אתם זוכרים איך כולנו חשבנו שמכבי ימשיכו לשלוט בכדורסל הישראלי לנצח? אתם זוכרים איך זלזלנו באפשרות שתצמח למכבי יריבה רצינית שאף תעקוף אותה לתואר הקבוצה הבכירה בכדורסל הישראלי?

זה לא היה מזמן. ב2013 מכבי הפסידה את גמר הליגה הישראלית ברוממה בחיפה לגל מקל, דונטה סמית' ומכבי חיפה. הגמר התנהל למשמע טרוניות ההנהלה על דייוויד בלאט, והרחשים על כך שלא בטוח כלל שבלאט ימשיך במכבי לעונה נוספת. הטינה של מי מבעלי המועדון ובניהם התגברה לבלאט במהלך עונת 2013 – 2014 ובחורף כבר נשמעה הציטטה המפורסמת של ורד כהן מפי משהו שמעולם לא דיבר עם עיתונאי לא לציטוט – אני כבר לא יכול לראות אותו יותר (כלומר זה מישהו שאמר שמעולם לא דיבר עם עיתונאי ללא ציון שמו, כך אמר למישהו שאמר לו שכדי להגיע חזרה לאוהדים יש לקחת אחריות על כל מה שקרה קודם בקיץ הנוכחי).

הזכיה ביורוליג באותה שנה זכתה למאבק על הקרדיט, דייוויד פדרמן בגלוי מיהר להסביר שלא בלאט הוא שלקח את האליפות, אלא רוח המועדון. ההיבריס הגיע לשיאו, קברניטי מכבי לימים מכבי פוקס, הגיעו למסקנה שכל המבקרים מבלבלים את המח, אין להם מושג, להם יש את מגע המידאס.

הנה, אמרו לעצמם, מי אם לא אנחנו הכרחנו את בלאט להשתמש בטייריס ובטיוס? אנחנו אלה שבנינו את המועדון, אנחנו אלה שיודעים ומבינים את מה שהמועדון הזה צריך, אנחנו אלה שנמשיך איתו אל עבר העתיד המובטח, כאשר המקום המשוריין שלנו ביורוליג יגרום לכך שאיש לא יכול להתמודד איתנו בישראל.

נדמה לי שאין צורך להזכיר מה קרה בשלוש העונות העוקבות, ההיבריס תורגם להדרדרות משמעותית ואיבוד הבכורה בראשות הכדורסל הישראלי לקבוצה שעד בואו של אורי אלון, לא הציבה מעולם אתגר אמיתי על הבכורה בכדורסל הישראלי.

*

בנימין נתניהו זכה בתואר אלוף ישראל בבחירות בשנת 2015 בניגוד מוחלט להערכות הפרשנים, כאשר הוא ובני משפחתו מובילים את הקמפיין בעצמם, ומגיעים לאליפות בדרכים שלא נוסו קודם לכן, בין השאר משהו עם נוהרים באוטובוסים וכדומה.

נצחון זה חקק את בנימין נתניהו במעמד האיש שלא מסוגל להפסיד מערכת בחירות, ויתרה מכך, בנימין נתניהו השתכנע שהוא אכן חסין מפני איבוד האליפות. הוא קיבל חיזוקים לכך שהוא ומשפחתו מבינים טוב יותר מכל השאר את המרכיבים הדרושים על מנת לקחת בחירות בישראל, וכתוצאה מכך ההיבריס לא אחר לבוא.

אתם זוכרים שהפועל ירושלים לא היתה בקרב הקבוצות שלקחו אליפות לפני 2014, לא רק שלא איימה על הבכורה? כך גם מפלגת העבודה הפסידה את המקום השני למפלגת יש עתיד, ואיבדה את הטענה להיות מפלגה המתמודדת על השלטון בישראל, האם המקביל של אורי אלון הוא אבי גבאי?

בכל מקרה, דברים שנראים לנו בלתי הפיכים, וכל ההסברים הרציונאליים ביותר בעולם לכך שאנו יודעים שמה שהיה הוא שיהיה, דברים אלה תמיד רק מטעים אותנו, לכן אנחנו לא כולנו מליונרים מהבורסה.

ההיבריס הוא מנוע ההשמדה הטוב ביותר הקיים. הפועל ירושלים עלתה לבכורה בגלל שהיתה שם, כאשר מכבי פוקס השמידה עצמה לדעת. אתם בוודאי יודעים מי עוד משמיד עצמו לדעת היום, אפילו הוא יודע את זה.

יומן האליפות של מכבי (2) - מתחילים להבין את התכניות
כמה מילים על נבחרת עד גיל 20