ליגת שוקי ההון – גז, חשמל, עובדים, צביעות

הממשלה גם שותפה בכל שקל שעובדי חברת החשמל מרוויחים, למה אין טיעונים התומכים בהעלאת שכר לכל עובדי החברה, כדי להגדיל את רווחי המדינה?

כידוע לכל העולם וזוגתו, ועד עובדי חברת החשמל הינו צורר עם ישראל. כך לפחות רבים מקרב הממשלה והכלכלנים רוצים שנחשוב. האוצר כבר הודה ב2013 שהוצאות השכר הן אך 8.5% מסך הוצאות חברת החשמל. הרוב המוחץ של ההוצאות הולך על רכישת מקורות האנרגיה, כלומר ילך למשל לרכישת הגז בעיקר.

*

אחת מהסחות הדעת הגדולות ביותר בנושא הגז, היא ההפנייה לנושא הכסף שהמדינה "תרוויח" ממכירת הגז לחברת החשמל, כתוצאה ממיסים, מיסוי רווחי יתר וכיוצא באלה. מעניין שכאשר המדינה "מרוויחה" כמעט חצי מכל שקל במשכורת הגבוהות של עובדי חברת החשמל, זה לא מהווה טיעון ראוי לכלכלנים לדרוש תוספות שכר מקיפות לעובדי חברת החשמל.

אז כיצד זה אנו מוצאים כלכלנים ידועי שם אשר אינם מוצאים דבר רע במתווה הסדרת הגז הנוכחי?

למען האמת אין לי מושג, אני הרי לא למדתי כלכלה באוניברסיטה. אך יש לי הבנה מסוימת, כלכלנים לא אוהבים משכורות גבוהות מדי של שכירים שלא לוקחים סיכונים, בעוד שתגמול בעלי הון על לקיחת סיכונים, הוא דבר חיובי. כלומר, עובדי חברת החשמל מנצלים את כח השביתה בתוך מונופול, וזה הרי ידוע כדבר שלילי, אך כאשר הבעלים של מונופול מנצל את הכח כדי לקבוע מחיר גבוה, זה כנראה בסדר, הוא לקח סיכון.

כמובן שיש כאן בלבול מסוים בנושא הסיכון. הסיכון שבעל השליטה בחברה ציבורית לוקח, דומה בדיוק לסיכון שהבנקים בארצות הברית לקחו בכל הנגזרים של המשכנתאות. הרווח הוא שלהם, הסיכון הוא שלנו. הרי אין לנו שום בעיה עם כל העניין של הסדרי חוב, כאשר חברות נכשלות בהשבת הכסף לבעלי אגרות החוב.

מכאן, האם באמת יש הבדל גדול כל כך בין החברות שחיפשו ומצאו גז, ובין עובדי חברת החשמל? אישית, אני לא מוצא הבדל גדול בין השניים.

*

הנושא העיקרי שצריך לעניין אותנו הוא מחיר יחידת אנרגיה. אני יודע שהטיעונים של חברות הגז חלשים, כאשר אני שומע את הלוביסטים שלהם (חלק מהם לוביסטים מוכרים, אך חלק מהם לוביסטים אפילו שלא מידיעתם (כך אני מקווה) כמו בן כספית למשל).

למשל, אחד הטיעונים ששמעתי מאדון בן כספית, ושמעתי גם מאחרים, הוא הטיעון המגוחך שהמחיר בישראל יהיה מהנמוכים בעולם המערבי. ובכן, באירופה עוד לא מצאו גז. בארצות הברית כן. למה העולם המערבי מעניין אותנו? האם אנחנו צריכים להתחשב במחיר שפוטין מצליח לנקנק את אירופה, או שאולי אנחנו צריכים לדרוש הצמדה למחיר בארצות הברית, שכן אם כבר עולם מערבי, ארצות הברית דומה לנו, לארצות הברית יש מרבצי גז משלהם. לא כתבתי על כך שארצות הברית היא יצואנית גז, בדומה אלינו, שכן האמריקאים לא ממהרים לאפשר יצוא, הם מעדיפים שהמחיר הנמוך של אנרגיה אצלהם יסבסד תעשיות כמו דאו אנרגיות, וייצור להם יתרון תחרותי על גרמניה למשל.

טיעון נוסף ששמעתי מאדון כספית, הוא שבקפריסין עכשיו קודחים ומחפשים ואצלנו לא, כנראה בגלל הרגולציה האיומה שלנו, והמחיר הנמוך מדי שקבענו לגז. קודם כל, להבנתי חלק מהמתווה הוא הצמדת מחיר הגז לאינפלציה בארצות הברית בתוספת אחוז, כלומר כאשר בכל העולם המחירים במגמת ירידה בשנים האחרונות, ואין צפי לשינוי מגמה, אנחנו שמצאנו גז נסבול מעליית מחיר, הגיוני, לא?

דבר שני, זה יהיה נפלא אם ימצאו בקפריסין גז, אז תהיה תחרות אמיתית, נוכל להחליט אם ליבא גז מקפריסין, או מתמר ולוויתן, איפה האיום בדיוק?

הבנתי, האיום הוא שממשלת ישראל לא תרוויח כסף מקניית גז מקפריסין. ממתי ממשלת ישראל היא חברה שמטרתה למקסם את הרווחים שלה? דווקא מביבי נתניהו הבנתי שעדיף להוריד מסים ולעודד פעילות כלכלית. מסתבר שכאשר המיסים הם חלק מרווחים של חברות אמריקאיות עם לוביסטים נכונים דוגמת שלדון אדלסון, פתאום הממשלה רוצה למקסם את רווחיה הכספיים, במקום להוזיל חשמל, לפנות כסף בכיס האזרח הישראלי לעידוד פעילות כלכלית, ויצירת חברות שנהנות ממחירי גז נמוכים על מנת להתחרות בעולם.

*

הצביעות בנושא הזה פשוט מרתיחה, אין באמת ניאו ליברלים, אין באמת סוציאליסטים, אין באמת הפרדה בין כאלה וכאלה. יש אנשים עם אינטגריטי, וישנם מי שמשוללי כל אינטגריטי. כשאני שומע את הטיעונים בעד מתווה הגז הנוכחי, נדמה לי שאפשר בקלות לשייך את הטוענים נגד הפיקוח על מחיר הגז, לקבוצה השנייה בקלות יתרה.

 

בינתיים ביבשת הנאורה
בושה - יוחאי שטנצלר

77 Comments

אבו צ'יצ'ריטה 27 ביוני 2015

מידיעה ודאית חד משמעית ועובדתית – גם בקפריסין, גם בלבנון, עשרות חברות מעוניינות ומנסות להיכנס בעוד שאצלנו אפס. ואצלם פרוספקטים פחות מבטיחים. יש כמה סיבות, רגולציה מטורללת היא חד משמעית אחת מהבולטות בהם. השם ישמרני, אבל אני אשכרה מסכים עם בן כספית על משהו

ניתאי 28 ביוני 2015

וכמו למשל עם הפרט הקטן והשולי שאצלנו לתשובה יש בעלות על החיפושים ב-90% מהשטחים. בקטנה.

שי 28 ביוני 2015

יש לך גם את החברה האוסטרלית שוויתרה על התענוג של לעשות עסקים בישראל.

ניתאי 28 ביוני 2015

נו ו? אתה חושב שלא יבואו חברות אם מובטח להם רק רווח יפה ולא הרווח הכי גדול מכל ההשקעות?

שי 28 ביוני 2015

א. הנה חברה שלא באה. זה מעיד על משהו – לכל הפחות בהתנהלות.
ב. אני חושב שאנחנו לא לבד בעולם, ויש אלטרנטיבות להשקעה בישראל.
ג. אני חושב שהרעיון של רווח 'מובטח' כבר לא רלוונטי בעקבות מאבקי הגז. איך אפשר להסתכל על ההתנהלות של מדינת ישראל ולחשוב שהרווח שלך מובטח? ואני מעריך מאוד את העבודה של ועדת ששינסקי, לצורך העניין. עבודה מסודרת ומקצועית בניסיון ליצור תנאים הוגנים לכל המעורבים בדבר. זה לא מה שקרה בשנתיים האחרונות, והאשם העיקרי מבחינתי הוא יאיר לפיד.

עב״ד 30 ביוני 2015

לנגוצקי הסביר שכבר ידוע שבאיזור בשליטת ישראל אין צפי למציאת מאגרים גדולים נוספים. זה כנראה לא המצב במקומות שבהם עשרות חברות רוצות להיכנס

אריאל גרייזס 27 ביוני 2015

הפוליטיזציה של המערכת בארץ היום גורמת לחלוקה אוטומטית לימין ושמאל. הימין כל כך חושד שהשמאל מתנגד לנתניהו בנושא הגז רק כי זה נתניהו (ובמידה מסוימת, יש מצב שהוא חלקית צודק) שאוטומטית הוא מתייצב לימינם של תשובה, באחד ההיפוכים הכי אידיוטים אי פעם. מי שמחשיבים את עצמם לקפיטליסטים פתאום תומכים במונופול ואי תחרות. זה אפילו לא אינטרסנטים, סתם התפלגות פוליטית טפשית

דיזידין 28 ביוני 2015

בהחלט מרתיח.
וזה מה שיוסי לנגוצקי אמר: "לא אופתע אם יתברר בעתיד כי גורמים שונים שהיו קשורים לקבלת החלטות מבישות אלה, קיבלו שוחד.
יש כאן דברים כל כך בלתי סבירים, שלא אופתע שהיו מעשים לא כשרים".

ניק 28 ביוני 2015

מ"ז אם יתברר?
שלי רמזה בצורה מאוד לא עדינה שתשובה הציעה לה שוחד באחת הפגישות שלהם לפני מספר שנים.

מעיין אוהד מכבי 28 ביוני 2015

מה שקורה כאן זה פשוט אנטי-תזה לקפיטליסטים – רגולציה לא אפקטיבית בשום אופן ומובן (או בקיצור – מונופול שרשאי לגבות מחירים גבוהים מהרצוי ומהמצוי) לצד מיסוי שלא באמת משיג את מטרתו.
עצוב.

ניינר 28 ביוני 2015

אני מודה שאני לא מבין את העניין לעומקו אבל ברור לי שברגע שביבי ותשובה מעורבים בסיפור, מי שיאכל אותה בגדול זה הציבור

אוהד 28 ביוני 2015

אז אתה מודה שאתה לא מבין, ואני מניח שאתה לא מכיר את נתניהו ואת תשובה אלא רק על סמך מה שאתה קורא בעיתון, ועדיין זו המסקנה שלך?
אני לא מכיר אותך בכלל אבל כל מה שאתה כותב זה שטויות.
מרוצה?

ניינר 28 ביוני 2015

שמע, אתה חתיכת אידיוט. אתה בטח אוהד של ביבי

ניר 28 ביוני 2015

– %90 מהאנשים בהפגנה אתמול

ניתאי 28 ביוני 2015

מה שהכי מפריע לי הוא חוסר השקיפות. כל מה שיודעים מהמתווה יודעים דרך התקשורת (בעיקר דה-מרקר) שמוציאה בכוח נתונים, שכולם מניחים שהם אמיתיים. זה לא לגמרי ברור. אז אל תספרו לנו כלום, אל תסבירו, אל תנמקו למה המתווה הזה הכי טוב, תשבו עם החברה של תשובה ונובל חמש פעמים בשבוע ואחרי זה מתפלאים שבאים בטענות. וואלה.

אייל הצפון 28 ביוני 2015

לדעתי הצביעות של חברות הגז אינה גדולה מזו של האנשים שהחליטו שהגז שייך להם.
מי ששילם כסף על הקידוח רוצה להרוויח. נניח שאני שוכר דירה ממישהו, מביא על חשבוני שיפוצניק שיתקן נזילה בצינור מים במרתף, והשיפוצניק מוצא בקיר המרתף אוצר מטבעות זהב מימי העותמנים. האם הכסף שייך לבעל הדירה?
חוץ מזה, אם נבחן מדינות בעולם שבהן מצב האזרחים השתפר בעקבות גילוי גז או נפט, נמצא את נורבגיה וזהו. אם מסתכלים על שאר המדינות שבהן התגלה נפט או גז טבעי בכמויות גדולות, נגלה שרוב הרווחים ממילא הלכו לחברות בינלאומיות או לטייקונים. שאר הכסף התחלק בין משפחות שלטון מושחת, או פקידי ממשלה או שכבה מאוד קטנה של עשירים.
אז נכון שאפשר לעצום עיניים ולדמיין שאנחנו חיים בנורבגיה, אבל קצת קשה לעשות את זה בחום ובלחות של הארץ, מה גם שכל המחקרים מראים שברוב המקרים כשאדם כלשהו זוכה בסכום כסף גדול בלי להתאמץ (בין אם זה בהימורים, בירושה או מגילוי נפט בחצר האחורית שלו), בסופו של דבר הוא יבזבז את כל הכסף ויכנס לחובות גדולים יותר ממה שהיו לו לפני הגידול. מה גם שכפי שכל מי שמכיר את השלטון בישראל יודע כמה מהכסף ילך לתקציב הבטחון, כלומר עוד צעצועים יקרים לאנשי הצבא, ולאנשי צבא, כמו לאנשים בכלל יש נטייה להשתמש בצעצועים שנותנים להם בחינם.
אי לכך ובהתחשב בזאת שרוב הסיכויים הם שרווחי הגז יקדמו את ישראל למצב (זכויות אדם, חופש, בטחון, וכל מה שלא תרצו) של ערב הסעודית או קטאר ולא למצב של נורבגיה, אני מציע לתת את כל הרווחים מהגז לנורבגים במתנה ושהם ינהלו את הזג עבור ממשלת ישראל.

משה 28 ביוני 2015

ברור שהאוצר שייך לבעל הדירה, אין שום ישות משפטית שתטען אחרת. זה שמצאת את זה בשטח של אדם אחר לא הופך אותך לבעלים.

אוהד 28 ביוני 2015

איזה דוגמה לא רצינית.
יותר נכון יהיה שבעל הבית יגיד לך שיש סיכוי שיש מטבעות והוא מוכן לתת לך 70% מהשווי במידה ותחפש על חשבונך, אבל ברגע שמצעת הוא יגיד לך שזה שלו ועכשיו הוא נותן לך רק 50%.

אהד 28 ביוני 2015

אם זה ככה, אז שיתכבד תשובה וילך לערכאות. משום מה, עדיין לא ראיתי תביעה שלו מול המדינה בעניין.

צרפתי 28 ביוני 2015

במקרה של מטמון שנמצא באופן אקראי, החוק הצרפתי מחלק אותו 50/50.

נבות 28 ביוני 2015

אני חושב שלרשות העתיקות

תומר (הוותיק) 28 ביוני 2015

כמה שאלות גיל:
1)האם תשובה לא לקח סיכון? הוא קיבל/קנה זיכיון לחיפוש, לפני שמצאו גז,לא? בידיעה שאם יהיה בר המזל שיימצא את זה, יוכל לגרוף כסף (מילת גנאי במחוזותינו).
יש לי תחושה שאם יקח את המדינה לבית משפט, יזכה…
2)האם, פתיחת חוזים של הממשלה (עסקאות) מחדש לאחר שהממשלה חתמה עליהם היא אפשרית? (לדעתי כן, זה מאין סוג של הלאמה) אך היא תצטרך לעבור בית משפט/פיצוים/ ונזק עתידי אפשרי בכך משקיעים עתידיים (יזמים) יפחדו לקחת סיכון בבואם לעשות עסקים עם המדינה.
האם אין אלה טיעונים לגיטימיים לחמה כן לאשר את המתווה?

גיל שלי 28 ביוני 2015

תומר – כאשר מכריזים על מונופול, זה תמיד אחרי שעסק לקח סיכון, הרוויח, והגיע לשליטה בשוק. המדינה תמיד יכולה להעלות מסים כשמתחשק לה, אין לך זכות תביעה כנגד המדינה על העלאת מס רכישה לדוגמה, או על העלאת מע"מ, או על העלאת מס הכנסה.
ברור שיש טיעונים לגיטימיים, הנושא של הגז מאוד מורכב. ציינתי את הטיעונים שבאזני הם ממש לא לגיטימיים אלא פופוליזם לשמו.

אהד 28 ביוני 2015

הוא לא לקח סיכון באמת כי הוא הימר ומהמר על כספי הציבור. כשהוא מפסיד בהימור, הוא מקבל תספורת וממשיך לשלוט בחברה/שותפות שלו.

תומר (הוותיק) 28 ביוני 2015

אהד, לפחות מהחומר הרב שקראתי אתה מבלבל בין מקרים אחרים של הימורים ותספורות.
במקרה דנן הוא הימר מכספו…
גיל, אך הם אכן הולכים לפרק את המונופול לפי ההסדר המוצע (אלא אם כן פיספסתי משהו), תוך כמה שנים תשובה צריך למכור חלקים…
זרת פשרה הגיונית, לא?
הוא יוכל לעשות הון (הוא הרוויח אותו) אך יעשה אותו במידה פחותה ומצד שני, אפשר יהיה לדלג על המשוכה המשפטית…
זאת סוגייה מורכבת שאני מתנדנדת בין הרצון שלנו לערוף ראשים של החיים המבאסים שלנו פה לבין הבנה שיש סיטואציות מורכבות שאני לא בטוח שיש להם פתרונות קסם אלטרנטיביים.

גיל שלי 28 ביוני 2015

תומר – תשובה לא הימר מכספו הפרטי כלל, הוא הימר מכספי חברות ציבוריות הנמצאות בשליטתו. בדיוק אותו סוג של חברות שביצעו תספורות. תשובה הוא אחד מהבודדים בארץ שהיה מסוגל להנפיק אגרות חוב בחברות בשליטתו משל היה ממשלת ישראל.
אני לא בעד לערוף ראשים. אני כן בעד שבמקרה ובו יש מונופול מוצהר, כל עוד יש מונופול מוצהר, יהיה פיקוח סביר על המחיר. המחיר צריך להיות דומה למחיר של מדינות עם מאגרי גז או נפט, ולא למדינות המיבאות את האנרגיה שלהן.

תומר (הוותיק) 28 ביוני 2015

או, זה טיעון ענייני, אך גם בו צריך לקחת בחשבון את האלטרנטיבות.
האם היית מוכן ללכת איתו ראש בראש דרך בית משפט?
לפי הקצב שבתי המשפט עובדים פה יקח חמש עד 7 שנים שמשהו היה מוכרע בזה.
בינתיים הגז ישכב שם, ויהיה מוצמד למחיר הקרקעית ;-)

גיל שלי 28 ביוני 2015

במשא ומתן לכל צד איומים שלו. אם הגז ישכב באדמה, איך תשובה ישיב את כספי ההלוואה שלקח בשביל החיפושים? למה בינתיים בתמר לא הפסיקו את הזרמת הגז?

תומר (הוותיק) 28 ביוני 2015

הוא לא צריך להחזיר, יעשו לו תספורת ;-)

אוהד 28 ביוני 2015

גיל, שמעלים מיסים אז מעלים לכולם.
פה יש מקרה ספציפי שסגרו עסקה מסוימת ואז העלו מיסים רק לעסקה הזאת.

אריאל גרייזס 28 ביוני 2015

לא נכון. העלאת המיסים תהיה נכונה לכל מי שימצא משאבים בישראל מעכשיו והלאה

austaldo 28 ביוני 2015

הגיע הזמן להפסיק עם השקרים וסיפורי המעשיות כאילו תשובה ונובל אנרג׳י סיכנו את עצמם ואת הונם בחיפושים. בולשיט. אלו העובדות:
מי שמצא את הגז אלו החוקרים של המכון הגיאולוגי הישראלי בראשות פרופ׳ יוסי לנגוצקי (אגב, מאגר ״תמר״ ניקרא על שם הנכדה שלו).
תשובה לא השקיע שקל לפני שהיה ברור מעל לכל ספק שיש שם גז, שהקידוח יהיה ריווחי והשאלה היתה רק כמה ריווחי, וגם את מה שהוא השקיע הוא לא הוציא מכיסו אלא לקח הלוואה שכבר כוסתה מהרווחים של ״תמר״.

אלכס 28 ביוני 2015

+1

עורב סגול 28 ביוני 2015

לנגוצקי הפסיד את הזיכיון לתשובה מכיוון שהשותף שלו (דומני שזה היה יוסי מימן) לא הסכים להזרים כסף להמשך הזיכיון.
האם הוא לא חשב שזה יהיה רווחי?
וקבוצת המשקיעים נדרשת להשקעות עתק בכדי להזרים את הגז מהים – זאת איננה השקעה מבחינתם?

גל ד 29 ביוני 2015

זו השקעה, אבל אם הוא לוקח הלוואה מהבנק בשביל זה אז זה כבר לא סיכון שלו, זה סיכון של הבנק – כלומר סיכון של הציבור.

Mr T. 28 ביוני 2015

big like

אזי 28 ביוני 2015

אני מודה, אני לא מבין כלום וחצי כלום במתווה הגז.
לא יודע איך זה. יחסית אני מצליח לתפוס נושאים כאלה. הפעם לא.

אבל זה לא משנה את העובדה שאני לא מבין למה אתה חושב שאין דעה נגדית לדעה שלך?
למה אתה כותב בזלזול "אדון כספית" וקורא לו לוביסט (שכן או שלא בידיעתו) ולא מאמין שיכול להיות שהוא חושב שהמתווה הנוכחי הוא הרע במיעוטו.

כן, משהו לא מסתדר לי עם איך שכל זה מתנהל.
זה שעושים את הדיון בועדת חוץ ובטחון מראה שמנסים להסתיר משהו.

מצד שני, יכול להיות שמנסים להסתיר רק כדי לסגור עסקה ואם יתחיל פה בלאגן עסקה לא תסגר גם עוד 10 שנים והגז ישאר בים.

גיל שלי 28 ביוני 2015

בכוונה תחילה זלזלתי באדון כספית, מאחר ובן כספית לקח לנקודת הקיצון את הדוברות, בעודו מתיימר להיות עיתונאי. הוא פתח את דבריו בכך שאינו מבין שום דבר בנושא הגז. לאחר מכן החל לירות את המנטרות הקבועות של משרדי יחסי הציבור, זה בעיני מעורר זלזול, איך בעיניך?
כאמור, ברור שיש טיעונים לגיטימיים, רק משום מה, הדוברים מתעקשים להציף אותנו בשטויות שציינתי בפוסט.
נושא המחירים במדינות המערב זה בלוף כפי שכתבתי, למה לא משווים למחירים אצל מדינות שמצאו מרבצי גז ונפט? מה עניין מדינות המערב פה?
גם האיום שהגז ישאר בים הוא בולשיט, מדוע הממשלה לא דאגה לכך שיוציאו את הגז מהאדמה, ואם לא אז ניתן להלאים את מאגרי הגז?
שיתחילו לתת לנו את האמת במקום שקרים, ואז נוכל לחוות דעה אמיתית.
אזי, פעם היית עונה לי לגופם של דברים, משום מה בזמן האחרון אתה מסתפק בלשאול שאלות כגון – למה אתה חושב שרק אתה יודע, אני מאוד נהנה להתדיין איתך לגופם של דברים, ויש בפוסט זה דוגמאות מאוד ספציפיות.

משה 28 ביוני 2015

להשאיר את הגז בים זה אחד מהאיומים היותר מגוחכים ששמעתי, כאילו לא יימצא מישהו אחר שיוציא אותו.

אוהד 28 ביוני 2015

בלתי אפשרי, כי הרישיון הוא שלהם.
הם פשוט יחכו לפעם אחרת.

משה 28 ביוני 2015

יש מונח שנקרא הלאמה, לא יפה אבל הכרחי. אני לא מחובבי אורי משגב אבל תקרא כמה האבטחה של המתקנים האלה תעלה לי ולך, לא מדגדג לי כהוא זה להפקיע זאת מידיהם.

תומר (הוותיק) 28 ביוני 2015

משה, כל אחד מהכלים שיש לרשות הציבור ואו המדינה מגיעים עם מחיר.
הלאמה לדוגמה יהיה לה מחיר במובנים אחרים.
הראשון משפטי, לא ברור בכלל שהמדינה יכולה להלאים את זה לא בדרך משפטית (יקח הרבה זמן), בזמן הזה אי אפשר לקדוח.
עכשיו נניח שהמדינה מצליחה להלאים, מה אתה היית עושה בתור בעל עסק (זר או מקומי) גדול שצריך לשקול האם לעשות השקעות בישראל או במקומות אחרים?
נקודה אחרונה, הלאמת, עברת את המסכת המשפטית, אמרת, על הזין שלי המחיר העתידי אפשרי, עכשיו מישהו צריך אשכרה להוציא את החרא הזה מהים, אין בישראל את הידע הזה…
בגלל זה יש את נובל אנרגי…
מה הם פראיירים? אחד, הם יודעים שאתה יכול להתחרט בכל רגע, אז דבר ראשון הם יבקשו מחיר גבוה, וביטוח וכל מיני, מעניין האם בסוף זה ייצא משתלם?
זה מה שחסר לח בדיון, מספרים והערכות שעל בסיסם אפשר לקבל החלטה מושכלת.
אם אין אפשרות להעמיד אותם, אז איך אפשר לבוא בטענות לכל אחת מהדרכים?

ניתאי 28 ביוני 2015

ומי צריך להעמיד אותם (יחד עם שאר המספרים/נתונים)?

תומר (הוותיק) 28 ביוני 2015

בעולם נורמטיבי (שלצערי לא קיים), הממשל מעמיד ומשתף את כולם ( והציבור קורא ואשכרה מאמין לזה).
בימינו, כל מי שזה משרת את האג'נדה שלו :-(

אהד 28 ביוני 2015

נו באמת, חברות זרות משקיעות מליונים במדינות עולם שלישי עם עבר של הלאמה.

תומר (הוותיק) 28 ביוני 2015

אהד, מנה דוגמאות:
לי יש כמה ובכולם לא התבצעה הלאמה (מה שכן יש שם זה טונות של שוחד ושחיתות בכדי למנוע את זה).

אהד 28 ביוני 2015

תכתוב Nationalization בויקיפדיה. אמנם חלק גדול מהרשימה זה בנקים כושלים או מקרים ישנים, אבל ישנם עדיין מקרים רבין. בכל מקרה, עובדתית חברות זרות פועלות במדינות הרבה יותר קשות מבחינת יציבות, בירוקרטיה או שחיתות כי הן רואות בשורה התחתונה את שורת הרווח. ממצרים של השנים האחרונות (עם ההפיכות הרבות בה) ועד ניגריה עם מלחמת האזרחים סביב הנפט שיש בה.

Lord Anthony 28 ביוני 2015

אף אחד לא יחכה. הושקע הרבה מאוד כסף בפרוייקט הזה, צריך איכשהו להחזיר אותו.

אהד 28 ביוני 2015

מה ז"א הרישיון שלהם? אז אפשר ללכת לערכאות ולטעון, למשל, שהרישיון קובע שעל בעל הרישיון גם לנצל את המשאבים ולא לשבת עליהם. הדיון יימשך שבע שנים וייפגע יותר בתשובה מאשר במדינה.

דיזידין 28 ביוני 2015

צריך לזכור שלא רק שהממשלה מסתירה את הנתונים מהציבור, גם התקשורת ברובה מוטה.
תשובה הוא מבעלי קשת, תשובה בא ויוצא ממסדרונות ידיעות אחרונות, ישראל היום תומך אוטומטית בנתניהו – והדבר ניכר בסיקור.
למעשה רק דה מרקר עוסק באופן ביקורתי ושוטף בסוגייה הכלכלית (ולדברי נתניהו, המדינית-ביטחונית) הגדולה ביותר העומדת לפתחנו, וכל יום הוא חושף פרט חדש, שהיה צריך להיות גלוי לציבור.

כמו שאני מבין, בסופו של דבר היה פה משא ומתן כושל.
רוב הקלפים היו בידי המדינה, והיא נכנעה בכל החזיתות.
היא מאפשרת לנובל אנרג'י להרוויח כפול מאשר היא מרוויחה בפרויקטים דומים.
זה הזוי,.וכמו שלנגוצקי אמר, ההסכם כל כך לא סביר, המו"מ היה כל כך כושל, שקשה שלא לחשוד.

גלן 28 ביוני 2015

אין ספק שהגאונות היא להפוך כל עניין לימין-שמאל ואז המחנות מסתדרים בשורה בלי מחשבה. אח גדול, אקס פקטור, מאסטר שף או מה לא. לאנשים חם כדאי לחשוב.

עורב סגול 28 ביוני 2015

לא קראתי לעומק, אבל הדמגוגיה לא הולמת אותך. באירופה מצאו גז ואפילו הרבה. נורווגיה, בריטניה והולנד ממערב אירופה הן ממפיקות הגז הגדולות בעולם. לאוקראינה ורומניה מרבצי גז לא קטנים משל עצמם. גם גרמניה איטליה פולין ופורטוגל מפיקות גזץ כולן מדינות ארופאיות לא פחות מישראל.

גיל שלי 28 ביוני 2015

אז חבל שלא קראת לעומק. למה להשוות אותנו למונח עמום כמו מדינות המערב? למה בן כספית לא השווה את מחיר הגז בצינורות אצלנו, למחיר הגז בצינורות בנורבגיה, בריטניה הולנד וארצות הברית לדוגמה? אולי בגלל שאז היה יוצא שאנחנו משלמים כמעט פי 2 על הגז? גרמניה מיבאת כמעט את כל הגז שלה מפוטין, ברור שהם משלמים יותר, אותו דבר רוב מדינות המערב.
אשמח שתקרא לעומק, אולי לא השתמשתי בדמגוגיה.
אשמח להבין למה נובל אנרג'י צריכים לקבל בישראל מחיר המגיע לפי 2 על הגז לעומת מה שהם מקבלים בארצות הברית.

דוני דארקו 28 ביוני 2015

פוסט מעולה .מדהים איך הימין מתייצב שמאלה והשמאל ימינה .הרי אם היה מדובר רק בשטח אדמה ביהודה ושומרון או בכפר סבא ,רק אדמת טרשים אבל כזו של ארץ ישראל ,ללא כסף מיותר שאפשר להפיק ממנה אז כבר היינו נלחמים מול כל העולם על זכותנו ,אדמתנו וכו .
להבהרה ,מיים טריטוריאליים הם חלק מהטריטוריה של מדינת ישראל ,העובדה שנכסים נדירים ששייכים למדינה נמכרים בלא תכנית מסודרת וללא מחשבה על מה שטוב למדינה אלא מה טוב לחברה מסחרית ,היא רק הוכחה לאופי האדם ולעובדה שאת כולנו כנראה ניתן להשחית .ידידי הקרן החדשה לישראל או תומכי ארץ ישראל השלמה .
החשיבות של משאב אנרגיה נדיר הוא לא ביכולת שלו להבטיח הכנסה דרך מסים ,זה חרטא .עד שמישהו יראה שקל ולאן השקל הזה יוזרם כשהשלטון כל כך מושחת ומפולג אלו שאלות בעיתיות .במאמר סגור -בכל מקרה ,אם אתה ישראלי עדיף תמיד שהכסף יישאר ויילך למדינה ולא החוצה לרווחים של חברה זרה .
גז זול ,משמעו אנרגיה זולה .כלומר חשבון חשמל נמוך הרבה יותר ,תחבורה זולה (אם מישהו יחשוב להקים תשתית תחבורה ציבורית) הסבת רכבים לגז ,מחירים זולים לתעשיה .ייעול והפיכת המשק זול עבור כל אחד מאיתנו .והפיכת התעשיה הישראלית תחרותית כלפי חוץ .
התקיימנו 70 שנה בלי רווחים מגז ,ותודה לאל אנחנו בסדר .כל הספינים נועדו על מנת שחברה זרה תוכל למכור משאב אסטרטגי בטחוני ייחודי ברווחיות אדירה ,תוך הזרמת כספים שרובנו לא מסוגלים אפילו לדמיין לכיסים של אזרחים אמריקאים ושל רגולטורים ,פוליטיקאים ,עורכי דין ויועצי תקשורת ישראלים .הזרמת כספים כמובן היא לא שוחד ,היא רק סוג של קניה של משאב לדוגמה רגולטור או פוליטיקאי ,מפכ"ל ,מנכ"ל או שפצ"ר .בוא נראה איך כל אחד מאיתנו מתמודד עם אופציה של להבטיח את העתיד שלו ,ילדיו ונכדיו דרך עבודה מובטחת כמובן בכל אחד מהחברות שתמנון השליטה הזה מייצר. וזה לא שמכרתם את המדינה ,סה"כ מדובר בכמה אחוזים לכאן או לכאן ,אז אתם אשכרה משתכנעים באמת במה שאותו גוף מסחרי מספר לכם .הזדהות מוחלטת ,כמו של החטוף אצל החוטף ."אם רק יערימו קשיים ,הגז יישאר באדמה" .
כשאי אפשר לקנות אותך ,אתה באותו רגע יכול לזרוק את החברה האלו מכל המדרגות ,או פשוט לצחוק ולהזמין את שגריר סין או נורווגיה לצורך דיון על שיתוף פעולה עתידי .
לויתן היא התגלית המוצלחת ביותר בהיסטוריה של נובל אנרג'י -ומשקפת על פי תשקיף פנימי שלהם אחוז רווח חסר תקדים (30 אחוז) .וכן ,הם ישאירו את הגז הזה עבור חברה אחרת שתהה מוכנה לרווח של רק 8 או 10 אחוז בחישוב שנתי .
זה כמו שמצאו אצלך זהב בחצר ,ומאיימים עלייך שאם לא תתחלק איתנו במחיר כפי שאנחנו רוצים אנחנו לא נוציא אותו מהאדמה ,כאילו נובל היא החברה היחידה שמסוגלת לכך .כמה הגיוני זה נשמע ,במיוחד כשנובל נחשבת לחברה קטנה בשוק העולמי .
לא צריך להיות גאון בשביל להבין שבהינתן טיב ואיכות המנהיגים של מדינת ישראל ,לבנות על כך שמחיר גז של 6 דולר הוא טוב כי 3 או 4 דולר יחזרו למדינה זה כמו לדפוק את הראש בקיר בהנחה שזה בסופו של דבר ייחשל אותך .
מצרף את הפרטים מהאתר של נובל אנרג'י :

Israel
Leviathan (2010)
The largest exploration discovery in our history, Leviathan, with 19 Tcf of gross natural gas mean resources, represented the largest deepwater natural gas discovery in the world over the past decade. Noble Energy and partners are evaluating the monetization options at Leviathan, including various LNG and pipeline export opportunities, as well as tie-in to Israel to meet growing domestic demand. A Memorandum of Understanding was recently signed to bring Woodside into the Leviathan partnership. Following completion of the transaction, Noble Energy will have a 30 percent operated working interest. The first phase of development at Leviathan is anticipated to be approved in 2014.

Tamar (2009)
The Tamar natural gas discovery was the largest conventional gas discovery in the world in 2009. Drilled in a highly under-explored area of the Mediterranean Sea, the well encountered multiple high-quality reservoirs. Appraisal work, including drilling and core sample analysis, has determined gross mean resources of 10 Tcf of natural gas. Production at Tamar commenced in March 2013, with strong performance and reliability since start-up in meeting Israel’s natural gas demand. We operate the Tamar development with a 36 percent interest.

גלעד 29 ביוני 2015

+++++

גיל שלי 29 ביוני 2015

++++++++++

זיו 28 ביוני 2015

אני לא מסכים איתך לגבי העמדה הבסיסית בנושא הגז (כפי שאני מניח אותה מהכתוב) וזה אמנם נכון לומר ש"כאילו" תשובה לא לקח סיכון כי החברות שלו הם שלקחו סיכונים אבל למשל בדוגמת דנקנר גם הטייקון לשעבר משלם בירידה מנכסיו (למרות שרבים היו שמחים גם היום להתחלף איתו אבל זה בגלל שלבנקים קל להתעמר במסכן שחייב 50000 ש"ח ולהגיע להסכם עם דנקנר על מחיקת חובות).
השאלה שעומדת כיום היא שאלת המונופול ולמרות שאני די שוחה בחומר אני פשוט לא מבין את כל ההתנהלות של כל גורמי השלטון כולל הממונה על ההגבלים.
אין שום הגיון לחייב חברה לפצל את עצמה כדי ליצור תחרות.
לא מבין מה הבעיה להכריז על תמר כמונופול – שלא ימכרו את לויתן וישארו מונופול שכפוף למגבלות של מונופול. יש עוד מונופולים בישראל שחיים עם ההכרזה הזו בשלום.
הבעיה היא כמו תמיד – אף אחד מעובדי המדינה, שלא לדבר על הממשלה, לא משלם על כשלונות.
היום כל דירקטור יכול להיתבע על רקע רשלנות אבל אם איזה פקיד נתן זיכיון בתנאים חסרי הגיון כי היה בטוח שלא ימצאו כלום הוא ימשיך לשבת על כסאו.
ולגבי התגובה על לנגוצקי – זה רק תומך בעמדת תשובה.
עובדה שכאשר לנגוצקי היה צריך בזמנו לגייס 2.2 מליון דולר כדי לממש את האופציה ולהיות בעל 5% מתמר ששווה היום 9 מיליארד הוא לא הצליח והפסיד את האופציה ואת המניות.
הרי אם זה היה כל כך ודאי היינו גם אנחנו מוכנים לגייס ולהיכנס שותפים…

גיל שלי 28 ביוני 2015

לא ענית לפוסט זה

זיו 28 ביוני 2015

למה לא ?
השאלה היחידה שעומדת היום על הפרק היא מחיר יחידת הגז. כל השאר כבר הוכרע – כמה מותר למכור – וכאן אני באמת לא מבין את המתנגדים – הרי תמיד מכניסים לנו למוח שחשוב לייצא. מה רע בלקבל יותר כסף בפחות זמן. נכון שבסוף ייגמר אבל עד אז יקבלו הרבה כסף. ההתנגדות היא לא ראציונאלית והיא נובעת, לדעתי, מהנחה (נכונה למרבה הצער…) שאף אחד לא יקח את הרווחים הגבוהים בעשור הקיים ויעשה איתם משהו טוב אלא כרגיל יבזבזו על שטויות ועד עוד 15 שנים יהיה ברוך. אבל אותו דבר יקרה גם אם זה יתמשך על 30 שנים. הרי ברור שאף אחד לא יתכונן למה שיקרה עוד 30 שנים (ובכלל אולי בעוד 20 שנה כבר לא ישתמשו בגז ? אולי ימצאו מקור אנרגיה חלופי וטוב יותר).
אז בשאלת מחיר היחידה מה יעזור שתהיה "תחרות" – בשוק הדלק מישהו מרגיש תחרות במחירי הדלק ?
כבר עדיף מונופול ופיקוח על המחירים – הבעיה שהמפקח הוא פקיד בלי שיניים שמתכנן את הפרישה ופתיחת משרד עורכי הדין שיעסוק בהגבלים עיסקיים מהצד של המונופול.

נבות 28 ביוני 2015

בשוק הדלק לא מרגישים תחרות כי יש קרטל. בישראל באופן ספציפי בהרבה מאוד תחומים יש קרטלים, מונופולים או אוליגופולים.

דוני דארקו 28 ביוני 2015

ומישהו לעזאזל יכול לשלוח את הכלכלנים הדגולים שלנו ומקבלי ההחלטות לבדוק מה נובל מבטיחים כתשואה למשקיעים ,והאם זו תשואה גבוהה ,נמוכה או ממוצעת לענף .כלומר האם הם משחילים אותנו ,או שהם כנים ומציגים עסקה הוגנת לפי התוואי המקובל של רווח בתחום ?
Leviathan -2010
The largest exploration discovery in our history
Noble Energy will have a 30 percent operated working interest

Tamar- 2009
The Tamar natural gas discovery was the largest conventional gas discovery in the world in 2009.
We operate the Tamar development with a 36 percent interest.

תומר (הוותיק) 28 ביוני 2015

זיו, בול בפוני!
אני לא ״מחסדיו״ של תשובה ובטח לא של ביבי, אך ההפשטה של כל בעיה פה והפיכת כל מקרה לכולם גונבים אותנו/עושקים אותנו, מרגישה לי לא נכון, כל במקרה הזה.
תשובה ניצל הזדמנות שבדיעבד (בהדגש חזק מאוד על בדיעבד מיראת כזאת שלא ניתן היה להפסיד בה) ועם כל זאת רק הוא שם כסף בזה…
האם אפשר להגביל אותו? נראה לי שכן, וממה שאני מבין ההסדר הזה יעשה את זה.
אני מקבל עם זאת את הטיעון שהבנתי מאחת התגובות של גיל, בשאלה למה לא לקרא לזה מונופול? וככזה להצמיד את במחיר שלו למחיר הגז האמריקאי (במקום כזה של מדינות שמייבאות גז).

דוני דארקו 28 ביוני 2015

כמה תמים צריך להיות ? תשובה חייב לציבור הישראלי קצת יותר ממיליארד שקל .יש לי הרגשה שכבר לא נראה אפילו שקל .
תשובה לא לקח סיכון .אתה לא יכול לקחת סיכון עם כסף של אנשים אחרים .אם לא נתת ערבות אישית (כמו דנקנר ,יוצא מן הכלל שמעיד על הכלל) ,מקסימום האמינות שלך תפגע ולא תקבל יותר כסף ציבורי להשקעה .כמו שראינו כאן עושה רושם שהתאוריה הזאת לא מחזיקה מים .
בעברית זכה ,אפשר לקחת גוש חרה ,לסובב אותו בעדינות ימינה ,שמאלה ושוב ימינה על הפרצוף של רוב הישראלים ,ולאחר מכן לראות אנשים הולכים מאושרים עם חיוך מאוזן לאוזן של "לא דפקו אותנו" ,כשציורי מלחמה אינדיאנים שמריחים מוזר מעטרים להם את הפנים .

דוני דארקו 28 ביוני 2015

אחרון חביב .כיוון שהסכמנו שהרווח צריך להתחלק בין חברה מסחרית לבין מדינת ישראל ,נגיד 50 50 ישנו את העניין הפעוט של האבטחה .
מדינת ישראל או ביבי נתניהו INC לצורך העניין החליטה לקחת על עצמה את נושא אבטחת המתקנים .העלות -כרגע מדברים על 8-9 מיליארד שקל ,אבל אתם יודעים איך זה ,אחרי מטח אחד של טילים לכיוון או נסיון תקיפה אחר ,תהיה כמובן עילה להכפיל את הסכום (חד פעמית כמובן) .
אבל ישנו עניין אחר ,מי שיאבטחו את האסדה אלו חיילים סדירים .ילדים שלנו לצורך העניין שמרוויחים קצת פחות מתשובה או מחבר דירקטוריון בנובל ,אבל עדיין שומרים על ה -50% שלו .
מה דעתכם ,שווה לשלוח את הילד למות עבור 50% או אולי רק ב -70% זה מתחיל להשתלם ?
ואם חס וחלילה ימותו חיילים סדירים על מזבח האסדה של תשובה ונובל ,איך מוכרים את זה לציבור . טוב למות בעד אסדתנו ?
אבל האסדה אפילו לא שלנו ,ואת הגז מוכרים לשווקים זרים למרבה במחיר .
קצת מרגיש כמו נתינים באימפריה הרומית ,ששומרים על אינטרסים של האימפריה בתמורה לפירורים .(אבל מרגישים עם זה נהדר ,כי מספרים להם כל הזמן בעיתונים ובטלויזיה שככה מקובל ) .

אביאל 28 ביוני 2015

גיל שלי – כמה דברים, ראשית – אי אפשר לייצר בישראל תחרות במשק הגז, גם שלושה שחקנים שונים שתלויים בצינור אחד או שניים לא יכולים – אין דוגמאות בעולם למשק בסדר גודל כשלנו, עם התגליות שלנו שיש בו תחרות לפי ספרי הכלכלה.

2.ברגע ששינסקי, זה ששילש לחברות הגז את המיסים בדיעבד (נראה אותך עושה דבר כזה בארה״ב או בריטניה) מוביל את המהלך הנוכחי זאת חותמת מספקת.

3.תראה את מצרים או ונצואלה, מדינות שהתערבו עמוקות במחירים ועכשיו במקום להיות יצואניות גז הן יבואניות.

4.מה החלופה ? עשור לפחות בבתי משפט, יחד עם לחץ אמריקאי מכל סנטור שיחשוב פעמיים לפני שהוא מאשר עוד כיפת ברזל כי הלוביסטים של נובל לוחצים אותו על הגז הישראלי ? אני יודע שאלה שיקולים מעט מלוכלכים אבל זאת המציאות.

5.איראן עוד מעט נכנסת למשחק בגדול והולכת להוריד את המחירים במזרח התיכון ובעיקר בדרום מזרח אסיה (שוק הייצוא העיקרי) עוד יותר, אל תשכח שלה יש את עתודות הגז הגדולות בעולם.

6.כמו שכתבו כאן, תראה את רשימת החברות שעושות חיפושים בלבנון או קפריסין, הגדולות ביותר בעולם וזה עוד עם פוטנציאל נמוך משמעותית מהחלק של ישראל, חוסר ההחלטיות שנבע מכך שרק הרגולטורים החליטו בנושאים הללו מאז התגליות הגדולות הוכיחו בדיוק למה צריך פוליטיקאים ולא אנשים שמפחדים מיועצים משפטיים, מבג״ץ או מסטטוסים של שלי יחימוביץ׳.

7.החלופה הריאלית העיקרית היא הלאמה ואז תחטוף כאמור מהאמריקאים ותעשה את חברת חשמל 2.0 שבה מעל לכל חוסר היעילות תזעק לשמיים.

אם אלה לא מספיקים כדי להכניס איזה היגיון במתווה הנוכחי אני לא יודע מה אתה עוד צריך.

גיל שלי 28 ביוני 2015

אני התיחסתי לנקודה אחת בלבד, המחיר, למה כולכם מכניסים לי מילים לפה?

אביאל 28 ביוני 2015

גיל – המחיר נגזר מכל המשתנים שתיארתי, כמובן שאם היו בשוק עוד חברות, עוד מאגרים, עוד צינורות, בירוקרטיה נורמלית, פחות מתחרים חיצוניים וכו׳ – המחירים היו נמוכים יותר – אני אישית לא הבנתי מה המחיר בכל מקרה, זה שנחתם הסכם עם חברת החשמל (מהגז של תמר) שבזמנו היה מחיר סביר לגמרי אגב לא משליך על יתר העסקאות העתידיות.

אריק 28 ביוני 2015

כמי שלרב נמצא יותר קרוב לצד ה"שמאלי", מופע הצדקנות והטהרנות חסר כל ההגיון של העבודה ושות, גורם לי גועל.
דברו על מחיר דברו על חיבור צינורות גז למפעלים רק תפסיקו עם השטויות האלה של מונופול ותחרות אלו אמצעיים שכרגע הם לא רלבנטיים לקביעת המחיר. תתרכזו בלעזור לביבי להגיע למתוונ האידאלי. זה הדבר הכי חשוב שקרה למשק פה שנים.

תומר (הוותיק) 28 ביוני 2015

אבל דוני, שוב פעם, נשים בצד את הסליקה מביבי, אתה לא חושב שצריך לאבטח את זה?!
מי אתה מצפה שיעשה את זה?

תומר (העוד יותר ותיק) 29 ביוני 2015

אני די בטוח שהמתווה הנועז של חברות אבטחה פרטיות עוד לא הוצא אל מחוץ לחוק

תומר (הוותיק) 29 ביוני 2015

היי עוד יותר וותיק ;-)
מותר יהיה לחברות האויב הפרטיות האלה להחזיק בספינות מלחמה?
זה לא לשים כמה שומרים בכניסה לקניון.
צריך מסוקים, סירות מיוחדות.
צוללנים עם אמצעי ס״פ.

רק תזכורת, העיריות רצו להחזיק במשטרה מקומית ולא נתנו להן, אז לתשובה ייתנו להחזיק בצבא?

דוני דארקו 28 ביוני 2015

שאלה מצוינת תומר .אין לי מושג .כלכלנים יכולים לכמת את זה מבחינת השקעה בתשתית צבאית ושעות כח אדם .לא יודע להעריך את שווי החיים של חייל סדיר .

עורב סגול 28 ביוני 2015

טוב קראתי בעיון ואכתוב תגובה מקיפה יותר.
ברמה הקטנונית, יתכן שאני טועה, אך ההטבה העיקרית ממנה נהנים עובדי חברת חשמל – חשמל החינם, אינה חייבת במס. בניגוד לרכב, הטלפון וארוחת הצהרים עליהם משלמים כל שאר השכירים. אך עיקר הזעם על עובדי חח"י היא התחושה של רבים שהם מנצלים את האצבע על השאלטר שלהם כדי להכריח את המדינה לקבל החלטות בהתאם לאינטרס שלהם ולא בהתאם לאינטרס של המדינה. האם זאת גם התחושה כלפי תשובה ונובל אנרג'י? יתכן.
כל עוד יש מצב של ספק אחד או שניים (תמר וליוויתן) וצרכן עיקרי אחד, לא תיווצר תחרות אמיתית. אתה יודע בודאי טוב ממני, כמה קשה לקבוע "מחיר שוק" במצב זה. האם 5 דולר זה מחיר גבוה או נמוך? האם 7 דולר מחיר משקף יותר? אינני יודע. וגם ח"כ ומנהל המכון הגאולוגי לשעבר, ד"ר בני בגין, טען שאינו יודע. עובדה שפיתוח ליויתן מתעקב כבר 5 שנים והמשך הויכוח יכול להמשיך לדחות את ההפקה.
הגז נמצא בעומק של 5 ק"מ ובמרחק של עשרות קילומטרים מהחוף. הפקתו דורשת מומחיות והון רב. למדינה אין לא את זה ולא את זה. לנובל אנרג'י יש את הידע והיא נזקקת לייצוא גז, בכדי לגייס את ההון הנדרש.
לבסוף אני מודה, שלאנשים עם נטייה פוליטית כמו שלי (ימין כלכלי ומדיני) יש חשד שמאחורי המחאה שמרימים הארגונים החברתיים, יחד עם גופי תקשורת כמו ערוץ 10 ורשת ב' עומד הרצון לדחות או למנוע חלק מהפירות הגאופוליטיים שישראל יכולה להשיג בזכות הגז.

Srtest 29 ביוני 2015

מה זו דרך מתוחכמת ופלצנית לקרוא לשמאל בוגדני?

אייל הצפון 29 ביוני 2015

השמאל הוא תמיד נגד.
גם הימין תמיד נגד.
תמונת המצב הרבה יותר מורכבת ממי ירוויח כמה.
לנובל אנרג'י יש הסכמים חתומים לאספקת גז עם הירדנים והפלסטינים, אם הם לא יתחילו להוציא את הגז הם יצטרכו לשלם קנסות, וזה לא טוב למדינה (כלומר לביבי, כי יש לו חברים), בגלל זה נתניהו רוצה שכמה שיותר מהר יתקבל מתווה כלשהו. מאותה סיבה מה שנקרא שסמול מתנגד לזה, כי במחווה פבלובית כל מה שביבי בעד הם נגד.
לא משנה מי גילה את הגז. גם מי שגילה את ערן זהבי בגיל 12 לא יקבל לנצח אחוזים מכל מכירה. את הגז צריך להוציא, להפיק, לאכסן, למכור ולשנע. האמת היא שלי אישית נמאס מאותם הישראלים שלא עושים כלום אבל רוצים חלק מהרווחים.
וחוץ מזה, וללא כל קשר, אני באמת חושב שהוזלת מחיר הגז היא לא בהכרח טובה ליהודים.

אייל הצפון 29 ביוני 2015

דבר אחד שכחתי, גם למימן היו הסכמים לאספקת גז (ממצרים לישראל), באמצעות החברה שלו, הגיע האביב הערבי והסתבר שבאזורנו הסכמים לא שווים את הנייר שהם כתובים עליו, והדבר החשוב ביותר לישראל היא התדמית של מדינה שעומדת בהסכמים, כי בלי זה באמת הסיכון גבוה מדי, וככול שהסיכון גבוה יותר המשקיעים ירצו יותר בטוחות ויישאר פחות רווח לאזרחים. ככה זה פשוט.

עורב סגול 29 ביוני 2015

כל אחד וסגנונו הוא

Comments closed