היה חם ביום חמישי בנתניה, נדמה לי שזה לא ממש מפתיע. הנהלת מכבי תל אביב החליטה שיש לנצל את יתרון הביתיות ומזג האוויר על חשבון הגעת האוהדים לפתיחת המשחק, אפשר אולי לא לאהוב את ההחלטה, אבל בעשרים הדקות האחרונות ראינו את האיסלנדים נופלים שדודים למזג האוויר, כך שנדמה לי שהמטרה הושגה.

אך לא רק האיסלנדים נפלו שדודים, דווידזאדה למשל גמע אוויר בקשית מהדקה השבעים, עומר אצילי גם. המשותף לשניהם הוא שמדובר בשחקנים שכמעט ולא שיחקו במשך השנה שעברה, ושניהם רחוקים מכושר משחק מלא. מבחינת ג'ורדי השלב הנוכחי הוא עדיין שלב קדם עונה, כך שזה הזמן לשלב את שניהם שיכנסו לכושר.

בכלל נדמה שג'ורדי הסיק מסקנות מהצלילה בסוף העונה הקודמת, והחליט להכנס לעונה הנוכחית בקצב איטי, על מנת לשרוף פחות שחקנים בשלב המוקדם הזה. שחקנים כמו אצילי ודווידזאדה משחקים כדי להכנס לכושר, הרוטציה הורחבה מאוד, וגם הזרים המשמעותיים שיגיעו ישחקו משלב מאוחר יותר, כלומר בערך חצי מההרכב המיועד יתחיל את העונה בשלב מאוחר יותר כך שהמעמסה תחולק בין הרבה יותר שחקנים.

לכן כנראה שוינפלד פתח על חשבון קיארטנסון באלבניה, שרן הוחלף באלבניה, הכל מתוך מטרה ושמירה על כמות דקות מוגבלת, מעניין מה יקרה עם דסה למשל בהמשך, האם נראה את שפונגין משחק יותר כדי לתת לדסה לנוח גם הוא.

*

לגבי הטקטיקה ברור שבניגוד לשנה שעברה, מכבי למעשה משחקת בהתקפה בשיטת שלושת הבלמים כאשר שרן יורד אחורה לתפקיד הבלם המרכזי, טל בן חיים מימין וטיבי משמאל. דווידזאדה ודסה מתפקדים כשחקני כנף לכל דבר ועניין. ניתן היה לראות את התרגול כבר בדקות הראשונות של המשחק, דסה בעט מרחוק אחרי קרן, הבעיטה נבלמה רחוק מהשער ותורגמה להתקפה מתפרצת איסנלדית. דסה לא רץ חזרה לצד ימין, אלא רץ לסגור את האמצע, כאשר טל בן חיים סגר את צד ימין.

גם הגול הגיע כתוצאה מהשינוי הזה. טל בן חיים שכח לחזור למצב הטבעי שלו בהגנה, שכן לא היה מדובר בהתקפה מתפרצת, והלך לסגור את צד ימין. דסה נשאר בהתחלה באמצע, אך נמשך אל עבר השחקן הפנוי בצד ימין של הרחבה, ובצורה מדהימה שלומי אזולאי לא ממש הצליח לסגור את השחקן הנוגח.

התפקיד של שלומי אזולאי בהרכב גם הוא שייך לטרום עונה כנראה. שלומי אזולאי מאוד מעכב את המשחק של מכבי, משחק איטי ורך. תפקידו כנראה יסתיים בקבוצה עם השלמת מכסת הזרים, אולי ג'ורדי מנסה להציג אותו לראווה על מנת שקבוצה כמו חיפה תקפוץ עליו, ותתן משהו בתמורה.

גם ריקן לא שחקן קו טבעי, הוא איטי מעט לתפקיד כנף שמאל, הוא כנראה יהיה כולבויניק מהספסל, אם ישאר בסגל כמובן.

*

ראינו כמה דברים חדשים, למשל שני "בישולים" של ברק יצחקי. בראשון הוא בישל לראשונה לוידאר, אמנם למעשה כדרר ואיבד את הכדור, אבל איבד אותו לחטיפה מצוינת של וידאר שתורגמה לגול שהפגין את כל האיכויות שטמונות בוידאר. בשני עומר אצילי השתמש בגב הרחב של ברק כדי לבעוט על גבו ברגל ימין, ולתרגם את הריבאונד ברגל שמאל לשער. תרגיל מתוכנן היטב ללא כל צל של ספק.

החידוש האמיתי הוא שראינו שיש למכבי הרבה מבקיעים פוטנציאליים, שוינפלנד, וידאר, אצילי, במידה ובטוקויו ושחקן הכנף הזר בצד השמאלי יהיו בעלי יכולת הבקעה, האיום על השער של מכבי עלה מדרגה.

אני מקווה שהבלם הזר שיגיע יוכל גם לשחק במקרה הצורך במשחקים ספציפיים גם בעמדת הגרזן, אם כי בצורת המשחק שגו'רדי מסגל לנו, שרן הוא השחקן המתאים, שכן התפקיד הזה דורש אינטילגנציית משחק מאוד גבוהה, והבנה מתי שרן הוא הבלם השלישי, ומתי הוא הקשר שצריך לעזור ללחץ על השער.

בסופו של יום, עוד משחק קדם עונה, אמנם במסגרת רשמית, מכבי נכנסת לאט לכושר, אך נראה שמדובר במהלך מכוון. כעת כל שנותר לראות הוא איך ג'ורדי ישלים את מכסת הזרים (כנראה שלא ממש ג'ורדי מתעסק בזה), ואיך הסגל שלנו יראה, העמדות בהם יגיעו השחקנים ברורות, נקווה שיגיעו השחקנים הנכונים. הניחוש שלי, האופי של השחקנים הזרים יבחן לא פחות מכישוריהם בטרם יגיעו, בטוקויו הוא פחות או יותר תמונת הראי של סקריונה מבחינת האופי המדווח שלו, וגם בפעילות שלו בטוויטר, נראה איך זה יתורגם במגרש.

כמה מילים חמות על העידן החדש במכבי פוקס
ביבי זוכה בבחירות 2015 = מכבי זוכה ביורוליג 2014