המייקל ג'ורדן של עולם ההייטק

האנשים שאוהבים להתחרות לא פוחדים לטעות

המגיב עמרי מכיר את זה מזמן. יש לי פטיש רציני לאמזון ומוצריה, והערצה לסייבורג העונה לשם ג'ף בזוס. המצחיק הוא שג'ף בזוס הוא לא ממש כוס התה שלי כאשר זה נוגע לצורת הניהול. אנשים אצלו זה לא ממש פונקציה. כדי להבין עד כמה, אז במשרדים של חברת אמזון בסיאטל למשל, לא נתנו השתתפות בתחבורה ציבורית, אך כן לרכב פרטי, מאחר והאוטובוס האחרון יצא מאזור המשרד בסביבות השעה 2300 ואדון בזוס לא חשב שזה יהיה נכון שהעובדים יהיו מוגבלים בשעה שאפשר ללכת הביתה.

*

אז אוקיי, בזוס הוא סייבורג, אבל תכנתו אצלו את מכונת הזמן בלי שאיש מבין איך. אם יש משהו בעולם שהבין בדיוק מה זה האינטרנט כבר בשנת 1995, הרי זה אדון בזוס. לחשוב שבאותן שנים אנשים חשבו שאמזון זה בסך הכל חנות ספרים באינטרנט. בזוס הבין כבר אז את המהות באינטרנט. קניות זה תוכן, מדיה זה תוכן, וכל החכמה שחברה צריכה היא אחת, שהלקוח שלה יאהב אותה. ברגע שהלקוח שלך, אתה תוכל לנצל את האינטרנט כדי לספק לו כל דבר שירצה. רק תשאיר אותו מרוצה.

לבזוס יש פטיש ללהשאיר לקוחות מרוצים, כל תלונה של לקוח מכל העולם, מגיעה ישירות אל בזוס, והוא גם בודק אישית את צורת הטיפול בתלונות, ואת שביעות רצון הלקוחות מהטיפול בהן.

*

קחו למשל את מנוי הפריים של אמזון. בשביל חברות כמו טיים וורנר, רשת, קשת, סרטים, תכניות טלוויזיה ושאר התוכן הטלוויזיוני הם אמצעי לעשיית כסף. בזוס נותן את התוכן הזה מתנה למי שעושה מנוי פריים ב99 דולר לשנה, ומרוויח מכך כתוצאה מהגברת הקניות של הלקוח מאמזון.

בזוס גם הבין הרבה לפני כל האחרים את המעבר לענן, הAWS, עולם התעבורה האינטרנטי של אמזון, הוא הגדול ביותר בשוק שרתי הענן, ללא תחרות אמיתית, גם כאשר מיקרוסופט סימנו זאת כמטרה העיקרית שלהם מזה זמן. כמו בחנויות אמזון, כך גם ברשת, אמזון לא צריכה למכור לך בעצמה, מספיק לה לספק את הלקוחות שלה, את הפלטפורמה שלה למתחרים, וכך היא יכולה להרוויח גם מלמכור בעצמה, וגם מלספק שירות למתחריה. זה נכון בלמכור ספרים, זה נכון בעולם המדיה. אמזון מתחרה בנטפליקס, והשרתים של נטפליקס באמצעותם נטפליקס מעבירה את התוכן ללקוחותיה יושבים אצל אמזון.

*

בזוס לא מפחד מהתחרות, הוא מחבק אותה. בזוס משתמש בתחרות כדי להרוויח ולהשתפר. ככה זה אצל הגדולים, הם נהנים להתחרות, לא מפחדים להתחרות. הנכונות להתחרות, האהבה להתחרות כוללת בחובה את הנכונות לטעות, את האהבה לטעות. מי שבאמת אוהב לנצח לא פוחד להפסיד.

*

מייקל ג'ורדן עשה פעם סרטון פרסומת בו הסביר שכל הסלים המכריעים שלו לא היו מגיעים אילו פחד להחטיא את הזריקות המכריעות. בסרט הובאו ההחטאות שלו שסגרו משחקים.

זה מה שמאפיין גם את בזוס, האיש לא מפחד לנסות ולטעות. הוא השקיע מליארדים בטלפון של אמזון באמצעותו חשב להתחרות באפל, והטלפון קרס מהר מאוד, אך לא היה בכך כדי להניא אותו מלנסות דברים אחרים. הקינדל פייר לדוגמה היה כשלון קולוסאלי נוסף, אך לא היה בכך כדי להניא את בזוס לדבוק בעולם הטאבלט, ולהוציא לאחר מכן את הקינדל HD המוצלח.

*

וזה בעצם השיעור החשוב ביותר. הגדולים ביותר טועים, ההבדל הוא שהם לא מפחדים לטעות. רבים מאיתנו רואים בטעויות כתב אשמה. לדוגמה, לאחר המשחק האחרון של מכבי בבאר שבע, רבים נתחו את הטעויות של ג'ורדי שמנעו ממכבי לזכות באליפות השנה.

התרבות הישראלית לא סלחנית כלפי טעויות באופן כללי.

מבזוס וממייקל אפשר ללמוד אחרת. אנחנו צריכים להבין שכל טעות היא הזדמנות. זה לא שמי שלא עושה לא טועה, זה גדול יותר. הנכונות לטעות היא הבסיס להצלחה. ככל שהמטרה קשה יותר להשגה, כך אנו צריכים להיות נכונים לעשות יותר טעויות, כי בלעדיהן לא נגיע לשום מקום.

דה באזר ביטר (1) - אלעד כץ
התיקו עם בורנמות'

106 Comments

ניינר / ווריור 5 באפריל 2017

אני שונא לפרנס תאגידים ומנסה להימנע מכך ככל האפשר, אבל אמאזון זה סיפור אחר. לא מצליח לעמוד בפיתוי ואני צרכן כבד שלהם כי הם באמת מדהימים. גם המנייה טפו טפו עולה יפה אז אין לי אף מילה רעה עליהם למרות שהם גם תאגיד מרושע בסופו של דבר

אנונימוס 5 באפריל 2017

אני דווקא מאד משתדל לא להזמין מהם (במידת האפשר). הם תאגיד עם תרבות ארגונית באמת די מתועבת.

7even 5 באפריל 2017

למה? סתם כדי לדעת

דורון (אחר) 5 באפריל 2017

הסיפורים הם שעובדים שם בתנאים קשים ומלחיצים, על סף הניצול

אנונימוס 5 באפריל 2017

בדיוק. חפשו בגוגל "amazon treat employees" תקבלו מהר מאד תמונה של מה הולך שם. אני יודע שכל התאגידים חושבים קודם כל על שורת הרווח ולא על טובת העובדים, אבל אמאזון כנראה אחד הגרועים שבהם.

7even 5 באפריל 2017

מודה שלא הכרתי עד עתה.

D! כאן ועכשיו 5 באפריל 2017

לא מזמין מהם כלל. מה יש אצלם שאי אפשר למצוא במקום אחר אני לא יודע.

אם כי אני מודה שקרוב לוודאי שחברות רבות אחרות לא טובות יותר רק בלי יחסי הציבור הזוועתיים

אנונימוס 5 באפריל 2017

קשה מאד להתחרות במבחר שלהם. לא מזמן הייתי צריך בשביל העבודה להזמין כמה גאדג'טים שלא זמינים בארץ. יכול להיוות שעם יותר מאמץ הייתי מצליח למצוא חלופות, אבל אחרי שעה שחיפשתי במגוון חנויות אונליין בחו"ל פשוט התייאשתי. לרוב הדברים לא מצאתי בכלל חנות ששולחת לישראל. בטח שלא מצאתי חנות אחת שמחזיקה הכל. באמזון מצאתי הכל תוך 2 דקות.

עומרי 5 באפריל 2017

טקסט מרגש :)

בזוס נערץ בקרב משקיעי ערך משום שהוא ממנכ"ל כמו משקיע. הוא אחד הראשונים שלקחו את הגישה הזו, לפיה מנכ"ל קודם כל צריך להצטיין בהקצאת הון, לאקסטרים. זה היום די בון-טון בהשקעות (מאז שיצא ספר בשם The Outsiders – Eight Unconventional CEOs and Their Radically Rational Blueprint for Success) אבל בזוס פירט את החזון שלו בנושא כבר ב-2004 באחד מהמכתבים השנתיים למשקיעים היותר מפורסמים שלו: https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1018724/000119312505070440/dex991.htm

עומרי 5 באפריל 2017

והנה ידיעה שהגיעה זה עתה, אגב להיות ממוקד במה הלקוח רוצה:
http://www.themarker.com/wallstreet/1.4001097

אריאל גרייזס 5 באפריל 2017

בדיוק קראתי היום שחצי מכל דולר שמשולם היום בקניות און ליין באמריקה הולך לאמזון. זה פשוט חולני. לא ברור לי איך הם לא מוכרזים מונופול. הם קנו את הזכויות לשדר את המשחק פוטבול של יום חמישי שנה הבאה (מה שטוויטר שידרו השנה) בחמישים מיליון דולר. כסף קטן מבחינתם.
לגבי ג'ורדי – הוא דווקא נראה לי מאוד מפחד מטעויות. הוא ממש לא שש למכור את זהבי וגם על בן חיים הוא לא ויתר. מרגיש לי שהוא תמיד הולך על בטוח.

עומרי 5 באפריל 2017

בעיה להכריז עליהם כמונופול כשעדיין רק כ-10% מהקמעונאות בארה"ב היא אונליין. אגב, בהמשך לנתון של חצי דולר מכל דולר, לפני שנה התפרסם שמהצמיחה הם לוקחים 60-70%, כלומר 60-70 סנט מכל דולר חדש!

דורון (אחר) 5 באפריל 2017

אני נוטה להסכים איתך לגבי ג'ורדי, למרות שיש כמובן הבדלים עצומים בין המגרשים בהם הוא ובזוס משחקים ואיך הצלחה שלהם נמדדת.
בזוס נמדד בהעלאת ערך החברה בטווח הבינוני והארוך, והוא מתמודד בשוק עסקי שבו למרות שהוא די מונופול, אין בעיה שגם שחקנים אחרים ירוויחו קצת. הוא אפילו מרוויח מזה כפי שגיל הראה עם הדוגמא של שירותי הענן של אמזון.
ג'ורדי לעומת זאת משחק בשדה הכדורגל הישראלי, ונמדד בהצלחות לטווח קצר (תארים) ובינוני (הצלחה באירופה, הכנסות ממכירת שחקנים) לכל היותר. אצל ג'ורדי, על כל טעות שלו, היריבות הישירות עשויות להרוויח (ראה מקרה ראדי), כפי שכל הצלחה שלו, פוגעת ישירות ביריבות (זהבי).
לכן ג'ורדי חייב להיות הרבה יותר זהיר מבזוס, טווח הטעות שלו קטן יותר (וגם הרווח האפשרי במקרה של הצלחה קטן יותר משל בזוס).

אריאל גרייזס 5 באפריל 2017

מסכים באופן עקרוני, זה פשוט גיל ששם את ההשוואה. ברור שניהול חברה וניהול קבוצת כדורגל זה משהו שונה לגמרי

גיל שלי 5 באפריל 2017

הכנסתי את ג'ורדי רק בגלל שדברו המון על הטעויות שלו בסופש, כשהבעיה שלי איתו היא שלא מספיק מוכן לעשות טעויות

אריאל גרייזס 5 באפריל 2017

אוקיי, אז אנחנו מסכימים על זה

השמן 5 באפריל 2017

אני לא בטוח שאת הרצון לסרב על ההצעה על זהבי, והסירוב על ההצעה על טב"ח אפשר לסמן כפחד מטעויות. שתי ההצעות היו חסרות תקדים לחלוטין, וכאלה שכולם ציפו שיקבל. לגבי טב"ח כולם עכשיו אומרים שג'ורדי טעה שלא שיחרר. כלומר בשני המקרים לא בטוח שהבחירה של ג'ורדי (שהתממשה רק במקרה של טב"ח) היא היותר בטוחה
לגבי ההיצמדות אל גרסיה או איגיבור לדוגמא אני יותר יכול לקבל את הטיעון הזה.

יניב פרנקו 5 באפריל 2017

יש הרבה דרכים להגדיר ולאפיין את פעולותיו של ג'ורדי – אבל מי שיושב בכיסא הנהג של המועדון הכי עשיר עם הגב הכי חזק זה לא בדיוק נער הפוסטר של התחרותיות.

גיל שלי 5 באפריל 2017

מי ששחרר את ראדי למתחרה הכי חזקה שלו, לא מפחד מתחרות

נפתלי חד העין 5 באפריל 2017

בחינם

צביקה פחחות 6 באפריל 2017

אני לא מבין מדוע האינטרס של ג'ורדי צריך להיות השגת התואר נער הפוסטר של התחרותיות. הוא צריך לקדם את המועדון שמשלם לו משכורת כמה שיותר. במידה והוא מבצע פעולות הנוגדות את תקנון ההתאחדות או את חוקי המדינה עליו להענש ולהיות מורחק מהכדורגל. כל השאר זה סתם בכיינות צרת עין של האוהד מעבר לכביש שרואה את מה שיש לו מתפרק לו מול העיניים.
מצד שני, דנ"א של מועדון זה דנ"א של מועדון.

אמיתי 5 באפריל 2017

התוצאות הכספיות שלה לא מדהימות בלשון המעטה לאורך השנים. בלי הענן הם היו מתחת לאדמה ממזמן. אם משווים אותם לגוגל ואפל הם לא באותה ליגה. וקראתי דווקא שיש אנדים רציניים שמאמינים שמיקרובופט תהיה הראשונה לעבור את הטריליון בשווי שוק. בזוס גם השקיע בפרינט. יורה להרבה כיוונים. האחוזים שלו לא משו

גיל שלי 5 באפריל 2017

כל העניין הוא שהאחוזים לא משנים, משנה איפה אתה פוגע. תוצאות לא משהו? כלומר כל העולם מטומטם כי המניה של אמזון טסה ב173% בשנתיים האחרונות? כל דולר נכנס חזרה להשקעה, זה שימוש הרבה יותר טוב מלחלק דיבידנד

אמיתי 5 באפריל 2017

לא מתווכח שהיא טסה. רווח גדול אבל אין. אני לא רואה אותה מייצרת מסומנים ברמת אפל. ובסוף רווחים זה המטרה לא? אפל היא המייקל ג׳ורדן של הטכנולוגיה. אמאזון היא יוטה של מאלון וסטוקטון

גיל שלי 5 באפריל 2017

ממש לא. הסיבה שאין רווחים היא שאמזון משקיעה את הכל חזרה לתשתיות שלה, לא למשכורות של הבכירים למשל. כך כל דולר מנוצל טוב בהרבה שכן התחליף התשואה על ההשקעה של כל דולר באמזון עולה פי עשרות מונים על תשואה על אותו דולר באגרות חוב ממשלת ארצות הברית למשל.

אמיתי 5 באפריל 2017

אם מסתכלים על זה כמשקיעים בעשר שנים האחרונות ( לא בטוח שהבאות) עדיף היה להיות עם מניות אפל.. בקשר לחדשנות וטכנולוגיה אז גם אפל לוקחת את אמסון רק עם האייפון. לא בטוח שבכירי אמזון מסכנים ואין לי מושג אם אמזון משקיע ככ הרבה במופ בטח יחסית לחברות אחרות שפשוט קונות חברות קטנות

עומרי 5 באפריל 2017

די מדהים, אבל גם ב-10 שנים האחרונות, במהלכן אפל המציאה את מוצר הצריכה הרווחי ואולי המשפיע בהיסטוריה, אמזון עשתה קרוב לפי 13 מול בערך פי 8 של אפל.

זה לא בעיה לחברות הללו להשקיע הרבה אבסולוטית, הנה – אינטל שמה 15 מיליארד על מובילאיי, פשוט לכתוב צ'ק. גוגל קנתה את מוטורולה בסכום דומה.
הבעיה היא להשקיע נכון. נניח, תוך 3-4 שנים אמזון הגדילה את מספר המחסנים שלה בארה"ב פי 3-4. זו לא השקעה זוהרת ואף אחד לא מחלק עליה כתרים. זה רק מאפשר לעשות משלוח תוך יממה ללקוחות הפריים שבתורם מזרימים לחברה כיום כ-11 מיליארד דולר בשנה רק מדמי המנוי. ו-30,000 מוצרים יגיעו אליך תוך שעתיים בערים הגדולות.
זה הופך לסטנדרט שגם מוכרים שאינם אמזון מרגישים צורך לספק, והדרך למשוך אותם לFBA הופכת לקצרה.
ופתאום כולם עובדי קבלן של אמזון (על המשמעויות הכלכליות-חברתיות בפעם אחרת)
ב-2012 אמזון קנתה במיליארד דולר חברת רובוטיקה קטנה שעד אז הייתה ספק שלה ושל מתחרות כמו וולמארט. זה הכניס את המתחרות לפיגור רובוטיקה מסוחרר שרק כיום הן מתחילות לצאת ממנו.

כבודה של אפל במקומה מונח על מהפכותיה המטורפות והרווחיות, אבל אמזון ודאי לא נופלת ממנה היום. לא בחדשנות ולא ביכולת לעשות כסף.

7even 5 באפריל 2017

בדוק שאתה דרופשיפר :)

אמיתי 5 באפריל 2017

מבין שאתה מדבר מפוזיציה.. גדולה (-;
אני מכיר נתונים קצת שונים על המניות בעשר שנים האחרונות. לא יכול לבדוק עכשיו. לייצר מזומן כמו אפל? גם לא ככ מסכים. אפשר לבדוק

עומרי 5 באפריל 2017

הלוואי שהייתי מדבר מפוזיציה :)

גיל שלי 5 באפריל 2017

אני מאוד כועס עליו שהוא לא מדבר מפוזיציה למרות שהוא כבר לפני שנה אמר שהוא שוקל להכנס למניה

אמיתי 5 באפריל 2017

אז זה הזמן לשורט עליה אני קורא בין השיטין.. לקנות עכשיו זה כמו לקנות דירה בתא.. שיא הגאות..
מודה. לא סובל את המניה הזאת. ולמה גיל כועס אני גם לא מבין

עומרי 5 באפריל 2017

גם שורט על דירה בתל אביב זה לא רעיון כזה טוב אבל זה כבר עניין אחר :)

מה שיפה בבזוס זה שבניגוד לסטיב ג'ובס אפשר לחקות אותו כך שהתרומה שלו לשגשוג יותר גבוהה. יש כמה חברות מאוד מעניינות שמנסות להיות אמזון של תחומן.

גיל שלי 5 באפריל 2017

אני נתתי לו לנהל לי קצת כסף, והוא עושה עבודה מצוינת, ממליץ לכל קוראי הבלוג לעשות כמוני

אמיתי 5 באפריל 2017

לקבל ממך כסף?

גיל שלי 5 באפריל 2017

לתת לו לנהל, אני לא נתתי לו כסף, נתתי לו לנהל את הכסף :-)

אמיתי 5 באפריל 2017

נישמע מעניין. ועומרי נישמע עם הרבה ידע ועם אג׳נדה. שיביא אותה בפוסט. ככה כולנו באמת נרוויח..

עומרי 5 באפריל 2017

תודה :)

עומרי 5 באפריל 2017

קודם כל, התוצאות מצויינות, מה שמעניין זה התזרים התפעולי שיגיע השנה לסביבות 20 מיליארד דולר. בחברה שיודעת להשקיע חזרה בעסק באופן כל כך יעיל כל דולר "רווח חשבונאי" הוא בזבוז וגם תרומה מיותרת למס הכנסה.

שנית, "בלי הענן" – כלומר בלי "אגרה" מדהימה על האינטרנט שהקדימה את זמנה בעשור ולקוחות נוטים לדבוק בה שנים רבות?
ויש לפחות עוד שני הום ראנס מוכחים שרק מתחילים לצבור תאוצה מבחינת ייצור רווחים – FBA -FULFILLED BY AMAZON (שירות שמאפשר לחנויות צד שלישי שמוכרות על הפלטפורמה של אמזון גם לאחסן במחסניה את הסחורה ולהסתמך על מערך הלוגיסטיקה והשילוח שלה תמורת 20% בערך מכל מכירה)
ואמזון אקו – מוצר הבית חכם המצליח באמת הראשון עם אופק מונטיזציה מדהים.

עומרי (ירוק) 5 באפריל 2017

אוסיף (גיל נגע בזה) שאסטרטגיית המדיה שלהם מצליחה מאד בנתיים, לא חושב שהאמינו לפני שנתיים שהם יכולים לתת לנטפליקס run for their money אבל הם לגמרי נותנים. והם משקיעים וישקיעו המון כדי לשדרג אותה.

Lord Anthony 5 באפריל 2017

את זה שכל העולם מטומטם זה לא דבר שצריך לפסול על הסף.
אחרי שתי בועות גדולות שהתפוצצו ב20 השנים האחרונות הטענה שיש קשר בין לאן הולך הכסף לכך שמדובר בהשקעה טובה היא דבר שלא צריך לקחת כאקסיומה.

רומן 5 באפריל 2017

כתבה מעניינת, הכותרת מעליבה. הבחורצ'יק הזה הוא אולי הג'ורדן של עולם הרוכלות הזבנות , אבל בתור מה שנקרא "הייטקיסט"(אני מתעב את המילה הזאת, אני מעדיף מתכנת) הג'ורדן (מעדיף זלאטאן) שלי הוא טיורינג, דייקסטרא, קולמגורוב, סטיבן קוק, ריצ'י וכו וכו.

גל ד 5 באפריל 2017

אז… הוא לא העילוי הגדול בתחום אחר לגמרי אליו אתה מעדיף לשייך את עצמך?

Ljos 5 באפריל 2017

לא מפריע לך שמייקל ג׳ורדן לא היה השחיין הגדול בכל הזמנים?

רומן 5 באפריל 2017

הוא העילוי הגדול בתחום הרוכלות.
מה לזה ולא הייטק?

גיל שלי 5 באפריל 2017

תגיד, לא קראת בכלל את הפוסט? אתה מזכיר לי את הסטארט אפיסטים בסוף שנות התשעים של האלף הקודם, הם היו מסבירים לי למה הם היטק אמיתי, לא כמו אמזון, איפה הם ואיפה אמזון היום

רומן 5 באפריל 2017

ברור שקראתי, וגם כתבתי לך שהפוסט יפה, אבל הכותרת מרתיחה. כי האיש הזה הוא לא הייטקיסט אלא זבן. הייטק זה מהנדסי תוכנה/חומרה. זה כמו שתגיד שיצחק תשובה הוא גאולוג כי הוא מצא נפט

עומרי 5 באפריל 2017

אגב הוא מהנדס בהשכלתו ובחייו הקודמים..

דורון (אחר) 5 באפריל 2017

הוא יזם הייטק, מה פה לא נכון?

גל ד 6 באפריל 2017

לא, זה לא, יא נעל בית. הייטק זו תעשייה, ובזוס הוא תעשיין. בהייטק.

אתה מתכנת, וככה יקראו לך אם תתעקש. הטיעון שלך הוא "כל מי שאינו מתכנת (או בעל מקצוע טכני אחר) אינו הייטקיסט, ובכלל, אנחנו לא הייטקיסטים, אנחנו מתכנתים (או בעלי מקצוע טכני אחרים.) זה לא רק שגוי, זה דבילי ברמות של ילד שעיקר הדיאטה שלו היא גירי פנדה צבעוניים.

רומן 6 באפריל 2017

ממש לא נכון.
זבנים ורוכלים כדוגמתו של הבזוס הזה היו מוצאים דרך להיות מיליארדרים גם אם לא היה הייטק, הם בטח היו רוכלים בתחום אחר.
מה שאני אומר זה שזה שהוא בתחום ההיטק לא הופך אותו להייטקיסט, המקצוע שלו זה "לעשות כסף", מה שיש מתחת זה קופס שחורה עבורו, לכן הוא לא הייטקיסט.

Phyllo 6 באפריל 2017

להגיד שבזוס הוא זבן זה כמו להגיד שגוגל הם רכלניות, או שמרצדס הם סייסים, או שנטפים הם איכרים.

להגיד ש"היי טק" או תכנות זה קידוד פרופר זה כמו להגיד שאדריכלות היא לצייר קווים ישרים בלי סרגל.

הרחב אופקים בנאדם

רומן 6 באפריל 2017

קידוד הא חלק זניח מהעבודה, יש את שלב הרעיון, אח"כ ארכיטקטורה, אח"כ דיזיין, מבנה נתונים, אלגוריתם ואז בסוף יש קידוד.
איפה בדיוק הזבנים למיניהם נכנסים פה?

Ollie Williams 6 באפריל 2017

שבלי הזבנים האלה לכל מי שציינת למעלה לא הייתה עבודה

איציק 6 באפריל 2017

מה שתיארת זה פחות או יותר החלק הטכני של מה שקורה שם. אם זה מה שהם היו עושים, אף אחד שם לא היה עושה מיליונים.
הרעיון כנראה במידה רבה שלו, וזו הגאונות שלו. זבן, רוכל, חנווני, רעיון גדול. כל אנשי האלגוריתמים, מבנה נתונים והארכיטקטורה היו מחפשים עבודה אחרת בלעדיו.
נ.ב.: אמזון הוא לא בית תוכנה ולכן הרבה מאד מהאנשים שם הם לא אנשי תוכנה/חומרה הם אנשי DATA שזה משהו שונה לחלוטין, ואמזון זה חברה שבראש ובראשונה מטפלת ב-DATA, ואם תראה את מי הם שכרו כמובילים ושילמו משכורות עתק הם אנשי Machine Learning ולא אנשי תוכנה. אנשי התכונה והחומרה במידה רבה המשרתים של אנשי ה-DATA, שהם בתורם משרתי הרעיון, שכנרה במידה רבה זה, איך קראת לו, "הבחורצ'יק הזה."

צביקה 6 באפריל 2017

בקצב הזה גם גיימרים יהפכו להייטקיסטים.

עומרי 5 באפריל 2017

הרבה טכנולוגים גדולים באמת צפו ש-AWS תהיה שירות נישה ושאף גוף רציני לא יישען עליה באמת.
גוגל, עם שני המנכלי"ם הכי טכנולוגים מבין הגדולות, מאבדים Ad-Money לאמזון ברגע זה.
אקו זו טכנולוגיה מתוחכמת שתפסה את השוק בהפתעה, כולל את אפל (עליה אין לי מילה רעה. הם דוגלים ב New is Easy, Right is Hard אז להוציא מוצר כמו אקו שבשנתיים הראשונות אנשים לא מבינים למה בכלל קנו אותו זה לא באג'נדה שלהם)
קינדל היה מיני-מהפיכה טכנולוגית.
לספק מוצר תוך שעתיים מהזמנתו ברווחיות זה האמ-אמא של הטכנולוגיה…

yaron 5 באפריל 2017

לדעתי אם מדברים על לא לפחד לטעות ועל אמזון אז AWS זה ה-סיפור ולא אמזון פריים.

Ollie Williams 5 באפריל 2017

טיורינג למדעי המחשב הוא הרבה יותר ג'יימס נייסמית' ממיקל ג'ורדן.

רומן 5 באפריל 2017

זה נכון.

דיזידין 5 באפריל 2017

ולא לזלזל ברוכלות, זה היה המקצוע הכי פופולרי ביהדות אשכנז

עומרי (ירוק) 6 באפריל 2017

רומן, אתה מסתכל על זה באופן מאד צר. ענו לך כבר למעלה, אבל הנה שורה תחתונה: אין הרבה אנשים שיש להם השפעה גדולה יותר על עולם הטכנולוגיה כמו שהוא כיום, ועל איך שהוא ייראה בעוד חמש ועשר שנים.

צביקה 5 באפריל 2017

בגדול מסכים.
רק שואל, האם ג'סי אייזנברג… סליחה מארק צוקרברג גם נחשב רוכל בעינך?

רומן 6 באפריל 2017

לא, הוא תכנת את פייסבוק בעצמו, (לפחות לפי הסרט)

קשקשן בקומקום 5 באפריל 2017

באתי לתאר למה לדעתי אתה טועה בענק בכל התיזה שלך לגבי פריים – אבל אז נתקלתי בזה:

לא רק שהמשפט הבא לא נכון: "קחו למשל את מנוי הפריים של אמזון. בשביל חברות כמו טיים וורנר, רשת, קשת, סרטים, תכניות טלוויזיה ושאר התוכן הטלוויזיוני הם אמצעי לעשיית כסף. בזוס נותן את התוכן הזה מתנה למי שעושה מנוי פריים ב99 דולר לשנה, ומרוויח מכך כתוצאה מהגברת הקניות של הלקוח מאמזון." – הוא פשוט הפוך.
תקרא פה: https://www.fool.com/investing/general/2016/03/25/how-prime-makes-amazon-profitable.aspx

נכון שהמקור הוא לא בדיוק האקונומיסט אבל האנליזה נראית לי נכונה. פריים הוא ייצרן הרווח הגדול ביותר של אמזון, בזכות עצמו.
"Now the important part: Amazon's total operating profit for its retail operation came out to $2.66 billion. Revenue from our membership estimates covers 143%. Without Prime membership revenue, Amazon's retail operations result in a $1.1 billion loss." בנוסף הוא מתאר כמה מנויי פריים גם קונים יותר, אבל זה שולי
כל השאר יריית החץ וסימון המטרה סביבה.

ולהגיד על מייקל שהוא לא פחד להיכשל. נו, שוין.
על זה נאמר שהמנצחים כותבים את ההיסטוריה

קשקשן בקומקום 5 באפריל 2017

אתקן, להגיד שמייקל חי בשלום עם להפסיד לפעמים…

גיל שלי 5 באפריל 2017

מייקל לא פחד להפסיד לפעמים, זה לא אותו דבר.
לגבי הפריים, ההשקעה האדירה בתוכן שאמזון עושה אמורה היתה להפוך את המחיר של 99$ לשנה למחיר מפסיד, אבל הסיבה שבזוס משקיע את הסכומים האדירים בתוכן היא שהוא מרוויח מתוכן אחר, המחקרים מראים שלקוחות פריים הגדילו את הקניות שלהם באמזון פי כמה מאז שנהיו לקוחות פריים, אבל תמיד כיף שאתה מנסה למצוא לי באגים בתזות.

אלי 5 באפריל 2017

הבעיה היא שאמזון מפסידה מכל מכירה, אז הם דווקא צריכים לקוות שלקוחות הפריים יקנו פחות.
לפי מה שאני זוכר מאז הקמתה אמזון הפסידה מהעסקים הרגילים, ואני אפילו עשיתי עליה שורט לפני 15 שנה בדיוק מאותה סיבה.
הרווחתי קצת ולמזלי הפסדתי במקומות אחרים אז סגרתי את הפוזיציה, אחרת לך תדע איפה הייתי היום…

עומרי 5 באפריל 2017

זה לא נכון, ודאי שיש להם רווח גולמי מכל מכירה. הוא גם לא מאוד זעיר (כמו נניח קוסטקו שם הוא נושק ל-10%), אפשר לחלץ אותו בשלל אמצעים, לדעתי עומד על סביבות הרווח הגולמי של רשתות הבי-דיסקאונט למיניהן (רמי לוי נניח עושה 21% מכל שקל שנקנה אצלו)

וזה לא שהם לא יכולים לגבות יותר. יש אנליסטים שדוחקים בהם לעשות זאת, כי הצעת-הערך ללקוחות כבר נהייתה "טובה מדי" עם המשלוחים המהירים והנוחות המטורפת, אבל ברור שזה לעולם לא יקרה

שנאמר: "“There are two kinds of companies: those that try to charge more and those that work to charge less. We will be the second.”

אלי 5 באפריל 2017

האם עלות משלוח כלולה בהוצאות גולמיות?
אם לא אז זה קצת מרמה כי אמזון לא יכולה למכור בלי משלוח ואז צריך לבדוק את הרווח התפעולי, שלפי הלינק לכתבה למעלה הוא לא חיובי.
בכלל בעסקי האינטרנט המודל החשבונאי של רווח גולמי/תפעולי/נקי הוא לא כמו בתעשייה הישנה ויש לו פחות משמעות.
בכל מקרה החלק הקמעונאי של אמזון (בלי פריים) מפסיד תפעולית ונראה שככל שהם מוכרים יותר הם מפסידים.

עומרי 5 באפריל 2017

עם עלות המשלוח, ודאי.
פריים היא חלק מעסקי הקמעונאות אז לא הבנתי מה הבעיה. אין חיה כזו של הפסד שולי על כל מוצר שנמכר, אחרת היו סוגרים הבסטה..
אחד הנתונים הכי מקודמים על ידי החברה עצמה זה שמנוי פריים ממוצע קונה בלמעלה מ-1000 דולר בשנה או משהו בסגנון.

אגב, כצרכן, אמזון אינה תמיד הזולה ביותר, גם לא בתוך האתר שלה:

https://www.propublica.org/article/amazon-says-it-puts-customers-first-but-its-pricing-algorithm-doesnt
https://www.propublica.org/article/amazon-defends-its-pricing-algorithm-but-leaves-out-billions-in-sales

בקיצור, מרוויחים יפה על המוצרים אל תדאג להם. ההפסד התפעולי שאתה מדבר עליו הוא בגלל השקעות עתק. כאמור, ריבעו את מספר המחסנים בארה"ב תוך שנים מעטות, למשל. מפתחים חומרה כמו אקו ותוכנה כמו אלקסה. משקיעים בתוכן. זה הכל תחת חטיבת הקמעונאות.

ר.בקצה 6 באפריל 2017

אז ה-Ebitda חיובי?

עומרי 6 באפריל 2017

ה-EBITDA חיובי אך גם הוא לא מספר את כל התמונה כי יש עלויות כוח אדם רבות על פרויקטים של צמיחה שלא מכניסים כמעט כסף כרגע. בנוסף הוא לא משקף את כל התזרים של אמזון שחלק ניכר ממנו בנוי ממינוף חינמי על הספקים (החברה משלמת כיום שוטף+94 בממוצע לספקיה)

ר.בקצה 6 באפריל 2017

שילוח נכנס בהוצאות תפעול, לא?

yaron 5 באפריל 2017

המקור הזה הוא מאוד רציני ומאוד וותיק.
נכון שהוא לא מיינסטרים.

גיל שלי 5 באפריל 2017

זה מקור בסדר גמור, רק צריך להבין את מה שכתוב שם, ומה שכתוב פה, לפעמים קשקשן מתקשה בזה :-)

קשקשן בקומקום 5 באפריל 2017

מה שכתוב זה שאמזון זיהו שתוכן הוא

קשקשן בקומקום 5 באפריל 2017

מה שכתוב זה שאמזון זיהו שתוכן הוא מנוע צמיחה, השקיעו בו, ויודעים לייצר מזה הכנסות רבות במרווח מטורף.
אתה טוען שהם עשו את לשיפור חוויית לקוח, כדי להרוויח ממקום אחר.
א. אתה לא מבסס את זה על כלום, זאת השערה
ב. המספרים מראים שאתה טועה
לכתוב על אחת מארבע הענקיות באינטרנט, שהאסטרטגיה שלהם בנויה קודם כל על winner takes all בתחומה, ולכן עסוקות חצי מהזמן בלקנות כל תחרות שצצה, או סתם להרוג אותה, שהם לא מפחדות מתחרות, זה מגוחך.

אני מאוד אוהב את התיאוריות שלך (באמת!), אני רק חושב שתיאוריה צריכה להיות מבוססת על משהו, והרבה פעמים אצלך היא מבוססת על חיבה/אי חיבה אישית לפרסונות.

ומעל הכל no offence

גיל שלי 5 באפריל 2017

המספרים לא מראים שאני טועה, אילו רק היית טורח לקרוא את התגובה שלי אליך, היית רואה את המספרים לגבי האנשים שרוכשים פריים, ומאז כמות הרכישות שלהם באמזון עלתה ביותר מפי 2.
אמזון למשל לא רכשה אף אחת בתחומה, אז האחרות הן אלה שמבססות את האסטרטגיה שלהן על הווינר טייקס אול, לא אמזון.
ואין שום פגיעה, להיפך, אני באמת מודה לך שאתה מאתגר את התזות שלי.

קשקשן בקומקום 5 באפריל 2017

Paypal
Shopping.com
Marktplaats

ועוד, ועוד. לא חסר

ושוב – בפריים המרווח גבוה הרבה יותר. את הכסף הם עושים מזה שיש 50 מיליון איש שמשלמים 100 דולר, הרבה יותר מאשר על הגדלת המחזור בריטייל

קשקשן בקומקום 5 באפריל 2017

יצאתי אידיוט זה איביי קנו אותם כמובן. צודק

קשקשן בקומקום 5 באפריל 2017

יותר מדי טעויות בשרשור אחד. יצאתי דביל. פרשתי

yaron 5 באפריל 2017

תישאר! כל הרעיון של הפוסט זה לפחד מטעויות ;-)

yaron 5 באפריל 2017

אופס, הנה גם אני טעיתי
*לא לפחד

קשקשן בקומקום 5 באפריל 2017

כתבת לא מפחד לטעות, לא לא מפחד מתחרות. לוקח בחזרה את החלק הזה

Ljos 5 באפריל 2017

אין כמו תחרותיות. כשאתה מגיע הביתה, עייף ורק רוצה לבלות קצת זמן בחישות את מה שאתה באמת רוצה ואוהב, תוך כדי שאתה מטפס במדרגות לקומה השביעית (המעלית מקולקלת), אין כמו השכן (זה שמסרב שיתקנו את המעלית, כי הוא גם ככה לא משתמש בה) שמגיע ומכריז על תחרות, מי שמגיע ראשון לדירה שלו מנצח. הוא רץ למעלה, דוחף ומגלגל אותך למטה, ונכנס לדירה שלו בקומה הראשונה, עם חיוך של מנצח.
ג׳ורדי לא שם. זה מה שטוב בו.
(סליחה שאין לי מה להגיד על מאסון. הם כל כך לא אספקט ממשי ומיידי בחיים שלי)

שגיא 5 באפריל 2017

מי שמכיר, כמוני, את אמזון מקרוב יודע גם שבנוסף לכל הדברים הטובים, הם החברה הכי דורסנית שיש כיום בעולם. לא רואה אף אחד ממטר ולא מתביישת להשתמש באמצעים מבישים להוסיף עוד כמה דולרים לשורת הרווח.
לזכותם יאמר שהם מספקים תוצאות מדהימות (במאות אחוזים בהשוואה לכל מתחרה שלהם) לכל מי שעובד איתם. יש להם כוח עצום ומפחיד והם לא מפחדים להשתמש בו.

גיל שלי 5 באפריל 2017

כאמור, סייבורג ללא רגשות אנושיים

Amir A 5 באפריל 2017

מעניין אותי אם התרבות הזו של לא לפחד מכישלון מחלחלת באמזון גם לעובדים הזוטרים. האם עובדים זוטרים גם כן מעודדים לקחת סיכונים בלי לפחד שכישלון יביא לפגיעה בקידום/בונוס (הוא מחלק בונוסים החרא הזה?)/שלא לדבר על פיטורין.

תום 5 באפריל 2017

האסטרטגיה של פיתוי אנשים להירשם לפריים היא גאונית. אמזון כתבו צ׳ק של 160 מיליון דולר (סכום עתק, זה תקציב פר-פרק בליגה של משחקי הכס) לשלישיית טופ גיר לשעבר, בשביל לנסות למשוך חלק מ-5 מיליון הצופים שהיו להם כדי לבסס את עצמם בבריטניה.

שי 5 באפריל 2017

רביעייה – גם המפיק בא איתם.

אלון 5 באפריל 2017

יש לנו חברים טובים שהבעל הוא מהנדס די בכיר באמזון אקו. אני לא מכיר אף אחד, שעובד כל כך הרבה. קשה לפגוש אותו בסופ"ש כי הוא כמעט תמיד עובד.

אמיתי 5 באפריל 2017

מה שניקרא מחזירים את העבדות לאמריקה. הפעם ללבנים ( ולהודים ולישראלים..)

אלון 5 באפריל 2017

במקרה אנגלי לבן שהפך לאמריקאי.

שי אורן 5 באפריל 2017

מה שיפה ששירות הענן הכה ריווחי שלהם AWS נולד מתוך מחשבה מה לעשות עם השרתים העודפים שעמוסים בתקופת החגים ונחים בשאר ימות השנה

ניינר / ווריור 5 באפריל 2017

עומרי, לא הבנתי, להחזיק במנייה או למכור?

אופיר 5 באפריל 2017

אמזון בסיאטל משלמים לעובדים שלהם על כרטיס חודשי לתחבורה הציבורית המקומית ובנוסף מספקים להם הסעות בחינם מטעם החברה, בתוך העיר ולפרברים.

אבל עזוב, הסיפור טוב.

גיל שלי 5 באפריל 2017

זה היה סיפור שקראתי עליהם לפני כמה שנים, אולי זה רק סיפור

אופיר 5 באפריל 2017

סליחה שהנימה יצאה תוקפנית, ממה שאני שומע תנאי ההעסקה השתפרו מאוד בשנים האחרונות (כנראה גם בזכות החשיפה התקשורתית), ובהחלט יתכן שזה היה המצב עד לא מזמן.

בכל מקרה, זו אנקדוטה שלא אמורה לגרוע מהמשך הפוסט.

עומרי (ירוק) 5 באפריל 2017

תוספת – אני חושב שאופיר צודק ויש שיפור, אבל אני גם חושב (ויודע מאנשים שעדיין עובדים שם) שבהחלט התרבות הארגונית שם לחוצה יותר מהמקבילות (כמובן בהכללה, עובדים יותר מאשר בחברות טק גדולות אחרות).
אגב, משהו חשוב – זה נכון שבכל מיני הטבות קטנות הם לא בסטנדרטים של אחרים (פייסבוק נניח), אבל תגמול המניות שלהם מאד נדיב (ומתמרץ אנשים להשאר יותר זמן בחברה), ועם איך שהמניה של אמזון נראית זה פלוס עצום.

D! כאן ועכשיו 5 באפריל 2017

אני לא מבין למה לקחת חברה עם יחסי אנוש שכאלו שכאלה ולתת אותה דוגמא למשהו חיובי

זה שמישהו מצליח לדרוך על העובדים שלו ולהכניס יותר כסף זה דבר רע. לא טוב. גם אם על הדרך החברה שלו מבצעת כל מיני להטוטים כלכליים

אמיתי 5 באפריל 2017

גם למייקל לא היו יחסי אנוש של גנדי..מעניין אם עליית השכר והמטוטלת
שגיל מטיף (!!) עליהם יטפלו גם בנושאים שהם לא שכר. יש ציפייה (לי)
שחברות טכנולוגיה כן יהיו יותר הוגנות וליברליות. אלו ציפיות שווא כנראה

עומרי (ירוק) 5 באפריל 2017

יופי של פוסט גיל. אמנם אני לא מבין לעומק כמו העומרי הראשון, אבל אני מתחייב בפניכם שאני מפצה על זה בהרבה כסף שאנחנו משלמים לאמזון כל שנה… :)

אגב, רשמתי לך את זה לפני כמה שבועות בדיון אחר – יהיה מעניין מאד לראות איך הם יתנהלו בתחום הספורט. הנה, העסקה עם האנ.אפ.אל כבר הוכרזה, והם אומרים בפה מלא שהם רוצים עוד, ולא רק בארה"ב. כרגע התותחים הכבדים תפוסים (פרמייר ליג למשל) אבל בזוס הוא שחקן לטווח ארוך..

איציק 6 באפריל 2017

כשקראתי את ההודעה שלך שהגדולים באמת לא מפחדים לעשות טעויות ולהיכשל, ישר הלכתי לבדוק בויקיפדיה את הערך "ניו-יורק ניקרבוקרס."

צביקה פחחות 6 באפריל 2017

*צחקוק מתמשך*

MOBY 6 באפריל 2017

לא מבין את החגיגה הזו סביב המנהל המקצועי והמאמן שלכם, לא רואה את המשחקים, אבל מהראיונות שלהם לא נראה לי שהם לוקחים יותר מדי ללב את הצעקות עליהם בשעות 18:00-20:00 בתחנות המקומיות (מצטער על הרדידות שלי, אבל זה מעביר את הזמן יופי בנהיגה – אם אפשר לקרוא להזדחלות הזו נהיגה). מי שהפך אתכם למשהו ב5-6 שנים האחרונות בטח עושה משהו נכון. ההתעקשות על זהבי דווקא נראית לי מאוד נכונה, אין שחקנים ישראלים כמו זהבי מבחינת עבודה קשה,עבודה קשה של הכוכב מסדרת לך גם את חדר ההלבשה, הביטו על חיפה ואל תלמדו.
לגבי ההוא שמחפש את החיבוקי (זהבי ) שלו כל הזמן , אני באמת לא מבין, אבל אני גם לא מבין מה הוא עושה בנבחרת (בודאי לגבי הרכב), למה חושבים שקבוצה מחו"ל צריכה אותו ועוד כל מיני דברים שאני לא מבין לגביו. יש דברים שכנראה "מה שרואים מכאן לא רואים משם" ואני אמשיך בחוסר ההבנה שלי.

Comments closed