מסחר באופציות מגלם סיכון גדול בהרבה ממסחר רגיל במניות, מסחר מסוכן כמובן בפני עצמו. בעוד במחיר המניה יש רק גורם אחד שנתון לשינוי, וזה המחיר, הרי באופציה יש בנוסף לעניין המחיר, גם את עניין התזמון. בדרך כלל אופציות מוגבלות בזמן, ככל שהאופציה ארוכה יותר, כך גם המחיר גבוה יותר, לכן אופציות משמשות אצל המקצוענים לגידור פוזיציה בלבד ולא כנכס בסיס.

בגלל המתואר לעיל, ברור שאופציה למניה אמורה להיות זולה בהרבה מהמניה עצמה, נכס הבסיס.

*

כאשר ריאל מדריד קונה את אמבפה, היא קונה אופציה לשחקן כנף באיכות גבוהה באופן יוצא דופן, אך היא לא קונה את הנכס עצמו. ניימאר לדוגמה הוא נכס, ניתן להתווכח על שוויו, אך נדמה לי שכולם מכירים בכך שמי שיקנה את ניימאר יודע בדיוק את מה הוא קונה. ריאל קונה נכס שעשוי להיות טוב מניימאר, אך גם עלול להפוך לעוד סיפור של כוכב שנסק גבוה מדי ומהר מדי, ואז להתקע עם שחקן הרכב שמשחק ב11 בגלל המחיר, ולא בגלל שהוא שווה את המקום ב11 של ריאל. כלומר, כמו במסחר במניות, הסיכון כאן כפול, לא רק מחיר גבוה מאוד, אלא גם המקום המאוד יקר בהרכב.

*

אז למה לשלם מחיר מלא על נכס, בעוד ריאל קונה רק אופציה? אני יכול לחשוב על כמה סיבות. האחת, תחרות עזה על הנכס. קבוצות מאוד עשירות מאנגליה רצו את אמבפה, וכנראה היו מוכנות לשלם עליו 120 מליון יורו אם לא יותר. עדיין זה לא קרוב ל180. סיבה שניה, ריאל מדריד מרגישה צורך להגן על הטריטוריה שלה. ניתן להחשיב את אמבפה לכשרון הכדורגל הגדול ביותר בעולם כאשר מדובר על שחקנים פחות מגיל 20. גארי ליניקר חושב שראשפורד לדוגמה כשרון לא פחות גדול מאמבפה, וראינו כבר איך שחקנים כמו ראשפורד הם לא הדבר הבטוח. ריאל רוצה להמחיש לכל העולם שלמרות שהכסף הגדול נמצא כיום בכדורגל האנגלי, היא עדיין זאת שיש לה את הגישה לשחקנים הטובים ביותר בעולם, ומוכנה לשלם על כך מחירים מאוד גבוהים.

עוד שירות שהמחיר הגבוה הזה נותן לריאל מדריד הוא הגבלת התחרות על הכדורגלנים הטובים ביותר. כאשר המחירים נוסקים לרמות האלה, מעט מאוד קבוצות יכולות להתמודד, קבוצות שלהן אין נגישות בלתי נגמרת לאשראי בלתי מוגבל, לא יכולות להתמודד בספירות האלה, כלומר מנצ'סטר יונייטד למשל נמצאית מחוץ לספירה הזאת.

בסופו של יום ראינו שאמבפה הוא אופציה בחברת סטארטאפ עם פוטנציאל גבוה במיוחד, אך קבלנו המחשה נוספת לכך שכאשר מדובר במחירי כדורגלנים, המחיר לא נגזר משום דבר כלכלי.

כמה מילים על נבחרת עד גיל 20
ליגת שוקי ההון - רוצים א' יוצא ב'