ליגת שוקי ההון – ניתוח הכשלון של לפיד במשרד האוצר

יאיר לפיד טוען שהם באו לשנות. כדי לשנות צריך לגבש אג'נדה, אחר כך לבחור את הכלים ליישומה. נדמה לי שברור לחלוטין שזה בדיוק מה שהיה חסר ללפיד במשרד האוצר.

הכהונה של יאיר לפיד במשרד האוצר היא מרתקת בעיני. היא מרתקת בכמה אופנים. לפיד בידיעה מלאה, נישא על כנפי המחאה החברתית של מעמד הביניים (נדמה לי שמחאה המתקיימת ברוטשילד לא תהיה לעולם מחאת הדפוקים והעשוקים של העולם), אל 19 המנדטים בבחירות הקודמות. הוא כמובן התנהג כגולש גלים מנוסה, לא במקרה הגיעה הרוח והעיפה אותו, לפיד ידע לקרוא את הגל הציבורי, ורכב עליו כל הדרך לכנסת.

ללפיד יש הרבה נסיבות מקלות בעיני. הראשונה, יאיר לפיד מעולם לא ניהל דבר בחייו. לפיד כפרפורמר וכותב, נדרש לכישורים שונים לחלוטין מאלו שנדרשים מפוליטקאי/מנהל. היתרון של אנשים אשר צמחו מהפוליטיקה אל תפקידי השרים, על פני לפיד לדוגמה, הוא שאנשים אלה לומדים בדרך כלל לתפקד במשרות מתפתחות, הם נדרשים ללמוד נושאים, לנתח את הסיכויים הטובים ביותר להתקדם, ולפעול בהתאם. אפילו אם ניקח אישיות כמו מירי רגב, אישה זו ראויה לשבח על זיהוי הדרך הקצרה ביותר בצמרת רשימת הליכוד, ועוד ללא תמיכת ביבי. רבים מזלזלים בה על שום הדרך הבהמית בה היא מתבטאת, אך רגב ידעה לנצל זאת לטובתה, כדי למשוך את תשומת הלב, ולהתחבב על הבוחרים הפוטנציאליים בליכוד. מירי רגב גם ידעה שהדרך הבטוח להצליח בפריימריס היא לדאוג לבוחרים, ולהיות אמינה כאשר היא מבטיחה לעזור. כן, היא עזרה לקבלנים שם, אני לא ממש מצייר אותה כדמות האידיאלית של פוליטקאי כאן, אך אפשר בהחלט להעריך את ההבנה שלה במקצוע בו בחרה. זו ההתפתחות הטבעית הנדרשת מפוליטיקאי, בעוד שלפיד צבר את הקרדיט שלו בדרך שהיא חיצונית לחלוטין לעולם הניהול והפוליטיקה.

*

לא כל מנהל חייב להשפיע על החברה אליה הוא מגיע כדי לנהל. ישנם מנהלים רבים אשר התפקיד שלהם הוא סוג של שמרטף, רק תשמור ששום דבר לא יתקלקל. אך מנהלים צריכים להבין דבר פשוט, כדי להשפיע, הם צריכים לבוא עם אג'נדה מגובשת. מנהל חייב להגדיר לעצמו מה מטרותיו, ולבחור את האמצעים להגיע אל מטרות אלה. נדמה לי שבניתוח בדיעבד קל לגלות שלפיד נשאב אל תפקיד שר האוצר, כאשר האג'נדה שלו לא קשורה כלל את התפקיד, האג'נדה היחידה שהיתה ללפיד היא לצבור תאוצה בתפקיד השר, בדרך לראשות הממשלה. על מנת לצבור תאוצה, הוא ניסה להפגין אחריות (התקציב הראשון שהעביר, הוא שימש כדובר האוצר בלי השפעה ממשית על התקציב, מתוך מטרה להראות כאדם בוגר ואחראי, תכונות שכנראה ניתח את חשיבותן בדרך לכס ראש הממשלה). כאשר האג'נדה של מישהו היא חיצונית לחברה או למשרד המנוהל על ידו (כלומר כל אדם שמנסה לקדם אג'נדה אישית בראש ובראשונה ורק אחר כך על המסגרת בה הוא נמצא, בלי להבין שכדי להשיג את א' יש לפעול למען ב'), סיכוייו להצלחה בתפקיד נמוכים עד כאב.

בהמשך הקדנציה, יאיר לפיד נפל גם בבחירת היועצים שלהם הקשיב קשב רב. הסיבה היחידה להביא את אורי שני כיועץ בכיר, היא דאגה להמשך הקריירה הפוליטי, ולא על מנת לשפר את מצבה הכלכלי של מדינת ישראל. כך לפיד התבלבל בין אמצעי למטרה. מע"מ אפס לא יכול להחשב כאג'נדה, אלא ככלי להשגת מטרה (הורדת מחירי הדירות, דבר שהוא כלי בפני עצמו, וקשה להבין איך נבחר כאג'נדה). גם העברת כספים לניצולי שואה לא ניתן לתאר כאג'נדה, אלא ככלי במטרה רחבה יותר, דאגה לקשישים וכדומה. ככל שלפיד נשאב אל הכלים, בלא בחירת אג'נדה ברורה, כך ההשפעה האמיתית שלו על משרד האוצר פשוט התגמדה ונעלמה.

*

רבים היו שרי האוצר לפני לפיד אשר הגיעו למשרד נטולי אג'נדה שהיא. הם הגיעו בתפקיד השמרטף הקלאסי, הם רק רצו לתת לפקידות האוצר לעשות את עבודתם, תוך דאגה לתנאים הפוליטיים שיאפשרו זאת. אך לפיד רצה משהו אחר, הוא קיווה להשתמש באוצר כמדרגה להוכחת יכולת. הדרך היחידה שלו להוכיח יכולת, להשפיע על הכיוון, היתה בחירת אג'נדה ברורה בכניסתו לתפקיד. למשל, הוא יכול היה לבחור את האג'נדה של הורדת פערים בחברה. לאחר מכן, הוא יכול היה לבחור בכלים, כן כלי אחד היה יכול להיות המלחמה בשכר המנופח לבכירים. כלי אחר היה מסע להורדת מחירי הדיור. כלים אלה צריכים היו להבחר בידי אנשים שמבינים איך להשיג את המטרה שהוא בחר, ולא על ידי אנשים פוליטיים שדאגו לעתיד הפוליטי של לפיד (או נכון יותר לאינטרסים פרטיים).

*

כאשר לפיד זורק את המנטרה של – "למדתי מהטעויות שלי", אני לצערי לא מאמין לו. אני לא חושב שלפיד באמת הבין מה היו הטעויות שלו. למען האמת זה חבל. גם אני לא חושד בכנות כוונותיו של יאיר לפיד לסייע למדינה ולשפר את המצב הקיים כאן. אך כוונות לבד אין בהן דבר. נכון, אדם אשר ברור שכל כוונתו היא לדאוג לעצמו, אני הייתי מתרחק ממנו כמו מאש, ובטח שלא בוחר במפלגה אותה הוא מוביל. אך כוונות נכונות אינן תנאי מספיק, הן רק תנאי הכרחי.

 

פשטות - אריאל בר חיים
הכי פלייאוף תחתון

112 Comments

אריאל גרייזס 8 במרץ 2015

באמת אין בן אדם שנתגלמה בו האמירה "הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות" מאשר לפיד. באמת יש לו הרבה כוונות טובות ועל גב הכוונות האלו הוא יקבל עוד הזדמנות. השאלה היא מתי אנשים יבינו סוף סוף שאי אפשר לנהל מדינה עם כוונות טובות

ניתאי 8 במרץ 2015

קראתי את הטור של גיל, נזכרתי בטור שלך על לפיד סביב הבחירות הקודמות. תפספס הזדמנות להגיד אמרתי לכם?
אני לא אצביע לפיד, אבל הוא עוד זכאי מחמת הספק אצלי. לצד כל הקשיים (מה שגיל כתב, בור תקציבי, רהמ שלא בדיוק עוזר ועוד) הביצועים שלו סבירים, הוא חכם ואני כן חושב שלומד משהו, גם אם הוא מתגלח על חשבוננו. ויש גם הרבה נקודות שליליות: הגז, החפיפניקיות, השטחיות. אבל שנתיים זה לא מספיק בשבילי. נקווה שיקבל עוד הזדמנות כבר עכשיו.

אריאל גרייזס 8 במרץ 2015

אני לא זוכר את הטור המדובר, אבל בהחלט חשבתי שלפיד הוא פנים יפות, רטוריקן בחסד וחסר כל יכולת פרקטית, ולצערי השנתיים האחרונות רק הוכיחו את זה.
הוא יקבל עוד הזדמנות וגם בה הוא לא יעשה כלום. לצערי, בדיוק כמו במקרה של ביבי, האיש יודע לדבר ואנשים ימשיכו לאכול את הלוקשים שלו

טל בן יהודה 8 במרץ 2015

אמר שיצמצם את הממשלה, וקיים.
אמר שיבטל את ה״שר בלי תיק״ (סמל לשחיתות מוסרית), וקיים.

לא יודע אם ״חסר כל יכולת פרקטית״ מתאר אותו בצורה כל כך טובה.

גיל שלי 8 במרץ 2015

טל, דווקא הדוגמאות שלך ממחישות את מה שאריאל כתב, אלו סמלים בלבד חסרי כל משמעות פרקטית

טל בן יהודה 8 במרץ 2015

אתה קורא לזה סמלים ו״חסרי כל משמעות״ כי לך (ולאריאל?) יש אג׳נדה אחת. מה לעשות שלא כולם מתיישרים לפיה.

קצת מוזר בשבילי שאנשים (לא בהכרח אתם) השתמשו ב״שר בלי תיק״ כדי לנגח את ביבי (או מי שהיה בראש) במשך שנים, ואז כשהגיע מישהו וביטל את זה… זה הופך ל״חסר כל משמעות״.

אריאל גרייזס 8 במרץ 2015

זהו, שהוא לא צימצם את הממשלה. הוא צמצם את מספר נושאי התיקים אבל ממש לא את מספר המשרדים – שזה מה שגוזל משאבים עצומים. עוד שר או אפילו עשרה זה פינאטס במונחים של תקציב המדינה. אבל עוד שר לענייני גמלאים ושר לענייני מודיעין זה ממש לא צמצום הממשלה. אז לא קראו לזה שר בלי תיק, ביג דיל
וזה קלאסי ליאיר לפיד – על פני השטח עושה דברים שאפשר למכור בתקשורת אבל למעשה הוא לא שינה כלום. בדיוק כמו החוק לשיוויון בנטל שאין בו שום שיוויון

ניר 8 במרץ 2015

גיל, גם שכר הבכירים הוא סמל בסך הכל, בדיוק באותה מידה. אין לזה שום השפעה אמיתית על המשק הישראלי. הכסף הגדול נמצא בתקציב הביטחון ובו אף אחד לא נוגע, לצערי.

גילעד 8 במרץ 2015

טל, כל ממשלה מתחילה מצומצמת ואז מתרחבת כשמגיע המשבר הפוליטי וצריך לצרף עוד מפלגה או שתיים לקואליציה.
לפיד ושאר חבריו אכן הצליחו ליצור משבר אמון כל כך גדול שבמקום להרחיב ממשלה הלכנו לבחירות. בחשבון עלות-תועלת, לעשות בחירות חדשות עולה לנו יותר (רק ברמה של הכסף, לא מדבר אפילו על שנה של שיתוק במשרדי הממשלה) מאשר שר או שניים או שלושה.
ולגבי הקשקוש שתומכי לפיד נאחזים בו בעניין השר בלי תיק – אכן, הג'וב הומר למשרדים אחרים עם טייטל מפוצץ אבל אפס תוכן מאחוריו. מה היה התיק של ציפי בממשלה האחרונה? ושטייניץ? עוד קשקוש.
צמצום הממשלה קשור יותר לאיחוד משרדים כמו התמ"ת (ואנחנו יודעים את מי זה משרת), או תרבות ו ספורט.

no propaganda 8 במרץ 2015

ציפי הייתה שרת המשפטים, אכן ג'וב מיותר.
שטייניץ אכן קיבל ג'וב מיותר, מה שרק מרא שיש עוד מה לעשות ולהוריד עוד את מספר השרים( לפיד רצה 16 במקור אבל ביבי היה חייב לחלק ג'ובים אז הסכימו על 18).
למה אתה חושב שאיחדו משרדים אם לא בשביל להוריד את כמות השרים?

טל בן יהודה 8 במרץ 2015

מכבד את מה שכתבת כאן, אבל אני פשוט לא הבן אדם שנכנס לדיונים ארוכים על פוליטיקה. בגילי אני כבר יודע שאף תשובה כאן של אף כותב לא תשכנע אף אחר אחר לשנות את הצבעתו.

בהצלחה לכל המתדיינים

יניב פרנקו 8 במרץ 2015

בניגוד טל להצלחה שיש לנו בהמרות צדדים בכדורגל ?

גיל שלי 8 במרץ 2015

אשמח שתמצא את הטור, כי אני לא מודע לכך שכתבתי עליו לפני הבחירות הקודמות

ניתאי 8 במרץ 2015

לא אתה. אריאל.
כתב בכמה וכמה מקומות שללפיד אין משנה סדורה ולכן הוא ייכשל.
סתם לדוגמא (הנקודה הלפני אחרונה. למרות שגם האחרונה מעניינת):
http://debuzzer.com/greisas/2376/

גל ד 8 במרץ 2015

שגיאה בהבנת הנקרא. הוא כתב שהוא נזכר בטור של אריאל.

גיל שלי 8 במרץ 2015

תודה

גל ד 8 במרץ 2015

בשמחה.

יניר 8 במרץ 2015

הבעיה העיקרית של לפיד היא הרצון שלו להיות אהוב כל הזמן על ידי כולם. אם הוא רוצה להצליח כמנהיג הוא חייב להיגמל מזה. מצד שני , יש לו יכולת רטורית יוצאת דופן ויכולת לעשות קמפיינים שאני לא זוכר כבר שנים. בעיני, אלו הם יכולות חשובות למנהיג , אולי לא מספיקות אבל חשובות.
ומירי רגב, אם נרצה או לא, ואם נאהב או לא היא פשוט גאון פוליטי שתוך זמן קצר הפכה לדמות בולטת בליכוד. יהיה לה מספיק זמן בעתיד " להתבגר" , " להתמתן" ולהצטייר כדמות לגיטימית

גיסנו 8 במרץ 2015

יש ליין הימורים באיזה אולימפיאדה היא תעשה לנו בושות ותזנק על הפודיום?

יניר 8 במרץ 2015

נראה לך שהיא תסתפק במשרד התרבות והספורט? לדעתי לא פחות מתקשורת , בינוי , תחבורה או כל משרד אחר שיקדם אותה בפריימריס ( כלומר לא בריאות ולא רווחה…)

מתן גילור 8 במרץ 2015

כתבתי לך בעבר – מטרת תכנית מע"מ 0 לא היתה להוריד את מחירי הדיור בישראל. יתרה מזאת, לא נטען בשום שלב שעומד מאחוריה רציונל כלכלי או שלא תגרום עלות/נזק לכלכלה.

ליאופולד רוזנבלט 8 במרץ 2015

ויאיר לפיד עצמו יחתום על דבריך?

מתן גילור 8 במרץ 2015

אז אני מבין שלא ראית ולו ראיון אחד איתו בנושא בשנה וחצי האחרונות וכנראה שגם לא את העימות בערוץ 2, כי בכל אלה הוא דאג להגדיש שלא מדובר על מהלך כלכלי, אלא על מהלך שבר לתעדף ולתגמל חתך מסוים באוכלוסיה.

שגיא 8 במרץ 2015

יעמוד. ראיתי לא מזמן תגובה שלו למישהו בפייסבוק על כל שמע"מ 0 לא היתה תוכנית כלכלית, אלא דרך לאפשר לזוגות צעירים לרכוש דירה.

שאול 8 במרץ 2015

מטרת מע"מ 0 הייתה לצ'פר אנשים שעשו צבא, זה לא היה אפילו עשירית מהתוכנית הכללית. ברור לכל ילד בן 6 שפשוט צריך לבנות דירות, המע"מ 0 היה צ'ופר שהתקשרות נפחה מאוד. חוצמזה יש תוצאות בשטח, ואולי אם אורי אריאל לא היה מפנק את חברים שלו, היה גם יותר דירות לצעירים.

no propaganda 8 במרץ 2015

האג'נדה היא עזרה למעמד הביניים. הכלי הורדת מחירי הדיור. הפתרון המוצע מע"מ 0 ( ייתכן שהפתרון גרוע אבל זה לא העניין).
הבן אדם היה פחות משנתיים שר אוצר והעביר תקציב אחד סך הכל וגם אותו הוא העביר בלחץ זמן, לטעמי זה ממש לא מספיק כדי לקבוע את כשלונו. זאת גם הסיבה שהוא יקבל שוב הרבה קולות כי אנשים מבינים שהזמן שהוא היה שר אוצר לא מספיק והתוצאות לא מייצגות. כמובן שכוונות טובות לא מספיקות לבדן אבל ייתכן שגם שר גרוע עם כוונות טובות עדיף הכוונות הכמעט זדוניות של הליכוד והעבודה.
ודרך אגב ללפיד יש גם מפלגה עם אנשים טובים בהרבה מאשר למפלגות הגדולות שחלקם גם היו שרים טובים, אז גם אם אתה לא מרוצה ממנו אישית עדין יש הגיון לבחור בו עבור האנשים האחרים במפלגה שלו.
ייתכן שבחירה בכחלון יותר הגיונית, גם לו יש כוונות טובות והוא אכן צמח מהפוליטיקה מה שנותן לו ייתרון אבל זה לא פוסל בחירה בלפיד.

בקשר לכחלון, הוא יקבל מנדט בכנסת הזאת לעשות עוד לפחות משהו אחד בסגנון הסלולר. אם הוא יצליח, בבחירות הבאות הוא כבר יהיה מועמד לרשות הממשלה.

אורן השני 8 במרץ 2015

היתרון של לפיד על פני אחרים הוא באמת הרשימה שלו, שאני התרשמתי שעשו הרבה למעני גם אם לפיד עצמו איכזב.

לא בטוח שאצביע יש עתיד שוב, אבל צריך לזכור שלהצביע לרשימה זה לא רק להצביע לעומד בראשה וצריך לקחת גם את הבאים בתור בחשבון (לפחות אלה שכבר היו בכנסת / בקואליציה וראינו מה הם שווים).

D! פה ועכשיו 8 במרץ 2015

אם הוא היה טורח להפוך את המפלגה שלו למפלגה אמיתית ולא לרשימה שהוא קובע
ואם הוא ופירון לא היו נבחרים בה במקומות גבוהים
הייתי שוקל באמת לצאת מהמקפיא הפוליטי ולהצביע להם.

no propaganda 8 במרץ 2015

למה אכפת לך מי מחבר את הרשימה אם הרשימה טובה?

D! פה ועכשיו 8 במרץ 2015

קודם כל כי אני מעדיף לבחור במפלגה שלפחות על פניו מתיימרת למראית עין כלשהי של דמוקרטיה פנימית. באופן אישי זה נותן לי תחושה טובה יותר, שיש יותר סיכוי שאנשים כאלו יקפידו על ערכים דומים גם בעבודתם בתור נציגים שלי בכנסת (לא קורה בד"כ) וגם הרגשה שהחלק של הציבור אינו מסתכם בהצבעה לדחלילים פעם בשנתיים (עדי קול, מישהו?)
דבר שני, זה לא כדורגל, אני לא רוצה מאמן עם אישיות שאני לא מעריך רק כי הוא מאמן טוב. זה לא עובד מבחינתי שפוליטיקה. ואני לא נאיבי מספיק לחשוב שאחרים כן אנשים טובים, אבל זה עוד ערך שהולך לפח לפני שמתחילים.

ולסיום, הכי חשוב, לא אוהב אותו ולא אוהב את אהובו פירון, לא מעריך אותם, את מעישהם ואת ההתבטאויות שלהם. הדבר היחיד שאני מעריך אצל לפיד זה שהוא עזב מקום מאד מאד נוח בשביל להתלכלך בפוליטיקה. אז גם עם רשימה מדהימה (היא לא – אבל היא כוללת כמה מועמדות שאני כן מעריך ומכבד) לא אוכל להצביע לשני אלו שיעמדו בראש. זה נורא פשוט.

no propaganda 8 במרץ 2015

החלק השני של דבריך לגיטימי לגמרי, ובשום אופן לא ניסיתי לשכנע אותך להצביע ללפיד. אם זה לא היה ברור אני מתנצל.

לגבי הדמוקרטיה הפנימית, אני לא מסכים שזה ערך. אם הייתי צריך לבחור רשימה משלי לכנסת והייתי לראות בה את האנשים הכי ראויים לדעתי, הדרך הכי טובה לעשות זאת היא פשוט לבחור אותם. בסופו של דבר צריך להתיחס לאנשים שאנחנו בוחרים והדרך שבה הם הגיעו לרשימות נראית לי לא חשובה. אם בדרך כלשהי נחרו אנשים טובים אז יש טעם להצביע להם גם אם הדרך לא נראית לי. לעומת זאת אם בדרך הכי טובה בעולם נבחרו אנשים רעים אז עדיף לא להצביע להם.

זאת כמובן רק דעתי.

גיל שלי 8 במרץ 2015

אני אגב איתך no propaganda, הייתי מצביע לכחלון לפני שהייתי מצביע לפיד

rami 8 במרץ 2015

כחלון זו מפלגה מיותרת לגמרי ואין לזה זכות קיום, מהסיבה שכחלון = ליכוד. לא במקרה כחלון לא מצליח להתרומם מעל ה7-8 מנדטים

D! פה ועכשיו 8 במרץ 2015

אין צורך להתנצל
באופן מסויים כולנו מנסים לשכנע כל הזמן. אחרת לא היה טעם להגיד אף מילה, ובכל מקרה לא חשבתי שאתה מנסה.

בגדול אני מסכים איתך לגבי העדיפות של אנשים טובים בבחירה של אדם יחיד על אנשים רעים בדרך דמוקרטית. ההיסטוריה הוכיחה שלאורך זמן זה לא עובד. בתור מישהו שלא מעריך את דעתם של אנשים (כקבוצה) ואת יכולתם לדעת מה נכון וטוב בשבילם הייתי מצפה מעצמי לתמוך גם ברשימה מסוג כזה (ברעיון לכל הפחות). מצד שני, זה מוביל אותנו לשלטון אליטות קלאסי ומאחר ואני לא חבר באליטה השלטת זה לא מתאים לי בכלל.

לכן אני מעדיף שמפלגות שמתמודדות בבחירות מסוג דמוקרטי יתנהלו בתוך עצמם על פי כללים דומים.

אני לא מדבר עדיין בכלל על כך שגם בין המפלגות בהן נבחרים המועמדים ישנה זילות של המפלגה, האידיאולוגיה, הערכים ורוחב המבט לטובת ה"פרצוף" שמוביל את המפלגה. אותי זה מביך.

הייתי מעדיף שחצי כנסת תבחר במחוזות בהם יתמודדו מועמדים שאני יכול לבחור להצביע להם.
אני מבטיח לך שלא הייתה לא בעיה לבחור מועמד שאינו מ"מהפלגה" שלי.

אלעד כץ 8 במרץ 2015

ההבדל בין לפיד לכחלון הוא שכחלון לומד את החומר ובא עם תכניות יסודיות ומשנה סדורה לגבי הנושאים שעל הפרק. לא בטוח שהוא יצליח לממש אותן, אך לפחות הוא מראה רצינות ועבודה יסודית, מה שאני לא כל כך יכול להגיד על לפיד.

גיל שלי 8 במרץ 2015

אני לא ראיתי את האג'נדה שאתה כתבת בפעילותו במשרד, הוא רק דיבר על זה בסיסמאות. הסיבה שאני כותב כשלון היא פשוטה, אם היינו שמים במקום לפיד ילד בן 12, האוצר היה נראה אחרי שנתיים בדיוק אותו דבר. כאשר אנו בוחנים את ההצהרות של לפיד, אני בטוח שלא זו היתה כוונתו

no propaganda 8 במרץ 2015

לדוגמא עבר חוק שאומר שעסק קטן לא משלם מע"מ עד שהעסק קיבל את הכסף.
או החוק על המס לבני זוג שעובדים בעסק(אני לא יודע לכמה אנשים זה נוגע אבל בכל זאת)

גם בתחום הדיור, למרות שמחירי הדיור אמנם לא ירדו אבל לפיד ניסה להזיז עניינים ובמידה מסויימת הוריד הרבה חסמים שאולי ואולי לא נראה את הפירות של זה עוד כמה שנים.

Lord Anthony 8 במרץ 2015

הניתוח שלך לא נכון בגלל שאתה מתבסס על שתי הנחות יסוד שגויות:
הראשונה ללפיד אין מספיק ידע פוליטי, והשנייה היא שהשירות הציבורי ובפרט משרד האוצר הן מערכות נורמליות, שפועלות משיקולים מקצועיים.

לפיד גדל בבית פוליטי, הרבה לפני שטומי לפיד רץ לכנסת עם שינוי הוא היה מנכ"ל רשות השידור, מה שאומר שלפיד ספג את הפוליטיקה מגיל צעיר. לא סתם יש עתיד קיבלה 19 מנדטים בבחירות הקודמות. היו יותר ממפלגה אחת שניסו לרכוב על אווירה ועל מחאות, אבל לא הרבה שהגיעו להישג של לפיד, אז כנראה שהוא יודע מה הוא עושה. לא סתם כחלון, למרות כל הניסיון הציבורי העשיר שלו לא מצליח להתרומם ולהפוך לפקטור משמעותי בבחירות. על אדם שמצליח להרים כזאת אופרציה כמו שלפיד הרים בבחירות הקודמות וגם בנוכחיות קשה להגיד שאין לו יכולות ניהוליות.

ההנחה שללפיד לא היתה אג'נדה כשהוא נכנס למשרד האוצר היא במקרה הטוב חוסר ידע, ובמקרה הרע הטעיה. ללפיד היו תוכניות מסויימות, שעל בסיסן הוא נבחר, בדרך, מה לעשות, התגלו גם בעיות אחרות שלפיד לא היה מודע להן ובהן הוא ניסה לטפל חלק בצורה מוצלחת וחלק בצורה לא כל כך מוצלחת, תוך שהוא צריך להתמודד בבכירים במשרד האוצר שמנסים להכפיף את המדיניות לרצונם האישי בניגוד למדיניות המוצהרת של שר האוצר, ולמאבקים פוליטיים קטנוניים בתוך הממשלה של אנשים שלא אכפת להם שהמדינה תלך לאבדון העיקר שאף אחד אחר לא יקבל יותר קרדיט מהם.
וזה עוד מבלי שהזכרנו את הבור הקטן של ה 40 מליארד ש"ח שלפיד קיבל בירושה.
אם תשווה את המצע של יש עתיד לפני הבחירות לפעילות שלהם בכנסת קשה לי להאמין שעדיין תטען שללפיד לא היה מושג מה הוא עושה.

בשורה התחתונה כשלפיד נכנס לתפקידו משרד האוצר היה תפקיד שאף אחד לא רצה להתקרב אליו ועכשיו זה המשרד הכי מבוקש, אני לא בטוח שזאת ההגדרה של כישלון.

פן 8 במרץ 2015

+10

אריאל גרייזס 8 במרץ 2015

אם ללפיד יש ידע פוליטי ואם היתה לו אג'נדה, זה רק הופך את השנתיים האחרונות להרבה יותר גרועות, כי למרות שכביכול היתה לו אג'נדה הוא לא עשה כמעט כלום כדי ליישם אותה. גיל לפחות נותן לו להנות מהספק שהוא לא ממש ידע לאן הוא נכנס. אם הוא ידע ועשה את כל הטעויות האפשריות, אז המצב הוא הרבה יותר גרוע.

Lord Anthony 8 במרץ 2015

על בסיס מה אתה טוען שלפיד לא עשה כלום כדי ליישם את האג'נדה שלו?
טרחת לקרוא את המצע שלו? יש לך מושג בכלל מה הוא ניסה להשיג?
כמו כן לטעון שלפיד עשה את כל הטעויות אפשריות זה קצת מוגזם, ולא רציני. לפיד עשה טעויות, אי אפשר להגיד שלא, אבל זה לא עושה אותו מיוחד היו שרי אוצר שעשו קצת יותר טעויות ממנו, לדוגמא קודמו בתפקיד.
זה שלפיד לא עשה את מה שאתה חושב שצריך לעשות לא אומר בהכרח שהוא עשה טעויות.
אני לא חושב שלפיד השאיר את המשק במצב יותר גרוע ממה שהוא קיבל אותו, שזה ממש לא מובן מאליו.

Lord Anthony 8 במרץ 2015

אמירות בסיגנון הזה מזכירות לי את כל הדיון הציבורי בנושא השוויון בנטל, באים כל העיתונאים והפרשנים העצלנים ומתלוננים על החוק לשיוויון בנטל, אבל אף אחד מהם לא מזכיר אפילו במילה אחת שהחוק הוא בדיוק התוכנית של לפיד מלפני הבחירות ושהוא העביר אותה כמעט מילה במילה.

אריאל גרייזס 8 במרץ 2015

מזמן כבר הגעתי למסקנה שחלק נכבד ממצביעי לפיד הם כמו אנשים דתיים. מדובר באמונה עיוורת שלא קשורה בכלל לביצועים בשטח ותמיד יהיה אפשר לשים ספין כדי להראות שבעצם לפיד עשה כל כך הרבה דברים. אתם כמו אלו שמאמינים בנביא שאומר שסוף העולם יגיע עוד שנתיים וכשזה לא מגיע מוצאים דרך להגיד למה בעצם הוא לא אמר את זה.

Lord Anthony 8 במרץ 2015

אפשר באותה מידה להגיד את זה גם לגבי הצד השני, וכנראה אילו עם ביסוס חזק יותר.
אפשר גם תמיד לטעון שכולם עיוורים ומטומטמים במקום להתייחס ברצינות לטענות של אנשים שחושבים אחרת ממך.

אריאל גרייזס 8 במרץ 2015

אני לא חושב שאנשים עיוורים ומטומטמים. אני חושב שהם יותר מדי מושפעים מאנשים שיודעים לדבר יפה מאשר לבדוק לעומק את הנתונים. ניסיתי לא פעם לנהל דיונים רציניים עם אנשי יש עתיד ואיכשהו זה תמיד נגמר בדקלום הטענות של יאיר לפיד במקום להתמודד עם הנתונים עצמם.

Lord Anthony 8 במרץ 2015

קוראים לזה וויכוחים פוליטיים, זה תקף לגבי כל המפלגות, לא רק לגבי יש עתיד.

אריאל גרייזס 8 במרץ 2015

יש עתיד הבטיחה פוליטיקה שונה, הבטיחה שינוי סדרי עדיפויות. בתכ'לס, מה שהיא הביאה זה בדיוק את אותם דברים ישנים והרבה הרבה סיפורי מעשיות.
יש עתיד נבחרה כתקווה הגדולה של מעמד הביניים. הורדת יוקר מחייה (שום דבר לא השתנה), הורדת מחירי הדירות (שום דבר לא השתנה), שינוי סדרי עדיפויות (כספים עדיין זורמים להתנחלויות, הצבא עדיין מקבל תוספות תקציב כאילו אין מחר, יש עתיד ממשיכה להקפיד על חוסר שקיפות משווע), חתירה לתהליך מדינה שבלעדיו היא לא תשב בממשלה (טוב, כינים), שיוויון בנטל (פטור צבאי לכל חרדי מעל גיל 22) – ועדיין, איכשהו, המצביעים לה ממשיכים לשכנע את עצמם שהיא עושה בשבילם הרבה בגלל איזה תוכנית מע"מ אפס איומה (שדרך אגב, הגרסא הסופית שלה אפילו לא נתנה עדיפות למי ששירת בצבא, למעשה – היא היתה הכי עוזרת לציבור החרדי) וכסף שהיא שלחה לניצולי שואה.
אצל הליכוד, ליברמן, הבית היהודי – ציבור המצביעים שלהם קיבל בדיוק את מה שהוא רצה. זה בדיוק הפוך.

איתמר 8 במרץ 2015

אף אחד לא טורח לשאול את לפיד מדוע הוא כל כך מתגאה בסיוע לזקנים עניים שהם ניצולי שואה בעודו מזניח זקנים עניים שאינם ניצולי שואה.

עדי אבני 8 במרץ 2015

+1 אריאל

משה 8 במרץ 2015

לגמרי.
יתרה מכך, בגלל הגוש החוסם הגאוני שלו עם בנט, ההתנחלויות קיבלו הרבה יותר ממה שקיוו לו. אני לא מצליח להבין איך עפר שלח חי עם עצמו בשלום.

משה 8 במרץ 2015

1+
זה בדיוק מה שאמרתי לאשתי אתמול, יש עתיד הפכה לש"ס של החילוניים. כולם נותנים הסברים מאוד יצירתיים מדוע הם מצביעים להם וכמה כולנו לא מבינים את ההצלחה שלהם. משפטים כמו "הוא לא היה משהו אבל האנשים שלו עשו עבודה נהדרת", "ביבי לא נתן לו אפשרות לבצע את מה שתכנן" וכד'.

MOBY 8 במרץ 2015

חילונים או מעמד ביניים האשכנזי?

איתמר 8 במרץ 2015

נאמן לאמירה שלו ממערכת הבחירות הקודמת ״אני מתנגד ללגליזציה של סמים קלים כי זה לא חוקי״, ממשיך לפיד בתעלוליו.
לטענתו, הוא בעד תהליך מדיני והגעה להסכם עם הפלסטינים על מנת להיפרד מהם (לפיד זנח את עניין הגירושים מהפלסטינים ועבר להיפרדות) וכדי למנוע את הסכנה של מדינה דולאומית, אלא אם כן הפלסטינים יתעקשו שמזרח ירושלים תהיה בירתם.
במקרה כזה הוא יתנגד לחלוקת ירושלים גם במחיר של אי הגעה להסכם.
ומה עם הסכנה של המדינה הדולאומית ?
עפר שלח, שיודע שאי אפשר יהיה להגיע להסכם עם הפלסטינים ללא הפיכת מזרח ירושלים לבירת פלסטין, פיתח לעצמו בחודשים האחרונים שיטות התחמקות מהסוגיה הזו והוכיח שהוא הפך להיות פוליטיקאי מהסוג שעורר בו סלידה בימיו כעיתונאי.

מתן גילור 8 במרץ 2015

ערוץ הכנסת פרסם היום את הפעילות הפרלמנטרית למען נשים בכנסת האחרונה. יש עתיד במקום הראשון. כל הכבוד שהצליחו לזכות בתואר מבלי לעשות כלום.

איציק 8 במרץ 2015

ומרץ במקום השני אחרי עבודה סזיפית.
יש יתרונות לבטלה ;)

גל ד 8 במרץ 2015

תגידו, זה עדיין נחשב זלזול באינטיליגנציה שלנו אם מסתבר שהוא צדק ואנחנו באמת מטומטמים?

כסיפוביץ 8 במרץ 2015

שלום חנוך כתב את זה לפני הרבה שנים.

שום דבר לא השתנה בענין הטימטום ושלום חנוך לא מזלזל באף אחד.
הוא פשוט יודע שהציבור מטומטם.
עוד כמה ימים תגלה זאת שוב

מתן גילור 8 במרץ 2015

יפה אריאל. לא מזמן פרסמת טור שמבקר את מי שקורא למצביעי מפלגות XYZ בשמות גנאי, כי הוא פשוט לא מבין שסדר העדיפויות שלהם והאמונות שלהם שונות משלו.
מעולם לא נתקלתי בדוגמא טובה יותר למשפט "כל הפוסל וגו'"

אריאל גרייזס 8 במרץ 2015

דווקא במקרה הזה אני חושב שהאמונות וסדר העדיפויות שלי ושל מצביעי יש עתיד הוא די דומה. אני לא פוסל אף אחד, אני חושב שקל מאוד להאמין ליאיר לפיד במקום להסתכל על התוצאות במקום.

מתן גילור 8 במרץ 2015

גם אם אני שם בצד את ההבדלים האידיאולוגים (שלדעתי קיימים והם לא קטנים) ואת מה שמפלגת 'יש עתיד' עשתה (לדעתי הרבה) והולך לשיקול פוליטי נטו, שהוא: הצבעה לעבודה דינה הצבעה לאופוזיציה ואילו הצבעה ליש עתיד היא הדבר היחיד שיכול למנוע ממשלה ימין-חרדים, זו עדיין סיבה מספיק טובה להצביע ליש עתיד. בסופו של דבר, אני צריך להתחשב בקול השולי שלי (הטיעון אם כולם יחשבו כמוך וגו' שפוט ל.ר. לפרקטיקה).
ואם אני לא שם בצד את הרישא, אז בכלל.
אני לא בא לשכנע אף אחד, אני פשוט חושב שלטעון שמצביעי יש עתיד מולכים שולל בעוד שהאמת נמצאת אצל המצביעים האחרים והמפלגות האחרות, זו התנשאות.

אריאל גרייזס 8 במרץ 2015

זה טיעון שאני יכול לחיות איתו. אני לא מסכים איתו, אבל אני יכול לחיות איתו.
מה שאני לא יכול לחיות איתו זה הסיפורים על כמה יש עתיד עשתה בשנתיים האלו ושהיא חייבת לקבל עוד הזדמנות. אני לא ראיתי ממנה שום דבר וכלום. והייתי מוכן לתת לה הזדמנות. באמת

טל בן יהודה 8 במרץ 2015

הסיבה אגב שלא ראית ממנה כלום ושום דבר היא שאתה לא ניצול שואה, קשיש, בעל מוגבלות או אישה.

מתן גילור 8 במרץ 2015

+1
או צריך פונדקאית וכיו"ב.

איתמר 8 במרץ 2015

מי שרוצה להפיל את נתניהו צריך להצביע להרצוג.
מי שרוצה שנתניהו ימשיך להיות ראש ממשלה יכול להצביע גם ללפיד.
אופוזיציה איננה מושבת עונשין וזו לבטח אופציה מועדפת על פני ממשלת שיתוק של הליכוד והעבודה.

MOBY 8 במרץ 2015

נו באמת,
ציפי ובוג'י ישבו בממשלת נתניהו הרבה יותר מלפיד.
לא רוצה ביבי בבטחון – תצביע מרץ או תצביע ערבים- כל השאר ישבו איפה שיקבלו יותר.
ולחשוב שלפני שנתיים ישבו החכמים הגדולים שמזמרים עכשיו או הוא או הוא, ולא הצליחו להחליט מי יוביל (מישהו אמר אגו?)

ניתאי 8 במרץ 2015

הצבעה לעבודה היא אופוזיציה ויש עתיד תמנע ממשלת חרדים-ימין? איך? הרי נתניהו יעדיף את בוזי על יאיר בכל יום.

מתן גילור 8 במרץ 2015

האם אחרי שכל קמפיין הבחירות התבסס על "רק לא ביבי" ישבו בממשלה בראשותו? מסופקני.
כמו כן, נתניהו לא ילך לרוטציה.
בנוסף, "בוז'י" זה בעצם רוטציה בין הרצוג ללבני. האם הוא יעדיף את לבני על יאיר בכל יום? שוב, מסופקני.

D! פה ועכשיו 8 במרץ 2015

מעולם לא הפריע לאף אחד לא לעבודה לשבת עם ביבי
לא לביבי לשבת עם יאיר
לא לש"ס לשבת עם יאיר
ולא ליאיר לשבת עם החרדים

אפילו הפוגרום היהודי (לא, אני לא מתכוון לבית היהודי) יישבו עם בוזי אם הם יצליחו.

ניתאי 8 במרץ 2015

בבחירות 2013 לבני רצה אם סלוגן דומה של ביבי ייאוש או לבני תקווה (והייתה הראשונה להיכנס). אפילו תקדים זה לא. אם ביבי מקבל מריבלין את המנדט, אני מנחש שהשיחה הראשונה שלו, עוד לפני החרדים ובנט, זה בוזי. את לפיד אני מניח שהוא לא ינסה בכלל אחרי הניסיון האחרון. רק בלית ברירה.
אגב, אם ביבי שם את בוזי שר החוץ/אוצר הרוטציה תקפה? אני לא בטוח.

אחד 8 במרץ 2015

השאלה אם יש מישהו שיש לו גם כוונות טובות,וגם את הכישורים הנדרשים ליישם אותם.
לצערי תמונת המצב בהקשר הזה עגומה ביותר, ולכן לפיד הוא הרע במיעוטו.

מתן גילור 8 במרץ 2015

עדי אבני הוא הרבי מיעוטו.

איציק 8 במרץ 2015

גיל (שלי), הבעייה בפוסט הזה הוא האג'נדה שהבאת מהבית שלפיד רע. אני לא מסכים עם זה, אבל אני לא מצביע ללפיד (גם לא לביבי או בוז'י), אני מצביע ליש עתיד (ליכוד, המחנה הציוני). אם תבדוק את הפעילות הפרלמנטרית של יש עתיד ואת ביצועי יש עתיד בממשלה אז זה ממש לא הגרוע שבגרועים, כי אם לא רע בכלל. בשביל מפלגה שנבחרה לראשונה, ובטעות גם בהרבה יותר ממה שציפתה (גם גדול מידי יכול להיות בעיתי) אז הביצועים לא רעים כלל וכלל.
לפני שנגיע ללפיד נשאל עוד, מה אמור לעשות מישהו שהנטייה שלו ימין מרכז, ומהליכוד הוא נגעל, כך גם מבנט (במיוחד ממחנה אריאל), ליברמן בעייתי, וכחלון כל-כך מדבר חברתי שצירף לראשות המפלגה במיוחד אנשי חוץ וביטחון. מה נשאר? החרדים או לפיד. מאד רוצה חרדים, אבל יש וטו של אישתי, היא אומרת שלפיד יפה מישי ומדרעי (ליצמן היא לא זכרה איך נראה). לפיד הוא עדי אבני במקרה זה (הרבי מיעוטו).
מירי רגב, אך עילוי ברמת העסקנים. היא יודעת בידיוק איך לנצל את הפה שלה כדי להיות בתחתית הביבים כדי שיצביעו בשבילה בפרימריס. רק עליה וקוץ בה. בגלל כמוה, דנונים ושטייניצים (למרות תואר הד"ר לפילוסופיה שלו) אנישים לא מוכנים לשים מח"ל בקלפי. אז הם ראשונים ברשימה, אך היכן המפלגות של 40 מנדטים? אין, כיוון שבליכוד ובעבודה יש אנשים שיודעים להיות ראשונים בפרימריס, וזה כל מה שחשוב. אז מירי רגב היא דוגמא נפלאה לכל מה שרע, ולא למה שנכון.
לפיד שר אוצר רע!!! אולי, רק בהבדל אחד מהרעים לפניו. הוא לא הלך אחרי נערי האוצר. הוא ניסה משהו אחר, גם אם לא צלח. הרי השרים לפניו (הכוכב שטייניץ למשל) נתנו את המושכות לנערי האוצר והיו סדרני עבודה, וראינו מה קרה עם הדיור, עם יוקר המיחייה, עם פתיחת החסמים, הטיפול בטיקונים. אצלם הכל דפק… רק את מעמד הבינים (החלשים היו דפוקים עוד קודם). בא לפיד ואמר שהוא ינסה לשנות, הוא ינסה לעזור למעמד הביניים, עם הנחה לא נטולת הגיון שאם מעמד הביניים יקום על הרגלים אז זה כנראה גם ימשוך למלעה את השכבות החלשות. האם הצליח? חלקית מאוד. האם טעה? כן. אבל הוא ניסה, הוא שינה מחשבה, ולא עשה more of the same שכבר נכשל המון זמן. רק על זה מגיע לו סיכוי נוסף.
ועכשיו נגיע לעיניין עצמו. לפיד לא רצה להיות שר אוצר. הוא כן היה טירון פוליטי עם עוצמה שלא היה לו מושג איך להתמודד איתה (עם 12 מנדטים היה מסתדר טוב בהרבה כנראה). את חוסר הניסיון שלו ניצל וטרן פוליטי שכבר הרס כמה קרירות לאנשים כדי להשאר בשילטון, קוראים לו בנימין נתניהו. המטרה שלו, כמו כל תקופות היותו ראש הממשלה, היתה שרידות, ולא דאגה למדינה (שאם במקרה גם זה היה קורה, מה טוב). הוא הבין שכדי לשרוד בקלות יתרה הוא תריך להפיל את לפיד. הכי קל זה להלביש תיק בעיתי, ולשים לו רגלים כל הקדנציה. ביבי הצליח בזאת נהדר, לפיד לא הצליח להפטר מהמלכודת למרות שידע וראה. אז נכון, הוא לא היה מבריק, ונכון שעשה טעויות, אך הוא עבד בסביבת עבודה מאוד קשה, עם בוס מאוד מגעיל. האם היה צריך לעזוב קודם (או לפחות לייצר משבר חריף)? אולי. אך לתת לו נכשל זה כמו להאשים רקדן בלט שלא מצליח ב-MMA, כאשר בכוח דחפו אותו לשם.
אז יש עתיד לא היתה מזהירה, אך על רקע הזבל האחר, היא ממש היתה בסדר גמור ומעלה. וכן, אם לליכוד ולמחנה הציוני מגיע עוד צ'אנס (כמה צ'אנסים הם כבר קיבלו מאז קום המדינה), אז לבטח גם ליש עתיד מגיע.

גיל שלי 8 במרץ 2015

איצייק – לא באתי עם אג'נדה מהבית, להיפך, הייתי מאוכזב מביצועי לפיד בגלל שבתמימותי חשבתי שיש לו הזדמנות נהדרת והוא זורק אותה לפח. לא כתבתי מילה על יש עתיד, או על הצבעה, כתבתי על הכהונה של לפיד במשרד האוצר כי יש שם שיעור כללי בעיני. השיעור הוא פשוט, אם אתה רוצה להשיג משהו, אתה חייב לבוא עם אג'נדה, וחייב לבוא עם כלים ליישום האג'נדה, אחרת תכשל. בעיני לפיד נכשל בעיקר בגלל שהוא לא חשב על הצלחה באוצר, הוא חשב על הצלחה שלו למשוך עוד קולות. אני מכיר אנשים רבים שמצביעים יש עתיד, מבחינתי אפשר לבחור גרוע יותר, זו לא הכוונה של הדברים שכתבתי

איציק 8 במרץ 2015

שוב, למה ללא אג'נדה. האם שיפור מצבה של שכבת הביניים היא לא אג'נדה עם מחשבה ששכבת הביניים היא מנוע הצמיחה החשוב ביותר, וגם ימשוך אחריו את השכבות החלשות. אתה יכול לומר שהוא לא עמד ביעד. אתה יכול לומר שהיה לו די ויותר זמן ואפשרויות לעשות זאת והוא נכשל בביצוע. אך לומר שאין לו אג'נדה זה ממש לא נכון לדעתי.

גיל שלי 8 במרץ 2015

כי הוא לא באמת שם את קידום מעמד הביניים כאג'נדה במשרד האוצר, הוא נתן את זה בתור אג'נדה של יש עתיד, ולא ראה את הקשר של זה לפעילות שלו במשרד האוצר לצערי. אג'נדה זה לא רק סיסמה, ואצלו כן.
אגב, לדעתי אני כול לאמר מה שאני רוצה :-)

איציק 8 במרץ 2015

עם החלק הראשון אני מסכים פחות (לגבי האג'נדה, פחות לגבי ההצלחה במימושה).
מאד מסכים לגבי הפסקה השנייה ;)

תומאס נוימן 8 במרץ 2015

מירי רגב היא סוג של שחקנית פורנו (ומי שחושש שאני כושל בשוביניזם – לו היתה גבר הייתי אומר שהוא שחקן פורנו)

איציק 8 במרץ 2015

יש לך טעם מוזר… היא האדם שהכי פחות מתחבר לי למשהו שקשור לתחום, אפילו אם הוא מאוד זול…
אם כבר אז היא שחקנית בסרטי אימה סוג זין (אוי, סליחה, התפלק לי)

תומאס נוימן 8 במרץ 2015

פורנוגרפית של פוליטיקה

איציק 8 במרץ 2015

גם במקרה זה, זה נראה יותר כסרט אימה. דנון ורגב בתפקידים הראשים

D! פה ועכשיו 8 במרץ 2015

אחד הטובים שלך איציק

אסף the kop 9 במרץ 2015

מוזר שאתה כותב את זה… כי אלה שמפסקות לפלסטינאיים נמצאות בצד השני של המפה הפוליטית…

אדם 9 במרץ 2015

אתה באמת חושב שהתבטאות כזו מזיזה למישהו פה? אתה פרובוקטור יותר טוב מזה, הפעם אתה סתם מגחיך את עצמך

גיסנו 8 במרץ 2015

אין מה לנתח יותר מדי את מה שלפיד עשה בשנתיים האלה ביחס למה שהוא אמר/הבטיח, ואני אסביר.

ניקח לדוגמה את מרצ: זו מפלגה שיודעת שהיא תהיה קטנה עם סיכוי לא גבוה לשבת בקואליציה – וגם אם כן אז סיכוי לא גבוה להיות גורם משפיע בה (עם 4-6 המנדטים הצפויים לה). לכן חבריה יכולים לצאת בהמון הצהרות ולנפנף בהמון הצעות חוק שהוגשו בידיעה ברורה שאין סיכוי שיעברו (למשל לנישואין אזרחיים/נישואי גאים) – וכך אפשר להצביע על הצד השני ולומר "אה-הא, אמרנו לכם שהם חשוכים/גזענים/קיצוניים וכד'. קשה לי להאמין שאם היו להם 10 מנדטים ולפתע היו מוצאים את עצמם בקואליציה כחברים משמעותיים עם הרבה מה להרוויח אבל גם הרבה מה להפסיד – הם היו נוהגים באותה צורה בדיוק.

אז אם להשליך את זה על יאיר לפיד – כשאתה חושב שיהיו לך באזור ה 10 מנדטים אתה יכול לצאת בהצהרות שאתה יודע שלא תוכל לממש – אבל אפשר יהיה לתלות את זה בגודל המפלגה. אתה יכול לצאת בהצהרות שאתה יודע שתוכל לנסות לדחוף בתור שר זוטר או סתם ח"כ בקואליציה – אבל לא בתור שר האוצר.
אני בטוח שאם לפיד ושאר המפלגה היו מאמינים שהם יהיו המפלגה השניה בגודלה בכנסת ולפיד שר האוצר – התנהלות הקמפיין שלו וההבטחות שפיזר היו שונים לחלוטין. ביבי שלח אותו להיות שר האוצר כמו שגולדהאר שם את נמני מאמן – אם הוא בטעות יצליח אפשר לקחת קרדיט על החלטה נכונה, אבל רוב הסיכויים שייכשל ואז אפשר יהיה לנפנף אותו. העובדה שצופים ליש עתיד 10-12 מנדטים כנראה מוכיחה שאולי לא כל העם טיפש ושיש מספיק אנשים שרואים דרך הספינים של ביבי וחושבים שללפיד מגיעה הזדמנות שניה, כשיהיה במימדים שמתאימים לו כרגע.

D! פה ועכשיו 8 במרץ 2015

וכמה מנדטים הוא צופה לעצמו עכשיו?

כי אישית אני לא רואה שהוא מנסה כיוון אחר.

גיסנו 8 במרץ 2015

כנראה שהרבה פחות.
אבל עכשיו יש לו גם את הטיעון ששכר הלימוד שולם.

D! פה ועכשיו 8 במרץ 2015

כמו שזה נראה זה לא יהיה *הרבה* פחות. אני אפילו קרוב מאד ללהמר שהוא שוב יפתיע את כל הסוקרים.

תומאס נוימן 8 במרץ 2015

תחשוב מה היה קורה אם נמני היה כמו לפיד, כלומר לא סיפור הצלחה (בתי תארים), אבל עושה מספיק דברים יפים כדי שתגיע לו הזדמנות שנייה….

תומאס נוימן 8 במרץ 2015

(בלי תארים)

גיסנו 8 במרץ 2015

אז אולי הפועל הייתה משאילה למכבי את בן רייכרט בתור נדבה להשבחה….מזל שגולדהאר לא מסתפק במקום שלישי עם כדורגל מביך.

איציק 8 במרץ 2015

מה אתה מלכלך על המקום השלישי. המקום השלישי הזה נתן לכם בראש השנה, ונקווה שעוד יתן לכם.

גיסנו 8 במרץ 2015

סלח לי על השפה הפקאצית, אבל די תנוח כבר יא מקופח תמידי.

מכבי של תקופת נמני הייתה מקום שלישי עם כדורגל מביך. מה זה קשור אליכם בכלל

איציק 8 במרץ 2015

תרגע, קצת ציניות והומור לא יזיקו גם לך.
אני ממש לא מרגיש מקופח ואשמח מאוד אם שנה שנייה ברציפות נגיע לאירפה. אליפות אין לי אפילו בחלום הכי אפטימי השנה, וגם לא היה מהמחזור הראשון. אני לא שם חביבי!!!

D! פה ועכשיו 8 במרץ 2015

גיס, דווקא על איציק נפלת?
הוא לא רציני אף פעם אם גיל לא הגיב קודם.

גיסנו 8 במרץ 2015

התגובות הרציניות היחידות של איציק הן כשמישהו מזלזל בב״ש, גם אם זה רק בדמיונו…

איציק 8 במרץ 2015

אכן בדימיונך. תלמד, אני לא אוהד שרוף, מקסימום אוהד כורסא, אז אני רוצה שיצליחו, אך ממש לא פנאט. למשל את מכבי תל-אביב כדורסל אני אוהד הרבה יותר מהפועל באק-שבע כדורגל. אבל, כרצונך…

משה 8 במרץ 2015

אני חושב שמעבר למשוכנעי לפיד כאן יש משהו כמו 7 מנדטים שחשבו אחרת, כנראה שגם הם קיוו למשהו אחר.

שאול 8 במרץ 2015

שר אוצר לא צריך להבין באוצר, יש לו שלושת אלפים יועצים בשביל העניין הזה.
לפיד הוא בין הבודדים בבחירות הללו שמראה שאיכפת לו מהמדינה הזאת (בנוסף לבנט, גלאון ולכחלון). אנחנו נמצאים ב2015, ולא יודע אם ניהיינו ציניים או פשוט מדינה דפוקה, אבל בשבילי אדם שרוצה להשפיע ולשפר את המדינה זה מספיק טוב בשביל לתת לו את הקול שלי. אפשר לדבר עד מחר על הכשלונות שלו, כי ברור שהוא לא מושלם, אבל הוא לפחות מנסה לשפר ומראה שאיכפת לו (בניגוד לביבי לדוגמא שאני באמת לא מצליח לחשוב על דבר אחד טוב שהוא עשה בשש שנים האחרונות ואני עוד בחרתי בו בפעמיים האחרונות), ולי זה מספיק.
אפשר להכנס בלפיד עד מחר, אבל העובדה שהוא הולך להיות קרוב להישג של הבחירות הקודמות צריכה להגיד משהו. (רוב המתלבטים הם מהמרכז כאשר אני מניח שהקולות האלה ילכו לכחלון וללפיד בגדול, וכרגע הוא עומד על 13 מנדטים. מזכיר לכם שחמישה ימים לפני הבחירות הקודמות סקר הארץ ננבא לו 12).

אני חושב שהכי קל להגיד כמה האחרים גרועים, אבל במידה ובא לכם תחבורה ציבורית בשבת, נישואים אזרחיים, לא לחלק את כל המדינה, ולא שלוחה של ביבי (כחלון), בעיני לפחות הוא הבחירה הכי טובה.

ניר 8 במרץ 2015

לא יעזור כמה יועצים יש לו אם הוא לא מוכן להקשיב להם. ספור מע״מ אפס הוא הדוגמה הקלאסית להתנהלות שלו כשכל אנשי המקצוע מכל האסכולות והכיוונים הזהירו נגד. אגב למה אתה חושב שהוא כן הלך על זה? לא בגלל איזה יועץ תדמית כזה או אחר?

מצחיק שאתה קורא למדינה דפוקה ואז מסביר שמספיק לך שאדם רוצה לשפר את המדינה כדי להצביע לו. מה האג׳נדה של שאר הפוליטיקאים לדעתך? כחלון או ביבי או בוז׳י או גלאון או עודה או בנט לא רוצים לשפר את המדינה, כל אחד לפי טעמו?

עורב סגול 8 במרץ 2015

+1

שאול 9 במרץ 2015

לאחר ניסיון של שש שנים עם ביבי אני די בטוח שהוא לא רוצה לשפר את המדינה.

בנוסך, הכי קל לתת ביקורת על הצבעות של אחרים. אני גם יכול לשחק את המשחק הזה. תגיד לי למי אתה מצביע ואני כבר אגיד לך מה רע בו.
לגבי המע"מ 0 אתה יכול לחפש בגוגל, תתפלא ותראה שהיו גם מומחים שהיו בעד מע"מ 0, ככה להגיד שכולם לא רצו זה פשוט לא נכון.כמו שהדגשתי זאת לא הייתה התכנית העיקרית, אלא חלק קטן מתוכנית כללית.

אנחנו יכולים להתווכח עד מחר הרי בסוף אתה תצביע בנט\ביבי\מרצ ואני לא אשכנע אותך ואתה לא תשכנע אותי אז אני לא רואה טעם להמשיך בדיון הזה.

איציק 8 במרץ 2015

באמת גיל, איך אתה אוהב לטפל בטפל…
בר רפאלי קיבלה טבעת אירוסין, ולפיד… זה מה שמעסיק אותך… תבגר ;)

MOBY 8 במרץ 2015

1. אנחנו דמוקרטיה פרלמנטרית ככזו יש לבחון את כל הרשימה ולא רק את העומד בראשה (אני לרגב והדנונים לא מצביע).
2. עדיף לקחת אנשים עם ניסיון בעשיה פחות בדיבורים (כץ וכחלון לדוגמה עושים, בוג'י וציפי (והדנונים) עסוקים בדיבורים.
3 יש עתיד עשתה עלינו את הסטאז -מי שחושב להצביע לה, זו אופציה טובה יותר ממה שהיתה רק לפני שנתיים.
4. דווקא הרשימה של כחלון מלאה באנשי עשייה (למעט הבטחוניסט)
5. בנוגע לביטחון – כחלון, לפיד, עבודה (מחנ"(צ)ק) הליכוד או בנט לא מביאים איזו בשורה (ההבדל שלליכוד יש את סעיף 3).אבל האיומים מולנו משתנים בצורה בלתי צפויה לגמרי אז אולי לא צריך ניסיון רב….
6. הכישלון הכי גדול של הממשלה הקודמת היא חוסר ההצלחה בשינוי שיטת השלטון שהתהדרו כולם ולא עשו כלום (למעט לאחד את הרשימה הערבית).

D! פה ועכשיו 8 במרץ 2015

אם קצת מאמץ ואחדות של הערבים תהיה להם את אחת המפלגות הגדולות בבית ובדרך הם ידחקו גם את הפוגרום היהודי וגם את ליברמן החוצה.
צר לי שכפו עליהם איחוד נוראי שכזה אבל לפחות מבחינתם הם עשויים להרוויח ממנו בגדול.

איציק 8 במרץ 2015

אני חושב שזה אחד הדברים הטובים שקרו!!!
עכשיו אין להם ברירה, והם יצטרכו לשים דברים על השולחן. יש שתי אופציות:
1. כרגיל הדגל הפלסטיני, ואז הם יתרסקו בבחירות הבאות, כל הערבים ביחד.
2. ילחמו למען הערבים במדינה. השכלה, ביוב, מיסים, תחבורה, תעסוקה, הכל. מעבר לכך שיצעקו/יעשו מה בה להם. אם יצליחו, יצאו גדולים. הפעם לא יוכלו לומר שאין להם מסה מספיקה, אז נראה למי הם באמת ידאגו. כשאני אומר נראה, הכוונה גם לערבים אזרחי המדינה. רוב הערבים להבנתי שמים פס על הבעיה הפלסטינית ומעניין אותם תחילה איכות החיים שלהם ובצדק. אם לא יטפלו בהם, הם לא יצביעו להם יותר.

D! פה ועכשיו 8 במרץ 2015

זה לא טוב כי כפו איחוד על מפלגות שחוץ מזה שהן בבסיסן ערביות אין שום קשר ביניהן. אני לא הולך לחזור על המנטרה השחוקה הזו.
אני לא רואה אותם שורדים שעתיים אחרי הקמת הממשלה בתור גוף אחד.

איציק 8 במרץ 2015

אז הם יתרסקו בבחירות הבאות, כיוון שבבחירות אלו לערביי ישראל יש ציפיות מהם ואם יכזיבו הלך עליהם. תבין, מנקודת ראותי המפלגות הערביות לא מעניינות אותי (וגם היהודיות לא מענינות אותי). מה שמעניין אלו התפוקות של המפלגות והביכוי העתידי של התפוקות שלהן. אם הן לא יתנו תפוקות, שיתרסקו. למה התאחדו, למה התפלגו, לא מעניין.

איציק 8 במרץ 2015

והביכוי => והסיכוי

בני 8 במרץ 2015

למה כולם מדברים על מה לפיד עשה או לא עשה? הוא עשה את הבטחת הבחירות הגדולה ביותר שלו, וזה להכניס אצבע (מה אצבע? יד שלמה) לעין של החרדים. בשביל זה שלחו אותו וכולם היו מבסוטים. עכשו אחרי שנתיים שאנשים התחילו לשים לב שהבעיות שלהם לא קשורות לחרדים והשאלה "איפה הכסף" היא לא רטורית, זה כבר לא נעים להודות בזה, אבל מעולם לא היה אדם שקיים את הבטחת הבחירות שלו כמו לפיד. מה זה אומר עליו שזה היתה הבטחת הבחירות שלו ומה זה אומר על המצביעים שלו? זה שאלה אחרת

אביאל 8 במרץ 2015

ברגע שלפיד מינה את אורי שני לאחראי על נושא הדיור נגמר הסיפור שלו מכל הבחינות.

גיל שלי 8 במרץ 2015

מסכים לגמרי

תום 9 במרץ 2015

הדרך הכי קלה לשר אוצר להראות שיש לו אג'נדה אמיתית, זה דבר ראשון לעשות ניקוי אורוות בפקידות הבכירה של האוצר כדי לפנות מקום לאנשים שלו.

Comments closed