רבים צוחקים על הנבואות/תחזיות שלי, ובצדק רב. אגיד זאת כך, אילו פרנסתי היתה תלויה בניחושים שלי לגבי זהות האלופה בכדורגל, או בתוצאות משחקי הכדורגל של מכבי תל אביב, לא היה לי מחשב לכתוב עליו פוסט זה. רבים קובעים כי הדרך הטובה ביותר לנבא את העתיד היא לבדוק מה אני מנחש, וללכת על ההיפך.

אבל איך אמרו כבר לפני, לתת תחזיות זה ממש קשה, במיוחד על העתיד. למשל, כל העולם ואחותו היסטריים בגלל העלייה הצפויה בתוחלת החיים בעולם המערבי, אל מול כמות החסכון הפנסיוני שלא תספיק להביא אותנו בכבוד אל מותנו. אבל תראו איזה יופי, בארצות הברית פותרים את הבעיה, בצורה די דומה לזו שהרוסים מטפלים בכך. לא סתם פוטין וטראמפ חברים.

טוב, זה לא ממש טראמפ, זה יותר חלק מהסיבות שטראמפ עלה לשלטון. בעוד שבשנת 2014 תוחלת החיים של לבנים שאינם בוגרי אוניברסיטאות החלה להדרדר אל מול השנה הקודמת, בשנת 2015 תוחלת החיים של האמריקאי הממוצע היתה נמוכה יותר בהשוואה ל2014. ההנחה שבעולם המערבי תוחלת החיים תמשיך לקפץ מעלה בצורה ליניארית היא בדיוק משולה להנחה שלי שמכבי והג'איינטס יקחו אליפות בכל שנה. חלק גדול מהעליה בתוחלת החיים נבעה כתוצאה מהפחתת מקרי מוות של תינוקות, חלק אחר נבע כתוצאה מצניחה גדולה באחוז המעשנים באוכלוסיה. יתכן ותרומות אלה כבר לא ישוכפלו בעתיד, ולכן אולי לא נראה את תוחלת החיים הממוצעת ממשיכה לעלות.

בארצות הברית היא החלה לרדת כתוצאה מהחוליים של הכלכלה העולמית, השכר החציוני של האמריקאי לא עלתה בצורה ריאלית מאז 1970 ועד לפני כמה שנים. אמריקאים לבנים שאינם בוגרי אוניברסיטאות מתים יותר כתוצאה מנזקי האלכוהול לכבד, כתוצאה מהתמכרות למשככי כאבים, וכתוצאה מקוקטיילים של תרופות וסמים לא חוקיים. השם הכולל לתופעות אלה הוא דכאון. בעצם מה שאנחנו רואים שגם החסכון לפנסיה מפלה לטובה את העשירים בוגרי האוניברסיטאות, שכן הפער בתוחלת החיים בינם ובין אלה שלא מנויים על הגדרה זאת, צומח, כלומר כר החסכון הפנסיוני של המעמד הנדפק יממן את הפנסיה של אלה שתוחלת החיים שלהם מתארכת. יפה שהאמריקאים מצאו פתרון לבעיית החסכון הפנסיוני והבטוח הלאומי, העולם בדרך כלל צועד בעקבותיהם לאחר כמה שנים.

*

שר האוצר שטראמפ בחר, מר מונצ'ין הבטיח בעדות שלו בפני הקונגרס שאין שום סיבה שאמריקה לא תחווה צמיחה קבועה שתנוע בין שלושה וארבעה אחוזים. טראמפ נבחר גם על בסיס הטענה שאירופה וסין דופקים את האמריקאים, ושאפשר לצמוח יותר גם על חשבונם.

מה שקרה בינתיים בחצי השנה הראשונה לכהונתו של מר טראמפ, הוא שלראשונה מאז משבר 2008, קצב הצמיחה באירופה גדול בלא מעט מזה שבארצות הברית, וגם מזה שבבריטניה, זאת שבחרה בברקזיט כדי לדפוק את האירופאים.

הפרדוקס הוא שהIMF לא משנה את תחזיות הצמיחה שלו ל2017 וקובע שהצמיחה העולמית תסתכם ב3.5%, אך תמהיל הצמיחה כן משתנה, בעוד אירופה צומחת בקצב מהיר מהמצופה בתחילת השנה, כך גם סין ויפן, קצב הצמיחה האיטי יותר בארצות הברית ובריטניה מקזזים בצורה מושלמת את הנתונים האלה, כך שתחזית הצמיחה העולמית נשארת בעינה.

נורא יפה לראות את התופעה הזאת. בעצם מאז 2008 ארצות הברית ובריטניה צמחו יותר מאירופה. אבל דווקא בארצות הברית ובבריטניה דעת הקהל הובילה למהלכים של לדפוק את הגלובליזציה. בתמורה, אירופה שבחרה להמשיך במסלול הסחר עם העולם, נהנתה לראשונה בצורה הרבה יותר בולטת מארצות הברית ובריטניה מהצמיחה בקצב הגידול בסחר העולמי. אני מקווה שמקרון ומרקל מכינים את הפרחים לטראמפ ולמיי, יש להם חלק בסיבוב הגלגל לטובתם.

לקנות אופציה במחיר של המניה
לחבק את התחרות