ליגת שוקי ההון – רוצים א' יוצא ב'

טראמפ הבטיח להגדיל את הצמיחה על חשבון אירופה, והשיג בדיוק את ההיפך

רבים צוחקים על הנבואות/תחזיות שלי, ובצדק רב. אגיד זאת כך, אילו פרנסתי היתה תלויה בניחושים שלי לגבי זהות האלופה בכדורגל, או בתוצאות משחקי הכדורגל של מכבי תל אביב, לא היה לי מחשב לכתוב עליו פוסט זה. רבים קובעים כי הדרך הטובה ביותר לנבא את העתיד היא לבדוק מה אני מנחש, וללכת על ההיפך.

אבל איך אמרו כבר לפני, לתת תחזיות זה ממש קשה, במיוחד על העתיד. למשל, כל העולם ואחותו היסטריים בגלל העלייה הצפויה בתוחלת החיים בעולם המערבי, אל מול כמות החסכון הפנסיוני שלא תספיק להביא אותנו בכבוד אל מותנו. אבל תראו איזה יופי, בארצות הברית פותרים את הבעיה, בצורה די דומה לזו שהרוסים מטפלים בכך. לא סתם פוטין וטראמפ חברים.

טוב, זה לא ממש טראמפ, זה יותר חלק מהסיבות שטראמפ עלה לשלטון. בעוד שבשנת 2014 תוחלת החיים של לבנים שאינם בוגרי אוניברסיטאות החלה להדרדר אל מול השנה הקודמת, בשנת 2015 תוחלת החיים של האמריקאי הממוצע היתה נמוכה יותר בהשוואה ל2014. ההנחה שבעולם המערבי תוחלת החיים תמשיך לקפץ מעלה בצורה ליניארית היא בדיוק משולה להנחה שלי שמכבי והג'איינטס יקחו אליפות בכל שנה. חלק גדול מהעליה בתוחלת החיים נבעה כתוצאה מהפחתת מקרי מוות של תינוקות, חלק אחר נבע כתוצאה מצניחה גדולה באחוז המעשנים באוכלוסיה. יתכן ותרומות אלה כבר לא ישוכפלו בעתיד, ולכן אולי לא נראה את תוחלת החיים הממוצעת ממשיכה לעלות.

בארצות הברית היא החלה לרדת כתוצאה מהחוליים של הכלכלה העולמית, השכר החציוני של האמריקאי לא עלתה בצורה ריאלית מאז 1970 ועד לפני כמה שנים. אמריקאים לבנים שאינם בוגרי אוניברסיטאות מתים יותר כתוצאה מנזקי האלכוהול לכבד, כתוצאה מהתמכרות למשככי כאבים, וכתוצאה מקוקטיילים של תרופות וסמים לא חוקיים. השם הכולל לתופעות אלה הוא דכאון. בעצם מה שאנחנו רואים שגם החסכון לפנסיה מפלה לטובה את העשירים בוגרי האוניברסיטאות, שכן הפער בתוחלת החיים בינם ובין אלה שלא מנויים על הגדרה זאת, צומח, כלומר כר החסכון הפנסיוני של המעמד הנדפק יממן את הפנסיה של אלה שתוחלת החיים שלהם מתארכת. יפה שהאמריקאים מצאו פתרון לבעיית החסכון הפנסיוני והבטוח הלאומי, העולם בדרך כלל צועד בעקבותיהם לאחר כמה שנים.

*

שר האוצר שטראמפ בחר, מר מונצ'ין הבטיח בעדות שלו בפני הקונגרס שאין שום סיבה שאמריקה לא תחווה צמיחה קבועה שתנוע בין שלושה וארבעה אחוזים. טראמפ נבחר גם על בסיס הטענה שאירופה וסין דופקים את האמריקאים, ושאפשר לצמוח יותר גם על חשבונם.

מה שקרה בינתיים בחצי השנה הראשונה לכהונתו של מר טראמפ, הוא שלראשונה מאז משבר 2008, קצב הצמיחה באירופה גדול בלא מעט מזה שבארצות הברית, וגם מזה שבבריטניה, זאת שבחרה בברקזיט כדי לדפוק את האירופאים.

הפרדוקס הוא שהIMF לא משנה את תחזיות הצמיחה שלו ל2017 וקובע שהצמיחה העולמית תסתכם ב3.5%, אך תמהיל הצמיחה כן משתנה, בעוד אירופה צומחת בקצב מהיר מהמצופה בתחילת השנה, כך גם סין ויפן, קצב הצמיחה האיטי יותר בארצות הברית ובריטניה מקזזים בצורה מושלמת את הנתונים האלה, כך שתחזית הצמיחה העולמית נשארת בעינה.

נורא יפה לראות את התופעה הזאת. בעצם מאז 2008 ארצות הברית ובריטניה צמחו יותר מאירופה. אבל דווקא בארצות הברית ובבריטניה דעת הקהל הובילה למהלכים של לדפוק את הגלובליזציה. בתמורה, אירופה שבחרה להמשיך במסלול הסחר עם העולם, נהנתה לראשונה בצורה הרבה יותר בולטת מארצות הברית ובריטניה מהצמיחה בקצב הגידול בסחר העולמי. אני מקווה שמקרון ומרקל מכינים את הפרחים לטראמפ ולמיי, יש להם חלק בסיבוב הגלגל לטובתם.

מבט מפוכח
לחבק את התחרות

219 Comments

צור שפי 26 ביולי 2017

בלי קשר לסלידתי מהדונאלד, הוא נשיא חצי שנה וקצת. האם זה יכול להיחשב לזמן מספיק לסיבובי גלגל ושינויי מגמה כאלה? לא קצת מקריות ו-wishful thinking?

גיל שלי 26 ביולי 2017

ברור שהוא לא הגורם, אבל ברור שהוא גם לא מצליח לעשות שום דבר ממה שהבטיח, וגם שהמלחמה שלו באירופאים ובסינים עזרה למשל בכך שבתחילה הדולר עלה מול האירו, והאירופאים דחקו את האמריקאים משוקי יצוא, וגם חיזקו את קשרי המסחר בין אירופה לסין. למען הסר ספק, אין כאן תוצאתיות אלו אירוניה

רועי 26 ביולי 2017

מהפוסט שלך זה ממש לא ברור שהוא לא הגורם.

גיל שלי 26 ביולי 2017

קראתי שוב את הפוסט, כתבתי במפורש מה שקרה בינתיים, לא הובלתי שום הנחה שכתוצאה מפעולות או אי פעולות של האדון, כך שלא ברור לי מה לא ברור

רועי 26 ביולי 2017

זו הכותרת בחוץ:
"טראמפ הבטיח להגדיל את הצמיחה על חשבון אירופה, והשיג בדיוק את ההיפך"
וזו בפנים:
"בחרו בטראמפ בגלל צמיחה מאכזבת, הצליחו להגביר את הצמיחה באירופה, סין, יפן"

אני אולי לא הכי מבריק בהבנת הנקרא, אבל אני חושב שאפשר להבין למה הבלבול, לא ?

גיל שלי 26 ביולי 2017

כותרות שלי תמיד יהיו פרובוקטיביות, הפוסט הוא מה שקובע, וגם בכותרת אין טענה לתוצאה, נראה לי שאתה מבריק בכל מקרה

Amir A 26 ביולי 2017

טראמפ הבטיח גם ביטוח בריאות "יפה" שיהיה זול יותר ושיתן כיסוי גדול יותר. לנסות ולנתח בכלים רציונלים או בכלל את מה שטראמפ אומר זו פעולה מיותרת. עדיף כבר לספור כמה עלים נופלים מעץ OAK בזמן השלכת.

Ollie Williams 26 ביולי 2017

זה בגלל שהתכניות של אובמה מחריבות את ארה"ב כבר 17 שנה.

אמיתי 26 ביולי 2017

ניחוש שלי כולם לא?

Amir A 26 ביולי 2017

יפה!

ישי 27 ביולי 2017

נראה לי עדיין שלפיד לוקח אותו בסיבוב, אבל כמובן שאתה צודק לגבי העלים.
בכל אופן, מה רע באלון?

Amir A 27 ביולי 2017

ידעתי שהתרגום אמור להיות אלון, אבל מזכרוני אין שום דבר דומה בין האלונים היחסים קטנים בישראל ובין עצי ה-OAK הענקיים שצומחים לי בחצר האחורית, אז לא הייתי סגור על זה.

ישי 27 ביולי 2017

אלון זה סוג, ויש הרבה מיני אלונים – https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Quercus_species

Amir A 27 ביולי 2017

יפה. כל יום לומדים משהו חדש…

עצמות עצלות 28 ביולי 2017

אני חי בדיוויס קליפורניה, ויש לנו באוניברסיטה גן אלונים מדהים. מעל 70 מינים של אלון שפרוסים על שביל של פחות מקילומטר. גם האלון הישראלי זוכה שם למקום. מה שהכי נחמד זה לראות כמה המינים שונים אחד מהשני, אבל עדיין חולקים המון פרטים דומים.

רועי 26 ביולי 2017

אני גם אהיה קצת פרובוקטיבי–
אם נתוני צמיחה הם נתון שהציבור לוקח בחשבון בבחירות, אז למה השמאל מתפלא כל כך כשביבי נבחר ?

גיל שלי 26 ביולי 2017

יש לך ספק שהכלכלה משפיעה על ההצבעה? גם אם אין הרבה קשר בין ראש הממשלה או הנשיא והכלכלה, ברור שיש קשר, וברור שאתה צודק

רועי 26 ביולי 2017

לי אין ספק.
אז אולי בכל זאת לאנשים טוב כאן ? על אף תעשיית הדכדוך.

גיל שלי 26 ביולי 2017

יש הרבה אנשים שטוב להם פה מבחינה כלכלית, ועוד הרבה שלא ממש, אבל לא הכלכלה היא שתוביל לכך שביבי מכהן עכשיו את כהונתו האחרונה

אסף THE KOP 26 ביולי 2017

ומי יחליף אותו ?

איציק 26 ביולי 2017

אתה מבקש מגיל תחזית אחרי מה שהוא כתב בפסקה הראשונה בפוסט?
אתה סומך על תחזית זו של גיל אחרי הפסקה ההיא?

אסף THE KOP 26 ביולי 2017

סתם מעניין אותי לדעת מי הוא חושב שיכול לתת לו פייט

אורן השני 26 ביולי 2017

אני לא גיל אבל אולי הוא התכוון שביבי לא ישרוד את כל החקירות. נראה שהסיכוי שהוא יפסיד למישהו בבחירות שואף ל0.

גיל שלי 26 ביולי 2017

הכלא

אסף THE KOP 26 ביולי 2017

אתה צודק.
הדרך הטובה ביותר לנבא את העתיד היא לבדוק מה אתה מנחש, וללכת על ההיפך.

ישי 26 ביולי 2017

האמונה שביבי ילך לכלא מדגימה את הבעיה העיקרית של השמאל – ניתוק מהמציאות. כל כך מאמינים למה שהם אומרים לעצמם, ומשום מה כשהם אומרים את זה לעצמם בכלי התקשורת זה מחזק עוד יותר את האמונה העצמית.

אורן השני 26 ביולי 2017

ואם זו סתם תקווה? ההגנה האוטומטית על המשיח שלכם לא יותר טובה, כאילו תמיד רודפים אותו סתם, כאילו יש עשן בלי אש.

אביאל 26 ביולי 2017

אורן – שמע, אתה באמת מנותק, אין עשן בלי אש, תראה לי את האש, גם העשן לא בדיוק ברור, יש שתי פרשיות שנתניהו מעורב בהם (המתנות ומוזס) בשתיהן דיי ברור שאין שם חומר להעמדה לדין, גם אם יש וגם אם ימצא אשם לכלא לא הולכים על דברים כאלה, יש שם מקסימום קלון. לשאר הפרשות (צוללות ובזק) נתניהו לא קשור, בראשונה היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה אומרים פומבית שהדבר נבדק ואין קשר לנתניהו, בשניה (בזק) תקרא את עמודים 178-180 בדוח מבקר המדינה ותראה איך משרד המשפטים (זה שצריך להעמיד לדין אנשים להזכירך) מנקה את נתניהו, תוסיף לזה את העובדה הפשוטה שהדוח של מבקר המדינה לא כולל צעדי המשך ככה שבאמת זה לא דיון.

ואין מה להגיד, אתה תוצר נפלא של הקמפיין נגד נתניהו – בוא נגזים בחקירות ובוא גם נערב אותו בחקירות שהוא לא קשור אליהן (כותרת ענקית בידיעות אחרונות עם תמונה של נתניהו בתוך צוללת) וככה נייצר מאסה קריטית שתגרום לאנשים לחשוב שאין סיכוי שנתניהו לא קשור, שימשיכו לעבוד עליך, בדיוק כמו כמה גרוע בישראל, שימשיכו לצטט רק את הביקורת של הOECD ולא את המחמאות וכו׳ וכו׳, מדברים פה על הדתה, מי שעובר הדתה זה אנשים שהעובדות לא משחקות אצלהן תפקיד יותר, רק הנרטיב שמוכתב על ידי האליטות הישנות שמאבדות את כוחן ומשתגעות תוך כדי. אני מחכה כבר לזה שתגיעו לרמה האמריקאית, שם כותב טור (בUSA TODAY) התלונן השבוע מדוע אין נשים ואין ייצוג לקהלים אחרים (מלבד לבנים) בסרט דנקרק, עוד צעד בדרך להתאבדות הקולקטיבית של השמאל.

אז בינתיים אתה בעיקר מדמיין עשן ועדיף שלא תדבר על משיחים, בכל פעם אתם ממליכים חדש יוצא לכם שבתי צבי, רק בבחירות האחרונות, כל התקשורת, V15 וכו׳ המליכו את הרצוג, הלכנו אפילו לישון במדגם עם תיקו, קמנו עם הפרש רציני, תחסוך את ההטפות.

ישי 26 ביולי 2017

לא יודע מי זה אנחנו ומי המשיח שלנו.
בשמאל יש תופעה של בלבול בין תקווה ומציאות. זה יכול להיות הרסני ברמה הלאומית, זה יכול להיות הרסני ברמה המפלגתית וזה יכול להיות סתם מצחיק.
גם האמונה בבחירות האחרונות שהולכים לנצח הייתה כזו. סיפרו לנו שיש סקרים שיוצא מהם שהשמאל מנצח, אבל כל מי שהסתכל באמת בסקרים, אפילו אלה שהכי החמיאו לשמאל, ראה שאין שום אפשרות להקים קואליציה שלא בראשות ביבי. עמית סגל ניסה להסביר את זה, אבל השתיקו אותו כי זה לא התאים להם. אבל שם לא היה מדובר בהערכות ובמידע חסר, אלא בדיון בתוצאות של סקר, שזה דבר מאוד פשוט. צריך למצוא 61 מנדטים ללא הליכוד ולחשוב אם הם יכולים להקים קואליציה. אז יש דברים שעוד אפשר לדון בהערכה לגביהם כמו ישיבה של ליברמן עם מרצ, אבל מי שהסתכל בסקרים ראה שגם זה לא היה יכול להיות מועיל, ובשביל ממשלה חלופית היו צריכים לקרות ניסים של ממשלת שמאל+חרדים+ליברמן או שמאל+בנט+ערבים או כל מיני דברים שכל אחד מבין שהם בלתי אפשריים.

אסף the kop 26 ביולי 2017

אורן
המשיח האחרון שהיה פה קראו לו רבין וגם הוא היה בסה"כ משיח שקר…

אורן השני 26 ביולי 2017

אתם צודקים, יש בלבול בין תקווה למציאות, אני לא חלק מזה.

אביאל, אין ספק שאתה מתמצא בפרטים יותר ממני, אולי עברתי שטיפת מוח ואולי אני פשוט מאמין שהבנאדם מושחת ברמה כזו או אחרת, וגם סתם מנהיג גרוע. בתור סטודנט לי חשוב כמה משכורות אני צריך בשביל דירה ולא כל מיני מדדים כלליים. אני גם לא יודע "מה יהיה עם מישהו אחר" אבל אני בעד לבדוק אם יש מישהו מתאים יותר. בכל מקרה אתה צודק בשאר הדברים בהם השמאל לא מצטיין (בכלל, אני לא מגדיר את עצמי כשמאל רק כי אני לא אוהב את ביבי וחבורת העילגים שמסביבו, אבל שיהיה).

ישי, מסכים עם כל מילה. אני לא חי באשליות כמו האנשים האלו, אבל מותר לקוות לשינוי, לא?

אסף, סבבה. לא יכול להתייחס כי הייתי צעיר מדי בתקופתו.

אורן השני 26 ביולי 2017

אגב, המשיח היה בדיחה על איך שמתבטאים פה מגיבים ימניים בדרך-כלל, חשבתי שתבינו

דיזידין 27 ביולי 2017

רק כמה תיקונים קטנים לאביאל:

1. תיק המתנות: קבלת מתנות מחבר בשווי מאות אלפי שקלים אסורה. נקודה.
לא יודע אם הוא יועמד לדין, בניגוד אליך השופט שמגר סבור שביבי צריך ללכת הביתה רק על זה.

2. תיק מוזס: יש הסבורים שיש פה עסקת שוחד, יש הסבורים שלא, ימים יגידו.

3. תיק הצוללות: גם אני מאמין שלביבי אין מושג מה קורה מימינו ומשמאלו.

4. דוח משרד התקשורת: כאן אנחנו מגיעים לפייק ניוז במיטבו – עמ׳ 170 – 180 בדו״ח המבקר.
תומכי נתניהו מציגים בחדווה את הציטוטים מעמדת משרד המשפטים.
משום מה הם משמיטים את ההקשר: המבקר מציג את הדברים על מנת להפריך אותם.
הוא קובע שמשרד המשפטים הסתמך על מה שמשרד התקשורת (פילבר) סיפק, שמשרד התקשורת הסתיר דברים, והמשיך ואמר שעמדת משרד המשפטים דומה במפתיע לניסוחי משרד התקשורת.

אביאל 27 ביולי 2017

דיזדין –
1.תראה לי את החוק בבקשה, אם זה היה כזה ברור למה נתניהו לא מועמד לדין ? הוא הודה מעל בימת הכנסת שהוא קיבל מתנות. אנשים בדימוס אומרים הרבה דברים, שמגר לא דיבר מבחינה משפטית אלא מבחינה ערכית והקול שלו (ערכית) שווהלכל אדם, ככה זה בדמוקרטיה.

4.אתה רציני ? כתוב במפורש, נתתי פה את הציטוטים של משרד המשפטים שאומרים שכל החלטה של השר (נתניהו) היתה תחת בדיקה, העובדה המנצחת (אפרופו פייק ניוז) היא שאין לדוח שיניים ואין דרישה לחקירה משטרתית (כמו שנהוג בדוחות המבקר שיש בהם אלמנט פלילי) מה יש לך להגיד על זה ?

yaron 27 ביולי 2017

אורן, אחת הסיבות המרכזיות לכך שאינך מצליח לקנות דירה היא מדיניות ה- 0% ריבית שנוקט בנק ישראל.
בנק ישראל הוא גוף עצמאי שקובע את הריבית ללא התערבות ממשלתית.

Ollie Williams 26 ביולי 2017

בארץ זה חלק קטן יחסית מהציבור, למרות שנראה היה שיש התעוררות ב 2013 (שדי מהר נעלמה ו/או נבלמה).
בלי קשר אם זה לימין או לשמאל, הרוב בארץ מצביעים על רקע בטחוני ו/או דתי ו/או עדתי הרבה לפני שמסתכלים על כלכלה בכלל ונתוני צמיחה בפרט.

אביאל 26 ביולי 2017

אז נוסיף לזה את העובדה שתחת נתניהו מתים ונפצעים הכי פחות אנשים ונראה שזה שיקול די סביר לבחור בו לא ? גם כלכלה צומחת וגם בטחון, הייתי אומר שכל ראש מדינה בעולם היה חותם עליהם.

-Ollie Williams 27 ביולי 2017

אין לי כח לזה עוד פעם, תיכנס בכח לויכוחים מיותרים עם מגיבים אחרים

אביאל 27 ביולי 2017

תרבות ההשתקה של השמאל במיטבה, רק טוב שלא צעקת כיבוש.

Ollie Williams 27 ביולי 2017

זה מאוד פשוט.
כתבתי משהו כללי על כולם.
אתה הופך את זה בכח לויכוח ימין שמאל.
אין לי זין לחפירות שלך.
עוד יותר אין לי זין לקיפוח המדומה שלך ולנהי תמרורים שלך על סתימת פיות.

אז אתה מוזמן להמשיך להתווכח עם עצמך, ככה לא "יסתמו לך את הפה".

Ollie Williams 27 ביולי 2017

וד"א, כרגיל עם התיוגים האוטומטיים המגוחכים שלך, אין לך מושג עם מי ועל מה אתה מדבר, אבל זה הרי ידוע שכל מי שמעז לחשוב שלא הכל פה דבש ומושלם הוא סמול בוגד מחבק ערבים שילך לעזה. לא ככה?

אביאל 27 ביולי 2017

אביאל – איפה אמרתי קיפוח ? אמרתי שזאת טקטיקה שאין מה להגיד, גם שתי התגובות שלת מעידות על זה שדווקא נראה שיש לך כוח.

אסף the kop 27 ביולי 2017

טוב לדעת שאין לך זין ומרגש לגלות שגם בחורות נמצאות בבלוגיה של ספורט

no propaganda 26 ביולי 2017

הסיבה שאנשים לא מצביעים כלכלי היא שהמצב די טוב. אם המצב היה גרוע מאוד אז הרבה מאוד אנשים היו מצביעים כלכלי

עידן. 26 ביולי 2017

אביאל- לא רוצה יותר מידי להתווכח, אבל בפרשת המתנות בהחלט יש די והותר חומר בכדי להגיש כתב אישום. אני אפילו מניח שהוא יוגש יותר בקרוב ממה שאנשים חושבים (בחודשיים שלושה הקרובים).

אביאל 26 ביולי 2017

עידן – יכול להיות, ממה שאנחנו יודעים, נתניהו הודה שהוא קיבל מתנות ואכן מבחינת החוק זה לגטימי לקבל מתנות בשני תנאים, שיש הוכחת חברות (ואכן קיימת כזאת, דוגמא שתמחיש, נתניהו חגג את יום ההולדת השישים שלו עם מילצ׳ין לבד) או שיש תמורה, כלומר שוחד, ממה שאנחנו יודעים אין תמורה ותמונת המצב מראה זאת גם כן, החקירות הללו מלאות בהדלפות (אפילו את ההקלטות עם מוזס מישהו הדליף לעיתונאים), אם היתה איזה הוכחה לשוחד זה היה דולף.

אגב, יכול להיות שאני טועה והפרליקטות אכן מחזיקה בידיה הוכחות לשוחד, אני רק חושב שבמקרה כזה היה מוגש כבר כתב אישום.

Gilad 27 ביולי 2017

אביאל – אתה אותו דבר בדיוק רק מהצד השני, חסיד שוטה שרואה מציאות דרך חריר אידאולוגי שמסנן לו כל רעש מיותר. אתה יכול להגיד שבעיניך תיק מתנות זה לא משהו שמורידים בגללו ראש ממשלה שממש את האידאולוגיה שלך [או מה שזה לא יהיה] אבל לפרוש כאן תשתית עובדתית חלקית בלבד ["ממה שאנחנו יודעים" – חבוב אתה לא יודע הכל], תוך הסקת מסקנות מקרטעת ["אם היתה הוכחה לשוחד זה היה דולף", "אם היו הוכחות לשוחד היה מוגש כתב אישום"] – צולע.
על בסיס ההיגיון הזה נותר רק לומר – אדם שלא יודע שכמעט כל המקורבים לו מעורבים עד צוואר בחקירות שוחד – או שלא מבין מימינו ומשמאלו או שהוא פשוט מושחת, ובשני המקרים לא הייתי רוצה שינהיג אותי.

עידן. 27 ביולי 2017

אביאל- כאן הטעות. לא לגיטימי שעובד ציבור יקבל מתנות בלי להודיע על קבלתן והדבר נקבע במפורש בחוק שירות הציבור מתנות. כאן הדברים חמורים במיוחד נוכח סכומי הכסף הגבוהים של המתנות והעובדה שהן התקבלו לפי דרישת נתניהו עצמו.

יש כאן לכל הפחות קבלת טובת הנאה בגינה אפשר להגיש כתב אישום (אגב בעבירת שוחד לא צריך להוכיח קבלת תמורה). אני מניח שלו היה מדובר בנבחר ציבור שהוא לא ראש ממשלה כתב אישום כבר היה מוגש. מצד שני אכן יש בעייתיות מסוימת בהגשת כתב אישום לא חמור במיוחד נגד ראש ממשלה מכהן ונראה שלא היועמ"ש ולא הפרקליטות יודעים איך להתמודד עם תפוח האדמה הלוהט הזה.

אביאל 27 ביולי 2017

גלעד – אני ניזון מהתקשורת, התגובה שלך דווקא מבליטה את העוול שעושים לנתניהו ומזכיר את השלט הנפלא שהראה איך השמאל חושב בהקשר, נתניהו אשם עד שתוכח חפותו, לכן נתניהו כרגע חף מפשע ועד שהוא יורשע מי שקורא לו מושחת הוא שקרן ורמאי, אפשר להתווכח על הניתוק שלו אבל בוא נדבר על זה בקלפי.

אביאל 27 ביולי 2017

עידן – המתנות התחילו הרבה לפני שנתניהו חזר להיות ראש ממשלה, יש ההלכה שקסע מני מזוז לגבי מתנות, אם זה היה אסור כמו שאתה מציג את זה איך זה שנתניהו הודה בקבלת מתנות מעל בימת הכנסת ? ואיך הוא כבר לא במאסר אם הודה בעבירה ?

yaron 27 ביולי 2017

גילעד, מה כ"כ מסובך, יש ראיות שיגישו כתב אישום.
אתם מחכים כבר כ"כ הרבה שנים, כמה חודשים זה מה שישבור אתכם?
או שאולי אני מזהה כאן מגמה אחרת והיא שביבי לא ראוי גם אם לא יוגש כתב אישום.
אבל בשביל זה בחירות לא?

אמיתי 27 ביולי 2017

נו באמת ירון..
אם אין כלום שייסגרו את התיק. יכול להיות שלבנות תיק ולהצליב ראיות לוקח זמן? על אפך ועל חמתו של אביאל הניק ישונה

אביאל 27 ביולי 2017

אמיתי – נכנסת חזק להתערבות אני רואה, זה מזכיר את אלה שמפגינים מול מנדלבליט, לצעוק כתב אישום והאמת לא חשובה בכלל, רק האג׳נדה הפוליטית. אגב, אף פעם לא הבנתי למה הם לא מפגינים מול ראש להב הוא קודם כל צריך להמליץ על כתב אישום ורק אז מנדלבליט.

yaron 27 ביולי 2017

נו באמת אמיתי, אם יש ראיות שיגישו כתב אישום…
ואם זה לוקח זמן אז שייקחו את הזמן. אני נראה לך בלחץ?
כמו שאמרתי, אני מתחיל לזהות מגמה חדשה שגם בלי כתב אישום הוא צריך להתפטר.

אם תנצח אשנה בשמחה ואסיף בונוס חיוך :-)

אמיתי 27 ביולי 2017

המגמה שאני מזהה היא גם עם כתב אישום לא יתפטר..
כבר דנו בזה שלדעתי גם בלי כתב אישום וגם בלי שרלה הוא לא ראוי אבל זה באמת כבר בקלפי.
בלי חיוך עדיף :-)

איציק 27 ביולי 2017

אני מזהה מגמה שיש כאלו שדורשים את התפטרותו גם ללא חקירה.
לעומת זאת, נראה שהוא לא יתפטר גם אם יאושם בבית משפט לאחר כל הערעורים.
על-כן, בלי כל התערבות צריכים להחליף את הניק שלכם לאיציק צודק ולהוסיף :-)
בכול אופן, יש שמועה שההחלטה בנושא נתניהו תתקבל אחרי ההחלטה בכול תיקי ליברמן שאף אחד לא זוכר על מה ולמה נפתחו רק לצורך הנשמתם כל פעם בזמן מערכת בחירות.

איציק צודק :-) (a.k.a. yaron) 27 ביולי 2017

במצבים של שתי מגמות כ"כ משכנעות אין ברירה אלא לפעול לפי החוק.

איציק 27 ביולי 2017

ואיפה :-) , :-(
;)

yaron 28 ביולי 2017

איציק, למה ככה, למה ישר להתלונן?
תסתכל שוב, עשיתי, לא יצא אימוג'י בגלל הסגריים.
אבל הנה, קח עוד אחד :-)

איציק 28 ביולי 2017

מחילה, לא שמתי לב.
ירון צודק :-)

yaron 28 ביולי 2017

ירון צודק תכתוב בניק יא קמצן ;-)

yaron צודק :-) (a.k.a. איציק) 28 ביולי 2017

בכבוד :-)

איציק 28 ביולי 2017

;)

ישי 28 ביולי 2017

היית צריך לכתוב
איציק צודק :-) (a.k.a. yaron) צודק :-) (a.k.a. איציק)
ואולי עדיף להכניס לסוגריים מרובעים כדי שיהיה ברור.

אמיתי 28 ביולי 2017

-1 לשירשור הזה

אמיתי בכיין (a.k.a. איציק) 28 ביולי 2017

אתה ממזר חסר כבוד

אמיתי 28 ביולי 2017

גוזל נגזל

אמיתי 27 ביולי 2017

עידן. מוזיקה לאוזני ושינוי ניק לאביאל. אמן כן יהי רצון

אביאל 27 ביולי 2017

אמיתי – אתה מתחיל להישמע כמו דרוקר, מכניס פנטזיות ומשאלות לב לתוך דיון ענייני, כמו שהוא הרכיב ממשלה של חרדים-ליברמן-מרצ עם תמיכה של המשותפת מבחוץ.

איציק 27 ביולי 2017

רביב או שרון?

אמיתי 27 ביולי 2017

אביאל. אפשר להסכים שכולנו מכניסים משאלות לב ופנטזיות לתגובות פה. וכתבתי אמן בסוף אז זו יותר תפילה. אני מתחזק

אביאל 27 ביולי 2017

איציק – זה מזכיר לי סיפור על איך שאהוד ברק קורא לרביב דרוקר שהוא פונה אליו, אחיו של מאמן הכדורסל.

yaron 27 ביולי 2017

עידן, גם אני לא רוצה להתווכח אבל איך הגעת לזה ש"בהחלט יש די והותר"
כי בדר"כ כשיש די והותר מוגש כתב אישום.
יכול להיות שלמדת על כך מחלקים בתקשורת?

איציק 28 ביולי 2017

1+

איציק 28 ביולי 2017

הופיע במקום שגוי, יועדה ל-אמיתי בכיין (a.k.a. איציק)

אריאל 26 ביולי 2017

לא שהפוסט קשור לנושא אבל בכל זאת נתון מעניין שמשווה תפוחים לתפוחים:
הצמיחה שנה שעברה בארה"ב היתה 1.6 ועל פי הצפי השנה היא תהיה 2.1
לא חושב שיש קשר לטראמפ כי חצי שנה לא מספיק זמן בכלכלה. מצד שני קשה להגיד שהמצב הדרדר.

גיל שלי 26 ביולי 2017

כבר עדכנו את התחזיות כלפי מטה

אריאל 26 ביולי 2017

2.1 זה לאחר העדכון למטה
https://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3717759,00.html
מלפני יומיים

איציק 26 ביולי 2017

נדמה לי שמיי היתה נגד ההפרדות, אבל היא מבצעת את זה כי זו הבחירה שהעם האנגלי בחר. זה לא נכון להאשים אותה בהשלכות, היא רק השליח במקרה זה.

גיל שלי 26 ביולי 2017

אגב, גם את טראמפ לא האשמתי בכלום, סתם נהנה מהאירוניה

איציק 26 ביולי 2017

לא האשמת, אלה ציינת שהוא הבטיח דברים, לכן גם אם הוא לא אשם, פרחים מגיעים לו. לה אולי מגיעים פרחים כי נשים אוהבות פרחים (מקווה שזו לא סטיגמה). לה בכלל לא הייתה יד בעניין.

אביאל 26 ביולי 2017

גיל – כמו שצור ציין, יש את עניין מחזור העסקים, שדיי ברור שארה״ב עברה בו את השיא הנוכחי ואירופה מתחילה לעלות, קח גם בחשבון את זה שהאמריקאים מעלים ריבית והפסיקו את ההרחבה הכמותית, בעוד שבאירופה הריבית הריאלית שלילית והבנק המרכזי האירופי קונים עדיין אגרות חוב, ככה שזה דיי ברור שזה יקרה ועדיין רוב האנשים היו שמים את כספם על ארה״ב ולא על אירופה וזו הנקודה המרכזית, לאירופה יש הרבה הרבה הרבה יותר קשיים כלכליים בטווח הבינוני-ארוך שלא בטוח שהם בכלל יתגברו עליהם.

גיל שלי 26 ביולי 2017

מסכים, רק שאני לא בטוח בכלל שלא נראה עכשיו כמה שנים בהן אירופה ממשיכה לעקוף את ארצות הברית

אביאל 26 ביולי 2017

גיל – יש סיכוי כמובן אבל אם רפורמת המס של טראמפ תעבור, תצפה לאחוזי צמיחה גבוהים במיוחד בארה״ב, השאלה אם הוא יכול להוציא אותה לפועל.

גיל שלי 26 ביולי 2017

לא נראה שהוא מסוגל

אנונימוס 26 ביולי 2017

למה לא? אני מתקשה להאמין שמתישהו הרפובליקאים לא יפסיקו מהריבים הילדותיים האלה ויזיזו קצת את התחת.

אביאל 26 ביולי 2017

ברפורמת מס אין נפגעים ישירים כמו בביטול של רפורמת בריאות, השאלה היא בסופו של דבר כמה הטבות יקבלו העשירים ביותר.

ניינר / ווריור 26 ביולי 2017

אביאל. מה דעתך על תפקודו של ביבי בפרשת הר הבית?

אביאל 26 ביולי 2017

ניינר – בשתי מילים על הפנים אבל מצד שני אני גם מבין אותו. ראשית אני רק אציין שלאור זה שהמהומות שלא מפסיקות למרות המלצות מערכת הבטחון להסיר את גלאי המתכות הייתי מצפה שבמדינה מתוקנת אותם גנרלים ובכירים בשב״כ יתפטרו מתפקידם, אבל נו אני מצפה יותר מדי.
נמשיך, מי שקורא לפעולת הצבת גלאי המתכות התרסה הוא במילה אחת, טיפש. התרסה היא פעולה ראשונית, כלומר הצעד הראשון ולאחריו מגיעים הצעדים שאמורים להגיע בעקבות ההתרסה, להזכירך (ובניגוד למה שהתקשורת אוהבת לצייר בימים האחרונים) ההתרסה הגיעה מהצד השני, השימוש בסטטוס קוו הנשען על חופש דת בו הבריחו נשקים להר הבית ורצחו שני שוטרים בדם קר היא ההתרסה, גלאי המתכות הם צעד בעקבות ההתרסה ולכן אין פה התרסה, זו פעולה לגטימית מבחינת החוק והן מבחינה מוסרית-חברתית, היא אגב תופעה נפוצה בעולם כיום – במקומות בהם עושים פעולות טרור יש גלאי מתכות, ראה שדות תעופה בארה״ב אחרי 9.11, הכניסה ללובר לאחר מתקפות פריז או קודש הקודשים של האיסלם, מכה, לאחר שהתגלה שחוליה של דעאש תיכננה לפגוע במתפללים שם, לסיכום, זה תירוץ של הערבים להשתולל.
אני ציפיתי מנתניהו שעם 30 מנדטים אחרי הבחירות הקודמות נראה יותר אג׳נדה ימנית, בעיקר מבחינה מדינית, אבל נתניהו למוד ניסיון מ96-99 ואיך הגנרלים מרדו בו ברשות ליפקין שחק (לקריאה מרחיבה – יורם פרי the democratic putsch of 1999) ומה זה יגרום לו מבחינה ציבורית, לכן הוא פשוט נכנע למערכת הבטחון (צה״ל ושב״כ) והתקפל, שום מדינה שרואה בהר הבית כשטח ריבוני שלה לא היתה מוותרת ככה, בטח לא דמוקרטיות, זו למעשה שלילה של הריבונות הישראלית שם ובושה אחת גדולה לנתניהו. נתניהו פחד מגל טרור עם הרבה הרוגים, בטח ובטח אם יש המלצה להסרה של הגלאים על ידי צה״ל והשב״כ ובליבוי התקשורת ועם כל הפרשות סביבו זה הדבר האחרון שנתניהו היה צריך, למזלו (הפוליטי) קרה מה שקרה בירדן וככה הוא יכל למכור איזה עסקה עם החזרה של שבוי (אגב לא שבוי ולא נעליים, לפי כל אמנה בינלאומית היה אסור לירדנים לגעת בבחור, עם נתניהו לא היה משתפן גם שם, כנראה גלל פרשת משעל מהקנדציה הקודמת, הוא פשוט היה אומר לירדנים שהוא יסגור להם את המים, הם מכל הבחינות צריכים אותנו הרבה יותר מאשר אנחנו צריכים אותם) וכל התאטרון סביבו, לצערו של נתניהו זה לא באמת תפס ורואים את זה בדעת הקהל.

בקיצור התנהלות גרועה, למרות שאני מבין את המניעים של נתניהו הייתי מצפה שהוא לא יתנהג כמו ב96.

yaron 26 ביולי 2017

ניינר, אביאל,
ספק רב אם יש איזה דרך או תפקוד נכונים במקרה הזה.
לגבי הריבונות בהר הבית – ישראל מזמן ויתרה על "ניהול" המקום וזה הסטטוס קוו שנמשך למעשה מ-67.
רבים חושבים שזאת היתה טעות, רבים חושבים שלא.

אביאל 26 ביולי 2017

ירון – היו שתי אפשרויות, להימנע מצעדים בהר הבית ואז הבטחון מתערער או לשים גלאים ואז יהיו מהומות, הצעד הראשון מעיד על חוסר בריבונות והשני מעיד על ריבונות, הצעד הראשון (לדעתי היה נכון) רק חבל שלא המשיכו בו, עכשיו די נוצקה בתודעה של הערבים שהתגובה שלהם בנוגע להר הבית או לכל דבר אחר שהם רואים בו כעניין קדוש הוא לגטימי מבחינת הפעלת אלימות וזה מתחבר לזה שיש כפרים שלמים שאי אפשר להיכנס אליהם בלי ליווי משטרתי (אגב, גם כמה שכונות חרדיות) ובעיית שלטון החוק הכללית במדינה.

ניינר / ווריור 26 ביולי 2017

אביאל, תודה על תשובתך המפורטת והעניינית. מעבר לכל הפרשות, התפקוד של ביבי, במיוחד כשהוא רועד מהצל של בנט, הוא מביך ומדאיג. שמח שגם אתה מודע לכך

yaron 26 ביולי 2017

אמיתי,
איך אתה היית מטפל במצב?
מה היה נחשב שטיפול ראוי המצב כזה?

אמיתי 27 ביולי 2017

מה אני מבין?
נתניהו טיפל בעניין בצורה איומה. האמת שעד עכשיו דווקא היה נראה שלמד את הלקח מ96..
קודם כל המגנומטרים האלו זה לא איזה חברת ביטוח מפיגועים. אמצעי הרתעה בסהכ. שנית אני בטוח שהיה מי שאמר לנתניהו שזהלא חכם. משום מה הוא לא הקשיב.
יש אמצעים אחרים לנסות למנוע פיגועים שכדאי לא לדבר ולהצהיר עליהם לפני שמשתמשים בהם. אולי יותר חכם לא לדבר על זה וכן לעשות את זה.
הר הבית לא בידינו וזה נתון קיים עוד הרבה לפני נתניהו לכן כל שינוי שם מצריך אישורים ותיאומים מהרבה גורמים לכן תיאום שווה ביטחון במקרה הזה. גם אותי מעניין ברמה תיאורתית מה יקרה אם באמת ישראל תלך עד הסוף פעם אחת עם הדבר הזה ולא סתם כתוצאה ממשהו מיקרי כמו שרון והר הבית. הגיון לא עובד במקומות כאלו ועם אנשים פאנטיים אבל מדינה ריבונית צריכה וחייבת לעשות דברים מסויימים רק מעצם היותה מדינה. בכל מקרה תזמון גרוע וביצוע גרוע

שמעון כסאח 27 ביולי 2017

ההחלטות של ביבי בנושא הר הבית הן בושה וחרפה, ביזיון.

השמאל במקום להיות מודאג ולרדת עליו צריך למחוא לו כפיים ולהכתיר אותו כמשיח החדש, כי ביבי עשה בדיוק מה שהשמאל מטיף למענו: נסיגה, התקפלות, כניעה לאלימות ערבית, קבלה שהיהודים הם רק אורחים פה.

אמיתי 27 ביולי 2017

האמת זה קלאסי נתניהו. מחליט משהו חפוז מתחרט מושך זמן חוזר בו משנה את דעתו ובסוף נסוג מהכל.. קצת כמו עם ערוץ 10

אריאל 27 ביולי 2017

דבר אחד טוב מהפרשה הזו – קונצזוס ימין שמאל לגבי התפקוד הביזיוני של ביבי. אחדות לעניים.
ועוד דבר – הפרשה הזו הוציאה (בפעם המי יודע כמה) את המרצע מהשק בכל הקשור לפלסטינים. הלכו כמה מחבלים הוציאו נשק מהמסגד ורצחו ללא סיבה. בספקטרום התגובות של מדינה לפיגוע כזה, הצבת מגנומטר בכניסה היא תגובה לא מתלהמת ומשדרת כוונה פרגמטית: אני בא למנוע כלי נשק במתחם. איך לעזאזל הצליחו הערבים לעשות מזה פרשה ? איפה ערביי ישראל שמתוכם יצאו המרצחים שיקראו להנמכת להבות ?
בתחנת אוטובוס בתור ילד ראיתי פעם ערס מפוצץ מכות מישהו שהסתכל עליו. על מה אתה מסתכל ? אז הוא הוריד עיניים וזה לא עזר לו. ביבי הוריד עיניים ואת המכות אנחנו נחטוף. אין פה לא צדק ולא חוכמה.

yaron 27 ביולי 2017

אמיתי, אם אתה לא מבין אז איך אתה יודע שהוא טיפל בצורה גרועה?
כמו שכתבתי למעלה, מאירוע כזה אי אפשר לצאת טוב, השאלה היא כמה רע יוצאים.
אם הוא היה תעקש ומתחילה אינתיפאדה שנייה -הוא אשם.
אם עושה שרירים ומוותר – אשם
אם לא היה עושה כלום – אשם.
יחסית לפוטנציאל הנזק נראה לי שביבי שיצאנו בצורה יחסית סבירה מהעניין.

אמיתי 27 ביולי 2017

וואלה זו בהחלט סיטואציה לא פשוטה לא טענתי אחרת. שתי נקודות
לא ברור מה נתניהו רצה לעשות אבל ברור שהוא לא הבין את מלוא הסיטואציה.
שנית צריך להסתכל איך זה משפיע בלונגראן. גם פה לא נעשתה מחשבה אסטרטגית.
יצא קירח מכאן ומכאן
ירון מה שהכי עצוב בכל הסאגה הזאת הוא שאין תכנית אין מחשבה ומה שנעשה בסוף נעשה עקום. זו מנהיגות עלובה. בקרוב אתה ואביאל עוד תפגינו מול הבית של מנדלבליט

yaron 27 ביולי 2017

אמיתי,
אני לא בוחר ביבי ולא אומר שאני מרוצה או לא מרוצה מהטיפול.
לפי מה קבעת שהוא לא מבין את הסיטואציה ושאין לו תוכנית ? אולי הבין היטב וזאת היתה הדרך הכי פחות גרועה?
אם אני ואביאל נפגין מול בית היועץ אתה תצעק שזאת סכנה לדמוקרטיה ;-)

אביאל 27 ביולי 2017

שמעון – עזוב נו, שימישכו לקבור את הראש בחול, רק אתמול הלילה עשרת אלפים ערבים ישראליים צועקים שבדם ואש הם יפדו את השהידים בהלוויה של שלושה רוצחים, אף חבר כנסת ערבי לא קורא להם רוצחים אז אנחנו עוד מצפים מהפלסטינים ? אם ערביי ישראל מתנהגים ככה.

matipool 27 ביולי 2017

אפשר לפתח את הדיון גם לנושא הפרסום והחגיגות של חילוץ המאבטח ואנשי השגרירות בירדן?
זה היה הכרחי לתקוע להם אצבע בעין עם פרסום התמונות והטלפונים של ביבי והמאבטח?
ככל שמתבררים הפרטים, ככה זה יותר גרוע ומביך.
בשביל לקושש עוד כמה קולות ולהראות שהוא גבר גבר, הוא מוכן להטריף מדינה שכנה שיש לנו יחסים דיפלומטיים איתה וסוג של שלום.

שמעון כסאח 27 ביולי 2017

אביאל, הם לא טומנים את הראש בחול, לא ולא, אין להם מושג!

הם לא מבינים מה עומד מולם, לא יודעים מהו רצון האויב נגדו צריך להתמודד, בורים ועמי ארצות בהיסטוריה בתרבות ובאידאולוגיה של האיסלאם בכלל ויחסי איסלאם-יהודים בפרט ואיך נגזר מכך הסיכסוך.

אריאל 27 ביולי 2017

WTF

ישי 27 ביולי 2017

מתיפול
אתה אמיתי?
מדינה שיש לנו איתה שלום, עברה על חוקי הדיפלומטיה הרשמיים, ואז אנחנו צריכים לשמור על איפוק ולא להעליב אותם?

אמיתי 27 ביולי 2017

ירון. את הברור מאליו אין צורך או יכולת להסביר. כמו יופי.
לדעתך נתניהו פעל לפי איזושהי מאסטר פלאן ושיטה בכולנו? זה משו בין ציניות לתמימות ובגדול זה קישקוש. לדעתי התוצאות מדברות בעד עצמן.

גיא זהר 27 ביולי 2017

אביאל ברור שהמראות באום אל פאחם היו רחוקים מלהיות משמחים וזה באנדרסטייטמנט, אבל מי שפוגע באנשי כוחות הבטחון, יהודי או ערבי גם אם עושה זאת מהגב בתחנת רכבת מרכז או במהלך פינוי חייב משכנתאות לא מוגדר כרוצח.

BRT 27 ביולי 2017

מי שרוצח בשוטר עם רובה ,
ככה סתם בצהרי היום כי התחשק לו איך מוגדר לפי ההגדרות שלך ?
מתפלל לכדורים חזק?

גיל שלי 27 ביולי 2017

זה עלבון לשוטרים לקרוא לזה רצח, חיילים ושוטרים עם נשק לא נרצחים, זה לא עושה את הפעולה של המחבלים פחות גרועה

אביאל 27 ביולי 2017

גיא – אתה רואה למה אתם הולכים לאיבוד. הגדרה לרצח היא: ״רצח הוא מעשה של המתת אדם בידי הזולת בכוונה תחילה״ זה לא היה רצח ביום שישי ? אם אתה חושב שלא רצחו ביום שישי אז עדיף לסיים את הדיון, באמת שאין לי צורך להתדיין עם בורים, תלמד לפחות את ההגדרות שאתה מדבר עליהם.

אריאל 27 ביולי 2017

ביי פר אחד ההזויים. רגעי קסם בדה באזר – שמורת טבע אינטרנטית.

אביאל 27 ביולי 2017

גיל – אני לא יודע על מה אתה מדבר, זה רצח, אם הם היו נתפסים בחיים הם היו מועמדים לדין באשמת רצח, אז איך זה לא רצח ?

רועי 27 ביולי 2017

אולי זה כמו שפיגוע שנרצחים בו חיילים זה לא טרור, זה "התנגדות לכיבוש".

איציק 27 ביולי 2017

רועי, אני מתבייש אפילו לקרוא את השטויות שכתבת. אם כל הפיגועים שהיו, היו נגד חיילים אז מה שאתה אומר היה מחזיק מים (למרות שגם אז הם כמובן בני מוות). כיוון שהם פוגעים במי שיכולים פעם זה חייל ופעם זו אישה שמאכילה תינוק בבית, אז זה טרור ללא קשר למי שנפגע. אתה לא יכול להתחיל להפריד שזבל אחד טרוריסט והאחר מתנגד לכיבוש. אל תלמד אותנו מזה התנגדות לכיבוש, לך תבדוק את עצמך והדמגוגיה הזולה שלך.

רועי 27 ביולי 2017

חבל שלא הבנת את הציניות.
חבל על העצבים המיותרים.

איציק 27 ביולי 2017

אכן לא הבנתי… אם היה ציני, קבל ביטול (כנראה יש מספיק כאלו שהתגובה שלך מתאימה להם והתגובה שלי מתאימה אליהם).

yaron 27 ביולי 2017

אני לא טוען שהוא פעל לפי מאסטר פלאן.
פיגוע בהר הבית יכול בקלות להפוך לסוג של "פצצה גרעינית" מדינית בטחונית. זה נפל עלינו ואין לאף אחד בצד שלנו אשמה בכך אלא אם יבוא מישהו ויטען שזאת היתה טעות להשאיר את ניהול ההר בידי הירדנים.
אני כן טוען שהיתה לו תמונה מלאה ביחד עם שר הביטחון וראשי קהילת המודיעין.
אני בטוח שהוא בחר באופציה שנראתה הכי נכונה במצב נתון סופר נפיץ.
התוצאות נראות רע? בהשוואה למה, להשארת המגנומטרים, ל"כיבוש" ההר?
כמו שאמרתי, פתרון מושלם לא היה כאן מהרגע שהתרחש הפיגוע ואין דרך שביבי היה בוחר בה שהיית אומר שהוא פעל נכון.

אמיתי 27 ביולי 2017

אין מבחנים לבדוק אין ציניות. או שזה מעודף צפייה בשחייה

איציק 27 ביולי 2017

הפוך, המבחנים מוציאים ת'ציניות.
נחזור משטוקהולם לקראת סוף אוגוסט, נטעין את הציניות מחדש.

אמיתי 27 ביולי 2017

איציק. לא הפוך. בדיוק מה שכתבתי.
ירון. בקטנה. מי הגאון שהעלה את רעיון המגנומטרים? מי אישר אותו? סוף מעשה וכו.

צור שפי 27 ביולי 2017

זה תמיד אותו ויכוח על הגדרות שאין לו סוף. אני חושב שאנחנו מסכימים שכאשר חייל יורה על חייל אחר תוך כדי חילופי אש במלחמה זה לא רצח. גם אם הוא צלף שתופר חייל בעמדת שמירה זה לא רצח. עכשיו נעזוב את שדה הקרב ונעבור לסיטואציות פחות ברורות. כמו תמיד כדאי לבחון את זה מהזווית שאנחנו מזדהים איתה ריגשית, מהמקום שלנו – האם כאשר אנשי המחתרות שלנו (ולא חשוב כרגע איזה מהשלוש) קיפדו את חייהם של חיילים בריטיים שלא תוך כדי לחימה זה רצח או לא? האם כאשר הם יזמו פעולות בהן "מצאו את מותם" (משתמש בכוונה בביטוי המכובס) אזרחים חפים מפשע זה רצח או לא? טרור או לא? שכל אחד יתן את התשובה על פי ראות עיניו אבל ישכיל להבין שאותה תשובה תקפה גם במקרים אחרים.

צור שפי 27 ביולי 2017

ורק עוד דבר אחד ביחס להר הבית – אני יודע בדיוק וכך גם אתם, איך היה מגיב הימין אם הטיפול בנושא, באופן שהתבצע, אחד לאחד, היה רשום על שמו של פוליטיקאי מהשמאל.

איציק 27 ביולי 2017

צור, יש הבדל מהותי בין אמירה שאזרחים קיפדו את חייהם. כמעט בכל מלחמה (שלא לומר בכל) יש אזרחים שנפגעים. העניין הוא שהם נפגעים לא מתוך כוונה לפגוע בהם, אלה כמקרה טרגי. כאשר האזרחים הופכים למטרה לגיטימית כמו חייל זה כבר הופך לטרור/רצח עם/פשע מלחמה ועוד כינויים ששייכים למשפחה זו. אז לא צריך לערבב בין הדברים. האם אתה מכיר פעולות של המחתרות שבהן לא הייתה חשיבות במי פוגעים, ופגיעה באזרחים הייתה לגיטימית באותה המידה כמו בחיליים?

אריאל 27 ביולי 2017

צור קצת פיספסת לגבי ביבי כי כל השרשור פה יש הסכמה מקיר לקיר על התפקוד שלו.
הסיבה שהשמאל מתמקד בביבי שלא ספק כשל, היא שזה יותר נוח להאשים אותו ולסובב את השיח על ההחלטות שלו, כך שאפשר להתעלם מבעיה אחרת קצת קצת יותר גדולה: מיליוני אנשים שמוכנים לשחוט אותך אם בחוצפה תנסה למנוע מהם את הרצח הבא שלהם. אז לא נעים לראות את זה וזה לא מסתדר פוליטקלי קורקט אז בוא נתעסק במגנומטר שהוא עילה סבירה למלחמת עולם ובתמונה של ביבי עם המאבטח.

אמיתי 27 ביולי 2017

אריאל. אפחד לא מכחיש שרוצים להרוג אותנו ושביטחון הוא דבר חשוב. השאלה היא איך ובאיזה מחיר. וזו אחריות של ביבי ופה הוא כשל. טרור נגדנו זו לא המצאה חדשה ולא ברור לי איך דיון בתפקודו של מי שאמון על פיתרון הבעיה הוא התעלמות ממנה

אביאל 27 ביולי 2017

צור – בין שני חיילים זה לא רצח, זה הרג (מתוקף חוקי המלחמה). בין חייל ולא חייל, כאן נכנסת הגדרה של רצח וכן אף אחד לא יגיד לך שהמחתרות לא רצחו אנגליים, הם בהחלט רצחו, אתה מתבלבל עם ויכוח ציבורי אחר, האם מדובר בטרור, שם כבר זה בהחלט עניין של הגדרות, ברצח לא, ההגדרה לרצח היא פשוטה מאוד ודיי היה ברור שהאנגלים תפסו את המחתרות הם האשימו אותם ברצח ואת חלקם הוציאו אפילו להורג, אם אחד המשתתפים בפיגוע בהר הבית היה נתפס חי הוא היה נשפט על רצח ואין על ויכוח. מה גם שהדבר מתחזק עוד יותר שמדובר על שןטרים ששומרים על הסדר הציבורי ולא על חיילים שם הקווים יותר מטושטשים.

אריאל 27 ביולי 2017

אמיתי, ביבי כשל נקודה אין לנו ויכוח. עדיין הדיון היותר חשוב פה צריך להיות למה לעזאזל אנחנו נותנים לערבים לעשות את זה ? האם כניעה לטרור היא דרך צודקת ? האם היא דרך חכמה ? למה הם עושים את זה ? מה קורה עם ערביי ישראל איפה הם, למה לא נשמע קולם ? איך לעזאזל הם מרגישים נוח להקים סוכת אבלים למרצחים ? אולי אם השאלות האלה יבואו לידי ביטוי נגיע לאיזה כיוון כלשהו. פתח עיתון פתח אינטרנט הדיון הוא ביבי וביבי וביבי.
קרתה פה פרשה אחת המטורפות בעיניי – ישראל שמה מגנומטר אחרי רצח מנשק ממסגד והערבים פתחו במסע הסתה מטורף שחצה מגזרים ומדינות. לא יכול להיות שזו המסקנה העיקרית, ביבי כן או לא. זה טירוף. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו שאלות קשות כולנו רוצים שלום אבל מה עומד מולנו ? זה רציונאלי זה אנושי ? אין לי בעיה שתגיע למסקנות אחרות ממני, מקובל, אבל לא יכול להיות שזה הדיון.

צור שפי 27 ביולי 2017

איציק – ודאי שהיו פעולות של המחתרות (לא רבות אומנם) שכוונו בראש ובראשונה לפגוע באזרחים.
אריאל – ראשית – אנא ראה את תגובותיו של ירון שאומר שהאשם הוא בסיטואציה ולא בנתניהו. שנית, גם אם נסכים איתו הרי ברור לך שאם מישהו מהשמאל היה נוהג בדיוק כמו נתניהו, הוא היה כבר סופג מהימין על חולשתו, רפיסותו שלא לדבר על בוגדנותו ואובדן הריבונות בירושלים.

איציק 27 ביולי 2017

צור,
1. אם היו נגד אוכלוסיה אזרחית (לא מנהיגות פוליטית), זה כתם, ולא צריך להתחבא, אלה לומר זאת במפורש. בטח שזו לא הייתה מדיניות לגיטימית כבררת מחדל.
2. למדת הרגלים רעים מאמיתי. מזה לינק לעיתון הארץ, עיתון שלא מאפשר לקרוא אותו?

yaron 27 ביולי 2017

צור,
אם זה היה הרצוג הימין היה קורע אותו ללא רחמים. א ב ל, הם היו טוענים בתוקף שהיו חייבים להשאיר את המגנומטרים.
אני שואל את מי שטוען שביבי נכשל איזה אלטרנטיבה הוא מציע.
אותו דבר לגבי התוצאות. גרועות ביחס למה?
בכל מקרה ברור לי שלביבי, ליברמן, הרמטכ"ל וראשי קהילת המודיעין היתה תמונה רחבה מאוד ושעל פיה הוחלט מה שהוחלט.

צור שפי 27 ביולי 2017

אריאל, תרשה לי להחמיא לך על התגובה שלך (משעה 13.21) לאמיתי, אתה שואל שאלות כבדות ונכונות. אתייחס כמיטב הבנתי: ממשלות ישראל מאז 1967 החליטו לא לממש את הריבונות הישראלית על הר הבית. יתכן מאוד שההחמצה ההיסטורית היא אכן של ממשלת אשכול אבל עובדה היא שגם ממשלות שבאו אחר כך לא שינו את הכללים. בפועל התקבע לאורך שנים סטטוס קוו שהוא לטעמי עקום ומעצבן (למשל האיסור על יהודים להתפלל שם – אני כותב את הדברים כחילוני) אבל זאת המציאות. בינתיים, לאורך אותן שנים גם צמחו האיבה והקיצוניות הדתית לאין שיעור.
אתה יכול לתמוך בתפיסה שהר הבית צריך להיות בריבונות ישראלית, אתה יכול להיות מוכן לוותר עליה (אני שייך לקבוצה השניה). מה שלהבנתי צריך להיות ברור לאוחזים בשתי הדעות הוא שכדי שהסטטוס קוו ישתנה, צריך לקרות משהו מאוד מהותי, סוג של משנה משחק. אני מניח שאנשים כמו נפתלי בנט ואילת שקד ראו ברצח השוטרים ארוע כזה. זו רראיה לגיטימית אלא שאז צריך היה להיות מוכן מראש לתגובת העולם המוסלמי, לשקלל אותה אל תוך מערכת השיקולים, להחליט ששווה לנו לספוג אותה ולדבוק בהחלטה שהתקבלה. לחילופין, ניתן היה להחליט, בחריקת שיניים, שעם כל הכאב על הדם השפוך, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו את התגובה הצפויה הנ"ל.
מה שקרה היה הדרך השלישית – הגרועה מכולן. אני, בניגוד לירון, נוטה לחשוב שנתניהו לא קיבל את החלטת המגנומטרים בגלל שהוא חשב שזו הדרך הטובה ביותר אלא כי הוא חשש באותו רגע יותר מהתגובה של בנט ושקד מאשר ממה שיקרה. כמובן שהעובדה שהיה גורם כמו המשטרה שהמליץ על הצעד הזה עזרה לו להתגבר על ההזהרות של השב"כ וצה"ל. Once הוא נתקל בקיר המציאות הוא התקפל ובגלל זה לטעמי הדיון אכן מוסט ומוסת מהשאלות העקרוניות (מה אנחנו רוצים לעשות עם הר הבית) אל ביבי/מגמנומטר.

אריאל 27 ביולי 2017

יודע מה שכח מזה. הימין צבוע וביבי אשם. ואין בעיה עם הערבים כאילו יש בקטנה אבל אפשר לסדר את זה. מה שחשוב עכשיו זה ביבי סיימו איתו ואחרי זה תראו מה הלאה.

אמיתי 27 ביולי 2017

אריאל. זה אכן מצב אבסורדי ומורכב. כמו הרבה דברים במציאות שלנו. כתבתי שזה לא התחיל בנתניהו אבל נטל הטיפול במצב רובץ לפתחו. שמעת מהמנהיג איזושהי הצהרה? כיוון לפיתרון אפילו זמני?
אני שמעתי ברדיו דווקא דיון ביטחוני מעניין עם ישראל חסון ועוד מישהו. משהו שהלוואי והיה מתקיים בקבינט.
עכשיו אנחנו מסכימים שזה מצב קשה ומי שאוחז בהגה טעה אז לא נדבר על זה? לטעמי הכי מדאיג זה שההרגשה היא שלא חושבים לפני שעושים. פשוט שולפים מהשרוול ועל הזעם והשינאה של מיליוני ערבים אין לנו שליטה. על הממשלה שלנו יש עוד טיפה טעם להעביר ביקורת

צור שפי 27 ביולי 2017

ירון – חלק מהתשובה מצוי בתגובה הארוכה שלי לאריאל. אני חושב שהיה צורך בשיקול דעת יותר מעמיק לפני שנלקחה החלטת המגנומטרים כי היה ברור שהתגובה תהיה כמו שהיא היתה. כמו שכתבתי, השב"כ וצה"ל הזהירו מסרט כזה כך שמה שהתמונה שהיתה לפני המחליטים היתה אמנם רחבה אבל מאוד לא חד משמעית.
ויש גם עניין, אולי מישני, של ה"איך" לא רק של ה"מה". דוגמה אחת: יש מושג שנקראה deniability – יכולת ההכחשה. נגיד שמי שהיה מוציא את ההנחייה לשים מגנומטרים היה מפקד מחוז ירושלים של המשטרה. אחרי כמה ימים, כשהיה מתברר שצריך להתקפל, היתה יכולה הממשלה לקבל הנחיה הפוכה. אבל לא: לנתניהו בער לקחת את הקרדיט – "הוריתי להציב מגנומטרים" ומרגע שאתה ראש הממשלה אומר את זה on camera איבדת את כל יכולת ההכחשה. הפכת את זה לאייטם מדיני, אם רצית או לא הכנסת אצבע בעין למי שזה מפריע לו והאחריות היא עליך ורק עליך.
וכמו שהגבתי לשמעון בהמשך – אותו דבר עם זיו המאבטח. נניח שהוא פעל נכון – למה דחוף לך להצטלם איתו ולדחוף אצבע בעין של הירדנים.

צור שפי 27 ביולי 2017

אריאל – אם התגובה שלך מ-14.01 מתייחסת אלי – היא מאכזבת. התייחסתי לבעיית השורש. לפטור את זה ב"הימין צבוע וביב אשם" זה לברוח מהעיסוק בשורש.

אריאל 27 ביולי 2017

צור תודה על המחמאה ואם אתה הצור שפי מיום כיפור אז כבוד הוא לי. אנקדוטה אחרונה סצינה שאני בטוח שנראה: ההלכים הלבנים עברו את החומה והם כבר בווינטרפל. ג'ון מבקש עזרה אבל דאני עסוקה במלחמה עם סרסיי. כולנו נתפוס את הראש ונכתוב בבלוג. אבל זה מה שקורה לנו שנים אינספור.

אריאל 27 ביולי 2017

לא אליך צור. אנחנן מתפספסים. אדון כמעט וגברת כבר.

צור שפי 27 ביולי 2017

אריאל – אני חושש שאינני הצור שפי מיום כיפור או שפשוט יש לי בעיית זיכרון (קורה בגיל 60). אני גם לא יודע לאיזו סדרת טלוויזיה אתה מתייחס אז אם זה קשור ליום כיפור אז זה כנראה באמת לא אני.

אמיתי 27 ביולי 2017

אריאל. לא טענתי דבר על הימין..וגם השתדלתי לענות לך לעניין..
אין טעם בדיון אם אתה מכניס לי דברים למקלדת

אריאל 27 ביולי 2017

מתנצל אמיתי אתה צודק. בכל אופן הרפרנס למשחקי הכס היה בשבילך. לא שחרור אסירים אבל מחווה קטנה.

אמיתי 27 ביולי 2017

סבבה אריאל. רק אל תעשה לי מה שעשו לגון סנאו..
גם סמולנים כמוני וכמו צור מודאגים מהמצב. אחרי הכל אנחנו כותבים פה..

אריאל 27 ביולי 2017

חותם על זה. צור לא אסביר את הכל ( כי אתה לא מיום כיפור ולא רואה משחקי הכס) אבל בעיקרון עשינו סוג של שלום.

yaron 27 ביולי 2017

אמיתי, אני מזהה כאן התקרבנות?

אמיתי 27 ביולי 2017

התקרנפות

איציק 27 ביולי 2017

באמת, להכניס פילים למההההה….

matipool 27 ביולי 2017

ישי – אמיתי לגמרי.
אתה מבין שמתברר שמדובר בכלל כנראה על רקע פלילי והשניים שנהרגו לא היו אלו שדקרו (אחד מהם הוא בכלל בעל הבניין, רופא ידוע ומצליח שמשכיר דירות לישראלים כבר קרוב לעשרים שנה).
אתה מבין מה זה עושה לירדנים לראות את החיבוק והחיוך של נתניהו עם המאבטח בעמוד הראשי של העיתון בירדן בצמוד לתמונה של האבא שבוכה על הבן שלו הצעיר שלא היה מעורב בכלל בדקירה???
מה האדם הפשוט בירדן חושב ומבין כשהוא רואה את זה?

שמעון כסאח 27 ביולי 2017

כשיו"ר הפרלמנט הירדני שיבח את הג'בארינים זה גם היה בגלל התקרית עם המאבטח?

שמעון כסאח 27 ביולי 2017

מתברר? הנה עיתונאי שלא ברור לו כלל
http://bit.ly/2v0GBGQ

צור שפי 27 ביולי 2017

אני נוטה להאמין שמדובר בפיגוע ושהמאבטח פעל כהלכה. עדיין אני חושב שהזמנתו ללשכת נתניהו, הפוטואופ וכו' הם טעות.

שמעון כסאח 27 ביולי 2017

צור, למה טעות?

צור שפי 27 ביולי 2017

תראה, גם אם זיו פעל כהלכה האירוע ראוי לתחקיר מעמיק ויסודי, מה גם שעד כמה שאנחנו יודעים זיו הרג בשוגג גם אדם חף מפשע שקיים קשרים ארוכי שנים עם השגרירות. להבדיל ממה שקרה בקהיר לפני כמה שנים (כאשר נדרשה התערבות של אובמה כדי לחלץ את המאבטחים שלנו מלינץ') הירדנים הגנו על השגרירות ומנעו אפשרות כזו. על רקע זה – החיבוק המצולם לזיו (כאשר העובדות עדיין לא ידועות לגמרי) והתחושה שהיה כאן חילוץ הירואי כאשר בפועל הירדנים שמרו כל הזמן על שלומם של הישראלים מהווה פגיעה לא הכרחית בהם ובכבודם.
תחשוב איך היית מגיב לאירוע הפוך שאלה סממניו:
– מאבטח ירדני בשגרירות בארץ יורה בשוגג בישראלי חף מפשע.
– ישראל שומרת על שלום הירדנים בשגרירות, כולל היורה.
– ישראל מאפשרת את שובו של היורה לירדן.
– היורה מתקבל בחום ובפומבי על ידי המלך וזה עוד לפני שנערך תחקיר ביחס לאופן פעולתו.
מה היית אומר?

שמעון כסאח 27 ביולי 2017

צור, לא מקבל את הגישה שכל העולם הערבי כולל הירדני מותר לפגוע בנו ובכבודנו ואנחנו חייבים להיזהר בכבודם.

(וגם יש לי הרגשה שאתה אפילו לא יודע שהירדנים הללו מבזים אותנו יום יום).

צור שפי 27 ביולי 2017

גם אני לא מקבל את הגישה הזו אבל מה הקשר למה שכתבתי? ועל איזה ביזיון כבודנו יום-יום מדובר? ואיך הוא קשור לעניין?

ישי 27 ביולי 2017

הרקע בכלל לא משנה.
יש חוקי דיפלומטיה ולא סוטים מהם. אם מישהו בעל חסינות דיפלומטית עשה משהו פלילי צריך לתת למדינה שלו לשפוט אותו. זה לא דבר נדיר, ודומני שלפני לא הרבה שנים היה כאן דיפלומט מצרי שחשוד באונס, וכמובן שהוא חזר למצרים.
הירדנים עברו על החוק ברגל גסה.
אם הירדנים לא היו עושים את זה, המאבטח היה מגיע לפה ישר לחקירה במשטרה בלי אף חיבוק.
הירדנים הפכו אותו לשבוי וגיבור שצריך להציל והם צריכים לאכול את הדייסה שבישלו. להאשים כאן את ישראל זה לגמרי לרדת מהפסים.

איציק 27 ביולי 2017

הם לא בישלו שום דבר, הם היו צריכים לשכך כאבים של ההמון הזועם (זו לא הבעיה שלנו אבל כעובדה זה ככה). עשו כאילו שרירים. במקום לסיים זאת כך, הוחלט על ידי מי מהמנהיגים בארץ לעשות חיבוקים מצולמים, מה שעשה גלים מחודשים בירדן. כדי להתמודד עם זה שוב המלך, לראשונה זה זמן רב, נאלץ להוציא הודעה בוטא נגד ראש ממשלתנו האהוב ולא מוכנים לקבל את השגרירה שלנו עד אשר יעמידו את המאבטח לדין. גם הסתבכנו סתם בשביל כמה תמונות שלא לצורך, וגם המאבטח במצב לא משהו, כי יתכן ובסוף יקריבו אותו בשביל נרמול היחסים.

ישי 27 ביולי 2017

זה ש"כעובדה זה ככה" לא אומר שהם לא בישלו.
יש להם בעיה, אולי זה אומר שהם לא מסוגלים לעמוד בהסכם השלום איתנו (שזה דבר מצער, אבל בעיקר מבחינתם). לומר שעכשיו אנחנו צריכים להתרפס בפני מדינה שרומסת את החוק ברגל גסה ולא מאפשרת לישראלי בעל חסינות דיפלומטית לחזור לישראל, זה לדעתי קצת מוזר. זו עמדה שמביאה להחלשה של ישראל באופן קבוע כי תמיד ישראל היא זו שיכולה לעמוד בפני פגיעה בה, ולכן צריכה לתת את הלחי השנייה.

איציק 27 ביולי 2017

לא מדויק. מי שיש לא חסינות דיפלומטית ויש מצב שעבר על החוק אמור להישפט במדינתו. בגלל הלחץ הפנימי בירדן והשטויות של נתניהו עם החיבוקים חיממו עוד יותר את האוירה בירדן (דבר צפוי ביותר). זה הכניס את המלך לתסבוכת ולכן עכשיו המלך דורש להעמיד את המאבטח לדין כדי להחזיר את השגריר. די ברור שאם נתניהו היה פחות דואג ליחסי ציבור שלו ויותר דואג למאבטח והיחסים הבין-לאומיים הוא היה מוותר על החיבוק המצולם ופוטר אותנו מהריב עם המלך. כן, הוא עשה הכול חוקי אבל הכניס אצבע לעיין. למה?

צור שפי 27 ביולי 2017

ישי זה ממש לא משנה. העובדה שהירדנים עיכבו את זיו לכמה שעות איננה מצדיקה את קבלת הפנים לה הוא זכה כאן. אתה קובע שאם הם לא היו מעכבים, לא היתה קבלת פנים. זו לטעמי קביעה חסרת בסיס אלא אם אתה באמת יושב באקווריום.

אביאל 27 ביולי 2017

צור – אבל ישי הסביר מצוין למה זה בכלל לא המהות, בכלל השבוע האחרון מדגיש הבדל אחד תהומי בין השמאל לימין, הימין מחפש לראות איפה הערבים לא בסדר והשמאל איפה הישראלים לא בסדר, העולם הוא כמובן מורכב יותר אבל אני הייתי מצפה מכל אחד שהוא מעט פטריוט להעדיף לראות איפה האויבים שלו לא בסדר כנוקדת המוצא, בטח ובטח שכולנו רואים היטב כיצד הם חיים במדינות שלהם ומה מניע אותם, רוצה את ההבדל המהותי ? החרמה מוחלטת של החרדים לרוצחי אבו-חדיר (וזה עוד מגיע מציבור שהוא קנאי לכל פרט בקבוצה שלו) לעומת עשרת אלפים איש אתמול באום אל פאחם בהלוויה של שלושה רוצחים, עשרת אלפים איש שהם אזרחי המדינה כדת וכדין וזוכים לכל ההטבות, עשרת אלפים איש שאם תינתן להם האפשרות לבחור בין להישאר כאן כישראלים לבין להיות אזרחים פלסטינים (תוכנית חילופי השטחים של ליברמן) לא יהיה ספק שהם ירצו להישאר כאן. אז מדוע הערבים תמיד יזכו להבנה בעוד את הישראלים יחפשו בציציות ? אני חושב שזה נובע מגזענות טהורה כלפי הערבים, העובדה שאתה לא שופט אדם באותם סטנדרטים בה אתה שופט אנשים מהקבוצה אליה אתה משתייך היא גזענות לשמה.

בסיפור עם ירדן, אין בכלל צל של ספק מי לא פעל כמו שצריך, הירדנים. אתה בכלל מדמיין מצב בו הדבר היה קורה עם שגריר של ארצות הברית, בריטניה, סין או רוסיה ? אפשר למתוח ביקורת על נתניהו על התמונה אבל זה בכלל לא משתווה למה שהירדנים עשו, המשחק הזה מצחיק פשוט מהיסוד, המלך הירדני עושה שרירים שמזכירים איזה ליצן חצר, בלי ישראל אין לו מים ובמדינה בה הוא שולט כנציג המיעוט עדיף שהוא פשוט יסתום את הפה, כי בלי ישראל, חד וחלק מחר קיצוניים איסלמיים יפרסמו סרטון שלו כרות ראש.

אסף the kop 28 ביולי 2017

את האוייב המוסלמי מאום אל פאחם על עירם החבלנית צריך לספח למדינה הפלסטינאית (ככל שתקום, אם בכלל) ובמקביל לספח שטח זהה עבור היאהוד מתוך השטחים המשוחררים.
טרנספר זה לא רק ליהודים.

לגבע הירדנים והמלך שלהם –
1. האחריות היא שלהם. הנרצח רצה דם של דיפלומט וזה באחריות וכתם על השלטון הירדני. אסור להתבלבל בנושא לרגע.
2. כריתת ראש תהיה מוות מהיר והומני למלך במונחים ערביים. קופי המדבר אוהבים לענות ולהתעלל בקורבנותיהם לפני השחיטה. זה חלק מהדי.אנ.איי הדפוק שלהם.

אביאל 28 ביולי 2017

אסף – זה אפילו לא נחשב טרנספר, זה בדיוק כמו שיחזירו את מזרח ירושלים, אף אחד לא יקרא לזה טרנספר, טרנספר זה שלוקחים מישהו ומעבירים אותו פיזית למקום אחר.

ישי 28 ביולי 2017

איציק
לא אמרתי שהתמונה של ביבי הייתה רעיון טוב (לא חשבתי על זה מספיק אז אין לי דעה; אני לא בטוח מה הרווח האפשרי מזה).
מה שאמרתי הוא שהירדנים בישלו את הדייסה. הם היו לא בסדר כלפינו, אז שלא יצפו למשהו אחר. ובנוסף, מה שהם עשו היה הרבה הרבה יותר גרוע, ובעצם גרם לכל העניין.

צור
להגיד שהוא עיכב אותו לכמה שעות זו היתממות. אם הירדנים היו מודיעים מראש שהם צריכים לבדוק את העניין ויחזירו תשובה עוד כמה שעות זה היה נראה אחרת. מה שקרה הוא שהם אמרו שלא ייתנו לא לעזוב, וישראל הייתה צריכה להפעיל הרבה לחץ ואולי גם להבטיח את הסרת המגנומטרים כדי שזה יקרה. אז לבוא ולומר בדיעבד שזה היה רק עיכוב קצר זה סילוף המציאות. גם כשאתה קורא ליום כמה שעות זה סילוף.

איציק 28 ביולי 2017

ישי,
אני לא רוצה לומר, נגיד שאני מסכים איתך, כי אני מסכים איתך בלי נגיד. הטענות שלי הן אחרות:
1. המלך עשה מהלך שהוא בעייתי מבחינה דיפלומטית, אבל מבחנת פוליטיקה פנימית זה היה הכרחי מבחינתו והוא בחר ברעה פחות מבחינתו בין שתי רעות.
2. בהינתן המצב שהירדנים אשמים, האם זה אומר שאנחנו פטורים מלחשב מסלול שיהיה הכי נכון מבחינתנו ורק לומר הם לא צודקים, אנחנו צודקים. מה לעשות, בחיים שאני מכיר זה לא עובד ככה. ולומר כל הזמן אבל הם.. אז אנחנו, לא עובד טוב, כי גם כשאנחנו צודקים, מתברר שאנחנו לא מי יודע מה חכמים, ורוב העולם חושה שאנחנו לא צודקים (מהרבה בחינות בגלל צביעות אבל זה מה יש) וצריך להתחשב בזה ולנסות להוציא את המקסימום מהמצב לטובתנו.

ישי 28 ביולי 2017

1. אני לא חושב שזה היה הכרחי מבחינתו (ואם כבר, אז לפי זה אם ביבי עשה את זה משיקולי רייטינג אז זה הכרחי גם מבחינתו… זה לא שיקול שאני מקבל). ואם הכרחי מבחינתו להתנהג כאילו אנחנו מדינת אויב, אז אולי כדאי שנבין שזה המצב.
2. אני מסכים לגמרי. אמרתי שאני לא יודע אם זה היה חכם. אפשר לעשות דווקא כדי להראות שאנחנו לא פראיירים ואי אפשר לפגוע בנו חופשי, אבל השאלה אם זה היה נכון היא עדיין שאלה טובה.

צור שפי 28 ביולי 2017

אני בסך הכל נוטה לקבל את ההערות של אביאל וישי (אתה צודק, לנסח את זה כעיכוב של כמה שעות היתה טעות שלי). רק שמבחינתי העניין של ימין/שמאל פחות רלבנטי והעובדה שהערבים לסוגייהם התנהגו באופן רצחני/פסול/שגוי לאורכם של הארועים איננה מצדיקה אוטומטית את הטעויות שנעשו בצד שלנו.

צור שפי 28 ביולי 2017

ועוד משהו, בעקבות מה שכתב כאן אסף: כמי שתומך ברעיון (שאינני יודע את מידת ישימותו כיום) של שתי מדינות על בסיס 67, ירושלים כבירת שתיהן וכו' אני גם כבר הרבה שנים חושב שהרעיון מבית מדרשו אל ליברמן להחלפת שטחים מאוכלסים ראוי לבחינה רצינית כי הוא לחלוטין עולה בקנה אחד עם הרציונל של שתי המדינות – אחת ליהודים שבין הים לירדן והשניה לערבים.

כדי שלרעיון כזה יהיה סיכוי להתממש הוא צריך להיות חלק מחבילה או יוזמה שלמה שתכלול גם את כל השאר. הבעיה עם נתניהו היא שבגלל הרצון שלו להפיס את הימין של בנט על רקע מחדלי הטיפול בהר הבית הוא שולף בקצב מסחרר רעיונות (שלא לומר ספינים) שברור כי כל מטרתם היא להסיט ולהסית את הדיון למקומות אחרים. בנסיבות כאלה ברור שאף אחד לא יקח את הרעיון הזה ברצינות וזה גם פוגע בסיכוי לממש אותו בעתיד כחלק ממשא ומתן רציני.

yaron 26 ביולי 2017

"מאז 2008 ארצות הברית ובריטניה צמחו יותר מאירופה. אבל דווקא בארצות הברית ובבריטניה דעת הקהל הובילה למהלכים של לדפוק את הגלובליזציה."

גיל,
אתה מסתכל על התופאה הזאת בפליאה מכיוון שהיא סותר כמה הנחות יסוד (מוטעות) שלך…
לא הגיע הזמן לנטוש את הגישה שהצמיחה מחלחלת לעם?
הבורסה וכל המס' של הפד פשוט לא רלוונטים לחצי מהציבור. אומרים לא שהאבטלה בירידה ושאין אינפלציה אבל הוא יודע שהוא עובד כמו חמור, ביחד עם אשתו ושהוא בקושי גומר את החודש ושקוע בחובות.
אם רק תשחרר תבין שהצמיחה המדומה הזאת חולה.

אלי 26 ביולי 2017

אני כבר מזמן הגעתי למסקנה שלא משנה אם הצמיחה מחלחלת או לא ומה המצב הכלכלי האמיתי.
מה שקובע את המצב הכלכלי של האנשים זה מה שכתוב העיתון שזה המצב הכלכלי שלהם.

yaron 26 ביולי 2017

אני לא מסכים אלי,
בארה"ב הברית גם הממשל וגם התקשורת מנסים להסביר לציבור כמה טוב לו והציבור הטמבל לא קולט…
הם הצביעו טראמפ כי הם יודעים את האמת ולא קונים את הבלופים.
סביר להניח שטראמפ ידפוק אותם בדיוק כמו אובמה (שניהם לא ממש משפיעים) אבל מה שגיל אומר זה שלמרות שהגלובליזציה עשתה להם טוב הם החליטו "לדפוק" אותה.
אני אומר שההנחת המוצא הזאת (שטוב להם…) שגויה.

איציק 26 ביולי 2017

כמו שיוסי בנאי אמר "הרי גם כשטוב להם, לא טוב להם"

אביאל 26 ביולי 2017

ירון – אז מה האלטרנטיבה לצמיחה ? צמיחה היא לא לשם הצמיחה, היא מעידה על מיליון ואחד נתונים כלכליים, היא גם ברובה מייצרת את התנועה הכלכלית עצמה, שכן במיתון האפקט הפסיכולוגי גורם להגדלה של מיתון, אותו הדבר לגבי צמיחה.
אגב, הנתונים של הכלכלן הראשי מראים שמ2007 עד 2015, הצמיחה חילחלה, חמשת העשירונים הנמוכים צמחו יותר מאשר חמשת העשירונים הגבוהים, בישראל לפחות.
עניין נוסף, שמדברים על התפיסה הזאת לא צריך לבחון אותה בואקום, יש לה הקשר מאוד ברור, היא חלק מהגל הניאו-ליברלי של סוף שנות ה70 שהגיעה אחרי משבר הנפט, שם אם היו ממשיכים בתפיסה הקודמת (הרחבות קיינסיואנית) המערב היה פושט את הרגל, לכן זו האלטרנטיבה שהתקבעה, אגב זה מתחבר בדיוק לתנועת המטוטלת של גיל, הוא מראה לנו כבר הרבה מאוד זמן שהשכר הריאלי עולה (בלי אינפלציה) וזה מעיד בסופו של דבר על חלחול, שכנראה מגיע מאוחר ובצורה מעט שונה ממה שחשבו.

yaron 26 ביולי 2017

אביאל,
כשאתה מוריד את הריבית לאפס וממזריק כסף לשוק כסף כמו נרקומן אתה תראה צמיחה, השאלה היא איזה.
לדוגמא – כשחברות לוקחות הלוואות כדי לקנות מניות של עצמן וע"י כך להעלות את מחירן ולהגדיל את הרווחים למניה(EPS) זה נראה כמו צמיחה אבל זה לא.
כשיש צמיחה אמיתית, ותעסוקה מלאה אמיתית חברות לוקחות הלוואות ומשקיעות בעסק.

אלי 26 ביולי 2017

הגדלת הרווח למניה כפי שאתה כותב אינה באה לידי ביטוי בנתוני הצמיחה.

yaron 26 ביולי 2017

יכול להיות, אבל היא באה לידי ביטוי בעלייות בבורסה וב"רווחי החברות".
שהם גם חלק מאותו בלוף.

yaron 26 ביולי 2017

או שהשכר הריאלי לא באמת עולה…
זאת בדיוק הנקודה שלי!

אביאל 26 ביולי 2017

ירון – אני בהחלט מסכים איתך לגבי הזרקת הכסף, אבל זה גם כן מתקשר לאפקט הפסיכולוגי, אנשים ממשיכים להוציא כסף שהם רואים צמיחה והפעולה עצמה מובילה לצמיחה, גם מבחינת השקעות זרות.
בנוגע לשכר הריאלי, מה זה לא באמת עולה ? הוא עולה, יש נתונים.

אמיתי 26 ביולי 2017

ובארהב יש גם תעסוקה מלאה

yaron 26 ביולי 2017

זה נשמע לכם תיאור של חברה עם תעסוקה מלאה ושכר ריאלי עולה?
"בארצות הברית היא החלה לרדת כתוצאה מהחוליים של הכלכלה העולמית, השכר החציוני של האמריקאי לא עלתה בצורה ריאלית מאז 1970 ועד לפני כמה שנים. אמריקאים לבנים שאינם בוגרי אוניברסיטאות מתים יותר כתוצאה מנזקי האלכוהול לכבד, כתוצאה מהתמכרות למשככי כאבים, וכתוצאה מקוקטיילים של תרופות וסמים לא חוקיים. השם הכולל לתופעות אלה הוא דכאון."
המספרים האלה לא חשובים כשלעצמם, הם אמורים לספר סיפור על המצב של האזרחים.
מה שאני טוען בצורה מאוד פשוטה זה שלא האנשים טועים, המספרים טועים.

אלי 27 ביולי 2017

תלוי מאיפה הציטוט מגיע.
כל עוד לא נתת קישור אז יכול להיות שזה נכתב ע"י ילד בן 10.

no propaganda 27 ביולי 2017

הציטוט הוא מהפוסט

אמיתי 27 ביולי 2017

ירון. לדעתי אין סתירה בין תעסוקה מלאה ועלייה בשכר לבין דברים כמו דיכאון וחולי.
דיכאון הוא תופעה מודרנית ושעות עבודה וכסף לא פותרות אותו. גם נגישות לתרופות
מהביטוח לא. בקשר לתחלואה גיל הסביר למה ייתכן והעלייה בתוחלת החיים נעצרה.
מה שכן אני מסכים איתך שמספרים לבדם (או סטטיסטיקות) לא יכולים לספר את הסיפור..
הנראטיבים שבני אדם בונים להם הם חרב פיפיות. החלום האמריקאי מת מזמן אבל אין
הדבר אומר שהחיים שם לא מצויינים ואיכותם עולה. פשוט זה לא כזה פשוט כמו פעם

גיל שלי 27 ביולי 2017

הציטוט הוא מכתבה בפיננשל טיימס

yaron 27 ביולי 2017

אמיתי,
מסכים שהחלום האמריקאי מת מזמן.
לא מסכים שהחיים שם מצויינים ואיכותם עולה (גרתי שם 13 שנה).

אמיתי 27 ביולי 2017

מבין מה שאתה אומר. נשאלת השאלה איך מודדים איכות חיים
אני גרתי שם חמש פלוס שנים. לא ככ אהבתי אבל בשבילי איכות חיים זה קודם כל מזג אוויר ואוכל. אבל מבחינה כלכלית יש פרמטרים אחרים. אסכים שארהב הרבה יותר ריכוזית מפעם

אשר 27 ביולי 2017

היי ירון,
סלח לי על חוסר ההקשר (סליחה גם לגיל ושאר הקוראים) אבל אני מצפה לילד וקראתי בעיון את הדיון שלך בפוסט של אריאל על חיסונים.
אני מאוד אשמח אם תוכל להפנות אותי למקורות אמינים ללמוד את הנושא:
ashermetzger
ג'ימייל.
שוקרן מראש

אביאל 27 ביולי 2017

ירון – כמו שאמיתי כתב, אחוז מתאבדים גבוה נמצא גם במדינות משגשות מאוד, כנ״ל לגבי דכאון.
לפי הפרמטרים יש תעסוקה מלאה ויש עליה בשכר זה לא אומר שתוחלת החיים לא תרד ויש סיכוי גבוה שהיא יורדת מסיבות אחרות, כמו חברת שפע בה פשוט לא אוכלים בריא לדוגמא.

yaron 27 ביולי 2017

אביאל, לא טענתי שיש סתירה, טענתי שהנתונים האלה או שהם מפוברקים או שהם מודדים משהו לא רלוונטי.
תעסוקה מלאה מודד עבודה במקדונלד בדיוק כמו עבודה במייקרוסופט.
עליית שכר ריאלית לדעתי זה בלוף מאחר ונתוני האינפלציה הם בלוף.

yaron 27 ביולי 2017

אשר,
שלחתי לך משהו, קיבלת?

אביאל 27 ביולי 2017

ירון – לא הבנתי, יש תיאוריה שאומרת שכל המשרות צריכות להיות במיקרוסופט ? יש גם שכר ממוצע ושכר חציוני, האחרון הוא בהחלט מדד תקין לראות מה קורה עם המשכורות.

למה נתוני האינפלציה הם בלוף ? נניח שתעסוקה מלאה זה בלוף ועליית שכר גם כן, מה בדיוק אתה מציע ? יש לך איזה דרך כלכלית חלופית ? קל מאוד לפסול דברים.

yaron 27 ביולי 2017

אביאל, אין שום תיאוריה כזאת.
יש תיאוריה שכשאנשים מבואסים הם פועלים בהתאם.
מי שעבד במפעל רכב עם שכר סביר, פנסיה ותנאים סוציאלים והיום עובד במקדונלד, סביר להניח שהוא מאוד לא מבסוט ומרגיש צורך להאשים בזה מישהו.
אני באופן אישי חושב שאובמה/טראמפ/בוש/קלינטון = אותו חרא ושהאשם היחיד במצב הוא הבחור הזה ואבותיו שמכרו את החופש שלהם כי לא היה להם כוח להגן עליו.
אבל היי, אני זה אני…
הבחור הזה באמת האמין לכמה רגעים שהפעם זה אמיתי, טראמפ באמת "יציל אותי".
בדיוק כמו הבחור השחור שלכמה רגעים באמת האמין שאובמה יציל אותו…

yaron 27 ביולי 2017

אביאל,
שמח ששאלת :-)
לגמרי במקרה יש לי הצעה חלופית. "סטנדרט זהב" כלל עולמי – החוקה האמריקאית (המקורית) בתרגום לכל השפות.

אמיתי 27 ביולי 2017

הליברטיאניות שלך היא הארדקור. ועוד מגן לי על ביבי זה..
אבל ירון ברצינות אם אין סטאנדרט ובסיס מוסכם למדידת הדברים ולדיון והכל לא נכון זה כבר תיאוריות קונספירציה.
כמו רוב העובדים בעולם של הבלוקולר גם בארהב הם אכלו אותה אבל הרבה אחרים דווקא זכו לעלייה ברמת ההכנסה ובאיכות החיים שלהם. זו עובדה. אתה קצת שוכח שבני אדם הם בהרבה מיקרים לא ראציונליים מה שהגיוני כשנזכרים בליברטאניות שלך..

yaron 27 ביולי 2017

אמיתי,
אני מגן על ביבי כי חייבים לבחור קבוצה :-)
כמו שאמרתי, כולם אותו חרא והאשמיםנבזה הם אנחנו.
אם היה לנו יותר כוח ושכל היינו מבינים שעבדו עלינו.
לא מגדיר את עצמי כ"ליברטריאן" אבל אני מסכים שהם קבוצה שעדיין משתמש במוח שלה כראוי.

אביאל 28 ביולי 2017

ירון – סטנדרט הזהב הוא עקרון שהביא את העולם המערבי לפשיטת רגל דה פקטו במשבר הנפט, אין לו מקום בכלכלה, אם אתה רוצה להחזיר אותו (ועוד ברמה העולמית) זה אומר צמצום של 70-80 אחוז בכלכלה העולמית, אם אתה מוכן למלחמת העולם השלישית אז קדימה, בקיצור לא יישים.

אגב, התופעה שאתה מציין היא מה ששומפטר קרא לו הרס יצירתי, שהוא תוצר לוואי של הקפיטליזם, בו שכבה שלמה משלמת את המחיר של הקידמה, גם במאה ה18 וה19, מנקי הבקבוקים או בוני העגלות, גם אז התלוננו כמו בימנו וגם בכל תקופה ותקופה עלה מעמד אחר, פעם הצווארון הלבן (שחלקים נרחבים ממנו, עורכי דין, רופאים, רואי חשבון וכו׳ יקבלו שוקים כלכליים בגלל המעבר לרובוטיקה), פעם הכלכלנים (שנות ה80-90-תחילת האלפיים) והיום זה כל מי שקשור להיי-טק או כמו שגיל אוהב להזכיר, מורי הפילטיס והלייף סטייל שהתפתחו בשני העשורים האחרונים.

תוסיף לזה עוד מגמות שמשפרות את המצב, ראשית, התעשייה חוזרת לארה״ב, הדבר נובע מהעובדה שהמשכורות במדינות שנהנו מהיתרון התחרותי בדמות משכורת עולות ועולות ולכן היתרון התחרותי הזה נשחק (רואים את זה היטב בפאניקה הסינית לעודד את הצריכה הפרטית כמנוע הצמיחה המרכזי בעשור הקרוב, על חשבון הייצוא שנשחק כמנוע צמיחה), תוסיף לזה את הלחצים הפוליטיים-חברתיים להשאיר ולהחזיר את המפעלים, כמו כן עלייתם של מקצועות הסיעוד כיסוד מרכזי של כלכלות המערב ישאירו הרבה מהכסף בתוך המדינות. אל תשכח שבארצות הברית קיים מנוע הצמיחה המרכזי של העתיד, תעשיית ההיי-טק, לאט לאט גם היא מבינה שאין יתכנות פוליטית-חברתית לרווחים שנשארים מחוץ למדינה ושיש לפזר את העושר בתוך במדינה, אל תשכח גם שהרבה מאוד מאילי ההון הגדולים בארה״ב חתומים על התוכניות של גייטס-באפט והציבור יראה מכך פירות אדירים בעתיד (הפילנתרופיה הפכה למקצוע מהשורה, אין בנק גדול אחד שלא מחזיק מומחים רציניים ומחלקות שלמות לטפל בנושא הזה) החברות האלה פשוט יהפכו שייכות לציבור הכללי, המצב האמריקאי לטווח הארוך לא שחור כמו שאוהבים להציג אותו ואני אשוב אזכיר את גיל בנוגע לתושייה שבני האדם יודעים לייצר שהמציאות מאיימת.

ושוב נזכיר את המטוטלת של גיל שהיא ללא ספק סממן לכך שהעושר אמור לחזור ולהתפזר (בצורה טבעית) במערב בכלל ובארה״ב בפרט.

shadow 28 ביולי 2017

אביאל תוכל להסביר אולי מה רע בסטנדרט זהב? איפה שלא קראתי (ואני לא מומחה, אפילו לא חובבן) זה תמיד עולה כסיבה להתרסקות של fiat currencies.

מה שאני מבין לפחות ממה שראיתי, העולם בהובלת ארהב, דרך המבנה של בנקים מרכזיים, מדפיס את עצמו לדעת מאז המשבר האחרון. לא שלפני זה לא הדפיסו רק מה שקרה אחרי זה הוא מטורף.
אני לא מכיר תוצאה אחרת להדפסת כסף חוץ מקריסת ערך הכסף. איך אמורים לטפל בכל עודף המזומן הזה ללא התרסקות?
הרי עדיין לא מתרסקים כי כל פעם שמגיעים לקצה מדפיסים עוד ועוד, אבל עד מתי?

ודבר אחרון, אני לא יודע אם הוא נכון אבל ראיתי איזה שהוא הסבר שאומר שארה"ב פשוט יצאה את האינפלציה שלה מהדפסת הכסף למדינות אחרות. השאלה מה יקרה כשהן כבר לא ירצו את הדולרים האלה שקיבלו כמעט בחינם מהאמריקאים?

ראיתי לא מעט הסברים שאומרים שהתרסקות הרצינית לפנינו האם זה נכון והאם הנתונים באמת מצביעים על כך?

yaron 28 ביולי 2017

"If the American people ever allow private banks to control the issue of their currency, first by inflation, then by deflation, the banks and corporations that will grow up around them will deprive the people of all property until their children wake up homeless on the continent their Fathers conquered…. I believe that banking institutions are more dangerous to our liberties than standing armies…. The issuing power should be taken from the banks and restored to the people, to whom it properly belongs."
Thomas Jefferson

אביאל 28 ביולי 2017

צל – אני לא הכי בקיא בעניין, אבל ממה שאני מבין אני יודע שזה פשוט גרם לעול על הכלכלה, במיוחד האמריקאית והקפיץ את האינפלציה שהיתה אויבת הציבור מספר 1 משנות ה70 עד למשבר הפיננסי. אני יודע שזה לא ריאלי להצמיד את ייצור או כמות הכסף לזהב כיום מכיוון שזה פשוט יכבול את הכלכלה שהרי בנויה תמיד על ראייה עתידית (מניות, אגרות חוב וכו׳).

1.בקשר להדפסות, זה פחות הדפסות קלאסיות ובברנקי (נגיד הבנק המרכזי בארה״ב) המציא לזה שם אחר (עם טריק)- הרחבה כמותית, בה הממשלה קונה אגרות חוב ובעצם מייצרת נזילות לשוק, תוסיף לזה את הריבית שהיתה ברצפה כמעט עשור שלם ואכן לפי כל ספר תיאוריה כלכלית היינו אמורים לראות פרץ של אינפלציה כמו שציינת, אבל למרבה ההפתעה (ואולי גם לא) זה פשוט לא קרה, האינפלציה נחה לה פחות אפילו מהיעד הנחשב בריא לכלכלה 1-2 אחוזים בשנה ועמדה (כנראה עד לשנה הזאת) על אפס פחות או יותר (אני כמובן מדבר על ארה״ב), עכשיו שאלו למה, היו הרבה תשובות, אלה שנראו לי הכי הגיוניות הן של אלכס צוקרמן שעשה השוואה עם הדפסות כסף אחרות בהיסטוריה, כמו בגרמניה של השנות ה30, יוגוסלביה או זימבבואה, הוא הראה שההבדל הוא בלאן הלך הכסף, כלומר בצד של הביקוש ובקצרה הכסף הלך לחילוץ ולא לקנייה של טובין כמו בגרמניה לדוגמא, הוא תולה את זה בעניין המוסדי, בעיקר בעצמאות הבנק המרכזי בארה״ב כיום שלעומתו הבנק המרכזי הגרמני היה כפוף למשרד האוצר הגרמני שעשה בו שימוש פוליטי ובקיצור שם נתנו את הכסף לאנשים ופה נתנו בעיקר למוסדיים (ולראייה הראלי במניות מאז המשבר), זה אמנם הגדיל את הפערים הכלכליים אבל מנע גם אינפלציה (וזה חוזר תמיד לזה שבסופו של דבר בכלכלה השאלות הן פוליטיות, פערים מול אינפלציה ומה שהם יעשו לאדם הממוצע), אגב, אני לא חושב שזה נעשה במכוון, כי בסופו של דבר המטרה של ההרחבה הכמותית היתה לאפשר לבנקים לצבור הון וכך לתת הלוואות וכך להניע את הכלכלה, בפועל הם בעיקר השתמשו בכסף הזול כדי להגדיל את ההון שלהם וכן להרוויח כסף בשווקי ההון.

2.הרעיון בגדול היה לאושש את הכלכלה, מה שאכן קרה ברמת המאקרו, בשלב הראשון הפסיקו את ההרחבות ולאחר מכן התחילו לעלות את הריבית, זו היתה בעצם הדרך לסיים עם ההתמכרות לכסף זול – דרך התאוששות כלכלית, רק השבוע הפד פירסם שהוא הולך להתחיל לעשות משהו עם אגרות החוב, אני מניח שיחזרו אותם לשוק בצורה מובקרת וכך הוא יאזן את המאזן שלו.

3.בקשר לייצוא של האינפלציה, זה עוד סיבה שמוזכרת אצל צוקרמן והיא מימון החוב, בעוד שלגרמניה לא היתה גישה לשווקי ההון הבינלאומיים לארה״ב באמצעות האג״ח האמריקאיות יש בהחלט, אז במידה מסוימת זה נכון ואנחנו אכן רואים בעיות של אינפלציה בעיקר בשווקים המתפתחים.

4.בקשר לקריסה, האיומים הגיעו בעיקר מהצד הימין ניצי שפחד מאוד מזה שהאינפלציה דוהרת תרסק לו את הכלכלה כמו בשנות ה70, העניין כאן הוא היתרון המובנה של ארה״ב שהוא נובע מכך שהדולר הוא עדיין המטבע המרכזי והחזק בעולם, כל עוד זה לא ישתנה לא צפוי שינוי בפרדיגמה, אגרות החוב האמריקאיות הן עדיין הבסיס הבטוח ביותר בעולם הכלכלי (הרי כמו שאמרת, הם תמיד יכולים להדפיס עוד כסף ולממן אותן), בטח בעולם שעובר לצבירה פנסיוניות וזקוק לאגרות חוב כאלה כדי לייצר תשואות בסיסיות לחוסכים, בטח בעולם כל כך גלובלי בו סין מחזיקה בסכומים עצומים של אגרות חוב (אם כי היא מצמצמת את האחזקות בשנים האחרונות) ובמידה שארה״ב תפשוט את הרגל סין מיד אחריה, ככה שהיתרון המובנה והסינרגיה הכלכלית דיי מחסנים את המערכת, זו לפחות התפיסה.

5.כמובן שיבואו עוד משברים כלכליים, זו טבעה של הכלכלה, השאלה באיזה עוצמה, אפשר לומר שבאזל 3 (שעוסק בעיקר ברמת ההון העצמי של הבנקים) ומבחני העמידות שהבנק המרכזי עושה לבנקים בארה״ב למקרה של משבר נוסף הם אלמנט מבטח, הרי ישראל לא נפגעה בעיקר בגלל משבר הבנקים ב85 שלמעשה איחסן אותם. אבל למרות כל זה, אם היית אומר לכל כלכלן ב2006 שיקרה מה שקרה הוא היה צוחק, לכן פשוט אי אפשר לדעת, תמיד יהיו את אלה שיחזו משבר (כמו נוריאל רוביני ב2008) והקלף ישחק להם. אני בהחלט מסכים עם הציטוט של ירון, שאסור לתת לבנקים להשתולל ויש הרבה טענות שזה מה שקורה להם שוב, פשוט נצטרך לחיות ולראות, למרות ההצהרות של טראמפ לא נראה שהוא הולך להיכנס בבנקים והוא ביטל כבר חלקים מרפורמת דוד-פרנק שנעשתה בתקופת אובמה.

מקווה שזה ענה על מה ששאלת ולא בילבל יותר מדי, כמו שאמרתי קח את הדברים בערבון מוגבל, יש לי רק תואר ראשון בכלכלה והרבה שעות קריאה, לא יותר מזה.

yaron 28 ביולי 2017

George Washington, in letter to
J. Bowen, Rhode Island,

Jan. 9, 1787 “Paper money has had the effect in your state that it will ever have, to ruin commerce, oppress the honest, and open the door to every species of fraud and injustice.”

אביאל, אני לא מבקש למנוע מהבנקים המרכזיים להשתולל, זה טבעם.
אני שואף לשיטה מוניטרית הוגנת שמראש לא תאפשר זאת וכזאת יש רק אחת – סטנדרט זהב.

אתה מבין שבנקים מרכזיים לא שייכים לאף מדינה ובטח שלא מפוקחים ע"י אף מדינה?

סטנדרט הזהב לא גרם לשום משבר בשנות ה-70, מה שגרם למשבר הוא שארה"ב הדפיסה הרבה יותר כסף ממה שהיתה רשאית להדפיס וכשמדינות העולם ביקשו לקנות בחזרה את הזהב שלהם ענתה להם: "מצטערת, החלון נסגר".

אמיתי 28 ביולי 2017

ירון. מה דעתך על מטבעות וירטואליים?
בהתחשב בזה שסטנדרט הזהב כבר לא ריאלי..

yaron 28 ביולי 2017

קחו גרסה מאוד עדינה לאיך הדברים התפתחו
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nixon_shock

yaron 28 ביולי 2017

אני מנחש (לא בטוח) מטבעות וירטואלים יכולים לעבוד באופן תיאורטי.
באופן מעשי זה ייגמר כרגיל בשוד…
אבל השאלה היא מה הצורך בהם כשיש לנו את המטבעות האולטימטיביים – זהב וכסף?

yaron 28 ביולי 2017

אמיתי, הסיבה היחידה שסטנדרט זהב לא ריאלי היא שהשליטים מלכתחילה לא מעוניינים בשיטה הוגנת.
אם היה רצון לשיטה כזאת יכול להיות שיש עוד מודלים שיעבדו.

אמיתי 28 ביולי 2017

ירון. אני אומר להתרכז במה שאפשרי ומטבע וירטואלי כבר קיים. היתרון הגדול לדעתי הוא שאין לו בנק מרכזי והוא מבוזר מעבר לזה לא מבין את ההתעקשות על זהב דווקא. כסף כרוך באמון יותר מהכל

shadow 28 ביולי 2017

הבנתי את הרוב אבל אני עם ירון בעיניין הזה

הQE שהאמריקאים המציאו זה טריק בשיווק פשוט שינו את השם אבל זו עדיין הדפסת כסף.

אם תסתכל על ערך הדולר מ 1913, השנה בה הומצא הבנק המרכזי תראה שהוא בהתרסקות טוטאלית לאורך כל הזמן הזה.

בנוסף עד כמה שאני מבין הבנק המרכזי ממציא כסף יש מאין ואז גובה על זה ריבית. נשמע לי כמו הונאת פונזי והאמת זו פירמידה לכל דבר. כמו שירון אמר אלא בנקים פרטיים שעושים מניפולציות על כל האנשים כולל התודעה שלהם כמו העובדה שהם קוראים לבנק המרכזי בארהב פדרל ריזרב למרות שהוא פרטי לחלוטין.

מההיסטוריה שלמדתי יוון היא האימפריה הראשונה שהתרסקה בשיא כוחה בגלל הדפסת כסף בגירסא המוקדמת. כשהזהב התחיל להיגמר באתונה בגלל המלחמות והנהנתנות פשוט עירבו נחושת עם זהב והכפילו את כמות המטבעות. הבעיה שבדיוק כמו היום זה עזר להם רק לתקופה מסויים והשאר כבר היסטוריה.

אני אזרוק הימור חצי מושכל שההתרסקות האמתית עומדת להגיע בעשור הקרוב. אין שום fiat (מה השם של זה בעברית?) בהיסטוריה שלא חזר לאפס. אין סיבה לחשוב לאור הממצאים שהדולר לא רץ בצעדי ענק לשם. הקריסה אגב תהיה הגדולה בהיסטוריה מהסיבה הפשוטה שכל גרף של הדפסת כסף של כל המדינות בעולם שמחזיקות בבנק מרכזי נמצא בנסיקה מטורפת מאז המשבר האחרון אבל התחיל עשור לפני זה בערך. הדפיסו ב20 השנים האחרונות כמות כסף שוות ערך ל 100 השנים שקדמו לה ביחד!

נ.ב

אבות האומה האמריקאית היו חכמים מאוד ועם יכולת לצפות את העתיד בצורה מדהימה, חבל שהילדים לא מקשיבים או יש לומר שחלקם הפכו לפושעים ונוכלים.

shadow 28 ביולי 2017

ועוד משהו. לצערנו בדרך כלל הדברים האלה מובילים למלחמה גדולה. במאה הקודמת היו שתי מלחמות כאלה והם היו רק בגלל כסף בניגוד למה שלימדו אותי בבית הספר. אולי עדיין מלמדים.

אמיתי – לגבי כסף וירטואלי אני חושב שזה טוב יותר מהמצב הנוכחי אבל הוא מייצר בעיה אחרת וזה שאתה תלוי ברשת. זה אולי נשמע בטוח כי הרשת נמצאת בכל העולם אבל מי יודע מה יהיה מחר.

העניין עם זהב הוא שיש לו ערך ותמיד יהיה לו ערך, בכל זאת שרד 5000 שנה בערך מעידן המיצרים. אי אפשר להשמיד אותו. זהב נוצר רק ע"י סופר נובה ונשאר איתנו לנצח וכמובן שהכמות סופית שזה כלל ברזל לשמירה של ערך הכסף.
דרך אגב, רוב האנשים לא מבינים את ההבדל בין כסף ל currency, או כמו שזה נשמע באנגלית בין MONEY and CURRENCY.
אז, שוב, אני לא מומחה לכסף אבל אני בטוח שאפשר למצוא שיטות הרבה יותר צודקות, הוגנות, יעילות ויציבות לשלוט בכסף מהמצב הנוכחי וגם למצוא שיטה אחרת ליחס זהב אם זה באמת מייצר מגבלות שאני לא מבין בהן ועד עכשיו לא מצאתי כאלה. כל זה בהנחה שהאינטרס שקוף והאנשים שדואגים לזה הם הגונים. כשאתה קורא על ההיסטוריה של הפד כשאתה מבין את המבנה של הפרימדה אתה פשוט מבין שהעולם שבוי בידיים של נוכלים ציניים ואכזריים. יש כאלה הקוראים להם טרוריסטים פיננסים. ככל שעובר הזמן ואני לומד יותר על הנושא אני נוטה להסכים איתם.

בכל מקרה בלוקצ'יין הולך לשון את העולם הזה מקצה לקצה. הוא הרבה מעבר לטכונלוגיה בעבור כסף וירטואלי. למעשה כסף וירטואלי זה הדבר הכי פשוט ומשעמם שאפשר לעשות עם הדבר הזה.

אני אתן רק דבר אחד שחשבתי עליו. שיטה חדשה למערכת בחירות והצבעה אישית עד רמת החוק הבודד. דמוקרטיה אמיתית וטהורה.

yaron 28 ביולי 2017

shadow,
אם תזרום עם התאוריה שלך המסקנה המתבקשת היא שמלחמות לא גרמות בגלל המצב הזה אלא חלק אינטגרלי מהשיטה.
אין כמו מלחמה טובה בשביל להעביר את הציבור מפונזי א' לפונזי ב' :-)
מה שכתבת על בלוקצ'יין מעניין בטירוף.
לדעתי:
1. לא תיתכן דמוקרטיה אמיתית ללא שיטה מוניטרית הוגנת בכל העולם.
2. עדיין לא הומצאה הדרך לקיים משטר דמוקרטי אמיתי בחברה של מיליארדים. גם שיטה מוניטרית הוגנת לא תפתור את הבעיה הזאת.
3. אף אחד לא מחפש בכלל חברת מופת. "הציבור" מעולם לא חיפש חופש אלא נוחות.

shadow 29 ביולי 2017

מסכים עם הנקודות שלך.

seven stages of empire
7 צעדים לאימפריה (או יותר נכון להתרסקות אימפריות)

בתרגום חופשי

1. כסף אמיתי
2. השקעה ציבורית הולכת ותופחת.
3. הקמת צבא
4. מלחמה/מלחמות (שימוש בצבא)
5. הורדת ערך יזומה של ערך הכסף עקב מחסור בכסף לממן את כל הבלאגן הזה.(fiat currency)
6. הציבור מאבד אמון ב currency.
7. משבר מוניטרי (מלווה בדרך כלל בהתרסקות האימפריה) וחזרה לכסף אמיתי.

אביאל 29 ביולי 2017

ירון – בקשר לבנקים מרכזיים, את הנגיד הראשי ממנה הנשיא והוא יכול לפטר אותו, הנגידים של כל מדינה (בארה״ב) נבחרים על ידי הפרלמנטים המקומיים, הם לא בדיוק עצמאיים כמו שזה נראה.
סטנדרט הזהב אכן לא גרם למשבר אבל הוא מנע אפשרות לצאת ממנו בלי לשלם מחירים כואבים.

אמיתי – באמת היית רוצה מטבע שהמדינות לא יכולות לשלוט בו ? הוא יהיה פתוח למינפולציות מהסוגים הגרועים ביותר, אני לא חושב שכלכלה יכולה להתקיים במצב שערך המטבע יכול לרדת ב90 אחוז ואז לעלות ב400 אחוז.

צל – לאורך כל ההיסטוריה, גם אם בחלקים מסוימים זה נעשה יותר בשקט יש מלחמת מטבעות, הפחתות של מטבע, הן בצורה טבעית והן בצורה מלאכותית הם חלק מהמשחק הכלכלי.

אני גם חושב שאתה וירון מגזימים קצת עם כל תיאוריות הקונסיפירציה על פתיחתן של מלחמות, מזל שלא אמרתם שהיהודים נטבחו באירופה כי חלקם היו העשירים ביותר בעולם. אני גם לא הייתי ממהר לחזות משברים כלכליים כל כך גדולים בלי שום ביסוס ממשי לכך.
תקן הזהב לא יעבוד והסברתי למה, הוא גורם לעוגה לא לגדול וזה א׳ ב׳ של הכלכלה המודרנית, למרות שעדיין כורים זהב אתה לא יכול לסמוך על הזהב כבסיס לכלכלה כי היא כבר מזמן עברה את זה, אין גם צידוק אמיתי לעגן אותו לזהב ולא לחומרי גלם אחרים.

״אני אתן רק דבר אחד שחשבתי עליו. שיטה חדשה למערכת בחירות והצבעה אישית עד רמת החוק הבודד. דמוקרטיה אמיתית וטהורה.״ – אני מקווה שאתה לא רציני, זה פופוליזם טהור, אנשים נבחרים על סמך יכולתם להבין את המצב טוב יותר מאנשים ממוצעים, יש להם את הגב הכלכלי (משכורת טובה מהמדינה), את היועצים (מקצועיים ומינויים פוליטיים) ואת הזמן ללמוד את הנושא, אתה לא רוצה שהעם כולו ינהל את התקציב, כי הוא לא יבין בכלל במה מדובר ואנחנו בעיקר נפשוט את הרגל תוך חודש.

אני מטער מאוד, אבל הדיון כאן מנותק, נפילות של אמפיריות, משמעות הכסף וכו׳, כל דיון כזה דורש לפחות קריאה של כמה עשרות אלפי עמודים כדי להבין על מה מדובר, אני רק יכול לציין עובדה פשוטה מאוד, מעולם בני האדם (ככלל) לא חיו ברווחה, בשגשוג ובבטחון כמו בימנו וזאת בעיקר תודות לשיטה הקפיטלסטית שמאפשרת את המעטפת לכל הדברים האלה להתקיים.

yaron 29 ביולי 2017

אביאל,
את הנגיד ממנה הנשיא אבל הפד פדראלי בערך כמו FedEx…
אתה גם מוזמן לחפש את סמל מדינת ישראל באתר (או בבניין עצמו) של בנק ישראל.
יותר מזה, מדינת ישראל לא מוזכרת בשום צורה על השטרות של בנק ישראל.
מנחש שבחוג לכלכלה לא היה שיעור על למי שייכים הבנקים המרכזיים…
הגדלת החוב זה לא א' ב' של כלכלה, זה א'ב' של שיעבוד.
העולם יכול להתנהל מצויין תחת סטנדרט זהב וזה ממש לא אומר שנשתמש במטבעות כסף וזהב.

yaron 29 ביולי 2017

אלן גרינספן ב-1966, מכיר?
"This is the shabby secret of the welfare statists' tirades against gold. Deficit spending is simply a scheme for the confiscation of wealth. Gold stands in the way of this insidious process. It stands as a protector of property rights. If one grasps this, one has no difficulty in understanding the statists' antagonism toward the gold standard."

גרינספן ב-2016
“Today, going back on to the gold standard would be perceived as an act of desperation. But if the gold standard were in place today, we would not have reached the situation in which we now find ourselves,” he said.“[T]here is a widespread view that the 19th Century gold standard didn’t work. I think that’s like wearing the wrong size shoes and saying the shoes are uncomfortable! It wasn’t the gold standard that failed; it was politics.”

shadow 29 ביולי 2017

אביאל אין פה שום קונספירציה מעבר למה שאתה החלטת.

במלחמה מתים הרבה לא מעורבים וגם אין ערובה שאחרי שהיא מתחילה יהיה באמת אפשר לשלוט בה אבל אפשר לדעת מה היתה הכוונה הראשונית ומה היו הגורמים לכך.

כבר כתבתי פה לא מעט פעמים שהשימוש במילה קונפירציה ועוד בעיברית נותן לה נופח מיסטי או של משהו ממוצא. למרות שכבר נחשפנו ללא מעט קנוניות בהיסטוריה האנושית. כל אירגון ביון הוא קנוניה.

ההגדרה של קנוניה היא "מזימה הנרקמת בחשאי בין מספר אנשים על מנת להרע לאחר" בדרך כלל זה גם נלווה להשגת רווח מהצד האקטיבי אבל לא בהכרח. אגב זו מילה מהתנך אז כנראה שקנוניות נמצאות איתנו לא מעט זמן. מעניין מה חושבים עשיו ויצחק על הקונספירציה שהאכילו אותם יעקב ורבקה. בטח סתם חיים בסרט.

לגבי הבלוקצ'יין. רשמתי בקצרה על רעיון מורכב בהרבה מהתשובה שענית ושניתן להבין ממנה שאתה לא יורד לסוף דעתי. אם תרצה אני יכול להרחיב איתך את הדיון.

לסיום תרשה לי לגחך על המשפט "אנשים נבחרים על סמך יכולתם להבין את המצב טוב יותר מאנשים ממוצעים" אנשים נבחרים בגלל אותו פופוליזם שבו האשמת אותי.

יכול להיות שהם יותר מוכשרים מהאדם הממוצע אבל איזה מן רף זה? אני רוצה שאנשים יבחרו כי הם הטובים בקבוצת ההשוואה שלהם עבור תפקיד מסויים.
לא בקטע של השתחצנות אבל אני חושב שאני מבין הרבה יותר מחברי כנסת מסויימים בעיקר בנושאים שאינם קשורים לביטחון.
ועדיין זו לא היתה כוונה שלי בהצבעה אישית. יותר בכיוון של מה שהולך עם הבחירות בארהב אאל"ט ששם גם אפשר להצביע על חוקים ספציפים בסטייט. הרעיון יותר עמוק מזה.

תדע לך שאתה אחד המגיבים שאני יותר נהנה להדיין איתו תשתדל להיות יותר פתוח לשמוע או לחקור רעיונות אחרים או לפחות להבין אותם לעומק לפני שאתה מבטל אותם במחי יד. שבוע טוב

אלון 27 ביולי 2017

בארהב יש עליה בתמותה של לבנים משכילים בין 45 ל 55 אבל זה לא מסתדר עם האג'נדה של הפוסט. גם לבנים

דוד 27 ביולי 2017

זה שהבורסה בארה"ב מזנקת בכל המדדים מאז כניסתו לתפקיד, זה פייק ניוז אני מניח?
כאזרח אמריקאי לא מעניין אותי בשיט קצב הצמיחה באירופה.

דוד 27 ביולי 2017

ותקרא את זה (על הירידה באבטלה)
https://www.bls.gov/news.release/empsit.nr0.htm

אמיתי 28 ביולי 2017

עוזי ארד חושף סודות מהחדרים הסגורים – על ביבי, שרה ושאר החברים
http://www.themarker.com/markerweek/1.4300247
מוגש כשירות לירון ואביאל. מעניין אם יש בנאדם רציני שיגן על ביבי כמו שארד ושמגר תוקפים אותו. ולא. ביטן לא תופס.
שבת שלום

איציק 28 ביולי 2017

יש לך את זה עם לינק ל"הארץ"?

מר מרי וובר 12 בספטמבר 2017

אם אתה איש עסקים יש לך העסק האידיאלי ואין לך את הכסף כדי לקבל את העסק התחיל, יש משאיל שיעזרו לי לקבל הלוואה להפעלת התוכנית העסקית שלי שמה היא גברת Sheniqua Eatman, הייתי נתקל את התוכנית לבנות תחנת דלק ולא היה מספיק כסף אני מבקש הלוואה עבור חברה זו, לאחר תהליך ההלוואה היה להעביר את החשבון שלי, אני מפעיל את הבניין שלי של תחנת הדלק שלי האחרון שני חודש אני נוסע לארצות הברית כדי לפגוש אותה בארה"ב ואני יכול להגיד לך שהיא אישה טובה, לקבל הלוואה ממנה היום ואתה תהיה מאושר כאן היא הדוא"ל שלה, Sheniquaeatmanloancompany@gmail.com לקבלת מידע נוסף על איך אתה יכול לקבל את ההלוואה שלך

מר מרי וובר

Comments closed