לקראת קייב – מיהו מאמן

מאמן שנזקק לשירותי יועץ מנטלי, יזמן גם יועץ טקטי במקרה הצורך?

היום בשעה טובה מגיע שלב הבתים בצ'מפיונס ליג לסיומו. ברור לגמרי שאילולא הגזענים האוקראינים (הייתי פעם שכן של השגרירות האוקראינית, בכל בוקר ראיתי את אותה זקנה שיורקת על המדרכה ליד השגרירות וצועקת אנטיסמיתים), אלפים מקרב אוהדי מכבי היו מבלים עתה את השעות האחרונות לפני המשחק בקייב. בזכות אותם אוהדים אוקראינים, רבים חסכו לעצמם את התענוג של הטיול ברחובות קייב תוך נסיון להמנע מקפיאה למוות.

*

בפעם האחרונה שנסענו לכפור האוקראיני, מכבי דווקא היתה קרובה לנצחון, האם גם הפעם מכבי יגברו על הכפור הנורא, ויצליחו להפתיע ולהעלות את צ'לסי ופורטו יחדיו לשלב הפלייאוף? התשובה היא חיובית כמובן, הרי לא ניתן לתאר שקבוצה חזקה כמו מכבי, לא תיקח ולו נקודה אחת בשישה משחקים. עכשיו כאשר כל הפצועים חזרו (פרט לפצוע האנגלי, סליחה הקרואטי ראדוניץ'), ולאחר שאין שום לחץ על השחקנים, שכן ברור שמכבי לא תוכל לזכות השנה בצ'מפיונס ליג, או אפילו ביורופ קאפ, מכבי תשחק משוחררת מכל לחץ, ותוכל להפגין את היכולת האמיתית שלה.

*

וכאן אני מגיע לעיקר, שמתם לב שמאז שרוני לוי נעזר בשירותיו של יועץ מנטלי, מכבי חיפה עלתה על מסלול הניצחונות? יתרה מכך, מכבי חיפה אפילו יצאה מפיגור בדרבי, והצליחה לנצח? האם יתכן שהסיבה לנצחון בדרבי החיפאי היא שרוני לוי נעזר גם ביועץ טקטי?

תסבירו לי בבקשה מה זה יועץ מנטלי?

*

אני מתחיל לשמוע ביקורות על יוקאנוביץ'. מסתבר שכל המחמאות האדירות שנשפכו עליו כאשר מכבי הצליחה לנצח בצ'כיה, ולאחר מכן כאשר הפתיעו את באזל ועלו לשלב הבתים, כל אלה נשכחו כלא היו. בהחלט יתכן שיוקאנוביץ' קצת סנילי ופשוט בפרק זמן של חודשיים, הוא הספיק לשכוח לאמן. מצד שני, יתכן ותפקיד המאמן מעט מורכב יותר מכפי שאנו שופטים אותו בישראל.

הבה נבחן למשל את תיפקודו של פאקו אייסטרון בפרספקטיבת הזמן. למעשה מצאתי מועמד מצוין עבור רוני לוי לתפקיד היועץ המנטלי. הרי פאקו לא ממש ביצע שינויים טקטיים במשחקים, וגם אלה שכן ביצע בדרך כלל לא ממש שינו הרבה. אך אם היה משהו שפאקו הצליח בו עד מאוד, הרי זה גיבוש מסגרת קבוצתית, ויצירת עמוד שדרה קשיח מאוד בקבוצה. הוא הפך את ערן זהבי לא רק לכובש מצטיין, אלא גם למנהיג הבלתי מעורער של הקבוצה. הוא הצליח גם במקום בו פאולו סוזה הצליח טיפה פחות, פאקו יצר קבוצה שמתעלה במשחקי הנוקאאוט, במשחקי העונה. צריך פשוט לזכור את גמר הגביע, ובעיקר כדאי לזכור את הרכב הטלאים שעלה בגמר הזה. למרות חסרון של כל חוליית ההגנה (עמב"ה שיחק בתפקיד המתאים לו יותר, בלם, וכך למעשה כל ההגנה היתה שונה לחלוטין), מכבי הצליחה להתעלות ולהפיק מעצמה את משחקה הטוב ביותר באותה עונה, בדיוק כאשר משחק זה נדרש ממנה.

ג'ורדי ידע שמסגרת קבוצתית לבדה לא תספיק על מנת להותיר למכבי סיכוי לעלות ממשחקי הנוק אאוט, בדרך להתמודדויות באירופה. לכן הביא את יוקאנוביץ' על חשבון פאקו (בהחלט יתכן שהיו סיבות נוספות). יוקאנוביץ' הצליח שלא לערער את המבנה הקבוצתי המנטלי, והוסיף גם פן טקטי רציני בשלבי ההכרעה. מכבי הצליחה לעלות לשלב הבתים.

ברור ההבדל בין שלבי ההכרעה בתחילת העונה, אל מול שלב בית המשוחק כליגה של ארבע קבוצות. ברור שיוקאנוביץ' ומכבי, לא הצליחו לעשות את ההתאמה לשינוי, האם ניתן להסיק מכך שיוקאנוביץ נכשל במקום בו קלינגר הצליח?

אני מסופק. אם אני זוכר נכון, מכבי של קלינגר אמנם לקחה ארבע נקודות נחמדות בשלב הבית, אך אותה מכבי לא היוותה גורם במאבק האליפות באותה שנה. האם למישהו יש ספק שמכבי של יוקאנוביץ' תתמודד על האליפות השנה? האם התוצאות של מכבי בליגה השנה, שונות בצורה מהותית מתוצאותיה של מכבי בסיבוב הראשון אצל המאמנים האחרים בעידן קרויף? האם לא ניתן לטעון שההצלחה של יוקאנוביץ' בכך שהצליח לשמר את הקבוצה במצב טוב מספיק, כך שגם התבוסות במסגרת האירופית לא השפיעו בצורה משמעותית על התוצאות בליגה, היא הצלחה חשובה יותר מההצלחה של קלינגר בשלב הבתים?

*

מאוד מוקדם לשפוט את יוקאנוביץ'. ישנן כמה נקודות ברורות כבר עכשיו. יוקאנוביץ' יודע לתפור תכניות משחק מעולות למשחקים ספציפיים. נותר לנו למצוא האם יוקאנוביץ' יצליח לשמור על המסגרת, גם כאשר השלב האירופי יסתיים. בינתיים הסימנים מורים שכן. אני מבטיח לכם שמכבי לא תשכור את שירותיו של יועץ מנטלי בקרוב.

 

עניין של הרגל
אמריקה אמריקה - ערן קאלימי מישייקר

53 Comments

גל ד 9 בדצמבר 2015

אנטיסמיתים זה כמו שבמכבי פוקס ת"א יש את דווין סמית, וכל השאר הם אנטי-סמיתים?

גיל שלי 9 בדצמבר 2015

ראשית, אפשר בהחלט להסתפק במכבי פוקס.
כמו כן, כמו שסמית' נראה השנה, הוא האנטי סמית הגדול ביותר במכבי

אזי 10 בדצמבר 2015

ראשית, אפשר להסתפק במכבי

איציק 10 בדצמבר 2015

אפשר להסתפק בפוקס

גיל שלי 10 בדצמבר 2015

מכבי זה רק בכדורגל

אזי 11 בדצמבר 2015

עכשיו אתה סתם מתרגם מנטרות של חיפאים

רומן 9 בדצמבר 2015

"אילולא הגזענים האוקראינים" מעניין מה זה אומר עליך שאתה קורא לעם שלם "גזענים", זה לא סוג של גזענות?

גיל שלי 9 בדצמבר 2015

אם תיישם קצת את יכולות הבנת הנקרא שלך, תבין שאני תיארתי את הגזענים האוקראינים שתקפו את האוהדים השחורים ביציעי האצטדיון, וגרמו למשחק נטול קהל היום. מזכיר קצת את האנשים שקפצו על הביטוי של הנשיא ריבלין, בני עמי.

רומן 9 בדצמבר 2015

"(הייתי פעם שכן של השגרירות האוקראינית, בכל בוקר ראיתי את אותה זקנה שיורקת על המדרכה ליד השגרירות וצועקת אנטיסמיתים)"
יישמתי.
לא במפורש אמנם אבל רמז מספיק עבה.
בכל מקרה, אני רק רוצה להבין אם את הרציני או ציני לגבי הסיכוי שלכם היום?
האמת שהייתי רוצה לצאת עכשיו בהצהרה של 7-0, אבל אני די חושש מהמשחק הזה, אם כי מה שמרגיע אותי זה שטב"ח הקיצוני לא משחק ככה שלא באמת יש לכם סיכוי סביר לשים גול, אבל בונקר הרואי מפחיד אותי.

גיל שלי 9 בדצמבר 2015

הסיפור על הזקנה היה סתם סיפור חביב בעיניי. לגבי הציניות, אתה באמת צריך לשאול?

רומן 9 בדצמבר 2015

:-)

רועי 9 בדצמבר 2015

טל בן חיים הבלם לא משחק, מה שלא אמור להרגיע אותך :)

איציק 9 בדצמבר 2015

זה מה שאמור להרגיע. ירד הסיכוי לפנדל, גול עצמי, הפקרות בכידרור.
העדרות המגן טל בן-חיים הוא חיזוק רציני בהגנת מכבי.

יוסי 9 בדצמבר 2015

מה זה קשור? הסיפור על הזקנה מבטא (לדעתי) נסיון חיים שלה לאורך זמן איתם, בטח סבלה מהם רק בגלל היותה יהודיה

של רומן זעיר 10 בדצמבר 2015

תקבל בשמינית את בארסה/ריאל /באיירן ותעוף. ירמולנקו בגבס

רומן 10 בדצמבר 2015

ירמולנקו פצוע לשבועיים.
דינמו קייב מסוגלת לעבור כל קבוצה באירופה

תומאס נוימן 10 בדצמבר 2015

איך שנראתה אתמול, לא מסוגלת לעבור אפילו את גנט

גיא 9 בדצמבר 2015

אתה יודע מי עוד יודע לתפור תכניות משחק מעולות למשחקים ספציפיים? גרנט.

מלבד זאת מאד ברור לי ההבדל המהותי בין פאקו ליוקאנוביץ': פאקו קיבל סגל שחקנים שבור מנטלית לאור מלחמה והדחה מוקדמת מאירופה, כמה משחקים אחר כך הוא גם זכה להיות עד לאחד הדרבים המבישים ביותר שצילק לא מעט שחקנם בקבוצה. המטרה שלו היתה איפוס של הסגל והחדרת מנטליות מנצחת, בבחינת מיצוי מקסימלי של חומר השחקנים הקיים (מכבי לא הביאה רכש בינואר הקודם להוציא ורמוט שהיה ועודנו עסקה הזויה ומיותרת לחלוטין).
יוקאנוביץ' הובא כדי לקחת את הסגל הקיים (שניחן במנטליות מנצחת ושקט תעשייתי) ולהביא אותו לרמה האירופית. הוא הצליח לדחוף את מכבי באמצעות הרבה מזל וכמה פתרונות טקטיים עד שלב הבתים ובכנות זה לא שלב הבתים אליו ציפיתי שמכבי תגיע, כלומר בזירה האירופית הוא אובר-אצ'יבר החל מסוף אוגוסט. הפערים שהתגלו בזירה הזו הביאו, לפי הדיווחים, לתכנון מחודש של מדיניות רכש – וזה משהו שיוקאן מדבר עליו מאז שהגיע. יתרה מכך, אם אני קורא נכון בין השורות זה היה גם הרקע לעזיבתו של פאקו – ההעפלה והתצוגות הרעות תחת המאמן החדש הביאו את ג'ורדי ומיטש להבין שהמאמן הישן צדק.

מעבר למדיניות הרכש מאד ברור שיוקאנוביץ' לא מרוצה מהרמה הפיסית של השחקנים, מחוסר תחכום, חוסר תנועה ללא כדור ועבודה טקטית לקויה מאד, בוודאי כשמדובר על שני יקירי התקשורת טב"ח (המוח) ודור מיכה. אני מאד אוהב את דור מיכה אבל בשיטה הנוכחית הוא צריך להיות על הקו, לנוע לשטחים פתוחים ולעשות די הרבה הגנה כשבפועל הוא חותך המון (המון המון המון) לאמצע ומחכה שימסרו לו כדור לרגל, גם הגנה הוא לא עושה יותר מדי (אפילו בנבה עושה יותר הגנה כשהוא כבר משחק). המוח בתורו כן יורד להגנה ועושה תנועה לשטחים מתים אבל תמיד יתעקש על הדריבל המיותר, תמיד יקבל החלטה לא נכונה, תמיד יריב עם שופטים ושחקנים יריבים, יצלול מגלישות ויצלול לגלישות (באנגלית זה עובד הרבה יותר טוב), זו מנטליות שניתן לכנות אותה 'חן עזרא' ולא סתם אבי השיטה מועמד לחזור מהקבוצה שמאומנת מנטלית ע"י דן ולנסי אל קבוצת האם שלו שנכון להיום נועלת את ליגת העל.
כשמגבלות הכח ברורות מאד (יכול להחליף לכל היותר שני זרים בחלון הקרוב וישראלים טובים אין בשוק) וגרף שיפור\למידה לא מופגן ע"י השחקנים, מה שנותר לו זה לקטר.

כלומר, זה גם מאד מעצבן שבכל שבוע בליגה קבוצה מחנה מולך אוטובוס אבל אלה חוקי הפורמט ומול זה אין באמת מה לעשות מלבד לקטר ולהביא חלוץ שיכריע משחקים במצבים נייחים.

-גיסנו- 9 בדצמבר 2015

ככה זה כשבארץ כששחקן לא מצליח, גם אם קיבל הזדמנויות – המאמן אשם.
טב"ח החלוץ דווקא נתן משחקים די טובים נגד פורטו (שניהם) ואפילו נגד צ'לסי (השני). הפתיע אפילו בקבלת ההחלטות (שבליגה כרגיל נעלמת כלא הייתה) ואכזב בביצוע הפעולה המסיימת (מסירה ובעיטה כאחד).
כמו שאמרנו לעצמנו כל משחק – אם הוא היה מסוגל לכבוש ולבשל בהתאם לכמות המצבים שהוא מגיע אליהם, הוא מזמן לא היה במכבי.

לדעתי דווקא יש שחקנים שכן לומדים וכן מפנימים – דסה, אלברמן, ריקן, זהבי, דור פרץ – לדעתי כולם הפגינו התקדמות לאורך שלב הבתים, ולמרות שהתוצאות נשארו די זהות ממשחק למשחק מכבי הראתה יותר דקות של כדורגל ראוי (בין דקות רבות של כדורגל חלש ביותר וספיגות קלות מדי).

גיא 9 בדצמבר 2015

בשביל זה כל הנ"ל הפכו לבאנקרים בהרכב (רק מה נסגר עם ההחמצות של דור פרץ?).
אף אחד מהמגנים השמאליים לא נראה כמו שחקן, כל הנסיונות עם שחקני כנף (מלבד חריגות של המוח פה ושם) נראו רע, חלוץ כמובן אין. שלושת הבלמים מעבר לשיא – אצל טב"ח וקרלוס זה טבעי, אצל טיבי זה עוד הפיך אבל ראיתי את זה מתחיל כבר בשנה שעברה, שילוב בין מיצוי, זלזול ובטחון יתר. לעונה הבאה מכבי מגיעה עם 6 בטוחים בהרכב (5 הנ"ל וראיקו), כל היתר לא טובים מספיק כרגע ו\או בכלל וזה דורש חריש עמוק בסגל – משהו שמתאים למשחק המנג'ר או לקבוצות דוגמת הפועל הנוכחית – כנראה שאם יוקאן ממשיך לשנה הבאה נראה אותו מקטר גם אז.

אני חושב שכחלק ממדיניות הרכש (שבלע"ז היא transfer policy שכולל גם מכר ולא רק רכש) צריך למצוא בתים חדשים לבנבה, ורמוט ויצחקי. הם לא תחרותיים בשום צורה, תרומתם לקבוצה היא אפס (אני באמת ובתמים מעדיף לתת הזדמנויות לשחקני נוער כשהבאנקרים נחים) ותופסים נתח עסיסי מתקציב השכר. בעלות השכר של שלושתם אני מניח שאפשר לפתות לגיונר דרג ב' (היינו לא נאתכו, חמד, ביטון, דאבור. נניח איזה רמי גרשון שכזה) או זר מהקולקציה המוצלחת (דוגמת קרלוס, פריצה, איגיבור, אניימה).

משהו שנופל בין השורות בדיבור על מכבי באלופות: היא לא מסתגרת כמעט בכלל. אתה לא רואה בונקר כמו אצל המאמן המהולל ופילוסוף הכדורגל נ. קלינגר, מכבי מנסה לשחק כדורגל (גם אם בהצלחה מוגבלת עד כדי כישלון טוטאלי) אבל בלי הגנה ובלי חלוץ קשה לעשות הגנה ראויה וקשה גם לכבוש ממצבים נייחים (שזו הרי תמיד שעתן הגדולה של הקבוצות הקטנות).

אלעד 9 בדצמבר 2015

אני לא רוצה להישמע כמי שאומר שמאמן לא חשוב בכדורגל…

אז כדי שאני לא אתפס ככזה, בואו נצא מנקודת הנחה כזו – מה שמשוחק בישראל הוא לא בדיוק כדורגל. קבוצות הצמרת האירופאיות צריכות מאמני על כדי שיהפכו אותן מאוסף של כשרונות אינדיבידואלים לקבוצה שמנצחת בשלבים הגבוהים.

מכבי על רקע נוף הכדורגל הישראלי פשוט עמוסה מדי כדי לא לזכות באליפות בישראל. אני באמת לא חושב שזה משנה מי המאמן שלה, ולראייה – 3 שנים, 3 מאמנים, פחות או יותר אותן תוצאות – הצלחה מוגבלת באירופה (בוא לא נשכח את אלילת המזל שתרמה מאוד לעלייה לשלב הבתים, אבל שלב הבתים הוא די כישלון), וזכייה קלילה בליגה – כן, גם השנה כנראה. הם יהיו הקבוצה הישראלית הראשונה לזכות באליפות במקביל לקמפיין אירופאי. זה מצביע יותר על חולשת הליגה מעל יכולתו של יוקאנוביץ לתמרן בין מפעלים.

אני פשוט לא מסוגל לשמוע את הדיונים האינסופיים – ההוא יהיה בלם, זה יזוז לכנף שמאל, זה יירד לספסל וההוא יעלה… התוצאות יהיו אותו דבר – קבוצה שקטנה על אירופה בכמה מידות וגדולה על הליגה הישראלית בכמה מידות (עד כדי שיעמום – כנראה זו הסיבה שהם מאבדים נקודות מדי פעם). ועל הדרך, הכדורגל, לא משהו…

יואב 9 בדצמבר 2015

ומה היתה צריכה ווטפורד כדי להעפיל לפרמיירליג שנה שעברה ולקטוף את הפרס הכספי הגדול ביותר שמחולק בעולם הכדורגל(120מיליון פאונד)?
ומה צריכה פיורנטינה השנה כדי לזכות באליפות או לזכות בכרטיס לליגת האלופות?
או באזל בעונה שעברה כדי לדחוק את ליברפול ולהגיע לנוק אאוט של ליגת האלופות?
מה המשותף לשלושת השאלות ומה זה אומר על האיכות והידע שהיתה וקיימת בקריית שלום?
ולמה עם תקציבי עתק ורבש, נמני, איווניר וניר לוין זה לא צלח?
האם אתה מזהה פה איזשהוא דפוס?
אני כן…

אלעד 9 בדצמבר 2015

תקפת אותי בדיוק איפה שביקשתי לא להיות מותקף. איפה שיש כדורגל צריך מאמן, על זה אני מסכים

יואב 9 בדצמבר 2015

אכן, אבל אני טוען שגם בליגה שלנו-לידע המקצועי שלהם היתה משמעות וחשיבות.
מכבי של אוסקר, התמודדה עם עשור של כשלונות על ידי כדורגל מעולה(בקנה המידה פה) וכושר גופני גבוה. חומר השחקנים לא השתנה מהקצה אל הקצה.
סוזה שיחק עם מכבי כדורגל נהדר בליגה האירופאית ואף העפיל לשלב הנוק אאוט.
ויוקאן(בעזרת זהבי) הצליח להחביא חולשות מול יריבות חזקות יותר.
אבל גם בארץ, אליפות היא אף פעם לא טיול.
ידע זה כח.

אלעד 9 בדצמבר 2015

לדעתי הליגה בשנות שלטונה של מכבי נמצאת באחת התקופות הגרועות שלה, אם לא הכי גרועה. כדי להיות מלך בביצה המסריחה הזאת לא צריך להוציא את כל מה שגולדהאר מוציא. זה כמו לבוא עם פרארי כדי לזכות במירוץ מרכבות סוסים.
אני לא נפלתי מהרגליים מהיכולת שמכבי מפגינה. היא מנצחת פשוט בעזרת עודף כישרון וגם יותר מקצוענות, שזה נחמד.

יואב 9 בדצמבר 2015

אני חושב שהמשפט על חולשת הליגה נאמר מהיום הראשון שהלכתי למגרשים. וזה יותר מארבעים שנה כבר.
תראה את שחר, הוא כבר לא רחוק ממה שמיטש הוציא. אפילו למקום שני שלישי זה לא מספיק לו.
אני חושב שאתה לא מפרש את מיטש נכון. הוא חייב דומיננטיות בשביל אירופה אבל ההשקעה האדירה שלו מכוונת הרבה יותר רחוק. הוא לא יוצר קבוצת כדורגל, הוא בונה מועדון(ממותג, חזק, שידרש לפחות השקעת בעלים, איצטדיון).
הצלחה מקצועית מקומית היא הכרחית בשלב זה אבל מיטש לא נמצא כאן בשביל לנצח את בני יהודה ועכו. ממש לא.

יואב 9 בדצמבר 2015

וחלק לא קטן ממה שהוא מוציא זה על הדברים הנסתרים מהעין(חנויות, נוער, מחלקות חדשות, קריית שלום ועוד)-תשתיות.

אלעד 9 בדצמבר 2015

נראה לאן זה מוביל. בסוף הליגה בכדורגל תהפוך לליגה בכדורסל, וזה יהרוג אותה סופית, כי עד עכשיו אם לא הייתה רמה לפחות היה עניין… קח גם את העניין ולא נשאר כלום. אגב, אני גם מכיר את המשפט על חולשת הליגה, היא אף פעם לא הייתה חזקה, אבל אני עומד מאחורי זה שכיום היא בשיא השפל. כבר אין זרים טובים, את כמות הישראלים הטובים אפשר למנות על 2 ידיים, וחצי מהם משחקים בחו"ל.

יואב 9 בדצמבר 2015

אלעד,
לבש ולחיפה אין במה להתבייש. האליפות היא לא בטאבו של מכבי. וגם הפועל וביתר יחזרו לעצמן מתישהוא. אני חושב כאוהד מכבי, שתחרות היא קריטית לה. הרף כל הזמן צריך לעלות. אצל כולן. והשנה אתה תראה קרב אליפות אמיתי.

אלעד 9 בדצמבר 2015

איך אתה מאמין במה שאתה אומר? הקרב הוא רק בין מכבי לב"ש, אף אחת מהאחרות שאמרת לא רלבנטית כרגע. ואיך מכבי תורמת לתחרות אם היא תלויה לגמרי בערן זהבי, אבל עדיין מחזיקה לידו ועל הספסל את כל ההתקפה של נבחרת ישראל?

יואב 9 בדצמבר 2015

כתבתי שהקרב יהיה מול בש וצמוד.
מיטש מעמיד רף ששחר יצטרך להגיע אליו. ככה זה עובד בעולם מתוקן. עכשיו הסבר לי בבקשה אלעד המלומד-טיבי וראדי היו שחקני נבחרת לפני מכבי?
בן בסט שחקן נבחרת כיום?
יואב זיו שחקן נבחרת?
זהבי היה פותח בנבחרת לפני שהגיע למכבי? חשבת אולי על הרעיון המפכני שמכבי שיפרה אותם?
ומה רע בכשרונות הישראלים של חיפה ובש? או שאולי יצחקי וראלי הוזמנו לנבחרת בלי שידעתי?
דסה הוא השחקן נבחרת(וטבח הבלם) שנקנו הקיץ. גם שחר ואלונה יכלו. ראה שכטר במאתיים מיליון יורו או ארביטמן שבטח משחק בהתנדבות.
אז חלאס דמגוגיה אה? זה בטח לא הפריע לך שחיפה לקחה שבע מעשר אה?
חצי אמת גרועה משקר. תפנים ותשנן.

יואב 9 בדצמבר 2015

הכוונה לחיפה הפועל וביתר נאמרה לכיוון עתיד.
או שאולי אתה מצפה מחצי ליגה להתמודד על התואר ? הרי זה קורה כל עונה באירופה, לא?
״כל ההתקפה של נבחרת ישראל״. מי ישמע. דור מיכה שם? לא.
השחקן הטוב בישראל בפער ניכר משחק במכבי-זה נכון. לא ראיתי את חיפה והפועל קופצות עליו בזמן אמת. הצוות המסייע שלו שווה ברמתו פחות או יותר(על הנייר) לבש שגם מחזיקה בזרים משמעותיים יותר.
אבל נחמד עניין הסיסמאות החלולות שלך. בסוף עוד תאמין בהם.

יואב 9 בדצמבר 2015

היא גורמת לאלונה להתחזק?
היא גורמת לשחר לעשות תיכנון מסלול מחדש?
היא הציתה בכבירי את האש להציל את המועדון שלו?
היא עובדת בסטנדרטים שכרגע מאומצים גם על ידי היריבות?
אז ככה בדיוק היא תורמת לתחרות.

אלעד 9 בדצמבר 2015

יאללה שכנעת אותי. איך רמת הכדורגל לדעתך? מצדיקה את המיליונים? (שאלה רטורית)

יואב 9 בדצמבר 2015

בחלק מהזמן -כן.
ובכל שנה ישנה עליה קטנה מבחינת עוד מטרה שהושגה.
זה עדיין כדורגל ישראלי על תחלואיו ומגבלותיו אבל כאוהד? אני יכולתי רק לפנטז על זה לפני ארבע שנים. מכבי לא היתה אחראית לגורלה והתנהלה כמו שוק.
קיימת כרגע נסיגה של סוף שושלת והכדורגל לא גדול.

רפאל 10 בדצמבר 2015

במצב נורמלי, מועדון צריך לדאוג להגשמת היעדים והמטרות שלו.
במצב נורמלי, מנהלת הליגה צריכה לדאוג לאינטרסים המשותפים לכל הקבוצות.
אם כבר, מי שלא עושה את העבודה מספיק טוב בינתיים זה הגוף המנהל של הליגה שמאפשר
מסגרת ללא תקרות שכר ופורמט תחרותי לא אטרקטיבי.
אבל גם יש הישגים יפים.
מודעות לשיווק המותג וקידומו, אצטדיונים מודרניים ומרשימים. הרגשה שיש יותר עם מי לדבר מאשר בעבר.
אם ימשיכו כך, אולי גם נראה יותר אנשים וברמה יותר גבוהה.

איציק 9 בדצמבר 2015

אני חושב שהדוגמא של הגביע מול באר-שבע לא נכונה. הוא יכל לעלות עם הזקנות מהנוער ועדיין היה מנצח. באר-שבע באה להתפרק ועשתה זאת מעולה בהזדמנות הראשונה. היכולת המנטאלית של פאקו במשחק זה הסתכמה בכך ששכנע את השחקנים לעלות למגרש. מפה והלאה באר-שבע עשתה את העבודה.
לגבי איש מיקצוע בפן המנטאלי אני לא מסכים איתך. כמו שיש מאמן כושר, פיזותרפיסט, רופא, תזונאי וכל אחד מטפל בפן אחר של הקבוצה, כך פסיכולוג (או כל שרלטן אחר ;) ) יכול לטפל בצד המנטאלי, ובכך לשחר את המאמן לעסוק בדברים בהם הוא אמור להבין. הוא אמור להכין את הקבוצה מהבחינה הטקטית ואולי עוד כמה דברים אחרים. הוא כמובן אמור להבין קצת את הצד המנטאלי כמו שאמורה להיות לו הבנה בפיזיולוגיה או תזונה, אך אם יש איש מיקצוע יעודי שיכול לעזור, למה לא. אל תשכח שבמקרה הצורך הוא יכול לטפל גם במאמן.

רינוס מיכלס 9 בדצמבר 2015

יוקאנוביץ לא הוציא את את המירב מהסגל שלו בשלב הבתים של ליגת האלופות , אבל זה לא נאמר כהשוואה להישג שקלינגר עשה בזמנו בליגת האלופות , אלא כאי הישגיות כשלעצמה , מבחינת אי מיצוי היכולת והגישה ( למרות שגם מצב של מיצוי מירבי מהסגל במסע הנוכחי בשלב הבתים של מכבי תל אביב לא היה מראה הבדל כזה ניכר ברמה לעומת המצב הנוכחי )

הניסיון להשוות את רמת האימון וההשיגיות של יוקאנוביץ לזאת של קלינגר ( על ידי מדידת שתי העונות המדוברות בשלב הבתים של ליגת האלופות ) הוא לא נכון , לא הוגן ולא נבון בלשון המעטה

אז נכון שמכבי תל אביב של קלינגר בעונת שלב הבתים של ליגת האלופות , שיחקו די גרוע בליגה ולא היוו גורם בצמרת בכלל ,
אבל לקלינגר חסרו את שני ההיבטים המרכזיים שמהם נהנה יוקאנוביץ ( או כל מאמן אחר ב – 42 חודשים האחרונים במכבי תל אביב ) :

1 ) שדרת ( או מבנה ) ניהול רצינית וחזקה שיש במכבי תל אביב הנוכחית , שמגנה על המאמן מגורמי חוץ ופנים , ונותנת לו את השקט והביטחון בעניין המקצועי שבו הוא מתמקד

2 ) תקציב שמאפשר את הסגל הכי עמוק ו- " איכותי " בליגה הישראלית ושליטה חזקה בו ( באפשרות לכוון גבוה מבחינת היעד שהתקציב הגבוה נותן ) , וגם גדול בהרבה מבחינת היחסיות של התקציב בשוק האירופאי שהיה בעונתו של קלינגר , כך שמאפשר לקנות זרים הרבה יותר טובים ( שלא לדבר על פחות עלובים מהעלובים הנוכחים )

YG 9 בדצמבר 2015

היועץ המנטלי הזה הוא אחד החברים הכי טובים שלי. הוא פיתח שיטה שדווקא אתה תתחבר אליה, מדדים סטטיסטים (לפי "כדורים" בצבעים כחול ואדום) על פי עבודה אמיתית במגרש.

הוא משלב בין סטטיסטיקה (סוג של מאני בול) לפסיכולוגיה, ויש לו מוצר מאוד מעניין. אם זה יעניין אותך, אביא אותו לכאן או אציג מצגת שלו

גיל שלי 9 בדצמבר 2015

אשמח

רפאל 10 בדצמבר 2015

גם השיטה שלי לליגה משלבת בין סטטיסטיקה לפסיכולוגיה
אבל אני לא חבר של אף אחד, אז זה בעייה : )

YG 10 בדצמבר 2015

http://www.calcalist.co.il/sport/articles/0,7340,L-3671516,00.html

תראה אם השיטה שלו דומה לשלך :-)

ישי 9 בדצמבר 2015

ברגע הראשון חשבתי שכתוב בכותרת "מיהו מאמין". וזה באמת הרבה יותר מתאים לתחילת הפוסט…

סבתא יוכבד 9 בדצמבר 2015

כמה התעסקות וזלזול בקבוצת מרכז טבלה

איציק 9 בדצמבר 2015

אסור לטל בן-חיים לשחק בהגנה (לא חשוב איזה)!!!

יואב דובינסקי 10 בדצמבר 2015

כל דקה שמכבי משחקת בלי דור מיכה זה לא רציני בעיני והמאמן הזה משחק יותר מידי דקות כאלה. לא אוהב אותו.

אזי 10 בדצמבר 2015

להגיד שמאמן לא צריך להשתמש ביועץ מנטאלי זה להגיד שמנהל לא צריך להשתמש במנהל חשבונות וראשי צוותים.
המאמן הוא זה שאחראי על איך שהקבוצה משחקת, אבל הוא יכול להעסיק תחתיו אנשים. עוזרי מאמן, מאמן שוערים, צוות רפואי, סקאוטים, מנתחי וידאו, וכן, גם יועץ מנטאלי.
אם אני לא טועה, חצי מהאימונים הטקטיים הקבוצתיים בשנה שעברה הועברו על ידי העוזרים של פאקו, שהעביר אימונים עם קבוצות קטנות יותר של שחקנים.
יותר מכך, בכל השנים האחרונות, בכל חילוף שעושים, זה עוזר המאמן שעובר על השחקן הנכנס על התפקיד שלו במערך החדש.
יועץ טקטי רצית?

כך שהסיבה היחידה שיש לך להפריד בין כל בעלי התפקידים המקובלים ליועץ מנטאלי, היא אם אתה לא מאמין שיש דבר כזה – יועץ מנטאלי.
שזה מוזר, כי די ברור שאתה מאמין שיש מנטאליות של קבוצה. אתה רק לא חושב שאיש מקצוע צריך לטפל בה.

גיל שלי 10 בדצמבר 2015

אני לא מצליח להבין איך יועץ טקטי זה לא הגיוני, ויועץ מנטלי כן. פסיכולוג יודע לטפל באנשים, הוא לא למד אף פעם לנטוע בהם מוטיבציה. לנטוע מוטיבציה ואמונה עצמית בכדורגלנים זהו התפקיד של המאמן, תפקיד לא פחות חשוב מהפן הטקטי. הם המאמן נעזר ביועץ שילמד אותו כיצד למדוד את הביצועים המנטליים, אין לי בעיה עם זה, זה בדיוק כמו עוד מאמן כושר או תזונאי.
אני לא רואה את פיל ג'קסון עושה אאוטסורסינג ונותן למישהו אחר את האחריות על התפקיד החשוב ביותר שלו, לבנות מסגרת לקבוצה שבה כל שחקן ימצה את המקסימום מעצמו.

איציק 10 בדצמבר 2015

גיל, אתה טועה. יש כאלו שהתמחו בדיוק בדברים כאלו. אני לא בטוח שאלו פסיכולוגים או מקצוע אחר, אך בהחלט יש כאלו שמתמחים בעבודה בקבוצות. בנוסף, יש מיקרים של בעיות פרטניות של שחקנים בתקופה רעה, ושם פסיכולוג בהחלט יכול לעזור (או כל שרלטן אחר ;) כפי שכתבתי).
נ.ב.: אני לא חושב שפסיכולוגים הם שרלטנים, אך זה נראה לי כסוג של כישוף (לא באמת) שמישהו מדבר איתך רוב הזמן על דברים לא קשורים לבעיה שלך ובסוף זה עוזר. מכיר את זה מקרוב.

אזי 11 בדצמבר 2015

אבל לא אמרתי שיועץ טקטי זה לא הגיוני.
זה נשמע מוזר, בגלל שאין דבר כזה, אבל אם היה, אני לא חושב שזה לא הגיוני.

עד לפני 4 שנים, כל המאמנים בארץ היו אחראיים גם על הרכש, פתאום הביאו מנג'ר לקבוצה שקובע למאמן מי השחקנים שיהיו לו.
מה זה מאמן כושר? מה זה מאמן שוערים? מה זה סקאוט?
אלו כולם תפקידים של המאמן, אבל עם השנים הבינו שהתפקידים האלה דורשים התמחות מאוד מסויימת, ולכן המאמן מביא תחתיו אנשים שעושים את התפקידים האלה.
הוא עדיין אחראי על האנשים האלה, ועדיין אחראי על הכושר, הבריאות והשוערים. הוא פשוט לא מאמן אותם ישירות.
לא רואה שום בעיה שזה יעשה גם אם מאמן מנטאלי וגם עם יועץ טקטי.

מה זה בעצם יועץ טקטי אם לא בנאדם שמנתח את הוידאו של המשחק האחרון ואומר למאמן שחקן מסויים עושה פעולה מסויימת בצורה טובה או לא?
אז יועץ מנטאלי יושב עם השחקנים ומאפס אותם לקראת משחקים.
כמובן שהמאמן צריך להחליט האם הוא רוצה את השחקנים שלו להוטים או רגועים. אבל אני לא רואה שום בעיה שיוציאו את העבודה המנטאלית לאאוטסורס

איציק 10 בדצמבר 2015

אזי, מתפלא עליך. יש את אחד המאמנים הגדולים במדינת ישראל שבז לכל מי שמשתמש בפסיכולוגים או יועצים אחרים, ואתה טוען שזה יכול לעזור. מי שמך???
נ.ב.: המאמן הוא שלמה שרף.

עופר כהן 10 בדצמבר 2015

אזי, מאיפה לך הידע איך התנהלו אימונים במכבי?
אני שואל בלי טיפת זלזול או לגלוג, אני באמת מעוניין לדעת מאיפה לך.

אזי 11 בדצמבר 2015

אני זוכר מכתבות.
אני לא זוכר במדיוק, לכן אני לא בטוח שזה היה פאקו.
אבל אני כן זוכר כתבות שמדברות על עוזר מאמן שהעביר את כל האימון בעוד המאמן עבד עם קבוצות קטנות של שחקנים.

Comments closed