ליגת שוקי ההון – לא כולם יכולים להיות בזוס או פפ

להצלחה דרכים רבות, ואין אחת שטובה מאחרת, פרט לאלה המועתקות במלואן.

וול מארט קנתה את JET.COM בשלושה מליארד ושלוש מאות מליון דולר. יש מי שמעריכים שמדובר בעסקת רכש של מנהל ג'ט, מרק לור. כלומר, וול מארט שלמו על יזם שיקח אותם למחוזות חדשים בתחרות באמזון, וקנו אותו ביותר כסף מכפי שמנצ'סטר יונייטד השקיעה בפוגבה. ואתם חשבתם שמאה עשרים מליון יורו זה מוגזם.

*

האם וול מארט צריכה להלחם באמזון בכלים של אמזון? אני לא בטוח.

נכון, בעוד מחזור מכירות של הרשתות בארצות הברית בכללותו עלה ב8% השנה, המחזור של מכירות באינטרנט עלה ב15% והמחזור של אמזון עלה ב28%, כלומר ברור לכולם שאמזון ממשיכה לנגוס נתחי שוק ענקיים על חשבון השחקנים הקיימים. אמזון הצליחה להוציא כמעט את כל רשתות מכירת הספרים בעולם האמיתי פרט לבארנס אנד נובל, ועכשיו היא מעוללת דברים דומים לרשתות בתחום מכירת מוצרי אלקטרוניקה ומוצרי צריכה באופן כללי.

*

ישנן דרכים רבות להתחרות בכוחות גדולים שממשיכים לנסוק. באיירן מינכן הלכה למשל על הדרך של וולאמרט, היא קנתה את פפ כדי שזה יהפוך את באיירן לברצלונה משוכללת.

מנצ'סטר יונייטד בחרה השנה בדרך הפוכה לחלוטין, היא פנתה לאיש הציני ביותר ביקום, על מנת שזה יקח את היתרונות הגדולים של מנצ'סטר יונייטד (עצמה כלכלית בעיקר) וינצל אותם, בכל דרך בה יבחר, כדי לחזור לצמרת הטבלה האנגלית ובשאיפה אמיתית לחזור לטופ שבטופ, אליפות הפרמייר ליג. מוריניו לא מתיימר להמציא את הכדורגל מחדש כמו פפ, הוא מתיימר רק לדבר אחד, לנצח, זהו, שום דבר אחר לא חשוב.

וול מארט למרות שנה בה עלו המכירות שלה באינטרנט, בחרה בפפ. כלומר, וול מארט לא בוחרת לנצל את היתרונות שלה כרשת הגדולה ביותר בעולם, בעלת מספר החנויות הגדול בעולם ובעקבות כך גם היכולת הטובה ביותר לשלוט בשרשרת הרכישה, שרשרת הרכישה האדירה שהפכה את וולמארט להיות וולמארט. באסטרטגיה של השקעה בJET.COM גם אין התבוננות ביתרון היחסי הגדול ביותר שנותר להם על אמזון, קיומן של חנויות פיסיות בעולם האמיתי. בעצם, וול מארט היא לא מנצ'סטר סיטי שהחתימה את פפ, היא דומה יותר למצב בו מנצ'סטר יונייטד היתה מחתימה את טיטו וילאנובה אילו נשאר בחיים, או מישהו שהוא חסיד שיטת פפ הנמצא באחת המתחרות של ברצלונה, שאין לי מושג מי זה, פטר בוס?

ליברפול לדוגמה מנסה לבנות את התזה שלה באמצעות התזה של קלופ, כלומר היא מנסה לייצר תזה חילופית לזו של פפ.

*

ישנן דרכים רבות להצלחה, הדבר היפה הוא שהצלחה בדרך אחת, דווקא מגבירה את הסיכוי שדרך מתחרה תצליח לא פחות. החכמים יודעים לקחת חלק מהרכיבים בדרך המצליחה, ולייצר דרך מצליחה אחרת, אפשר למשל לראות את הפועל באר שבע שיצרה דרך משלה, תוך העתקת דברים טובים שלמדה ממכבי. מכבי חיפה למשל החליטה להפרד מעקשנות על הדרך הישנה, ונראה כי היא החליטה לעשות העתקה של עקרונות היסוד בשיטת מכבי תל אביב, תוך דגשים שונים על הכיוון, למשל היכולת המוכחת של תור קרלסן היא לא בניהול מועדון, אלא במציאת שחקנים. זו לא העתקה מלאה של הקמת המועדון כפי שג'ורדי בנה במכבי, אלא העתקה של עקרון מתן הכח לאיש מקצוע זר, בדגשים שונים מעט.

*

אני מאמין שוול מארט נוהגת כאן כמו יעקב שחר, היא לא תנסה להעתיק את אמזון, לא מגיעים להיות רשת המכירות הגדולה בעולם כאשר אין לך מושג במכירות. וול מארט תנסה לייצר חלופה משלה, אך עדיין בחרה בלנסות לייצר חזון חדש משלה, ולא בפתרונות טקטיים מצטברים כפי שמנצ'סטר יונייטד עשתה עם מוריניו.

גם התזה וגם האנטי תזה יכולים להצליח, הן בדרך כלל מצליחות בתורות, הדרך הטפשית ביותר לנסות להצליח היא בהעתקה מלאה. תשאלו את מריליון איך הלך להם כשהעתיקו את ג'נסיס.

ימי התום
לאומיות או למות - תומר חרוב

40 Comments

עומרי 21 באוגוסט 2016

מצד אחד, הזרוע הקמעונאית של אמזון לא נבנתה בגלל איזו טכנולוגיה מהפכנית. רק 20 שנה של למידה, השקעות מצטברות של סכום תל ספרתי במיליארדים ואומץ מול וולסטריט. אז נראה סביר שמישהי עם המשאבים של וול מארט תהיה מסוגלת לשחזר משהו מזה.

מצד שני, אם אין עמוד שדרה טכנולוגי אחד עליו אז גם אי אפשר לתלות גדולות ונצורות בסטארט אפ, ואפילו במנהל-על. למעשה, העבודה שלו הרבה יותר מסובכת מזו שהייתה לבזוס. הוא צריך להתחרות במתחרה הכי מיומן בהיסטוריה התאגידית של ארה"ב.

אגב גוגל מנסה לעשות משהו דומה מול AWS והסיכוי שלה להצליח אולי עוד יותר קטן

גיל שלי 21 באוגוסט 2016

להתחרות בבזוס בלהיות בזוס זה הדבר הכי חסר סיכוי שיש, מדובר באיש החזון הגדול ביותר בביזנס האמריקאי בתקופה שלו לפחות. הוא הראשון להבין שקניה באינטרנט זה רק עוד סוג של תוכן אינטרנטי.

צביקה פחחות 21 באוגוסט 2016

קיומן של חנויות*

יניר 21 באוגוסט 2016

כפי שכתבת לוול מארט יש שלושה יתרונות עיקריים מובהקים- שליטה טוטאלית בשרשרת האספקה עד לרמת לול התרנגולות שממנו יקנו ביצים רק אם יעמוד בתקנות וול- מארט ,פריסה כלל ארצית הכי טובה שיש ומותג על. ברור לי שהחיבור עם החברה החדשה שנקנתה יגרום לשינויים ב DNA של וול מארט כדי למקסם את הסינרגיה ולא סתם חיבור בין חברות.
אמזון היא חברה עם שיעורי רווחיות קטנים מאד ומכפיל שווי של 3 ספרות כלומר תלויה בגידול ובהגדלת נתחי שוק.
לדעתי הם נתקלים בפעם הראשונה בגורם שהוא מפלצת להבדיל מתחומי שווק הספרים והאלקטרוניקה שהם פעילים בו עד כה.
לתרגם את המכירות שלהם לרווח יהיה לא קל ובתחום של וול- מארט יהיה להם קשה יותר.
בקיצור , אני משוכנע שג'ף בזוס קצת מוטרד עכשיו

עומרי 21 באוגוסט 2016

הפריסה הכלל-ארצית של וולמארט היא אדירה. אבל עבור מספר גדל תמידית של אמריקאים הפריסה הכי טובה היא פשוט לשבת ולהזמין במחשב.
גם על ההבדלים בחוזק המותג אין מה להתעכב יותר מדי, אמזון=יעד מס' 1 של כמעט כל נון-פוד אפשרי, ובדרך לשם גם באוכל.

לאמזון יש תזרים תפעולי של קרוב ל-13 מיליארד דולר לשנה ותזרים חופשי של כ-8 מיליארד. מכפיל 28 על OCF לחברה שצומחת 30% בשורה העליונה זה לא זול אבל לא סיבה לכותרת. החברה משלמת לספקים בשוטף+93 יום בממוצע, כמעט פי שלוש מוול-מארט. זה מיליארדי דולרים שמושאלים לה בחינם איפשרו לה לעשות השקעות פנימיות כל כך מאסיביות במשך יותר מעשור עם חוב נטו מינימלי ובלי חס וחלילה דילולים.

רווח נקי במקרה של פלטפורמה כל כך חזקה כמו אמזון זה פשוט אומר שתרמת כסף למיסים במקום להשקיע חזרה בעסק בהחזרים מאוד גבוהים על ההשקעה

יניר 21 באוגוסט 2016

לדעתי יש הבדל בין חנות שעיקרה מכירת מזון לחנות של דברי אלקטרוניקה ,ספרים ונון פוד. הפריסה של וול מארט בהיבט הזה היא יתרון עצום.
יש גבול לצמיחה ולא בטוח שאמזון תוכל הגיע לשיעורי רווחיות גבוהים שיצדיקו שער מניה כזה. כמו כן יש תקופות שבעלי מניות נותנים תמחור עודף לחברה שמחלקת דיוידנדים
החברה גובה עמלות נמוכות מהספקים על שירותיה וברגע שזה ישתנה על מנת להגדיל את הרווח גם תנאי האשראי ישתנו

Lord Anthony 21 באוגוסט 2016

הפריסה של וולמארט היא דבר שנעשה פחות ופחות רלוונטי.
וולמארט פרושים בעיקר על בסיס חנויות גדולות שממוקמות בפאור סנטרים בפאתי הערים.
במצב שהפרברים היו האידיאל האמריקאי, ותנועת האוכלוסייה העיקרית היתה ממרכזי הערים החוצה אל הפרברים, אז למרכזי הקניות האלו היה תפקיד חשוב, אבל במציאות של השנים האחרונות שבה מתחילה להתרחש, באופן משמעותי, חזרה אל מרכזי הערים הפריסה הזאת מאבדת מהחשיבות שלה.

יניב פרנקו 21 באוגוסט 2016

אתה צודק לגמרי ואני רק אוסיף, בארה"ב יש היגיון שבו ההארד דיסקאונט נעשה מחוץ לעיר – בהפרשים הנד"לניים אפשר לייצר את המרווח שמאפשר לקניה מחוץ לעיר להיות מאוד זולה ועל זה וולמארט חיה (וזה המודל שהיה לגולדהאר).
בישראל להשוואה שבה יש שופרסל דיל בעזריאלי זה לא רלוונטי.

יניר 21 באוגוסט 2016

במזון יש ענין של טריות וזמן אספקה ללקוח. בוא נסכם שבמקומות שיש לוול מארט פריסה של סניפים שיכולים להוות סוג של מחסן קדמי יהיה קשה לאמזון להתחרות.
במרכזי הערים יהיה לוול מארט יותר קשה אבל הלוגיסטיקה תהיה מסובכת לאמזון באותה מידה

יניב פרנקו 21 באוגוסט 2016

לא מדויק – בגלל שוולמארט היא גם סופר פיסי וגם דיגיטלי – היא תצטרך לשמור על המחרה זהה לסניפים וגם על תפעול הסניפים שכנראה יעלה כי חלק מהצרכנים שהלכו לסניף יקנו ברשת – עדיין היא תצטרך להחזיק את הסניפים הפיסיים.
אמזון יכולה לבנות מערכת של מרלו"ג דיגיטלי – אוטומטי מלא ולמקם אותו בלוקיישנים נוחים.

עומרי 21 באוגוסט 2016

וול מארט עצמה אמנם שמה דגש על מזון בשנים האחרונות אבל היסטורית לא התבססה ולא התמחתה במזון. בכל מה שאינו מזון הם מדממים מול אמזון ובמזון הם מדממים מול קוסטקו, באזורים בהם קוסטקו פועלת. בנוסף יש רשתות היי אנד שעושות עבודה מעולה.

האמריקאי עוד נמצא בחיתולי המעבר למזון ברשת אבל בבריטניה למשל זה כבר במיינסטרים.

עומרי 21 באוגוסט 2016

לגבי הגבול לצמיחה – ברור שיש גבול. אבל כיום, לאחר עשור של בום אדיר, המכירות הקמעונאיות ברשת הן עדיין פחות מ-10% מהעוגה!
כפי שגיל ציין, אמזון לוקחת נתחי שוק. ב-2011 אמזון הרי הייתה כבר כוח אדיר בקמעונאות וברשת בפרט. בחמש השנים שחלפו היא לקחה 60-70% מצמיחת השוק. ככה שיש פה עוד מהלך ארוך ארוך של צמיחה ברמת ודאות די גבוהה.
זה שהיא תכריע את הרשתות הפיזיות בכל מה שאינו מזון זו כבר קלישאה. זה כבר בכיס שלה.
הפוקוס הנוכחי הוא להכריע את פלטפורמות המסחר האחרות בארה"ב – איביי למשל נראית די אבודה מאז שאמזון פתחו את הפלטפורמה לסוחרי צד ג'.

יניב פרנקו 21 באוגוסט 2016

מצד שני והרי אין ויכוח שאמזון היא כוח ענק ברשת. אבל בעולם המזון יש משמעות אדירה לגודל הנוכחי.
אני לא רואה את פרוקטר נותנת לאמזון מחירים שמתקרבים בכלל לכוח הקניה של וולמארט.

אם וולמארט הולכת למגרש של אמזון היא תפסיד אבל במגרש שלה (כח סחר בעולם הFMCG הקלאסי) יש לה כמה שפנים חזקים בכובע

עומרי 21 באוגוסט 2016

אמזון היא אימפריית מוצרי תינוקות, למשל. וכאמור יש לה אורך נשימה של עשרות מיליארדי דולרים.
הנה מאמר מעולה (מבלוג יוצא מגדר הרגיל) לגבי הפרוקטר אנד גמבלס והעולם החדש – https://stratechery.com/2016/dollar-shave-club-and-the-disruption-of-everything/

יניב פרנקו 21 באוגוסט 2016

דווקא הדוגמא הזו ממחישה את כמה המצב בעולם מוצרי הסופרמרקט הקלאסיים שבו ליצרנים יש משקל עצום בתוצאות הקרבות בין קמעונאים.
ליצרנים יש אינטרס להחליש מעט את וולמארט אבל הפחד מאמזון ישתק אותם.
אמזון משנה סדרי עולם בקטגוריות וליצרנים הגדולים לא יהיה אינטרס לחבור אליה למהפכות.
הכיסים שלה עמוקים אבל מלחמות צריך לבחור.

עומרי 21 באוגוסט 2016

מותגי פרימיום באופנה וציוד ספורט הם היחידים שעושים לאמזון צרות מבלי שלאמזון יש תשובה. כמעט ולא ניתן למצוא דגמים עדכניים של נייקי באמזון. זו חלק מהסיבה שרשתות ספורט ומחנאות ישרדו עוד זמן רב.

עומרי (ירוק) 21 באוגוסט 2016

זה כולל את זאפוס?

עומרי 21 באוגוסט 2016

למיטב ידיעתי כן, קריאה מעניינת בנושא העתיד של רשתות ציוד ספורט: http://www.punchcardresearch.com/hibbett-sports-a-bricks-and-mortar-winner-in-retail/

עדי אבני 21 באוגוסט 2016

פוגזי של מריליון הוא מתחרה על התקליט אהוב עליי בכל הזמנים

ניינר / ווריור 21 באוגוסט 2016

פוגאזי באמת אלבום מעולה אבל כל השאר די דרעק

גיל שלי 21 באוגוסט 2016

ככה זה כשמעתיקים בלי דעה עצמאית

אלון 21 באוגוסט 2016

אמזון גם חיסלו את החנויות ספורט.

יניב פרנקו 21 באוגוסט 2016

ובישראל סגרו החודש את סיטון . ולמה ? כי אין היגיון במודל הארד סייל קשוח שבו הקניה ברשת זולה מהקניה בחנות.
וול מארט שכבר לא הכי הכי זולה (רק הכי זולה בפער לא גדול) מהאחרים לא תוכל לבנות מודל שבו גם מספקים לצרכן את המשלוח הביתה, גם מלקטים עבורו וגם נוסעים במקומו הביתה.
קמעונאות מזון ברשת היא מוגבלת מאוד לפלח שחווית השירות חשובה לו יותר מהמחיר הנמוך ביותר – אנטי וולמארט בהגדרה.

אם הכוונה של וולמארט להתחרות באמזון בתחומי הליבה של וולמארט – אני לא רואה בו מודל, ואם זו תחרות בתחומי הליבה של אמזון.
של קמעונאי מזון חמושים ביזם חיצוני.
אני לא רואה סיבה שבזוס יהיה מאוד מוטרד (רק טיפה מוטרד, הם בכל זאת וולמארט).

אנונימוס 21 באוגוסט 2016

סיטון לא היו יותר זולים מאשר קניה בחנות

יניב פרנקו 22 באוגוסט 2016

ההבטחה הייתה למחירים זולים. סיטונאיים.
הם לא עמדו בזה בגלל המודל התפעולי וכוח קנייה חלש

yaron 21 באוגוסט 2016

הרבה חברות קונות חברות בשביל ההון האנושי. מדובר בקניות במאות מיליונים עבור צוות של עשרות מפתחי על, זה לא המקרה כאן. וולמארט לא שילמו שלושה מיליארד בשביל אדם אחד.
היתרון הגדול של וולמארט יהיה בשילוב בין רכישה אונליין והחזרה/החלפה בסניף פיזי, כאן תבוא הפריסה של וולמארט לידי ביטוי ומיקסום.
חשוב גם לזכור שהצמיחה האדירה של אמאזון בשנים האחרונות היא בזכות חטיבת השרתים.

אמיתי 21 באוגוסט 2016

צודק פעמיים. עד שאמזון יקבלו אישור לדרונס שלהם ייקח המון זמן והשרתים זה הרווח המשמעותי שלהם אם יש להם רווח באיזה רבעון בכלל..

מאנו 21 באוגוסט 2016

רק לרקורד – ריץ' וג'ורדי לא המציאו כלום, אלא העתיקו בעצמם מעשרות מועדונים באירופה.

יואב 21 באוגוסט 2016

למה שנמציא משהו בכדורגל? מי אנחנו בכלל?
ואם להעתיק, אז מהטובים ביותר.

אנדר 21 באוגוסט 2016

בתור מי שלא מבין בתחומים האלו אני נהנה ממש ומתפעל לקרוא ולשבור את הראש בניסיון להבין את השיח שמתפתח. מה שכן, אם אפשר יהיה במחילה להנגיש קצת יותר, אשמח

גיל שלי 21 באוגוסט 2016

אשמח, תכוון אותי קצת

אנדר 21 באוגוסט 2016

תודה. טוב את מה שהיה חסר לי מהפוסט השלמתי בתגובות, אבל אשמח אם תוכל להסביר לי מספר דברים.

א. תוכל להסביר לי את התגובה הזו? (עמרי, מתוך שרשור מס' 3) לאמזון יש תזרים תפעולי של קרוב ל-13 מיליארד דולר לשנה ותזרים חופשי של כ-8 מיליארד. מכפיל 28 על OCF לחברה שצומחת 30% בשורה העליונה זה לא זול אבל לא סיבה לכותרת. החברה משלמת לספקים בשוטף+93 יום בממוצע, כמעט פי שלוש מוול-מארט. זה מיליארדי דולרים שמושאלים לה בחינם איפשרו לה לעשות השקעות פנימיות כל כך מאסיביות במשך יותר מעשור עם חוב נטו מינימלי ובלי חס וחלילה דילולים.

רווח נקי במקרה של פלטפורמה כל כך חזקה כמו אמזון זה פשוט אומר שתרמת כסף למיסים במקום להשקיע חזרה בעסק בהחזרים מאוד גבוהים על ההשקעה
ב. לפי תגובתו של פרנקו (6) אני מבין שאמזון היא סוג של מתווך בין מוכר לקונה? (או שאני ממש טועה בפירוש המונח 'קמעונאי מזון חמושים ביזם חיצוני') כי ניסיתי להבין איך בדיוק עובדת אמזון (גם הלכתי לויקיפדיה) ולא ממש מצאתי תשובה

עם ובלי קשר, מצאתי פרסום של דה-מרקר אודות תחקיר מעניין של כתב בי.בי.סי מ2013 על תנאי העובדים הזמניים באמזון. שווה קריאה, מעניין מה השתנה מאז אם בכלל
http://www.themarker.com/markerweek/1.2183533

גיל שלי 22 באוגוסט 2016

לגבי א. עמרי מנסה להסביר משהו כזה. אמזון היא חברה לא מרוויחה מאחר והיא בוחרת לא להרוויח. אילו היתה בוחר ת אחרת יש לה את כל הכלים להרוויח המון. אצל אפל לדוגמה כל הרווחים נצברים מחוץ לארצות הברית, ולא מחולקים כדיבידנד. אפל לקחה הלוואה ענקית וקנתה מניות מידי בעלי המניות. אמזון בוחרת לקחת את הרווח הרעיוני ולהשקיע אותו חזרה בפעילות של החברה, השקעות זו נושאת תשואה הרבה יותר טובה עבור בעלי המניות. הסיבה, אין מה לעשות עם הכסף היום.
לגבי ב. אמזון פועלת בהרבה דרכים, היא לפעמים פלטפורמה המחברת בין חנויות ובין לקוחות קצה, היא לפעמים החנות עצמה, היא חברת מדיה,מספקת שרתים בענן ועוד.
לעניין תנאי העבודה שם אני לא יודע מספיק. יש להם פעילות בישראל וכאן תנאי העבודה תחרותיים בהשוואה לנעשה בישראל.

עומרי 22 באוגוסט 2016

בול

לגבי השוטף+93: קמעונאיות יעילות ומצליחות נהנות בדרך כלל מ-"מינוף" על הספקים. הספק מספק סחורה, החברה מוכרת את הסחורה לצרכן והכסף מתקבל אצלה מיד אבל הספק מקבל את כספו רק לאחר תקופה מסוימת. אצל אמזון התקופה הזו גדולה כמעט פי-3 מוול-מארט, שבעצמה נחשבת מאוד מוצלחת במישור הזה.
זה אומר שלאמזון יש בכל רגע נתון כסף "צף", מיליארדי דולרים שאינם שלה אך יכולים לשמש אותה להשקעות בעסק, זאת בהנחה שהפלטפורמה יציבה וניתן לחזות בוודאות גבוהה שצרכנים ימשיכו לקנות וספקים ימשיכו לספק.

אנדר 22 באוגוסט 2016

מרתק. תודה רבה לשניכם

Drazick 22 באוגוסט 2016

גיל, תוכל להתייחס לאמירה שלך לגבי היות ג'ף בזוס איש העסקים בעל החזון הגדול של דורו?
מה גורם לך לחשוב ככה מלבד השורה התחתונה שנקראת אמאזון?
כלומר איזה מהלכים טקטיים ואסטרטגיים הוא עשה שזיכו אותו במחמאה?

גיל שלי 22 באוגוסט 2016

לטעמי כמובן. האיש הבין כשהאינטרנט היה בחיתולים ממש, את מה שרבים עדיין לא מבינים כיום. הדוגמה שאני נותן לרבים היא שכאשר סטארט אפ ישראלי היה מגייס כסף בסוף שנות התשעים של המאה הקודמת, הוא היה אומר בזלזול שהם לא אמזון, הם אינטרנט אמיתי.
בזוס הבין שקניות באינטרנט זה תוכן, הוא בנה את כל המעצמה שלו על מכירת ספרים באינטרנט תחילה, אך תוך הבנה שזהו רק הצעד הראשון. גם הבחירה בספר, מוצר שאין שום צורך לראות אותו לפני שאתה מקבל, כמוצר הראשון למכירה באינטרנט, היה גאוני.
בזוס בנה את המעצמה שלו שלב אחר שלב, תוך השקעת הכסף המתקבל בשלב הבא של בניית המעצמה, וכיום אמזון נמצאת בדיוק בכל מקום בו אפשר לעשות כסף מהאינטרנט, לכן בעיני הוא איש החזון החכם ביותר בתקופתו.

מאשקה 24 באוגוסט 2016

צפיתי בך בתוכנית " מגרש פתוח" היום 24.8 , והאזנתי לכל מילה
היה מקסים – תודה לך

עומרי 2 בספטמבר 2016

עוד תעשייה קטנה, פדקס, UPS, DHL מקבלת בימים אלו את תחילתו של שקשוק רציני מאמזון

http://www.bloomberg.com/features/2016-amazon-delivery/

Comments closed