ליגת שוקי ההון – המשותף לאלונה ברקת ומלינדה גייטס

עוד זווית על סיפור הצלחה אדיר של אישה מוכשרת ומלאת דרייב

פמיניזם נמדד בכסף פעמים רבות. אחת הטענות המוצדקות על העוולות החברתיות כלפי נשים היא הטענה על שכר הנשים לעומת שכר הגברים באותו תפקיד. הטענה היא שנשים משתכרות פחות על אף כישורים זהים. לכאורה יש כאן הזדמנות בשוק משוכלל, שכן אם אני יכול לקבל את אותה תפוקה במחיר מופחת, אני כמובן אבחר באישה לתפקיד. במידה והשוק אכן משוכלל, לאט ובטוח שכר הנשים יעלה בעקבות תחרות גדולה על הנשים הפנויות בשוק, עד לאיזון מלא עם שכר הגברים. אין לי נתונים בנושא זה מאחר ונשים רבות המצויות בתפקיד מנהלות שכר והטבות לא מעוניינות בפילוח השכר לפי גברים ונשים, אך נדמה לי שהשוק אכן עושה את העבודה, ופערי השכר בין נשים לגברים בחברות הגדולות הולכים ומצטמצמים.

אגב, הסיבה להתנגדות לסקר המשווה בין שכר הנשים לשכר הגברים היא סיבה מובנת. רבים בענף ההייטק מתבלבלים לחשוב שהחברה שלי קובעת את שכר העובדים בענף, ולא רק משקפת אותו. הטענה הרווחת היא שאם נמצא בסקר ששכר הנשים אכן פחות מזה של הגברים באותו תפקיד. באותה הזדמנות גם ניתן לגיטימציה לפערים. בכל מקרה, כמו במקרים רבים אחרים, החברות הבינלאומיות הפועלות בישראל קובעות סטנדרטים גבוהים לפיהם מתקיימות בדיקות פנימיות בחברות על מנת לוודא שאין פערי שכר על רקע מגדרי, וכמו בהתמקצעות ענף השכר, ניתן להניח שהשפעת החברות הבינלאומיות על החברות הישראליות תורגש גם בנושא זה.

*

סיפורן של אלונה ברקת ומלינדה גייטס הינו סיפור לא כל כך פמינסטי לכאורה. מדובר על שתי נשים ה"נשואות" לכסף. הזכר בזיווג "עשה" כסף גדול בקריירה שלו, והאישה בזוג הקימה מפעל חיים המתבסס על ההון שצבר הגבר. אך אין דבר הרחוק יותר מן האמת.

נכון, עדיין יש רבים המזהים את צבירת ההון עם יכולות מוכחות, ופחות על רנדומליות ומזל. אני מניח שאם סטיב ג'ובס היה כותב ספר על איך לעשות כסף מקיוסק, ספר זה היה נמכר הרבה יותר בהשוואה לספר זהה שהיה נכתב על ידי האנשים שמכרו את רשת AM PM במליונים. עדיין, כדי להצליח בהקמת מפעל חיים המבוסס על הון ראשוני שנצבר על ידי אחר, יש צורך בסט יכולות לא פחות מורכב או מוצלח.

*

מלינדה גייטס היא הרוח החיה והפעילה בקרן הצדקה של מלינדה וביל גייטס. מדובר בקרן הצדקה הגדולה ביותר בעולם, כזו שמובילה סטנדרטים חדשים בתחום, וכזו אשר נוגדת את התזה הרווחת שהתחום כולו מבוסס על עשיית רווחים לפעילים בו, ופחות לתרומות עבור הנזקקים.

אלונה ברקת הקימה בבאר שבע מפעל מדהים בעצמה. היא נכנסה לתחום בו לא היה לו יתרון יחסי על פני בעלי קבוצות אחרים המצוידים בהון אישי, ולקחה מועדון אשר היה קבור עמוק באדמה, מתחת להררי רפש של בעלים מושחתים יותר ופחות, וקהל מאיים. נקודת המוצא היתה שהגעה לבאר שבע הינה ברירה אחרונה. על מנת למשוך שחקנים סבירים לבאר שבע, אלונה ברקת היתה צריכה לשלם לכוכבים ולקבל שחקנים בינוניים. האווירה הרעילה בקבוצה השרתה לחץ עצום על השחקנים הבינוניים מלכתחילה, והרמה ירדה בכל עת לחץ.

אלונה ברקת לא רק שהצליחה לשנות את התנהגות הקהל בבאר שבע, אלא גם הצליחה לשנות את הDNA של המועדון. אלונה ברקת גם לא חיקתה מודל קיים, אלא בנתה מודל משל עצמה. יעקב שחר לא היה צריך להתמודד עם סטיגמה איומה במכבי חיפה כאשר רכש את הקבוצה. יעקב שחר בנה בחיפה מועדון בהשקעה בתשתיות מסביב, ובאמצעות קשרים עם סוכן על בשם פיני זהבי אשר הביא זרים ברמה גבוהה. מרגע שהיתרון הכספי אבד, והקשרים עם פיני זהבי הפסיקו להניב פירות, המועדון תסס ושחר עדיין לא מצא פתרון.

אלונה ברקת בתהליך ארוך ואיטי פרקה רעל אחרי רעל. תחילה הצליחה לשנות את התנהגות הקהל ואת הלחץ מסביב על המועדון. אלישע לוי כבר לא פעל באווירה מאיימת. אלונה ברקת לא נזקקה למנג'ר זר בדמות ג'ורדי קרויף, אך בנתה שדרת ניהול מצומצמת עליה סמכה בעיניים עצומות. כאשר נזקקה למהלכים אמיצים, היא לא חששה. למרות הגעה לגמר גביע, ולמרות שאלישע לוי היה הראשון להוביל את באר שבע מהתחתית לצמרת, אלונה ברקת לא היססה ונפרדה מאלישע לוי בצעד מאוד לא פופלארי. גם כאשר היתה נתונה לקיתונות של בוז לאחר גמר הגביע בעונה שעברה, היא לא ברחה מהאחריות להחלטה, אלא חבקה את האחריות, ולא פקפקה לרגע בהחלטה להביא את ברק בכר.

באר שבע גם ידעו לייבא את הדברים המוצלחים במכבי המתאימים לקבוצתם. אם נשווה את כתבי החצר של מועדונים כמו מכבי חיפה והפועל תל אביב, לעומת אלו שליוו את באר שבע, נמצא כי לכתבים המלווים את המועדונים הראשונים ברשימה היה הרבה יותר בשר. כתבים אלו זכו ל"ידיעות" מתוך חדר ההלבשה, הם מלאו מקום רב ברעל שסופק על ידי שחקני המועדונים או מאמניהם, בבאר שבע גם בתקופות הקשות, לא קבלנו רעל דומה. אלונה ברקת ידעה לא רק למנות דובר רציני כמו גיל לבנוני, אלא גם לדאוג לשקט תקשורתי מצידה, והמועדון עבר גלישים כמו תקריות בין ג'ון אוגו לדווידזדה בלי שום תופעות לוואי.

*

על אף שלא היא עשתה את ההון, היא ידעה להשתמש בו בצורה מבריקה. מדובר בסיפור הצלחה יוצא דופן, עוד סיפור המוכיח יכולות אדירות. באר שבע היא סיפור הצלחה עוד הרבה לפני האליפות המוצדקת שזכתה בה אתמול, אך אתמול באר שבע שמה עוד חותמת אחת ברשימה ארוכה ארוכה של סיפורי הצלחה של נשים בניהול.

 

הלקח מהמודל הישראלי של באר שבע - תשובה לאלפסי
ההגנה הכושלת על התואר (2): שוויון אחד. איך מנהלים משחק.

64 Comments

אריאל גרייזס 22 במאי 2016

יפה מאוד.
שתי הערות/שאלות קצרות:
1. אם אתה חושב (ואני מסכים) ש"כדי להצליח בהקמת מפעל חיים המבוסס על הון ראשוני שנצבר על ידי אחר, יש צורך בסט יכולות לא פחות מורכב או מוצלח", אז מה דעתך על ההצלחה שהרבה מזלזלים בה של אחד, מר דונאלד טראמפ?
2. לגבי הנקודה האחרונה של כתבי החצר – אני חושב שצריך גם להיות הוגנים ולהגיד שבאר שבע לא באמת עניינה את התקשורת עד העונה. הרבה יותר קל לכתבי חצר להיות מחוברים למכבי או הפועל תל אביב, או אפילו למכבי חיפה, מאשר לקבוצה כמו באר שבע, שבא נודה באמת – מבחינת המדיה הישראלית נמצאת מעבר להררי החושך. אף אחד בתקשורת לא ייצר קשרים בבאר שבע ויהפוך לכתב חצר של מישהו שם כי זה פשוט לא מעניין כל כך. המקסימום שיש שם זה תקשורת מקומית, וגם היא לא כזאת מפותחת כמו בתל אביב או בחיפה

בלייק 22 במאי 2016

מבחינת הנקודה השניה, יש לא מעט כתבים שמסקרים את ב"ש והם למעשה אוהדים שלה. אני לא מתכוון לפרשנים, אלא לכתבי הקווים ועיתונאים שאמורים לכסות את הקבוצה באופן יומיומי. יכול להיות שזאת גם דרך לשמור על יותר שקט תקשורתי.

אריאל גרייזס 22 במאי 2016

כן, זה חלק מעניין הפרובינציה, אבל אל תשכח שאוהדים רואים את הקבוצה כמו אוהדים וגם יסקרו אותה ככה – יהיו בעד כשהולך אבל יקטלו כשלא הולך.

בלייק 22 במאי 2016

אני מסכים. זאת חרב פיפיות.

גיל שלי 22 במאי 2016

דונאלד טראמפ מבחינה עסקית מאוד מזכיר לי את סיפורי משפחת גינדי, יש שם הצלחות גדולות לצד כשלונות ענק. למעשה יש כאן סיפור על מהמר בכסף של הבית, לא של מנהל ענק, לא סיפור הצלחה גדול בעיני.

אביאל 22 במאי 2016

גיל שלי – לא יודע איך אדם ששווה בין 3 ל4 מילארד דולר הוא לא סיפור הצלחה גדול בעינך.

גיל שלי 22 במאי 2016

כתבתי בדיוק למה, מהמר שמצליח הוא לא בהכרח סיפור הצלחה בעיני, למשל הקבלנים שהשקיעו ב888 בהתחלת דרכם, הם גאונים בגלל שהם שווים יותר ממליארד דולר? לא בהכרח בעיני

Ljos 22 במאי 2016

יצאו די הרבה כתבות בשנה האחרונה שמסבירות איך אם טראמפ לא היה עושה כלום עם הכסף שהוא קיבל בתחילת הדרך, היה לו בערך פי 2 משיש לו היום.

אלי 22 במאי 2016

לפחות 99.9% ממה שאתה קורא על טראמפ הוא לא נכון.
יש כל כך הרבה אינטרסים נגדו שפשוט מנסים הכל על מנת שלא יבחר.
לפי דעתי זה מה שיגרום דווקא לאנשים להצביע לו ולכן הוא יהיה הנשיא הבא.
קצת מזכיר את ביבי.

אמיתי 22 במאי 2016

יש לו פה ברוך השם…99% ממה שקוראים זה ציטוטים שלו.
בחירות קודמות אני חושב שהיו כוחות יותר חזקים נגד אובאמה.

Ljos 22 במאי 2016

אולי, אבל החישוב הכלכלי הפשוט מאוד שלהם נראה די נכון. 200 מיליון ב-1974 היו הרבה מאוד כסף והשקעה מינימלית הייתה מביאה אותו לסכומים עצומים היום. וטראמפ עצמו הפסיד כל כך הרבה.
מצד שני 99% ממה שטראמפ עצמו אומר הוא לא נכון.

אביאל 22 במאי 2016

גיל – יש הבדל בין גאון לסיפור הצלחה וטראמפ למרות הכל הוא סיפור הצלחה כי זה נמדד בסופו של דבר בכסף וגם במוניטין העסקי שלו ובשניהם הוא משחק אותה.

כנ״ל לגבי המירוץ שלו, אחד שכולם צחקו עליו זוכה בסוף בהתמודדות על המפלגה הרפובליקנית ומהסקר האחרון הילארי עוקפת אותו רק ב3 אחוזים שזה בגבול סטיית התקן, גם אם הוא לא יהיה נשיא הוא עדיין סיפור הצלחה.

אמיתי 22 במאי 2016

כסף זה לא מדד יחיד להצלחה..גם המוניטין המפוקפק שיש לו.
הריצה שלו והזכייה הכמעט ודאית במועמדות מספרת יותר על
אמריקה מאשר עליו. כמו עם סנדרס

NoOne 22 במאי 2016

שניים מהתומכים הגדולים של טראמפ הם רקס ראיין וטום בריידי.
זה כמו בדיחה , כי טראמפ הוא בדיוק השילוב של שניהם אידיוט ורמאי עם הרבה כסף

מיקיג' 22 במאי 2016

1. שום "שוק" לא עושה את העבודה, לא עשה בעבר, לא יעשה בעתיד. השוק משוכלל עד הגבולות הנורמטיביות של החברה שבה הוא פועל. הוא לא פורץ דרך. רק שינוי הנורמות יאפשר השוואת שכר. אנחנו מתקדמים, עוד לא שם, זה לא קשור לשום שוק.
2. הדיון העוסק בהשוואת שכר גברים לנשים לא נוגע רק למספר שבתלוש. השאלות הרבה יותר עמוקות.

גיל שלי 22 במאי 2016

קבעת קביעה, אולי תאיר את עיני איך טעיתי, במה ההנחה שלי שגויה? תודה גיל

מיקיג' 22 במאי 2016

בייסיקלי, שוק לא משנה מהותית נורמות חברתיות. קשה לי להאיר את עיניך כי אני עדיין לא מצאתי את המלומד שטוען שהשוק כן משנה נורמות כאלה (אני מדבר על שינויים מהותיים, לא בשוליים).

המאבק על השוואת שכר נתפס באופן קצת שונה על פי זרמים שונים במאבק להשוואת השכר. הוא נוגע בין היתר לשאלות כמו האם מושא ההשוואה הוא רק גבר ואישה בעלי תפקיד זהה שעובדים שעות זהות או לא, האם צריך להשוואת על פי תפוקה אולי? על פי הישגים? על פי תרומה לחברה? האם השוואה כלפי מטה של גברים היא עדיפה על פני המצב הקיים? האם יש לאמביציית הנשים להתקדם השפעה? אם כן, מה צריך לעשות עם זה? האם השוואה אמיתית תיתכן בתנאים שבהם עדיין אין שוויוניות בזוגיות (מכל מיני סיבות טכניות או מהותיות)? אם אתה חושב שכן, אז האם אתה מוכן לשלם אותו שכר לאישה שעוזבת ב-16 ולגבר שעוזב ב-21:00, במצב שבו אין חלוקת תפקידים שוויונית בין האבות לאימהות בבית?

אריאל גרייזס 22 במאי 2016

המממ, לגבי הנקודה הראשונה – האם השילוב של שחורים בליגות אמריקאיות הוא לא שינוי כזה? היה פה שוק שהיה צריך את השחקנים האלו כי הם היו טובים וזה הוביל במידה רבה שינוי חברתי, לא?

גיל שלי 22 במאי 2016

התשובה היא כן, אני עושה את זה בחברה שלי. יש אצלי נשים שהולכות הביתה אחרי כולם כל יום, ויש כאלה שיוצאות מוקדם יותר ונשארות עם הילד החולה, אבל כולם נמדדים לפי תפוקה, ומנסיון אישי התפוקה של הנשים בהחלט לא פחות טובה מזו של הגברים.

אריאל גרייזס 22 במאי 2016

העניין הוא שמעט מדי מעסיקים הם כמוך. ויותר מזה, כשל השוק גורם לזה שבגלל הבעיה הזאת מעט מדי נשים נכנסות למקצועות הטכנולוגיים

גיל שלי 22 במאי 2016

בתחום הפארמה המשכורות גבוהות יותר מהטכנולוגיה, והוא בשליטה נשית

אריאל גרייזס 22 במאי 2016

לא הבנתי את הנקודה. זה שיש תחום אחד שבו המצב טוב, לא מוריד מהבעיה במקומות אחרים. יכול להיות שתחום הפארמה הוא כזה שבו השעות הנדרשות הן שונות, שבו המקצוע הנדרש הוא כימיה/ביולוגיה שהם תחומים "נשיים" יותר מבחינת התמהיל של אלו שלומדים אותם.

גיל שלי 22 במאי 2016

הנקודה היא שברגע שנשים מחפשות להרוויח יותר, זה לוקח זמן, וזה לא קורה בהכרח בגלל שהן מקבלות יותר מקומות עבודה בטכנולוגיה למשל, אבל בסוף הן יגיעו למטרה

מיקיג' 22 במאי 2016

לאריאל, השילוב של שחורים בליגות אמריקאיות לא היה קורה בלי שינוי בנורמות שחילחל בארה"ב. לא בכדי אגב, היו קבוצות שהן השילוב היה איטי בהרבה מאשר בקבוצות אחרות. ראה אגב המקרה של שחקניות קולנוע, הביקוש היה קיים מאז ומעולם, פערי השכר קיימים עד היום.

אבל הדוגמה שלך כן מצדיקה ניסוח מחדש ומסוייג של הטענה שלי. השוק לא מחולל נורמות חברתיות אבל יש מקרים שבהם יש לו תרומה, לפעמים משמעותית, לשינוי שקורה מסביב.

לגיל, התשובה שלך היא כן, ותתפלא לשמוע אבל לדעת רבים גם מדידה לפי תפוקה עשויה להיות בלתי הוגנת כלפי נשים במקרים מסויימים. מעבר לזה, התשובות של אחרים משתנות.

גם בתוך הפמיניזם, יש הבדל בין עמדות של פמיניזם ליברלי ופמיניזם תרבותי ו/או רדיקלי. אני לא בקיא בכל הרזולוציות, אבל ברמה הבסיסית, בפמיניזם הרדיקלי (בחלק מתתי הזרמים שלו לכל הפחות) יטענו שבמבנה הפאטירארכלי של חברה, מדידה לפי תפוקה היא פסולה לנוכח העובדה שמלכתחילה יש חוסר איזון אינהרנטי בין האפשרויות שמוענקות לאישה ולגבר. טענה ספציפית יותר, היא, שאישה צריכה לאמץ אמות מידה פאטריארכליות על מנת להשתוות לגברים מבחינת שכר. אני לא אומר מה נכון ומה לא נכון, אני רק אומר שזה לא כל כך פשוט.

אריאל גרייזס 22 במאי 2016

אני לא לגמרי מסכים עם החלק הראשון, אבל לא רואה טעם להתדיין על זה. ג'קי רובינסון נכנס לשחק הרבה לפני מרטין לותר קינג. אבל זאת באמת שאלה של ביצה ותרנגולת.
לא יודע אם הטענה הזאת ייחודית לפמינזם הרדיקלי. אני חושב שמרבית האנשים שרואים בעצמם פמיניסטים יגידו שיש חוסר איזון אינהרנטי באפשרויות.

אביאל 22 במאי 2016

מיקיג' – יש מחקר עם טענה יפה מאוד שמראה איך הגזענות וכך גם פערי שכר הצטמצמו בגלל התאגידים, בחברות בהן יש צורך להניב כמה שיותר תשואה לבעלי המניות, המשמעות לעובדה שאתה לבן, שחור, אסייתי או יהודי אין כבר משמעות, המשמעות היחידה היא התרומה הכספית שאתה יכול לתרום לתאגיד וכך גם לבעלי המניות, כאשר התאגיד הוא יישות לא אנושית אין כבר את המגרעות האנושיות בנוגע לצבע וגזע וכל האלמנטים שהביאו לכך הם אלמנטים של שוק מכולל שדורש יעילות בלבד.

-גיסנו- 22 במאי 2016

מצויין ונכון.

אחד האתגרים שמחכים לב"ש בהמשך הוא התמודדות עם זה שעכשיו בתור קבוצה חזקה, שהורידה את קוף האליפות מהגב, התקשורת והציבור יפסיקו מתישהו לפרגן ויתחילו לחפש רעל מבפנים.

לעלעלעלע 22 במאי 2016

סלח לי שאני לא מתרשם יתר על המידה מלקיחת תואר בליגת העל אחרי שנים של שפיכת סכומים דימיוניים.
גם איזי שרצקי לקח אליפות עם שליש מהתקציב של אלונה (והוא בניגוד לאלונה, הרוויח את הכסף בעצמו) ולא ראיתי כיצד כולם עמדו דום לנוכח יכולות הניהול המופלאות שלו.
ובכלל קשה לי להבין את ההערצה ליכולות ניהול שפירותיהן הן בזבוז כספים מתמיד בשביל לקחת תואר.

מבחינתי, הצלחה ניהולית היא יצירת מועדון רווחי שחי בזכות עצמו ואינו זקוק להזרמת כספים מסיבית בידי הבעלים דבר שנה בשנה.

והעובדה שיש בעלים ששופכים ארגזי כספים ולא מצליחים לקחת תארים (שחר בשנים האחרונות למשל) לא אומרת יותר מדי.

גיל שלי 22 במאי 2016

אתה רציני, לא קראת את כל הכתבות המעריצות על היכולות של איזי? כרגע מאוד קשה להרוויח כסף מקבוצת כדורגל, אפשר להרוויח כסף באמצעות קבוצת כדורגל כמו שטביב עושה, אבל זה לא עושה אותו גאון בעיני, יותר לכיוון המאכער המוצלח.

עמי ג 22 במאי 2016

לפי המודל הזה (שאני מאוד מסכים איתו אגב) המועדון האנגלי הכי מצליח בשנים האחרונות הוא ארסנל של ארסן וונגר.

לקחת תארים עם שפיכת טונות כסף מבחוץ כמו שעושות צ'לסי וסיטי ופס"ז' זו חכמה קטנה.

איציק 22 במאי 2016

ורק לחשוב שאחרי כל הכסף שפס"ז' שפכו, עדיין הם לא הצליחו לקחת אף תואר באנגליה.

אלון 22 במאי 2016

מהניסיון שיש לי ולעוד אנשים שדיברתי איתם. נשים מבקשות פחות כסף מגברים. מראיינים שני מועמדים שווים והגבר מבקש יותר כסף. לפעמים הרבה יותר כסף. המשכורת הרבה פעמים נקבעת לפי מה שאתה מבקש. אם ביקשת 80 אלף, כנראה שלא יציעו לך 100 אלף.
בחברה שאני עובד בה נשים לא עובדות פחות שעות מגברים, גם אם יש להן ילדים.

גיל שלי 22 במאי 2016

ככל שהחברה מסודרת יותר ומקצועית יותר בבניית השכר שלה, זה כמעט לא משנה כמה העובד מבקש בראיון, ובנוסף נשים לומדות לבקש יותר.

אלון 22 במאי 2016

אני עובד בחברה של כמעט 4000 איש. החברה מפרסמת שכר מינימום ומקסימום לכל דרגה וההבדלים גדולים. המשכורת נקבעת לפי השכר האחרון שלך ומה שביקשת. הרווחת 70 וביקשת 80 אז זה מה שתקבל אפילו שאחרים בקבוצה מקבלים 100.

גיל שלי 22 במאי 2016

אין לי מושג באיזה חברה אתה עובד, אבל יש חברות גדולות בארץ שממש לא מקצועיות בתחום, ויש גם הפוכות (קטנות ומקצועיות). בכל מקרה, חברה שמעסיקה עובדים אמורה לקבוע את השכר בהתאם לתקציב שיש לה, בדיקת השכר בתפקיד, ועוד דברים רבים נוספים, אם היא מקצועית היא תשאיר שפיל מאוד קטן שיושפע כתוצאה ממשא ומתן, אלא אם מדובר בטאלנט יוצא דופן.

-גיסנו- 22 במאי 2016

גיל, אני בטוח שאני לא מחדש לך שלפחות בהייטק אנשים יכולים לשבת באותו חדר, לעשות את אותו דבר ולהגיע עם רקע כמעט זהה של לימודים ונסיון תעסוקתי קודם – ועדיין יהיה פער משמעותי ביניהם בשכר.
לפעמים זה יכולת מו"מ, לפעמים זה סתם מזל כי התקבלת לשני מקומות בו זמנית ואתה יכול לבוא בדרישות, לפעמים אתה נואש למצוא כבר עבודה ומוכן להתפשר בדרישות.
אבל זה כבר לא קשור לגברים נשים, זה קשור לזה שתרבותית יש איזה טאבו לדבר על שכר ולעשות השוואות.

Ljos 22 במאי 2016

+1
המידע הא-סימטרי הזה פוגע מאוד בעובדים.

גיל שלי 22 במאי 2016

בהיטק זה מאוד תלוי בתזמון, יש מקצועות שפתאום מבוקשים מאוד ואז מישהו שהגיע שלושה חודשים אחר כך מקבל 10% יותר בשכר, ויש גם את ההיפך. לגבי מידע א סימטרי, היום ברשת יש מספיק מידע עבור העובד כדי לדעת לבקש את הבולפארק המתאים. לאלון, ברור, אם עובד יבקש פחות ממה שהוא שווה, הוא יקבל פחות ממה שהוא שווה, אבל עם הזמן חברה חכמה תדע לתת לו את מה שהוא שווה כדי שלא יברח לחברה אחרת, כך שהפערים שאתה מדבר עליהם יסגרו עם הזמן

אלון 22 במאי 2016

מסכים גיל. זה קרה גם לי. לחברה לפעמים יותר נוח לשמור על מי שהיא מכירה מלהמר על מישהו חדש.
קצת ברחנו ממה שכתבתי בהתחלה שזה נשים מבקשות פחות בראיונות עבודה.

אלון 22 במאי 2016

זה לא בישראל אז אולי זו הסיבה. שמרואיין אומר שהוא ישמח לקבל 80 אז אף אחד לא יציע לו 100. מבחינת החברה אין שום תועלת לתת לו יותר ממה שיהפוך אותו למרוצה.
מהניסיון שלי נשים מבקשות פחות למרות שהם באות עם אותו נסיון, השכלה ועובדות אותם שעות.

גיל שלי 22 במאי 2016

מסכים, תופעה ידועה שעמלתי רבות כדי לתקן אותה במקרה הפרטי של זוגתי. העניין הוא שהשכר ההתחלי הוא רק נקודת התחלה, אחר כך הפערים מתאזנים כתוצאה ממה שהתכתבנו עליו קודם

אלון 22 במאי 2016

זה לא תמיד ככה. הרבה פעמים אתה נתקע קרוב לרמה ממנה התחלת.
האם יכול להיות שהפערים בין גברים לנשים הם גם בגלל נקודת ההתחלה ששונה בין המינים?

גיל שלי 22 במאי 2016

הפערים נובעים מקבעונות של החברה שלנו (חברה במובן society(), וכמובן שנקודת הפתיחה משפיעה, הטענה שלי היא שהתהליך בו הפערים מצטמצמים כבר החל

Shadow 23 במאי 2016

לא יודע אם זה קשור לפה או לא אבל אולי יש מתאם בין רמת התחמנות והיושר של גברים לבין דרישות שכר גבוהות יותר מנשים?

עברו אצלי מעל 1000 עובדים ואני יכול להגיד בוודאות שגברים גנבו ממני הרבה יותר מנשים. הם גם שיקרו יותר ותחמנו יותר.

למעשה אני לא זוכר כמעט מישהי שעבדה אצלי והיתה עסוקה בתחמנות וגנבות.

לכן אני באופן אישי אני מעדיף להעסיק נשים.

נ.ב

תמיד יש אפשרות שהנשים שעבדו אצלי היו יותר מתוחכמות מהגברים ולכן הסתירו את המעשים שלהן טוב יותר :)

אמיתי 23 במאי 2016

באופן כללי נשים הן יותר "בתוך הסקאלה"…
פחות פשע פחות מחלות נפש פחות גאונות.
אין כמעט רוצחות סידרתיות כמו שאין כמעט זוכות
אוסקר על בימוי..

יריב 23 במאי 2016

בפעם האחת שעבדתי בתאגיד רב-לאומי ענק, קיבלתי כשכר (בסיס, היו הרבה תוספות) בדיוק את המספר שנתתי כששאלו אותי על ציפיות.

איציק 22 במאי 2016

סתם שאלה, איך אתה מגדיר פמניזם? האם יש הגדרה שכל הפמניסטיות (הרוב המוחלט) יסכימו עליה, אולי פרט לפמניסטיט היא מי שמחשיבה את עצה פמניסטיט (שגם על זה לא כולם יסכימו)? אני לא בטוח ששתי הנשים הללו למרות הצלחתן רואות את עצמן ככאלו. לכן היתי מעדיף לקרוא את הפוסט הזה כסיפור הצלחה של שתי נשים ללא כל תיוג מסוג זה.

גיל שלי 22 במאי 2016

שאלה טובה איציק, אין לי מושג

-גיסנו- 22 במאי 2016

ההגדרה של פמיניזם, לפחות במקור שלה, היא מאבק באפליה ושוויון זכויות והזדמנויות לנשים.
שזה נובע מהקביעה שנשים יכולות לעשות כל מה שגברים עושים באותה רמת הצלחה אם לא יותר.

לפי ההגדרה הזו, גם אם בלי לשים לב, אלונה ברקת היא האמ-אמא של הפמיניסטיות.

עדי אבני 22 במאי 2016

פמיניזם: שאיפה לשוויון על רקע מגדרי.
הוויכוח הוא על מה יכול להביא לשוויון הזה, המהות נשארת זהה.
פמיניזם ליברלי יטען ששיווין יעשה כשמחינה חוקית יהיה שוויון
פמיניזם רדיקלי יטען שזה לא יעזור עד שלא יעקרו מהשורש את התפיסות הפטריארכליות שמראש יוצרות חוסר שוויון, ולכן "האישי הוא פוליטי"- כל בית הוא חממה ליצירת תנאים חדשים

איציק 22 במאי 2016

גיסינו ועדי, מה שכתבתם יפה ברמה ההצהרתית אך כשמנסים לפרוט את זה, אין מאחורי זה שום דבר שיאפשר תיאור אחיד שיספק את כל הקבוצות הפמניסטיות. יש דברים ינהרנטיים שמפרידים בינם. יש מי שלא רוצה להחשב פמניסטיט ואתם אומרים שהיא כזו, זה כמו להגיד למי שמכריז שהוא לא דתי לקבוצת דתיים כי זה מתאים לכם להגדרות שלכם. יש ויקוחים עד לב השמים האם מישהו שמגדיר את מגדרו נקבלה למרות שנראה כמו גבר איך להתייחס אליו במין זכר אונקבה, לאיזה שירותים הוא צריך להיכנס, ועוד. אבל כשזה מגיע לפמניזם, אתם פתאום מבטלים את ההגדרה העצמית שלהן (אם יש כזו, לא יודע) וקובעים כאן שלו משנה איך אלונה מגדירה את עצמה היא האמ-אמא של הפמניסטיות (הגדרה של גיסנו :-) ). למה לא להשאיר לה את זכות ההגדרה העצמית בנושא זה
יש נשים שרוצות את היחס לנשים ככאלו שלא רוצות שיוויון ורוצות שהגבר יחזר אחריה ושהיא תהיה זו שתכין את האוכל בבית וטוענות שהן הכי פמניסטיות כי הן עושות זאת לא מדרישת בן הזוג כי אם מתוך בחירה ורצון, אחרות לא מגלחות מפשעה ובית שחי עד שגם בן הזוג לא יעשה זאת בשם השיוויון והפמניזם. יש תהום בין שתי הקבוצות הללו אך שתיהן טוענות לפמניזם. בעייתי משהו מבחינת הגדרה (לא מבחינת התנהלות).

עדי אבני 22 במאי 2016

כמו שאמרת נכון, פמיניזם היא אידאולוגיה, וכמו כל אידאולוגיה היא אכן יפה ברמה ההצהרתית ומלאה באי הסכמות כשמגיעים לפרקטיקה.
השוות פמיניזם לדת. התוכל להגיד לי מיהו יהודי? חסרים כאלה שיגידו לי שיש לי נשמה יהודית למרות שאני אתאיסט מוחלט?

לגבי ההגדרה העצמית: רובן המוחלט של אלה שלא ירצו להגדיר עצמן כפמיניסטיות דווקא יסכימו עם ההגדרה הראשונית שלי ויגידו שהן בעד שוויון לנשים. לכן הבעיה היא בכך שההגדרות המתקדמות יותר, או אם תרצה המתנגדים להגדרות המתקדמות יותר קבעו את השיח כך שהוא מתייחס לתופעה הפמיניסטית בכללה ולא לתת-קבוצה בתוך השיח.

ולגבי התהום שלדעתך פעורה בין קבוצות שונות בפמיניזם אני חייב שלא להסכים. אישה יכולה לבחור לעצמה את דרך ההתנהגות המגדרית שלה מבלי שזה ישפיע על זכותה לשוויון. היא יכולה לבחור להיות עקרת בית ויכולה לבחור להיות מנכ"לית של בית השקעות. וזה נכון גם לגבי גברים: גם גבר יכול לרצות לבחור להיות עקר בית או מנכ"ל. הבעיה (ובכלל הבעיה בזוגיות) היא למצוא מי שמתאים לו להיות עם מישהו כמוך, גבר או אישה

איציק 22 במאי 2016

אני מצאתי :-)
לא מבין אותה, אבל מצאתי.

גיסנו 22 במאי 2016

גדלתי בבית של פמיניסטית אל תדאג לי שם :)

סתם הלכתי לפי הגדרה יבשה, בגלל שזה בלתי אפשרי למצוא הגדרה אחת ויחידה. וגם בגלל שכמו שחרדי יגיד שחובשי כיפות הם חצי גויים, יש פמיניסטיות שלא משנה מה את כן עושה – אם את מורידה שיער מהשחי ולא שונאת גברים את לא פמיניסטית אמיתית. וגם בגלל שלרוב האנשים כשתגיד פמיניסטית הן ידמיינו איזה בוץ' עם שפם וקול עמוק שרוצה להיות כמו גבר וזה הפמיניזם האמיתי מבחינתם.
בגלל זה אמרתי בכוונה או לא בכוונה – לא יודע אם אלונה רואה עצמה כפמיניסטית אבל אני משוכנע שהיא נתנה השראה להמוני נשים בארץ, בעצם זה שהיא מיצבה את עצמה בטופ של עולם שנחשב לגברי במיוחד.

איציק 22 במאי 2016

לא גיסנו, אתה משנה גרסאות, אתך לשפיטה מהירה בכיכר העיר עם מיצוי העונש במיידי.
כתבת: אלונה ברקת היא האמ-אמא של הפמיניסטיות.
עכשיו שינית ל: לא יודע אם אלונה רואה עצמה כפמיניסטית אבל אני משוכנע שהיא נתנה השראה להמוני נשים בארץ, בעצם זה שהיא מיצבה את עצמה בטופ של עולם שנחשב לגברי במיוחד.
עם הגרסה השנייה מסכים בהחלט, עם הראשונה ממש לא יודע איך להתייחס אליה. מצפה לבקשת מחילה על אחיזת עיניים ;)

גיסנו 22 במאי 2016

אם תקרא שוב תראה שכתבתי "גם אם בלי לשים לב" שמבחינתי זה כמו לומר שאני לא יודע אם היא רואה עצמה כפמיניסטית.
אני עדיין טוען שלפי ההגדרה הכי פשוטה וישירה של פמיניזם – היא האמ-אמא של הפמיניסטיות בדיוק מהסיבה האחרונה – היא נכנסה לעולם גברי במיוחד, מיצבה את עצמה בטופ שלו ונתנה השראה להמון נשים בארץ שאולי לא האמינו שזה יכול לקרות.

אולי אני צריך לעשות קורס הבעה בכתב, יש לי רושם שיותר מדי רעיונות שלי נאבדים פה :/

איציק 22 במאי 2016

הכל תירוצים, לערוף את ראשך אמרה מלכה לב אדום ;)

גיסנו 22 במאי 2016

המלכה לב אדום – פמיניסטית?

איציק 22 במאי 2016

אולטרס

שלו 23 במאי 2016

פמניזם נבחן בפועלת לא במנהלת המפעל.
במורה לא בשרה.
בלוחמת בגולני לא בטייסת.
יש תקרת זכוכית ובזה נלחמות מנהלת המפעל או הדיקנית של פקולטה.
יש את חוק יציאה לגמלאות שאומר שאישה שפוטרה בגיל 57 תצטרך לחכות במקום חמש שנים לביטוח לאומי, עשר שנים.

סחבק 23 במאי 2016

כמדומני גם שחר לא עשה את ראשית הונו, כי אם התחתן לתוכו.
עצם השיח על של מי הכסף שאלונה שמה על באר שבע, או כל שאר החוכמולוגים שאומרים שאפו להישג של "אלונה ואלי ברקת" (והמהדרין – "אלי ואלונה ברקת") – בעוד שאין להם מושג איך קוראים לאשתו של יענקלה – הוא הבעיה.

ברגע שאין חשד שהכסף לא הגיע ממקום לא כשר – צריך להפסיק לדבר עליו ולבחון את הבעלים על פי מעשיהם והתוצאות בשטח, כל שאר הבבל"ת הוא סתם שוביניזם במסווה של אינטלקט במקרה הטוב, ובמקרה הרע מדובר מיזוגניה במסווה של … בעצם בלי שום מסווה, פשוט מיזוגניה.

גיל שלי 23 במאי 2016

לגמרי

סחבק 24 במאי 2016

http://images.globes.co.il/Images/NewGlobes/Misc/keqq360.gif

מה אתה יודע, בפועל לאשתו של יענקלה יש יותר אחוזי בעלות ממנו במכבי חיפה, ואחיה אוחז ב50% הנותרים.

סחבק 24 במאי 2016

זה נכון ללפני כמה שנים טובות, אבל גם אם זה השתנה מאז, המסר ברור

Comments closed