ליגת האלופות, אולי צריך לחזור לגביע?

הצעה לגביע אלופות חדש, שילוב בין ליגה וגביע.

שלב הבתים נפתח היום בצ'מפיונס ליג. בארצות הברית מובן ומקובל שכדי לקיים ליגה סבירה כדאי שרמת ההכנסות וההוצאות של קבוצות יהיו באותו אזור חיוג. ההבדל בין ליגה לגביע הוא פשוט, כאשר קיימים הפרשי תקציב גדולים מדי, הם מקבלים ביטוי באופן חד חד ערכי בליגה, בעוד בגביע אנחנו נקבל הפתעות מדהימות. זו הסיבה שבליגות המקצועניות בארצות הברית נמצא קבוצות בעלות תקציבים מסדרי גודל דומה, ואילו הקולג'ים בכדורסל לדוגמה, מוכרעים בשיטת גביע, שכן בכל שיטה אחרת לא באמת היינו מוצאים עניין בליגה שכוללת את דיוק מצד אחד ואת הארוורד בצד השני.

*

בצ'מפיונס ליג כמו בליגה הספרדית למשל, אנחנו בהחלט מוצאים ליגות בהן הפרשי התקציב הם עצומים. כיום בפרמייר ליג לדוגמה, בגלל הסכם השידורים הענק, הפרשי התקציב הרבה פחות משמעותיים. חלוקת ההכנסות בפרמייר ליג מזכויות השידור הופכות להיות משמעותיות הרבה יותר בצמצום הפערים מאחר והחלק היחסי של ההכנסות הכוללות המשוייך לשידורים הופך להיות גדול הרבה יותר. כבר בעונת 2014/2015 53% מהתקציב בפרמייר ליג התבסס על זכויות השידור, ולאור הקפיצה הגדולה הצפויה בשנה הבאה עם חוזה השידורים החדש, החלק היחסי המשויך לזכויות השידור רק ילך ויגדל, וכך התקציבים עוד ילכו ויתקרבו באופן יחסי.

%d7%92%d7%a8%d7%a3

החלק הירוק הכהה הוא הכנסות הליגה האנגלית מזכויות שידור ב2014/2015

יש כאן גלגל שמזין את עצמו, ככל שהליגה יותר תחרותית, הכנסות השידור הזרות גדולות יותר, וכך הליגה נהיית תחרותית יותר שכן התקציבים מתקרבים, להלן גרף ההכנסות של הטופ 5 בליגות האירופיות, שימו לב להכנסות הליגה האנגלית.

%d7%9c%d7%99%d7%92%d7%94

*

יש כאן תהליך נוסף. ההכנסות של ריאל מדריד בשנת 2015 היו למעלה מ500 מליון יורו, ברצלונה שזכתה בליגת האלופות באותה שנה הרוויחה כתוצאה מהזכיה בליגת האלופות כ60 מליון יורו, כלומר בעוד שבעבר הכנסות ליגת האלופות היו קריטיות כחלק מסך ההכנסות הכולל לשנה, כיום גם כשקבוצה גדולה זוכה, מדובר רק בכעשרה אחוז מסך ההכנסות השנתיות, וההכנסות של ליגת האלופות תלויות גם בשלב בו הקבוצה נושרת מהליגה.

כאשר אנו מקיימים ליגה בה משחק קבוצה כמו ריאל מדריד או ברצלונה, או הקבוצות האנגליות, וכן יובנטוס ובאיירן, קבוצות עם תקציב שנתי העולה על 500 מליון יורו השנה, בעוד הן מתמודדות מול קבוצות בסדר הגודל של מכבי תל אביב בעלת תקציב של כ20 מליון יורו, או אפילו קבוצה כמו סלטיק אם תקציב של 70 מליון יורו, אנו מקיימים בהגדרה שלב בתים בו התוצאות פחות או יותר ידועות מראש. הסיבה שהקבוצות הקטנות ימשיכו להשתתף בליגת האלופות היא פוליטית, כדי להבחר לנשיאות וופ"א צריך תמיכה של כמה שיותר מדינות הבוחרות את נשיאות הגוף, ובבחירות הקול של דנמרק ואנגליה הוא קול זהה. אולם, ככל שליגת האלופות תשאר במתכונת בה שלב הבתים נשאר בעל עניין פחות, אנו נראה את גרף ההכנסות כתוצאה מכך עולה בקצב נמוך בהרבה לעומת קצב ההכנסות של הליגה האנגלית.

מכאן יגזר תהליך אחד, לקבוצות הגדולות ביבשת ליגת האלופות לא תתקרב למקום של הגשמת פוטנציאל ההכנסות. מדובר אמנם בהכנסות עודפות על הכנסות הליגה שכן מדובר בעוד משחקים, אולם בהדרגה ההפסד הצפוי מאי יצירת מפעל של הליגות הגדולות לבדן יהיה גדול מדי מכדי לוותר עליו, ואז הקבוצות הגדולות יחפשו לייצר מפעל חילופי.

*

ההצעה שלי לפתרון היא פשוטה, כאמור ליגה צריכה להיות ליגה בה תקציבי הקבוצות המשתתפות קרובים מספיק. בגביע אנחנו מכירים את ההפתעות הענקיות, מכאן ששילוב של שיטת ליגה וגביע יכול ליצר עניין גדול יותר.

אם ניקח 16 קבוצות מארבע הליגות הגדולות באירופה ונעשה להם שלב בתים משלהן, בו שמונה הראשונות יעלו לשלב הבא, וכן נייצר רמת ביניים בה ישתתפו 16 הקבוצות הבאות, ומשלב הבתים שלהן יעלו ארבע קבוצות לשלב הבא, וכן ניקח את 16 הקבוצות הבאות ושוב ניקח מהן ארבע זוכות לעלות לשלב הבא, נייצר שלבי בתים מעניינים הרבה יותר. ההצעה שלי היא שגם קבוצות הרמות הנמוכות יחולקו על בסיס גיאורגפי.

מכאן נעשה שלב גביע, שמונה המדורגות העליונות יתארחו למשחק מכריע אצל שמונה הקבוצות מהדירוג הנמוך יותר, בשלב גביע שכזה יתכן ונראה הפתעות.

לאחר מכן אפשר להמשיך בשיטת משחק אחד לרבע, חצי וגמר, או אפילו לעשות משחק כפול כנהוג היום.

בהצעה זו, הכנסות השידור יהיו גדולות בהרבה, וכמובן הכנסות השידור מכל הרמות אמורות להתחלק בין כל הקבוצות המשתתפות. סביר להניח ששלב בתים של הליגות החזקות ימכר לבדו בסכומים העולים כיום על הסכומים המשולמים לשלב הבתים בצ'מפיונס ליג כולו. העניין יהיה גדול בהרבה שכן בשלב הגביע ניתן להניח שאחת לפחות מהקבוצות המדורגות נמוך יותר יפתיעו את הגדלות. הקבוצות הקטנות לא יפסידו יותר מדי, שכן גם כיום הן מארחות מקסימום שתי קבוצות ענק בשלב הבתים, בדרך כלל קבוצת ענק אחת, וקיימת אפשרות לא לאחר כלל. לפי ההצעה שלי שמונה קבוצות מרמת הביניים יזכו לארח קבוצות ענק למשחק אחד, והרבה יותר קבוצות מהרמות הנמוכות ישתתפו בשלב בתים, ויהנו מהכנסות השידור הכוללות, לכן ההצעה מתאימה גם לאינטרס של הליגות הקטנות.

מה דעתכם?

היום בשעה 17:40 פחות או יותר, אני מדבר בדיוק על זה במגרש פתוח.

רציתי בהזדמנות זו להודות לדני פורת מאתר ספורט 5 על עזרתו בפוסט זה.

 

 

זה לא פוסט על כדורגל
גם שמחה וגם לאיד - תומר חרוב

89 Comments

בילבו באגינס 13 בספטמבר 2016

שכחת דבר אחד , ליגת אלופות זה לא רק כסף , זה יוקרה זה הליגה הכי יוקרתית בעולם , הרבה קבוצות מחשיבות זכייה בצ'מפיונס מעל אליפות.
זה ליגה עם מסורת של כמה עשרות שנה , קבוצות לא יוותרו עליה בקלות. מעבר לזה , אני לא חושב שלצורך הענין 4 קבוצות מארבע מדינות יהפכו את הליגה ליותר אטרקטיבית, הענין שליגת האלופות מייצרת נובע הרבה מהעובדה שלהרבה מדינות יש חלק במפעל. ברגע שלקבוצה שלך אין אפשרות תיאורטית להשתתף במפעל זה מוריד מרמת הענין בו ( עיין ערך קופה אמריקה) . אם סלטיק לא הייתה משתתפת במפעל אולי הרמה הייתה עולה קצת אבל הרבה סקוטים היו מפסיקים להתעניין .

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

היא כן משתתפת, רק במקום בשלב בתים בו היא מוגרלת עם הגדולות, היא תשתתף בשלב בתים בו יש לה סיכוי להתקדם, לא רואה את הבעיה. לגבי היוקרה, הכסף מניע הכל. בקצב הזה מעודדים את הגדולות לייצר חלופה רווחית יותר, שתהיה יוקרתית לא פחות, ופשוט להתנתק מוופא, וופא ופיפא לא יעזו לעשות גביע עולמי או יורו בלי הגדולות.

Lord Anthony 13 בספטמבר 2016

במציאות שבה מנצ'סר יונייטד רושמת הכנסות כמעט זהות לאלו של ריאל מדריד החשיבות של ליגת האלופות כמקור הכנסה הולכת ויורדת.
אם המפעלים ימשיכו להתפתח כפי שהם מתפחים היום אז עוד מספר שנים לא גדול הליגה האנגלית תהייה המפעל האירופאי החשוב ביותר.

no propaganda 13 בספטמבר 2016

היונייטד מרוויחה המון אבל אם לא תגיע לליגת האלופות במשך 5 שנים רצופות נניח אז היא תתחיל להרוויח משמעותית פחות. לא סתם החוזה עם אדידס יורד פי 3 על אי הגעה לליגת האלופות.

Lord Anthony 13 בספטמבר 2016

אם יונייטד תהפוך לליברפול, אז בוודאי שהיכולת שלה לייצר הכנסות תיפגע, אבל לדעתי פחות בגלל אי ההשתפות בליגת האלופות אלא יותר מכיוון שהיא תהייה לא רלוונטית במאבקי הצמרת בליגה האנגלית.
המקרה של מנצ'סטר יונייטד ממחיש בצורה המשמעותית ביותר את התחזקות הליגה האנגלית אל מול הכדורגל האירופי, והיכולת מבחינה כלכלית למנף את הכוח של הליגה האנגלית ככל הנראה יותר משמעותית מאשר התבססות על ליגת האלופות.
אני לא פוסל את זה שאם הסכמי זכויות השידור של הליגה האנגלית ימשיכו לגדול בקצב הנוכחי אז אחרי ההסכם הבא הקבוצות האנגליות יתחילו להתייחס לליגת האלופות כמו שהן מתייחסות היום לליגה האירופית.

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

מסכים לגמרי עם הלורד המכובד

אריק 13 בספטמבר 2016

דבר עם האוהד האנגלי הממוצע. זה מזמן כך. לא מכיר הרבה שתבקש מהם לבחור תואר שבו הקבוצה שלהם תזכה ויעדיפו את האלופות. מפעל משעמם. כבר הרבה שנים שאני לא רואה משחקים עד ולפעמים כולל הרבע גמר או החצי גמר. ומי שיגיד שזה בגלל חוסר ההצלחה אז התשובה שלי תהיה שרב אוהדי הפרמייר ליד גם יעדיפו לראות את אברטון -לסטר על ברסה נגד נאפולי. המוצר פשוט הרבה הרבה יותר מוצלח.

עורב סגול 13 בספטמבר 2016

מאחר ובשום קונסטלציה מכבי ת"א או סלטיק לא יהיו קונטדריות הייתי לוקח רעיון מה NFL, ומוסיף שני משחקים בשלב הבתים בין קבוצות בבתים שונים באותו דרג. גם תוסיף עניין כשבכל מחזור יהיה לך משחק ברמה של ברצלונה נגד סיטי וגם לקבוצות הקטנות יהיו משחקים שלא יהיו בהם רק בשר תותחים.

אסף יאנקו 13 בספטמבר 2016

מעניין מאוד

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

רעיון מעולה

יאיר אלון 13 בספטמבר 2016

מסקרן.. זאת אומרת שבתום ששת המחזורים נפגשים עם מקבילת דירוג מבית אחת והניקוד שצברת במשחק נכנס לדירוג של הבית הפנימי שלך?

יאיר אלון 13 בספטמבר 2016

מבית אחת=מבית אחר

עורב סגול 13 בספטמבר 2016

לא חייב בתום ששת המחזורים. אפשר לפרוס אותם במהלך כל שלב הבתים כדי ליצור עניין בכל שבוע

אסף יאנקו 13 בספטמבר 2016

אתה למעשה יוצר ליגת אלופות קטנה יותר – של 16 קבוצות – שהיא תהיה מאוד מותחת. הליגות האחרות לעומת זאת יעניינו כמו הליגה האירופית, אולי קצת יותר.
גם לא הגיוני שקבוצות מהליגות החלשות יותר (לא מה16 החזקות) יעלו לנוקאאוט וקבוצות חזקות לא. זה מזכיר למעשה את מסלול האלופות של פלטיני – רק ששם יש הגיון מסויים – כי הליגה בכל זאת נקראת ליגת האלופות.

אני מבין מאיפה אתה בא ובטוח שאתה צודק בנתונים, אבל לדעתי אתה מפספס את היוקרה ששלב הבתים מביא איתו. נכון, הרבה פעמים ריאל ובארסה מפרקות קבוצות, אבל יחד עם זאת שלב בתים זה חגיגה לכל הקבוצות שיודעות שיש להם הזדמנות של פעם בחיים אולי לפגוש שחקנים כמו מסי ורונאלדו.

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

הרמות הנמוכות יצרו עניין מקומי כמובן, לא פחות מכפי שיש כיום לדעתי

אסף יאנקו 13 בספטמבר 2016

אם בעניין מקומי עסקינן, אז שאל את עצמך: מול איזה קבוצה שמכבי תשחק נגדה, יווצר עניין מקומי גדול יותר בישראל: ריאל מדריד או דינמו זאגרב?

עורב סגול 13 בספטמבר 2016

משחק מול ניקוסיה או ספארטה פראג שיש בו סיכוי לניצחון ייצור יותר עניין מאשר תבוסה ודאית מול לברקוזן או אתלטיקו

אורן השני 13 בספטמבר 2016

אם כבר אפשר להפוך את הצ'מפיונס והאירופית לשתי ליגות עם הרבה יורדות ועולות ביניהן, היורדות מהמפעל השני יירדו לשנה או ישחקו נגד המעפילות החדשות מהפלייאוף, מה שיבטיח שכל משחק גם בעליונה וגם בתחתונה יהיה מלחמה עד הרגע האחרון. או שיהיה שלב בפלייאוף שהמנצחות ישחקו נגד חלק מהיורדות מהליגה העליונה והמפסידות נגד היורדות מהתחתונה.

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

הסיכוי לפגוש את ריאל מדריד למשחק בית לא ממש יורד, ואני די משוכנע שבין מפגש עם דינאמו קייב לבין מפגש עם בשיקטש אין הבדל גדול מבחינת העניין של האוהד הישראלי הממוצע

אסף יאנקו 13 בספטמבר 2016

אז אולי לא הבנתי כוונתך. לפי מה שהבנתי לפי הפלטפורמה שאתה מציע, מכבי למשל תוכל לפגוש קבוצה כמו ריאל רק אם תעלה לנוקאאוט

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

אבל הסיכוי שלה לזכות בבית של קבוצות ברמה שלה פחות או יותר, שקול לסיכוי לקבל את ריאל או ברצלונה בהגרלה, כמובן בגלל שהסיכוי להשתתף במפעל גדול יותר בהשוואה לסיכוי להגיע לשלב הבתים הנוכחי

יוחאי שטנצלר 13 בספטמבר 2016

אין ספק שהמודל הזה של בתים ביחד עם הפערים ההולכים וגדלים לא מצדיק את עצמו. שלב הבתים משעמם וגם המשחקים "הגדולים" הם יותר משחקי אימון לקבוצות הגדולות. אין לו הצדקה. ההגדלה של 4 נציגות לכל 4 המדינות הראשונות כביכול אמורה להוסיף לרמה, אבל זה גם לא צודק וגם אני לא חושב שישדרג את השעמומון הזה.
אני חושב שצריך לחזור לנוקאאוט מלא – כתבתי על זה כאן http://hazavit.co.il/%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%A8-%D7%9C%D7%99%D7%92%D7%94-%D7%A4%D7%97%D7%95%D7%AA-%D7%90%D7%9C%D7%95%D7%A4%D7%95%D7%AA/

אפשר לנצל את זה ואפילו לדחוף עוד כמה קבוצות מליגות גדולות, בלי סכנה אמיתית לאבד נציגות בשלבים הראשונים, מבלי לפגוע במספר המשחקים וזכויות השידור, וגם לאפשר נחיתה רכה ומעבר לליגה האירופאית בה צריך להגדיל את הפרסים.

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

העניין עם נוק אאוט מלא הוא שאין מספיק משחקים כדי לייצר הכנסה משמעותית נוספת

D! בלייפציג 13 בספטמבר 2016

האנ.אפ.אל מוכיח שלאו דווקא עוד משחקים מייצרים עוד הכנסה. לא זה מה שאתה תמיד טוען, או אולי אריאל?

vered s 13 בספטמבר 2016

אישית אני מחבבת יותר שלבי בתים. ואני מכירה עוד אנשים כאלה. בשלבים האלו יש יותר מישחקים פתוחים עם גולים. אחד הדברים המענינים בליגות אירופאיות וביורו זה לראות סגנונות שונים של כדורגל משחקים אחד נגד השני. וכן זה מענין לראות שחקנים מוכשרים מקבוצות קטנות דופקים מיבצעים נגד הגדולות ואפילו לראות את הקטנות מיתגוננות. בשלב הבתים יש יותר כדורגל כישרון תעוזה הנאה. בשלבי נוקאאוט משחקים רק על תוצאה וזה מייצר מעט מאד מישחקים גדולים בד״כ קרבות עגומים.

D! in Leipzig 13 בספטמבר 2016

אני זוכר את כל אלו גם מהגירסא המוקדמת יותר של המפעל. קבוצות ממקומות שונים בעולם נפגשו והפתיעו אחת את השניה בסגנונות שונים וגם בהתגוננויות כשהיה צריך.

ברור לי שזה לא יחזור.

ואני מעריך מאד שיש אנשים שאוהבים את שלב הבתים, באופן אישי לא נתקלתי באף אחד כזה לפחות שש שבע שנים

יוחאי שטנצלר 13 בספטמבר 2016

זה לא נכון, היום בשלב בתים יש 6 משחקים לכל קבוצה, 12 משחקים בבית – בסה"כ 96 עד השמינית. בנוקאאוט שמתחיל מ-64 אחרונות יש שני שלבים עד השמינית – 64 משחקים בשלב הראשון ועוד 32 בשני…בסה"כ 96. אז כן, הגדולות משחקות 4 משחקים במקום 6 וזה משמעותי, אבל אפשר כמו שאמרתי להרחיב את המפעל, להכניס עוד קבוצות מליגות גדולות ולעשות נוקאאוט של 128. אז גם יש את אותו מספר משחקים.

D! בלייפציג 13 בספטמבר 2016

אני הייתי חוזר אחורה לגביע האלופות אבל זה לא יקרה. בתכלס מתחיל לשעמם לראות את באיירן ארסנל כל שנה.

ההצעה של העורב הסגול מעניינת.

מאחר והקבוצות הגדולות לא יסכימו לעוף במשחק גביע מול קבוצה קטנה, תצטרך להמשיך ולהתיש את הקטנות בסיבובים מוקדמים. לגדולות זו סתם הפרעה.

יוחאי שטנצלר 13 בספטמבר 2016

בשלב בתים רובן בדרך כלל עוברות, ומדי פעם אולי יש אחת שלא עוברת כמו צ'לסי אחרי הזכייה או היונייטד פה ושם. זה לא ישתנה גם בנוקאאוט.

D! בלייפציג 13 בספטמבר 2016

למה לא? בגביע תמיד יש הפתעות

Omer 13 בספטמבר 2016

גיל,

הרעיון שלך מצויין בעיניי, אך הוא פוגע בקבוצות מהמדינות הגדולות ולכן לא ישים. אם אופ"א תאמץ את המודל שלך, שטוב בהרבה מהשיטה הנוכחית, הקבוצות הגדולות יממשו את איומם ויקימו ליגה נפרדת, כמו בכדורסל. בניגוד לnfl או nba את אופא מנהלים פוליטיקאים ולא אנשי מקצוע.

במצב הנוכחי, אני חושב שצריך להחזיר את שלב הבתים השני. אם לא נקבל הפתעות וסינדרלות, לפחות נקבל יותר מפגשים בין קבוצות עלית ושלב בתים תחרותי.

כמו כן, הייתי קובע שקבוצות שנפגשו בעונה הקודמת לא יוכלו להיפגש בעונה הנוכחית. המשחקים הממוחזרים בנוק אאוט מורידים מרמת העניין. איך יכול להיות שבמשך למעלה מעשור לא קיבלנו מםגש אחד בין ריאל לצ'לסי בעוד ברצלונה וצ'לסי נפגשו מספר פעמים?

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

למה זה פוגע בהן יותר מהמצב הנוכחי?

טיפה סרוחה 13 בספטמבר 2016

+1 על מניעת קבוצות שנפגשו בשנה קודמת.כבר כמה שנים זה מציק לי חוסר הגיוון הזה.

D! בלייפציג 13 בספטמבר 2016

מצטרף.

omer 13 בספטמבר 2016

א. כיום יותר מ8 קבוצות מ4 הליגות הגדולות מעפילות לשמינית. ב4 העונות האחרונות 11 קבוצות מ4 הליגות הגדולות מעפילות לשלב השמינית. באף עונה מהנ"ל המספר לא ירד מ10. אוטומטית הורדת להן 3 נציגות בשלב הבא.

ב. שלב הבתים הוא חימום עבור הגדולות ב90% מהמקרים. קבוצות גדולות יכולות לשחק עם מחליפים לרוב מהמשחק ה4 כבר. לשחק מול קבוצות חזקות, כאשר סכנת ההדחה היא ממשית ידרוש ממאמנים לצמצם רוטציות ויגדיל את העומס והלחץ כבר בשלב מוקדם של העונה.

ג. לקבוצות הגדולות יש יתרון ביתיות בשמינית. לקחת מהם את זה בשיטה שלך.

בקיצור, השיטה שלך מקשה על הגדולות ביחס לנוכחית, בעוד אופ"א דווקא מעדיפה להקל עליהן.

יאיר אלון 13 בספטמבר 2016

לא אוהב את השיטה הקיימת, גם לא אהבתי את ההצעה שלך.
אני הייתי הולך על אחד משני הכיוונים: שיטת גביע מוחלטת לחלוטין ומצמצם את הנציגות של הליגות הבכירות לעד שתי נציגות.
או להפך פיצול ובו המועדון העשירים והבכירים ביבשת יחיו במפעל משל עצמם וזה באמת יתנהל בשיטת ליגה.

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

הפיצול הזה קשה מבחינה פוליטית, הוא דופק את כל המדינות בעלות הליגות הקטנות, והן תמיד תהיינה הרוב בגוף הבוחר, וופא

קורא 13 בספטמבר 2016

שלב הבתים משמש כרגע לדבר אחד בלבד, לגרום לכוכבים הגדולים להגיע למדנות הצדדיות באירופה ולהפיץ את בשורת ליגת האלופות. רונאלדו מגיע לעיר זו חגיגה, אבל אם הקבוצות הקטנות יתחרו רק בינן לבין עצמן זה לא יקרה, ויוביל לירידה בכמות הצופים של ליגת האלופות בשלבים המוקדמים. בדיוק כמו שכשהיה כדורסלן סיני באן.בי.איי כל סין עקבה אחרי הליגה.

וחוץ מזה, אני אישית לא הייתי רואה ליגה שיש בה רק את הגדולות, כמה פעמים כבר אפשר לראות בשנה שוב ושוב את אותם משחקים בין אותן קבוצות. זה למעשה משהו שקורה לי כבר עכשיו בפורמט הנוכחי, שיש היום ליגת האלופות ואני בכלל לא אדליק את הטלוויזיה.

עמי ג 14 בספטמבר 2016

אני דווקא מדליק – ורואה פוטבול אמריקאי מוקלט באותו זמן!
עד רבע הגמר לא מתעניין בצ'מפיונס בכלל (אלא אם במקרה ליברפול בסביבה. והיא לא).
אבל אולי אני מפונק וזקן ונרגן. כי הנה – האיצטדיונים מלאים והעיתונים חוגגים למחרת את השביעייה של ברסה על סלטיק.
היה משחק מרגש כנראה. כמעט כמו הניינרס מול הראמס (28:0) שלפחות היה בו מינימום של מתח עד לאמצע הרבע השלישי.

אריאל גרייזס 13 בספטמבר 2016

תשים לב שכבר מעוד שנתיים ליגת האלופות הולכת להשתנות בדיוק בגלל הסיבות שמנית – הקבוצות הגדולות לא ממצות את פוטנציאל ההכנסות שלהן. לכן נראה העפלה אוטומטית של 4 קבוצות מהליגות הגדולות ועוד שתיים מהליגות הבינוניות. עדיין יהיה לנו את מסלול האלופות אבל באופן כללי יהיו הרבה יותר נציגות של הליגות הגדולות (או בוא נגיד ככה – ההופעה שלהן תהיה מובטחת).
דרך אגב, הדוגמא של המכללות ממש רעה. המכללות היא ליגה לכל דבר ששיטת ההכרעה שלה היא בשיטת גביע – לא שונה באופן עקרוני ממה שקורה ב-NFL או בליגת האלופות. אם תסתכל על פוטבול המכללות תגלה שזה בכלל ליגה שבה בערך 70% מהמשחקים הם לא תחרותיים בכלל. איכשהו, זה לא מפריע לזה להיות הספורט השני בפופולריות שלו בארה"ב.

no propaganda 13 בספטמבר 2016

נכון, הפורמט החדש אמור יכניס יותר קבוצות מהליגות הגדולות וגם ההכנסות אמורות לעלות בהרבה ובנוסף הצלחה ספורטיבית אמורה להוות יותר משקל מגודל השוק (כיום לגודל השוק יש יותר משקל).
לפי השיטה שהולכת להתחיל ב2018, ליגת האלופות הייתה נראית ככה:
לסטר, ארסנל, טוטנהאם, מנצ'סטר סיטי, ריאל, ברצלונה, אתלטיקו, ויאריאל,סביליה, באיירן, דורטמונד, לברקוזן, מינשנגנדבך, יובנטוס, נאפולי,רומא, אינטר, פסז', ליון, בנפיקה, ספורטינג, צסקא, רוסטוב, דינמו קייב, פסו, קלאב ברוז', באזל, בשיקטאש, ו4 מתוך (סלטיק, דינמו זאגרב, לודוגורץ, לגיה ורשה, קופנהגן)

האמת, אין הרבה הבדל וגם ההבדל שיש הוא לא לטובה (רומא וויאריאל במקום פורטו ומונקו כשאר השתים האחרונות ניצחו את השתיים הראשונות בפלייאוף בקרבות ישירים ואינטר על חשבון ואינטר על חשבון קבוצה קטנה). בפועל אם לא מקרה סביליה והליגה האירופית אז אינטר הייתה באה על חשבון אולימפיקוס שזה לא באמת תורם.

סימור סקגנטי 13 בספטמבר 2016

אני הייתי שמח לראות משהו בסגנון ה NCAA בכדורסל. לאורך העונה ליגות סדירות בכל מדינה, כשבסיום העונה 64 קבוצות משובצות לטורניר בשיטת בית-חוץ ופיינל פור או משחק גמר. גם נותן מספיק משחקים, גם ייצוג לשלל קבוצות וליגות, גם סיכוי גדול יותר להפתעות (היות וקבוצות מליגות גדולות יגיעו עייפות יותר). החסרון הוא שהטורניר האירופי לא יהיה לאורך כלל השנה אלא רק בסיומו וייתכן שגם הרמה תהיה פחות טובה. הפיצוי יכול להיות יותר מתח ועניין.

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

השיטה שאני מציע דומה בהגיון שלה לNCAA, גם שם הACC לדוגמה הוא רמה מסוימת של קבוצות ויותר קבוצות משם משתתפות בריקוד הגדול, והWAC זו רמה אחרת של קבוצות, ורק קבוצה אחת מגיעה למרץ

Ljos 13 בספטמבר 2016

או שימצאו דרך לחלק את הכסף בצורה יותר שיוויונית.

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

אין דרך כזאת מאחר והכסף של ליגת האלופות הוא שולי לחלוטין מול הכסף הגדול מהליגות המקומיות למשל

Ljos 13 בספטמבר 2016

אפשר להתחיל מהבית, ולפחות את הכסף של ליגת האלופות לחלק בצורה שמעט סוגרת פערים.
ואני בטוח שגם את הכסף של הליגות המקומיות יש לאופ"א זכות להכריח לחלק בצורה יותר שיוויונית. אבל אני מצפה יותר מדי מארגון שלא מנסה בכלל לשכנע את הליגות לחלוקה צודקת יותר בתוך ליגה מקומית אחת (נגיד ספרד).

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

לוופא אין שום כח לקבוע לפרמייר ליג כיצד לחלק את הכסף, ובטח לא להכריח קבוצות אנגליות לשתף קבוצות אירופאיות אחרות בהכנסות הפרמייר ליג, לכן לוופא שום יכולת להביא לצמצום הפערים הכספיים נניח ורצתה

Ljos 13 בספטמבר 2016

אין לה שום כוח או אחריות על הליגות המקומיות? שום יכולת לקבוע שהליגות צריכות להשתתף בהכנסות או לקבוע סנקציות לליגה שלא?

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

שום כח

Ljos 13 בספטמבר 2016

סבבה.
בשביל מה צריך אותם בכלל?

omer 13 בספטמבר 2016

אבל יש לה את הכוח לחלק את הכסף בצורה שונה בליגת האלופות. אפשר למשל, להגדיל את מענק העלייה על חשבון מענקי ההעפלה לנוק אאוט.

כמו שציינת בפוסט, 15 מיליון אירו פחות לא ישפיעו כהוא זה על מנצ'סטר יונייטד אבל אותם 15 מיליון ישדרגו משמעותית קבוצות כמו באזל או אולימפיאקוס.

העניין הוא, שוב, שאופ"א לא תעז לפגוע בגדולות, גם אם זה הדבר ההגיוני והנכון לעשות.

D! בלייפציג 13 בספטמבר 2016

ואם כבר, אשוב לרעיון של טורניר דחוס ומרוכז בסיום העונה, בה לוקחות חלק הקבוצות עם ההרכבים שהביאו אותן לשם

no propaganda 13 בספטמבר 2016

לדעתי אחד הדברים שפוגעים ומעוותים את התוצאות של ליגת האלופות זה שקבוצות מטןת מדינה לא יכולות להפגש בשמינית הגמר. זה גורם לאותם המשחקים לחזור משנה לשנה בגלל האילוץ הזה.

ניק 13 בספטמבר 2016

לא משנה איך תגריל את זה, ברסה תמיד תשחק מול ארסנל :)

no propaganda 13 בספטמבר 2016

:)
גם באיירן מקבלים את ארסנל לא מעט

yaron 13 בספטמבר 2016

הכיוון הכללי בליגת האלופות הוא הפוך – עוד ארבע נציגות לליגות הגדולות על חשבון קבוצות "קטנות".
למעשה לקחו את המודל של פלאטיני והפכו אותו על הראש. הוא הגדיל את המפעל כדי לאפשר יותר נציגות קטנות ועכשיו מעבירים חצי מהמקומות הנוספים האלה בחזרה לליגות הגדולות.
סביר להניח שהרמה תעלה ושרמת העניין לא תרד.
בגדול נצטרך להסתגל לליגת האלופות כמועדון חצי סגור ולליגה האירופאית כמפעל משני אבל חשוב ואפילו מעניין יותר ברמה המקומית. הסיכוי של קבוצות ממדינות קטנות כמו ישראל לדוגמא להשתתף באלופות הפך למזערי.
הבעיה הגדולה היא שיש לנו עכשיו ארבע ליגות שבהן הליגה האירופאית הפכה למפעל איזוטרי חסר חשיבות ועניין.
אינטר יכולים להגיד מה שהם רוצים אבל המשחק נגד יובנטוס הרבה יותר חשוב להם ולא מפליא אותי שגאביגול וז'ואאו מריו לא נרשמו בכלל לאירופאית. הסיבה היא אמנם עונשים על חריגות מהפייר פליי אבל זה רק מראה כמה מעניין אותם המפעל.

gedalia 13 בספטמבר 2016

בסופו של דבר, אנשים רוצים לראות את הקבוצות הגדולות משחקות זו נגד זו. מאד רומנטי לדבר על גמר של פורטו נגד מונקו, אבל זה לא זה.
לדעתי הפיתרון הוא 12/16 בתים של 3 קבוצות, מהם עולים ל-2 בתים של 6/8. זה מבטיח שלב בתים שני חזק יותר והרבה משחקים איכותיים. מצד אחד, בבית של 3 קבוצות יש יתרון לקבוצה גדולה שצריכה לשחק פחות משחקים והיא טובה יותר מהאחרות בבית. מצד שני, כשיש פחות משחקים, כל הפתעה במשחק בודד יש לה השפעה גדולה יותר.

yaron 13 בספטמבר 2016

אתה חושב שמישהו באמת מעוניין בהפתעות בשלבים המוקדמים?

עומר 13 בספטמבר 2016

ליגת האלופות בנויה בצורה טובה מאד! אולי אפשר לעשות שינויים מינוריים (אני לדוגמא אהבתי את שלב הבתים השני שהיה פעם), אבל בסך הכל היא מצוינת.
אני לא רוצה שמישהו יארגן לי הפתעות בכוח, ואני לא רוצה שמישהו יסדר לי הגרלה שתהיה טובה לקטנות.
מי שטוב שיעבור שלב, מי שלא, שיחכה לשנה הבאה.
זאת היוקרה של ליגת האלופות. רק הטובים ביותר מגיעים, ורק הטובים ביותר ממשיכים הלאה במפעל.
לא רוצה שיהיה נוק-אווט רק כדי שלעוד קבוצות יהיה סיכוי. אני רוצה שמי שיגיע רחוק ירגיש שזה באמת מגיע לו ולא כי היה לו מזל או יום נתון טוב… בשביל זה יש לי את הפיינל פור בכדורסל.
ואנשים מתלוננים על שלב הבתים. שלב הבתים זה החימום לרגעי ההכרעה. אין מה לעשות, קשה ליצור רמת מתח ורמה מקצועית משובחת בתחילתו של טורניר. זה נכון לכל מפעל כמעט.
אז בבתים הגדולות מתחממות, יש לנו מפגשים עם פערי רמות גדולים, אנחנו זוכים לראות את השחקנים הכי גדולים משחקים בלי יותר מידי לחץ ומציגים יופי של כדורגל. ולפעמים גם יש הפתעות…
המפעל הזה מצליח מאד הרבה בגלל השיטה שלו, וכל שנה באים אנשים וממחזרים כתבות על איך ניתן לשנות אותו.
עזבו את ליגת האלופות, הוא מפעל מצליח, עם שיטה טובה ולהגיע לשלמות אף פעם לא ניתן.
ואני חושב שהמדינות הקטנות (ישראל, אוסטריה, סקוטלנד וכו') מתעניינות מאד במפעל ושואפות להגיע אליו מאד לא רק בגלל הפן הכלכלי, אלא היוקרתי. הן יודעות שכדי להגיע לשם צריך להיות טוב, ודווקא השיטה של פלאטיני לדעתי קצת הורידה מהיוקרה. היום קבוצה ישראלית מגיעה כל 3 שנים לליגת האלופות… פעם היה יותר קשה, ופעם הערכתי את זה יותר.

עמי ג 14 בספטמבר 2016

+1
שלב הבתים השני היה מצוין. כמה שפחות משחקי נוק אאוט כך עדיף. יותר ליגה ופחות גביע.

אריק האדום 13 בספטמבר 2016

ליגה אירופאית זה עניין של זמן.
הבעיה היחידה לדעתי כרגע היא שהקבוצות האנגליות לא יוותרו על המפעל המקומי. ורק בגלל הכסף הגדול שהוא מביא.
בסוף תוקם ליגה אירופאית שלא תכלול את האנגליות.
ואז כשהכסף הגדול יזרום לשם הגדולות של אנגליה יעברו גם הן.
עניין של זמן.
הכסף חזק ממסורת (הוא חזק מדת אפילו).
ואז זו באמת תהייה nfl/nba
ובהדרגה הליגות המקומיות ימותו או במקום שיבינו איך לעבוד יהפכו לליגות עם עניין מקומי שמשמשות פיתוח לליגת העל.
נגיד שיונייטד תחזיק את ליברפול בקבוצת בת בליגה האנגלית לפיתוח שחקנים לקבוצה הבכירה (הייתי חייב).

גיל שלי 13 בספטמבר 2016

כזכור אני רואה את זה הפוך, הפרמייר ליג תהפוך לליגה של 32 קבוצות, ויצרפו פנימה את ריאל מדריד, ברצלונה, יובנטוס, פאריס סן ז'רמן, אתלטיקו ועוד כמה

yaron 13 בספטמבר 2016

נחליף שלוש ארבע פרות חולבות באחת?
נוותר על הליגה הספרדית ועל ליגת האלופות כדי לקבל יותר מהליגה האנגלית (המורחבת)?
לא נשמע לי יותר כלכלי וגם לא יותר מעניין.
הכיוון צריך להיות אימוץ המודל האנגלי בשאר הליגות הגדולות כך שיהפכו ליותר מעניינות, תחרותיות ורווחיות. הוספת חמש קבוצות מהליגות הגדולות לאלופות היא צעד בדיוק בכיוון הזה. אין לי ספק שהליגות יהנו מכך ואין לי ספק ששלב הבתים באלופות יהפוך למעניין יותר.
מה כ"כ נורא אם ליגת האלופות תהפוך למועדון חצי סגור שמפגיש בין המועדונים הגדולים באירופה.
18-24 מקומות סגורים ועוד 8-14 מקומות לסינדרלות וכו'.

אורן השני 13 בספטמבר 2016

כי כמו שרואים כרגע, למקומות 3-4 באיטלקית לא מגיע יותר מקבוצות ממדינות אחרות. כבר עדיף שיישאר ככה

yaron 13 בספטמבר 2016

זאת בדיוק מילת המפתח, "כרגע"
יש לך ספק שהתחרותיות והעניין באיטליה יגדלו בעקבות הגדלת המכסה משתיים לארבע?
מה שאני טוען זה שצריך לאמץ חלקים מהמודל האנגלי ולהפוך יותר ליגות ליותר מעניינות ובמקביל להפוך את ליגת האלופות לליגת על שבה באמת מתמודדים בעיקר מועדוני העל האירופאים.

omer 13 בספטמבר 2016

לי יש ספק גדול.

הקבוצות הספרדיות דורסות את אירופה כבר כמה שנים שולחות 4 נציגות (בעונה הקודמת אפילו היו 5) והליגה שם היא לא מהצמודות.

ההצלחה של דורטמונד ובעיקר באיירן בשנים האחרונות הוסיפו לגרמניה עוד נציגה בליגת האלופות. משהו השתנה ברמת התחרותיות שם? גלדבאך, שמגיעה שנה שנייה ברציפות לאלופות, צמצמה פערים מבאיירן או דורטמונד?

yaron 13 בספטמבר 2016

כן, סביר להניח שאם גלדבאך תהפוך למשתתפת קבועה באלופות היא תצמצם פערים.

yaron 13 בספטמבר 2016

דרך אגב, לא מדובר על להיות ליגה צמודה אלא על עניין. הדבר האחרון שאפשר להגיד על הליגה האנגלית זה שהיא צמודה.

Lord Anthony 13 בספטמבר 2016

בתרחיש כזה אני שם את הכסף שלי על הליגה האנגלית. אני לא רואה איך בלי האנגליות ניתן ליצור ליגה אירופאית איכותית ותחרותית. אני לא רואה איך אוספים באירופה 12 קבוצות ועל אחת כמה וכמה 16 קבוצות ומעלה שיוכלו להרכיב ליגה רצינית.
זה רובה בלי תחמושת, ולדעתי אופ"א צריכה לחשוף את הבלוף של הליגה האירופאית הסגורה.

יניב פרנקו 13 בספטמבר 2016

ראיתי רעיון כזה פעם אצל דורפן ובעיני הוא הנכון יותר.
לקצר את הליגות המקומיות עד נגיד אפריל.
האלופות באותם שנה הולכות למעין טורניר יורו של 16-24 קבוצות .
טורניר של חודש שהוא מסיבת כדורגל נהדרת.
ויתרון גדול מאוד שלסטר מתמודדת עם הסגל שהביא לה את התואר ולא אחרי שניקו ממנה את הטאלנטים.

Ljos 13 בספטמבר 2016

אז יוצא ש-95% מהקבוצות בעולם מפסיקות לשחק חודשיים לפני כדי שכולם יסתכלו על החגיגה של ה-5% הנותרים.

יניב פרנקו 13 בספטמבר 2016

כן, אבל זה הרבה יותר הגיוני גם בחלוקת העומסים ותכנון ימי שידור של הליגה המקומית.
סביר להניח שפורמט כזה יכול לעבוד במקביל גם במפעלים האחרים.
עשית ליגה מקומית מהודקת מאוגוסט ועד אפריל – 8 חודשים – 32 שבועות שאפשר לעשות בהם גם חגיגות מקומיות במודל חג המולד האנגלי.
אולי את מפעל הגביע להעביר לסוף השנה במתכונת מהודקת גם היא כדי לאפשר לליגה כמו הישראלית קצת לוקאליות.
תחשוב על טורניר של חודש שיש לך כל ערב משחק או שניים מהטופ של הטופ – זה תענוג.

Ljos 13 בספטמבר 2016

עבורי, כמובן שתענוג. למען אוהד כמוני זה יכול להיות נהדר (במיוחד אם יהיה במתכונת ליגה).
עבור אוהד אלאבסי, או ליברפולי שצריך לראות את היונייטד מככבת חודשיים באירופה, פחות.

omer 13 בספטמבר 2016

אבל אותו אוהד של אלאבס או ליברפול בסופו של דבר מקבל את אותה כמות משחקים.

אם הרעיון הנ"ל ייצא לפועל, הליגות לא יצומצמו אלא יהיו יותר מחזורי אמצע שבוע. כל משחק בפרמייר ליג שווה באזור 15 מיליון אירו בממוצע רק מהכנסות מהטלוויזיה, לכן לא נראה לי שבפרמייר ליג אפילו ישקלו להקטין את הליגה.

אריאל גרייזס 13 בספטמבר 2016

"מככבת"

יניב פרנקו 13 בספטמבר 2016

חוץ מזה כאוהד הפועל ככל שנאריך את הפגרה ונקצר את העונש שנקרא הליגה הסדירה ייטב לנו.

D! in Leipzig 13 בספטמבר 2016

biduke

Lord Anthony 13 בספטמבר 2016

הפיתרון צריך להיות הרבה יותר פשוט, והוא בכיוון שאופ"א הולכת אליו. צימצום ליגת האלופות והגדלת חלקן של הקבוצות מהליגות הבכירות על חשבון הקטנות.
החל מרבע הגמר ליגת האלופות הוא מפעל תחרותי מאוד, לא במקרה מאז שהוקמה ליגת האלופות אף קבוצה לא הצליחה לזכות בתואר בשתי עונות עוקבות.
מכיוון שמספר הקבוצות שממש מסוגלות לספק תחרות אחת לשנייה הוא יחסית מצומצם (איפשהו בין 4 ל 8) צריך להגדיל את מספר המשחקים בינהן, על מנת להגביר את העניין בליגה. פיתרון אחד יכול להיות שלב בתים במקום רבע הגמר וחצי הגמר, שיבוא במקום או בנוסף לשלב הבתים הנוכחי.
חלופה נוספת היא פשוט לצמצם את ליגת האלופות ל 16 קבוצות וליצור שני בתים של 8 קבוצות שאחריהן יתקיימו משחקי הצלבה בשיטת נוקאאוט.
בכל מקרה הדגש יצטרך לעבור לשלב בתים יותר מצומצם מזה שקיים במתכונת הנוכחית.

yaron 13 בספטמבר 2016

או לחלופין (וזה מה שעושים) להגדיל את המקומות הבטוחים לליגות הגדולות.
אף אחד לא יצמצם את מס' הקבוצות בחזרה כי זה פשוט הפסד כלכלי אדיר.
יכול להיות שיעברו לשלב בתים נוסף אבל זה שינוי מינורי.

Lord Anthony 13 בספטמבר 2016

לא בטוח שזה הפסד כלכלי גדול מדי.
בין 16 הקבוצות האלו עדין יש פערים גדולים שלא מאפשרים יצירת תחרות אמיתית, תוסיף אליהן את שאר 16 הקבוצות מהליגות המשניות ותקבל שינוי שהוא אומנם צעד ראשון בכיוון אבל לא מספיק משמעותי כדי לגרום לשינוי.
ליגת האלופות צריכה לפעול במודל יותר מצומצם ומהודק על מנת להבטיח מפעל תחרותי.

yaron 13 בספטמבר 2016

אני אישית בתור אוהד זורם בכיף עם ליגה של 16 קבוצות אבל אני בטוח שמטרת הליגה היא כמה שיותר כסף בראש ובראשונה.
בהנחה ותהפוך את המפעל לליגה עם שני סיבובים (30 משחקים) כשמתוך ה-16 8 ממשיכות הלאה לשלב ב' כלשהו אתה מדבר על כמות משחקיםוהכנסות נמוכה דרמטית.

Lord Anthony 13 בספטמבר 2016

במבנה הנוכחי קבוצה שמגיעה לגמר תשחק 13 משחקים בעונה, כך שהמטרה היא לשמור פחות או יותר על סדר הגודל הזה, אבל לאפשר ליותר קבוצות להגיע למספר הזה.
בסופו של דבר המוצר שליגת האלופות מנסה למכור הוא לא מכבי תל אביב נגד דינמו קייב אלא באיירן מינכן נגד יובנטוס, ולכן ככל שאנחנו מעלים את מספר המשחקים מהסוג הראשון על חשבון משחקים מהסוג השני, גם אם לא מדובר בכרח על אחד מול אחד, המוצר שאתה מספק הוא בהכרח איכותי יותר יותר ולכן בהתאם אתה יכול לדרוש עליו יותר כסף.
גם מספר המשחקים הכולל המשודר יהיה נמוך יותר, הרי שמספר המשחקים האיכותיים יהיה גדול יותר וכך אפשר יהיה לנצל ביעילות גדולה יותר את הפוטנציאל של המפעל.

אחד העם 13 בספטמבר 2016

הבידול הגדול בעניין, וכפועל יוצא ברייטינג, בין שתי המסגרות אותן אתה מציע, יביא לכך שעם הזמן יסרבו הגדולות לחלוקה שווה של תמלוגים לכום.
אט אט זה עלול להביא להפרדה מוחלטת בין הגדולות לקטנות.

Ollie Williams 13 בספטמבר 2016

לא רוצה להשמע כאילו אני מזלזל ברעיון שלך כי הוא מעניין.

אבל לצערי לחשוב שזה יביא לשינוי ו/או שיפור זה כמו להאמין שאם רק נחליף מאמן הנבחרת תעפיל לטורניר הגדול הבא, או שאם נשנה את השיטה בכדורסל ניצור מתח ונמשוך קהל.
הבעיות המבניות שיצרו את הקיטוב הפסיכי, ואת העובדה שכבר עכשיו יש 5-6 קבוצות שב 99% ארבע מהן יגיעו לחצי הגמר, ולכן רוב המשחקים עד רבע הגמר כבר לא באמת מרגשים גם אם הרמה בהם גבוהה – זה לא ייפתר מהר ולא ע"י פתרונות קסם ושינויי פורמט.

רן 13 בספטמבר 2016

אותי ואת רוב חבריי ליגת האלופות פשוט לא מעניינת.

היום היו משחקים ולא חשבתי אפילו לפתוח את הטלוויזיה.

מפעל של קבוצות עשירות שנותנות פה ושם לקטנות את ההזדמנות לחטוף בראש.

לא ספורט ולא תחרות. תעירו אותי ברבע הגמר וגם אז זה לא ממש ידיר שינה מעיני.

דודו פ. 15 בספטמבר 2016

ליגת האלופות אכן הולכת ונהיית משעממת משנה לשנה. נכון שהרמה גבוהה ולפעמים רואים תצוגת כדורגל נהדרת, אבל כשרשימת הקבוצות שמגיעות לרבע ולחצי היא כמעט קבועה, זה נהיה חסר משמעות. אם נשארים בפורמט של 32 קבוצות, לדעתי עדיף להפוך את שלב הבתים משמונה בתים של ארבעה קבוצות, לארבעה בתים של שמונה קבוצות. זה יכניס יותר עניין בשלב הבתים כי יהיו יותר מפגשים של קבוצות גדולות וזה ייתן יותר משחקים (14 במקום 6) ויגדיל את ההכנסות, במיוחד לקבוצות קטנות שיקבלו 7 משחקי בית במקום 3. שלב בתים כזה יכול להתחיל בספטמבר ולהסתיים במרץ, עם פגרת חורף של חודש באמצע. בשלב שמינית הגמר לא יעשו הגרלה אלא ישחקו בהצלבה מקום 1 מול 4, 2 מול 3 וכו' בבתים המקבילים. בצורה כזו נקבל מאבק רציני על מיקום ועל יתרון ביתיות בשלבי הנוקאאוט. נכון, זה מקטין תיאורטית את הסיכוי להפתעות בשלבים המאוחרים, אבל זה הוגן יותר מהגרלה.

אורן השני 15 בספטמבר 2016

אהבתי.

Comments closed