ליגת שוקי ההון – אתם זוכרים את השירים?

ב25.10.2014 ריאל נצחה את ברצלונה 3:1 במשחק שהיה כמעט חד צדדי, דומה היה שברצלונה רק העמיקה את הבור אותו היא חפרה שנה קודם.

ברצלונה השלימה אתמול זכייה שנייה בטרבל. מאז כניסת שנת 2015, ברצלונה היא הקבוצה הטובה ביותר באירופה, כמעט ללא תחרות (זה לא אני, זה דורפן אומר, אז תקחו את זה ברצינות).

עכשיו זה נראה כמו זכרון רחוק, אך ההפסד של ברצלונה בקלאסיקו במדריד, גרם לרבים להטיל ספק בברצלונה. למרות פתיחת עונה חזקה בליגה, פתיחה שכללה נצחונות רבים וספיגות מעטות (אם כי גם הבקעות מועטות באופן יחסי כמובן), כאשר ברצלונה הגיעה למדריד ונדרסה על ידי קבוצה לבנה בשיא כושרה, רבים הסיקו את המסקנה המתבקשת, זו השנה של ריאל מדריד.

המסקנות מהקלאסיקו שבו הוכרעה ברסה היו רבות ומגוונות. יתכן וברצלונה נקלעה לבור של שנים לאור הקפאת ההעברות. ברצלונה בנתה מכונה התקפית שתכריע את הקטנות בליגה, אך לריאל יש מכונה גמישה יותר המוכנה למשחקים הגדולים ולאירופה. צריך לזכור שברצלונה גם גמגמה באירופה באותה תקופה, לאחר שלא ספגה בליגה תשעה משחקים, באירופה היא ספגה שלישייה מפאריס סן ז'רמן.

בקיצור, המשחק ההוא במדריד לא באמת אמר שום דבר על ברצלונה של השנה, מסתבר שהצירוף של סוארז השפיע על ברצלונה בצורה מהותית בהרבה מכפי שניתן היה לדמיין באותו משחק ראשון ששיחק במדי הקבוצה, וגם החזרה העוצמתית של מסי לתפקיד הקוסם של הכדורגל העולמי עדיין לא נראתה באופק. בעוד שהקלאסיקו הראשון היה נראה נטוע היטב בתוך הגרף של מסי (גרף יורד באותה תקופה), בתוך היכולת הכללית (ברצלונה אמנם נצחה ללא הפסקה, לא ספגה בליגה, אך ממש לא הבריקה, וכאמור היתה בינונית באירופה), עדין לא באמת ניתן היה ללמוד על העונה הקרובה של ברצלונה.

*

בחודש האחרון תשואות האג"ח הממשלתי בעולם קופצות אחרי ירידה לרמות נמוכות היסטוריות. התשואה על אג"ח ממשלת גרמניה הכפילה עצמה כמה וכמה פעמים, התשואה על אג"ח ממשלת ארצות הברית שוב נושקת ל2.5%, אנשים שהשקיעו באגרות חוב ממשלתיות בכל מקום בעולם ספגו הפסדים רציניים של למעלה משלושה אחוזים, בנייר שמרני עד מאוד.

אנשים רבים קובעים מסקנה ברורה, העולם לא נכנס לתהליך יפניזציה, אגרת חוב ממשלתית הינה השקעה מסוכנת לאור התשואות הנמוכות אליהן הגיעו, וכעת כשהעולם נמצא בהתאוששות כלכלית, התשואות יחזרו לרמות ההיסטוריות שלהן.

*

ייתכן ואנליסטים אלה צודקים. למרות שהאנפלציה בעולם עדין אפסית, אנו בהחלט עדים לעליות שכר ריאליות בעולם כולו, סיבה טובה להאמין שאולי האינפלציה תשוב בשלב כלשהוא. אך אולי כדאי לבדוק האם השתנה משהו בתהליך שהביא את האגח"ים לרמות הנמוכות ההיסטוריות. למשל, הצמיחה בארצות הברית שוב אכזבה את הציפיות (כרגיל יש לאמר). למשל, אירופה עדין לא פתרה את חידת יוון, ואין לנו מושג אמיתי מה יקרה לכלכלה האירופית כאשר יוון תצא מגוש האירו (אם וכאשר כמובן). למשל, למרות הדפסות הכסף בכל היבשות, ובכל הכלכלות הגדולות, האינפלציה עדין נושקת לאפס בכל הכלכלות הגדולות בעולם.

יתכן והתהליך השתנה, אך יתכן שמדובר בסף הכל בחודשים בהן כל שנה התשואות על האג"ח קופצות, שכן בארצות הברית לדוגמה, קרנות הפנסיה משקיעות באג"ח ממשלתי באופן מחזורי לאורך השנה, כך שכמעט כל שנה האג"ח הממשלתי של ארצות הברית חווה ירידות בדיוק בחודשים אלה.

מוקדם מדי לקבוע מסקנות נחרצות שהתהליך שהחל בשנת 2008 עומד בפני שינוי מהותי. אמנם העולם עובר התאמה הנגזרת מהתהליך, והשכר הריאלי החציוני בעולם מתחזק מאז שנת 2014, כלומר התרופה הראשונה שתעזור לנו לעבור למסלול צמיחה אחר, נרשמה. אך עדין כדאי לחכות ולראות האם מצטרפים גורמים נוספים שישנו את המסלול בו אנו נמצאים כיום. ייתכן ותור הזהב של האג"ח הממשלתי בעולם עבר, אך ייתכן ומדובר בסך הכל בחודש חודשיים חלשים, ובספטמבר כבר לא נדע ממה כולם התלהבו. בדיוק כמו שכיום אנחנו לא מבינים למה חשבנו שזו השנה של ריאל מדריד בכלל.

*

נ.ב

אני ממש מקווה לראות את כולכם היום באוזן בר ברחוב קינג ג'ורג' 48 תל אביב בשעה 22:00. הגיע הזמן שאכיר עוד מהמגיבים הקבועים שלי, ובמילא בדרך כלל התגובות שלכם יותר טובות מהפוסטים שלי, כך שאזדקק לכם בשיחה הערב.

 

עונת המלפפונים - מכבי ת"א - "דגש"
ההזדמנות

6 Comments

אריאל גרייזס 7 ביוני 2015

בקיצור, כרגיל, אף אחד לא יודע שום דבר..

גיל שלי 7 ביוני 2015

אני מתחיל לשעמם, מצטער, עדין מקווה לראות אותך הים באזן בר

אריאל גרייזס 7 ביוני 2015

דווקא זה חידוש..
אתה לא באמת רוצה נודניק כמוני שיקטע אותך בקריאות ביניים כל הזמן :-)

גיל שלי 7 ביוני 2015

רוצה, רוצה, חסר לך שאתה לא בא

ערן (המקורי) 7 ביוני 2015

נגיע לאוזן, אינשאללה

ק. 7 ביוני 2015

אתה באמת חושב שיש משהו באירופה שמסוגל לעצור השנה את ריאל ואת שחקן חודש נובמבר מזה שנתיים?

Comments closed