מוחמד עלי – גיבור בן זמנו

כל אחד הוא בן המקום, והזמן שבו הוא נולד

מה הקשר בכלל בין האיש שטבע את האמרה – גם רפובליקנים קונים נעליים, ובין מי שסרב להתגייס לויאטנם ואיבד את שנות הקריירה החשובות ביותר בשיאו. מה הקשר בין סמל הקונצנזוס לאיש שסימל את המהפיכה?

*

קסיוס קליי זכה במדליית הזהב באולימפיאדת רומא לפני שהמיר את דתו לאסלאם ושינה את שמו למוחמד עלי. שנות השישים התאפינו במאבקם של השחורים בארצות הברית, מאבק שהונהג על ידי מרטין לוטר קינג, אך גם על ידי מלקולם X. עצם העובדה שכיום כולם מכירים באדם הגדול שהלך לעולמו הלילה כמוחמד עלי, מראה רבות על ההצלחה של המאבק. שנים רבות האמריקאים המשיכו לכנות את מוחמד עלי בשמו קסיוס קליי, כמו שגם לקח זמן לקרוא ללו אלסינדור בשם קארים עבדול ג'אבר. היום זה כלל לא נושא, בעידן בו אנחנו עדיין לא זוכרים אם מדובר בבן סהר או בן שהר, כולם מכבדים את זכותם של השניים הראשונים לשמם שבחרו.

בשנות השישים השחורים בארצות הברית היו במאבק לשנות את מסלולה של ספינת ההיסטוריה. כדי לשנות את הכיוון של ספינה כה כבדה, היה צורך בצעדים מאוד חזקים. המחאה של מרטין לוטר קינג והמאבק של מלקולם X, ההליכה של מוחמד עלי כנגד הממסד, בכל הכח, בלי לקחת שבויים, ובלי לחשוב על המחיר האישי.

*

האם קסיוס קליי היה הופך למוחמד עלי גם בשנות השמונים והתשעים של המאה העשרים? האם באמת מייקל ג'ורדן היה כה אגוצנטרי (כנראה שכן), אך השאלה הגדולה יותר היא האם היה צורך בעוד מוחמד עלי כדי להזניק את מאבק השחורים לשוויון מלא?

אין זה פלא שקסיוס קליי החליף את שמו למוחמד עלי בשנות השישים, ובתחילת שנות השבעים לו אלסינדור החליף את שמו לקארים עבדול ג'אבר. לעומת ענקים אלה, היחיד שאני זוכר מהעת החדשה שהחליף את שמו מכריס ג'קסון למחמוד עבדול ראוף היה ספורטאי בקומה נמוכה בהרבה, אך גם ספורטאי שלא השפיע כלל על המאבק.

כנראה שבשנות השמונים לא היה צורך בסיבוב אלים של הספינה, הספיק לספינה שמשהו יזריק דלק למערכת. מייקל ג'ורדן היה האייקון השחור הראשון שהתקבל בקונצנזוס. בתחילת המאה היה את ג'ק ג'ונסון, מתאגרף שחור שזכה לפופולריות רבה (בעיקר באירופה, הוא היה צריך לברוח מארצות הברית). האמריקאי הלבן הממוצע פחד מג'ק ג'ונסון, התייחס אליו כאל פרא שחור. האמריקאי הלבן הממוצע נרתע ממוחמד עלי, שנות דור חלפו עד שנחשב לקונצנזוס בדיעבד. אני זוכר אפילו את עצמי כילד נרתע מהשם מוחמד עלי.

מייקל ג'ורדן כבר היה משהו אחר. השחור שהאמריקאי הלבן הממוצע לא זכר את צבע עורו. האיש שהאמריקאי הלבן הממוצע היה שמח לו הציע נישואין לבתו. ללא הסיבוב של הספינה בשנות השישים, מייקל לא היה כזה בשנות השמונים.

מייקל ג'ורדן התאים לעתו, ומוחמד עלי לזמנו. ההבדל כמובן הוא גדול, ממוחמד עלי נדרש אומץ ענק, ואילו כל מה שמייקל היה צריך הוא להוולד כמייקל ג'ורדן ולרדוף אחר שאיפותיו האישיות באובססיה. אך האם יש הבדל מהותי בהשפעה?

בשנה זאת ברק אובמה ישלים שמונה שנות כהונה, בחירתו כנשיא התאפשרה גם בגלל המאבק האדיר והמחיר האישי של מוחמד עלי, אך גם בזכות הולדתו וגדולתו של מייקל. להיסטוריה לא אכפת כל כך מהמניעים.

אחרון חביב, אחד מספרי הספורט הגדולים שקראתי היה king of the world של דייוויד רמניק, ספר מומלץ ביותר לכל מי שמתעניין בסיפורו של מוחמד עלי.

מוחמד עלי (1942 - 2016)
רגע של עלי

17 Comments

B. Goren 4 ביוני 2016

יפה שהזכרת את ג'ק ג'ונסון. לא רק שהוא שם קץ לעליונות הלבנה בזירה, אלא גם טיפוס מרתק בפני עצמו.

יריב 4 ביוני 2016

אתה זוכר ספורטאים שהתאסלמו בעשורים האחרונים ולא שינו את שמם? אתה חושב שההתאסלמות היא תוצאה של מצב המאבק לזכויות אזרח?

המאבק של הציבור השחור עדיין קיים, והשאלה איך שחקנים מתייחסים אליו עדיין חשובה, גם אם כבר לא מדובר בהליכה לכלא או בסיכון החיים. אגב כך, אני לא רואה את תרומתו של ג'ורדן לקידום מעמד השחורים – אני לא חושב שלפעילותו היתה השפעה על סיכוייו של אובמה (להבדיל מעלי, ראסל או כארים, למשל).

ניצן פלד 5 ביוני 2016

לעובדה שמייקל ג'ורדן היה כל כך פופולרי יש קשר ישיר לכך שברק אובמה נבחר לנשיא, והניתוח של גילי מצביע על הקשר. גם טייגר וודס נמצא על השרשרת הזו.

להגיד שלמייקל ג'ורדן – השחור הראשון שבאמת היה כוכב על בכל בית לבן – אין השפעה על מעמד השחורים זו טעות מאוד מביכה.

Eyal 4 ביוני 2016

ספורט תלוי סטואציה בהחלט שינה את התפיסה לגבי הגזענות באמריקה. כמו שג'סי אוונס וג'ו בראון ייצגו את אמריקה מול הנאצים והצליחו לתת ניצוצות של שינוי ככה גם עלי שהגיע שנלחם במלחמה מאוד שנויה במחלוקת. לזכותו יאמר שהוא לא וויתר בשום שלב ואפילו אימץ את הסטיגמה שדווקא בו, לא מתחנף ולא מתנצל בשום שלב. ספורטאי ובנאדם ענק

gedalia 4 ביוני 2016

סליחה על הבורות, אבל מי זה ג'ו בראון?

גיל שלי 4 ביוני 2016

אולי התכוון לג'ו לואיס?

Eyal 4 ביוני 2016

כמובן שאתם צודקים, טעות שלי(-:

יוסי מהאבטיחים 4 ביוני 2016

לא חושב שיש קשר ישיר בין מייקל ובין אובאמה.
לא היה מייקל, אז היה מישהו אחר פופולרי לא פחות (גם אם שחקן קצת פחות טוב).
עלי, לעומת זאת, הוא סיבה עיקרית לכך שמליוני שחורים יכולים להסתובב ברחוב עם ראש מורם.

רועי מ 4 ביוני 2016

אף פעם לא שינה לי ששמו מוחמד עלי, בטח לא בתור ילד.
בהקשר אחר יצא עכשיו סרט על ג'סי אוונס, מישהו ראה או שמע?

מענין אותי האם מתייחסים שם ליחס המשפיל שחווה כאשר חזר, הוא נאלץ להתחרות בכלבים וסוסים בשביל להרוויח כסף.

הם לא היו טובים יותר, כרגיל באירופה קיבל יחס טוב יותר מאשר בביתו

גם ריי צ'ארלס נודה ממדינתו, רק בשנים האחרונות הפך שירו להימנון של ג'ורג'יה.

אריק 4 ביוני 2016

גם היום יש עוד על מה להאבק.
אסאטה שוקור למשל היא בטופ טן של הטרוריסטים המבוקשים. וכמובן אי השווין ואלימות השוטרים ועוד.
אבל היום כולם דגים שמקסימום עושים איזה מחוות אינסטגרם.

גיל שלי 4 ביוני 2016

ברור שיש על מה להאבק, אך עכשיו מדובר על קצב הספינה, הרבה פחות על כיוונה

יואב דובינסקי 4 ביוני 2016

מוחמד עלי ומלקום אקס היו תלמידיו של אלייז'ה מוחמד ואומת האיסלאם. אקס כמובן לקח את המחאות לכיוון מאוד מיליטנטי ואלים. מרטין לותר קינג היה כומר בפטיסטי שהתנגד לרטוריקה של מלקום אקס או לאלימות במחאות. הרטוריקה של עלי היתה פחות קיצונית משל אקס, אבל גם היה פער בינו לקינג.

יואב 4 ביוני 2016

But there's a shop on the corner that's selling papier mache
Making bullet-proof faces; Charlie Manson, Cassius Clay
"If you want it, boys, get it here, thing"
גם דייויד הגדול כתב עליו

איאן ראש 4 ביוני 2016

מצטער אבל לא התחברתי לפוסט. מוחמד עלי הוא אישיות בספרה אחרת מג'ורדן. לגבי ספורטאי ניתן לקיים דיון. לא הבנתי איך אתה עורך השאווה בכלל? אני מבין בגדול את ההדרגתיות שאתה מנסה להראות דרכם אבל עלי פשוט הכין את השטח עבורם וג'ורדן למשל רק היה צריך למצות את הפוטנציאל שלו. באותה מידה יכלת לכתוב עלי עלי וטייגר וודס, או כל שחור מצליח אחר בכל תחום.

גיל שלי 4 ביוני 2016

אני מסכים לגמרי שמייקל לא מתקרב כלל לעלי כאישיות. הטענה שלי אחרת, שכל אחד מהם פרח בתקופה אחרת ולכן גם אי אפשר להשוות

ניצן פלד 5 ביוני 2016

זה בדיוק מה שגיל עשה.

ג'ורדן לא היה מתאפשר בלי עלי.
ואובמה לא היה מתאפשר בלי השרשרת של עלי-ג'ורדן-וודס (ועוד הרבה חוליות בשרשרת), תהליך בו שחורים הפכו לכוכבי העל הכי גדולים ופופולריים בארה"ב. חלק היו חייבים לעשות את זה בצורה אקטיבית ולהילחם על מעמדם, חלק אחר בשרשרת היה צריך למצות את הפוטנציאל הזה. ההצלחה המסחרית של ג'ורדן היא חלק חשוב בתהליך הזה.

אורי 5 ביוני 2016

טור טוב מאד , ואכן ,הספר של רמניק הוא יצירת מופת

Comments closed