ליגת שוקי ההון – איך מודדים התקדמות?

הראיון של גוטמן לאחר המשחק, הזכיר לי את נאום האני מאשים של אריה דרעי

אתמול חזינו שוב בכשלון ישראלי בשעת מבחן. קראנו ברשתות החברתיות באתרי האינטרנט ובעיתונים את הכותרות המבכות את הלוזריות הישראלית. כמו כן רבים ביכו את העובדה שהפערים מצטמצמים בכל העולם, ורק ישראל נשארת מאחור. השאלה היא האם הנהי מוצדק? איך בכלל מודדים את ההתקדמות של הכדורגל הישראלי אל מול אחיו האירופיים, האם המבחן הטוב ביותר אכן נמצא בתוצאות הנבחרת?

*

קיבלנו הזדמנות פז לבחון את מצבנו ביחס לאחרים. באותה שנה, עם הרכב שחקנים מאוד דומה, מכבי תל אביב עברה שני שלבים קשים במוקדמות הצ'מפיונס ליג, עם תפקוד מעולה בקלאץ', מול קבוצות איכותיות בדרג המרכזי באירופה, ואילו הנבחרת נכשלה במשחקים המכריעים.

באופן עקרוני כאשר אנו רוצים לקנות מניה מסוג מסוים, אנו תמיד נבחן את ביצועי החברה לאורך זמן, תוך בדיקת המגמה, ותוך השוואה לחברות אחרות מאותו סוג, תוך נטרול גורמים חד פעמיים.

במקרה זה של הכדורגל הישראלי, בהחלט אפשר לקבוע למשל, שהנצחון על בוסניה בתחילת הקמפיין, היה אירוע חד פעמי, כזה שלא משקף את ההתקדמות או חוסר ההתקדמות בנבחרת. למען האמת, גם ההפסד לקפריסין בבית הוא אירוע חד פעמי למדי, שכן מדובר בקונסטלציה מאוד מסוימת, אך ככשלון בנקודת מבחן, הוא משקף בצורה טובה את נבחרות הכדורגל של ישראל, בעבר ובהווה.

*

העניין הוא שכאמור, השנה קבלנו קבוצת מבחן. אם נעבור על הרכב השחקנים, נמצא שרובם הגדול היה מצויד בחולצות צהובות (נכון יותר לבנות) כאשר תפקדו בצורה יוצאת דופן במשחקים המכריעים מול פלזן ובאזל. אני לא חושב שאם היינו מחליפים אתמול את מרציאנו בחואן פאבלו, ההחלפה היתה משנה משהו בתוצאה. חוליית ההגנה היתה כולה צהובה, ומאחר וניתן כיום לראות שיוקאנוביץ' בהחלט מעדיף את דאסה על פני שפונגין, לא ניתן לקבוע שכאן החלשנו את הסגל.

בקישור קבלנו את ניר ביטון במקום גל אלברמן, כנראה שיפור, בירם כיאל שיחק פחות או יותר בתפקיד של נוסא, כאן אולי אפשר לקבוע שההרכב הצהוב זוכה ביתרון, אך לא משמעותי יתר על המידה. ערן זהבי שיחק בתפקיד הקשר מאחורי החלוץ, וגילי ורמוט שיחק באגף, טל בן חיים באגף האחר, ומואנס הוא בהחלט שדרוג בהשוואה לבן בסט לדוגמה.

*

כלומר, מבחינת הרכב השחקנים נטו, לפני בחינת התפקוד במגרש, נבחרת ישראל לא נופלת בכלום מההרכב של מכבי שתפקד בצורה יוצאת מהכלל תחת לחץ במוקדמות הצ'מפיונס השנה.

מכאן, האם באמת נכון לקבוע שתוצאות הנבחרת בקמפיין השנה, אכן מוכיחות שאנו נסוגים בהשוואה לאירופה? אני מטיל ספק בכך.

אין חולק (לפחות אני לא חולק) שהנבחרת הנוכחית אינה מצוידת בכשרון עשיר יותר מההרכב שהיה לשלמה שרף, אך בהשוואה להרכב שהיה ברשותו של אברם גרנט בקמפיין, אנו בהחלט מצוידים בכשרון עודף. אין לראות בעובדה שבעידן שרף לנבחרת היה יותר כשרון, כעובדה המוכיחה את נסיגת הכדורגל הישראלי, בכל הנבחרות יש דורות מוכשרים יותר ומוכשרים פחות.

*

כאמור, גם הכשרון הנוכחי של הנבחרת, הביא את מכבי להישגים מקבילים לכל הפחות, בהשוואה לעלייה לטורניר אליפות אירופה לנבחרות, הכוללת 24 קבוצות. כאשר נשווה את הנבחרת הישראלית למקבילותיה, נראה שבהחלט יש שוני אחד משמעותי, בנבחרות המקבילות השחקנים הבולטים מגיעים מליגות זרות, בעוד נבחרת ישראל בהחלט מתבססת על שחקנים המשחקים בליגה המקומית. כמובן שלמשכורות במכבי, כמו גם לארגון במכבי, יש חלק בכך. עדין, אין בכך כדי לקבוע שהשחקן הישראלי נסוג ברמתו, שכן בעבר לשחקן הישראלי אכן היתה סיבה טובה לחפש תעסוקה בליגות זרות, והשנה יש לשחקן הישראלי קבוצות מקומיות המציעות תנאים מקבילים לכל הפחות, לליגות כדורגל בדרג הבינוני באירופה.

*

לאור כל זאת, אני לא מקבל את הנהי על כך שהכדורגל הישראלי נמצא בנסיגה. ראינו קצת מההבדלים בין המסגרת של הנבחרת למסגרת הצהובה גם במהלך המשחק, וגם בראיון לאחריו. כאשר מכבי נקלעה לפיגור של 2:0 בבלומפילד מול פלזן, לא ראינו את המאמן הצהוב נכנס לפאניקה, משליך חלוצים למגרש, ועובר למערך שמעולם לא תרגל קודם לכן, למרות שגם בבלומפילד היה ברור שמכבי חייבת להשליך את כל יהבה על ההתקפה כדי לשמור על סיכוי.

מאמן נבחרת ישראל הודה כבר לפני המשחק מול וולס, שמעולם לא תירגל את מערך שלושת הבלמים. בעוד שבוולס הוא עבר למערך שלושת הבלמים כהרכב הגנתי, מול קפריסין הוא עבר לשלושה בלמים כהרכב התקפי. במכבי כאשר שיחקה במערך שלושת הבלמים, טל בן חיים החלוץ היה צריך להכפיל את הקילומטראז' שעשה אצל סוזה, וגם במשחקים מול באזל ופלזן, הוא נדרש לגבות את המגן. אך במכבי טל בן חיים ידע בדיוק מה נדרש ממנו, בנבחרת ראינו אותו בזמן המעבר למערך שלושת הבלמים, יורד בדיוק עד קו מחצית המגרש. אני מוכן להבטיח לכם שמאור מליקסון מעולם לא תרגל את התפקיד שהוא נדרש לעשות באגף שמאל, עדיין גוטמן העדיף אותו על פני אבי ריקן למשל, כאשר זה בהחלט מכיר את תפקיד איש הקו בשיטת שלושת הבלמים. את חוסר ההיכרות של מליקסון עם תפקידו, ראינו היטב בגול השני של קפריסין.

*

מכאן אני למד דבר פשוט. לקבוע נחרצות שהכדורגל הישראלי תקוע במקום בגלל תוצאות הקמפיין הנוכחי, זו קביעה המתבססת על ניתוח המשחק הישראלי, ולא על התקדמות הכדורגל הישראלי בכללותו. כאשר אלי גוטמן מתראיין אחרי המשחק, ומתמקד בעיקר בשבחים להכנה למשחק, דגשים על כך שהנבחרת ראתה המון וידאו של קפריסין, וקובע שרק ניר ביטון הגיע למשחק, אנו רואים שהבעיה מצויה בתרבות של מאמן הכדורגל הישראלי, ולאו דווקא בכדורגל הישראלי כולו.

מאמן שהיה חושב פחות על אשמה, ויותר על הצלחה, היה בוחר לשחק רק במערכים אשר תורגלו בנבחרת, או אפילו להתבסס על המערכים שמכבי שיחקה בהם, בטח כאשר שמונה שחקנים מההרכב משחקים ומצליחים בקבוצה הצהובה. מאמן שהיה עוסק בהכנה למשחק, ולא בהכנת אליבי, היה מכין מערכים מתאימים גם למקרה של כניסה לפיגור במשחק, הרי לא מדובר באפשרות שלא ניתן להעלות על הדעת. מאמן שהיה מרגיש חלק מהקבוצה, היה קובע לאחר המשחק שאכן נכשלנו בתפקידנו, ולא קובע שהוא היה ממש בסדר, השחקנים פשוט לא הגיעו למשחק.

כלומר, כדי לנתח את מצבו של הכדורגל הישראלי, כדאי מאוד לנטרל את התפקוד של אלי גוטמן, לפני שבודקים את ההתקדמות במשחק.

אני בטוח שכאשר המאמן הישראלי ינהג כפי שהמאמנים הזרים נוהגים במכבי, גם התוצאות יהיו דומות לאלה של מכבי. פרט לכשלון בשנה שעברה, שם בהחלט ניתן לדבר על מצב לא אופייני של אירוח משחקי הבית בקפריסין, ובכלל על הכנה שהושפעה בצורה קיצונית ממצב המלחמה בארץ, ראינו בקמפיינים האירופיים הצהובים תוצאות התואמות את רמת הכשרון הישראלי בקבוצה, ובקמפיין של הנבחרת ניתן לקבוע בצורה נחרצת, שהתוצאות בקמפיין נופלות מרמת הכשרון בנבחרת.

 

 

סוכני האשליות
קפריסין היא החדשות הטובות

93 Comments

אחד 11 באוקטובר 2015

שלושת אלופות העולם האחרונות היו על טהרת הליגה המקומית.
אלא אם כן ב"נבחרות מקבילות" אתה מתכוון לנבחרות באותה הרמה

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

נדמה לי שכתבתי באותה רמה, כתבתי בפירוש מקבילותיה

קפטן קוקי 11 באוקטובר 2015

אני אוהב את המהלך שעשית כאן.
באופן אישי, מתחילת הקדנציה של גוטמן בנבחרת זה הריח לא טוב.
בנבחרת הנוכחית יש בעיה של כריזמה – קודם כל אצל המאמן הנוכחי, ואח"כ אצל השחקנים, כיוון שהמאמן הנוכחי לא ממש מאפשר צמיחה של דמות כריזמטית יותר ממנו.

איציק 11 באוקטובר 2015

כמה הערות:
1. המאמן של הנבחרת הוא חלק מהניתוח של הכדורגל הישראלי ואפילו יש לו משקל עודף ולכן לא ניתן להוציא אותו מהדיון על כל שגיאותיו והשיגיו.
2. הכדורגל הישראלי לא נסוג אך דורך במקום. מכבי הינה חריג בנוף ולא הכלל. למרות חריגותה, עליה חד פעמית תוך ניצחון הרואי על קבוצות עדיפות לא מצביע על מגמה. אם ניראה המשכיות בשנים הבאות נוכל לדבר על ההתכדמות של הכדורגל של מכבי תל-אביב. אין זה אומר משהו על התקדות הנבחרת, מכבי חיפה (שהיא בנסיגה), הפועל באר-שבע או כל קבוצה אחרת. לכן ניתוח מכבי תל-אביב כטסט קייס, היא בריחה מהכדורגל בכללותו שהינו עצוב מאד, ושומר על יציבות מדהימה של סדרת כישלונות.

יניר 11 באוקטובר 2015

למאמן שחושב על -מה יכתבו עלי בעיתון מחר- יש בעיה בקבלת החלטות , גם בקביעת ההרכב וגם בניהול המשחק.הוא מנסה לא להיות חשוף לביקורת . גם רוני לוי אלוף בזה
בגלל זה צריך, שוב , מאמן זר

גיל ז. 11 באוקטובר 2015

קשה לי עם ההשוואה בין ההישג של מכבי לבין הכישלון של הנבחרת, כולל תפקוד המאמן שאין חולק שבקרה הנוכחי הכישלון מהדהד.
כיוון, שבמידה והעליה לצמפיונס הייתה נערכת במתכונת של בתים של 4 קבוצות מהדרגים השונים, כאשר הראשונה עולה לצמפיונס
סיכויי מכבי או כל קבוצה ישראלית אחרת היו שואפים לאפס.
במתכונת של משחקי פליאוף יש סיכוי להפתיע אחת ל… קבוצות עדיפות, במתכונת של בתים הפתעה כזו בטלה בשישים.
ראה לדוגמא מה מכבי עושה בשלב הבתים, וגם אם היא תנצח במקרה, זה לא יתן כלום.
ממה שלמדתי אתמול, הכדורגל הישראלי עדיין תקוע וחזק. השיפור המקומי שמכבי עושים קטן מידי, במיוחד שאין לך חמישה זרים לצרף להרכב.
אני יודע שבמכבי הזרים פחות משמעותיים אבל מה שאנחנו מקבלים בליגת האלופות מראה שבלי חמישה זרים ברמה גבוהה פלוס כל הישראלים "הכי טובים" לא נגיע לכלום.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

מכבי עברה שני שלבים מול קבוצות עדיפות, לא שלב אחד, זה בהחלט דומה למשחקים כפולים מול בלגיה וווילס.

גיל ז. 11 באוקטובר 2015

ונצא מנקודת הנחה שהצלחנו באופן פלא וחריג להוציא מהמשחקים האלו בשיטת בתים 5 נקודות (2 תוצאות תיקו וניצחון), אז ההפסד בהיברניאס היה מעיף אותנו לכל הרוחות ללא סיכוי אמיתי לעלות.

דורפן 11 באוקטובר 2015

נכון – אבל בשני הסיבובים היא לא הייתה הקבוצה הטובה יותר. התוצאה הייתה טובה מהכדורגל – קצת כי זה קורה והרבה בזכות המאמן. יש לכדורגל כזה חיי מדף קצרים. עובדה פאולו סוזה שמתגלה כמאמן על – לא הצליח לעלות – כי הוא ניסה לשחק כדורגל חיובי יותר.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

פאולו סוזה זכה להישגים יפים מאוד בליגת אירופה עם כדורגל ברמה גבוהה, גם הוא בהרכב נטול זרים איכותיים

דורפן 11 באוקטובר 2015

זה כנראה לא שווה נבחרת של יותר מדרג ד-ה. כל מדינות מזרח אירופה לא מצליחות כמו מכבי תל אביב בשלבים הללו כי השחקנים המובילים שלהן עסוקים בלשחק באנגליה וגרמניה עונות שלמות – לא מסע של 6-8 משחקים.

כדורגלני מכבי תל אביב משחקים עשרה משחקים בעונה נגד כדורגל רלוונטי או חצי רלוונטי. זה יכול להטות את יחסי הכוחות בכדורגל המקומי – לא יוצר שום השפעה על המתרחש באירופה. יש לישראל כדורגלן אחד בתוך 15 הליגות הבכירות באירופה. זה כלום.

דורפן 11 באוקטובר 2015

גיל – מכיוון שגם כתבתי את זה אחזור – אתה לחלוטין טועה. אנחנו נופלים דרמטית בכשרון. יוקנוביץ׳ עולה על גוטמן. אבל הדבר האחד שהוא עושה הוא לשחק מאד לא אמביציוזי ובשיטת משחק שחוסכת לרוב שחקניו את הצורך לרוץ הרבה.
הוא טוב יותר בהפקת תוצאות מחומר שחקנים מאד חלש.

דווקא כי יש ליגת אלופות וחשיפה והכל – ניתן לראות שלמרות שהפרמייר קונים כל דבר שזז – הם לא קונים את זהבי. הם כן קנו את ברקוביץ ובניון ורביבו נקנה על ידי קבוצת צמרת ספרדית. השחקנים עלובים ואין שום דבר להפוך בזה.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

מכאן הבעיה היא לא בכשרון הנחות, בדיוק משום שהוא לא נחות ברמה כזאת המונעת הישגים, כאשר אתה עושה את ההתאמות הנכונות, ולא חושב על מה יכתבו עליך בעיתון אם תעלה מול ווילס עם קישור של שלושה שחקנים הגנתיים יחסית, כמו שגוטמן הודה לפני המשחק מול ווילס באצטדיון סמי בורקס

דורפן 11 באוקטובר 2015

הבעיה היא כן בכשרון הנחות יותר. כי כדורגל כמו של יוקנוביץ׳ הוא מצב של לא כל יום פורים. הוא הוציא סנסציה – כרגע יש לו שוער (זר) שמונע תבוסות היסטוריות.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

אני כמובן לא טוען שיש לנו כשרון מספק כדי לשים אותנו בין 16 הנבחרות הטובות באירופה, אך אני בהחלט טוען שעם מאמן טוב יותר, יש לנו סגל שנותן לנו מקום בין מקום 17 למקום 30

דורפן 11 באוקטובר 2015

אני אני מצטער – אני לא חושב שיש בסיס להנחה. לצפון אירלנד שישה שחקני פרמייר ליג.הם לא מתכוננים שנה שלמה למשחק מול באזל ואז דופקים אותה בבונקר. הם משחקים מול קבוצות כמו באזל או טובות ממנה בהרבה כל שבוע.

תביט ברשימה הזו – http://debuzzer.com/dorfan/15509 מספרי שחקנים בליגות בכירות. כשיש לך עשרה כאלו אתה מתחיל להראות כמו משהו. לנו יש אפס כאלו.

אתה נותן המון משקל להכנה למשחק בודד בחודש יולי, או אולי היה כבר אוגוסט. במציאות מנובמבר עד יולי השחקן הישראלי לא פוגש שום יריבה ראויה.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

מכבי לא דפקו את איינטרכט פרנקפורט לדוגמה בבונקר, וגם לא ניצחו כך את בורדו. בכל מקרה, אני בהחלט מסכים שכרגע ריכוז הכשרון הישראלי במכבי אכן מפחית מהתחרות ששחקני מכבי נתקלים בהם ברמה היום יומית, אך למשל דווקא בחודשים אלה, לא יכול להיות שזו הבעיה, שכן מכבי שיחקו משחקים תחרותיים ביותר ברמה הגבוהה של אירופה, בכמות גדולה מאוד השנה.

יניב פרנקו 11 באוקטובר 2015

גם את בוסניה ישראל לא ניצחה בבונקר.

דורפן 11 באוקטובר 2015

גיל – שילמנו משכורות ששמרו בארץ או החזירו לארץ את רוב השחקנים הישראלים. ריכזנו אותם בקבוצה אחת. שיט… הם לא נתקלים בתחרות אמיתית. סנסציה.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

דורפן, השנה רוב המשחקים של שחקני ההרכב היו מול תחרות רצינית, והמיעוט היה מול רעננה ודומותיה.

רונן דורפן 12 באוקטובר 2015

אנחנו מתכנסים לבעיה. השנה מסתיימת באמצע נובמבר. בסוף השנה בסיכויי האליפות נקרא על השחקנים ״שפתחו בינוני אבל היה אצלם שיפור ניכר בחצי השני של העונה״.

קפטן קוקי 11 באוקטובר 2015

דורפן – אני לא מבין. אתה טוען ברצינות שרמת הכשרון בנבחרת ישראל לא עולה על של הקפריסאים?
ועוד שאלה – האם איך שהנבחרת שיחקה בווילס שווה את רמת הכשרון שלה? אני לא מדבר על הציפיה (המוגזמת?) להתעלות. האם באמת אפשר להגיד שהנבחרת נתנה את מה שהיא שווה בווילס? אני לא חושב. ואני לא ידוע כאוהד נבחרת אופורי במיוחד.

דורפן 11 באוקטובר 2015

אני לא צופה בליגה קפריסאית. בליגות גדולות באירופה אין לא מאלו ולא מאלו. אני מוכן לנחש שאולי אנחנו טובים בטיפ טיפ טיפ טיפונת – אבל כרגע הסגל שלנו משחק כל שבוע נגד עכו ורעננה. גם הסגל של בלגיה יהפוך לעלוב אם ישחק שנה נגד יריבות כזו.

אין שום משמעות למילה ״כשרון״ אם אתה לא משחק נגד ליגה אמיתית.

Lord Anthony 11 באוקטובר 2015

צריך גם להוסיף שמאמנים שכל הקריירה שלהם מאמנים מול רעננה ועכו גם לא באמת יודעים איך להתמודד מול נבחרות שמשחקות כדורגל מודרני.
זה כל המערכת, אי אפשר לדבר רק על השחקנים מבלי לדבר על המערכת המקצועית שעוטפת אותם.

איציק 11 באוקטובר 2015

אם אתה ממדר את עיניין המאמן, בפרוש הכישרון הוא החלק המהותי. אם כל המאמנים פועלים נכון אז הקבוצה הכישרונית יותר תהייה בעלת הסיכוי הרב יותר. ישראל לא עדיפה מבחינת כישרון ונחותה מבחינת מאמן. באפן זה היא מוכה פעמים.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

אגב, גוטמן מאמן ברמה גבוהה, כאשר הוא מתעסק רוב זמנו בלאמן, ולא בלחשב מה יכתבו עליו בעיתון במקרה של כשלון.

איציק 11 באוקטובר 2015

אתה מדבר על גוטמן בלשון הווה כאשר אתה מזמן אמור לדבר/לכתוב בזמן עבר. הוא היה מאמן טוב, אני זוכר אותו אפילו בבאר-שבע, וזה היה מזמן. מה לעשות, עכשיו הוא עסקן בתפקיד מאמן נבחרת, ואני לא משוכנע שהוא מסוגל לחזור להיות מאמן. בנוסף, יש הבדל מהותי בין מאמן קבוצה למאמן נבחרת, וכמאמן נבחרת הוא כנראה רע עד גרוע.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

מסכים לגמרי

יואב 11 באוקטובר 2015

רונן,
לא הבנתי את ״שיטת משחק החוסכת לרוב שחקניו לרוץ הרבה״ מה!? מכבי מקיעה דם באירופה.
מעבר לזה, מכבי כן מנסה לשחק כדורגל, לצאת קדימה ולהניע כדור. היא פשוט לא יכולה לעשות את זה בתדירות גבוהה בגלל שהיריב טוב יותר וכופה את רצונותיו. ובשביל התגוננות מול יריב עדיף-אתה קורע את התחת. אתה חייב לרוץ המון.

איזי ש. 11 באוקטובר 2015

אתה נמדד בחוליה החלשה שלך ולא בחזקה. נעזוב חלק מהפוקסים של מכבי (כמו כל קבוצה ישראלית שהצליחה באירופא ואולי קצת יותר שכן לא היתה דומיננטיות גם נגד פלזן). באר שבע עשו משהו? בית"ר ? ק"ש? משהו שקרוב לפייט הגיוני מול קבוצות שאינן באריות. ראיתי כאלו פעם משתי הפתח תקואיות, מחיפה והפועל בשנים פחות מוצלחות שלהן ואפילו מכאלו שלא עלו שלב אבל רק העזו.

מול ק"ש ובית"ר משחקת מכבי , מהם היא באה ואליהם חוזרת. אז כן, יש נסיגה. אין שחקן משמעותי בליגה משמעותית באמת (מאז בניון) ומכבי נותנת הרבה פחות מקבוצה באירופא כי היא נותנת מסעות חוזרים ונישנים לרעננה ועכו, לא לאנפילד או ברנבאו.
אם המטרה של הדיון היא להוביל למאבק בין מכבי (השחקנים המעולים או הזבל כראות עיני המתבונן) או הפועל (גוטמן מאמן חרא או גרמני יעיל שהתגבר על הקיזוז) אז זה משחק שאת חלקנו לא מעניין בכלל ו את אוהדי הקבוצות הללו אולי מעניין יותר מדי.

יניב פרנקו 11 באוקטובר 2015

אני בטוח שכאשר המאמן הישראלי ינהג כפי שהמאמנים הזרים נוהגים במכבי, גם התוצאות יהיו דומות לאלה של מכבי.
אז בואו נשווה בין הקדנציה של גוטמן בהפועל לזו של מכבי

גוטמן – מקום ראשון בליגה האירופאית – סוזה מקום שני בליגה האירופאית לאחר העפלה דרך כרטיס חופשי.
גוטמן – 5 נקודות בליגת האלופות וניצחון מרשים של 3:0 על נציגת פורטוגל – יוקאנוביץ – בואו נמתין….

וצריך לזכור שלגוטמן היה תקציב נמוך משמעותית מלמקביליו , עבד לבד והיה צריך לסבול מרעש ניהולי של סכסוכי הבמבי השונים.
אבל סבבה – אם המאמן הישראלי ינהג כפי שהמאמנים הזרים נוהגים במכבי, גם התוצאות יהיו דומות לאלה של מכבי.

איזי ש. 11 באוקטובר 2015

מ.ש.ל
אפילו ניצחון של מכבי בדרבי מגול של זהבי היה פחות צפוי מהדיון שהולך להתפתח עכשיו בהתאם לצבעי החולצות.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

אין שום קשר למכבי הפועל כאן

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

גוטמן של הפועל התעסק בלאמן כדורגל, גוטמן של הנבחרת התעסק בלא לעצבן את יונתן הללי, זה לא אותו מאמן

יניב פרנקו 11 באוקטובר 2015

נו באמת.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

באמת, לגמרי באמת. גוטמן של הפועל לא היה עולה מול ווילס בהרכב המופקר שעלה איתו בחיפה, יונתן הללי עוד לפני המשחק דיברר את גוטמן, וקבע שהוא חשב לעלות עם ניר ביטון במקום טל בן חיים החלוץ, אבל פחד מאינתיפאדה שיעשו לו בתקשורת (לפני המשחק כאמור). גוטמן של השבוע האחרון היה עסוק באליבי, לא באימון, והפאניקה שלו בדקות האחרונות לא איפיינה אותו בהפועל, אז לגמרי כן, באמת

יואב 11 באוקטובר 2015

גוטמן וסוזה באותו משפט? לא אותו איזור חיוג בכלל. גם לא יוקאן האמת שכבר בגילו עשה הישג שגוטמן לא יעשה בחמישה גילגולים(עלייה לפרמיירליג).

יניב פרנקו 11 באוקטובר 2015

יוקאנוביץ עלה לפרמיירליג עם קבוצה ישראלית? – כי זה הדיון יואב.
האם המאמנים של מכבי מוציאים יותר ממאמנים ישראליים בעבר בזירה האירופאית – התוצאות אומרות שלא. לפחות עד כה.

יואב 11 באוקטובר 2015

לא, זה לא הדיון יניב. הדיון הוא על איכות אנשי המקצוע. גוטמן בליגה השניה באנגליה, לא שורד רק מהלחצים האדירים שיופעלו עליו. 120 מיליון פאונד חביבי. הוא את הלחץ של טדי לא שרד.

יניב פרנקו 11 באוקטובר 2015

למה חיכית להבוקר, הרי יכלת לכתוב את זה לפני המשחק.
אפילו ההרכבים שפורסמו בתקשורת היו אלה שקרו בפועל (וכולם ידעו את זה)

יש לך תזה שהמאמן הזר יכול להוציא הרבה יותר ממאמן מקומי עם אותו חומר נתון – זה לא ממש מגובה בעובדות, אבל אתם הולכים על זה בשיא הכוח.

יואב 11 באוקטובר 2015

לי לא היה ספק שתיקו יהיה המקסימום. הוא כל כך עסוק במה חושבים עליו שזה עצוב. מופרך לחלוטין מה שקרה אתמול.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

יניב, תגיב למה שכתוב בפוסט למשל. האם גוטמן של הפועל עבר לשחק במערכים אותם לא תרגל מעולם? נראה לך שגוטמן של הפועל היה עובר לשלושה בלמים עם מליקסון בקו השמאלי לבד?

יואב 11 באוקטובר 2015

לגמרי גיל.

יניב פרנקו 11 באוקטובר 2015

גוטמן של הפועל שיחק שנה עם דה סילבה בתור מגן, התעקש על נאתכו בעמדה אחורית, שיחק עם זהבי כקשר אחורי.
הוא עשה הרבה מאוד דברים – אתמול במצב של לחדול או למות לקח סיכון וזה דבר שקורה – אני מזכיר לך שסוזה הוציא את זהבי מול באזל והכניס את מרגוליס – אלה דברים שקוריםלמאמנים בכל הרמות.
התזה שבנית פה ומה שקורה מאתמול היה שקוף – הטלת כל האשמה על המאמן השנוא ההוא מהפועל במקום להבין שזה הדור וזה מה יש.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

לא ענית לי. גוטמן תרגל את כל הדברים האלה שאתה מתאר, מעולם לא באתי לאף מאמן בטענות על בחירת השחקנים, אני כן בא בטענות למאמן שעושה דברים שהוא לא תכנן אותם קודם לכן, איך לא היה לו מערך מוכן למקרה של פיגור מול קפריסין? אני בטוח שבהפועל הוא היה יסודי הרבה יותר

יניב פרנקו 11 באוקטובר 2015

בהפועל היינו באים אליו בטענות שהוא מקובע מדי – שהוא בא מהבית עם החילופים.
ככה זה אוהדי כדורגל – וגם פה אתה נתפש לפרטים קטנים ולהשוואה לא רלוונטית בין מאמן קבוצה למאמן נבחרת – דווקא הבחירה שלו ללכת עם סגל שרובו מגיע ממכבי היא החלטה הגיונית (שלא עבדה).

הנבחרת אתמול חזרה מפיגור ומאחר ותיקו לא היה מספיק אז הימרו על ההתקפה וזה נכשל – קורה, דרך אגב זה דומה למקרה של ליברפול וההחלקה – כשצריך ללכת בכוח על נצחון יוצאים מתבניות וכשיש למאמן נבחרת מספר יחידות אימון מוגבל אי אפשר לתרגל הכל.

אלה החיים.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

אין לי בעיה עם הימור על התקפה, יש לי בעיה עם לשים את מליקסון בתפקיד שהוא לא מכיר, ואין שום סיכוי שיעשה את החלק ההגנתי שלו כמו שצריך. הוא היה בפאניקה אתמול, וראו את זה בתוצאה.

איציק 11 באוקטובר 2015

ואחד הרכב של מכבי, זהבי, ורמוט… אהוביו בהפועל פלוס חיזוק. זהבי ברור, אך לורמוט ולמקום ב-11… במקבי הוא מתקשה למצוא מקום.

יואב 11 באוקטובר 2015

יניב,
זה עדיין לא היה זהבי של היום וסוזה היה במערכת מעט מידי זמן כדי להכיר את כל האיכויות שיש לו בסגל. איך זה קשור למה שגוטמן עשה אתמול? הוא הפקיר את מליקסון ואת הנבחרת שלו.

יניב פרנקו 11 באוקטובר 2015

הדוגמא שנתתי היא לזה שלפעמים מאמנים לוקחים סיכונים – ודרך אגב זהבי של אז כבר היה מספיק מפורסם ביכולת שלו ברגעי ההכרעה וכל בלומפילד היה בהלם מהחילוף הזה .

דורפן 11 באוקטובר 2015

גיל – אני אתן לך מדידה.

כשניצחו בזמנו את אוסטריה או כשהיו תחרותיים יותר עם שרף ונילסן.

שחקני ליגות בכירות: ברקוביץ, רביבו, בנין, אמסלם, באדיר, גרייב, חזן.

בנוסף לאלון מזרחי (פה ושם), נמני (פה ושם), זוהר (פה ושם)

היו 7-10 שחקנים בליגות בכירות.

הדור של גרנט – פחות שחקנים – אבל עדיין בניון שחקן בכיר מאד. בן חיים שחקן יציב מאד. באנגליה בקבוצות רציניות.

הדור של היום. אפס שחקנים בליגות רצינות מתוכם אפס משמעותיים.

ומכבי תל אביב בתהליך שיביא אותה להשתלט על הכדורגל הישראלי. לא לרמה אירופאית ולא להוות בסיס לנבחרת ישראלית תחרותית.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

אין לי ויכוח שבנבחרת של שרף היתה רמת כשרון גדולה בהרבה. יש לי ויכוח עם הקביעה החד משמעית שלך שמכבי לא תגיע לרמה האירופית, לדעתי היא תגיע, ואף יותר מכך, היא תגרור בעקבותיה קבוצות כמו באר שבע וחיפה שיתפתחו, ישקיעו בתשתיות, ויקדמו את הכדורגלן הישראלי.

איציק 11 באוקטובר 2015

גם אם נניח שמכבי תל-אביב תגיעה לרמה אירופית, על סמך מה אתה אומר שהיא תמשוך קבוצות אחרות? מי מהקבוצות האחרות יכולה/מוכנה לקפיצה התקציבית הנדרשת. עזוב את נושא הניהול שגם הוא בעיתי.

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

ישראל נהנית מרמת תקציבים בקבוצות, שעולה בהרבה על התקציבים במדינות כמו סלובניה, קרואטיה, סרביה ועוד מדינות כדורגל לא רעות. יש לבאר שבע 15 אלף מנויים, לחיפה 20 אלף, מכבי תכריח אותם לנהל טוב יותר, אחרת הן יתמוטטו

עזיז לייט 11 באוקטובר 2015

רמת התקציבים היא גבוהה אבל פוטנציאל השחקנים נמוך ולכן הטובים, יקרים.
ומכבי תכריח אותן להתמוטט, במידה וינסו להתחרות בה לאורך זמן. זה מה שקרה בכדורסל לפחות.

איציק 11 באוקטובר 2015

השוואה לא נכונה בכלל. חזרתי משבועיים בסנט פטרסבורג עכשיו. ארוחה שלוש מנות טובות במסעדה טובה 35-45 שקל. הכדורגלנים שם בשכר נמוך יותר חיים ברמה הרבה יותר גבוהה. נכון שמבחוץ זה נראה רע יותר, אבל ילדים חולמים להיות כדורגלנים כי זה זוהר, בגיל הנוער פלוס כשמסתכלים על בוגרים ומשכורות, אז השכר היחסי שם לא יותר נמוך. שכר של מרצה באוניברסיטה בסנט פטרסבורג ברוטו נע בין 2000 ל-4500 שקל. בשבילו 45 ש"ח לארוחה זה המון. כדורגלן הולך לאכול בלי לחשוב פעמים ומשאיר עוד 45 שקל טיפ.

אבי ערך מוסף 11 באוקטובר 2015

עם כמה שלרוב ברקוביץ' פולט משפטים של ילד בן 13. הוא צדק בזה שבתקופה שלו, קפריסין כבר בנתב"ג היו חוטפים שלישייה (הכוונה כמובן למשחקי בית).
שלמה פשוט ביזבז פה 8 שנים של כישרון שלא יידע עוד הכדורגל הישראלי.

יואב 11 באוקטובר 2015

גיל,
כל מילה. הדבר הכי רחוק ממתודה הופגן אתמול על ידי המאמן העלק גרמני שלנו. יוקאן לא מפסיד אתמול רק על סמך קבלת החלטות טקטיות הגיוניות.

יניב פרנקו 11 באוקטובר 2015

יואב, אתה חושב שיוקאן היה מעלה אותנו ליורו ?

יואב 11 באוקטובר 2015

מגיע לפלייאוף.

יניב פרנקו 11 באוקטובר 2015

בכלל לא בטוח.

קפטן קוקי 11 באוקטובר 2015

מה שאמר יואב – הדבר הכי רחוק ממתודה.
הישגים אי אפשר להבטיח אבל יוקאן הוכיח עד כה שהוא מאמן מתודי. גם אחרי הפסד די מביך להיברניאנס או פלזן בבית.
גוטמן הוכיח שהוא יודע להכניס לשחקנים שלו בראיונות אחרי משחק.

יואב 11 באוקטובר 2015

יניב,
הדעה הרווחת על יוקאן מפורומים של ווטפורד היתה-יכולת ניהול משחק מעולה. לא תמיד עלה עם ההרכבים הנכונים אבל ידע מהר מאד לשנות תוך כדי תנועה. הוא גם חף מלעשות חשבונות לתקשורת ועוד. זה יתרון בישראל.

יניב פרנקו 11 באוקטובר 2015

עקרונית בתהליך בחירת המאמן הבא של הנבחרת צריך למצוא מנהל משחק מעולה – יותר פיני גרשון מדיוויד בלאט.
זו הנחה הגיונית – גוטמן מעולם לא היה כזה, הוא תמיד הגיע לאן שהגיע (אליפות היסטורית בחיפה, גביע מרגש בבאר שבע, קדנציה מדהימה בהפועל והרבה משחקים באירופה גם עם הפועל חיפה ) להישגים בזכות חזרה תבניתית על פעולות.
גוטמן הוא הכי מאמן קבוצה ורחוק ממודל מאמן הנבחרת האידיאלי, וכן הוא מאמן מאוד מתודי ומסודר.

ואחרי שאמרתי את זה – אני בכלל לא משוכנע שעם סוזה ויוקאנוביץ עולים ליורו ושעם טקטיקן ישראלי טוב (אין כזה כרגע…) לא.
וזה חלק ממה שכתב גיל.

ירוק 12 באוקטובר 2015

יואב – על גניבת הדעת והכשלון של גוטמן אנחנו תמימי דעים.
אבל בכל זאת, אולי גם מילה על ההופעה המביכה של שורה של שחקני מכבי ת"א ובראשם זהבי? אין להם אחריות בכלל? הכל זה הגרמני-עאלק?

ירוק 12 באוקטובר 2015

אגב, גילוי נאות – לא ראיתי את המשחק. סתם מעניין אותי לדעת מה אתם חושבים.

גיל שלי 12 באוקטובר 2015

אני ראיתי. זהבי מאוד ניסה, פשוט בנבחרת נותנים לו כדור ושיעבור חמישה שחקנים בכדרור, במכבי נותנים לו כדורי עומק מול השער. ורמוט היה בסדר גמור במחצית הראשונה. טל בן חיים היה טל בן חיים (שניהם למעשה). הם בטח לא התעלו, אבל מוזר לי מאוד שגוטמן לא מצא את הצניעות הדרושה כדי לתת להם לשחק בדיוק כמו שהם משחקים בקבוצה (או בעצם לא ממש מפתיע)

יואב 12 באוקטובר 2015

ירוק,
אי אפשר לציין אף אחד מהם לטובה. זאת האמת. זה בכלל לא דמה למה שהם יכולים, ממש לא מזמן מול יריב חזק יותר.

איזי ש. 11 באוקטובר 2015

ההבדל ברור לעין שאינה עסוקה בעיר תל אביב- כשאני מדבר על נבחרת בלגיה – אני לא מדבר על כוכב של ברוז'.
אני מדבר על שחקנים של יונייטד או צ'לסי.
כשני מדבר על בוסניה אני רואה את דז'קו מול העיניים.
כשאני מדבר על ויילס יש לי את בייל וראמזי.

ואם בבאזל עסקינן ושוויץ – יש להם שני שחקנים בנבחרת מתוך שלושה שאינם ליגיונרים. חצי מהם בוולפסבורג או גלדבך או בקבוצות שמשחקות כדורגל אמיתי כל השנה!

ככה זה בכדורגל נורמלי. אתה מנסה להתקדם לליגה טובה יותר ואם זה קרה אז אתה פשוט יותר טוב. ואם אתה לא- אתה נשאר עם הגמדים.
הקשר לכן בינהם לכדורגל ישראלי, למכבי ו/או גוטמן הוא מיקרי ביותר כיום והיה קצת יותר משמעותי פעם.

אדם בן דוד 11 באוקטובר 2015

גוטמן מאמן קבוצות טוב- כשיש לו זמן וגב להנחיל שיטה לשחקנים.
להיות מאמן נבחרת זה סט אחר של תכונות.
במיוחד בנבחרת כמו ישראל כשהשחקנים לא נחשפים לשיטות שונות או אימון מתקדם ומאמן הנבחרת אינו יכול להסתמך על ידע מוקדם.

כמעט כל שחקן אגף אירופאי יודע כיצד עליו לשחק כאשר הוא מגובה בהגנה של שלושה בלמים.
המיוחד כאשר שלוש או ארבע התקפות רצוף שולחים כדורים לשחקן באגף שלו.
מליקסון לא. כי היה לו כישרון אז אמרו לו תעשה התקפה וזהו.

אברם הוציא מים מהסלע עם הנבחרת כי מערב להיותו ערבבן על הוא גם מוטיבטור גדול וממקסם שחקנים (אבי יחיאל מישהו?)

גוטמן, מעבר להיותו איש מדון ובעל אגו שביר (אני כל כך עצוב שהוא כנראה יחזור להפועל), הוא אינו איש אינסטנט. לא מתאים לתפקיד.

קבוצות מקבילות לנבחרת אינן מכבי- זה משחק שונה לגמרי כדורגל קבוצות וכדורגל נבחרות.
קבוצות מקבילות זה מדינות שהיו באותו מצב כמונו לאורך השנים האחרונות.

איזי ש. 11 באוקטובר 2015

בכל מקרה מתוך מחשבה לא מקניטה. מי שכותב על הפוסט שכתב כאן "אין שום קשר למכבי והפועל כאן" ובאמת מתכוון לכך- משמע שעשה עבודה לא מספיק מוצלחת מבחינתי בלהסביר כוונותיו.

קפטן קוקי 11 באוקטובר 2015

לעניין ההשוואות בין הנבחרת לבין מכבי, ובהמשך למה שנכתב פה על כך שמכבי לא עולה לליגת האלופות בבית עם עוד 4 קבוצות חשוב להגיד – הרמה בליגת האלופות גבוהה משמעותית מהרמה בכדורגל הנבחרות.

קפטן קוקי 11 באוקטובר 2015

לעניין ההשוואות בין הנבחרת לבין מכבי, ובהמשך למה שנכתב פה על כך שמכבי לא עולה לליגת האלופות בבית עם עוד 4 קבוצות חשוב להגיד – הרמה בליגת האלופות גבוהה משמעותית מהרמה בכדורגל הנבחרות, ומכאן גם הפערים בין הדרגים.

דורפן 11 באוקטובר 2015

הרמה יותר גבוהה במשחקים שאנחנו צופים בהם…. של 5-10 הטובות. במוקדמות אותו הזבל.

יורד ים 11 באוקטובר 2015

עיוות נתונים שכזה אפשר למצוא רק בבורסה בסין ;)

דבר ראשון, גיל, כדי לשים את נבחרת ישראל של אמש על שולחן הניתוחים, צריך לכתוב באותיות קידוש לבנה שהיא חסרה את שלושה מהשחקנים שהיו הטובים ביותר בשנה האחרונה. נאתכו, רפאלוב ורמי גרשון. תכניס אותם ויש לך 3 שחקנים ״צהובים״ פחות בהרכב, כנראה.
בנוסף, אם אתה מחשיב את דאבור כצהוב זה עקום קצת.
תסכים איתי שורמוט ובן חיים הראו במשך זמן רב, ובמיוחד אמש, שמקומם לא במשחק חשוב של הנבחרת.

דבר שני, אני לא מוצא הרבה הבדל בין ההתנהגות של גוטמן אחרי אמש לעומת ההצהרות הפומפוזיות בהרבה של יוקנוביץ׳ אחרי המשחקים הגרועים בקיץ.
להיפך, אפשר להיות גם דושבג וגם מוכשר. המאמן זו לא הבעיה שלנו אם ראינו המון כאלה ואף אחד מהם לא התעלה עם הנבחרת

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

הבדל של שמיים וארץ. יוקאנוביץ תמיד מדבר באנחנו, אנחנו צריכים להשתפר, אנחנו לא משחקים מספיק טוב. גוטמן אמר, רק ביטון הגיע למשחק. ברור שאפשר להיות דושבאג וגם מאמן טוב, מוריניו מוכיח את זה יום יום, אבל אי אפשר להתעסק בפוליטיקה ולא באימון, וגם להצליח

עידוקוליס ליפשיץ 11 באוקטובר 2015

יוקאנוביץ אחרי רעננה: "כוכבים? לא ראיתי אפילו אחד."

אחרי התבוסה לפ"ת : "הופעה מגוחכת, ככה לא נגיע לשום מקום"

אחרי מלטה: "אמרו לי שיש פה חלומות גדולים להגיע לצ'מפיונס. צריך להתחזק בשביל זה. עכשיו זה הזמן להביא שחקנים כדי להבטיח את המקום שלנו שם."

להגיד שצריך להביא שחקנים נוספים זה כמו להגיד "השחקנים שיש לי לא מספיק טובים".

מוריניו, כמובן, גם דוגמא טובה לפוליטיקאי שמצליח להתרכז גם באימון מדי פעם.

ארז 11 באוקטובר 2015

נו גיל, באמת…

אמרו לי שיש לי בידיים את הכוכבים הכי גדולים בכדורגל הישראלי… אני לא בטוח שהם באמת כוכבים, זה מה שהתקשורת אומרת על הקבוצה שלי. מי שרוצה להיות כוכב גדול בכדורגל הישראלי צריך להוכיח את זה על המגרש". ההפסד השלישי של מכבי ת"א בששת משחקיה האחרונים בבלומפילד, והמביך ביותר בעידן ג'ורדי קרויף – 2:1 לרעננה, גרם למאמן סלבישה יוקאנוביץ' לצאת בביקורת חריפה מאוד על שחקניו.
"הכוכבים שאמרו שיש לי בידיים לא הוכיחו הבדלים גדולים בינם לבין שחקני רעננה"

גיל שלי 11 באוקטובר 2015

זה בסדר גמור להוריד את האף לשחקנים, זה לא בסדר לזרוק עליהם את כל האחריות, ולציין את ההכנה הנפלאה שעשית להם, אתה לא רואה את ההבדל?

ארז 11 באוקטובר 2015

אמרת שיוקנוביץ' מדבר ב"אנחנו".
הראיתי לך ששניהם זורקים אחריות על אחרים כשיש תקלה.
יוקנוביץ' עשה את זה יותר מפעם אחת.

אתה עושה רציונליזציה וכשזה מגיע למכבי מגונן על מאמנים שתוקפים את השחקנים בדיוק כמו שהגנת על מאמנים שגוננו על השחקנים כי כביסה מלוכלכת לא מכבסים בחוץ.

קפטן קוקי 11 באוקטובר 2015

ההבדל בין לזרוק אחריות על הכפופים לך לבין ביקורת (קשה ככל שתהיה) שמגיעה מתוך מנהיגות הוא לפעמים דק, למתבונן מבחוץ.
אבל זה הבדל של שמיים וארץ. לא ניכנס פה לניתוח סמנטי מתוך קריאה צמודה, אבל מספיק רק לראות שהשחקנים של יוקאנוביץ מוציאים מעצמם יותר אחרי שהוא יורד עליהם ובמקרה של גוטמן… נו, לא ממש.

ארז 11 באוקטובר 2015

קוקי,
אתה עושה בדיוק מה שגיל עושה, ומסמן כאן מטרה מסביב לחץ.
נסה לנהל את הדיון מחוץ לפוזיציה של אוהד.
אם כבר מדברים על הבדלים וניואנסים, המתקפה של יוקנוביץ' חריפה בהרבה.

שיהיה ברור, אני חושב שגוטמן לא פעל בצורה מכובדת.
אתם עכשיו לוקחים התנהגות מוקצנת יותר ומסבירים למה היא ראויה יותר ו"מנהיגותית".

קוראים במכבי דברים נפלאים, לא מתווכח על זה.
אבל אין צורך לעשות אידיאליזציה לכל דבר שקורה שם ולהסביר למה הנאדים שם מריחים כמו בושם.

קפטן קוקי 11 באוקטובר 2015

מצטער, לא מקבל את זה.
גוטמן הוא מאמן נבחרת, לא מאמן קבוצה. הוא לא מפעיל לחץ על ההנהלה להביא רכש שיתאים לציפיות, הוא לא מנהל עונה שלמה משבת לשבת או בשתי מסגרות, הוא לא צריך למתוח ולשחרר חבל בהתאם לדינמיקה שבה מתפתחת העונה.
הוא צריך לאסוף את השחקנים הטובים ביותר, לבחור מתוכם את ה-11 המתאימים ביותר למשחק שעומד לפניו ולהכין אותם הכי טוב שאפשר מבחינת טקטיקה ומוטיבציה.
כשיוקאנוביץ אומר אחרי משחק נגד רעננה שאולי השחקנים שלו לא טובים כמו שהם חושבים שהם, ייתכן שהוא כועס שהם לא בא בשיא המוטיבציה והוא רוצה לגרום להם לבוא במוטיבציה גבוהה יותר למשחק הבא. יש לו עונה שלמה לנהל. ייתכן שהוא מאוכזב מההופעה שלהם, אבל הוא גם יודע שהוא תקוע איתם למשך עונה שלמה. אגב, זה עובד גם הפוך. מוריניו למשל, שטיפח לעצמו דמות של נבל מקומיקס, כמעט ולא יוצא נגד השחקנים שלו. הוא מגן עליהם גם כשהם מפשלים כל עוד יש לו תקווה להוציא מהם משהו, ויוצא נגד כשהוא מבין שהם כבר לא יביאו לו תועלת. זבל, אבל לפחות אפשר להגיד עליו שהוא מנהל אנשים מבריק. וכשהוא מוביל את האנשים שלו להתמודדות חשובה – הוא נחשב לכזה שמביא תוצאות.
לעומת זאת, כשגוטמן יוצא על השחקנים שלו אחרי משחק הפסד ומשבח אותם אחרי ניצחון, הוא טוב בדיוק פרימו והלהקה. גוטמן בהחלט יודע כדורגל, וייתכן שהבעיה היא שהוא מתאים יותר לאמן קבוצה ולא נבחרת, אבל מאז שהוא בתפקיד ההתנהלות שלו תמוהה בהרבה מקרים ולא תואמת מאמן נבחרת. לא תואמת אדם שמוביל אנשים נקודה.

יואב 11 באוקטובר 2015

קפטן קוקי,
כל מילה. לא מבין בכלל את מקור ההשוואה. לא רק בהתנהלות, אלא במקצועיות. לחשוב שמאמן ישראלי כלשהוא , מבין את המשחק טוב יותר ממאמן מוכח כמו יוקאן, שכבר בגילו עבר כל כך הרבה(כשחקן וכמאמן), זה מצחיק. אחד מרוויח מיליון יורו לעונה על סמך רקורד מוכח והשאר אולי ירוויחו את זה בשמונה-עשר שנים-אם עדיין יהיו רלוונטים למשהו בכלל.

ארז 12 באוקטובר 2015

קוקי,
כמה דברים.
לגבי גוטמן – אין לנו ויכוח. הוא מאמן קבוצות קלאסי ולא מאמן נבחרות, מבחינת התפיסה וצורת העבודה שלו. היתרונות שלו באים לידי ביטוי בקבוצות שבהן הוא יכול לעבוד בצורה שיטתית ולאורך זמן, ההתחלה בקבוצות שלו, גם בטובות יותר, תמיד איטית. לכן ההערכה האישית שלי הייתה שהוא לא יצליח בנבחרת. לצד הערכה ליכולות המקצועיות שלו (לטעמי האישי המאמן הישראלי הטוב ביותר בשנים האחרונות), ברמה האישית אני לא מתעלף ממנו, בלשון המעטה. הוא אכן פוליטיקאי לא קטן.
אגב, אני יודע שמכבי פנו אליו בזמנו והציעו לו לא מעט כסף, והוא ויתר. אני מניח שהייתם מוצאים דרך למצוא את הצד היפה שלו אילו היה מגיע ומשתלב במערכת.

לגבי יוקאנוביץ', אני לא הולך להתווכח עם המשמעויות שאתה מתכוון לייחס למעשים ולאמירות שלו. אני גם לא חושב שהדברים שלך משוללי היגיון. אני חושב שהתגובות של שחקני מכבי לדברים שהוא אמר דיברו בעד עצמן, ואני חושב גם שאם היית מזדהה עם גוטמן היית מוצא דרך להכשיר גם את המילים והמעשים שלו, וגם זה היה לגיטימי.
שים רק לב שחלק גדול מאוהדי מכבי (כאן ובכלל) מושפעים לא מעט מההצלחה בשנים האחרונות באופן שגורם להם להגן בחירוף נפש על כל דבר שקורה שם. במשרדי ההנהלה, במגרש, ביציע, בכל מקום. ולעתים קרובות הם יגנו על התנהגות מסוימת ועל היפוכה באותו להט ממש. זאת כמובן זכותם המלאה, רק שכשיש הטיות כאלו הרבה יותר קשה והרבה פחות מעניין לנהל דיון/ויכוח. זאת בדיוק הסיבה שאני אבחר להפנות שאלות או הערות לגיל שלי ולא אמצא טעם לעשות זאת מול בן יהודה.

-גיסנו- 12 באוקטובר 2015

מצד אחד האבחנה שלך מעט נכונה, כולנו כאוהדים אף פעם לא הכי אובייקטיבים. ע"ע פרנקו, יניב ;)

מצד שני, לכל מאמן יש את הדרך שלו מול התקשורת. אחד ילטף, אחד יקטול, אחד יתפלפל, אחד ישעמם ויזרוק קלישאות. כמו שיש מאמנים שמספרים עליהם שכל הזמן עורכים שיחות, באים לדשא להסביר, מדגימים בעצמם וכד'; ויש כאלה שנשארים בצד ושומרים יותר דיסטנס.
אבל יש שתי שאלות עיקריות:
1) איך זה משתלב עם מה שהוא עושה גם מאחורי המצלמות.
2) מה התוצאות שזה מביא.

היות ובמכבי התוצאות די מדברות בעד עצמן, אז כנראה שלמרות שכל שנה בא מאמן בגישה שונה – נראה שלכל מאמן הגישה מביאה תוצאות.
הבעיה של גוטמן היא שנראה שכל מסיבת עיתונאים הוא מנסה להתחפש למאמן אחר כדי להתאים לרוח הנושבת באותו רגע.

ארז 12 באוקטובר 2015

לא התווכחתי על הנקודה של גוטמן.
ואני חושב שגם בתור אוהד אני מסוגל לקיים דיון מעט אובייקטיבי. אחרת זה חסר כל טעם.

עזיז לייט 11 באוקטובר 2015

אולי הטור הטוב ביותר שקראתי בדה באזר. ניתוח מעולה!

שלו 11 באוקטובר 2015

הדיון הוא סביב זה שבלגיה, ווילס ובוסניה טובות מישראל
או על זה שמפסידים לקפריסין בבית במשחק על כל הקופה?

מיקו גוטליב אהלן סבבה 11 באוקטובר 2015

מכבי לא עברו את החצי ב3 מ4 משחקים, ובמשחק הרביעי היריבה ניסתה להרדים את המשחק וחטפה על זה בראש. זאת לא דוגמא ליכולת שיכולה להספיק באיזושהי רמה אירופאית סבירה.
הייתי מוכן לקבל לדוגמא את הטענה שמכבי מנצחת על בסיס שבועי קבוצות ברמה של קפריסין ולכן היא הייתה צריכה לנצח גם את קפריסין עם הרכב טוב במקצת, ולכן יוקאנוביץ' טוב על גוטמן.

בני תבורי 11 באוקטובר 2015

"עוסק בהכנה למשחק, ולא בהכנת אליבי" זו בדיוק ההגדרה למה שגוטמן לא יהיה אף פעם.

דור בלוך 11 באוקטובר 2015

מה שמאוד חסר בניתוח זה ההתקדמות של הקבוצות האחרות, לטעמי צמצום הפערים של האחרות בעוד אנחנו נתקענו במקום הוא בדיוק מה שקרה וזה בא לידי ביטוי בריבוי השחקנים מניבחרות וויילס, בוסניה, קפריסין ואחרות בליגות בכירות בהשוואה לכמה יש לנבחרת ישראל היום, לעומת מה היה המצב לפי הנתון הזה ב-98.

ההבדל הוא תהומי

משיח 12 באוקטובר 2015

הנבחרת לא שיחקה טוב במהלך כל הקמפיין (חריג הנצחון על בוסניה שגם הוא נבע יותר מחולשה שלהם מאשר הצגה שלנו)

פשוט דיכאון שקפריסין היו שווים או טובים יותר במהלך רוב המשחק

Comments closed