הבעיה שלי עם שוטא

אני הייתי בטוח בשבת, שג'ורדי יעמוד על הקווים היום מול דאנדוק, העובדה שהוא נותן לשוטא להמשיך לטבוע עם הספינה היא מאכזבת בהמון רמות.

אני בדרך כלל מהאחרונים שבאים בטענות למאמן. גם במקרה של מכבי העונה, הטענות הראשיות לא צריכות להיות מופנות לשוטא ארבלדזה, ג'ורדי פישל השנה בצורה חמורה יותר. כפי שעולה ממצב הקבוצה, וכפי שפרטתי בפוסט בזירה הזאת, ובטור שפרסמתי לפי הזמנתו של אורי דגון באתר ערוץ הספורט, ג'ורדי כשל השנה בבניית הקבוצה. ג'ורדי חיפש להחליף את התפוקה של ערן זהבי, במקום להבין שצריך לבנות שלד חדש לקבוצה, שכן השלד הקודם הלך ביחד עם זהבי לסין.

*

עדיין השקעתי הרבה מחשבה בשאלת אחריותו של שוטא למצב. ניתן לראות כי שוטא ארבלדזה לא מגיב בצורה יוצאת מהכלל למצבה של הקבוצה. רבים ראו זאת לפני, התייאשו למעשה כבר אחרי המשחק מול זניט, המשחק ההוא שהובלנו בו 3:0. אני זכרתי בעיקר את הטענות ששמעתי ביציע לסוזה, ולפאקו, ולכן העדפתי להתמקד ביכולת שהקבוצה הפגינה במשחקים הטובים שלה, ולא בשבירה של הקבוצה.

אולם, מאז שמכבי החלה במסע השקיעה שלה, החולשות הברורות של שוטא ארבלדזה נחשפות. ברור כי שוטא לא מצליח להנהיג את הקבוצה, או לגרום לשחקנים להמשיך ולהאמין גם כאשר הדברים לא מסתדרים. בעוד שההכנה הטקטית לפני המשחקים הגדולים כן נראתה סבירה, אפילו בהפסד לזניט בסנט פטרסבורג הפגנו יכולת סבירה במחצית הראשונה, וצריך לזכור גם את המחצית הראשונה מול אלקמאר בנתניה, את כל המשחק מול אלקמאר בהולנד, כאשר דברים מסתבכים, עושה רושם שהסדר וההגיון הולכים לעזאזל.

כאשר מכבי "חייבת" לכבוש, שוטא ארבלדזה פשוט מוצא את עצמו מתמודד כפי שאמרו בגולני, מה שלא הולך בכח, ילך ביותר כח. בתחילה הוא מכניס חלוץ במקום קשר, לאחר מכן הוא מוסיף חלוץ במקום מגן, ועובר לשלושה בלמים, כאשר אחד מהם הוא בכלל מגן כמו דסה בדרך כלל.

למרות שהמעבר הזה לא הניב למכבי שערים באף אחת מההזדמנויות בהן בוצע המעבר, שוטא ממשיך ומתמודד עם הפיגור, או עם חוסר הכיבוש (קצת אירוני המחסור שלי בכיבוש), באותה צורה. אי אפשר אפילו לכתוב באותה שיטה, ומאוד הקפדתי שלא לכתוב לשיטת שלושת הבלמים, מאחר והדבר האחרון שרואים במעבר הזה הוא שיטה כלשהיא במשחק.

*

אך הטענות הן לא רק לניהול המשאב האנושי בקבוצה, או להתמודדות עם הקושי במהלך משחקים, והקושי המועמס ממשחק למשחק כאשר אנו צוללים מטה.

שוטא לא מפגין שיטתיות מתחילת העונה בהתמודדות עם חומר השחקנים שקיים בקבוצה.

בתחילת העונה שוטא לא חיפש דרכים להוציא מאורלנדו סה יותר מכפי שנתן, אלא נתן לאורלנדו סה להסתדר עם טקטיקת המשחק אותה שוטא ביקש להנחיל, ומשראה שאורלנדו סה לא מסתדר, ויתר עליו. אם היה לנו תומר חמד נניח על הספסל, אז לא נורא. אבל המחליפים של אורלנדו סה היו עדן, יצחקי, ולפעמים סקריונה כחלוץ. נגדיר זאת כך, אלו לא מחליפים שאתה רוצה לסמוך על התפוקה שלהם.

אנחנו רואים את חוסר היכולת של שוטא להתאים את התיאוריה שלו למציאות חומר השחקנים הקיים, גם בתפקודים המשתנים של סקריונה. סקריונה ווידאר, בין אם נרצה, ובין אם לא נרצה, הם השחקנים היקרים ביותר של מכבי. מכבי לא תוכל להצליח ולהפיק תוצאות מעצמה, אם סקריונה ווידאר לא יתנו תפוקה המתקרבת להשקעה בהם.

שוטה רצה מלכתחילה לתפקד את סקריונה בעמדה הטבעית שלו, הקשר שמשחק קדימה במשולש הקשרים שבאמצע. נכון, ההגנה לא הצליחה להסתדר במצב זה, שכן מדוניאנין הוא שחקן רך מאוד, ולא מצליח לחלץ כדורים, ואילו גל אלרברמן נמצא בדעיכה. גם התחליף של נוסא במקום גל לא עזר, שכן נוסא השנה נמצא בשנת חוזה, פחות מחפש את חילוצי הכדורים, ויותר מחפש את השיטוט חסר התוחלת ברחבת היריב, שם הוא נוטה להתבלבל כאשר הכדור מתקרב אליו.

הפתרון של שוטא לבעיה לא היה לחפש התאמות אחרות, אלא להתחיל לשנות את התפקוד של סקריונה. בכך שוטא מוותר למעשה על סקריונה ווידאר באותה נשימה. וידאר איננו ערן זהבי, אלא חלוץ רחבה קלאסי שחייב להיות מופעל על ידי השחקנים האחרים.

מי יכול להפעיל את וידאר? טל בן חיים החלוץ? לא כדאי לסמוך על הפריצות שלו בצד שמאל והגבהות לרחבה, זה קורה לעיתים נדירות ביותר, הוא בדרך כלל מחפש את השער בעצמו.

נוסא איגבור? אני לא שולט בסטטיסטיקות, אך האם נוסא הכניס יותר משני כדורים טובים לתוך הרחבה בשנה האחרונה? אם כן, אני מאוד אופתע.

גל אלרבמן? גל נמצא מאחור כאשר הוא משחק, וממעט להיות בעמדות שמאפשרות לו להכניס כדורים מסוכנים לעבר וידאר.

דסה, עמרי בן הרוש? נדמה לי שלא צריך להרחיב.

איתן טיבי במשחקים האחרונים משחק בעמדת הפליימיקר של מכבי, אומר זאת כך, לא עושה רושם שזהו הצד החזק במשחקו.

כלומר, נשארנו בדיוק עם שלושה שחקנים שעשויים להפעיל את וידאר (יוסי בניון יכול להיות חליפי למיכה). דור מיכה, סקריונה ומדוניאנין. כאשר סקריונה מתופקד באגף שמאל, הוא מתופקד בעמדה שמעלימה אותו מהמשחק של מכבי, ולסמוך שהפריצות של עמרי בן הרוש בליווי נוסא, ימשכו שחקנים מסקריונה שימצא בצד השמאלי של הרחבה, זה מתכון לבדיחה, לא תכנית.

כאשר סקריונה מתופקד באגף ימין במקום מיכה, אנחנו מאבדים שחקן שמסוגל להכניס כדור לוידאר, אך לא מרוויחים את סקריונה, שכן הוא נמשך לאמצע, ומי שאמור להעביר לו את הכדור זהו דסה, ובכן דסה השנה לא ממש מצטיין בכך, לא שהוא מצטיין בדברים אחרים.

*

שוטא רואה את הכשלונות האלה טוב ממני, אך הוא לא מגבש תכנית שתתאים למה עושים עם החומר הקיים, אלא פשוט מאמין שדברים יסתדרו בסוף.

*

הבעיה שלי עם שוטא היא פשוטה. אני לא מצליח להבין מהי האסטרטגיה אותה בחר לקבוצה (כלומר תכנית השימוש בשחקנים הבסיסית לאורך השנה כולה, כולל רוטציה לשמור היכולות בסגל, כולל התעדוף של השחקנים החשובים בעמדות הנוחות להם).

אני לא רואה יכולת של שוטא להתמודד עם מצבים קשים באמצעות תכנית מסודרת של שינוי מתוכנן. אני יודע שמאמני היריב מוכנים למה ששוטא יזרוק במצב של אי הבקעה, והדגש הוא על יזרוק, אין פה שינוי מגמה.

אני גם לא רואה את היכולת של שוטא לגרום לשחקנים לתת בו אמון.

*

לאור כל הסיבות לעיל, העובדה ששוטא הוא זה שינהל את המשחק החשוב האחרון שנותר לנו העונה, המשחק מול דאנדוק, היא כתב אישום חמור ביותר נגד ג'ורדי קרויף. אני לא רואה שום סיבה שמובילה את ג'ורדי להאמין שלשוטא ארבלדזה יש את היכולת לסובב את ההגה של הסירה השוקעת הזאת. שוטא יודע רק ללחוץ חזק יותר על דוושת הגז, זהו.

האם למעשה ג'ורדי אומר לנו שגם לו אין מושג מה עושים עם הקבוצה? לצערי זה מה שמתקבל מההחלטה שלו שלא לנהל בעצמו את המשחק הערב מהקווים.

סוגרים את הבאסטה
ספרוטנ'רול (י"א) - רן עצמון

66 Comments

יגון תוגתי 8 בדצמבר 2016

אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי קרית שלום

צור שפי 8 בדצמבר 2016

האלה מקרית שלום הם הארזים. האזובים בוולפסון. ממש flora and fauna על איילון דרום.

ד"ר רזי הופמן 8 בדצמבר 2016

חחחחח גדול
+ מליון

רועי 8 בדצמבר 2016

מזל שלמכבי תא אין ספונסר, אחרת גם היא היתה מאבדת את שמה…

גיל שלי 8 בדצמבר 2016

לכלכת רועי, אני ממשיך להגיע לאצטדיון המקולל בנתניה ללוות את הקבוצה שלי, אין פה מקרה של ילד שלקח את הקבוצה שלי כצעצוע

רועי 8 בדצמבר 2016

בשלב זה.
אבל אני מזהה מגמה בפוסטים

גיל שלי 8 בדצמבר 2016

לכלכת בריבוע

נועם 8 בדצמבר 2016

שוטא ארבלדזה = אלישע לוי – יחסי אנוש.
מאמן חסר מעוף ורעיונות.
לא מאמן שימצא פתרונות, לא לפני משחק ובטח לא במהלכו. גם כשהוא מנסה להפתיע הוא עושה זאת בקבעון. הנסיונות המגוחכים שלו לשחק עם שלושה בלמים פשוט לא לעניין, בהתחשב בחומר השחקנים שיש לו.
ועדיין היו לו את כל התנאים לדהור לעבר אליפות (או לפחות להתחרות עליה ראש בראש עם באר שבע), הקבוצה שלו (שלכם) הרבתה לכבוש, נהנתה מכושר שיא של מספר שחקנים ובראשם טל בן חיים ומדוניאנין כשאפילו יוסי בניון המשוקץ הראה ניצוצות של אותו אחד שאליו קרויף פילל.
אבל המאמן הגאון החליט להיכנס לעימות עם טל בן חיים, כשדווקא במקרה שלו הוא לא לגמרי טועה ברעיון (אם כי אין לי מושג מה באמת עבר ביניהם) כי השחקן הזה היה צריך כבר מזמן לקבל שטיפה רצינית על ההתנהגות הפרחחית שלו ובעיקר על כך שהוא שם את האגו שלו לפני טובת הקבוצה ובוחר משחק אחרי משחק לקלל שופטים כאוות נפשו (הזוי כל כך שעדיין לא נשלף לו על כך כרטיס אדום), אבל סדרות חינוך לא כל אחד יכול לעשות ולא בכל סיטואציה. שוב, מקובע.
ואת מדוניאנין הוא שחק עד דק.
בכלל ניהול הסגל שלו הוא אחד הדברים הכי משעשעים שראיתי לאחרונה. להעלות את קיארטנסון בגביע הטוטו ולספסל אותו מול זניט זו הזיה מוחלטת.

יניב פרנקו 8 בדצמבר 2016

לפי חלק מידידיי ברשת וברשתות החברתיות נראה שעובר עליכם חודש קשה יותר משלנו…

רועי 8 בדצמבר 2016

איזה חודש קשה עובר עליכם ? יש רוכש בקנה שמחכה שימחקו את החובות והוא מגיע לדף חלק. קלאסי.

יואב 8 בדצמבר 2016

הייתי בהולנד וראיתי שם את משחקה הטוב ביותר של מכבי. מאורגנת, מחוייבת, בוגרת ומשחקת עם מטרה. מנצחת משחק חוץ אירופאי לא מובן מאליו.
ישבתי קרוב לספסל וראיתי את פרצופו של טבח בחילוף(חילוף רע לדעתי) וכבר אז התחלתי להיות מודאג.
ומאז, צניחה חופשית. לא יודע אם יש קשר בין הארועים אבל תנודה כזאת קיצונית בפרק זמן כל כך קצר? לא חוויתי בארבעים שנותיי במגרשים.
האם מכבי באמת זקוקה למאמן כדי לכבוש מול בני יהודה ואשקלון? האם הכישרון לבדו לא מספיק? האם האריס לא יודע מה הוא אמור לעשות? גל? סקריונה?
אז כנראה ששוטא נכשל בלייצר את המובן מאלין עם חומר כזה אבל השחקנים נכשלו יותר.
הייתי רוצה ששישה מהם יעופו בינואר(השמות שמורים איתי) רק כדי להדגיש את הנקודה- מעמד המאמן במכבי הוא נושא רציני מידי בשביל להפוך אותו לבדיחה. כך אני מרגיש. האכזבה מהם היא עצומה.

גיל שלי 8 בדצמבר 2016

מסכים לגמרי, מנחש שאלו אותם שישה שחקנים שאני היית מוותר עליהם

ירושלמי 8 בדצמבר 2016

אשמח אם תפרטו

אורי 8 בדצמבר 2016

עדן ויצחקי כמובן
אח"כ אני מנחש פיליפנקה, שפונגין, נוסא ובן הרוש

בכמה פגעתי?

גיל שלי 8 בדצמבר 2016

אני לא יודע לגבי יואב. אני הייתי מוותר על טל בן חיים החלוץ תמורת כסף, עדן, יצחקי, נוסא, יש מצב שאפילו מדוניאנין.

רז מסינג 8 בדצמבר 2016

בשביל לזרוק צריך למצוא משהו יותר טוב. ואם נעוף מאירופה הערב אפשר בכיף לדלל את הסגל לטובת חיזוק של אשקלון ובני יהודה

קפטן קוקי 8 בדצמבר 2016

לא מקבל את זה את עניין הבאמת זקוקה למאמן.
קבוצה שנדרשת להתגבר על בונקר מדי שבוע לא יכולה להסתמך אך ורק על כשרון. היא חייבת פתרונות.
הכשרון מספיק כדי להחזיק בכדור 60-70-80 אחוז מהזמן, אבל אלא אם נחזיר את מראדונה מהפרישה אני לא רואה שחקן שמסוגל לעבור לבד 10 שחקנים בריבוע של 16 מ"ר ולשים את הכדור ברשת.
מסתבר ששוטה מאמן לא מספיק טוב בלמצוא פתרונות – לא ברמה הטקטית ולא מהבחינה של ניהול אנשים.

יואב 8 בדצמבר 2016

לקחת משפט אחד…זאת לא היתה כוונתי.
טקטיקה זה עד גבול מסויים.

גיא זהר 8 בדצמבר 2016

לא לוותר על יצחקי בספטמבר ולוותר עליו בינואר מזכיר ניהול חנווני גרוע. והיה צריך לוותר עליו בספטמבר, שלא יובן אחרת.

אורי 8 בדצמבר 2016

עדיף לתקן טעות מאשר לגרור אותה
במיוחד טעות עם כרס. קשה לגרור

גיא זהר 8 בדצמבר 2016

ברור שצריך לשחרר. עוד בינואר שעבר.

קפטן קוקי 9 בדצמבר 2016

יואב –
אתה צודק שנתפסתי למשפט אחד, והכוונה היא לא אישית. כלומר, התייחסתי למשפט, לא לאדם שכתב אותו.
אני דווקא מסכים מאוד עם הדעה שלך.
המשפט "קבוצות כאלה צריך לנצח גם בלי מאמן" זה משפט שיצא לי לשמוע הרבה בתקופה האחרונה, ובעיני הוא מעיד על תפיסה שטחית מאוד של מעמד המאמן והתפקיד שלו, ותפיסה מאוד מיושנת של כדורגל, מעדת השפיץ של הנעל.
שוב – ברור לי שזה היה רשום אצלך כחלק מרעיון יותר רחב וממש לא התכוונתי להשתמש במשפט הזה כדי לסתור את הדברים.

יואב 9 בדצמבר 2016

מאמן זה סופר סופר חשוב.
אבל גם טקטיקה נגד אשקלון זה מאד אוברייטד. טוב, הבנת אותי(:

קפטן קוקי 9 בדצמבר 2016

:)

אחד העם 8 בדצמבר 2016

בתחילת העונה, ההכנה של שוטא את הקבוצה להתמודדויות חשובות לא היתה רעה. (לדוגמא- "משחק הקטסטרופה" נגד זניט, בו ליהק את בניון ואוסקר באגפים , שעזרו בהגנה וניטרלו את משחק האגפים המסוכן של זניט.) ההצטרפות המוצלחת לרחבה של איגבור, שאף הפכה אותו למלך השערים הזמני של הגבוצה, אפשר והטעתה אותו.זה המינוס של חילופי מאמנים, זמן הלימוד וההיכרות עם מרכיבי הקבוצה. בחלק הראשון של העונה , חילופיו היו עמדה מול עמדה. (מאוחר מדי, אמנם. היה מתחיל להחליף בדקה 75). "פאניקת החלוצים" החלה רק בעיצומו של המשבר, ככל הנראה בשל אובדן עשתונות. (אם כי סוף סוף החילוף הראשון מתבצע בדקה 60).
אינני נמצא באימונים, טב"ח כח כן, והוא דיבר בשבחו. טב"ח נתפש בעיני בחור אינטיליגנט שעבר מספיק מאמנים בקריירה. הוא בחר שלא לשתוק .
לעניות טעמי, סוזה ובוס היו המאמנים מאמנים היצירתיים ביותר של מכבי. אוסקר ופאקו וגם יוקה היו שיטתיים ועיקביים עם נטיה לשמרנות.
אינני יודע איך "לאכול" את הגאורגי. הוא מאוד סימפטי ומשקיע, אני מקווה שגם לומד מטעויות.
גם על רמי הדר נכתבו תילי תשבחות לפני שבועיים ועכשיו מודבקים הפאשקווילים על גזעו של כל עץ רענן.

טרנטה 9 בדצמבר 2016

אתקן רק שחזי לא שיחק נגד זניט אלא טל בן חיים שהיה מצויין ובישל את השני עד ששפך לאגר. כבר אז שוטא פישל שלא הוציא אותו בזמן בקשר שיעזור להרוג את המשחק ב 3 : 0 אלא הוציא את וידאר שהיה במשחק מצוין והכל קרס שם בצד ימין כשגם דסה התחיל עם השטויות.
שם היה זרע הפורענות. שוטא לא הגיב, דסה איבד את הראש ולא היה מנהיג על המגרש שיעצור את המפולת…

קפטן קוקי 9 בדצמבר 2016

+1

רן 8 בדצמבר 2016

אני כל הזמן שומע על זה שצריך היה להחליף שלד ושהקבוצה שבעה.
אז בדקתי:

ווידאר סקאריונה יוסי וגולסה הגיעו העונה
מדוניאנין דסה ראייקו ואני חושב שגם טב"ח שנה שעברה

7 שחקני הרכב לרוב ללא אליפות

נוסא הגיע לפני שנתיים יש לו אליפות אחת.
אז אני באמת לא מבין למה אומרים שאין ריענון שאין שלד חדש.

הטעות היא בנתינת המושכות לאלברמן שבשנתיים האחרונות משחק זוועה.
בנוגע לקרוייף, אני חושב שהוא עשה בדיוק את מה שצריך לעשות. הבעיה במכבי לא הייתה ולא תהייה הגנה. כבר 4 שנים שמכבי מסיימת עם הכי פחות ספיגות וזה למרות ש"ההגנה" של מכבי גרועה כל כך!!!!

בהתקפה ברור שהיה צורך בחידוש ובהבאת תותחים חדשים וזה מה שגורדי עשה. אני חושב שסה"כ ווידאר כבש 5 שערי ליגה העונה , הוא יסיים כנראה מס, דו ספרתי של שערים וכמוהו גם סקאריונה.

כרגע זה נראה כאילו המאמן איבד את זה לגמקי, החילופים ידועים וברורים מראש. שיטת משחק התקפית שלא כוללת חילופי מקומות כמעט אין תנועה ללא כדור. משחק אגפים לא קיים הכל בכח דרך האמצע.

ולכן אני חושב שהמאמן עשה את שלו ומחר נגלה שכבר הוחתם מאמן חדש

אורי 8 בדצמבר 2016

ה-7 שפירטת הם בדיוק אלו שצריכים להשאר (+טיבי ומיכה, ואולי ריקן)
כל השאר, להחליף בדם טרי, רענן ובעיקר רעב – בן בסט, יצחקי, שפונגין, נוסא ובן הרוש

רן אתי 8 בדצמבר 2016

נו
7 שחקנים חדשים פלוס טיבי (לא מבין למה אתה רוצה להשאיר את ריקן הוא כבר שנתיים לא ממש משחק) זה בעיני סופר דם חדש למערכת.
את התלונה הזאת פתרנו.
עכשיו רוצים לדבר על זה ש חלק מהשחקנים אולי לא ברמה מספיק גבוהה , מוכן לדבר על זה אבל זו טענה אחרת לגמרי.
[
בנוגע לגיל שאומר שגורדי טעה כשלא הרים קבוצה חדשה, אני פשוט לא מסכים

גיל שלי 8 בדצמבר 2016

הכוונה היא שמרגע שידע שערן הולך, היה צריך להבין שצריך שחקנים אחרים שיקחו את הקבוצה על הכתפיים. הוא חיפש להחליף את הגולים של ערן, היה צריך להבין שערן היה המנהיג האחרון שנשאר לו בקבוצה, צריך למצוא אחרים. זה לא קל, ממש לא קל, אבל אף אחד מהשחקנים שהביא לא נמצא בעמדה של להוביל את הקבוצה. יוסי למשל זו החתמה נהדרת אם ערן בקבוצה, לא מובנת כאשר ערן לא.

גל 8 בדצמבר 2016

יוסי באמת חתם שערן עוד היה בקבוצה

בלייק 8 בדצמבר 2016

7 שחקני הרכב? בניון וגולסה בקושי שיחקו, טב"ח לא היה אמור לשחק ברמתו הנוכחית, אבל פיליפנקה (לא לשכוח אותו ברשימת השלד) התברר כפלופ.
אף אחד מהשחקנים שציינת (בהנחה לסקאריונה וקיארטנסון, שהם בכל זאת זרים בעונה ראשונה כאן) לא מתאים ברמתו הנוכחית ו/או באופיו להיות שחקן מוביל בקבוצה כמו מכבי.
מכבי היתה חייבת חיזוק בהגנה. הסטטיסטיקה לפעמים משקרת. ההגנה מעידן אוסקר, סוזה ופאקו לא רלוונטית (וניצני ההיתדרדרות היו ברורים עוד בתקופת פאקו, שבנה חיפוי על חיפוי כדי לטשטש את זה). בעונה ו(כמעט) חצי האחרונות ההגנה של מכבי ברמה לא מספיק גבוהה. סופגים מעט כי יש שוער טוב, וכי מכבי מחזיקה בכדור באזור 70-75% מהזמן במשחקים שלה, וקבוצות לא שולחות נגדה שחקנים קדימה. למה לשלוח אם אפשר להתבצר ובשתי מתפרצות לעקוץ ולהבקיע פעמיים?
האמצע של מכבי רך מאוד ועם אופי מפוזר וותרני (על המגרש) – בלמים וקשרי אמצע. כמו כן, אין מישהו סקורר עם קרח בעורקים שכולם יסתכלו עליו בדקות הקריטיות ויבינו מה המטרה. ראיקו אולי יהיה מנהיג יום אחד, אבל לא עכשיו כזר בגילו, לקיארטנסון יש קרח בעורקים אבל גם הוא עדיין מתאקלם ועדיין לא יכול להוביל את מכבי. בשאר העמדות שציינתי יש למכבי שחקנים לא מתאימים.
אני מסתכל על ההרכב וכמעט תמיד משחקים שם ראיקוביץ', טיבי, טב"ח, דסה, עמב"ה/ריקן, נוסא, אלברמן, טב"ח 2, מיכה (או סקאריונה). 2 שחקנים בהרכב לא שיחקו במכבי בעונה שעברה – קיארטנסון וסקאריונה. זה ריענון? וכבר במחזורי הסיום של העונה שעברה ראינו שהסגל של מכבי בדעיכה ואולי גם שבע אחרי 3 וחצי שנים מוצלחות מאוד. ואם מסתכלים על הספסל אז פרץ2X ויחזקאל צעירים אבל בקושי משחקים, והשאר לא מאפשרים לשוטא כמעט אפשרויות. אם סקאריונה כשיר אז הוא או מיכה על הספסל ולצידם יצחקי ובניון ש(הרבה)מעבר לשיא, עדן בן בסט שעדיין לא ממש הגיע לקבוצה ואף מאמן לא ממש האמין בו (לאור התפוקה כשכן קיבל הזדמנויות), גולסה הבינוני.
שורה תחתונה שלי היא ששוטא אכן לא עושה עבודה מזהירה, אבל ג'ורדי גם לא סיפק לו סגל ראוי להתמודד עם ב"ש על אליפות.

אחד העם 8 בדצמבר 2016

+1

ברוס גרובלאר 8 בדצמבר 2016

בתור לא אוהד מכבי ת"א – סקריונה ווידאר זה לא אותו שחקן?

גיל שלי 8 בדצמבר 2016

וידאר קיארטינסון

צור שפי 8 בדצמבר 2016

הם משתי מעצמות כדורגל – ארגנטינה ואיסלנד.

קפטן קוקי 8 בדצמבר 2016

כר-גיל. פוסט נהדר שמצליח להסביר במילים מדויקות את הנקודות שעל הפרק.
לגבי הפסקה האחרונה – התרשמתי שג'ורדי קרויף עצלן, זחוח ומתנשא, אבל לא טיפש. אני מניח שהוא מבין את העניין ושהוא מדבר עם השחקנים.
לדעתי, הוא (ואולי יותר סביר שמיטש גולדהאר) מבין שהכשלון הוא קודם כל שלו, ושאין ברירה אלא לוותר על העונה הזאת ולמזער נזקים (לשם כך הגיע אנגלידיס).
אני מנחש שבניגוד להצהרות הלוחמניות עם ההאשטאגים, במכבי מתייחסים למשחק היום כאל בונוס שבמקרה הטוב יביא לעוד איזו התרגשות קטנה בסביבות פברואר אבל לא יותר מזה.
כחלק ממיזעור הנזקים, מנחש ששוטא יסיים את העונה כל עוד יצליח לסיים את המשבר ולשייט למקום 2-3 בסוף העונה, ושמיד בסיומה הוא יהיה על המזוודות ביחד עם ג'ורדי קרויף. מינוי מנכ"ל תלוי באנגלידיס, אבל ברגע שזה ימונה, אני מניח שזמנו של ג'ורדי ייקצב ונשמע על המחליף.
הימור, נראה אם יתגשם.

יואב 8 בדצמבר 2016

העלבונות האישיים האלה קפטן קוקי, זאת בדיוק הסיבה שאני לא נכנס לוויכוחי יורדי.
זה לא מכבד אותו ולא מכבד אותנו.
ממש אויב האומה הוא הפך להיות…
מסרב לקבל שבכדורגל יש רק עכשיו. אין עבר ואין עתיד. לצערי אני במיעוט נכחד.

קפטן קוקי 9 בדצמבר 2016

אני לא חושב שאני זורק בוץ.
אם בסוף העונה שעברה חשבתי שזה עצוב אבל מאוד לגיטימי לסיים עונה טובה ללא תואר, ושהעתיד עוד לפנינו, היום אני חושב שמורשת קרויף נפגעה מאוד.
חצי העונה הנוכחית מאיר באור אחר לגמרי את העונה שעברה.
ג'ורדי קרויף עשה דברים נהדרים במכבי, אי אפשר להתכחש לזה. חוץ מאוהדי מכבי, כל הליגה ובמיוחד באר שבע וברק בכר צריכים להגיד לו תודה ענקית (אם ברק בכר יגיע לאמן באירופה הוא צריך לשלוח פרחים לג'ורדי על בית ספר למאמנים שכלל מורים מהשורה הראשונה).
אבל כשאתה בטוח שכל מה שאתה עושה יצליח אתה הופך להיות מידאס ואצל ג'ורדי זה קרה מהר מדי. ושוב – העניין הוא לא תארים. לא השורה התחתונה אלא הדרך אליה, שנראית לי מקולקלת מאוד בשנה האחרונה.
החשש שלי הוא שג'ורדי יסיים את הקדנציה במכבי (להערכתי בסוף העונה, אבל בהחלט יתכן שאני טועה) כשהוא מוביל מערכת עשירה ולא מצליחה, וכשישנן שאלות רציניות לגבי ההמשכיות ולגבי האפקטיביות של התשתית שנבנתה בקבוצה.

בורדו פאפי 8 בדצמבר 2016

Off Topic, ליבי יוצא לארבלדזה (ואני לא בא בקטע של אוהד הפועל שמחפש ללעוג, נשבע שלא).
יצא לי לראות את המשחק של מכבי נגד אשקלון. לרגע אחד ממש הצלחתי להתחבר לתסכול שלו, להבנה ששום דבר לא עובד ושהדברים הבסיסיים ביותר לא קורים מבחינת השחקנים שלו. אחר כך ראיינה אותו כתבת הקווים (לא זוכר את שמה). הוא עמד וחיכה בסבלנות בזמן שהיא נתנה דברי פתיחה קצרים שמהם השתמע שהוא בדרך החוצה. הוא הסתכל עליה במבט עייף וכואב אבל עם המון איפוק ונימוס ושאל אותה What did you just say ?
והאמת היא שבאותו רגע ריחמתי עליו. מתוסכל, בצומת דרכים בקריירה (נראה לי שכשלון בישראל זה "נ" מטורף בקו"ח), רואה בחורה צעירה פי שתיים מגילו אומרת משהו בשפה שהוא לא מבין, מנסה לנתח את שפת הגוף שלה ומבין שהיא מדברת עליו, his ass is on the line והקבוצה שלו נראית פשוט זוועה. ליבי יצא אליו, באמת.
ואני יודע שהוא מרוויח מספיק וכו' וכו' וכו' ושאלה הם החיים של מאמנים והוא מספיק זמן בעסק הזה כדי לדעת את זה ובכ"ז, זה היה רגע עצוב.

קפטן קוקי 8 בדצמבר 2016

מצטרף. אחרי ההפסד לבני יהודה היה עליו קלוזאפ ארוך וזה היה שובר לב, נראה שבאותה נקודה הוא הבין באמת באיזה ברוך הוא נמצא.

yaron 8 בדצמבר 2016

אני היחיד ששם לב ששכחת את גולאסה???
כשגולאסה משחק חלק ניכר מהבעיות שציינת נפתרות.
אחת הטעויות שמריעות לי בקבוצה זה ההעדפה של עמב"ה על ריקן. יכול להיות שמבחינת יכולת שניהם לא מגנים שמאליים מספיק טובים אבל מבחינת מחוייבות ואנרגיה אני לוקח את ריקן בכל יום נתון.
מעניין איך התוצאות עם גולאסה / בלי גולאסה
ועם ריקן / עם עמב"ה

בלייק 8 בדצמבר 2016

מכיוון ששניהם לא מגנים שמאליים, וגם ככה ג'ורדי לימד אותנו שזאת העמדה הכי לא חשובה על המגרש, אני יותר מתפלא על שוטא שלא משתמש בריקן לפעמים באמצע המגרש או מתחת לחלוץ. היו משחקים שהוא היה האופציה הכי טובה לשם, ועדיין לא קיבל דקה. רק מגן שמאלי או על קו שמאל. ריקן נתן עונות מצוינות כקשר 50:50, זאת אחת העמדות הבעייתיות במכבי, אבל שוטא העדיף שם (גם בוס, אגב) לפעמים את איגיבור, לפעמים את מדוניאינין, גולסה או פרץ. למה לא ריקן?

yaron 8 בדצמבר 2016

מסכים עם מה שאתה אומר ועדיין טוען שגם כמגן שמאלי אני מעדיף אותו בהרבה על עמב"ה שהוא השחקן היחידי בקבוצה שאני כבר לא מסוגל לראות…

Shadow 8 בדצמבר 2016

אני שמח שאתם נהנים מהבלוף גולסה

גיא זהר 8 בדצמבר 2016

גולסה שיחק מעט מאוד. בהתחלה לא נספר ואחכ נפצע וחזר לפני שבועיים בערך. היה פקטור אולי בשני משחקים

yaron 8 בדצמבר 2016

נכון, אבל השאלה היא אם מרגע שאלישע "גילה" אותו שוטה התעלם או ניצל אותו בכל משחק שהיה בריא.

גיא זהר 8 בדצמבר 2016

למיטב זכרוני גולסה כבר הספיק לעבור שתי פציעות השנה. אחרי ששיחק נגד מקדוניה כמדומני שוטא נתן לו לשחק נגד אלקמר ונגד חיפה ואז הוא נפצע שוב. מאז שחזר מהפציעה שיחק נגד אשקלון אם אני לא טועה

yaron 8 בדצמבר 2016

צודק, שיחק נגד אשקלון.
לדעתי אם לא היה נפצע היינו נראים יותר טוב.
לא מספיק טוב אבל פחות גרוע.
לדעתי האישית גם עם ריקן כמגן שמאלי. אין לי סטטיסטיקה ואני מודה שאני לא מסוגל לראות את עמב"ה על המגרש והייתי מעדיף עליו גם את יואב זיו :-)

ערן (המקורי) 8 בדצמבר 2016

מסכים עם הכל. תוספת שלי:
חוליית ההגנה של מכבי מוצבת באופן קבוע באזור קדמי, לפעמים קרוב למחצית המגרש. וזה מוזר בהתחשב בזה שמכבי לא משחקת על מהירות ומתפרצות אלא על הנעת כדור סבלנית (מדע) ומתישה בטירוף (את האוהדים) הצידה ואחורה, ובקושי מסירות קדימה ופנימה )למעט הגבהות, רובן עקרות). לפיכך המיקום הגבוה של ההגנה לא ממש מתחבר למשחק ההתקפה.
לעומת זאת, הוא אומן בחובו סכנות גדולות, במיוחד לאור ההגנה האיטית, ובמקרים רבים פשוט חלשה ומבולבלת.
נענשנו פעמים רבות ובאותה צורה: מתפרצת מעבר לקו ההגנה, מסירה, גול. באר שבע, חיפה, ביתר, קרית שמונה, בני יהודה.
כמובן שהנטייה לעבור בסוף משחקים למערך של שלושה שחקני הגנה, שעדיין משחק גבוה, רק מעצים את הסיכון. הימור לא חכם שפעם אחר פעם משלמים עליו ביוקר.
שחקני הגנה בינוניים ואיטיים – על ג׳ורדי.
מערך ומשחק הגנה חלשים ורשלניים – על המאמן.

yaron 8 בדצמבר 2016

מסכים בכללי אבל רואה את זה מזווית אחרת.
לדעתי המשחקים היחידים שמכבי שיחקה באמת סבלני הם שני ה- 3-0 המשעממים בתחילת העונה.
בשאר המשחקים אנחנו משחקים מהדקה הראשונה כאילו אנחנו ב- 1-0 ובדקה ה-70.
אנחנו מאוד לחוצים והלחץ שאנחנו כביכול מפעילים הוא לא אמיתי.
זה מאלץ את הקבוצה ממול להסתגר ואנחנו מתחילים להיות מאוד לא יצירתיים. וכמובן שבשיטה הזאת הבלמים משחקים מאוד גבוה ואנחנו מאוד מסתכנים.
משחק סבלני באמת יתנבל באיזור אמצע המשחק ויפתה את היריב לשחרר קצת. אז אפשר להיות יצירתי ולהגיע למצבים אמיתיים. ובשיטה הזאת הסיכון נמוך יותר והסיכוי שבאמת נמצא את עצמינו ב- 1-0נמוך.
אם זה לא הולך ואנחנו באמת בדקה ה-70 ב- 0-0 או בפיגור אז באמת אפשר לעבור לשלושה בלמים ולזרוק למגרש את כל "התותחים"…

שלו 8 בדצמבר 2016

הבעיה המרכזית היא העדר שדרה.
הבלמים לא מספיק טובים אבל אם היו החוליה החלשה היה אפשר להסתדר,
היום הם החוליה הכי חזקה וזו בעיה.
עמב"ה יכול לשחק כבלם, שלישי.
אם משחקים עם שלושה בלמים זו הגנה סבירה נגד רוב הקבוצות בליגה (לא בית"ר, חיפה או ב"ש).
אין מגנים.
כלומר עמב"ה לא בלם, הוא לא מהיר ולא מדויק.
לדסה יש משחק הגנה שערוריתי שלא משתלם בתוצר שהוא נותן בהתקפה.
לדעתי יש לו ממוצע של כרטיס וחצי למשחק ובד"כ לא מחוייב.
יש לו הרבה שערים על הגב.
זה בסדר בקבוצה בינונית/קטנה לא במכבי.
אפשר להסתכל על ההגנה של ב"ש ולראות איך יציבות חוליית ההגנה משרה ביטחון לשאר הקבוצה.
גל אלברמן הוא אחלה, אבל כל עונה הייתה לו תקופה קשה שירד לספסל וחזר להרכב.
הוא יכול להיות גיבוי, דוגמא ומופת.
צריך להחליט לאיזה עמדות מביאים זרים ואז להחליט אם משחררים זר ואיזה.
לדעתי, נוסא סיים וגם מדוניאנין ולכן יש מקום לשלושה זרים.
בלם/מגן, וקשר אחורי לפחות.
את טב"ח 2 הייתי מוכר ויפה שעה אחת קודם.
כן הייתי רוצה לראות מאמן שמקדם את דור ואליאל פרץ.
שמחזיר את דור מיכה.
לצערי אני לא מבין מה יחזקאל עושה במכבי (אבל ראיתי אותו רק נגד אשקלון).
יצחקי ובן בסט צריכים להתחיל לשלם כדי לראות משחקים של מכבי.
בקיצור תודה ולהתראות.
והייתי משאיר את שוטה עד סוף העונה, כדי ששחקנים יבינו שקודם מחליפים אותם,
רק אח"כ את המאמן.
האחריות הראשונה היא שלהם.

אורי 8 בדצמבר 2016

+1

פה איתמר 9 בדצמבר 2016

הפוסט הזה הקורא לפטר
שני ספרותיות

פה איתמר 9 בדצמבר 2016

הפוסט הזה הקורא לפטר
שני בפאטתיות רק לפוסטים שהיללו ושבחו את מועדון הכדורגל מכבי תא על ״הדרך״

פה איתמר 9 בדצמבר 2016

ואולי פשוט זהבי היה מאוד חשוב?
אני במקום ג׳ורדי מאריך לשוטה את החוזה.
מסמן לשחקנים המקום שלו בטוח, האחריות עליכם.

ערן (המקורי) 9 בדצמבר 2016

מעמיק מאד, איתמר. ומנומק היטב על ידך, מה יש לומר.

פה איתמר 10 בדצמבר 2016

מה יש לומר,
שלוש שנים של דרך ותהליך וחשיבה אירופית
ופתאום משהו קצת לא מסתדר והכל בעונה אחרי שמכרו את הכוכב הכי גדול שהיה פה
ובופ לפטר לפטר לפטר.
והניהול כבר לא אירופי ויש בעיה בדרך.

אז כן הטורים בשנים שלפני כן שגיל טען שכל מה שמיטצ׳ עושה זה מעשי מידאס
נראו כבר אז פאטתים.
גם גיאדמק הבליח ל2 אליפויות בזק.
איפה ביתר ואיפה הוא.
ויענקל׳ה ניקנק את הליגה בתחילת ה2000.

והם נראים עוד יותר פאטתים עכשיו עם הטורים בלבול האחרונים.

אבנר משער 2 (206) 9 בדצמבר 2016

שוטא לא מספיק טוב.
סוזה לקח שחקנים סבירים ועשה מהם קבוצה נהדרת.
אורי קופר כותב היום על גולים זהים שאנחנו חוטפים ולא לומדים – עניין של מאמן.
כשמאחור מניעים כדור כולם (להוציא מדוניאנין) עומדים או הולכים – עניין של מאמן.
ככה אין בעיה לסגור אותם, אפילו אם אתה מאשקלון.
נראה לי שגם שוטא וגם יוקאנוביץ חושבים שאם הם אומרים משהו השחקן הישראלי מבין ומנסה לבצע ולא כך.
לא אשכח את הרגע בו סוזה החזיק את טב"ח בחולצה כדי שלא יעזוב את הקו כשהמשחק היה בצד השני.
יש סיפור מדהים על סאקי וחוליט כשהאחרון התעייף מלבצע שוב ושוב אותו תרגיל
מאמן זו עבודה לא רק ניהול

צהוב כחול 48 9 בדצמבר 2016

העונה נגמרה
לשחרר בינואר-דסה ,בן הרוש , פיליפנקה,איגבור,מדוניאנין,בניון,יצחקי ובן בסט
לשחרר בקיץ- ראיקו,בן חיים 1, בן חיים 2,
לבנות על שלד שמורכב מ – טיבי,אלברמן,מיכה,סקריונה ווידאר

דני המאמן 9 בדצמבר 2016

מספר שאלות

למי משחקני מכבי תל אביב יש מקום ב-11 של הפועל באר שבע?
כמה שערים יבקיעו בעונה שחקני הקישור של מכבי תל אביב? ולא נדבר על שחקני ההגנה עם אפס עגול.
כמה שערים הבקיעה העונה מכבי תל אביב מקרנות או בעיטות עונשין או בעיטות מחוץ לרחבה?
כמה שערים שווים מיכה ובן חיים החלוץ בממוצע לעונה לאורך הקריירה?

versed s 9 בדצמבר 2016

אנחנו לא יודעים מה מדיניות הרכש שהושתה על ג׳ורדי קרוייף ומה הגבולות שהוצבו. לא רק מבחינת תקציב פר שחקן. אנחנו לא יודעים לדוגמא אם קרוייף רצה להחליף עשרה שחקנים כבר לפני שתי עונות או שהיה זחוח וחשב שעקרונות היסוד שלו יספיקו גם עם סגל בינוני. אנחנו גם לא יודעים מה היו המסקנות במועדון אחרי הקמפיין באלופות שחשף פערים בילתי ניסבלים. כי אין ספק בכלל שמודל של מועדון ישראלי אירופאי ששולט בליגה ישראלית ומיתחרה בליגת האלופות כמעט מדי עונה היה סוג של תכנית. גם בהקשר של הפיכת מכבי תל אביב למועדון אירופאי מסדר גודל קטן אומנם אבל כזה שצובר לגיטימיות כמועדון ביניים עבור כישרונות עם כל המשמעויות המיקצועיות והכלכליות. ומצד שני אין לנו מושג מה היה הצפי במועדון מבחינת לוח זמנים בהשגת היעד הזה. ודאי שלהשקעה במחלקת נוער ובאיצטדיון יש קשר. מה שאנחנו יכולים להבין זה שג׳ורדי קרוייף הגיע עם עקרונות יסודיים אחרי שניתח את מצב הכדורגל הישראלי והם עבדו מצויין עד נקודה מסויימת. קודם כל כמה שיותר השפעה אירופאית בתוך המועדון. אחר כך מאמנים בינלאומיים מעולים. פה הוא משקיע בחיפושים בקשרים בשיכנועים בכסף בזה שהוא לא מציב חסמים בפני היתקדמות של אותם מאמנים. מאה אחוז הצלחה. המחשבה מאחורי זה מובנת לגמרי. סטנדרטים של עבודה ומקצוענות אירופאיים. אבל זה גם משהו כמו יש הגבלה על זרים אני לפחות יביא מאמן שיידע לאמן את מה שיש הכי טוב. העקרון השני היה להביא ישראלים ששיחקו במועדונים אירופאיים והפנימו את הסטנדרטים. והדבר השלישי להביא שחקנים זרים שיש להם גם השפעה חיובית כמו קרלוס גרסייה. שחקנים עובדים מחוייבים. רק אחר כך הוא חיפש טלנטים או זרים לעמדות חסרות. ניראה שזה לא אקראי שלא הצליח להביא מגן שמאלי שג׳ורדי קרוייף מעדיף תמיד להביא שחקנים איכותיים בהיזדמנות שנופלת פתאום או שהוא לומד לזהות אחת כזאת. שזה המישחק שלו. שהוא נהנה ממנו. העונה זה באמת היתבלגן לו. הוא היה חייב לחפש גולרים ויוצרי מצבים גם נפלה לו היזדמנות וגם קיבל תקציב וקיבל את מכבי תל אביב לא מבקיעה כלום. הוא לא החליף מספיק שחקנים והוא קיבל מאמן שלא יודע לעשות עם זה שום דבר. כמו שזה ניראה זה ענין של מחזוריות של קבוצה שגורדי לא ידע להעריך נכון עוד לפני העונה שעברה. גיל כתב על זה בפוסטים שלו. אבל זה כניראה גם סדר עדיפויות. גורדי אמר שמכבי תשחרר הרבה שחקנים ולדעתי המחושב עשה את זה כדי לטעת מוטיבציה. זה הגיוני שהוא לא יראה בעיה עבור השחקנים האלה גם השחקנים האלה לנצח כמעט כל קבוצה בליגה. אני מקווה בישבילכם שהוא באמת ישחרר הרבה שחקנים ושמי שיישאר יהיה בעיקר שחקן רוטציה כי מכבי תל אביב סובלת מסגל בינוני כבר עונה שניה. ומכמה שחקנים שאמורים להוביל והם אובר רייטד. אחרי שזה נאמר כשכל כך הרבה שחקנים לא מוציאים מעצמם יכולות זה אומר שהמאמן לא מעמיד אותם נכון ולא מיישם שיטת מישחק שתעבוד בשבילם. גולרים וקשרים התקפיים מפציצים רק בקבוצות שמשחקות עליהם. גם הענין של טבח החלוץ בתחילת העונה לא היה לגמרי חדשות טובות עבור המועדון. הצליח הבקיע זה סבבה אבל זה שוב הריח מקבוצה עגומה שבונה על גולר אחד. תיסתכלו על ליברפול שניפרדה מגולר ועשתה רכש ונידפקה לכמה זמן עד שבא קלופ ובנה קבוצה שהיא קודם כל קבוצה. שחלוקת הגולים בתוכה מאוזנת. וזה שמכבי תל אביב צריכה לחפש אחרי העונות שהיתה קבוצה של שחקן אחד.

versed s 9 בדצמבר 2016

בקיצור גיל צודק ששוטא מפשל אבל ניראה גם שהשחקנים במכבי תפסו תחת שזה קורה הרבה פעמים במועדונים מובילים כשהם בירידה. יש פער בין המעמד של שחקן מוביל מצליח כפי שהוא תופס אותו ליכולות האמיתיות שלו שיורדות ואז מתחיל להיות חדר הלבשה לא מאוזן שמיתערב בהחלטות של מאמן שיוצא לתיקשורת עם טינופים שמחליש זרים בטח חדשים שההרכיה בתוכו לא זהה ליכולות על מיגרש ומשפיעה על כל שחקן בסגל. וכשלא מטפלים בזה מיד זה יכול להיגרר לכמה עונות. מהבחינה הזאת ג׳ורדי קרוייף צודק לגמרי כשהוא מחליט לטפל קודם כל בשחקנים. זאת הבעיה היותר גדולה של מכבי תל אביב עכשיו.

מכביסט שמאלני 10 בדצמבר 2016

בשורה התחתונה ג'ורדי הציב את מכבי בנקודה שאף אחד לא חלם עלייה לפני חמש שנים, גם גולדהאר הופתע מכך, ולכן ג'ורדי מקבל הרבה קרדיט, ובצדק.

לדעתי גולדהאר מחכה שיגיע יום המעבר לבלומפילד המשופץ על מנת ליישם עוד חלק בתכנית שלו,אני אישית קונה עוד 5 עונות כמו שעשינו עד כה.

Comments closed