אני לא בטוח שכולכם זוכרים את הפוסט הזה, אבל כאן בדה באזר סקרנו את סוף העונה הכושלת הקודמת של טבע, כבר לפני תשעה חודשים. משום מה באותו זמן, העיתונות הכלכלית בישראל לא התיחסה בצורה רחבה לעונה הכושלת של טבע שהסתכמה בדוחות נוראיים, אך הפעם בגלל שטבע הפסידה אף יותר משחקים העונה, וגם הדירוג בטבלת וול סטריט נפגע וירד לתחתית, הסיקור דומה לסיקור של העונה הקודמת של מכבי פוקס.

*

מצחיק שהדמיון בין הסיבות לכשלון של מכבי פוקס, והסיבות לכשלון של טבע מזכירות מאוד, ויתכן מאוד שמה שמזכיר אפילו יותר, הוא הדרך בה העונות הכושלות יסתיימו. השאלה היא מי מבין הקבוצות (טבע ומכבי פוקס) תחליף את הבעלות שלה ראשונה, אך עושה רושם שבעוד רבים סקרו את תפקיד המאמנים (מנכל"ים) בכשלון הקבוצות, עדיין עיתונות הספורט הקדישה מעט יותר מזמנה לכשלון של הבעלים, בעוד בטבע כשלון הבעלים נותר בגדר משהו עמום ולא מסוקר עד לסוף השבוע האחרון.

*

בשתי הקבוצות הכשלון הגדול ביותר של הבעלים היה ההיבריס. גם בטבע היו בטוחים שרוח המועדון היא האחראית להצלחות החברה, ולא רק פעולות המנכלים והעובדים בעבר, כמו גם אלילת המזל. כאשר רוברט קורי יו"ר מיילן הציב אתגר בפני טבע ו"איים" בהגשת הצעת רכש, טבע עשתה ככל שעלה על ידה כדי להגיש הצעת רכש נגדית לחברת מיילן, ולהכשיל את מטרותיו של יו"ר מיילן. רוברט קורי תיאר במדויק את הכשלים של טבע במכתב התגובה שלו, אך טבע ענתה שמר קורי מתעלם מהמורשת העשירה והתרבות הייחודית של חברת טבע.

מזכיר לכם משהו, לי זה מאוד מזכיר את רוח המועדון.

למעשה, חלק נכבד מהרכישות שטבע בצעה באותו הזמן נבע מהצורך לדחות את האפשרות של השתלטות עוינת על החברה. במקום להסתכל על האינטרס של הקבוצה, הבעלים רצו לשמר את עצמם כבעלים של החברה, וכך הביאו את האסון הגדול שהתרחש בחברה.

*

ככה זה כשבעלים לא יודעים להפריד בין האגו, ובין האינטרס של החברה בבעלותם. בעלים שכל רצונם הוא להרוויח כמה שיותר כסף מהבעלות בקבוצה (חברה) ולא לקשט את האגו שלהם, עדיפים בהרבה על בעלים המתייחסים לחברה כאל סמל סטטוס שאין להחליפו. כאשר מה שחשוב הוא הבעלות עצמה, ולא הבעלות כאמצעי להפקת רווחים, השיקולים הכלכליים הקרים מתחלפים בשיקולי אגו הרסניים.

התרופה למכה תגיע בשני המקרים כאשר יוחלפו הבעלים הרגשיים, בבעלים אחרים. כפי שהמצב נראה כרגע, התחרות בין שני המועדונים תהיה צמודה. קשה מאוד להמר האם טבע תרכש בידי חברת תרופות זרה לפני שהבעלים במכבי יתחלפו, אך אם הייתי חייב להמר, הייתי מהמר שבשני המקרים מדובר רק בעניין של זמן.

יומן האליפות של מכבי (4) - זכרונות מיוקאנוביץ'
יומן האליפות של מכבי (5) - חלוקת גבולות גזרה