המתח בין הטווח הארוך לטווח הקצר, הפתרון הישראלי

השקעה לטווח ארוך באה על חשבון הצלחות בטווח הקצר, אך מניבה פרות בתוחלת גבוהה, לכו ספרו את זה למנהלי קבוצות כדורגל בישראל

לפני העניין עצמו, אני הקרבתי וצפיתי במשחק בין מכבי פוקס לירושלים, המעט שאתם יכולים לעשות כדי לגרום לי לא להרגיש מטומטם לגמרי, זה להאזין לפודקאסט שבו דברנו על המשחק מול באר שבע, ועל הדבר הזה שקרה בירושלים.

*

כזכור טלב"י ואני ערכנו שיחה עם מרטין ביין לפני כשבועיים. הכותרת שכולם התיחסו אליה (נדמה לי שהיו רבים שלא טרחו להאזין לשיחה, אלא קראו את התקציר בלבד), היתה בנושא המסע המיותר לארצות הברית של נבחרת ישראל. שמחתי מאוד שמכבי ניצלה את הפלטפורמה שלנו כדי לחשוף את המאבק של ראשי הקבוצות הגדולות מול הפוליטיקאים שמנהלים את ההתאחדות, אך למען האמת, זה היה החלק הפחות מעניין בשיחה שלנו עם מר ביין.

אחת השאלות ששאלנו את מרטין ביין היתה בנושא המתח בין החלטות קצרות טווח וארוכות טווח בתפקידו כמנהל מכבי תל אביב. הוא פתח ושיבח את שיתוף הפעולה שהוא זוכה לו מראשי הקבוצות האחרות, הוא ציין את הפגישות שלו עם יעקב שחר ועם אלונה ברקת. שימו לב, הוא דיבר על פגישות עם בעלי הקבוצות, לא עם אנשים בתפקיד המקביל לשלו, צ'יזיק במכבי חיפה למשל. לאחר מכן הוסיף ואמר שבאמת בישראל הוא נתקל במנהלים אופרטיביים בלבד, כלומר כאלה שמתעסקים ביום יום, ולא בטווח הארוך של הקבוצה. מרטין ביין רואה בתפקידו כאחראי בעיקר על הטווח הארוך בקבוצה. הוא סיפר על הביקור שלו במועדון פריז סן ז'רמן, התפעל מהחשיבה על כל הפרטים הקטנים, מאיפה נכנסים ההורים, איך השחקנים הצעירים נחשפים לאימוני הבוגרים, ועוד ועוד.

כאשר קוראים את הכתבה של דסקל על ההשקעה של דינאמו קייב בשחקני הנוער, אפשר להבין את סדרי הגודל הכספיים הנדרשים לבניית מועדון מסוג זה, ומכבי בהחלט נערכת להשקעה זו. הקשיים העיקריים לטענתו של ביין הם בירוקרטיים, ולא הנכונות של מיטש גולדהאר, ואם אכן נכונה הידיעה שמיטש הגיע להסכם עם עיריית רמת גן לבניית אצטדיון חדש על החורבה הנוכחית, אפשר לראות שאכן הנכונות להשקעת כספים משמעותיים ביותר בהשקעה לטווח ארוך, נמצאת במכבי.

*

לכאורה יש כאן שאלה עמוקה. הרי גם כאשר מדובר באיש עשיר מאוד כמו מיטש גולדהאר, סביר להניח שיש סכום כסף מתוכנן היטב, שהוא מוכן להשקיע במועדון הכדורגל. מכאן שכל דולר שמושקע בקבוצת הנוער, במתקנים, ועוד, הוא דולר שיורד מתקציב רכישת השחקנים, השכר, והמשאבים המושקעים בקבוצה הבוגרת. אם נצא מנקודת הנחה שגם השקעה רצינית ביותר בנוער לא תצליח להניב יותר משני שחקנים במחזור שמתאימים לקבוצה הבוגרת (אני מדבר פה על הנחה אופטימית ביותר, הסבירות הטובה יותר היא שחקן לשני מחזורים, ונניח עוד שחקן שיהיה בסגל הרחב), אזי עולה השאלה, האם נכון להשקיע את הכסף הזה בנוער, או שמא הגישה של אלונה ברקת בבאר שבע הגיונית יותר. אולי עדיף לתת לשחקנים לצמוח פרא בכל רחבי הארץ, ופשוט למשוך את הטובים ביותר שאפשר, לאחר שבגרו והתפתחו במקומות אחרים?

*

נדמה לי שהתשובה היא שגישת ההשקעה בטווח הארוך נכונה, גם אם כמות השחקנים שאכן תגיע למועדון הבוגר לא תהיה גדולה יותר מכפי שהיא כיום. למעשה מכבי נוהגת כמו קבוצות גדולות בעולם, גם בצ'לסי ובפאריז סן ז'רמן משקיעים הרבה מאוד כסף בנוער, למרות שמעט מאוד שחקנים שמתפתחים במסגרת הנוער של המועדון, מגיעים לשחק בקבוצה הבוגרת. זה נכון אפילו לקבוצה כמו ברצלונה כיום.

עדיין מדובר בהשקעה בתשתית. גם אם השחקנים יתפזרו ברחבי קבוצות רבות בארץ כפי שקורה כיום, הם יתרמו לצמיחת הענף, ועם צמיחת הענף גם מכבי תתפתח. השקעה לטווח ארוך היא תמיד מנוגדת לאינסטינקט, ודווקא משום כך, כאשר מדובר במינון הנכון, השקעה לטווח ארוך יש לה תוחלת הצלחה גדולה יותר. אני שמח שבמכבי יש בעלים ומנהל שזו גשתם, והיה יכול להיות משמח עוד יותר עם היו גופים נוספים כאלה בישראל.

 

מה יהיה עם קובה?
שינוי מסלול מחדש ?

35 Comments

איציק 24 במרץ 2016

רואן אטקינסון היה מתפקע מצחוק אם היה שומע שמיסטר בין מנהל את מכבי תל-אביב בכדורגל ;)
אני לא מסכים שהתוחלת הכי גדולה היא בהשקעה לטווח ארוך. התוחלת הכי גדולה מתקיימת כאשר יש מינון אופטימאלי בין השקעה ארוכת טווח להשקעות קיצרות הטווח.

גיל שלי 24 במרץ 2016

מסכים לגמרי, ניסיתי לנסח את זה בדיוק כך

-גיסנו- 24 במרץ 2016

אני שוודקא שמעתי שאחרי שמכבי מינו את מיסטר ביין למנכ"ל, הפועל ת"א הציעה למיליארדר ברוס ויין לרכוש את המועדון

איציק 24 במרץ 2016

אין לו זמן להפועל תל-אביב עכשיו. הוא צריך להלחם בעיתונאי שרואה דרך קירות. אחרי שיחסל את העיתונאי יתפנה להפועל תל-אביב, ואז נראה את המאבק האמיתי: ברוס ויין נגד מסטר ביין. אלו כוחות שווים.

עוד מתן אחד 24 במרץ 2016

אז אלונה ברקת היא שליחה של גברת וונדר?

אביטל 24 במרץ 2016

טור מצויין מרגיש כמוך לגבי מה שמכבי עושה. הלוואי שמה שפורסם על רמת גן זה נכון.

אני חייב לשאול שאלה לגבי הזהות שלך כאוהד(וטרם שמעתי את הפודקאסט החדש) – אני מבין שאתה אוהד מכבי בכדורגל ואתה גם מאד מבסוט מהניהול המצויין בה. לא ברור האם אתה אוהד מכבי סל. אתה נשמע די משועשע מכישלונותיה וחורבנה הניהולי בשנים האחרונות וגם מכישלונה המקצועי המהדהד השנה.
אני למשל אוהד מכבי בכדורגל ומאד מבסוט מהניהול המצויין בה. אני אוהד מכבי סל וכואב את הניהול הכושל והנפוטיסטי שבה. אבל עדיין אוהד אותה באותה מידה.
זכותך המלאה כמובן לאהוד מכבי רגל ולא את מכבי סל(יש לא מעט כאלה וגם הפוך) אבל רק רציתי להבין לגביך כי יצא לאחרונה לקרוא אותך הרבה וגם להאזין, האם אתה לא אוהד מכבי סל בגלל הניהול הכושל שלה? האם אתה אוהד מכבי רגל בגלל הניהול המצויין שלה? אם זה כך האם זו באמת אהדה?

גיל שלי 24 במרץ 2016

שאלה טובה. אני כבר לא ממש אוהד מכבי פוקס, לא בגלל הניהול המחורבן שלה. אהדתי את מכבי רגל גם בזמן של לוני למשל. זה תהליך רגשי, ככל שמכבי פוקס הפכה להיות צעצוע של דני ושי, כך התרחקתי רגשית מהמועדון, הרגשתי שבעצם מכבי פוקס הפסיקה להיות מכבי תל אביב, אלא צעצוע של מישהו. בהתחלה כעסתי על מה שקורה ועדיין אהדתי, אחר כך ייחלתי לכשלונות שיביאו לשינוי התהליך במכבי פוקס, ובסוף הסכנתי עם המצב שמכבי תל אביב נעלמה, ונהייתי אדיש לה. לא נהייתי אוהד ירושלים בכדורסל, וכשמכבי פוקס תצא מהידיים הנוכחיות שלה, סביר שאחזור להרגיש קשר רגשי אליה, אבל אין לי מושג. חוויתי תופעה דומה בשיא עידן מכבי נמני למשל, ומיד כשהעיפו את נמני הקשר הרגשי שלי עם מכבי רגל התחדש.

kazoo kid 24 במרץ 2016

+1 הבעיה הכי גדולה של מכבי סל (לפחות עד השנה הזו) הייתה שהם לא הצליחו להפנים שיש בעיה, במבט לאחור הזכייה ביורוליג עם בלאט זה הדבר הכי גרוע שיכל לקרות למועדון.

-גיסנו- 24 במרץ 2016

+100
תיארת למופת את ההרגשות שלי בשנים האחרונות

גיא 24 במרץ 2016

+1

זה רק נראה מנוגד לאינסטינקט בגלל שאתה בישראל, מעצמת הכאן ועכשיו ומבחן התוצאה. אף אחד לא מסתכל פה על תהליך.

גיל שלי 24 במרץ 2016

ייתכן וזה קשור לכך שמוכרים לנו כל הזמן שעצם קיומנו פה מוטל בספק, אז למה לחשוב על מחר, ככה זה כשמתעסקים בהשרדות כל הזמן

אסף the kop 24 במרץ 2016

לא מדויק.
מנהלים נמדדים על ידי בעלי מניות ע"פ תוצאות כאן ועכשיו ולא על דרך.
זה נכון לישראל ולעוד הרבה מאוד מדינות בעולם.

שלו 24 במרץ 2016

שני דברים (שלא הבנתי):
1. אצטדיון רמת גן- האם בעצם מכבי (מיץ') קונה אותו ומרשה לנבחרת לשחק בו, או מדובר בסוג בעלות אחר, זה לא מופיע בשום מקום. אני מניח שעל פחות מבעלות מיץ' לא נכנס בכלל לשיחה, האם הנבחרת יכולה לשחק בו בעלות נמוכה או בחינם לאורך זמן זו שאלה מעניינת.
2. אומנם קבוצות הנוער עולות כסף, אבל לדעתי החזקת קבוצות ילדים עד נערים מכניסות כסף למועדון באופן ישיר ועקיף (ע"י תשלומי הורים לחוג עצמו, וקהל שבוי עתידי) כך שכמות המשתלבים בקבוצה הבוגרת הוא שיקול משני… וגם מכירה של שחקנים והשאלתם בשוק המקומי הוא גם סוג של עסקים.
הערה:
מיץ' כנראה מבין משהו בעסקים, אני מניח שהוא יודע מה שהוא עושה (לא הייתי אומר את זה על לוני לדוגמה).

קפטן קוקי 24 במרץ 2016

התחושה שלי (תחושה בלבד) היא שבמכבי עובדים על הסכם "חסות פלוס" עם ההתאחדות ועיריית רמת גן. כמו שהטוטו נותנים כסף וקוראים לאצטדיונים על שמם, אז במקרה הזה האצטדיון ייקרא על שם גולדהאר (הוריו) ויהיה הסכם חכירה ארוך טווח לשימוש בחינם של מכבי באצטדיון.
מכבי תהיה מעורבת בשיפוץ ובתוכניות ואולי גם יש דיבור על שטחי מסחר (שקשורים למכבי או לגולדהאר עצמו).
לדעתי אין דיבור על בעלות ישירה.

-גיסנו- 24 במרץ 2016

מפתיע אותי הדיבור על אצטדיון דווקא שם, בגלל שגולדהאר עשה את הונו משטחי מסחר פתוחים כאלו ואחרים, והיה נראה שזה המודל שמכוונים אליו – אצטדיון עם שטחי מסחר.
אבל אצטדיון ר"ג צמוד לקניון הותיק ואחד המצליחים במדינה, שלא מזמן חנכו בו קומה שניה. אמנם גם אם התכנית תצא לפועל זה ייקח לפחות עשור (אופטימי) עד שאפשר יהיה לשחק שם, אבל אני בספק שהסטטוס שלו ישתנה (אולי יוסיפו קומה שלישית עד אז), ושטח מסחר צמודים מרגיש קצת לא מועיל.

yaron 24 במרץ 2016

קפטן, גיסינו,
אני לא מאמין שמיץ' יבנה איצטדיון בלי בעלות (חלקית לפחות) והבטחת בית למכבי לשנים.
אני גם מנחש שבהחלט ייבנו שטחי מסחר ולדעתי הקרבה לקניון איילון לא תזיק ואולי אף תועיל.

-גיסנו- 24 במרץ 2016

לגבי הבעלות אני מסכים איתך, לגבי שטחי המסחר אני לא כ"כ רואה איך קרבה לקניון דווקא תעזור.

yaron 24 במרץ 2016

מדברים למשל על מלון ועל עוד אופציות שלא מתנגשות עם קניון.

יניב פרנקו 24 במרץ 2016

זה מתחם איילון – יכול להיות שם עוד הרבה מאוד מסחר.
לדעתי המתווה הוא מתווה סמי עופר

העירייה בונה (רמת גן ותל אביב)
הטוטו משתתף
מיטש מקבל את השם + חנויות מועדון ומשרדים
היכלי הספורט מנהלים את זה

עקרונית מה שהבנתי זה שעיריית ת"א ורמת גן מדברות על מיזם משותף – לדוגמא אם הורסים את בלומפילד ובכסף הזה בונים ביחד את האצטדיון החדש – אבל גם בלי להוריד את בלומפילד זה ישים – מדובר ב2 העיריות העשירות בארץ.

yaron 24 במרץ 2016

לא רואה את גולדהר נכנס למיזם שכולל גם את עיריות ר"ג ות"א וגם את ההתאחדות. יותר מדי בלאגן…
לא אתפלא אם בסוף זה יהיה ר"ג וגולדהר בלבד.

יניב פרנקו 24 במרץ 2016

גולדהאר לא שותף למיזם הזה להבנתי כרגע.

המיזם יהיה בבעלות מלאה של העיריות – מה שגולדהאר ייתן זה מה שנתן סמי עופר לחיפה ומה שייקבל זה את ההנצחה להוריו ומנוף כלכלי אדיר לקבוצה שלו שיוריד ממנו הוצאות בשוטף – עסקה טובה מאוד מבחינתנו.

הציפיה שהטוטו והעיריות יתנו את הקרקע והשקעה כדי שבסוף זה יהיה אצטדיון בבעלות חלקית או מלאה של גולדהאר לא תעבור ברגולציה הישראלית.

yaron 24 במרץ 2016

נקודה טובה ויכול מאוד להיות שאתה צודק אבל בהנחה והוא כן מעורב אז הנוסחה "שהטוטו והעיריות יתנו את הקרקע והשקעה" לא נכונה מכיוון שגולדהר ייתן את ההשקעה או חלק ניכר ממנה.
הקמת איצטדיון רציני בר"ג היא בכל מקרה "עסקה טובה" למכבי וכך גם שיפוץ בלומפילד. אם גולדהר מצטרף כמשקיע הוא ישאף שזאת תהיה השקעה טובה לגולדהר ולא רק למכבי.

Gil - Zimbabwe 24 במרץ 2016

גיל שלי,
בטווח הקצר כל עוד מיץ' לא התייאש תהנה מהרגע. בטווח הרחוק ברגע שהוא יסגור את נושא האיצטדיון תפתח שמפנייה.

Amir A 24 במרץ 2016

על מחלקות נוער אפשר להגיד מה שאומרים על מחלקות מחקר ופיתוח בחברות גדולות בתחום הלואו-טק. עדיף להיות עם מחלקת מחקר ופיתוח גרועה מאשר לא להיות עם מחלקת מחקר ופיתוח בכלל. מחלקות נוער, לא לשכוח, גם מבטיחות את דור האוהדים הנאמן הבא של הקבוצות.

מתן גילור 24 במרץ 2016

יוהאן השיב נשמתו לבורא. R.I.P.

אורי 24 במרץ 2016

הוא היה פה לפני שבוע-שבועיים, לא הראה היה שהוא כ"כ קרוב לסוף
RIP

אלכס דוקורסקי 24 במרץ 2016

עצוב

Oded 24 במרץ 2016

כפי שאמר לי מרצה באוניברסיטה (בטח גנב את זה ממישהו אבל בכל זאת) – בטווח הארוך כולנו נמות…

גיל שלי 24 במרץ 2016

גנב מקיינס

עופר כהן 25 במרץ 2016

כל הנושא של האצטדיון מעלה את השאלה שנדחקת לפינה כבר אוטוטו 3 שנים:
מי יבוא אחרי יורדי? וזה עולה במיוחד כשחושבים כמה זמן ייקח עד שיעמוד האיצטדיון החדש. יורדי מסיים חוזה עוד שנה.
הטווח הרחוק נראה מפחיד, איפה יש עוד אנשים עם קלאס כזה וקור רוח כזה?

גיסנו 25 במרץ 2016

אני זוכר כמה דאגנו כשאוסקר הלך, וסוזה אחריו….ואז כבר הבנו שיהיה בסדר.
כשג'ורדי יחליט שהוא מיצה, גולדהאר וביין יבחרו בפינצטה. ג'ורדי גם יעזור, אני בטוח.

או שבעצם יש לו את העבודה הכי קלה בעולם וגם ככה הוא לא עושה כלום וסתם מבבז לגולדהאר כסף, גם אני ואתה יכולים להחליף אותו ;)

עופר כהן 25 במרץ 2016

שמע אני אסדר לך ג'וב אם תסדר לי מקום בפאנל של יציע עיתונות, אתה יודע, להחזיר את העסקונה למכבי לזכר הימים הטובים :)

גיסנו 25 במרץ 2016

סוף סוף תיתן תשובה לשאלה "מי מנהל את מכבי!?"

אנונימוס 27 במרץ 2016

עד עכשיו לא נראה בכלל לגבי גולדהאר ש"סביר להניח שיש סכום כסף מתוכנן היטב, שהוא מוכן להשקיע במועדון הכדורגל"/. אין טיפת היגיון בזה שהגיע לישראל, ומשהגיע הוא משקיע סכומים אדירים בלי שום סיבה להניח שיוחזרו אי פעם.

סמובר 27 במרץ 2016

צודק אנונימוס…
מה שקרה עד עכשיו היה פטה מורגנה…
מכבי חיפה אלופה…
יעקב שחר זה דוגמה ומופת לניהול אירופי…
מכבי תל אביב בית קברות לחלוצים…
קללת קשטן…

הופ, הגיע זמן להתעורר. למי שעדיין לא הפנים ומחפש את ההיגיון בבעלות על קבוצת כדורגל – גולדהאר פה, הוא משקיע לטווח ארוך, זה קורה, זו מציאות. היגיון תחפשו במקום אחר

Comments closed