הבנק המרכזי האנגלי ערך סקר בו ביקש לנבא את עליות השכר בשנת 2017. ההנחה של הבנק המרכזי היתה שב2017 האינפלציה בבריטניה תקפוץ לאזור ה2.7% כחלק מתוצאות הברקזיט. התרסקות הפאונד בהשוואה למטבעות אחרים עזרה ליצואנים הבריטים שעדיין לא נפגעו מהסכמי סחר קורסים, אך גם תרמה לאינפלציה.

ההנחה של הכלכלנים היתה כי עליית האינפלציה והציפיות האינפלציוניות תעלה גם את העלאות השכר. נו, מסתבר שהם טעו, בסקר שהם ערכו בקרב 700 מעסיקים בריטיים מובילים, הצפי הוא שהעלאות השכר בבריטניה יסתכמו ב2.2% בשנת 2017, ומיעוט מבוטל מקרב המועסקים, אלה שנמצאים במקצועות נדרשים במיוחד, יזכו לעליות שכר של בין 3%-4%.

*

אין לי מושג על מה הכלכלנים בונים את התזות שלהם לגבי שוק השכר, והגורמים שיובילו לעליות שכר. מצד שני, אני כן יודע איך חברות בונות את תקציב העלאות השכר שלהן לשנה הבאה. הן פחות או יותר מסתכלות כמה השכר עלה בשנה שעברה, ועושות אקסטרפולציות. כמובן, זה כאשר מדובר על תקציב העלאות השכר לחברה כולה. כאשר יש מקצועות בהן השכר עולה יותר בגלל שוק לוהט, זה אומר שאחרים יקבלו פחות באותה חברה.

*

מי שקורא את הפוסטים שלי יודע שבעצם האינפלציה האפסית שיחקה לטובת השכירים, שכן בעוד עליות השכר המשיכו להיות בין 2%-3% כמו שהיו במשך הרבה מאוד שנים, האינפלציה השלילית או האפסית בעצם הפכה את עליות השכר האלה לעליות שכר ריאליות ולא נומינליות המתקזזות באינפלציה בשיעור דומה למדי, כפי שהיו בשנות התשעים של המאה הקודמת במדינות המפותחות.

הקהל שהצביע לברקזיט דומה מאוד במאפיניו לקהל שהצביע לטרמאפ בארצות הברית. מדובר באנשים אשר נדפקו בעשור הקודם וגם בזה שלפניו כתוצאה מהתרחבות הפערים, וריכוז העושר בידי מעט אנשים באופן יחסי. כזכור, רוב העליות בתפוקה הלכו לכיסי בעלי החברות, ופחות לשכירים בהן. אפשר לכנות את הקהל הזה בשם מתנגדי הגלובליזציה, שכן הם מרגישים שהגלובילזציה דפקה אותם.

*

מה עושים כשמישהו דופק אותך? פשוט, אני רוצה לדפוק חזרה, כך הצביעו לטובת הברקזיט בבריטניה, כך הצביעו לטראמפ בארצות הברית.

אבל, מה קורה כשאתה רוצה לדפוק אחרים, במקום לחפש מה יהיה טוב לך? התשובה מובאת לעיל, אתה דופק את עצמך.

אז כן, הדרך היחידה לעכב את תנועת המטוטלת לטובת השכירים, התנועה שעובדת יפה בשאר המדינות המפותחות כבר מאז 2011, היא הנסיון להשמיד את המטוטלת לאור כך שהתנועה הקודמת שלה דפקה את הדפוקים.

ובכן, הפלא ופלא, מסתבר שהתזות של איך דברים צריכים לעבוד, לא תמיד עובדות. מסתבר שבניגוד למחשבה הכלכלית המקובלת, דווקא אינפלציה אפסית שיחקה לטובת השכירים ולא לטובת בעלי ההון, ומסתבר שהחזרת האינפלציה לא גרמה להגדלת כוחם של השכירים במו"מ על שכרם להבא.

*

אולי ההסבר האמיתי על האינפלציה והשכר הוא בכלל הפוך? אולי אין אינפלציה כאשר המטוטלת נעה לכיוון השכירים, ויש אינפלציה כאשר המטוטלת נעה לכיוון בעלי ההון? אולי האינפלציה היא תוצאה ולא גורם? ולא, לא בטוח בכלל שהיא תוצאה של הגדלה באמצעי הכסף, הדפסת כסף, הרחבה מוניטרית, אלא תוצאה של יחסי הכוחות בין שכירים לבעלי אקוויטי?

לי אישית אין תשובה. אבל, מסתבר שהתזות לא תמיד עובדות. מסתבר שהשכר עולה לא כתוצאה ממודלים מאקרו אקונומיים מורכבים, אלא כתוצאה מאינרציה שלא באמת מושפעת מאינפלציה.

לפעמים את נדפק גם כשאתה בא לדפוק.

10 ניחושים נועזים לפלייאוף NBA
שאלת ראדי