יומן הפרידה מקופלין

קופלין נפרד מאיתנו כאדם מוערך ואהוב, רק דברים טובים יש לאמר על האיש.

כואב הלב על הדרך בה הסתיים עידן קופלין בג'איינטס. זה כבר ברור לחלוטין שמשחק זה היה האחרון בו קופלין הוביל את הג'איינטס, וכנראה האחרון בקריירת האימון שלו. לסיים שתי עונות ברציפות במאזן של שישה נצחונות בלבד בהחלט משליך גם על היכולת של קופלין. זה מזכיר קצת את הדרך בה מאמן מבוגר ואגדי אחר סיים את דרכו בקאובויס, טום לאנדרי.

*

כדי להעריך את מה שתרם קופלין לג'איינטס, כדאי לזכור את הג'איינטס אליהם הגיע קופלין. הבעלים רצו מישהו שיכניס קצת סדר ומשמעת לקבוצה מפוררת לחלוטין בסוף התקופה של ג'ים פאסל. פאסל אמנם לקח את הג'איינטס לסופרבול, וגם הגיע לפלייאוף כדי להתפרק אחרי יתרון ענק מול הניינרס, אבל בסוף תקופת פאסל, הג'איינטס נראו כמו עדר ללא רועה.

קופלין הגיע יחד עם איליי. בתחילת תקופתו השחקנים תיעבו את המשמעת שלו, את שעון קופלין שתמיד הקדים בחמש דקות, הם גם דאגו להעביר הדלפות לחברים בתקשורת על כמה הם שונאים אותו. קופלין נשאר בעיקר בזכות ההצלחות היחסיות. הג'איינטס עלו לפלייאוף מראשות הבית כדי להיות מובסים על ידי קרולינה, ואחר כך הגיעו מעמדת הוויילד קארד רק כדי להפסיד לפילדלפיה אחרי קאם בק ראשון של איליי ברבע האחרון בפלייאוף. אז הגיעה שנת 2007-8. לאחר שנה איומה של הג'איינטס, מעמדו של קופלין עמד בסימן שאלה, כזה שהוסר על ידי הנצחון על הקבוצה שסיימה 18-1.

קופלין עבר שינוי מטמורפי בגישה, מרס"ר משמעת, הוא הפך לאיש שכל השחקנים לא רק העריכו, אלא ממש אהבו. אני עוקב בטוויטר אחרי ג'אסטין טאק וטולפסון, שחקני קו הגנה קדמי של הג'איינטס בעברם, ואפשר לחוש את ההערכה והאהבה שלהם לאיש.

*

הבעיה היא שבשנים האחרונות רואים שהמשחק עקף את קופלין, וקופלין נותר מנהיג טוב, אך לא מעודכן דיו. אפשר להאשים את ריס בכך שכל שנה נגמרת כאשר כמעט חצי מהקבוצה נמצאת בIR, אך לאחר כל כך הרבה שנים ברצף, אפשר לחשוב שגם לקופלין יש חלק בכך. ההתעקשות שלו על קווין גילברייד היתה יפה בתור מחוות נאמנות, אך סגנון המשחק של קילדרייב לא התאים לג'איינטס ברגע שהליגה התקדמה, וקו ההתקפה הענק של 2011 התפורר. קופלין אמנם התגמש והסכים לבואו של מקאדו, אך נשאר מנהל משחק שמרן, כזה שלא לקח סיכונים נכונים בזמן הנכון, וכך השנה הג'איינטס שילמו את המחיר במשחקים הצמודים.

*

אוהדי הג'איינטס זוכרים היטב את מה שהיה אחרי עידן פארסלס. היה את ריי הנדלי שהיה כישלון טוטאלי. אחר כך הביאו את דן ריבס, מאמן עם קבלות, אך גם איתו הג'איינטס נפלו חזק. על ג'ים פאסל כבר כתבתי. אני מקווה שאת קופלין יצליחו להחליף בצורה חלקה יותר. יתרון אחד שיעמוד לזכות מחליפו של קופלין הוא הצמד איליי את אודל, אם נזכור את הכוכבים בדמות הוסטטלר, קאנל, גרהאם ש"כיכבו" בעמדת הקווטרבק אצל מחליפיו של פארסלס, למחליף של קופלין בהחלט יש מישהו בעמדת הקווטרבק שנותן לו סיכוי. לג'איינטס יש גם אין סוף מקום מתחת לתקרה, ובחירות דראפט גבוהות, כך שהמאמן החדש יזכה גם לקבוצה חדשה בחיזוק הצמד המדובר.

*

לפני 12 שנה אנשים חשבו שיפרדו מקופלין בג'איינטס כמאמן מוערך, מעטים חשבו שניפרד ממאמן אהוב, אך הוא בהחלט נפרד כמאמן אהוב ומוערך על ידי שחקני ואוהדי המועדון. קופלין מיצג את כל הערכים של הקבוצה הנפלאה שלנו, רק שימצא מה לעשות עם שפע הזמן הפנוי שעומד לרשותו מהיום בבוקר.

התועמלנים
יתרון ירושלים

22 Comments

yaron 4 בינואר 2016

שתי טבעות :-)
מאמן מוערך ואהוב מאוד שהיה צריך ללכת לפני שנתיים (גג).
תיקון קטן, הנצחון היה על קבוצה שהיתה 18-0
18-1 היה המאזן שלהם אחרי הסופרבול.
אני משוכנע שכשלבלצ'יק יש סיוטים הם קשורים לקופלין :-)

אסף מונד 4 בינואר 2016

יש כבר דיבור על מועמדים, או שזה מוקדם מדי?

גיל שלי 4 בינואר 2016

לאף אחד אין מושג אמיתי. הרצון שמקאדו ישאר ישפיע מאוד, אולי הוא יהיה המאמן החדש.

אודי 4 בינואר 2016

צריך שblack monday יעבור ואז ידעו יותר

ניינר / ווריור 4 בינואר 2016

בסופו של דבר מאמן די אפור, לא חדשני בשיט ואם לא הפוקסים המטורפים של איליי אף אחד לא היה זוכר אותו

גיל שלי 4 בינואר 2016

התפקיד של מאמן הוא להוציא את המקסימום מהקבוצה. חדשנות זה אך כלי. מבחינתי לנצח את ביליצק פעמיים בסופרבול מכניס אותו אוטומטית להול

יובל 5 בינואר 2016

מבחינתי הוא נכנס להול כבר אחרי הסופרבול הראשון, אחרי השני הוא כבר הגיע לדרגת אליל.

אודי 4 בינואר 2016

איזה ערכים בדיוק?

מיקיג' 4 בינואר 2016

לבקהאם יש פוטנצייאל להול אוף פיים או להול אוף השחקנים הטובים ביותר שריסקו לעצמם את הקריירה – מלא רסיברים יש שם.
זה לא יהיה באמצע.

דורפן 4 בינואר 2016

הכל שטויות. בליגה שוויונית כלכלית עם 32 קבוצות מי שלקח שתי אליפויות הוא ענק של המשחק

אריאל גרייזס 4 בינואר 2016

היא שיוויונית כלכלית אבל לא שיוויונית במהות שלה. זה לא כדורגל שכל השחקנים נבראו שווים. זאת ליגה שבה אם יש לך קב עילית אתה ביתרון עצום על פני כל השאר, כי כל הכסף בעולם לא יעזור לך להשיג אחד (למעשה, זה להיפך – בגלל השיוויון הכלכלי, היכולת שלך לקחת לך קב עילית מקבוצה אחרת הוא נמוך משמעותית).
ודווקא זה הופך את ההישג של קופלין לגדול יותר. איליי, למרות מה שגיל חושב, הוא לא קב עילית. לקחת שתי אליפויות (מול קב שהוא כן כזה) בלי ק"ב עילית זה בהחלט הישג אדיר.
בזמנו חשבתי שקופלין הוא זקן שנתקע במשחק מאחור אבל האמת היא שהוא ממש לא כזה, אלא להיפך. היכולת שלו להביא את הקבוצה שלו לשיא בזמן הנכון, להתאים את ההתקפה ליכולות של איליי ובעיקר – להבין את החשיבות של הפאס ראש ולשים את יהבו עליו – הופכים אותו דווקא לאחד החדשנים במשחק. אני גם לא בטוח שהוא נתקע מאחור כרגע כמו שתקעו אותו עם שחקנים לא מספיק טובים והוא גם סבל העונה מחוסר מזל קיצוני

גיל שלי 4 בינואר 2016

אגב, אני מסכים שאיליי לא היה ולא נמצא בין חמשת הקוורטבקים הטובים בליגה בשום שלב בקריירה שלו. אבל, אני עדין גורס שהג'איינטס לא היו לוקחים אליפות עם אף קווטרבק אחר בנעלי איליי, אם כל השאר היה נשאר אותו דבר. איליי הוא בדיוק הקווטרבק הנכון לקופלין, וקופלין לאיליי. השילוב שלהם לא בונה פאוור האוס, אבל בונה קבוצה שמסוגלת להתעלות מעבר ליכולת שלה, ובדיוק בזמן

דורפן 5 בינואר 2016

לא מזלזל בקווטרבקים עילאיים. אבל הייתי משתכנע יותר בפער בינם לאחרים אם היו מראים לי מקרים שהם עוברים קבוצות ולוקחים איתם הצלחות – פייטון מאנינג הוא דוגמא כמעט יחידה.

אריאל גרייזס 5 בינואר 2016

זה בדיוק העניין, שהם לא עוברים קבוצות כי לא נותנים להם. אבל בכל זאת יש דוגמאות. דרו בריס לקח אליפות בניו אורלינס אחרי הצלחה בסן דייגו. ברט פארב לקח את מינסוטה לגמר ה-nfc, מונטנה הצליח לא רע בקנזס סיטי

בני 5 בינואר 2016

אין כמעט ק"ב עילאיים שעוברים קבוצות. אם הם כן עברו קבוצה, זה מגיע בדרך כלל בגלל שהם כבר לא כל כך עילאיים, או שיש להם מחליף עילאי. המעבר של ג'ו מונטנה מהניינרז לא פגע בהצלחה שלה כל כך, זה בגלל שבמקומו שיחק מוסר HOF שפרש עם שיא הרייטינג לקריירה בו הוא מחזיק עד היום. במקומו של פארב הגיע רוג'רז, וכן הלאה. אין כמעט מקרים של ק"ב HOF שעבר קבוצה ועשה קריירה משמעותית בקבוצה השניה שלו.

אגב מונטנה בקנזס סיטי. כמות הנצחונות של הצ'יפס לא עלתה במיוחד כשהוא הגיע, ולא ירדה במיוחד כשהוא עזב, למרות היותו המוסר הטוב יותר (סטטיסטית) מבונו ומדה ברג. אבל פרט מעניין מאוד כן קרה. בעשור לפני שמונטנה הגיע לצ'יפס הם נצחו משחק פלייאוף אחד בלבד, ואחרי שהוא עזב הם לא נצחו משחק פלייאוף (עד היום למעשה). עם מונטנה מתחת לסנטר הצ'יפס נצחו שני משחקי פלייאוף, שניהם היו קאמבקים, שהיו כזכור הTM שלו.

קורט וורנר עזב את הראמז, הם לא היו קבוצה רעה בלעדיו, אבל שוב, נצחון פוסטסיזן בודד מאז כשהוא עזב, אחרי נצחון והופעה בס"ב איתו (יהיה הוגן לציין שזה לא רק וורנר שעזב, זה גם פואלק). ואריזונה היא ההגדה של הביא איתו ולקח איתו את ההצלחה (עוד דוגמא חוץ מפייטון)

תומר 4 בינואר 2016

ואני חושב שבנוסף לכך – בליגה עם כל כך מעט משחקים ושלושה משחקי פוסט סיזון לכל היותר, למרכיב המקריות במי שלוקח אליפות הוא לא מבוטל

גיל שלי 4 בינואר 2016

לכן דורפן כתב על שתי אליפויות ולא אחת, עם כל המקריות בכל זאת רק הג'איינטס והסטילרס לקחו שתי אליפויות מאז 2007 (לא שוכח את הפטס כמובן, בילצק נמצא במקום אחר לגמרי, אבל גם זה מדגיש את ההצלחה האדירה של קופלין)

תומר 4 בינואר 2016

אני לא חושב שזה עומד בסתירה
עדיין, מבנה הליגה הוא כזה שלא בהכרח הקבוצה הטובה יותר (וודאי שלא הקבוצה הטובה יותר לאורך העונה) לוקחת את האליפות

גיל שלי 4 בינואר 2016

נכון, אבל עדיין יש רק קבוצה אחת אלופה, והיא לא לקחה משחק אחד כדי לזכות באליפות, היא עברה פלייאוף שלם, אחרי עונה שלמה שבה נלחמה לזכות באפשרות לשחק בפלייאוף. תראה לי קבוצה חלשה אחת שלקחה אליפות, מבטיח לך כבר עכשיו, אין כזאת. הליגה אולי מקרית, אך הענף לא מקרי בכלל, כלומר בפוטבול הקבוצה הטובה יותר מנצחת במשחק כמו בכדורסל, ולא כמו בכדורגל או בייסבול למשל.

shohat 4 בינואר 2016

הכל שטויות. מי שאימן את דייויד טיירי לתפיסה ההיא…

בני 4 בינואר 2016

תפסיקו לבלבל את המוח על פוקסים של איליי וטיירי. ג'קסונוויל שלו היתה קבוצה מצויינת שהשיגה הרבה יותר מסך חלקיה. הוא אימן אותה מצויין, ובשורה התחתונה, הוא הצליח בכל מקום בו הוא היה.

urlacher 5 בינואר 2016

אחלה מאמן.
אלמלא הוא היה קצת משנה את הגישה שלו אחרי הסופרבול הראשון כמו שגיל כתב הקבוצה לא הייתה מגיעה לסופרבול השני, בטח שלא מנצחת אותו.
לא כל מי שמבוגר לא מחדש.
כן הגיע זמנו לעזוב ויהיה קשה לג'איינטס בלעדיו למרות שחוץ מאיליי רוב הקבוצה יחסית חדשה ולא קשורה אליו רגשית כמו שאפשר לראות בריאיון אחרי משחק של איליי או בפוסט של ג'סטין טאק.
למזלם של הג'איינטס שאר הקבוצות בבית שלהן נמצאות לקראת או בתהליכי בנייה אז הם עדיין יכולים להשתחל לפלייאוף שנה הבאה :)

Comments closed