ליגת שוקי ההון – What have you done for me lately

ממייקל ג'ורדן לבילי באקנר והמשמעויות הכלכליות הנלוות

אתם זוכרים את דניאל מרפי? האיש רכב על רצף ההום ראנס במשחקים רצופים הגדול בתולדות הפלייאוף בבייסבול. מבחינה כלכלית האיש עשה טעות אחת, הוא הגיע עם המטס לוורלד סירייס, ומכאן שהסיכוי שלו להמשיך ברצף המטורף שאף לאפס. כך אכן קרה, דניאל מרפי חזר חזרה לממוצעים הרגילים שלו בסדרה הנוכחית, האל לבש חזרה את תחפושת האדם. הבעיה הגיעה הלילה, לא רק שמרפי לא חבט להום ראן, אלא שגם עשה טעות אשר הובילה לכך שהמטס איבדו את היתרון שלהם באינינג השמיני, וירדו מהאינינג בפיגור של שתי ריצות.

*

לכאורה, לא היתה אמורה להיות שום השפעה לרצף המטורף של מרפי, על שווי השוק שלו.  שווי השוק שלו היה אמור להקבע על סמך הממוצעים של שבע שנותיו בליגה, גילו (30) והמגמה במספרים אלה לאורך זמן. כמו כן, כאשר קובעים את שווי השוק של אדון מרפי, אמורים לזכור את הטווח המצומצם שלו בהגנה בתפקיד הבסיס השני. בדיוק כפי שהרצף לא אמור היה להשפיע על שווי השוק של השחקן, כך גם טעות אחת לא צריכה לשנות את שכרו.

במקביל למרפי ישנם עוד 29 שחקני בסיס שני פותחים בליגה, מאוד קל להשוות את הנתונים הרבים הקיימים בבייסבול, חבטות הום ראן (פאוור), אחוזים, היכולת לעלות על הבסיס ועוד נתונים רבים נוספים. כולנו כבר שמענו על המוניבול ונגזרותיו, הרבה מאיתנו גם מכירים את הסטטיסטיקות המשוכללות הקיימות במשחק. העניין הוא פשוט, בסופו של יום, ישנם מרכיבים לא רציונליים המשפיעים על התודעה של האיש שצריך להחתים את השחקן. למטס יש כבר היסטוריה של ויתור על שחקנים שהצטיינו פתאום בפלייאוף, אך היכולת לוותר על השחקן החם ביותר בפלייאוף, האיש שהביא למועדון טבעת אליפות לאחר 29 שנות יובש, היא יכולת שלא ניתנה לבן אנוש רגיל.

דניאל מרפי הוא שחקן טוב, אך ישנם רבים כמוהו בבייסבול, התכנית המקורית היתה לשחרר את השחקן בתום העונה, ולא להציע לו חוזה חדש. עד הטעות הלילה, הדיבורים היו רק בכיוון אחד, האם דניאל מרפי יחזור על מקרה קרלוס בלטראן. בלטראן אחז בשיא ההום ראנס הרצופים בפלייאוף לפני שמרפי שבר אותו, בפלייאוף האחרון שלו במדי יוסטון. בתום הפלייאוף ההוא, המטס והינקיס התחרו על שירותי הסנטר פילד של השחקן, ובסוף המטס העניקו לו חוזה של 120 מליון דולר. אילו יוסטון לא היו עולים לפליאוף באותה שנה, סביר שבלטראן לא היה מוצא חוזה בסביבה הזאת, הוא היה חותם על חוזה קצר יותר, חוזה המעניק הרבה פחות מליוני דולרים בשנה, שכן עד לאותו פליאוף, בלטראן היה ידוע כשחקן הגנה מעולה, אך לא כשחקן התקפה מרשים.

מרפי היה זוכה להצעות דומות, הבעיה היא שהטעות הלילה תוריד את ההילה, ותחזיר את כל האנשים אל החישובים הקרים.

בסופו של יום אין דבר כזה שוק משוכלל באמת, הרגשות שלנו משפיעים, בין אם מדובר במניות שנמצאות בחדשות, מניות כמו גוגל, אפל, פייסבוק, מניות אלה זוכות בפרמיה מסוימת בעקבות כך שתמיד מדברים עליהן, ואין איש יודע מתי הפרמיה תוסר, כלומר מתי מחיר המניה יפסיק לגלם את ההייפ, ויתחיל לגלם את המספרים הקשים. ישנו מחקר המוכיח שהסיבה לביצועים טובים יותר לאורך זמן של המניות הקטנות, אינו נובע רק מעודף הסיכון, אלא גם מכך שאין פרמיות על היות מניות אלה מתוקשרות, ולכן גם אין תיקונים חדים ברגע שהחום נעלם.

למזלו הרע של מרפי, הלילה הגיע התיקון, העיוות כלפי מעלה יחלוף, והמספרים יחזרו לשלוט.

 

אנשיו של מקאו
סטפן קארי מול ניו אורלינס

22 Comments

אודי 1 בנובמבר 2015

From GOAT to goat

אודי 1 בנובמבר 2015

אחרי מה שהוא עשה לקאבס, אין לי בעיה שהוא והמטס יסבלו קצת. כל כך איכזבה אותי הסידרה הזו. מצד שני, הטעות הזו והחזרה ל"נורמליות" שלו לא תהפוך אותו לפבלו סנדובל של 2016, הגירסה היותר חדישה של בלטרן.

-גיסנו- 1 בנובמבר 2015

האמת שאני לא מבין בבייסבול בשיט, אבל אהבתי את הרפרנס בכותרת :D

אריאל גרייזס 1 בנובמבר 2015

אין שום ספק שבלטרן קיבל חוזה קצת מופרך (ביחס לאותה תקופה, כמובן. היום זה היה נחשב חוזה מעולה) אבל קשה להגיד שהוא לא היה שחקן התקפה מרשים. באותה עונה הוא היה בן 27, זה נחשב גיל פריצה מסורתי לשחקן בייסבול, הוא חבט ל-38 הומראנס כך שבהחלט הוא היה בדרך למעלה. והאמת היא שגם במטס הוא נתן כמה עונות יפות מאוד, כולל עונה של 44 הומראנס לפני שהפציעות והגיל הגיעו אליו.
בכל מקרה, אני לא יודע כמה מרפי היה מקבל חוזה גדול יותר בגלל הפלייאוף. כולם מבינים שזאת חריגה סטטיסטית

אודי 1 בנובמבר 2015

תראה את החוזה שסנדובל קיבל בבוסטון. שחקן עם מספרים שרק ירדו מ-2011 בצורה די עקבית קיבל חוזה בזכות הפלייאוף עם הג'יאנטס. לא שהוא היה זוועת עולם, אבל הוא לא נתן מה ששילמו עליו.

אריאל גרייזס 1 בנובמבר 2015

לא יודע אם זה קשור לפלייאוף כמו לשטויות הכלליות שבוסטון עשו בפגרה הזאת. חוזי עתק גם להנלי רמירז והכי גרוע – 80 מיליון לריק פאקינג פורסלו. יש סיבה שהGM שלהם כבר לא שם

גיל שלי 1 בנובמבר 2015

כנראה הסטרייקאאוט שלו מול הקרדינלס משבש את הזכרון שלי, בכל מקרה הוא לא הצליח לשחזר את הפליאוף שהיה לו

אריאל גרייזס 1 בנובמבר 2015

אף אחד לא יכול לשחזר כזה דבר. דרך אגב, 538 עשו ניתוח שהעלה שפלייאוף כמו של מרפי צריך להגיע בערך פעם בשנתיים

Amir A 1 בנובמבר 2015

מישהו כבר עשה ניתוח על הניתוחים של 538? אפשר לשאול על נייט סילבר את אותה שאלה שגיל שואל כאן בפוסט, דהיינו מתי הבאז יוסר והוא יחזור לקרקע המציאות?

אריאל גרייזס 1 בנובמבר 2015

אחרי שהמועמד שלו יפסיד בבחירות..

red sox 1 בנובמבר 2015

בלטראן, באקנר… פוטייטוס פוטייטוס.

קשקשן בקומקום 1 בנובמבר 2015

זה הקפות, המשחק הזה שאתם כותבים עליו, נכון?

גיל 1 בנובמבר 2015

חברות כמו אפל, גוגל ופייסבוק נהנות מההייפ, אבל בלי תוצרת עקבית שמספקת הרבה אנשים הן לא היו שורדות. מוצרי אפל אולי לא עולים על המתחרות אבל הן לפחות ייחודיות ויש להן קהל מעריצים שאולי הוא לא רציונלי כלכלית. גם צריך לזכור שההייפ הזה גורם להן לעבוד קשה ולפתח מוצרים או שירותים חדשים כדי להשאר רלוונטיים וזו המשימה הקשה. הרי לא חסרות חברות שהיו מצוינות ועם קהל נאמן שפשוט הפכו ללא רלוונטיות עם הזמן.

גיל שלי 2 בנובמבר 2015

גיל, זה ברור מה שאתה כותב. אף אחד לא ניסה לכתוב פה שמדובר בבלופים, ניסיתי להסביר שהסיכויים הם שהעיוות בתמחור הוא כלפי מעלה ולא כלפי מטה כאשר מדובר בחברות שנמצאות בכותרות, זה מה שהמחקרים מוכיחים לאורך זמן.

גיל 2 בנובמבר 2015

מסכים. שווי השוק של אפל למשל נראה לי מופרך לחלוטין.

שלו 1 בנובמבר 2015

מה לא היה דרבי?

אלי 1 בנובמבר 2015

סיכוי לא שואף לאפס.
משום מה עיתונאים ואחרים משתמשים במונח הזה בלי שהם מבינים מה הם אומרים.

אריאל גרייזס 1 בנובמבר 2015

אז מה, לחטוף את מאט קאסל לא בדיוק מהווה אינדיקציה לאיכות הגנה, אני מבין?

אורן השני 2 בנובמבר 2015

מתנצל בפני הAL שככה קברתי אותו. עדיין, ולמרות שלא ציפיתי לרמה כזאת של הרויאלס והם כנראה יהיו האלופים, אני עדיין חושב ששאר הAL ממש חלש יחסית לNL.

קלבדוס 2 בנובמבר 2015

ובפעם השלישית המטס בועטים בדלי. עוד אוהדי מטס כאן נהנים עכשיו כמוני?

גיל שלי 2 בנובמבר 2015

זה היה פוסט על השקעות למי שלא שם לב

Comments closed