כזכור לכולם גל מקל היה בנבחרת הנוער ביחד עם עמרי כספי ויוגב אוחיון. עמרי כספי ויוגב אוחיון היו הכשרונות המדוברים, מקל לא רק שהיה צעיר מהם בשנה, הוא לא חונן בכשרונות יוצאי דופן. אין לו את המהירות והזריזות של יוגב, ובטח לא את סל הגובה והכח של כספי.

*

לגל מקל יש תכונה אחרת, תכונה שמעצבנת הרבה מאמנים, וגם הרבה אוהדים. הוא רוצה לשלוט בקבוצה, לשלוט במשחק, לקחת את מה שיש לקחת. הרצון בשליטה על הגורל הביא אותו לוותר על הספסל הצהוב ולהצפין לגליל. כזכור הוא היה גורם חשוב שם כאשר הגליל לקחה אליפות ממכבי שויתרה עליו. גם בקבוצה של דונטה סמית' היה זה מקל שלקח על עצמו את הדקות המכריעות בגמר הפלייאוף שהביא את הצלחת לחיפה.

זה לא מקרי שהשחקן הפחות מוכשר עדיין מצא את עצמו בליגה הטובה בעולם, גם אם לא ממש שיחק שם. למקל אין את הכשרון לשחק בעמדה העמוסה ביותר בעולם, בליגה הטובה בעולם, בטח לא את הכשרון המספק לשלוט במשחק. למקל גם אין את הקליעה הדרושה כדי להוות שחקן משלים בחמישיה שניה, עדיין כאשר דאלאס מאבריקס רצו לנסות מישהו, הם ניסו איתו.

*

מאז חזרתו של מקל למכבי אנחנו רואים את החסרונות של המחסור בכשרון, את העובדה שהוא לא טוב מספיק כדי להוביל לצמרת קבוצת יורוליג, אין לו קליעה מספיק טובה כדי להיות כינור שני בהתקפה, ואין לו יכולת נפשית לתת לשחקן אחר להוביל את הקבוצה בדקות בהן הוא על המגרש.

לכן אנו קוראים באתרים על חוסר שביעות הרצון ממקל בקרב בעלי מניות המקורבים לקבלת ההחלטות. לכן גם רמי הדר הפך אותו לסוג של שטיח, ובגצקיס זוכה לקיתונות של בוז על הנסיון לתת את הקבוצה בידיים של מקל.

*

אבל אתמול ראינו שמקל עדיין השחקן היחיד שנולד בישראל, ומסוגל בימים אלה לקחת בשיניים תואר. זה לא רק שפתאום הג'מפים של מקל נכנסו במשחק החשוב ביותר, זה גם לא רק ההשתלטות שלו על הרבע הרביעי בחדירות לסל ובפיק אנד רול עם אייברסון. מקל שבגלל המחסור בזריזות לעולם לא יחשב לשומר מוצלח במיוחד, שיתק אתמול את ג'רלס לחלוטין, אימלל אותו. יתרה מכך, היתרון הבולט ביותר של ירושלים על מכבי תל אביב הוא אמרה סטודמאייר. אמרה מעולם לא היה גאון המסירה החוצה מהדאבל טים שמגיע עליו. מי שהגיע לעזרה על סטודמאייר אתמול מאז הדקה ה25 במשחק היה מקל. מקל לקח לאמרה כדורים מהידיים. מקל לא נתן לאמרה את הנוחות של האחד על אחד מול אייברסון בטיולים של חמישה מטר, מאחר וכל הזמן הציק לו בכדרור. גל מקל הצליח לעשות את זה בלי לזנוח את ג'רלס לשניה.

*

בקיצור כשזה מגיע לתארים בשלולית הישראלית, הבינוניות הכדורסלנית של מקל, זו שהפכה אותו לבאסט בכוכב האדום בלגרד, מתאיינת אל מול העובדה שהוא רוצה את התארים, רוצה להיות זה שלוקח אותם, רוצה להוכיח לכל אלה שכבר מחפשים להפטר מהחוזה שלו בעונה הבאה, שאין לו מקבילה עדיין בעידן החוק הרוסי בישראל. אפילו הכדורסלנים הכשרוניים ביותר שהיו פה, דונטה סמית' ואמרה סטודמאייר, לא הצליחו לקחת ממקל את היכולת לקחת עליו את התואר הישראלי.

מעצבי מציאות באמצעות דיבורים
שרן מגן שמאלי = מכבי לא סופגת