ליגת שוקי ההון – ימין ושמאל רק חול וחול

אין ימין, אין שמאל, יש הבחנות חדשות

אתם זוכרים את תחילת עידן פפ בברצלונה? החיים היו פשוטים, כולם ידעו מה נחשב לכדורגל חיובי ויפה, ומה נחשב לכדורגל בונקריסטי ומשמים. המסירות הקצרות עוד היו חלק מנבחרות הפלא הברזילאיות, אלו שסמלו את הכדורגל המרהיב. איטליה היתה נציגת הכדורגל הציני, אלו שגמרו את הכדורגל המרהיב ב1982. היו אוהדי איטליה כמוני, היו אוהדי ברזיל, לא היו אוהדי גרמניה גם כי כנראה היה קשה לבחור בין מזרח ומערב, החיים היו פשוטים כל מה שהיינו צריכים זה לבחור צד, הצדדים היו ברורים.

*

אז הגיע פפ. אחרי שנתיים של עידן פפ, פתאום התחלנו לשמוע תלונות על הכדורגל השלילי והמשמים של ברצלונה. פתאום החזקת כדור נהייתה סמל לאימפוטנציה ולסוג של בונקריזם חדש. אנשים התחילו להתאהב בכדורגל המהיר של ההתקפות המתפרצות, כלומר הבונקר הישן והטוב פתאום נחשב גם לסוג חדש של כדורגל מהיר ומרהיב. לך תדע מה נחשב כדורגל יפה היום, אפילו לנבחרת גרמניה יש אוהדים, והולנד הגיעו לחצי גמר מונדיאל עם כדורגל שאפילו אוהדיה השרופים לא הצליחו לכנות בתואר יפה.

*

התהליך הזה בדיוק קורה גם בפוליטיקה העולמית. לך תבחין היום בין ימין ושמאל. ימין כלכלי זה יוזמה חופשית, פתיחות, הסרת מחסומים ותחרות. אה, אם תבדקו את ההבטחות של טראמפ ומארי לה פן בצרפת, תמצאו הרבה הגנות על התוצרת המקומית, הבטחה לשמירת העבודה במדינה, התנגדות לגלובליזציה ולתחרות החופשית. אז בעצם הימין הוא שמאל?

ומה הוא השמאל? השמאל שהכרנו היה אמור להיות המגן של מעמד הפועלים, זה שתומך במכסים מגנים, זה שלא סומך על התחרות וחושב שניתן לנהל את הכלכלה בצורה מרכזית וטובה יותר. אז ברק אובמה שתמך בהסכמי הסחר ותמך בתהליכי הגלובליזציה, הוא שמאל, או ברני סנדרס הוא שמאל? מרקל אמורה להיות ימין, אבל היא תומכת בקליטת מהגרים, אז היא שמאל, נכון? בעצם מהגרים עלולים לתפוס מקומות עבודה של האזרחים הקיימים במדינה, אז השמאל אמור להתנגד לקליטת מהגרים שידחקו החוצה את העובדים החלשים, אני מבולבל.

*

לא רק אני מבולבל. כמו שהכדורגל נחלק היום בין שתי מחנות, החזקת כדור, וניצול התקפות מתפרצות מהירות, ואין מושג מה יפה יותר מהשני, כך גם הפוליטיקה העולמית נחלקת בעצם לשתי מחנות. המחנות העולמיים מתגבשים סביב שאלה אחת גדולה, שאלת הגלובליזציה. בתוך השאלה הגדולה יש שאלה מוסווית, שאלת ההגירה ובתוכה קליטה של פליטים בעיקר אם הם שחורים ו/או מוסלמים.

השינוי הזה מביא לבלבול גדול. מארי לה פן כדי למשוך קולות התנערה מאביה האנטישמי המוצהר, אך ממשיכה לתקוף את האסלם, ואף שקלה להציע חוק שיציע איסור על אזרחות כפולה פרט למדינות מאוד ספציפיות שישראל לא היתה כלולה בינהן. אנחנו רואים אנשי ימין ישראלי שמסבירים לנו למה אנשים ותנועות שפעם נכללו בהגדרה הברורה של אנטישמיות, כבר לא ראויים לכינויים אלה שכן הם שונאים יותר ערבים, ומתנגדים להגירה, אז זה בסדר אם הם בסך הכל לאומנים.

פתאום יש דבר אחד שברני סנדרס, הילארי קלינטון ודונלד טראמפ מסכימים עליו, ההתנגדות להסכמי סחר. שאלת גוש האירו בלבלה לחלוטין את היוצרות בבריטניה, והלייבור המסכנים לא ידעו את נפשם, האם הם תומכים בברקזיט או לא. בעצם הימין צודק, הלייבור ודומיהם בשמאל העולמי נהיו סמנים אנטישמיים גם הם, כלומר יש עוד דברים משותפים בין הקו קלוקס קלאן ובין הקיצונים משמאל.

*

מי הוא השמרן? זה שרוצה להמשיך ללכת במסלול שהחל בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת? המסלול שהוציא מליארדים בסין, דרום מזרח אסיה, הודו, מעוני? או שמא השמרן הוא זה שמפחד שהתהליך הזה ישבש את הזהות הלאומית? השמרן הוא זה שאומר שהוא רוצה לחזור לעבר הבטוח והחמים, אך למעשה מציע מדיניות חדשה לחלוטין הרת סכנות, כמו הצעות מארי לה פן בצרפת.

בקיצור, השמאל והימין שייכים לפח האשפה ההיסטורי, האידיאולגיות כבר לא קיימות, העתיד הוא לפיד?

יותר רציונלית, פחות מכביסטית
כל האמת על יונייטד. כפי שהיא

98 Comments

תומאס 5 במרץ 2017

המציאות מבלבלת ומורכבת. והמציאות, כמעט תמיד, מנצחת. בסוף.
טענה מרכזית שאני שוטח כבר כמה שנים היא שכיום הפוליטיקה הישראלית הפכה למיצג של פלקטים, ואין יותר מקום לדברים מורכבים. אני מקווה שהמציאות תכריע גם פה.

גיל שלי 5 במרץ 2017

אני שותף לתקוותך

yaron 5 במרץ 2017

אני שותף לדעתך, פחות לתקוותך…
הפלקטיות הזאת היא אחד הסממנים הבולטים והמדכאים של תקופתינו. אין יותר דעות מורכבות, חייבים לבחור מחנה ולקבל את עסקת החבילה שהוא מציע.

בני תבורי 5 במרץ 2017

דעתי היא כשאתה מגדיר את עצמך ימין אתה ימין וכשאתה מגדיר את עצמך שמאל אתה שמאל וכמו בכדורגל, כשאתה מגדיר עצמך כאוהד מכבי ת"א אתה מכבי ת"א וכשאתה מכבי חיפה אתה מכבי חיפה וכן הלאה. אין כל חשיבות למה שנעשה בתוך המסגרת אליה אתה מחויב, אתה אוהד של הכותרת גם אם בפרקסיס נעשו שינויים דרמטיים.

גיל שלי 5 במרץ 2017

אבל ברגע שהגדרת עצמך כאוהד מכבי תל אביב, כבר לא תאהד מכבי חיפה. במישיגן ובאוהיו היו המונים שהצביעו רפובליקנים וטראמפ בפעם הראשונה בחייהם

Lord Anthony 5 במרץ 2017

למיטב הבנתי המעבר בין הפלגות הוא זניח. הנתונים מראים שטראמפ השיג נתונים די דומים (אם כי קצת יותר נמוכים) לאלו של רומני.
הבעיה היתה שהילרי לא הצליחה להביא את המצביעים שאובמה הביא. במקרה הזה דפוסי ההצבעה פועלים כמו אהדה לקבוצות כדורגל.
יש בשוליים כמה שמסוגלים להחליף קבוצה, אבל המסה המרכזית לא מחליפה מחנה.

yaron 5 במרץ 2017

נכון, זה לא שהם החליפו קבוצה, הם פשוט הפסיקו לבוא למשחקים :-)

dk 5 במרץ 2017

מצביעי הצלחות ;)

yaron 5 במרץ 2017

+1

הברזיליאני 6 במרץ 2017

איזה הצלחות? של מי? הצבעות פופוליסטיות: אובמה כריזמטי, אז הלכו איתו (כולל אני); הילארי יבשה, אז לא. אובמה גם הצליח לרתום את הקיפוח האפרו-אמריקאי (יעני, הגזענות) לגוש תומך, והילארי פחות הפכה לייצוג נשי.

דור בלוך 5 במרץ 2017

לא היו.

היו המונים שהצביעו אובמה פעם שעברה ונשארו הפעם בבית או הצביעו למועמד שלישי

תומאס 5 במרץ 2017

זה נכון, אבל קח אותי לדוגמא – כל חיי הגדרתי עצמי כימין. כפי שאני חווה זאת, דעותיי אמנם התעצבו והשתנו עם השנים אבל לא באופן דרמטי. ועם זאת, כיום אני מוגדר שמאל, עם אותן דעות, כמעט בדיוק. ואפילו הצבעתי בבחירות, פעם ראשונה בחיי, למפלגת שמאל. זה לא היה קל.
לעמות זאת, סבתי עליה השלום הצביעה כל חייה למפלגת העבודה, כאשר שיחה קצרה איתה היתה מראה לך שהיא אמורה להצביע למשהו בין כהנא לימינה יותר(או במילים אחרות – מפלגת העבודה הישנה) כאשר בפועל היא הצביעה לרבין

ר.בקצה 5 במרץ 2017

ימינה יותר מכהנא, ואתה נופל מכדור הארץ..

תומאס 5 במרץ 2017

או מגיע לאיזור האפל של הבית היהודי של היום.

ירושלמי 5 במרץ 2017

או שוברים שתיקה ומרצ

אנדרו לאק 5 במרץ 2017

באמת? אתה כנראה צריך להתעדכן בתורת כהנא

תומאס 6 במרץ 2017

התגובה אלי או אל ירושלמי?

אמיתי 5 במרץ 2017

גיל יש הבדל עקרוני בין שמרנים ימנים לליברליים שמאלניים. הראשונים תמיד רוצים לשמר סטאטוס קוו או לחזור אחורה והשניים רוצים בהמשך רפורמות וכמו שתיארת בטור על האנ אף אל מעוניינים להגדיל את העוגה בכללותה ולדאוג לחלוקה שווה שלה כי ככה כולם מרוויחים. לצורך העניין מכבי סל הם ימין כמו בארסה בכדורגל. הפריימרליג והאנ אף אל הם שמאל

גיל שלי 5 במרץ 2017

וברני סנדרס הוא ימין או שמאל?

אמיתי 5 במרץ 2017

שמאל מובהק. זה שטראמפ מציע חלק ממה שסאנדרס רץ עליו לא משנה את זה

ר.בקצה 5 במרץ 2017

הדגמת היטב את רוח המאמר- הקפיטליסט הרי יטען שהמצב הפוך: הם (הקפיטליסטים) רוצים להגדיל את העוגה, כלומר להגביר את הצמיחה, וכך העושר יחלחל לשכבות החלשות, והשמאל הכלכלי רוצה להקפיא את המצב- שימור באמצעות רגולציה הדוקה ופיקוח ממשלתי חונק.

אמיתי 5 במרץ 2017

אסכם את זה כך. השאלה היא מה המוטיבציה הבסיסית שלך. צמיחה או שיויון. אחד הוא אמצעי והשני מטרה. צמיחה היא סיסמת ימין ושיויון הוא סיסמת שמאל. כלכלי כמובן

צור שפי 5 במרץ 2017

זה לא מדוייק אמיתי. שיוויון לא שווה כלום אם הוא מייצר מצב שבו כולם שווים בעוניים. צמיחה גם היא לא שווה כלום אם כולה מתרכזת באלפיון או במאיון העליון. ברור שהמצב הנוכחי שבו המאיון העליון בעולם מרכז בידיו כחמישים אחוז מהעושר האנושי הוא מחפיר ובלתי מוסרי.

אמיתי 5 במרץ 2017

ברור. מסכים. לכן אף אג׳נדה אינה מושלמת וצריך לדעת לשלב ביניהן. אבל יש הבדל

הברזיליאני 6 במרץ 2017

כנראה שעדיף שלכולם יהיה פחות, ואז יש איזשהו סיכוי לסולידריות; מאשר שקבוצה מצומצמת מנצלת את הרוב, ומקשה ממנו להתפתח.

אמיתי 6 במרץ 2017

אתה, אמיגו, קומוניסט…(-:

dk 5 במרץ 2017

הימין לא דוגל בשוויון הזדמנויות? כנראה שגם לשוויון יש ימין ושמאל…

אמיתי 5 במרץ 2017

מסורתית וגם בפועל רוב החקיקה והאג׳נדה של שיוויון מקורם בשמאל. מה לעשות.
לא אומר שהוא מצליח בזה אבל

אסף the kop 6 במרץ 2017

למיטב זכרוני חוקי היסוד בישראל, כבוד האדם וחירותו וחופש העיסוק עברו בממשלה ימינית…

אמיתי 6 במרץ 2017

התכוונתי באופן כללי ולאו דווקא לישראל. לפי מה שאני זוכר רוב החוקים לשיוויון לנשים או לתנאי עבודה הועלו עי האופוזיציה (יחימוביץ׳, מיכאלי וכאלה). לא זוכר הצעות חוק כאלה באות מהבית היהודי או ישראל ביתנו. אני מתכוון לאחרונה. ואגב גם חוקי יסוד כמו הדוגמא שהבאת התקבלו עי ממשלת ימין צריך לראות מי העלה אותם ואם אני לא טועה צריך רוב מיוחס (2/3) לחוקי יסוד

ר.בקצה 6 במרץ 2017

לא צריך רוב מיוחס לקבלת חוק יסוד. המכשיר העיקרי לגניבת סמכויות ע״י בית המשפט- כבוד האדם וחירותו- התקבל בהצבעה של כ-60 ח״כים (תומכים ומתנגדים).

אמיתי 6 במרץ 2017

צודק.רוב של 61..

ר.בקצה 6 במרץ 2017

הרוב הזה קשור לביטול או שינוי של חלק מחוקי היסוד. כדי להעביר חוק חדש מספיק רוב של שניים נגד אחד.

אמיתי 6 במרץ 2017

הבנתי. אגב מעניין לראות איזה סעיפים לא נכנסו לחוק כבוד האדם וחירותו. ולמה

אביאל 6 במרץ 2017

ר׳ – חוק כבוד האדם וחירותו עבר ב32 בעד, 21 נגד ו1 נמנע – מי שרוצה לראות איך המהפכה הליברלית עברה במחטף, הן רעיוני (של אהרון ברק) והן פרקטי מוזמן לקרוא את המחקר של דן אבנון – ״הציבור הנאור״: יהודי ודמוקרטי או ליברלי ודמוקרטי״ מתוך משפט וממשל, יולי 1996, אני יכול לשלוח למי שרוצה, כדאי להבין טוב טוב איזה בגידה נעשתה בהליך הדמוקרטי, אני בספק אם בג״ץ ששואב את כוחו והגדיל אז כוחו מאז לא היה פוסל את ההליך היום.

ר.בקצה 7 במרץ 2017

זה מה שכתבתי- שמספר המשתתפים בהצבעה היה כ- 60.

אביאל 6 במרץ 2017

אמיתי ור׳ – עדיף להגיד שמרנים וליברלים היום, אף אחד מהם לא רוצה היום לחזור לעבר וגם אף אחד מהם לא לא רוצה צמיחה, השאלה היא איך מתקדמים ואיך צומחים. אז השמרנים אומרים לאט תוך שמירה על פריטוקלריות (מסורת), הליברלים רוצים מהר יותר ואחיד יותר. צמיחה ? הייק (שמרנים) מול קיינס (ליברלים), כלומר שוק חופשי מול שוק מתוכנן (כמובן שאף אחד אף פעם לא היה טהור) או יעילות מול אחידות.

ערן (המקורי) 5 במרץ 2017

גיל, אכן, העולם ״התהפך״ והגדרות מהעבר אינן רלוונטיות יותר. הגדרת שמאל וימין בעיקר משקפת כיום תוויות שבעלי אינטרס מנסים להדביק ליריביהם (כל מי שמגורש מביבי להתפטר לאור החקירות הפליליות מואשם כ״שמאל״, ואף כ״שמאל קיצוני״ או ״סמול רדיקלי" החביבים על טוקבקיסטים).
בנוגע לטראמפ לא הייתי מאשים אותו שיש לו תפישת עולם כוללת וסדורה בשום מקרה. הסיבות האפשריות מגוונות- קשב ועומק של ילד בן 8; הסתמכות על פוקס ניוז כמקור מידע עיקרי; אינטרסים עסקיים אישיים נסתרים; תפקוד כבובה (של באנון); שימוש כסוכן להרס יסודות הממשל האמריקאי – או כל סיבה אחרת. היסטוריונים ינתחו זאת בעתיד, ברור לי רק שהוא כתם כבד על ההיסטוריה האמריקאית, יותר מכל נשיא אחר (כולל ניקסון) וכי לא ישלים את כהונתו.

גיל שלי 5 במרץ 2017

חלילה לי מלהאשים את טראמפ בגיבוש תפיסת עולם, חלילה וחס. I hear by declare so, הנה אני לומד איות מטראמפ

יוני (המקורי, מפעם) 5 במרץ 2017

טראמפ בודק שוורד לא מסמן שגיאה. זה הרף.

אריק האדום 5 במרץ 2017

אתה צריך לשאול את עצמך איפה יושב האינטרס הכלכלי ושל מי הוא.
ימין ושמאל וליברליזם ושמרנות והגירה ולאומיות זה הכל מסכי עשן
"תראה לי את הכסף"
היה פוסט של דורפן השבוע בפייסבוק בנוגע לתקציב ההגנה של ארה"ב. זה הכל סביב אינטרסים כלכליים.
כמו גם השלום אצלנו.
כמו גם פוזשן מול מתפרצות.
הכדורגל הנכון הוא לא זה שזוכה בתארים אלא זה שזוכה בהסכמי שידור גדולים. והתשובה לשאלה הספציפית הזו היא ברורה. אנגליה. ליגת האלופות הפכה לשעמומון עם בנק זוכות קבוע ופערים גדולים מידי.
הכדורגל האנגלי הוא תוסס קצבי מהיר אגרסיבי. נכון שיש בנק זוכות קבוע גם. אבל אף אחד לא יכול לנחש מה יהיה במחזור הבא.
ולראייה ששום קבוצת פוזשן לא הצליחה להתשלט על אנגליה (פפ כהוכחה האולטימטיבית).

no propaganda 5 במרץ 2017

כרגע אין באנגלה קבוצת פוזשן טובה מספיק וזה לא שבאנגליה לעולם לא הייתה קבוצת פוזשן שזכתה באליפות.
בנוסף כל עוד סוארז עובר מליברפול לבארסה ולא לקבוצת טופ אנגלית, אתה לא יכול לטעון שאנגליה ניצחה.
כרגע, אנגליה מנצחת איפה שהכדורגל הוא משני, למשל באסיה. באירופה הפרמיירליג לא מתקרב לליגת האלופות.

אריק האדום 5 במרץ 2017

שאלה של זמן עד שהכסף האנגלי ירוקן את הליגות הבכירות האחרות מכשרונות.
יישארו איים של ברצלונה ריאל באיירן פסז ויובנטוס. ואז כל אחת מהן שתסבול ממשבר תנמק גם ביחס לאנגליות

no propaganda 5 במרץ 2017

לא יודע על מה זה מבוסס, כרגע זה הולך לכוון ההפוך, יותר ויותר קבוצות אירופיות משתפרות בזמן שהאנגליות לא כל כך.
לדעתי הכדורגל האנגלי לא ישתלט אלא אם כן באנגליה יתחילו לגדל שחקנים. בסופו של דבר שהכשרונות הגדולים לא מגיעים לאנגליה לפני שריאל, בארסה, באיירן, יובה ופריז החליטו שהן לא מעוניינות. אם מילאן תירכש אז גם היא תיכנס לרשימה הזו.
לדעתי בסופו של דבר יעשו ליגה אירופית, יקחו 5-6 קבוצות מאנגליה ובזה הכל יגמר.

Lord Anthony 6 במרץ 2017

בדיוק להפך, הכוח הכלכלי של קבוצות הפריימיר ליג עולה בקצב הרבה יותר מהיר מאשר של שאר הליגות. היום יש מעט קבוצות שמסוגלת להתחרות עם קבוצות אנגליות על שחקנים והמספר רק הולך ומצטמצם, ולקבוצות התחתית בליגות המובילות באנגליה יש תחרות גם עם הצ'מפיונשיפ.
במצב העניינים הנוכחי האפשרות הסבירה ביותר לליגה אירופית, היא מפעל ללא קבוצות אנגליות שיתחרה בפריימיר ליג.

no propaganda 6 במרץ 2017

אתה שוב מדבר רק על כסף ואני מדבר על איפה משחקים שחקנים טובים ולאן הם עוברים.
מסכים שבתחרות רכישה, הפרמייר ליג מאוד חזקה אבל בטיב השחקנים שמשחקים בה היא לא באמת עדיפה.
ההבדל הוא שהשחקנים הטובים של קבוצות תחתית בפרמייר ליג מגיעים נרכש ואלה של הלה ליגה והבונדסליגה מגיעים מהאקדמיות.

Lord Anthony 6 במרץ 2017

זה לא משנה מאיפה מגיעים השחקנים, מה שמשנה שבסוף הם מוצאים את דרכם לליגה האנגלית.
אתה חושב שקבוצות הצרפתיות או הגרמניות מגדלות את השחקנים אצלן? כמעט ולא, הרוב מגיעים מקבוצות קטנות יותר, זאת שרשרת המזון של הכדורגל.
אתה מתחיל ממועדון קטן בצרפת, עובר למועדון גדול בצרפת ומשם עובר למועדון באנגליה.

no propaganda 6 במרץ 2017

על איזה שחקנים מדובר?
כמה שחקנים יש בפרמייר ליג, בקבוצות מתחת למקום השישי שהגיעו אחרי הצלחה בקבוצות טובות יותר בספרד או גרמניה?
יש חלוקה די ברורה של אילו זרים משחקים איפה. באנגליה משחקנים האפריקאים, הבלגים, צרפתים שלא מספיק טובים לפסז' וספרדים בינוניים(אני מדבר על מי משחק מחוץ לטופ 6). בספרד ואיטליה משחקים דרום אמריקנאים, בגרמניה משחקים מזרח אירופים. הרוסים משחקים ברוסיה.

no propaganda 6 במרץ 2017

לאנגלים יש הרבה כסף כבר די הרבה זמן ועדיין הכשרונות נמצאים בספרד, גרמניה וצרפת.
לא כל כך פשוט לזהות כשרון בגיל מוקדם, ודאי אם מדובר על כשרון שישחק בסטוק(כלומר קבוצה בינונית יחסית ולזהות את מסי לא יעזור לה), גם לא בטוח עד כמה ילדים בני 18 ירצו לעבור מהאקדמיה של שאלקה או סביליה לזו של סטוק שכזה בודאות יפגע להם בקריירה.
אז מה שקורה כרגע ימשיך לקרות, מביאים שחקנים בשלים שלא הצליחו יותר מדי בליגות אחרוצ למרות שהיה להם פוטנציאל(שאקירי, ארנאוטוביץ, בויאן וכו'), לפעמים מצליחים לקחת שחקן טוב מקבוצה בינונית ומטה לפני שהקבוצות דרג שני באותה הליגה מצליחות לשים עליו יד כמו דמבה בה.

בני תבורי 5 במרץ 2017

הגדרות הן עניין של אופי יותר מאשר של בחינה של המציאות. דוגמא: אתמול יצאנו לטייל בשדות ליד עמק השלום. כל הסובבים אותי לא הפסיקו להתפעל מהיום היפה, השמש, הזורחת, השדות הירוקים והכלניות האדומות. מבחינתי זה היה יום נורא. מבחינתי יום יפה הוא יום מעונן, אפור, רצוי גשום וקר כמה שיותר.

תומר הוותיק 5 במרץ 2017

סה"כ התאמה מצויינת למזג האויר שיש בישראל :-)

S&M 5 במרץ 2017

פוליטיקה וכדורגל זה אותו דבר. אנשים משתייכים ל"מותג" מסוים, ומצביעים לו בלי קשר למה הוא אומר. עד כדי כך שהליכוד התמודד בבחירות בלי מצע בכלל.
וזה שאנשים הצביעו לראשונה לטראמפ או מועמד אחר? אז מה, גם בכדורגל יש את בית"ר נורדיה. אבל בוא ניראה אותם מחליפים מ"ביתר ירושלים" ל"הפועל נורדיה"? בחיים לא.
כך גם מצביעים פוליטיים שעוברים קו, בעצם לא באמת עוברים קו. הם מבינים שהקו זז, לא הם. אז הם מצביעים למועמד שמייצג את הקו הישן שלהם.

נדירים מאוד מצביעי אמת שעוברים ממש מימין לשמאל, או להפך. כמו שנדירים אוהדי אמת שעוברים ממכבי ת"א להפועל ת"א ולהפך. לדעתי בפוליטיקה הם פחות נדירים, כי הזיקה היא פחות רגשית. מעבר כזה בכדורגל שקול לחרקירי.

תומאס 5 במרץ 2017

עזוב נדיר יותר או פחות. תן לי שם אחד בלבד של מישהו שעבר מצהוב לאדום(או להיפך) כאדם בוגר.

דיזידין 5 במרץ 2017

אני מדלג חופשי בין קבוצות.
כמובן שאפשר לטעון שאני לא "אוהד אמיתי", אבל נדמה לי שזו טעות.
מה שכן, הזהות שלי לא קשורה לקבוצה שאני אוהד (כמו בפוליטיקה, יש כאלה שהזהות שלהם היא ליכוד, ויש כאלה שרק מצביעים ליכוד).
עברתי מהפועל לבית"ר לא בגלל ז'בוטינסקי או הפנתרים, אלא בגלל שראיתי ילד בן 16 מממילא משחק. הוא נכנס לי ללב ואני עברתי מקטמון לימק"א. כשאורי עזב, עזבתי איתו והלב מצא קבוצה חדשה.

ניינר / ווריור 5 במרץ 2017

אני עברתי מקטמון לימקא לפני אורי, וטוב לדעת שיש כאן עוד אנשים שראו את גדול כדורגלני ישראל בשיאו. תקופה נפלאה ומרגשת לאוהדי ביתר

צור שפי 5 במרץ 2017

הצבעת על בעייה אמיתית. מבחינתי ״עד המוות הפועל״ בזמן שהפוליטיקאים יכולים ללכת לעזאזל (עם קצת מאמץ זה גם חרוז). בימי חיי הצבעתי כבר לליכוד, לעבודה ואפילו למרצ. בבחירות הבאות אני נוטה להצביע ליאיר לפיד אם כי אני לא סגור על זה. יש לי דעות שעברו שינוי מסויים לאורך השנים, אבל לא דרמטי. הנקודה היא שהדבר המטופש ביותר בראייתי הוא להתייחס למפלגה כמו לקבוצת כדורגל כי זה בדיוק הפוך. אני רוצה שהפועל תמיד תנצח (חחח) אבל שינוי שלטוני כל כמה שנים הוא חיוני.
ביחס להטשטשות האבחנות בין ימין ושמאל, יש בזה משהו אבל זה קצת כמו פורנוגרפיה, כשאתה רואה את זה אתה מזהה שזה זה. מבחינתי השאלה העיקרית היא מידת האחריות של הממשלה לרווחת תושביה. מרגרט ת׳אצר שכפרה בכלל בקיומו של המושג ״חברה״ ביטאה באופן המובהק ביותר את תפיסות הימין הקפיטליסטי.

אלי 5 במרץ 2017

"הליכוד התמודד בבחירות בלי מצע בכלל"
אני משאר שלא הצבעת ליכוד.
לפני שבוע המחנה הציוני ביקש בטוויטר רעיונות שבהם כדאי להם להתמקד, או משהו כזה.
כלומר הם להם גם מצע אלא הם מאמינים שצריך לעשות מה שאומרים להם בטוויטר? והם עוד רוצים לחזור לשלטון?

צור שפי 5 במרץ 2017

מה זה שייך? זה שהליכוד לא ניסח ולא פירסם מצע לפני הבחירות האחרונות זו עובדה. השיטה של להסיט את הדיון ולהתעלם מעובדה פשוטה היא נפסדת.

Ollie Williams 6 במרץ 2017

אבל זו השיטה שמנצחת בחירות בימינו

צור שפי 6 במרץ 2017

על זה אני לא מתווכח. מה זה אומר על קהל הבוחרים והשיטה הדמוקרטית זה דיון אחר.

אריק 5 במרץ 2017

תכלס מי שקרא סופרים רוסים ולטינו אמריקאיים יודע שאין ימין ושמאל. ואני יודע שאתה קורא. אז מה התחדש מאז האחים קראמזוב מבורחס? זה תמיד היה כך ובסוף מה שקורה קורה ללא קשר אליהם.

גיל שלי 5 במרץ 2017

כלום לא באמת חדש, רק שהפסאדה משתנה

עומרי 5 במרץ 2017

בארץ הבלבול גם חוגג, אבל באופן שונה. "כולם" נהיו ימין מדיני ולאומני שדורס זכויות אזרח ושמאל כלכלי-חברתי.
לא ברור מי מוקצה גדול יותר, השמאל האזרחי-מדיני או הימין הכלכלי (לצערי אני שייך לשניהם במונחים של היום…)

ואז מישהו כמו עומר מואב מקבל תגובות אוהדות לפוסטים שלו בפייסבוק מאנשים עם באדג'ט של אלאור אזרייה בתמונת הפרופיל…

שמעון כסאח 5 במרץ 2017

אילו זכויות אזרח נדרסות בארץ?

no propaganda 5 במרץ 2017

אם מה שאתה אומר היה נכון אז לפיד לא היה מקבל מנדטים בכלל, יש לא מעט בדעה הפוכה לגמרי.

עומרי 5 במרץ 2017

דיעה הפוכה לגמרי ממי?

שמעון – כולן

no propaganda 5 במרץ 2017

מימין מדיני ושמאל כלכלי כלומר שמאל מדיני וימין כלכלי.
אני לא טוען שזה מה שהוא עשה\יעשה בפועל אבל זה מה שהוא כביכול מייצג

עומרי 5 במרץ 2017

לפיד בעיקר מייצג "לפידיזם".

בסוגיות אזרחיות ומדיניות הוא בטח לא שמאל. הוא במקרה הטוב קרנף ובמקרה הרע מסית. אפילו נגד כפייה דתית הוא הפסיד להילחם ועבר להתרפס בפני החרדים והאח בנט פול פאוור.

ועוד יותר מזה, הוא לבטח לא ימין כלכלי. חוק מע"מ 0 זה ימין כלכלי? זה חוק בולשביקי.

שמעון כסאח 5 במרץ 2017

יאללה, שיהיה.

איתן 5 במרץ 2017

אצל ביבי כל מי שלא איתו ולא נאמן לו הוא שמאלני, בקרוב גם אביחי מנדלבליט יהפוך להיות שמאלני, אחרי ממצאי תיקי האלפיות.
ממש איש הטפלון,אין כלום כי לא היה כלום… עורבה פרח….

ירושלמי 5 במרץ 2017

אבל מבחינת מעשים ביבי הוא הכי שמאל מדיני שיכול להיות.
המסקנה היא שביבי הוא לא דוגמה לכלום.

Ollie Williams 5 במרץ 2017

מה שווה הגדרה של ימין ושמאל אם אי אפשר לשלוט בה

איציק 5 במרץ 2017

התשובה לשאלתך, כן.

אמוץ כהן-פז 5 במרץ 2017

בקשר ל-לה פן.
א. מארין ולא מארי.
ב. אביה היה איש ימין קיצוני מובהק. היא, בדעותיה הכלכליות, ממוקמת משמאל לסוציאליסטים.
אני טוען שפוליטית אין כיום בצרפת ימין קיצוני אלא שמאל קיצוני לאומני ושמאל קיצוני אינטרנאציונאלי.

רינוס מיכלס 6 במרץ 2017

לא רק שאין בצרפת ימין קיצוני ( וגם לא היה אף פעם , לא בצרפת לא באירופה , וגם לא בכל תולדות האנושות כולה ) ,
אלא שגם אין בצרפת ( ובכל אירופה , חוץ ממדינה אחת באירופה ) ימין בכלל ( לא היה , אין , וכנראה גם לא יהיה ) ,
וכך גם בכל שאר העולם .
למעט שתי מדינות בעולם כולו , שהימין בא מהתרבות והמסורת שלהן , ולכן הם בכלל מכירים תודעתית במושג " ימין " ובמהותו , על כל מאפייניו

מה שיש ( והיה כל הזמן , בכל דברי הימים ) בכל העולם ( למעט שתי המדינות היוצאות מן הכלל ) , זה אך ורק שמאל ,
שמתחלק לשתי צורות מבנה של שמאל ,
שמאל ( נאציונאלסוציאליזם )
ושמאל קיצוני ( קומוסוציאליזם / קומוניזם )

אני חושב שכבר כתבתי עשרות פעמים לאורך השנים בדה באזר , בדיוק על העניין הזה ( של ההגדרות הנכונות והאמיתיות ) , אבל קשה לאנשים לצאת מתעמולה/בועה תודעתית ( של מלל מסלף ומעוות , שמרוקנת מהמילים את המשמעות , התוכן והעובדות )
שכולה 1984

yaron 6 במרץ 2017

איזה שתי מדינות בעולם הן ימין אמיתי?

אמוץ כהן-פז 6 במרץ 2017

א. מצטרף לבקשתו של ירון.
ב. מכיוון שחלוקת שמאל/ימין נקבעה אסיפה המכוננת של החוקה הצרפתית ב1789 (האצולה מימין וה׳פטריוטים׳ – העם, משמאל לנשיא) הרי שבצרפת היה פעם ימין/שמאל..(סמיילי)

yaron 6 במרץ 2017

אמוץ, זה שמישהו קורא לעצמו (או למישהו אחר) ימין לא הופך אותו לכזה.
אני מכיר פרטים או תנועות כאלה אבל לא מדינות.
היה בארה"ב נסיון כן ואמיתי להקים מדינה קפיטליסטית אמיתית וזה אפילו הצליח לכמה תקופות קצרות אבל כמו שתמיד קורה זה לא מחזיק מעמד כי לעולם לא ייתנו לזה להחזיק…
כל מדינה עם בנק מרכזי שמדפיס כסף מאוויר לעולם לא תהיה קפיטליסטית/ימנית/דמוקרטית אמיתית.

רינוס מיכלס 6 במרץ 2017

ירון , אני מאוד מבקש לקרוא בדייקנות את מה שאני כותב ( אני לא מעיר לך את זה בקטע פלצני או מתחכם , אלא בגלל שיש כאלה שקוראים את התגובות שלי לפי איך שנוח להם מבחינת העמדה המחשבתית שלהם , ואחר כך זה יוצר וויכוח שלא לצורך על כלום ושום דבר , רק כי זה שקרא לא נכון ולא בדייקנות את מה שאני כותב , בנה על זה עמדת וויכוח / טענה מדומיינת ) כי ממה שאני מכיר וזוכר אותך , אתה זכור לי כבחור רציני שלא מנסה בכוח להתווכח ולריב

ועכשיו אחרי שכתבתי את ההקדמה החשובה הזאת , אני מפנה אותך עוד פעם לתגובה הראשונה שלי ( שעליה שאלת ) ,
מה שכתבתי הוא – שיש רק שתי מדינות בעולם שיש בהן בכלל ימין והם מכירים במושג הזה על מאפייניו ( בגלל שזה בא מהתרבות והמסורת שלהם עם השנים ) ,
ולא כתבתי שהמדינות הללו הן ימניות !
זה הבדל מאוד גדול !
כי לצורך העניין וההבהרה , אין אף מדינה בעולם כרגע ( וגם לא עשרות שנים אחורה בזמן ) שהיא ימנית

ולשאלה שלך ,
המדינות שיש בהן ימין הן :
אנגליה , וארצות הברית של צפון אמריקה

yaron 6 במרץ 2017

אם הטענה שלך היא שרק במדינות האלה יש תנועות ימין אמיתיות אני לא מסכים. יש עוד תנועות כאלה בעולם כולל בישראל. קטנות? כן, משפיעות? לא. אבל יש.
בארה"ב היה ימין אמיתי משפיע ובשלטון לפחות פעמיים וזה הבדל משמעותי.
יש להם גם נייר יפה שנקרא חוקה שהוא ימין אמיתי אבל הם הפכו אותו לקישוט…
לגבי אנגליה, אני לא בקיא.

רינוס מיכלס 7 במרץ 2017

ירון ,
אומנם הרשת המקוונת ( אינטרנט בלשון מתייוונת ) בשני העשורים האחרונים , עזרה מאוד בפיתוח המודעות המילונית והידע הכללי של האזרח , אך אין זה מספיק כשלעצמו , כדי לייצר תרבות ופעילות מסורתית כלשהיא , שאינה נמצאת בהכרה התודעתית ובמציאות חיי היום יום

אני מתכוון לזה ,
שעם כל הכבוד לתנועות הימין ( והן באמת ראויות לכבוד ושבח , כי הרי כל דבר גדול מתחיל מדבר קטן … ) הקטנות והקיקיוניות שאפשר למצוא ברחבי העולם ( לרבות ישראל – שאני מניח שכוונתך הייתה אל – " התנועה הליברלית החדשה " ) הן לא באות מהעם ומהשטח ,
אלא מאנשים בעלי מעמד השכלתי מסויים ו / או בעלי יכולת הונית מסויימת ( כדי להרשות את זה לעצמם ולעמוד בפעילות המאוד קשה שנדרשת כדי להתניע תנועה אזרחית , ותודעה אזרחית , בראשם וברוחם של אזרחי המדינה / אומה )

וחשוב שאדגיש כי זה בסדר והגיוני לנסות להתחיל ממקום כזה , ועל ידי אנשים כאלו ( שהם ממש לא פסולים באשר היותם בעלי השכלה רחבה ו / או בעלי יכולת הונית מספיקה ) ,
אך רצוי להכיר במציאות שבשטח ,
והיא כזאת – תרבותם ומסורתם של הפרטים לכל אורך ימי חיי עמם / אומתם , שמנוגדים וסותרים את הווייתה ורוחה של התנועה המנסה " להתנחל " בתודעתם ובלבבם של אותם פרטים ששייכים לעם / אומה , על כל מאפייניהם

אסף the kop 5 במרץ 2017

גלובליזציה היא שם קוד לניצול העולם השלישי ודרום מזרח אסיה.
אין חדש תחת השמש.

יוסי מהאבטיחים 6 במרץ 2017

לגמרי ככה.
גלובליזציה זה קולוניאליזם בלי הצורך בצי חזק.

אמיתי 6 במרץ 2017

זה פשוט לא נכון. ומאד פשטני. אם הייתם בגווטמאלה או סרי לנקה החיים שלכם היו משתפרים אם נייקי הייתה פותחת מפעל בעיר שלכם. ועובדתית רמת החיים בעולם המתפתח עלתה מאד. בדיוק כמו שזה מתנשא להגיד מה טוב ונכון למדינות ״נחשלות״ ככה זה מתנשא לומר להן מה לא טוב להן. מניסיוני הם יעדיפו עוד דולר בכיס מאשר להישאר אותנטיים

Lord Anthony 6 במרץ 2017

גם אם חיית בהודו או בקניה רמת החיים שלך עלתה ברגע שהגיעו הבריטים.

אמיתי 6 במרץ 2017

ברור אבל עזוב היסטוריה וקונוליאליזם הגלובליזציה הוציאה מיליונים אם לא יותר מהעוני.. זה קונצנזוס כלכלי..

גיל שלי 6 במרץ 2017

מליארדים, המספר הוא מליארדים, בסין לבדה זה מתקרב ליותר מ700 מליון

אמיתי 6 במרץ 2017

אני בחור עדין אבל כן מיליארדים..

איציק 6 במרץ 2017

אתם מתייחסים לכל סיני כאל בודד כדי לנפח מספרים.

אמיתי 6 במרץ 2017

זה מדיניות ״הסיני האחד״

איציק 6 במרץ 2017

נכון, ולסיני פנים רבות.

yaron 6 במרץ 2017

כן, אחרי שמביאה לפיצוץ אוכלוסין…

yaron 6 במרץ 2017

מדוייק!
הצי החזק עדיין נחוץ אבל רק כדי להבטיח שהמסחר מתנהל בדולרים.

yaron 6 במרץ 2017

קצת בנושא:
This Wednesday the Arizona Senate Finance and Rules Committees will consider legislation (HB 2014) officially defining gold, silver, and other precious metals as legal tender.
http://ronpaulinstitute.org/archives/featured-articles/2017/march/05/arizona-challenges-the-fed-s-money-monopoly/

Duncan 6 במרץ 2017

ברור שהעולם השתנה..השמאל נהיה יותר שמאל קיצוני. מה שגולדה מאיר אמרה בעבר, היום היה נחשב לקיצוני משיחי.
העולם מתחלק ל2 – פטריוטי (ימין) מול גלובלי(שמאל).
לשמאל יש גישה שכולם שווים. אין גזעים.ואין מינים. אתה מרגיש אישה? לך תשתין בשירותי נשים.
השמאל מתאבד בכל מנגנון השמדה עצמי.
סנדרס הוא חולה בראש. רוצה שאמריקה תהיה ונצואלה. השמאל חולני כי באף מקום הקומוניזם לא עבד והן עדיין שואפים לקומוניזם.

ליצ'לופ 6 במרץ 2017

מארין לה פן, לא מארי לה פן

איתן 6 במרץ 2017

מעניין לי את הז' שבמאריז לה פן, ינקה אווירה אנטישמית מבית הוריה מכחישי השואה-טובה ליהודים זה בטוח שהיא לא

Comments closed