ליגת שוקי ההון – הענקים שזוללים את הקטנים

או שהרגולציה תדאג לתחרות, או שהפוליטיקה של הנדפקים תדאג לה

גוגל פייסבוק ואפל הן כולן חברות צעירות יחסית. חברות שבנו עצמן מאפס לעמדת ענקיות השולטות בעולם המדיה האינטרנטית ביחד עם אמזון. חברות שלכאורה מוכיחות כי בעולם תחרותי ניתן לגבור על ענקיות כמו מיקרוסופט, יאהו, AOL ונטסקייפ אשר עמדו בראש השורה, ונעקפו בזכות יזמה, חדשנות וכשרון בלתי מבוטל.

מכבי תל אביב כדורגל, ברצלונה וריאל מדריד בהחלט לא צמחו מאפס. מכבי תל אביב יצאה מבור עמוק ומעשור בו היתה כמעט לא רלבנטית בזכות הכסף של מיטש, אך גם בזכות המבנה של ג'ורדי. ברצלונה לכאורה המציאה עצמה מחדש בזכות יצירת שחקני ענק מבפנים, אקדמיית לה מסייה המפורסמת, ערכים מוצקים של כדורגל, וגם המזל המצטרף ליכולת לפתח את הכדורגלן הטוב בעולם. ריאל מדריד יצרה עצמה כענקית כדורגל ותיקה המצליחה לשמר את מעמדה בטופ של הכדורגל האירופי ללא הפוגה כמעט. סיפורים מאוד יפים של הצלחה.

*

אם גוגל פייסבוק ואפל יכולות לעקוף בסיבוב את מיקרוסופט ויאהו, למה אנחנו צריכים עכשיו לדאוג לתחרות? מדוע שלא נצטייד פשוט בסבלנות ונראה מי יעשה לגוגל את מה שגוגל עשתה ליאהו? מדוע יש לנו צורך לדאוג שמא גוגל מבססת עצמה בראש בלי יכולת אמיתית של חברות חדשות לקום ולהדיח אותה ממקומה. הרי גוגל ופייסבוק לא שינו את המחזוריות, ולא הצליחו לבטל את ההיבריס, אז מתישהוא גם הן יפלו, הלא כן?

אפשר להסביר את ההתפתחות בצורה קלה יותר דווקא דרך הכדורגל. מכבי תל אביב לדוגמה, הצטיידה בשחקנים הישראלים הטובים המשחקים בארץ לפי ראות עיני המנהל ג'ורדי קרויף. היא גם מצוידת במזומנים האמורים להקל עליה להביא את הזרים האיכותיים ביותר. אך הטבע הוא שכאשר הקבוצה מצליחה, היא מנסה לשמר את רכיבי ההצלחה, השחקנים שהיו שותפים לאליפויות ישחקו בה עד שיגיע השלב בו יהיו טובים מדי מכדי להשאר כמו במקרה ערן זהבי למשל, או שפשוט ידעכו לאט לאט מבחינת היכולת שלהם כמו במקרה קרלוס גרסיה לדוגמה.

בזמן הזה השחקנים הצעירים שמאמינים בעצמם לא יחפשו להגיע למכבי, שכן הם יודעים שכנראה לא יזכו בדקות המשחק בעמדות העמוסות במכבי, כך ששחקנים צעירים שרק נמצאים בתחילת מסלול הנסיקה שלהם אמורים לחפש את ההזדמנויות בקבוצות אחרות, למשל הפועל באר שבע. גם אם לא מדובר בשחקנים צעירים כמו במקרה באר שבע, אלא פשוט בשחקנים טובים אשר צריכים לבחור בין האפשרות לשחק בבאר שבע בשכר מעט נמוך יותר, או לשבת על הספסל במכבי בשכר מעט גבוה יותר, רבים יבחרו באפשרות הראשונה מתוך שיקולים של אורך קריירה, לא כולם עדן בן בסט, וזהו טבעו של עולם. כך שלכאורה גם כאשר לקבוצה יש יתרונות כלכליים עצומים על כל המתחרות שלה, כל עוד איננה נוקטת בצעדים שבהן נקטה מכבי פוקס בעברה לדוגמה, התחרות תתרחש מעצמה. כל עוד מכבי לא תחתים שחקנים רק כדי שאלה לא ישחקו בקבוצות אחרות, וכל עוד המאגר יחסית מוגבל, הרי אין למכבי סיכוי לשלוט ללא מתחרות כלשהן במשך דורות שלמים, התחרות אמורה להגיע.

*

האם זה נכון לגוגל ולפייסבוק למשל? הבעיה היא בתקופה בה אנו חיים, תקופה של צמיחה נמוכה, וריכוזיות אדירה של הכסף בידי הגדולים, לגוגלים ולפייסבוקים של העולם יש אפשרות לבטל את התחרות בדיוק באמצעות רכישת חנן קרן. כלומר, גוגל ופייסבוק סוקרות את הווייז של העולם, את הווטסאפ, ואת שאר חברות הסטארט אפ, ורוכשות אותן בעיקר כדי שאלה לא יתפתחו לאיום. בעולם של ריבית אפס, אין גם סיכון גדול מדי של שימושים חליפיים טובים יותר בכסף, למשל לחלק אותו חזרה לבעלי המניות, שכן אלה לא יצליחו להשיא תשואה על הכסף בכוחות עצמם.

וכאן מגיעה הבעיה של העולם המודרני, בעיקר בתחום האינטרנט. העולם נהיה יותר ויותר ריכוזי. הגדולות מנצלות את ריכוז הכח אצלהן כדי להשתמש בו בדרכים של רכישת חברות, יצירת מקלטי מס באמצעות לוביסטים במקומות הנכונים, יצירת רגולציה שתאפשר להן להמשיך לבטל את התחרות באמצעות לוביסטים במקומות אחרים, וכך הן לא מתמקדות רק בפיתוח השחקנים של עצמן, אלא גם בביטול התחרות מצד האחרות.

זה בדיוק מה שריאל מדריד וברצלונה עשו בליגה הספרדית במשך דורות. כאשר ריאל מדריד וברצלונה דאגו לכך שכספי זכויות השידור לא יחולקו באופן שוויוני בין הקבוצות, הן גם אפשרו לעצמן, בדומה לבאיירן מינכן בגרמניה, לרכוש את הסטארטאפים, סליחה את השחקנים הצעירים המוכשרים שמתפתחים בדורטמונד, בולנסיה, בסיביליה, וכך גם להעשיר את הקבוצה בשחקנים הטובים ביותר, אך גם לבטל אפשרות של תחרות.

כאשר זה המצב, רגולציה חכמה ונקיה חייבת להתערב, השאלה היא האם יגיע ברקזיט או פרמייר ליג כאיומים שיגרמו לנפגעים מצד אחד ולפוגעים מצד אחר להתעורר ולהבין את הסכנות העומדות מעבר לפינה, ולגרום לרגולציה לפעול, או שיגיע האסון עצמו בדמות נשיא שקרן, שטחי ובעל אינטרסים מושחתים, או תקופה כמו זו שעברה על מכבי פוקס לא מזמן, ואז השינויים יגיעו בעקבות הפגיעה הכללית ולא בזכות הרגולציה החכמה.

אחרי הדרבי
הפסיפס מחוקוק

32 Comments

יניר 18 בספטמבר 2016

כשתעשיית האינטרנט פסעה את צעדיה הראשוניים המושג המקובל היה " הזנב הארוך" כלומר האינטרנט יסיר חסמי כניסה לעסקים ויאפשר לעסקים קטנים להתבלט גם ללא השקעת כספים רבים. בפועל קרה בדיוק הפוך- עסקי האינטרנט הם ריכוזיים באופן מפחיד- יש מנוע חיפוש רציני אחד, רשת חברתית דומיננטית באופן קיצוני, אתר שיתוף וידאו דומיננטי אחד, אתר תשלומים אחד, אתר מכירות אחד וכן הלאה
בזמן אמיתי זה נראה חסר סיכוי לשינוי אבל בפרספקטיבה לאחור כנראה שעוד 15 שנה פייסבוק תהיה אתר של זקנים או תעלם כמו מי ספייס. כמו גם גוגל
גם בכדורגל זה יקרה. צ'לסי הייתה קבוצת מרכז טבלה מוגבלת לפני 15 שנה והסיטי הייתה בליגה השניה עם אייל ברקוביץ.
משבר כלכלי כולל משבר נפט יכול להפיל את הסיטי ואת פ.ס.ג'. סיני עשיר יכול להחליט שהוא קונה את בירמינגהם ולהפוך אותה לאימפריה תוך שלוש שנים

גיל שלי 18 בספטמבר 2016

יאהו כבר כמעט סגרו את העסקה של רכישת פייסבוק בצעירותה, רק שבזכות הטמטום של ג'רי יאנג והאגו שלו, זה לא קרה. לא בטוח שלגדולות הנוכחיות יהיה טמטום דומה, כלומר האיומים הפוטנציאליים ירכשו על ידן כמו שווטסאפ נרכשה על ידי פייסבוק, אלא אם הרגולציה תתערב

יניר 18 בספטמבר 2016

אלא אם כן חברות המטרה יעדיפו להישאר עצמאיות ולהיות מונפקות. יש מדי פעם יזמים שרוצים לשנות את העולם וששמם יונצח כך ( מי אמר אילון מאסק?) והם לא ירצו להיבלע בתוך גוגל או פייסבוק ויש לקרנות מספיק כסף להמשיך לממן את היזמים האלו

Amir A 18 בספטמבר 2016

אני מתפלא שאתה מתעלם כאן מהסיפור של Alphabet. ההנחה שלי (ומה אני יודע?) היא שגוגל התנפחה כל כך לתחומים שונים עד שכנראה אי אפשר היה לשלוט בה יותר באופן אפקטיבי. ובשילוב עם הנטיה (ושוב, פסיכולוגיה בגרוש כי אני לא מכיר ולא יודע) של פייג' וברין להתמקד יותר בחידושים ופיתוחים ופחות בניהול יומיומי, קיבלת הדרך בה חברות הענק של העתיד יתמודדו עם הריכוזיות. פשוט על ידי חלוקה עצמית, בדיוק כמו תאים בגוף חי.

גיל שלי 18 בספטמבר 2016

זו בדיוק הדרך של גוגל להשאר בטופ, לרכוש הכל כדי שחס וחלילה לא יתפלק להם פייסבוק נוסף כזה, בעידן בו רכישות באינטרנט זה בסך הכל עוד תוכן, אתה חייב להתפרש על כל התחומים הקיימים, האיום יכול להגיע מכל מקום

גיא זהר 18 בספטמבר 2016

איזה שחקן פרט למליקסון, שלו הוצע חוזה ארוך טווח בבש, העדיף את בש על מכבי? לראדי הוצע בבש שנתיים חוזה בתנאי השכר של מכבי כשבמכבי נשארה לו רק שנה בחוזה. שאר הישראלים שהגיעו בשלוש השנים האחרונות לבש לא זכו להתענינות של מכבי למיטב ידיעתי

גיל שלי 18 בספטמבר 2016

הכוונה היתה להדגיש שמכבי לא יכולה וגם לא רוצה לרכוש שחקנים רק כדי שלא ישחקו אצל אחרים, לא יודע מה היה עם שיר צדק למשל, לא ניסו לקחת את מאור בוזגלו, ועוד דוגמאות.

גיא זהר 18 בספטמבר 2016

1. עד לפני שנה מכבי לא ספרה את בש כמתחרה ולכן סיפור ראדי. 2. להבנתי בש ומכבי כמעט בכל המקרים לא מתמודדות על שחקני דומים ולכן אין בכלל דילמה לשחקן. בוזגלו הגיע לפני שלוש שנים לבש כאופציה אחרונה ובחתי אטרקטיבית בעליל אז. למיטב ידיעתי שיר צדק בכלל לא היה אופציה מבחינת מכבי כי טבח הבן הגיע והעדיפו אותו. בש היתה במאבק עם חיפה עליו בכלל כמו גם שנה קודם עם מויאל שלמזלנו העדיף חוזה קטן יותר וקצר יותר בחיפה.

Lord Anthony 18 בספטמבר 2016

אין חדש תחת השמש.
התחרות בעולם האינטרנט (וגם ברמה מסויימת המיחשוב) תמיד היתה מועטה. הגדולים תמיד אכלו את את הקטנים. גם נטסקייפ נדרסה על ידי מייקרוסופט בזמנו.
השינויים הגדולים תמיד נבעו מהופעתם של פלחי שוק חדשים. אפל נהפכה לענק שהיא היום לא בגלל שפתאום היא התחילה להיות תחרותית בשוק המחשבים אלה בגלל האייפוד, האייפון והאייפד. באותה מידה גם מיקרוסופט ירדה ממעמדה כשחקן החזק בשוק בעקבות עליית הסמארטפונים ודעיכת המחשבים האישיים.
גם גוגל ופייסבוק ידעכו כשיופיעו פלחי שוק חדשים שאף אחד לא חשב אליהם.

NoOne 18 בספטמבר 2016

איך בדיוק אפל חברה צעירה ומיקרוסופט חברה ותיקה ענקית כשהם הוקמו באותו זמן?
אפל חברה הרבה יותר ותיקה מיהאו או נטסקייפ

גיל שלי 18 בספטמבר 2016

צודק, התכוונתי בעיקר לפייסבוק וגוגל

Amir A 18 בספטמבר 2016

אלא אם כן צריך לבנות לוח שנה חדש במיוחד לחסידי אפל של לפני ואחרי הספירה (לפני ואחרי מותו של האלוהים).

yaron 18 בספטמבר 2016

בכל מקרה גם אפל ומייקרוסופט עשו את זה לפני כן ל- IBM

יריב 19 בספטמבר 2016

חברות גדלות וקטנות, ומטבע הדברים כשזה קורה יותר סביר שהחברה היורדת ותיקה מהעולה מאשר להפך. לא ברור לי למה אנשים מנסים לקרוא משמעויות לתוך זה.

אביאל 18 בספטמבר 2016

גיל – בדיוק, כמו שיאנג עשה טעות, רבים יעשו, אבל לא רק טעויות, כולם רוצים להיות הג׳ובס\גייטס\צוקרברג הבאים, העובדה היא שהמייסד של סנאפצ׳ט יכל לעשות אקזיט מעולה אבל העדיף להישאר עצמאי והוא נוגס יפה מאוד באינסטגרם ופייסבוק.

יותר מזה, אני לא בטוח שבניתוח היסטורי אכן אפשר לומר שאנחנו נמצאים בשיא הריכוזיות, בטח ביחס לתקופת הברונים השודדים בארה״ב או לתקופות מוקדמות יותר, אל תשכח פרמרטים נוספים, קח את העובדה שפייסבוק וגוגל דיי מחוקות בסין, ככה שאחד השווקים המתפתחים והחזקים ביותר נעול בפניהם, אפל שהיא יצרנית חומרה עלתה על הגל הסיני והוא מייצר לה מזומנים בקצבים אדירים, מה שיחסר למתחרות האינטרנטיות שלה לדוגמא.

בקיצור, יהיה עוד הרבה זמן ומקום לתחרות, לא רואה סיבה או דרך של התערבות רגולוטרית יעילה כרגע.

אמיתי 18 בספטמבר 2016

בקשר למשפט האחרון שלך:
מיסים. כמו לאל קאפון. כבר קורה

אביאל 19 בספטמבר 2016

אמיתי – בוא נראה עם מה שהאיחוד האירופי עשה יצליח, החברות האלה מטבען גמישות ביותר והן יעברו במהירות למדינה הבאה שתציע להם הטבות ובכל מקרה אני לא רואה אותן משלמות מס מלא אף פעם, תמיד יעברו אצלהן עורכי הדין ורואי החשבון הטובים ביותר.

אמיתי 19 בספטמבר 2016

ברור ומוסכם. אבל יש סיבה (הכסף) ויש דרך (המיסים). גם קאפון התחמק הרבה זמן

Lord Anthony 19 בספטמבר 2016

הטבות מס זה כרגע שוק של קונים,
יש לנו דוגמא מצויינת מהימים האחרונים עם המהלכים של כחלון להורדת מס החברות.

yaron 18 בספטמבר 2016

אחלה פוסט גיל,
אני חושב שהבדל חשוב לטובת הכדורגל הוא שלפחות כשקבוצה גדולה קונה שחקן בי30 מיליון היא קונה רק את השחקן ולא את כל הקבוצה.
לקבוצה קטנה, 30 מיליון עם ניהול נכון יכולים להיות יותר מועילים מכוכב על אחד.
בכל מקרה הקבוצה הקטנה לא נבלעת ומקבלת תמורה יפה.

צור שפי 18 בספטמבר 2016

נראה לי שהריכוזיות ודריסת הקטנים בידי הגדולים הן תופעות מובנות בעולם הגלובלי וכמעט בכל תחומי החיים. התוצאה היא, בין השאר, עליית כוחות פוליטיים כמו טראמפ, ברקסיט וכו׳.

דוד 18 בספטמבר 2016

מדבריך נשמע שאתה יותר מודאג מעליית טראמפ עצמו מאשר מהריכוזיות האנטי-דמוקרטית שהעלתה אותו. הרבה חושבים כמוך ולדעתי גם טועים. האובר- ריכוזיות יותר מסוכנת מטראמפ, שהוא ליצן וכנראה גזען לא קטן

צור שפי 19 בספטמבר 2016

לא דוד, התופעות עצמן מדאיגות אותי יותר מהביטוי הפוליטי שלהן. הן משפיעות על חיי וגרוע מזה, על חיי ילדי ונכדי, הרבה יותר מנשיא כזה או אחר.

Shadow 18 בספטמבר 2016

השאלה מה עושות הקבוצות הקטנות עם הכסף שהן מקבלות?

אם יש ניהול נכון הן אמורות למנף את הכסף להצלחה עתידית.

אמוץ כהן-פז 18 בספטמבר 2016

גיל, אתה יכול לתת דוגמאות משמעותיות בהן הרגולטור הכפיף חברה חזקה לטובת הכלל?

פאקו 18 בספטמבר 2016

הפירוק של בל?

גיל שלי 19 בספטמבר 2016

עוד לפני בל עשו את זה לרוקפלר והנפט

אביאל 19 בספטמבר 2016

כחלון והסלולרי.

אמיתי 19 בספטמבר 2016

הסלולרי זה היה קארטל. הוא נראה לי מתכוון למונופול. אולי כמו מה שעשו לאגד

אמוץ כהן-פז 19 בספטמבר 2016

קרטל או מונופול, נראה לי שהרגולטור מתקשה להגן עלינו.
האיחוד האירופי דורש כעת מאפל לשלם לאירלנד ׳חוסר׳ מס והתחושה היא שממשלת אירלנד די נבוכה (תשמח לקבל הרבה מיליארדים אבל אז לאפל לא יהיה עניין לפעול משם…)

תום 18 בספטמבר 2016

הולך לקרות שינוי, השאלה זה רק מתי. מתישהו בעשור הקרוב הממשל הפדרלי יכיר באינטרנט כ-utility, עם כל הרגולציות הנלוות לכך.

יוני 19 בספטמבר 2016

מעניין אם כשאפל יצאו עם הפרסומת של 1984 והציגו את IBM בתור האח הגדול, הם דמיינו בחזונם כיצד הם יהפכו למי שמייצג את אותו הדבר בדיוק, יחד עם גוגל ופייסבוק.

Comments closed