב את רוסיה למלחמה הזאת, הוא סידר מצב שבו הייתה מדינת טרור בשטח רוסיה.

גיל שלי 16 בפברואר 2015

הכל שאלה של פרופורציות, מה מטרת הלחימה, ועוד

אהד 16 בפברואר 2015

רק שאלה. 200 מיליארד דולר נשמע לי סכום עצום (בייחוד בהתחשב בכך שפוטין אולי הגנב הראשי, אבל בטח לא היחיד). איך מתקבלת הטענה של ביל בעולם? כמשהו הגיוני או הגזמה? או שאולי אני פשוט חסר מעוף..

גיל שלי 16 בפברואר 2015

כל מי שמכיר חושב שאלו סדרי הגודל

אהד 17 בפברואר 2015

תודה

אלון 16 בפברואר 2015

זה לא חשוב כי פוטין הודיע שהוא מוריש לילדים שלו רק 5 אחוז מההון שלו ואת שאר הכסף הוא יתרום. אולי אשתו תעמוד בראש איזה קרן שתטפל בכל הבעיות שיש באפריקה.

גיל שלי 16 בפברואר 2015

מעניין איזו קבוצת כדורגל הוא יקנה כצעצוע

no propaganda 16 בפברואר 2015

מה זניט לא מספיקה? :)

אלון 16 בפברואר 2015

הברוקלין נטס פנויים

austaldo 16 בפברואר 2015

המחיר עוד יותר גדול ממה שאתה מתאר:
http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3648815,00.html

אמנון 16 בפברואר 2015

לא ברור לי על סמך מה בראודר כותב שלפוטין יש 200 מיליארד דולר. ברור שהוא איש עשיר מאד וגם מושחת ברמות, אבל הסכום הנקוב הוא גבוה ולא הגיוני.

לבראודר, שהוא לא כבשה תמימה, שינק מעטיני השלטון של פוטין וסולק, יש אינטרס לקבוע סכומים כאלה.

לדוגמה, כאשר מובראק סולק מן השלטון במצרים פורסמו ידיעות כי יש לו הון של עשרות מיליארדי דולר.
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4024311,00.html
הסתבר שהסכום הזה מופרך לחלוטין. יש לו, כנראה, הון של כמה מיליארדי דולרים, אבל לחלוטין לא סכומים כאלה.

תום 16 בפברואר 2015

הפלישה הצ'צ'נית לדגסטן זה נקרא "לסחוב" את רוסיה למלחמה? הצ'צ'נים קיבלו אולי עשירית ממה שמגיע להם.

אביאל 17 בפברואר 2015

גיל שלי – דבר ראשון, אני חושב שהשמאל קצת הלך לאיבוד במערכת הבחירות הזאת והשורה האחרונה שלך מוכיחה את העניין, אתם כל כך באטרף להחליף את נתניהו שתגידו הכל, אני כבר מחכה לכרזת מדי הSS של נתניהו, מה עוד נשאר ?

בנוגע לצ׳צ׳יניה, פוטין רק סגר את העניין, המלחמה הראשונה בצ׳צניה היתה תחת ידו של ילצין והשנייה החלה שלושה חודשים לפני התפטרותו של ילצין.

עכשיו בוא נחשוב קצת על רוסיה, מנהיגים ומהות הדמוקרטיה – האם למעשה מהותה של הדמוקרטיה היא לא רצון העם ? האם בכך שהעם הרוסי תומך בצורה גורפת בפוטין ובמהלכיו (גם אם הם באים על חשבון רמת החיים של העם) לא מכשיר למעשה את התנהגותו של פוטין ? האם עם שבוחר במלחמה ובאימפריליזם כל כך חושק בכך, על מה כולם מתפלאים. הפליאה צריכה לבוא ממנהיגי העולם, לא בסנקציות רפויות, אלא בהחרמה טוטאלית של רוסיה, בניתוק כל קשר איתה, אני לא רואה שום אופציה אחרת לגרום לפוטין להירגע.

אריאל – בקשר לתהייה שלך, סתם מחשבה, אתה רואה את העניין במשקפיים של אדם מערבי, אדם שרצונו הוא להיטיב עם עצמו ועם הסביבה שלו, כאשר האידאלים המערבים של חופש ושיווין מנחים אותו, האם חשבת על זה שישנן תרבויות או חברות שבהן ערכים אחרים מנחים אותם ? לדוגמא פטריוטיות, כבוד, דאגה קוליקטיבית ושאר המושגים שהפוסט מודרניסטיים במערב סולדים מהם ? תוסיף לכך שהיסטורית רוסיה סלדה מכל דבר מערבי כזה שיכול להיטיב עימה וכזה שלא (עוד בימי הצאר ובעוצמה חזקה יותר בימי ברית המועצות). אם תצליח להסיר את המשקפיים המודרניות שאתה עוטה אני חושב שיהיה לך קל מעט יותר להבין את העם הרוסי.

בני 17 בפברואר 2015

מהותה של דמוקרטיה הוא לא רצון העם. מהותה של דמוקרטיה הוא חופש. רצון העם הוא הפשרה הכי קרובה שאפשר. דמוקרטיה שסותרת את זה, היא לא הגיונית לדעתי

אביאל 17 בפברואר 2015

בני – מהותה של הדמוקרטיה בראש ובראשונה נגזרת משמה שלטון העם, אני מסכים איתך שיש בעיתיות בכך וכבר אפלטון ואריסטו עלו על כך כאשר הם סיווגו את הדמוקרטיה בסוג המשטרים הרעים.
אבל, התפיסה המודרנית טוענת שבני אדם שואפים לטוב ולשגשוג ולכן דמוקרטיה היא השיטה המנצחת. דמוקרטיה מורכבת משני מושגי יסוד, חופש ושיווין – אגב זה הויכוח הישן בין הסוציליזם לבין הקפיטליזם – איזה ערך חשוב יותר והדבר המעניין עוד יותר הוא שהימין היה מזוהה עם החופש (מיל) בעוד שהשמאל היה מזוהה עם השיווין (מרקס), אך הגיעה ההיסטוריה והראתה שאם מדינה רוצה להפוך למדינה מפותחת עליה לבחור יסוד חזק יותר (אבל כמובן לשמור על איזון, שכן דמוקרטיה לא מתקיימת ללא שני אבני היסוד הנ״ל) – ומסתבר שהימין צדק וחופש הוא מרכיב חשוב יותר, על כן הגיע מפלת השמאל (בשיא תפארתה – ברית המועצות) והשמאל ניכס בכך את החופש (ליברליזם) לטובתו והשאיר את הימין בלי כלום :)

ניב 17 בפברואר 2015

הם כפו על הימין לוותר על הליברליזם? אני מבין שזה אשמת השמאל הימין הלאומני.
השמאל לא לקח, הימין וויתר. יש עדיין נקודות קטנות כמו רובי ריבלין שאפשר לראות איך מתייחסים אליו בימין.

נ. -ב- אם "השמאל" שאיבד כיוון יתחיל להלביש את ביבי במדי אס. אס אז גם את זה הם יקחו לימין המסכן והשדוד.

שמעון כסאח 17 בפברואר 2015

סוכן שב"כ הלביש את רבין במדי אס.אס, לא הימין

גל ד 17 בפברואר 2015

No true Scotsman.

ניב 17 בפברואר 2015

http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1095310
זאת הדוגמא האחרונה שידועה לי.
אני מניח שיש עוד.
בגדול העיסוק של חלקים בימין בשואה והשוואת השמאל (כל השמאל) לנאצים, קאפ וכדומה הוא די מדהים.

באבא ימים 17 בפברואר 2015

" אני כבר מחכה לכרזת מדי הSS של נתניהו, מה עוד נשאר"

וזה ממי שהגן על מפיצי הסרטון על היהודונים והר שטירמר כמסכנים שלא היתה להם ברירה אלא לנקוט באמצעי הזה כי התקשורת משתיקה את פרשת עמותות השמאל (שזה כמובן קשקןש – אין כלי תקשרות מרכזי (משודרת או כתובה שלא סיקר את הנושא לרבות ערוץ 2, ערוץ 10, ערוץ 1 ויידיעות) שלא סיקר את הנושא ובאם אמא של הפריים טיים).

אתה יודע מה – אתה כנראה באמת מחכה, ממש מחכה, רוטט מציפיה ולא יכול יכול להתאפק…

אלכס דוקורסקי 17 בפברואר 2015

גיל, קצר ומאוד מדויק לטעמי. הן לגבי מטחנת הבשר והמהות (או היעדרה) של מלחמת העולם הראשונה והן לגבי פוטין והמלחמה באוקראינה, שתושבי החלקים המזרחיים שלה חיים בגיהנום, תוך הפיכתם ללא יותר מכלי משחק של מספר אנשים שלא יהססו להקריב עוד רבים מהם למען השאיפה לכוח.

יהודה 17 בפברואר 2015

אחלה פוסט והתגובות עוד יותר טובות

Amir A 17 בפברואר 2015

אני לא חושב שמישהו כאן חושב כך. אם היינו חושבים כך לא היינו טורחים להתדיין איתו.

Comments closed