צריך לזכור שמכבי עלתה אתמול בהרכב חסר. עלינו בלי מאמן, בלי חלוץ, בלי בלמים מגנים וקשרים.

אתמול אוהדי מכבי תל אביב עברו עינוי שאסור על פי אמנת ז'נווה. לא די ששוטא העלה בהרכב שחקנים שבינם ובין עתיד המועדון אין דבר וחצי דבר (רשימה הכוללת את ברק יצחקי, נוסא איגבור, גל אלברמן, ויתכן שגם כדאי להכניס את טל בן חיים החלוץ ומדוניאנין לתוך הרשימה), אלא ששוטא המשיך לנהוג בדיוק כפי שציפינו שיקרה. לאחר הפיגור בדקה השישים הוא הכניס חלוץ במקום קשר כצפוי, אם כי הפתיע עם הסנוקרת לביצים בדמות עדן בן בסט, ובדקה ה74 הכניס את וידאר במקום דסה. לאחר מכן, שוטא הרהיב עוז והכניס את יוסי בניון במקום גל אלברמן.

לפני שאגיע לתוצאה של החילופים, כמה מילים על המשחק. מכבי מפגינה עקביות ראויה לשבח מאז תחילת חודש דצמבר. בכל משחק אנו רואים קבוצה חלשה מעט יותר מכפי ששיחקה במשחק שלפני. נכון, באופן מקרי לחלוטין, נפגשנו במחזור האחרון בקבוצה שהצליחה להפגין רמה נמוכה והגנה פרוצה עד כדי כך, שנצחנו אותה 1:0 משער של ברק יצחקי. נכון, מול כפר סבא סחטנו תיקו 1:1 משער של ברק יצחקי, אך עדיין לא בגלל התוצאות אני כותב, אלא בגלל רמת המשחק שאנו מפגינים.

בקיצור, היו כבר כמה דקות שהצלחנו למסור לדסה מאחורי ההגנה, ודסה הצליח להכניס כמה כדורים כמעט מסוכנים, שוטא פתר את הבעיה כאשר הוציא את דסה והכניס את וידאר, ואז עברנו להגבהות ממרכז המגרש לרחבה, כאשר ראיקוביץ' מתחלק בנטל ההגבהות עם טל בן חיים הבלם, ואיכשהוא לא יצא אפילו סיכון לשער מהטקטיקה המבריקה הזאת.

הקבוצה בכל המשחקים האלה, וגם באלה מול בני יהודה והפועל אשקלון, לא מגיעה למצבים מסוכנים מול השער ממשחק מסודר כמעט בכלל, הקבוצה מניעה כדור באיטיות איומה, ואין שום מהלכים מבריקים.

*

דומה ששוטא ארבלדזה מתייאש מוידאר קיארטינסון בדיוק כפי שהתיאש מאורלנדו סה, ואתמול אף עלה עם ברק יצחקי בהרכב על חשבונו של וידאר. קראתי גם כאלה שהצדיקו את המהלך שכן ברק יצחקי היה "חתום" על הנקודות שמכבי הביאה מול אשדוד ומול כפר סבא. תנו לי לדון קצת בעניין מבחן התוצאה המקרי הזה.

ברק יצחקי אכן הבקיע בשני משחקים רצופים, צריך כמובן לזכור שאלה גם שני השערים הראשונים שלו העונה, למרות ששיחק בהרבה משחקים, בין אם כפותח, ובין אם כמחליף ראשון. הוא שיחק בלא פחות משחקים מכפי שיוסי בניון שיחק, ויוסי בניון הבקיע יותר, והשפיע יותר כאשר שיחק. יתרה מכך, יוסי בניון תורם לשאר המשחק של מכבי. ברק לא רק שאינו מסוגל ללחוץ על היריב, הוא משחק בהליכה גם כאשר הכדור אצלו, ומונע הנעת כדור מהירה שכן הוא מעכב את הכדור אצלו בעמידה פחות או יותר, למשך עשר שניות לפחות.

מכאן גם אם במקרה ברק יצחקי כבש שני שערים שהיו שווים לבדם ארבע נקודות, ואני כמובן חולק על קביעה זו (שלא לאמר שלהשיג ארבע נקודות מכפר סבא ואשדוד זה לא ממש סיבה למסיבה), עדיין זו לא סיבה מספקת להעדיף אותו בהרכב על פני וידאר, גם אם וידאר אכן משחק חלש.

ג'ורדי לא היה אמור לתת לשוטא לעשות ככל העולה על רוחו. ג'ורדי צריך לשאול את עצמו האם באמת לקבוצה שמשחקת עם ברק יצחקי כחלוץ הפותח, עם אלברמן, מדוניאנין ונוסא בקישור, ועם ההגנה שיש לנו, האם לקבוצה כזאת יש סיכוי לקחת אליפות. נדמה לי שכל אוהד סביר אמור לענות בשלילה על שאלה כזאת.

לכן ג'ורדי היה אמור להנחות את שוטא לעלות עם הרכבים שצופים פני עתיד, בודקים את החומר שישאר פה לאחר תום העונה המסויטת הזאת. האם לאליאל פרץ יש מקום בעתיד של מכבי? האם לשגיב יחזקאל יש מקום כזה? דור פרץ? וידאר? אם שוטא לא מתכוון לבחון שאלות אלה עכשיו, מתי הוא מתכנן להתמודד איתן בדיוק? אולי שוטא חושב שמכבי אמורה להאריך את החוזים של ברק יצחקי ועדן בן בסט?

*

כל יום שבו ג'ורדי משאיר את שוטא במכבי, הוא יום מבוזבז בבניית העתיד של הקבוצה. נכון, לג'ורדי אין חוזה לעונה הבאה, אך הוא עדיין אמור לחשוב כמו מנהל מקצועי של הקבוצה, להבין שהעונה הזאת כבר אבודה, ולהתחיל לבנות את העתיד של המועדון.

ג'ורדי אמור בינואר להפטר מכל מי שהוא יודע שאין לו חלק בעתיד של המועדון. אם מיטש רוצה לתת לו להחתים שחקנים חדשים בינואר, הרי אלה צריכים להיות שחקנים שיזכו לחוזה קצר, ושיצטרכו להוכיח את עצמם בחודשים הקרובים על מנת לזכות בחוזה ארוך יותר וטוב יותר.

אך הדבר הראשון שג'ורדי צריך לעשות הוא לאמר שלום לשוטא. ברור לכל בר דעת ששוטא ארבלדזה לא מתעניין כלל במה שיקרה במכבי, הוא נוהג כטובע הנאחז בקש, ואלו גם התוצאות שהוא מפיק.

אם ג'ורדי ישנו, יופיע נא מיד.

יומן האליפות של הג'איינטס (16) - ההגנה בשיא ויש רץ
יומן האליפות של הג'איינטס - פרק סיום עונה