ישנם מי מאוהדי מכבי אשר מחפשים אליפות בכל מחיר, ודבר אחר לא מעניין אותם, התרגלו מהכדורסל. ישנם מי שממליצים לפנות לאבי נמני הסוכן המעניין של ווקאמה, ולהציע לווקאמה שכר חודשי גבוה פי שלוש מכפי שהוא מקבל בבאר שבע. בכך הם חושבים, נחסל שני ציפורים בבת אחת, נביא את כנף שמאל שכה חסרה לנו כרגע, וגם נחסל את נקודת החוזק הגדולה ביותר של הפועל באר שבע.

אני לא נמנה עם אוהדים אלה. אני רוצה שנבנה קבוצה מספיק טובה כדי לנצח את באר שבע כאשר בהרכבה מככב ווקאמה, לא מוצא טעם אחר לאליפות. אליפויות ללא תחרות זה נחמד כאשר זה מגיע אחרי שנים יבשות, זה ממש לא מעניין כדרך חיים. אם יש משהו טוב שמכבי עשתה לכדורגל הישראלי, הרי זה להכריח קבוצות כמו באר שבע להתנהל בצורה כה מוצלחת כדי לקחת ממנה את האליפות. קבוצה שרוצה להתקדם, חייבת לחבק את התחרות ולא לחסל אותה, רק כך מכבי תתקדם אל הכדורגל שמשוחק כיום ביבשת, לא זה שמשוחק באנגליה ספרד גרמניה ואיטליה, אך כן להמנות עם הדרג השני.

*

רבים פוזלים לעבר באזל לדוגמה ומריירים, איזה יופי של אימפריה, לוקחים אליפות במשך יותר מעשור ברציפות, והצליחו לבנות לעצמם מעמד קבוע בשיפולי ליגת האלופות בשלב הבתים. אני מעדיף את המצב הנוכחי שלנו, גם אם זה אומר שאנחנו נגיע לשלב הבתים בליגת האלופות פעם בעשור או אף פחות מכך. בסופו של יום, מכבי לא קבוצה מספיק חזקה כדי להתמודד על תארים אירופיים, ההתמודדות האמיתית שלנו היא בליגה, ולשם כך אנחנו חייבים יריבות רציניות בליגה כמו אוויר לנשימה. אם כולם היו יעקב שחר, היו המון צחוקים, אבל להתקדם לא היינו מתקדמים.

*

יבואו אוהדים רבים ויעירו שגם כך אנחנו לא רואים התקדמות בשנים האחרונות של מכבי. אין ספק שהשנה האחרונה היתה השנה הפחות טובה בעידן ג'ורדי כך שיש בסיס לטענה זו. אך דווקא משום כך, אני מסרב לסגור את הגולל על השנה הנוכחית, יש לי תחושה חזקה שמכבי מנסה ללמוד את הסיבות לכשלים, לקחת סיכונים מחושבים, ולבנות קבוצה חזקה באמת, כזאת שאכן תהיה חזקה יותר מהקבוצות שראינו בשנים האחרונות.

בעונת הצ'מפיונס היתה לנו קבוצה לא מאוד חזקה, מונהגת על ידי שחקן אחד ויחיד, ערן זהבי. לא בנינו אז בסיס מוצק סביב ערן, די להזכיר שהחלוץ הראשון שהגיע לקבוצה הזאת היה ראדוניץ', והתחליפים שהובאו בינואר בדמות מדוניאנין ואורלנדו סה, כל אחד מסיבותיו, לא היו מוצלחים דיים.

באותה עונה ג'ורדי עדיין פעל תחת המנטרה שהישראלים החזקים הם שלוקחים פה אליפויות, הם אלה שעושים את ההבדל. זו גם אחת הסיבות שג'ורדי העדיף לתת לטל בן חיים להתפתח, ולהשאיר את ווקאמה לזרועותיהם הפתוחות של הבאר שבעים. נדמה לי שכולנו בדיעבד לא מאושרים מכך.

אבל ברור שהשנה מכבי מנסה להביא זרים שיהיו טובים יותר מהישראלים בקבוצה. לכן עדיין אנחנו לא מתקרבים למלא את המכסה, אבל גם מהמעט שראינו מבאטוקיו, ומההכרות עם וידאר וראיקו, אפשר לקבוע ששלושת הזרים שיש לנו כרגע, הם בהחלט שלושה מתוך חמשת השחקנים הטובים ביותר במכבי. עדיף לא להתפשר ולקחת סיכון מול פאניוניוס, על התפשרות והבאת שחקן זר שלא יעמוד בסטנדרט האיכות, או הבריאות הנדרשת.

באר שבע התפשרו על הבריאות כאשר הביאו שחקן איכותי כמו קוואנקה, אני לא בטוח שהייתי רוצה שחקן בשנים האחרונות פספס יותר משחקים מכפי ששיחק בגין פציעות. ראינו עם ראדוניץ' למשל, שחקן פצוע לא נהיה בריא פתאום, בגלל מזג אוויר חם יותר.

*

אז תנו לנו באר שבע חזקה, עדיף על שנה משמימה, גם האליפות לא מונחת בכיסנו, זה עדיף בהרבה על החלופות.

ליגת שוקי ההון - רוצים א' יוצא ב'
יומן האליפות של מכבי (3?) - גם כשקשה