ליגת שוקי ההון – על סוגי ביטוח רווחיים יותר ופחות

מה הקשר בין הסאב פריים, וההימור על לסטר לאליפות?

כאשר אנו קונים ביטוח חיים, אנו פונים לחברת הביטוח ומבקשים ממנה ליטול על עצמה את הסיכון הסטטיסטי שנמות טרם זמננו. חברת הביטוח פונה לאקטואר, וזה מחשב את הסיכוי שלנו לפרוש מהעולם. מאחר ומוות הינו אירוע יום יומי עבור העולם, אם כי אירוע חד פעמי עבור כל אחד מאיתנו, לאקטואר יש כר נתונים נרחב כדי לחשב את עלות הביטוח. למשל, אם נרצה לבטח עצמנו בסכום של מליון ש"ח למקרה פטירה, בזמן שהמבוטחת הינה בחורה צעירה שזה עתה הגיעה לגיל שלושים, כל שחברת הביטוח צריכה לחשב הוא את הסיכויים של אותה אישה למות טרם זמנה, על פי פרמטרים ברורים וידועים, ולהוסיף מעט תשלום עבור הרווח על הפעולה שחברת הביטוח עושה.

*

סוגים כאלה של ביטוח כאשר מדובר במספרים גדולים, הם סוגי ביטוח רווחיים ביותר. כמובן חברת הביטוח לוקחת סיכון מסוים שפתאום ישתנה מערך הסיכויים בעקבות אירוע רחב היקף במדינה, אך בבחינה היסטורית קרה של הנתונים, ניתן לשערך די במדויק מה הסיכון לאירוע מסוג זה, ולתמחר את הסיכון בצורה נכונה, שמרנית ונבונה.

*

הבעיה מגיעה כאשר אנו מתבקשים למכור ביטוח כנגד משהו שנראה בעיננו בלתי סביר בעליל, וכן חסרים לנו נתונים מאחר ומדובר באירוע שלא קרה בעבר. פה נעוץ כל סיפור הנגזרים בנושא הסאב פריים בארצות הברית לדוגמה. היסטורית הסטטיסטיקאים אספו נתונים ש"הוכיחו" שלא היה מקרה על פני עשורים רבים של שנים, בהם מחירי הדיור צנחו בבת אחת בכל רחבים ארצות הברית. לאור זאת, AIG היתה מוכנה למכור ביטוח לכל דורש מפני מקרה כזה (זה כמובן מקרה מורכב מעט יותר, AIG מכרה ביטוחים ספציפיים נגד התרסקות נגזרים מסוימים, בהתבסס על ההנחה שאין מצב שאירוע המדובר יקרה).

בעקרון, אנו אמורים להפסיד כסף ולהרוויח שקט נפשי בסוג הביטוח הראשון, זה שמעוגן בנתונים סטטיסטיים, אך נרוויח כסף ברכישת ביטוח מהסוג השני, שכן מסתבר שאנו מעריכים בחסר את הסיכון שיקרה אירוע שאנו לא מסוגלים לראות אותו קורה.

דוגמה נפלאה ל"ביטוח" מהסוג השני הוא ההימור של אוהד לסטר על קבוצתו שתהא אלופה בתחילת העונה הנוכחית. אוהד שהימר בתחילת העונה על לסטר כאלופה, זכה ליחס של 1 ל 5,000. האם תמחור זה היה נכון כמו התמחור של אליפות למנצ'סטר יונייטד או התמחור של אליפות של צ'לסי (בכוונה אני לא כולל את ארסנל בתמחורים, שכן הרבה יותר בטוח למכור ביטוח נגד אליפות של ארסנל על פני כל קבוצה אחרת)? מאחר ואיש לא היה מסוגל לדמיין אליפות של לסטר, ומאחר ולא היה ביקוש ל"הגנה" מפני אירוע כזה, חברות ההימורים התרשלו בחישוב ה"סיכון" שלסטר תזכה באליפות, ומכרו את ה"הגנה" בזול מדי. מבחינה עסקית קרה, אותו אוהד שקנה את ה"ביטוח" בפני האירוע שלסטר תהיה אלופה, יהיה חכם מאוד באם יקנה הגנה בפני אירוע לא סביר, אך כזה שניתן לראות אותו סטטיסטית, לפיו לסטר תאבד את יתרון שבע הנקודות שלה ותפסיד את האליפות. כלומר מבחינה עסקית טהורה, התמחור של האפשרות הלא סבירה, אך הקיימת שלסטר תפסיד את האליפות יעשה בצורה טובה הרבה יותר בהשוואה לתמחור האפשרות לאליפות של לסטר, ולכן הייתי ממליץ לאותו אוהד "למכור" את ההימור שלו היום, ולממש את הרווח.

לעומת אוהד לסטר, אוהד דורטמונד שהיה מבקש לקנות ביטוח מפני קאם בק של ליברפול ביום חמישי האחרון, אוהד זה היה מתבקש לשלם מחיר הוגן על הביטוח, וכנראה אף מחיר מופרז. הסיבה היא שיש מעין ציפיה שליברפול תבצע קאם בק במשחקים כאלה, במיוחד לאחר האירוע באיסטנבול. כלומר, אוהד ליברפול שהיה מבקש להמר על זכיה של קבוצתו במחצית המשחק המפורסם ההוא, היה עושה עסקה נפלאה, שכן היסטורית לא היה אירוע כזה, וסביר שהיה מקבל יחס מטורף לאפשרות שכזאת. אולם, אותו אוהד שהיה מבקש להמר על קבוצתו בעת שפיגרה 3:1 מול דורטמונד, היה מקבל יחס טוב הרבה פחות, לאור התחושה הלא ריאלית שאם יש קבוצה שתחזור מפיגור כזה, הרי זו ליברפול, לאור האירוע ההוא באיסטנבול.

*

אז איזה הימורים הם כדאיים? אני בטוח שאפשר לקבל יחס מצוין לגבי האפשרות לחזור מ3:0 בפלייאוף הNBA. אם ניתן לשכנע בית הימורים בווגאס לקנות הימור שבמהלך עשר השנים הקרובות תהיה קבוצה שתחזור מ3:0 בפלייאוף הNBA, כנראה נקבל יחס שיצדיק את ההימור. בבייסבול, נקבל יחס טוב הרבה פחות, למרות שהיתה רק פעם אחת כזו שקבוצה חזרה מפיגור בסדר גודל דומה בפלייאוף. לכאורה, היינו מצפים שהיחס יהיה דומה מאוד לאותו הימור, אך עצם העובדה שהאירוע כבר קרה, תוריד את היחס.

הימור שבו לא היינו מקבלים יחס הולם, הוא הימור על גול של זהבי בדקה התשעים מול בית"ר, בדיוק משום שאירוע כזה היה "צפוי" מדי על פי כולם.

 

 

קצת ניטשה קצת ג'ורדן - דן רומן
סיפורו של אלוף

40 Comments

אריאל גרייזס 17 באפריל 2016

צריך לזכור שיש הבדל מסוים בין הימורים בשוק המניות (או הסאב פריים או הביטוח) לבין הימורים בספורט. וגאס או כל חברת הימורים אחרת לוקחת הימור לא לפי הסיכוי שמשהו יקרה (בניגוד, נניח, לסיכוי ששוק הנדלן יקרוס או שמישהו ימות) אלא לפי מה הסיכויים שמישהו יהמר על האירוע הזה. כלומר, אם מתוך 5000 איש, אחד הימר על אליפות של לסטר – הרי שחברת ההימורים עשתה את עבודתה נאמנה, לא משנה מה היו הסיכויים האמיתיים. כמובן, זאת בדיוק הסיבה שלא תקבל יחס טוב על חזרה של ליברפול מהקבר (יחסית, כמובן) – כי מהמרים נוטים לשים את הכסף על הימורים לא רציונליים. לכן קבוצות שלקחו אליפות, לא משנה כמה הן גרועות, יקבלו יחס יותר טוב ממה שחושבים שהן שוות – כי יש הרבה מהמרים שילכו איתם.
אם אתה אוהד לסטר שעשה את ההימור הזה ב-1:5000 – בכמה אתה מוכן למכור את ההימור הזה עכשיו כדי לבטח אותו כביכול?

גיל שלי 17 באפריל 2016

זו בדיוק הנקודה של הפוסט. התמחור של הסאב פריים נעשה יותר כמו תמחור של הימור, מאחר והסטטיסטיקה היתה לא רלבנטית. אני הייתי מוכר את ההימור, למשל אם אני אמור להרוויח על ההימור של מליון, הייתי מוכר את ההימור תמורת 800,000, ונראה לי שהיו חברות מקצועיות שהיו קונות את ההימור הזה בגלל הסטטיסטיקה שאומרת שלא היתה קבוצה שאיבדה אליפות לאחר שהובילה ב7 נקודות בשלב כזה בעונה.

אריאל גרייזס 17 באפריל 2016

יש פרק שלם בספר של כהנמן, כמדומני, שמדבר על חוסר היכולת של בני אדם להעריך סיכון בקצוות. למשל, אם אומרים לך שיש לך סיכוי של 95% לזכות, אתה מעריך את זה בפחות (אם אני זוכר נכון). הדוגמא שנתת היא בדיוק כזאת – הסיכויים לפי חישובים סטטיסטיים הם 93% ללסטר לזכות באליפות. ועדיין, הערכת אותם רק ב-80%. אולי כי לסטר היא קבוצה קטנה ואולי כי אנחנו כבני אדם לא רואים הרבה הבדל בין 800 אלף למיליון ולכן מעדיפים 800 אלף בטוחים על מיליון לא בטוחים במאה אחוז.

גיל שלי 17 באפריל 2016

חשבתי על זה עוד קצת. אני מתאר לעצמי שהיחס על לסטר היום הוא בטח 1:1.5 כל ש800 זה מעט מדי, אפשר לקבל יותר מ900

גיל שלי 17 באפריל 2016

יותר נכון, אפשר למכור הימור שלסטר לא אלופה ביותר מ1:10

אודי 17 באפריל 2016

עוד פוסט הערצה לזהבי (הפעם זה לא היה כמה ג'ורדי מנהל יותר טוב מכולם.. מודה הופתעתי) תחת הסוואה של עצות כלכליות

גיל שלי 17 באפריל 2016

אנשי הדת שלי, אלה שמתפללים לזהבי, לא זכו ליום חופש מהעבודה ביום שלישי בשבוע שעבר, מה קרה לחופש הפולחן במדינה הזאת?

אריאל גרייזס 17 באפריל 2016

חשבתי שזה פוסט הערצה לליברפול..

איציק 17 באפריל 2016

אם זהבי היה בליברפיל היא היתה נכנסת לתוספת הזמן בפיגור 3-1 ומנצחת 3-4 בסימה של התספת, והיחס של ההימורים היה כזה גרוע שלא היה שווה להמר על זה כי ברור שזה היה מתגשם.

נתן 17 באפריל 2016

הנכון בעניין לסטר הוא למכור חצי הימור לביטוח וחצי להשאיר

אמיתי 17 באפריל 2016

זה לחישובי יוצא אותו דבר..

אריק האדום 17 באפריל 2016

מעניין מה הפוליסה על הימנית של זהבי ואם תמחרו את פואד בזה.
לגבי ביטוחים…אני תמיד אמרתי שזה המוצר הכי הזוי שבני אדם קונים…
ההגדרה שלי לביטוח (ברובו): "תשלם לנו היום כדי שאנחנו נוכל (אולי, תלוי במלא סעיפים שבטח לא שמת לב אליהם) לעזור לך מחר"

ארז 17 באפריל 2016

לקנות בקיץ מטריה שלוקחים לך עם בוא החורף…

טיפה סרוחה 17 באפריל 2016

+1
ובזוי שמדינה פועלת בשיטה זו תחת מסווה -"ביטוח לאומי"

עומרי 17 באפריל 2016

פוסט מעולה

גיל 17 באפריל 2016

יש הרבה הימורים שאין אפילו אפשר להעריך עד כמה הם אפשריים. למשל, שחוצנים יגיעו לביקור בכדור הארץ ב50 השנה הקרובות. מעניין יהיה לראות אם שנה הבאה האפקט של לסטר ישפיע על כל הקבוצות ושום קבוצה לא תקבל יחס כזה נמוך כך שהעובדה שזה קרה ללסטר, תשפיע על כל הקבוצות ולא רק עליה.

ארז 17 באפריל 2016

סביר מאוד שכן.
להבנתי, זה מה שגיל אומר.

אריאל גרייזס 17 באפריל 2016

אני מניח שכן כי אולי נראה יותר אנשים מהמרים על קבוצות קטנות. אבל לדעתי האפקט הזה ייעלם תוך שנה-שנתיים

גיל 17 באפריל 2016

נדמה לי שהוא אומר את זה לגבי לסטר, אבל נניח נוריץ' או קריסטל פאלאס אם ישרדו את הליגה לא יקבלו יחס כזה?

ארז 17 באפריל 2016

לא.
כי הלקח של חברות ההימורים יהיה שבהיעדר נתונים מהימנים לגבי סיכויי ההצלחה של הזנבות לשועלים, עליהן לתמחר בצורה הרבה יותר זהירה את סיכויי ההצלחה שלהן.

גיל – אם מדויק, אני זמין לך כעוזר מחקר.
משימתי הראשונה: הכנסת הערות שוליים מתסיסות לכל אקט של סגידה ו/או ארמז שלך לעז7.

משיח 17 באפריל 2016

עז7 – זה מעולה

גיל שלי 17 באפריל 2016

התקבלת

אמיתי 17 באפריל 2016

זה יקרה לא רק כי אנשים יהמרו על הקטנות. אם להמשיך עם כהנמן אז תהיה פה הטיית הקירבה וכי זה קרה ואפשר לדמיין

גיל 17 באפריל 2016

אני מניח שאתה צודק, אבל כמה שנים של שליטה רק של הגדולות יזיזו את המטוטלת בחזרה אם כי לא סביר לסיכויים כאלו נמוכים.

אמיתי 17 באפריל 2016

פחות רואה מצב לעוד אלופה כמו לסטר.. מה שכן רואה סיכוי גבוהה לעוד קבוצות נגיד כמו פאלאס ואולי אפילו ליברפול בצ׳מפיונס

Ljos 17 באפריל 2016

אני יכול רק לציין, שעבור הדיוט מושלם כמוני (בדרך כלל גם אידיוט מושלם) בכלכלה, לקרוא את הטורים שלך לאורך זמן מרגיש כמו לנסות לקרוא ספר של ג׳יימס ג׳ויס ולראות אותו מתחלף לנגד עיניי לדוקטור סוס. דברים מתחילים להיות מובנים פתאום.

גיל שלי 17 באפריל 2016

אחת המחמאות, תודה רבה רבה

S&M 17 באפריל 2016

מה היחס בווגאס שתכתוב פוסט בלי להזכיר את ערן זהבי? :)

ארז 17 באפריל 2016

1:5,001.
יותר סנסציוני מאליפות של לסטר.
אל דאגה, עכשיו שקיבל אותי לשורותיו אני אעשה לו שם אבי נמני.

ניינר / ווריור 17 באפריל 2016

לפני מספר שבועות פנתה חברת ההימורים לאותו אוהד והציעה לו 30,000 פאונד על המקום תמורת ביטול ההימור. היה לו שכל לזרוק אותם מכל המדרגות ועכשיו הוא תיכף סופר את הכסף במדרגות

אמיתי 17 באפריל 2016

היה אחד שהסכים דווקא..ויתר על הרבה אבל אלה
אוהדים ככה שזה וין וין

אורן השני 17 באפריל 2016

השאלה בכמה הוא הימר

פאקו 17 באפריל 2016

נראה לגבי התיכף. אחרי היום יש סיכוי שהקבוצה שלך מתקרבת לשם.

ניינר / ווריור 17 באפריל 2016

לא יקרה. זה של לסטר

פאקו 17 באפריל 2016

מקווה שאתה צודק, גם אם זה נכתב רק למטרת הניחוס.

cookie-monster 17 באפריל 2016

לא הבנתי
למה לא משתלם יותר לחברות ההימורים לתת כזה יחס על זכיה של אלמונית פלונית באליםות?
אני מתכוונת.. הטענה שהנה זה קרה כבר אז זה יכול לקרות שוב הגיונית.. אבח עדיין.. כמה אוהדים כבר לקחו את ההימור הזה?
כמה כבר הימרו שלסטר תיקח אליפות. וגם אם מישהו זוכה זה לא קצת כמו לוטו במצבים מסוימים, של הימור של סבירות אפסית. זה טוב לחברות ההימורים כי אז יותר יהמרו והן ירוויחו יותר כסף

אמיתי 17 באפריל 2016

גם אם היו נותנים יחס של 1:50 על לסטר לא
היו הרבה שמהמרים עליהם. וכמובן שאם
פתאום היה מבול של הימורים עליהם היחס היה משתנה
לרעה. הם בעניין של להרוויח כסף. לסטר היא לא דוגמא
טובה כי היא ברבור שחור..

אמיתי 17 באפריל 2016

הם להקה של ברבורים שחורים אלה. עם 9 נשמות
וואו

פורד פרפקט 17 באפריל 2016

בתור אוהד ארסנל אם ונגר היה מפוטר תוך כדי העונה היו מסתכלים על ארסנל בתור מועמדת לגיטימית? ואם כן אז באיזה יחס? ואני יודע שאני קצת משפיל את עצמי…

אסף שלום 17 באפריל 2016

סוכנויות ההימורים הרוויחו בענק מלסטר
מה שה כמה שהימרו ב 5000 מול על אלה שהפסידו על צ'לסי וסיטי

Comments closed