ליגת שוקי ההון – אנחנו באמת לא יודעים כלום

הנפט ירד, הבנקים ירדו, וגם בילצ'ק יפסיד

אני זוכר מצוין את הגאונים מטעם עצמם. היה למשל את ג'ימי רוג'רס שהצטייד בעניבת פפיון כדי להיות צבעוני מספיק לזימון לטלוויזיה. הוא עבד אצל סורוס חלק מהזמן, ועכשיו היה גאון מטעם עצמו. בשנת 2009 הוא הכריז ביחד עם רבים נוספים על ההיפר אינפלציה המגיעה אוטוטו לארצות הברית, וכן על כך שהעתיד נמצא בסין ובסחורות, ולכן הוא השתקע בסינגפור (נדמה לי).

ב2008 היתה את תיאוריית הפיק אויל, תיאוריה על פיה העולם מיצה כבר את כל משאבי הנפט הקיימים, הגענו לשיא של הפקת הנפט, ומכאן תבוא רק ירידה. תיאורייה זו הצדיקה את הזינוק של מחיר הנפט לחבית לאזור ה150$ תוך הבטחה שהמחיר ימשיך רק בכיוון אחד, כלפי מעלה.

היו גם אנשים מאוד חכמים (לא בציניות, באמת מאוד מאוד חכמים) אשר הסבירו לי שקיים רף תחתון למחיר הנפט, שכן עולה 70$ להוציא אותו מהאדמה, לכן לא יתכן שיסחר בפחות.

היו גם את כל אוהדי הזהב בינהם (Yaron אתה עדיין בינהם?) אלו שידעו שהדפסת הכסף תביא בסופו של יום למותו של כסף הנייר, ולכן השקעה בזהב היא העתיד של האנושות.

*

היום העולם מתעורר כאשר הנפט נמצא ב40$ לחבית, ולמרות דרישה סבירה יחסית, קיימים מחסנים אדירים של נפט ללא דורש, מאגרים חסרי תקדים, ולכן המומחים קובעים בצורה נחרצת שמחיר הנפט הולך להמשיך ולרדת.

למה זה חשוב? הסיבה פשוטה, האמירה הכי חכמה שקראתי באותם זמנים היתה פשוטה, כל מי שהולך ומשקיע בסחורות כעתיד, עושה הימור נוסף בדיוק באותו רגע, הוא מוכר בחסר את הגאונות האנושית. אם יש משהו שלעולם לא הייתי עושה שורט עליו, הרי זה יכולת ההמצאה האנושית. יכולת זו לעולם תמצא פתרון לבעיות, ולעולם תמצא דרך לעשות כסף מחוסרים. ראינו את זה בדרכים החדשות להפיק נפט, ראינו את זה בדרכים החדשות לחסוך אנרגיה, ראינו את זה כבר לפני יותר מ200 שנה כאשר האיום הגדול ביותר על האנושות היה שלא יהיה מספיק אוכל לכולם, ממש בקרוב.

*

נדמה שהסוחרים כיום מתעלמים מהמצאת הנאפסטר כלומר הפיר 2 פיר. חלקכם צעירים מכדי לזכור, אך ב1999 האיום הגדול ביותר על תעשיית המוסיקה היה איש צעיר בשם שון פאנינג. הוא חשב על רעיון גאוני, הוא עזר לכל אחד לצרוך מוסיקה בחינם, כאשר המחשבה היתה שאם כל אחד יעלה את המוסיקה שלו לנאפסטר, כל המוסיקה בעולם תהיה שם, ואז ניתן יהיה לצרוך מוסיקה בחינם. תעשיית המוסיקה נלחמה בשון פאנינג בצורה החזקה ביותר שניתן היה, וזכתה לשיתוף פעולה מצד בתי המשפט בארצות הברית. תעשיית המוסיקה פשוט עצמה עיניים, וחשבה שאם רק יסגרו את נאפסטר, כולם יחזרו לקנות דיסקים. בוא נגדיר זאת כך, הם לא ממש צדקו.

בכל מקרה, ההמצאה של הפיר 2 פיר עומדת גם בבסיס הביטקוין, ועומדת גם מאחורי הרעיון של הלוואות בין אנשים פרטיים. הבנקאות כיום נמצאת בדיוק במקום בו תעשיית המוסיקה היתה לפני עשור וחצי. הבנקים לא מנסים לסגור את ענף ההלוואות, אך נלחמת בצורה ראויה להערכה בביטקוין למינהם.

העניין הוא, שלטעמי, ענף הבנקאות קצת מזלזל בפוטנציאל העצום של הלוואות הפיר 2 פיר. כיום למרות הצמיחה האדירה בנושא, הלוואות הP2P מהוות רק 1.1% מסך האשראי הצרכני אשר לא נלוות אליו בטוחות בארצות הברית. אולם, כבר כיום ישנן חברות המנסות למנף את ההצלחה בענף ההלוואות האינטרנטי, ולהכנס לתחום הלוואות חדש, משכנתאות.

ככל שענף זה יצמח, הבנקים הגדולים, מי ששולטים בכלכלה העולמית (הכח שלהם בארצות הברית לא קטן יותר מהכח של נובל ותשובה בישראל), יחוו לא רק תחרות בענף האשראי. הבעיה הגדולה שתעשייה זו תצמיח לבנקים היא חמורה יותר מבחינתם. ב2008 היתה אקסיומה, אסור לתת לבנקים ליפול, בשום מחיר. אקסיומה זו תאבד את הצדקתה עם הביזור בענף האשראי. כיום אג"ח של גולדמן זוכה למקדם הדומה למקדם של אג"ח חברת חשמל הישראלית. ההנחה היא שלא יתנו להם ליפול, הממשלה תאלץ לשלם לבעלי האג"ח אם יגמר להם הכסף.

ככל שהעולם משתנה, גם הנחות המוצא ישתנו. כוחם של הבנקים ירד, בדיוק כמו שהכח של הלייבלים הגדולים במוסיקה ירד.

*

ולמה אני כותב על זה דווקא היום? לא ברור לכם? היום הג'איינטס צריכים להלחם בעוד כח ששולט, הפעם בפוטבול האמריקאי, עוד יגיע היום שגם את בילצ'ק ינצחו, ומי אם לא הג'איינטס, איליי וקופלין הם המועמדים העיקריים למצוא את התרופה?

 

טבק ומכבי, הולך טוב
הספורט הטוב בעולם - איתי ליבוביץ'

20 Comments

יניר 15 בנובמבר 2015

אני רואה את זה מכיוון אחר. לבנקים יש רווחים עצומים, לאורך זמן ובאופן די קבוע על שירות לא ייחודי וללא יכולת בידול.
ברור שלאורך זמן זה לא יכול להתקיים ותפקיד הטכנולוגיה היא לפתור אנומליות מסוג זה.
זה לא אומר שלא יהיו בנקים בעתיד אבל הם יהיו יותר קטנים ופחות רווחיים.
כמו שקניות דרך הרשת לא יעלימו מרכזי קניות אבל יקטינו את התופעה לאורך זמן וכמו שגט טקסי מעלימה את התופעה של תחנות מוניות

גיל שלי 15 בנובמבר 2015

בול בפוני

אלון 15 בנובמבר 2015

מעבר לקסם של איילי מה שניצח את הפטס ב2 הסופרבול הוא פאס ראש אימתני שפשוט פוצץ את בריידי והוציא אותו מאיזון. משהו שלגאיינטס אין ממז השנה.
בלי זה אין סיכוי לגאיינטס.

גיל שלי 15 בנובמבר 2015

זה היה נכון ב2007, הרבה פחות ב2011, בריידי השלים 800 מסירות בלי החטאה בין הרבע השני לאמצע הרביעי, ועדיין הפאטס הפסידו. אגב, הם הפסידו לג'איינטס גם בעונה הרגילה ב2011, ואז ההגנה לגמרי לא תפקדה בג'איינטס

עומרי 15 בנובמבר 2015

אם יש יצור גמיש בהיסטוריה העסקית של 500 השנים האחרונות הרי זה הבנקים. גולדמן כיום הם עסק כמעט שונה מקצה לקצה לא רק ממה שהיו לפני 50 שנים אלא אפילו לפני 15 שנים.
בנקים גם מאוד טובים בלשלוח ידיים לגורמי האיום המרכזיים עליהם. לפני 45 שנים היו אלו בנקים שהקימו את ויזה ומאסטרקארד. היום המתוחכמים שבהם מתחרים בשחקנים הטכנולוגיים ביד אחת ומחזיקים נתחים משמעותיים מלנדינג קלאב, וירטו ועוד ביד השנייה.
הלוואות P2P יכריחו את הבנקים להתייעל. אבל היתרון האינהרנטי של ניהול הסיכונים והגישה להון לא יפוג במהירה. לדעתי, במיוחד בארה"ב, P2P נמצא כרגע בבועה של חוסר רגולציה, והרגולציה תגיע באופן בלתי נמנע. מי שבאמת מאוימים מהלוואות P2P הם גופי האשראי הצרכני שהריבית הממוצעת על ההלוואות שלהם מזכירה את הP2P. מימון ישיר ודומיה וגם ישראכרט, לאומי קארד, דיסקאבר וכו יצטרכו לענות על כמה שאלות חשובות כדי לשרוד את המהפכה הזו.

ניינר / ווריור 15 בנובמבר 2015

הלייבלים הגדולים אבדו את כוחם ונחיצותם לא רק בגלל נפסטר ועניין שיתוף הקבצים. מעבר להיות גופים מאובנים שתקועים בעבר, תעשיית המוזיקה הנוכחית לא צריכה את הפלטפורמה המיושנת ותאבת הבצע הזו על מנת ליצור ולהפיץ מוסיקה

גיל שלי 15 בנובמבר 2015

כוונתי היתה שנאפסטר רק בישרה את הבשורה, לא גרמה למפלה

אריאל גרייזס 15 בנובמבר 2015

בשורה התחתונה, אתה מתכוון שעוד יגיע היום שבליצ'ק ינצח את קופלין והג'איינטס, נכון? כי אם יש כח בלתי עציר מבחינת הפטס זה הג'איינטס – ולא להיפך.

גיל שלי 15 בנובמבר 2015

בינתיים הם 1:1 בעונה הרגילה, ניצחתם 38:35 במשחק האחרון של העונה הרגילה ב2007. אם נצליח לנצח היום כאשר הוסלי פותח בעמדת הקורנר, זה יהיה ההישג המרשים ביותר של קופלין ואיליי מול ביליצ'ק, בריידי ישלים על הוסלי את כל המסירות שיזרוק לכיוון הכללי שלו.

אריאל גרייזס 15 בנובמבר 2015

כרגע אנחנו עם רצף של שלושה הפסדים מולכם

איציק 15 בנובמבר 2015

דווקא שבוע שעבר ראתי (לא זוכר באיזה ערוץ ובאיזה תוכנית) כתבה לגבי P2P. היה שם גם ראיון אם נציגה בנושא הלואות של אחד הבנקים. היא אמרה באופן מפורש שגם הם במשחק ומשקיעים חלק מהמשאבים לתת הלואות P2P באופן מוסווה. כלומר הבנקים מודעים לתחרות ואפילו משתפים איתה פעולה.
אין לי מושג איך והאם מה שכתבתי קשור באופן כלשהו לג'יינטס או לפוטבול בכלל.

עורב סגול 15 בנובמבר 2015

הג'אינס מנצחים את הפטס פעם ב 4 שנים. אתה מעדיף שזה יקרה בנובמבר?

גיל שלי 15 בנובמבר 2015

כאמור, ב2011 נצחנו את הפאטס פעמיים

פורד פרפקט 15 בנובמבר 2015

לא היום. ולא בסופרבול השנה.אתם לא תגיעו

גיל 15 בנובמבר 2015

אני חושב שכל עוד הרגולטורים והממשלות קובעים את החוקים והתנאים אז הבנקים יהיו חזקים גם עוד מאה שנה. שיתופיות זה נחמד אבל קנה המידה קטן. אובר למשל עומדת בפני כל מיני בעיות משפטיות כי היא מסרבת להכיר בנהגים עובדים. אירבינבי גם היא בעייתית מכל מיני בחינות ולא נראה שתזכור מלונות. זוהי נישה מסוימת בשוק אבל לא צופה שיהיו כוח משמעותי יותר ממי שהן מתחרות מולו.

no propaganda 15 בנובמבר 2015

עם מחשבות דומות, חקרתי בזמנו את חברת לנדינג קלאב למטרות השקעה, לבסוף החלטתי לא להשקיע.
1. לא ברור עד כמה לנדינג קלאב יכולה להעריך נכון סיכון של הלוואה. מה שעלול בטווח הרחוק לגרום לכך שאנשים לא ירצו להלוות דרכם.
2. הוספת רגולציה על גופי הלוואות P2P עלול להפוך אותם ללא משתלמים ביחס לבנקים.

אני לא יכול לאמר בוודאות שהלוואות הP2P יהיו כשלון בטווח הארוך אבל לטעמי הן לא יהיו סיכון משמעותי לבנקים בטווח הנראה לעין.

yaronv 15 בנובמבר 2015

עדיין שם, עדיין Gold Bug :-)
אבל למען ההגינות לא בשוק מאז 2009
היה לי הרבה מזל של מתחילים להכנס בתחתית ולצאת בטופ באחת ההשקעות הכי ספקולטיביות שקיימות.
היום הרבה יותר מסוכן להשקיע בזהב למרות שאני מאמין שנכנסנו שוב לשלב הצבירה.

yaronv 15 בנובמבר 2015

אני חושב שרוג'גרס השתקע בהונג קונג.
אחד המשקיעים החכמים בעולם ולא היית כותב עליו את מה שכתבת לפני שנה…
בסופו של דבר הדפסות הכסף משולחות הרסן יתפוצצו לנו בפנים, ואני מקווה שאם תשאל אותי אז אם אני "עדיין שם" אוכל לענות שכן ובגדול :-)

אמיתי 15 בנובמבר 2015

ההנחה הראשונה שלך מאד נכונה.
אבל הכורח הוא אבי ההמצאה.
והנבואה ניתנה לשוטים.
לכן המסקנה שלך נראית לי קצת מוגזמת.
הכח של הבנקים ובכלל של התאגידים ובייחוד בארה"ב
הוא עצום ונראה שאפילו התחזק אחרי המשבר.
החולשה של הממשלות במערב רק מרחיקות את האפשרות
לשינוי בכיוון הזה.
אבל פוסט מעניין תודה.

צ 16 בנובמבר 2015

טוב אחרי שפייטון שבר את שיא היארדים של פארב הוא החליט לשבור גם את שיא האינטרספשיינס שלו?

Comments closed