ליגת שוקי ההון – מה שרוצים שתקראו

מסתבר שלפרימו והללי יש כפילים בעיתונות הכלכלית

עיתונות הספורט בישראל מורכבת מעיתונאים טובים, ומדוברים של אינטרסים שונים. אני בטוח שאני לא מחדש לכם שום דבר בנושא. כולכם מכירים את העיתונאי שמדברר את גוטמן, שחר ורוני לוי. אתם מכירים עיתונאים נוספים שמדבררים שחקנים, סוכנים ועוד ועוד. דרך הפעולה היא ברורה, העיתונאי ניזון מהדלפות, ובתמורה נותן כיסוי חיובי.

*

עיתונאי הספורט לא המציאו שום דבר, אופן עבודה זה קיים גם בעיתונות הכלכלית. גם שם ישנם עיתונאים טובים, אך ישנם מי שנסמכים על משרדי יחסי ציבור הכותבים כתבות שמפורסמות על ידי העיתונאים, וחמור מכך, ישנם גורמים כלכליים המספקים ידיעות שכל מטרתן להוריד או להעלות מחירים של מניות, ועיתונאים המשרתים אינטרסים אלה.

הבה ניקח את מיקרה אמיר ברמלי, קרן קלע, וחברת WTP. לפני יותר משנה קראתם בעיתונים על הגאון הגדול, אמיר ברמלי, שעשה אקזיט מדהים בחברה. מדובר בחברה למחזור זבל. כדי שתבינו, מחיר השיא של מניה זו הנסחרת בבורסה, היה 326 אגורות, כיום המניה נסחרת באזור ה11 אגורות למניה.

כיצד קראתם על האקזיט הנפלא? לא היה מדובר בעבודת מחקר נפלאה של העיתונאי באותו זמן ספטמבר 2014. יש סיבה שפורסמה כתבה כה אוהדת על אמיר ברמלי באותו זמן, וכנראה שלא רק אמיר ברמלי היה אמון על ההדלפה מחדר ההלבשה.

*

ישנם גורמים בשוק ההון הקרויים חתמים, וישנם גם סוחרי שלדים בורסאיים. אנשים אלה מתפרנסים מקשריהם עם הגופים המוסדיים, ברצותם הם יגייסו הון עבור הנפקה, וברצותם הם יפזרו רעל בעיתונים הכלכליים, כדי לפגוע במי שלא נזקק לשירותיהם, או רחמנא לצלן, רצה להזדקק לשירותיהם, אך התחרט לאחר זמן מה.

משום מה לא קראתי הרבה תחקירים עמוקים על חתמים אלה, או על סוחרי השלדים. גם כיום, אתם קוראים בעיקר על מיכל אנסקי, שאתרע מזלה וכספה ירד לטמיון בפירמידה של אמיר ברמלי, אך משום מה אינכם קוראים על החתמים שדאגו להנפקה הנפלאה שלו, או על סוחר השלדים הבורסאיים ששידך לו את השלד הבורסאי לצורך רישום החברה למסחר בבורסה.

כיצד זה אתם קוראים כל כך הרבה על מיכל אנסקי, וכל כך מעט על מי שבאמת הרוויח מהנפקת הפירמידה? שאלה טובה, גם אני שואל אותה.

 

מכבי תבוסות תל אביב - תמונת מצב
עניין של תזמון

110 Comments

Amir A 22 בנובמבר 2015

בעין השביעית היום יש התייחסות לאופן הסיקור של ישראל היום את ההפגנות נגד מתווה הגז, וכיצד העיתון מעמיד שווה מול שווה את ההפגנות הגדולות שהיו כנגד המתווה ואיזו הפגנה קיקונית שהיתה בעד המתווה (אני לא עוסק בשאלה מי צודק אלא בכמות המשתתפים בהפגנות). מי שלא מכיר את הנושא וקורא רק את ישראל היום יוצא בתחושה שמדובר על שני כוחות שווים שעומדים אחד מול השני. רוצה לומר, העיתונות כבר מזמן הפכה להיות שופר של מישהו ולא כלי לדיווח חדשותי. מאלף במיוחד לקרוא בעין השביעית את סדרת הכתבות על התוכן השיווקי באתרים כמו וואינט.
ולנקודה הספציפית שאתה מעלה, למישהו מהיישוב כמוני, שאין לו שום ידע או נסיון בעולם הבורסאי, אין מושג בכלל שיש גורמים כמו חתמים או סוחרי שלדים בורסאיים. למה שבכלל נחשוד שמשהו כאן מסריח?

גיל שלי 22 בנובמבר 2015

אין שום סיבה שתחשדו, לכן זה עובד כל כך יפה

צור שפי 22 בנובמבר 2015

נו, ומה חדש? הכותרות של ״ישראל היום״ משרתות רק אדם אחד, אולי מוטב לומר זוג אחד. גם הפמפלט של מוזס לא הרבה יותר טוב ובעניין של שוד הגז נראה לי שהצמד המתועב די מיישר קו. על רקע זה מגיע ציון ענק לשבח לאבי בראלי על ההתמדה שלו, כולל דגש על הכתבה המצויינת היום.

אסף the kop 22 בנובמבר 2015

שוד גז.
רק לדמיין איך הבולשביקים היו עושקים אותנו אם בוז'י היה ראש הממשלה יוסי יונה והבובה זהבה שרים.

אהד 22 בנובמבר 2015

לא הבנתי אותך, אז יש שוד גז רק הוא בסדר כי בוזי היה מביא תוצאות רעות יותר לציבור?

סער 22 בנובמבר 2015

קוראים לזה הרגל מותנה..

אסף the kop 22 בנובמבר 2015

לא
אין שוד גז
יש בולשביקים

באבא ימים 22 בנובמבר 2015

לגבי השימוש במילה בולשביקים בהקשר של השמאל הישראלי. מה אתה חושב המודל האידיאלי של מדינה בעיני, נניח, שלי יחימוביץ- ברה"מ או פינלנד?

אגב – אני חייב לך תשובה על הפתרון לשאלת האיסלאם הקיצוני. מצטער שלא הגעתי לזה. נבצר ממני מאותן סיבות שמנעו ממני לראות את המשחק של ליברפול וזו תשובה שגם ביני לבין עצמי מצריכה מחשבה. עד עכשיו מה שהפריע לי שזה שכחברה אנחנו לא מוכנים באמת לדבר על הבעיה. אני אענה מתי שהוא.

אסף The kop 23 בנובמבר 2015

לדעתי המודל הסקנדינבי לא ישים בישראל היות והוא נובע מכך שהאוכלוסיות באותן המדינות הן הומוגניות. בנוסף, מדובר במדינות עשירות עם אוצרות טבע רבים כך שהם גם יכולים להרשות לעצמן מדיניות רווחה לצד שגשוג כלכלי.
יחד עם זאת, למיטב הבנתי מדיניות הרווחה שלהן גם קצת מתרעעת לאחרונה. אם אני לא טועה הייתה שם העלאת מיסים בחלק מהמדינות. עוד קצת הגירה נכשלת בשם הכביכול הומניות וגם הם ימצאו עצמן עם בעיות כלכליות.

באבא ימים 23 בנובמבר 2015

שני דברים. קאשית, בכוונה בחרתי את פינלנד שאיננה עשירה באוצרות טבע, התמ״ג לנפש שלה דומה לזה של ישראל ועדיין מדורגת במקום בצמרת ה oecd בתחומים כמו חינוך ובריאות. דווקא הדירוג הגבוה שלה בחינוך הוא הקלף החזק ביותר שלה לדורות הבאים.

שנית- השאלה שלי התייחסה למה שאתה מתכוון כשאתה אומר בולשביק. האם בולשביק זה מי שרוצה שנהיה דיקטטורה קומוניסטית שבה שולחים אנשים לגולאגים או מי שרוצה מדינת רווחה סוציאל דמוקרטית שלדעתך איננה ישימה במציאות הישראלית?

אסף the kop 23 בנובמבר 2015

בולשביק הוא מי שקורה להסדר הוגן שוד
אחרי זה הם מקימים בתי משפט שמרשיעים אותך בשוד הזה
ואז שולחים אותך לגולאג בגין השוד הזה

ובחרת להתעלם מכך שפינלנד היא מדינה הומוגנית. גם את זה ציינתי.

yaron 24 בנובמבר 2015

באבא, הדיון לא היה על מיהו בולשיביק, אסף לא באמת חושב שיש כאן גולאגים ואתה יודע את זה…
הדיון הוא על כך שיש כאן שטיפת מוח פופוליסטית ואג'נדה פוליטית (החלפת שלטון) מאחוריה.
השימוש המופרך בביטוי "שוד הגז" והמלחמה כביכול בקפיטליזם ובטייקונים תוך התעלמות מוחלטת ומכוונת מהעובדות.
לזה הכווננה בבולשיביקים.

באבא ימים 24 בנובמבר 2015

הדיון בדה באזר יכול להתפצל לכל מיני כיוונים. הדיון ביני לבין אסף היה כללי יותר והתייחס לשימוש במילה בולשביק. אסף השתמש במונח הזה הרבה יותר מפעם אחת. זה מה שהכניס את פילנד לדיון – לא בהקשר של השאלה אם פינלד זה טוב אלא מדוע לכנות אנשים אשר – בוא נניח שבאיוולתם רוצים כאן פינלנד – כבולשביקים.

התגובה שלך מוכיחה בדיוק את הטענה שלי – בולשביקים הם הרבה יותר מאנשים שעושים שטיפת מח פופוליסטית מתוך אג'נדה פוליטית (אני חושב שהמינוח היותר מקובל לאנשים מסוג זה הוא "פוליטיקאים"). בולשביקים הם אנשים שרצחו מיליוני אנשים ושלחו אותו לגולאגים אגב שטיפת מח פופוליסטית.

כאשר מישהו מגדיר אנשים שעושים שטיפת מח פופוליסטית מתוך אג'נדה פוליטית כבולשביקים (אגב – הימין מעולם לא עשה שטיפת מח פופוליסטית תוך התעלמות מהעובדות?) הוא בסך הכל תמונת המראה של מי שטוען שמה שישראל עושה בשטחים זה ג'נוסייד. הוא מרעיל ומרדד את הדיון.

זכותו כמובן לעשות כן. זכותי לציין שזה מה שהוא עושה.

yaron 23 בנובמבר 2015

באבא,
המצב הכלכלי בפינלנד כל כך קשה שמתחילים להשוות אותה ליוון…
שר האוצר הפיני קורא לה – sick man of europ
חפש כתבה בשם זה.
הבנק המרכזי אומר ש-
finland is in a grave situation
חפש גם בשם זה.
בפורבס טוענים שהמצב שלה זהה ליוון… חפש ותמצא :-)

yaron 23 בנובמבר 2015

תוסיף לזה אחוז ילודה שלילי, 1.7 וממשיך לרדת…
אמרת "לדורות הבאים" ?

באבא ימים 24 בנובמבר 2015

ירון הדיון לא היה על כמה טובה היא פינלנד אלא על ״מיהו בולשביק״.

אם ההגדרה של בולשביק זה ״מי שסבור באיוולתו שפינלנד זה דבר טוב״ או ״מי שסבור באיוולתו שישראל יכולה להיות כמו פינלנד״ ניחא. העניין הוא שבולשביק לפחות בהקשר ההסטורי שלו אומר משהו הרבה יותר חמור וההגזמה – שלא לומר ההיסטריה – שבהדבקת התווית הזו לסוציאל דמוקרטים, צורמת לי כי היא מרעילה את הדיון ומרדדת את השיח.

זה כמו שאנשים קוראים למה שישראל עושה בשטחים ג׳נוסייד.

אסף- ישראל מקום קטן. יש פה גולאגים? איזה יזם הורשע בשוד?

yaron 24 בנובמבר 2015

עניתי לך בטעות קצת למעלה

ירוק 22 בנובמבר 2015

אסף, שאלה רצינית: מה קשור בוז'י? בוא נניח שאם הוא היה בשלטון היה מתווה אפילו יותר גרוע (יכול מאד להיות). זה אומר שצריכים לשתוק אם ביבי מעביר מתווה גרוע? מה אתה חושב על המתווה? או שאם ביבי עושה משהו זה אוטומטית נכון ולא ניתן לביקורת בגלל שהשמאל היה עושה את זה גרוע יותר + פלוס מביא עלינו מלחמת עולם?
אני שואל ברצינות.

איציק 22 בנובמבר 2015

אני אנסה לפרש את אסף, לא בטוח שאצליח. כרגע במדינת ישראל יש רק שתי אופציות ריאליות (אני יודע אסף, אתה חושב שיש רק אחת) או ביבי או בוז'י, על כן בכל מקרה זה היה הסכם או כפי שהוא של ביבי או הסכם שהיה יוצא מידיו של בוז'י. כיוון שהסכם מבית מידרשו של הרצוג (לא הסבא) היה גרוע יותר, אז גם אם אתם לא מבסוטים, זה הרע במיעוטו. אולי נחמת עניים, אבל עדיף על הסכם גרוע יותר.
אסף, אני יודע שאני לא בכיוון, אבל ניסיתי. אני גם לא מסכים אם הפרוש שלי, אבל בכול זאת ניסיתי.

צור שפי 22 בנובמבר 2015

איציק, צריך להזיז כאן הצידה את העניין של ביבי/בוז׳י. את הגז שודדים מכל המצביעים.

yaronv 22 בנובמבר 2015

איציק, נראה לי דווקא שהצלחת לא רע.
המתווה של ביבי סביר פלוס ובוז'י היה מוציא סביר מינוס.

משה 22 בנובמבר 2015

איציק,
ההסבר אולי קולע לדעתו אבל חסר לוגיקה. תוצאה גרועה לא יכולה להיות נתמכת ב"אם" כל כך גדול. אנחנו לא יודעים מה הרצוג היה עושה וזה לא אקטואלי, כל ספקולציה בנושא היא לא רצינית וטובה למטרות ניגוח בלבד. אנחנו יודעים מה ביבי כן עושה וזה רע מאוד (לדעתי לפחות ).

איציק 22 בנובמבר 2015

משה, אני ממש לא אוהב את ביבי ומעשיו, ולא צריך לשכנע אותי. ניסיתי כמיטב יכולתי להיות פרקליטו של ה… אסף ;)

מריוס דרייר 22 בנובמבר 2015

עזוב, אל תשאל כלב חמה הוא מרייר כשהוא שומע פעמון. ולא, הקופ איננו כלב, אבל הוא כן פולט ריר מהפה הוירטואלי למשמע צלצולי טיעון שמאל(נניח) כלשהו

אסף the kop 22 בנובמבר 2015

ירון
אני חושב שהמתווה הוגן ובסדר גמור בכללי
זה שחזירים בולשביקים מהסוג של מריוס דרייר מסיתים נגדו לא אומר שהצדק זורח להם מהתחת
חזירים בולשביקים הם אחרי הכל רק חזירים

אסף the kop 22 בנובמבר 2015

ולא. מריוס דרייר הוא לא חזיר. זאת רק פראפרזה על חמדנות בולשביקית. היא לא טובה יותר או מוסרית יותר מחזירות קפיטליסטית.

yaronv 22 בנובמבר 2015

עכשיו אתה מדבר :-)

ערן הדר 22 בנובמבר 2015

נהדר, החזרה על החזירים הבולשביקים. כשיפרסמו קריקטורה של בוזי שלי וזהבה מתפלשים בתוך החרא המשותף שלהם אני אדע למי להודות. תודה שאתה נושא אותנו על כתפייך הכריזמטיות אל המחוזות הנפלאים האלה.
חזירים בולשביקים
חזירים בולשביקים

ומה אתה?

אסף The kop 23 בנובמבר 2015

קפיטליסט

MOBY 23 בנובמבר 2015

חזירי?

אסף the kop 23 בנובמבר 2015

חלילה
שומר כשרות

yaron 23 בנובמבר 2015

הכוונה ל- "חמדנות בולשביקית. היא לא טובה יותר או מוסרית יותר מחזירות קפיטליסטית."
ברגע שהציבור יבין שזה בכלל לא ימין מול שמאל נדע שהתקדמנו.

yaronv 22 בנובמבר 2015

ההסכם סביר פלוס. גם בעקבות ההתעקשות חסרת הפשרות של שטייניץ וגם בזכות ה"מחאה".
הפופוליסטים שהחליטו לקרא לו "שוד" תרמו בסופו של דבר לשיפור המתווה אבל גם לעיכוב חסר אחריות ולבריחה של ייזמים נוספים…

tom 22 בנובמבר 2015

רק כמה עובדות… היזמים ברחו לפני שפרצה המחאה. הם עשו זאת לאחר שהממונה על ההגבלים עצר את המתווה שהיה חתום באותו זמן וזו היתה הפעם השלישית שהממשלה חזרה בה מחוזה חתום. פעם אחת בים טטיס, פעם אחת בתמר ופעם שלישית בלווייתן. בשלושת המקרים לא היתה מחאה אלא תיקונים שהממשלה ביוזמתה החליטה להכניס בחוזים חתומים פעמיים לאחר שההפקה בשדה כבר היתה בעיצומה. המחאה החלה בעקבות פרסומים שיצאו למתווה החדש.
בעוד אני מוצא שיש אי דיוקים, שקרים וטענות חסרות הגיון מצד שני הצדדים, את הקשר לבולשביזם אני מתקשה למצוא.

yaronv 22 בנובמבר 2015

אתה צודק, הממשלה (בהובלת שטייניץ), החליטה "על דעת עצמה" שהיא לא מקבלת 12% תמלוגים והקימה את וועדת ששינסקי וקבעה תמלוגים באיזור ה-50%. היתה על זה מלחמת עולה ורק על אישור המלצות ששינסקי מגיע לשטייניץ פרס ישראל.
היא גם הקימה את וועדת צמח וקבעה את אחוז הגז לייצוא. ההחלטות שהתקבלו היו סבירות פלוס אבל אז תפסה "מחאת הגז" תאוצה והמוחים הצליחו להטביע את המונח "שוד הגז", לשרוף שנים יקרות ולהבריע עוד יזמים פוטנציאלים אבל גם לשפר את מתווה הגז.

עופר 24 בנובמבר 2015

מי שפתח את ההסכם ראשון היו נובל אנרג'י ותשובה. אבל למה להסתבך בעובדות שאפשר להאשים את ממשלת ישראל

צור שפי 22 בנובמבר 2015

אסף, אתה יותר חכם מזה, קרא את הכתבה, תתמודד עניינית.

קובי 22 בנובמבר 2015

הוא מעולם לא התמודד עניינית עם שום טענה שמועלית כאן. מדוע שיתחיל?
הוא טרול לפי הגדרה. כל הכבוד למי שעוד נותר קצת אורך רוח ולכבד אותו בתגובות ענייניות וסבלניות, למרות שברור לגמרי למשמע טיעוניו שהוא ממש לא מכבד את יתר המתדיינים כאן. בן אדם שיורה "בולשביקים, סמול, בוז'י" כמו חולה טורט מקומו אולי בעמוד המעריצים של "הצל".

אסף the kop 22 בנובמבר 2015

הנה.
עוד ליצן יצא מהחור ומחלק ציונים.
אין לי מושג מי אתה ולא זכור לי איזה דבר חוכמה או סתם דבר ממך.

קובי 22 בנובמבר 2015

מן הסתם שלא יצא לך. אני פשוט-עם שנהנה להיכנס לבלוג ולקרוא חלק מהפוסטים ומהדיונים. אותם דיונים שנהרסים בגלל טיעונים כמו "בוז'י והסמול היו מוכרים את הגז לדאעש"

אסף the kop 22 בנובמבר 2015

לא טענתי את זה.
אל תכניס לי מילים לפה אם תרצה שאתייחס אליך ברצינות.

אלון 22 בנובמבר 2015

קובי, הוא עצבני שלא חשב על זה לפניך

אסף the kop 22 בנובמבר 2015

צור
איזו כתבה לקרוא ?
מה רע במתווה הגז.

צור שפי 22 בנובמבר 2015

אסף, אנא קרא את הכתבה של אבי בראלי שפורסמה היום ב״דה מרקר״. היא עוסקת בחמש הסכנות העיקריות שבמתווה. אשמח לשמוע ממך אחרי הקריאה את מה שאתה חושב. אני באמת מאמין שזה לא קשור לימין/שמאל ביבי/בוז׳י וכו׳ כי את המחיר על מתווה גרוע נשלם כולנו.

צור שפי 22 בנובמבר 2015

אגב, יש לי חבר טוב שהצביע ביבי והוא חושב שהמתווה אסון. צריך להפריד.

אמיתי 22 בנובמבר 2015

הבעיות הבסיסיות במתווה הן שתיים:
כל המאגרים מוחזקים עי אותן שתי חברות= מונופול. דואופול
המחיר של יחידת גז גבוהה בצורה משמעותית ממחירו במקומות
אחרים בעולם=ייוקר מחיה גבוהה. די פשוט

אביאל 22 בנובמבר 2015

אמיתי – תראה לי מקרה במדינה בגודל של ישראל עם כמות כזאת של אנרגיה שמקיימת בה תחרות לפי הספר, אני אחסוך לך, אין כזאת, אפילו דויד גילה הודה שכנראה לא יהיה אפשר לייצר תחרות בשוק הזה.

אסף the kop 22 בנובמבר 2015

אמיתי
אכן מדובר במונופול
יחד ים זאת הטיפול במונופול הוא פיקוח על המחיר ומהלכים לפירוקו.
למיטב ידיעתי המתווה החדש מתייחס ל-2 הנקודות הללו.

אמיתי 22 בנובמבר 2015

אלו הבעיות…אפשר להתווכח איך ואם
בכלל אפשרי לפתור אותן.
אבל יותר מזה אני באמת לא חושב שיש במתווה
ניסיון כזה, אלא ההפך, הנצחה של המונופול וקיבוע
לשנים קדימה של המחיר היחסי הגבוהה.

אביאל 22 בנובמבר 2015

אמיתי – דלק תמכור את האחזקות שלה בתמר, כריש ולוויתן ימכרו לחברה אחרת ומעל לכל סוף סוף תיווצר כאן רגולציה קבועה ולא משתנה שתמשוך לכאן חברות, מספיק להסתכל על כמות החיפושים (ועל הפירמות) בקפריסין ובמצרים כדי להבין שיש כאן עוד הרבה פוטנציאל עם המון שדות לחפש בהן.

אביאל 22 בנובמבר 2015

צור – במקרה של הגז שני הצדדים צודקים, הנקודה כרגע היא אם מתחילים לפתח את לוויתן עכשיו או בעוד עשור לפחות, זאת השאלה שעומדת על הפרק.

אגב ימין/שמאל, רבים ממפלגת העבודה רואים במתווה כחיובי אבל הם חברי אופוזיציה אז הם לא יכולים להגיד את זה.

אריק 22 בנובמבר 2015

אתה צודק לגבי העניין ששני הצדדים צודקים.
לכן אגב המתווה אינו מעולה כלל יש בו הרבה בעיות, אבל לקרוא לו שוד, זה רידוד מוחלט של הדיון (כמו להגיד סמול…).
אבל חושב שאתה מפשט קצת מדי את הדיון יש כמה שאלות שכולן נודעות לטיב הפיקוח על המונופול (מי שצועק – מונופול! זה הכי רדוד, יש כאן שני מאגרים ואולי עוד מאגרונים על כמה חברות אפשר לחלק את זה?).
אין לי כח להכנס לזה אבל תזמון לויתן אינו השאלה היחידה אפילו לא העיקרית.

אמיתי 22 בנובמבר 2015

בקשר להערה על המונופול יש לזה
כמה פתרונות ולא רק מכירה של המאגרים
לצד שלישי…יש כאלו שלא רואים במונופול בעיה.

אסף The kop 22 בנובמבר 2015

המתווה מעניין אותך ?!
יש לך לסטר על הראש וכנראה שתפסידו…

אריק 22 בנובמבר 2015

מתווה הגז מעייף אותי כמו המסירות לרוחב של קשרינו ההגנתיים.

אריק 22 בנובמבר 2015

אמיתי. יש שני מאגרים שאתה רוצה שיתנהלו ביחד. הסיסמא "למכור לצד שלישי" היא סיסמא ריקה. אז הצד השלישי
יהיה מונופול, מהנעשית בזה. מסירת רוחב נוספת

אמיתי 22 בנובמבר 2015

אריק כתבתי במפורש לא למכור לצד שלישי…

אמיתי 22 בנובמבר 2015

וכמה שואן חאל מעצבן אני אשמח לאכול
כמה כובעים אם ניקח אליפות עם מסירות רוחב ומתווה הגז יוריד את יוקר
המיחיה בארץ.

yaronv 22 בנובמבר 2015

לא רק שיש רק שני מאגרים, כרגע יש גם רק לקוח אחד אמיתי (חברת חשמל), על איזה תחרות מדברים?
חשוב שיתקבלו תמלוגים סבירים פלוס (ששינסקי) שתוגבל כמות הייצוא (צמח) ושיוגבל המונופול ויובטח מחיר הוגן (מתווה הגז). ממש "שוד"…

אביאל 22 בנובמבר 2015

אריק – ככה אני רואה את המצב הנוכחי, כי ביטול או שינוי של המתווה יגרום הליכה לבתי משפט, כאשר האפשרות הריאלית במקרה כזה הוא לקחת את הרישיון מהחברות ולהעביר אותו לחברה אחרת (כאילו שימצאו תאגיד שיסכים להיכנס בתנאים אחרים) או לפתוח חברה ממשלתית ואז ועד הנמל ועובדי החשמל יראו סימפטיים כאשר יושב ראש הועד יקח במסוק של האסדה את האחיינית שלו לסיבוב בת מצווה.

בכל מקרה הסיבה היחידה שאני רואה את המתווה הזה כסביר הוא שני אנשים, שטייניץ׳ שהוא אולי פוליטיקאי אבל הוא היה במשך כמה שנים האויב הגדול של חברות הגז ושל פרופסור ששינסקי שלגבי המוניטין שלו וזה שהוא פשוט לא דפק מעולם חשבון לחברות גז אין עוררין. שניהם חתומים גם על ההסכם החדש וזה מספיק מבחינתי, הם האויבים הגדולים של חברות הגז ודווקא בגלל שהם הגיעו להסכם הסופי הנוכחי אני מסופק, תמיד אפשר להוציא יותר אבל יותר חשובה לי קרן העושר שתקום, שהתל״ג יעלה קצת ובעיקר שירדן, מצרים וטורקיה יקנו מאיתנו גז. גם אם נסתכל על התמונה הרחבה יותר מבחינה כלכלית, תעשיית גז יציבה יחד הם ההייטק הישראלי והעובדה שתשובה הוא לא אחד שיושב על זרי הדפנה ונהנה לספור כסף אלא עושה עוד ועוד עסקים.

yaronv 22 בנובמבר 2015

צור, גם אתה יותר חכם מזה.
קרא את הכתבה "אתם תשפטו: זה מתווה הגז שמטלטל את הפוליטיקה בישראל" מגלובס וותשווה לבראלי. תראה כמה הוא מגמתי…

צור שפי 23 בנובמבר 2015

תודה על ההפנייה. קראתי. אני לא מבין איפה המגמתיות שלו. תראה, מבחינתי נושא התחרותיות פחות חשוב. הנקודות הקריטיות הן המחיר הגבוה (שיהיה צמוד למדד האמריקאי במקום למחירים בעולם) והתלות המסוכנת בצינור יחיד למשך הרבה זמן בסביבה לא יציבה ועתירת סיכונים.

yaron 23 בנובמבר 2015

צור, אני לא מסכים לגבי המחיר אבל כן חושש כמוך מהעיכוב בהנחת הצינור השני.
וזה מצדיק את המונח "שוד הגז" ?

צור שפי 23 בנובמבר 2015

למה אתה חושב שהמחיר לא מהווה בעיה? לטובת תרבות הדיון אני מוכן לנטוש את המונח ״שוד הגז״ אבל סוגיית המחיר קשה מאוד.

גיל שלי 23 בנובמבר 2015

הבעיה היא לא רק במחיר, היא גם במחיר וגם במנגנון ההצמדה ההזוי. אני הייתי מעדיף מנגנון שחוסך במיסוי ונותן לחברת החשמל יתרון תחרותי בקביעת מחיר נמוך לגז בשימוש מקומי, זה היה תורם למשק הרבה יותר ממיסוי הרווחים, מנגנון שהוא מפגר בעיני

yaron 23 בנובמבר 2015

צור, גיל,
אני ממליץ לכם לקרא כתבה שהתפרסמה היום בדה מארקר "מחיר הגז אינו כל כך דרמטי…"
צור, אני שמח שהחלטת לנטוש את המונח "שוד", אבל זה לא למען תרבות הדיון, אי לא נעלב ממך… זה למען וויכוח עינייני.
המחיר שנקבע סביר פלוס, בטח לא יקר או שוד. שוק הגז מאוד תחרותי והמחיר מוגבל למחיר הייצוא או במסלולים מגבילים אחרים.
זה מעביר אותנו לנקודה של גיל שהיא מעניינת אבל בטח לא עובדה מוחלטת ועל זה בדיוק הכתבה – מה עדיף, מחיר זול לתעשייה או תמלוגים לתקציב המדינה?

אמיתי 23 בנובמבר 2015

לירון. בהינתן הממשלה שלנו והסקטור הציבורי דעתי היא שעדיף גז זול לתעשייה.

אביאל 23 בנובמבר 2015

גיל וצור – מה עם ההתנייה לפי מחיר היצוא הוא המחיר המקסימלי, דווקא סעיף זה אמור להרגיע את כל המתלוננים על המחיר, מפתחי לוויתן יצטרכו לייצא חלקים ממנו כדי להרוויח כסף ואם אכן המחיר שנקבע יקר מדי הוא אמור להתאזן עם המחיר לחו״ל.

ניינר / ווריור 22 בנובמבר 2015

בכלל כל נושא ברמלי הוא שערורייה שלא תיאמן ולא ברור איך הנוכל הזה התנהל בכזו חופשיות

גיל שלי 22 בנובמבר 2015

לא רק לנוכל הספציפי הזה, לכל מי שאיפשר לו את הנוכלות, על זה הפוסט, הם ימשיכו להנות מהנוכלים הבאים ויקבלו חסינות גם מרשות ניירות ערך וגם מהעיתונאים

איציק 22 בנובמבר 2015

רק למען בטחונכם נוסיף – לכאורה

סער 22 בנובמבר 2015

משהו אמר פישמן?

אריאל גרייזס 22 בנובמבר 2015

אז אתה אומר שהוא סחר במניות זבל, ליטרלי?

אמיתי 22 בנובמבר 2015

נראה לי שהמקבילה בספורט לחתמים וסוחרי שלדים הם
הסוכנים…הכח שיש בידיהם היום ביחד עם האנונימיות
וחוסר השקיפות בו הם פועלים עם ההנהלות של הקבוצות
מזכיר מאד דברים שקורים בשוקי המניות.

שלו 22 בנובמבר 2015

למה לקרוא עיתונים?

yaronv 22 בנובמבר 2015

גם כשחברות ענק מקבלות הסדר והציבור תספורת, הסיקור הוא בעיקר על החברות (ראה תשובה ודנקנר) ופחות על המוסדיים והפיקוח על הבנקים.
וגם כשלכל בר דעת ברור שחלק מרכזי בבועת הנדל"ן הוא בשל ריבית אפס רוב הכתבות הן על ההיצע ולא על בנק ישראל והריבית

קורא 22 בנובמבר 2015

גיל, יש רק עיתון אחד שסיקר בצורה חיובית את אמיר ברמלי ואת מפעלותיו – לעיתון הזה קוראים דה מרקר, ובאף עיתון אחר לא סיקרו אותו בצורה כזו, גם בעלייה וגם בירידה. סוחרי שלדים וחתמים הם בסך הכל גורמים לגיטימיים בשוק ההון, ועיתונאי צריך לחשוב ולהבין האם מדובר בעסק בעל פוטנציאל או לא – ולסקר לפי המקרה.

אין שום דבר רע בלקבל ידיעות מחתמים או סוחרי שלדים, זו דרך לגיטימית, השאלה היא רק מה עושים עם המידע הזה הלאה ואיך מנתחים אותו. בסוף החוכמה של עיתונאי זה לקבל כמה שיותר מידע מכמה שיותר גורמים ולהפוך אותו לתוכן ראוי. זה שזה קורה פחות ופחות קשור למודל העסקי הקורס של העיתונות, למשכורות בענף ולזמן הפנוי שיש היום לעיתונאים להתעמק במידע, שלא קיים יותר.

גיל שלי 22 בנובמבר 2015

כלומר ההשוואה להללי ולפרימו במקומה

קורא 22 בנובמבר 2015

ההשוואה להללי ופרימו לא נכונה כי בתחום הכלכלי רוב האנשים הרבה יותר מוכשרים מהעיתונאים בתחום הספורטיבי, מהיכרות איתם. אני לא רוצה לעשות פה ניים דרופינג, אבל בכללי, רמת ההבנה והיכולות שנדרשות בשביל להיות עיתונאי כלכלי גבוהות יותר מעיתונאי ספורט שלא זקוק לשום השכלה חוץ מלחיבה לכדורגל ויכולת לדבר מלוכלך. אגב, ניתן לראות את זה גם בפערי השכר בין כתבים כלכליים ליתר העיתונאים.

זה בערך כמו שאני אשווה אותך לבלוגרית אופנה, לכאורה שניכם באותו תחום..

גיל שלי 22 בנובמבר 2015

לא כל כותבי הכלכלה כמובן, אך אלו שלא טורחים לבדוק הם מקצועיים ואתיים בדיוק כמו הללי ופרימו

yaronv 22 בנובמבר 2015

קורא, הכל נכון חוץ מהסיום, לעיתונאים היום יש יותר זמן והרבה יותר כלים להתעמק במידע.

אביאל 22 בנובמבר 2015

אני דווקא זוכר כתבה מאוד מפרגנת במוסף G של גלובס.

אמיתי 22 בנובמבר 2015

הוא פשוט הוציא את כל הכסף של המשקיעים על יח"צנות

אריק 22 בנובמבר 2015

סוחרי שלדים הם גורמים לגיטמיים?
ממש אפשר ואף רצוי לוותר על הסחר בשלדים.
חתמים זה רע הכרחי כנראה.

קורא 22 בנובמבר 2015

הסחר בשלדים בישראל נוצר מעיוות של הבורסה המקומית שדורשת מחברות לגייס לפחות 20 מיליון שקל, והשוק המקומי כמעט לא מוכן לקבל הנפקות מניות חדשות, אז את התלונות – לבורסה. יש ניסיון להוריד את רף המינימום ל-10 מיליון שקל, אבל בינתיים חברות בסדר גודל קטן-בינוני פשוט לא יכולות להגיע בדרך אחרת לבורסה.

אגב, לא כל השלדים הם נוראיים, ע"ע ננו דיימנשן, קופיקס ולא מעט חברות נוספות שהתחילו בדרך הזו והוכיחו פעילות אמיתית.

רודג'רס אהרון 23 בנובמבר 2015

גלובס סיקר את ברמלי בצורה חיובית ביותר בתחילת דרכו.

ובנימה אישית פגשתי את ברמלי לפני כשנתיים לאחר שקנה את מסעדת ננה בר בנווה צדק, לימים "המסעדה של מיכל אנסקי"
מכר משותף הפגיש בינינו,ברמלי הציע לי לייעץ בהקמת המסעדה , תמורת סכום גבוהה פי שלוש ממה שמקובל בשוק,ופה קפצה נורת האזהרה שלי. הוא שילם מחיר מופקע [כפול] עבור המסעדה,שהייתה מסעדה כושלת בימים ההם.
בסוף השיחה הוא הציע לי להשקיע את הכסף שאקבל ממנו בקרן קלע,
כמובן שסירבתי . החבר שהכיר בינינו איבד את כספו אצל הנוכל.

אביאל 23 בנובמבר 2015

אני חושב שכל מי ששם אצל אדם שמבטיח תשואה של 12 אחוזים (בטח ברמת הריביות הנוכחית) צריך להאשים בעיקר את עצמו, בטח אחרי פרשת מיידוף שהיתה בכל מהדורת חדשות ובכל עיתון בעולם.

MOBY 23 בנובמבר 2015

אסף,
1.יש לנו אוצרות טבע (מספיק עם החול בעיניים) ים המלח על מחצביו והגז הם דוגמה (גם טכנולוגיית פצלי הנפט, יאפשרו להוציא נפט ממקומות שלא יכולנו בעבר). אז זו טענה בעייתית.
2. כל עוד לא יאפשרו תחרות אמיתית (צינור גז לקפריסין?שמירה טובה יותר על הצינור עם מצרים?) לא יצליחו לשכנע אותי בהגינות מתווה הגז. כשאיש עסקים אומר לי אל תדאג יהיה בסדר, זה בדיוק כמו שאיש צבא קבע (מח"ט/אפסנאי/אלוף פיקוד אומר), אני מתחיל לתכנן (באופן קפדני ביותר) איך אני מחזיר את החיילים שלי בשלום ולא נסמך על אותם אנשים (מהמעיל והאוהל ועד להצבת טנקים (וממסרים) באזורים שולטים על קו דיווח 105).
אפשר להעביר ביקורת על ביבי וחלק משריו ללא להיות קומוניסט/בולשביק/סמולן.
אפשר סתם להיות בן אדם שפשוט לא מאמין ל"כלניות" בחלונו של ראש הממשלה.

yaron 23 בנובמבר 2015

MOBY,
את ים המלח על מחצביו שדדו מפעלי ים המלח וכי"ל מאז הקמת המדינה וימי מפא"י העליזים…
מי שתיקנו את העיוות הם שטייניץ וששינסקי (ששינסקי 2).
את הגז אף אחד לא הספיק לשדוד כי שטייניץ וששינסקי מנעו את זה מלכתחילה (וועדת ששינסקי).
וועדת צמח הגבילה את היצוא ל40-50% בניגוד לדרישה לייצא 60-75% – זה נושא מורכב גם מבחינת הערכות מדויקות של המאגרים ושל רמת הצריכה העתידית אבל הוועדה עשתה עבודה סבירה פלוס.
והמתווה הגביל את המחירים וגודל השותפים בצורה סבירה פלוס.
על איזה חול בעיניים אתה מדבר ???

קורא 23 בנובמבר 2015

אני לא מתחבר לתואר הרולניקי הזה – שודדים. אף אחד לא שדד ומי שקיבל מהמדינה דברים בחינם או בזול הוא לא הפושע. הפושעת היא מדינת ישראל שמכרה את נכסיה בנזיד עדשים ככה שהדבר הראשון שאתה צריך להתלונן עליו הוא הפוליטיקאים – מי שנתן, לא מי שלקח, וזה מעבר לטיעון הבסיסי שהוא בעייתי.

במקרה של כיל וים המלח – נסה לחפש בארכיון הארץ את הכתבות של רולניק ממועד ההפרטה של כיל ותגלה שאפילו הוא כתב שנכסי ים המלח נמכרו במחיר גבוה יותר ולכן במכרז עצמו לא היו די מתמודדים. מה שקרה אחר כך – השיפור בחברה והעובדה שמחירי האשלג זינקו – זה לזכות הניהול שלה, הנכס שנמכר בהפרטה הוא לא הנכס הנוכחי. לא היה כאן שוד אלא מקרה של מדינה שקובעת תקנות מס לא רלוונטיות ומגלה שמישהו חוגג ואז מתקנת לאחור את התקנות, בדומה למה שקרה בגז.

ולמקרה של הגז – מדינת ישראל חילקה רישיונות גז בקלילות לא בגלל שהיא רצתה להעשיר את כיסם של הטייקונים אלא בגלל שהיא חשבה שגם ככה אין מה למצוא שם, ולכן גם מחירם היה מאוד נמוך, ולכן גם שיעור המס נותר על 12.5%, כי אף אחד לא חשב שמישהו ימצא גז. בא יזם ומצא גז ואז אומרים לו רגע רגע, בוא נחזור אחורה, נשנה את שיעור המס ל-60%. לכאורה זה מצב שדומה לזה שתשכור דירה ל-10 שנים ואחרי שנתיים יבואו ויגידו לך, בעצם המחיר לא ריאלי, רוצים לשכתב אותו ולהעלות אותו עכשיו. היזמים האלה הוציאו מאות מיליוני דולרים על חיפוש בעל סיכוי נמוך במיוחד למציאת גז וכשהם מצאו, באו אליהם בתלונות על זה שהם מצאו. אגב, המדינה שותפה מלאה שלהם ו-60% מההכנסות הולכות למדינה ככה שאם לא מפתחים את לויתן מי שיסבול זה אזרחי ישראל שיצטרכו לשלם יותר מס ממקורות אחרים, מאחר ומדובר בלא מעט כסף שיזרום לקתציב המדינה, לא בטוח שמשתתפי המחאה מבינים את זה לגמרי.

ובאשר לסוגיית המונופול שבעיניי היא הטמטום הגדול ביותר. תגיד, מישהו בכלל חושב שיש אפשרות שלא יהיה מונופול בתחום הגז? כמה תגליות גז יש? כמה מדינות בעולם יש שיש להן יותר משדה גז אחד שמפותח ומוביל אליהן גז במקביל? זה הפתרון היחידי כרגע, ולא צריך לשאוף לתחרות. מה שכן צריך לשאוף אליו הוא פיקוח הדוק על המונפול הזה, קביעת רף מחיר הוגן לחוזים מול המפעלים ומול חברת החשמל ושמירה הדוקה על מונופול. את זה מדינת ישראל לא יודעת לעשות בשום תחום, ע"ע תנובה או כל מונפול אחר בישראל, אבל זו הבעיה האמיתית, לא תחרות ולא בטיח – פיקוח בשוק שלא יכול להיות חופשי.

קורא 23 בנובמבר 2015

ואגב, שלא ישתמע שאני איזה ימני חובב טייקונים, הצבעתי למפלגת העבודה, אבל אני מצטער על זה יותר ויותר בכל רגע שעובר.

yaron 23 בנובמבר 2015

מעניין אותי למה אתה מצטער

קורא 24 בנובמבר 2015

בגלל שיש לי תחושה שאנשים כמו שלי יחימוביץ' או מירב מיכאלי או מיקי רוזנטל ממשיכים לעסוק בתקשורת במקום בלהיות מחוקקים, ואומרים את השטויות הפופוליסטיות המלהמות שהקהל שלהן רוצה לשמוע במקום את מה שהם באמת חושבים. וזה עוד המקרה הטוב, אם הם באמת מאמינים במה שהם אומרים, המצב הוא הרבה יותר גרוע. רשימת העבודה גם מחזיקה בקירבה אנשים שאני מאוד אוהב כמו אראל מרגלית, אבל כל פעם שאני שומע את השטויות של שלי יחימוביץ' אני מתחרט שהצבעתי למפלגה הזו.

עופר 24 בנובמבר 2015

הכל נכון, חוץ מזה שמי שפתח את ההסכם היה היזם במקרה הזה כי הוא חשב שהוא יכול להוציא יותר. והוא גם לא עומד בהתחייבויות שלו.

מיקיג' 23 בנובמבר 2015

אני מכיר טוב למדי את העיתונות הכלכלית, ולנוכח העובדה שאני מכיר אותה בפנים, האמן לי, את מרבית חולייה אני מכיר היטב, לפני ולפנים. כולל שמות, מקורות, מי רוצה מה, למה, ואיך הוא מנצל בקלות את מי ולמה, מי שקרן פתולוגי או שקרן אד הוק, מי דובר אמת בלבבו, או לפחות מנסה. בתוך העיתונות ובסביבותיה. אני מכיר את האנשים הטובים בעיתונות הזו ואת הקשייים היומיומיים שהם צריכים להתמודד מולם.
את כל זה אני כותת כדי לומר לך, שהוגמה שנתתה כל כך מופרכת, שאם היה לך מושג היית בעצמך מתבייש בה. האדון ברמלי זוכה מזה חודשים ליחס ההולם אותו מהעיתונות הכלכלית. אם נעשו טעויות בעבר לגבי דרכי הסיקור של מעשיות ברמלי, הן נעשו בקונטקסט מסוים (בין היתר בשל היותו אדם יוצא דופן בשוק, ודאי בכל הנוגע ליחסו לרשות ני"ע אבל לא רק). מאז שהבינו מי הטיפוס, הוא קיבל את הסיקור הנכון כמעט תמיד, וכשהתברר גודל הפארסה, הסיקור הותאם לתיאור הפארסה.
אנסקי היא סלב והיא מכניסה טרפיק. היא נהנתה מאד מהיתרונות של זה בצד הטוב, זה הצד הרע. איתרע מזלה??? אתה בכלל עקבת אחרי מעשיותיה סביב ברמלי? במקרה הפחות גרוע, מדובר בהתנהלות אווילית עד כדי מבוכה. במקרה הפחות טוב, מדובר בחמדנות מהסוג שלקח לפני אלפני שנים אב ובנו אל כנפי השמש.
אני אפסיק כאן, ולא כי אין לי עוד מה לומר.

.

גיל שלי 23 בנובמבר 2015

מיקיג' – לא באתי לתת פטור כלשהוא למיכל אנסקי, וגם לא כתבתי כלום על ברמלי. כתבתי על משהוא שאתה מתעלם ממנו. כתבתי על הפטור שהעיתונות נותנת למעשים של מי שבעצם בנו לברמלי את התשתית לרמייה, משום מה העיתונות מתעסקת עם מיכל אנסקי, שכן היא מייצרת טראפיק כפי שאתה כותב, אך לא מתעסקת בסוחר השלדים שמכר לברמלי את השלד הבורסאי, ואיפשר לו להשתמש בכספי ציבור. אין בדיקה עיתונאית של מעשי החתמים. הם אלה שזוכים לפטור, בגלל שהם משמנים עיתונאים בסיפורים מגמתיים.
לא הבנתי במה אני צריך להתבייש, אשמח שתעזור לי, כדי שלא אחזור על טעויות כאלה. סוחרי השלדים סוחבים איתם כל כך הרבה לכלוך, ואף פעם לא היה תחקיר בנושא, למה? אותו דבר חתמים למינהם, כאלה שאני יודע אישית על הדרך בה הם משתמשים בעיתונות, מה ההבדל בינם ובין סוכן שחקנים ספציפי שעושה את אותם דברים?

מיקיג' 23 בנובמבר 2015

אתה נורא מצחיק גיל, אפשר לדבר על מה ומי לא כותבים ולמה, אבל האם זה בהכרח קשור למה שכן כותבים עליו (ראה הכותרת שלך)? לפעמים כן, לפעמים לא, במקרה של אנסקי, ממש אין מקום לקישור הזה.

האם אין הצדקה לכתוב על אנסקי? בהחלט יש הצדקה, ולא רק בגלל הטראפיק. הגברת אנסקי עשתה מסע יחצני ארוך על סיפור הפרויקטים שלה ושל ברמלי. היא קיבלה סכומים או שווי ערך ששאר משקיעי הקרן האוויליים לא קיבלו. לכן יש סופר הצדקה. יש סיפורים באתרים הכלכליים בשביל טראפיק, יש את זה גם בניו יורק טיימס ובוול סטריט ג'ורנל. לסיפור אנסקי יש קיום עיתונאי משל עצמו.

עכשיו, בלי קשר, אפשר לדבר על מי ועל מה לא כותבים, מי בוחר ו/או מחליט למה, ובאיזה עיתון/אתר

גיל שלי 23 בנובמבר 2015

אוקיי, מקבל שאפשר היה לכתוב על אנסקי, אפילו טוב שכתבו, מה עם תגובה לגבי כל השאר?

אמיתי 23 בנובמבר 2015

חייב לצדד בגיל… הסיפור האמיתי הוא מי שאיפשר את כל זה מלחתחילה.
אנסקי היא רק סימפטום

מיקיג' 23 בנובמבר 2015

1. סליחה, אבל סיפור החתמים ממש לא רלבנטי, חסר משמעות וחסר משקל, לדרמה שיש בסיפור של ברמלי. מעשי ההונאה לכאורה שהולכים ונחשפים נעשו ברובם ללא שיתוף פעולה, בשתיקה או בפעולה, מצד גוף חתמי.
2. יש בשוק כמה כוחות גדולים שפועלים באופן שנע בין חוסר ערכיות, דרך ציניות מרושעת וכלה במעשים פסולים ברמה פלילית. החתמים הם שחקנים קטנים במשחק הזה. גם שחקני השלדים. נראה לי מוזר שזה מה שמרגיז אותך. יש גופים הרבה יותר משפיעים מהם, חזקים מהם. משמעותיים מהם. חלק האנשים שיושבים בכוחות האלה, נגועים יותר או פחות, נמצאים בצמתי מידע מרכזיים, כלליים או נקודתיים לנושא מסויים.
3. יש עיתונאים שתמורת מידע רב ערך (תכף נדבר על זה) מוותרים על שאלות לגבי האינטרסים של המקור, ויש כאלה שמרוב שהם חסרי חוש ביקורת ישר רצים להעביר את החומר מבלי לחשוב בכלל על האפשרות שיש למקור אינטרסים בעייתיים. ויש עיתונאים טובים.
4. מילה לעניין 'מידע רב ערך'. למערכות העיתונים/אתרים אין את הסבלנות שהיתה פעם ואין את כוח האדם שהיה פעם. מידת המרווח שמעניקים במערכות לכתבים שלהם היא צרה מאד. בתיאוריה דורשים מהכתבים עיתונות ביקורתית וחוקרת ובודקת. בפועל, הלחץ על המיידיות ועל הבלעדיות ועל הכמות על חשבון האיכות, מכניס גם את העיתונאי הטוב לבעיה קשה, ומכוון חלק מהעבודה שלו למקום לא בריא.
5. פעם לעיתונאי לא רק היה זמן לעבוד על תחקיר – הוא גם התפרנס באופן מכובד מספיק. בשכר המאד לא גבוה של היום, הנכונות הנפשית של חלק מהאנשים לעשות עבודה קצת יותר לעומק היא אמנם קיימת, אך מוגבלת הרבה יותר ממה שהיה מקובל כשהתחלתי את הקריירה.
6. כמו בכל מקום, גם בעיתונות יש סוגים שונים של. טובים ופחות טובים. המרבית עובדת בתנאים מעליבים (אני מצאתי את עצמי מחפש מפלט פה ושם, לא צלח, שוק העבודה לא פשוט לארבעימים מלומדים). רמת הציפיות צריכה להיות בהתאם. חוץ מזה, במבט על, יש הרבה דברים חשובים וראויים שעושים בעיתונות הזו. דברים שאשכרה משנים. או שלפחות מנסים. יש על מה למחוא כפיים.

איציק 23 בנובמבר 2015

סליחה על ההתפרצות.
לאלו שלא מבינים כלום, מי אלו החתמים וסוחרי שלדים בורסאיים? מה תפקידם בכח?

אמיתי 23 בנובמבר 2015

החתמים הם המשווקים של ההנפקות.הם מציעים
את הסחורה (מניות, אגח) למשקיעים, קצת כמו
סוכני שחקנים בספורט.
סוחרי השלדים הבורסאיים זה קצת יותר מורכב להסביר
אבל בגדול הם בעלי חברות ציבוריות ללא פעילות (שלדים)
שמוכרים אותם לחברות אשר רוצות להנפיק אבל לא
מעונינות או יכולות לעבור את כל התהליך של הנפקה
ציבורית.

גיל שלי 23 בנובמבר 2015

תוכל לפרט עוד קצת על הגופים האלה? ( שמעשיהם פליליים והחתמים הם קטנים לידם)

מיקיג' 23 בנובמבר 2015

פסולים. לא כל מה שפסול שלילי. והתשובה היא לא

אביאל 23 בנובמבר 2015

גיל – לא הבנתי מה אתה רוצה מחתמים ? זה כמו שתתלונן על מחלקת השיווק בכל חברה, זה התפקיד שלהם, לשווק.

איציק 23 בנובמבר 2015

זו השאלה שלי, למה צריך אותם אם יש מחלקת שיווק בכל חברה שמכבדת את עצמה.

אמיתי 23 בנובמבר 2015

איציק הם מתמחים בשיווק חברות לשוק ההון
ומחלקת השיווק של כל חברה משווקת את מוצרי
החברה לכלל השוק. הם השמן של ההנפקות וגיוסי
החוב. הם נמצאים על צומת משמעותי מאד בשוק.

גיל שלי 23 בנובמבר 2015

אני רוצה רק לדעת מי שיווקו את התוצרת הזאת, איך הם הצליחו לשווק, למי הצליחו לשווק וכך הלאה. ישנם גורמים בשוק ההון שיכולים לגזור קופונים על שיווק זבל, ואנחנו קוראים על שטויות

קורא 24 בנובמבר 2015

למיטב הבנתי סוחרי השלדים חותמים על הסכם עם חברה שבתמורה לחלק מהמניות הם נותנים לה אחוז מהשלד וכך החברה הופכת לציבורית. מהרגע שהחברה הופכת לציבורית, מי שרוצה קונה את המניות שלה. לרוב אלה סוחרי יום ולא גופים מוסדיים, כך שאני לא רואה פה בעיה אמיתית. מי שרוצה לקנות את הזבל של WTP, שיהיה לו לבריאות.

הבעיה היא המוח היהודי שמנצל כל פירצה קטנה בשוק כדי לעשות מונקי ביזנס, החל משלדים שיוצקים לתוכם פעילויות שלא ראויות להיות ציבוריות וכלה בהבאה סיטונאית של חברות ביומד חולות מארצות הברית כדי שייכנסו למדדים ויעלו ב-20% בגלל תעודות הסל, גם אם אין להן שום קשר לבורסה המקומית.

Comments closed