אודה ולא אבוש. מיד עם יציאתי לדרך במכונית של שכני, גיליתי כי ברק יצחקי עולה בהרכב. כבר חשבתי לבקש להוריד אותי בשכונה, הדכאון שנכנס בי על כך שאצטרך לראות עוד תצוגת מכבי שוטא היה גדול. בסופו של יום לא בקשתי לרדת, הגעתי לנתניה, ובמקום לקבל דכאון מברק יצחקי, קבלתי בחילה מהפתטיקס שלנו, אך על המגרש, זה לא היה ברק יצחקי של שוטא.

*

אתמול נוכחתי פעם נוספת (לראשונה הבנתי את היכולת של ג'ורדי לתקשר עם שחקניו בראיון עם ערן זהבי שנה שעברה), כי לג'ורדי יש תכונה חזקה במיוחד המאפיינת אותו כמנהל, ג'ורדי יודע להבין את נפש השחקן, יודע איך להפעיל את השחקנים,, וכתוצאה מכך יודע להוציא מהם את מה שהוא צריך. אילו ג'ורדי היה אוהב לעבוד קשה, הוא היה יכול להיות מאמן נפלא, שכן נדמה לי שזו אחת התכונות החשובות ביותר למאמן, אם לא החשובה שבהן.

אצל ג'ורדי ראינו ברק יצחקי שמשתתף במשחק הלחץ, לא צריך להגזים, הוא לא דפק ספרינטים, אך ירד לגלישים יצוגיים, היה עצבני מתוך רצון עז להוכיח מחויבות (פעם ראשונה בהיסטוריה שטל בן חיים בא להרגיע שחקן, סוג של הישג שברק יצחקי יקח איתו לכל החיים), ומדי פעם אף שחרר כדור בנגיעה ואפילו לכיוון הכללי של וידאר (אם כי מסירות לוידאר הן לא האופציה המועדפת על יצחקי). אף מאמן אחר מאז הפציעה של יצחקי בבאזל, לא הצליח להוציא את הדברים האלה מברק, רק ג'ורדי יכול.

ההרכב שג'ורדי העלה אתמול, היה אמור להיות המערך של שוטא. קשר קדמי לפני שני קשרים אחוריים באותו קו, שלישיה קדמית, לחץ בחלק המגרש של היריב. יוסי בניון עלה כקשר הקדמי מאחר וסקריונה פצוע, ושוב הראה שכל עוד יש לו אוויר (הספיק למחצית), הוא עדיין נמצא ברמות אחרות לחלוטין של הבנת המשחק בהשוואה לשאר השחקנים במכבי.

יוסי שיחק בנגיעה אחת, תמיד הנגיעה הנכונה, כאשר היה קרוב לוידאר גילינו שוידאר משחק כך גם, יתרה מכך מסתבר שוידאר יודע לעצור כדור שמגיע אליו בנגיעה, הבעיה היא כשהוא נדרש לעצור כדורים שמגיעים אליו משלושים מטר. יוסי כבש את השער בנגיעה אחת, ולמעשה הפעיל כך את כל ההתקפה של מכבי. ג'ורדי הבין שזה מה שיוסי עדיין יכול לתת, שוטא ממש לא. בכלל, לא מובן מה שוטא כן הבין.

*

עוד כמה דברים ששוטא לא הבין – נכון, אבי ריקן לא מגן, אבל הוא גורם הרבה פחות נזק מעמב"ה. פיליפנקה כן מסוגל לשחק בלם. כדורגל משחקים במסירות קצרות, ובמהירות, ולא בהגבהות מכיוון מרכז המגרש אל עבר שמונה מאות חלוצים.

אם יש משהו שהכעיס אותי אתמול (הפתטיקס לא הכעיסו אותי, הם אפסים, מעוררי בחילה, ההנהלה הלא קיימת של מכבי אמורה לטפל בהם), זה ההבנה שנחתה שאילו רק ג'ורדי היה מפטר את שוטא בזמן, כלומר בנובמבר, גם ההרכב הזה של מכבי היה עדיין נמצא בתמונת האליפות.

האנושיות של ג'ורדי בשילוב עם חוסר החיבה שלו לעבודה מיותרת, דפקה לנו את העונה. ג'ורדי נדרש לוותר על מאמן שראה בו ידיד אישי, לכן כנראה העדיף להתבוסס בהאשמה עצמית על חוסר בניית סגל ראוי. אגב, דווקא מאחר וג'ורדי הוא אמן נפש האדם, הוא אכן אחראי לבניית סגל נטול מנהיגים. אך אתמול ראינו שאילו היה משקיע את זמנו בקרבת השחקנים, ואילו היה נוטל לעצמו חירות להנחות את שוטא, הוא היה יודע לייצר מעקפים לבעיה, עד לחלון של ינואר. טל בן חיים אתמול נראה כמי שמתעניין רק במשחק, ולא נגרר אחרי שופט הזוי כדוגמה.

טל בן חיים גם ניסה להפעיל את וידאר, וסוף סוף גם מכבי עשתה את שבאזל עשתה לנו בשלב ההכרעה של ליגת אירופה, טיקי טאקה בראש, בין טל בן חיים לוידאר. גם יוסי בניון הפעיל את וידאר רבות, וגם דסה ניסה, מסתבר שכאשר יש מאמן שיודע להוביל שחקנים, החסרון בדמות כזאת על המגרש מורגשת פחות. שוב, אין לי מושג מה שוטא כן ידע, להוביל שחקנים הוא בטח לא ידע.

*

עכשיו ג'ורדי חוזר לחלקים שפחות מוצלחים אצלו. הוא מבין שחקנים, ספק אם יש לו כישורים יוצאי דופן לבחור אותם. ג'ורדי גם מפגין נאמנות רבה לשחקנים מתוך החיבור שלו אליהם, כך שמאוד קשה לו לחתוך שחקנים שמהווים נטל. והבעיה הגדולה ביותר, ג'ורדי היה אמור לעבוד בנובמבר ובדצמבר על התכנית של שינוי הסגל, ורק ליישם את התכנית הזאת עכשיו. אם תצמידו לי אקדח לרקה, אני עדיין לא משוכנע שלג'ורדי יש מושג את מי הוא חותך ואת מי הוא מביא בימים אלה. הוא בטח יודע שהוא רוצה להפרד מנוסא, עמב"ה ומעדן, אך בשבוע השני של החלון כבר היינו אמורים לראות את הפרידות במקביל להגעת הזר השישי בעמדת המגן השמאלי, וזר נוסף בעמדת הקשר, וכן החתמת חלוץ ישראלי מחליף.

אני בהחלט מקווה שג'ורדי התמלא באנרגיות ורוצה להוכיח את עצמו בזמן שנשאר עד סוף העונה, שכן אם זה המצב, אם ג'ורדי יקח קצת סיכונים, ובעיקר אם יהיה מעורב באופן יום יומי בקבוצה, היכולת שלו להתחבר לשחקנים עוד עשויה לגרום לנו לחזור להתעניין גם בעונה הנוכחית.

*

אחרון חביב. אתמול היינו 6000 צופים באצטדיון. הפנטיקס הרגישו שהם חזקים יותר מתמיד, ודאגו להפגין את הזלזול שלהם כלפי שאר יושבי האצטדיון באמצעות שירים גזעניים, שירי אונס, חולצות שחורות וכל שאר החרא. אני מבין שיש במכבי אנשים ישראלים עם גישה ישירה למיטש. אם הם רוצים לעשות את העבודה שלהם, כדאי מאוד שיעבירו את המסר למיטש, הפאתטיקס אולי שרים שירים ויוצרים "אוירה", אך הם בעיקר מעוררים בחילה. כאשר גם כך צריך לסוע שעה למשחק, לאצטדיון מסריח, ולקבוצה בינונית. הגועל נפש שהם מעוררים לא ממש ימשוך אוהדים אחרים להגיע להשתתף בחוויה. הגיע הזמן להלחם בתופעה, לא לתת להם את התחושה שהם המועדון, בטח לא לאפשר להם גישה לשחקנים.

יומן האליפות של הג'איינטס - פרק סיום עונה
הבטיחו לי ילדים שזה היה הדרבי האחרון (לכמה שנים)