אני כבר מזמן הכרתי בכך שהניחושים שלי חסרי כל ערך תועלתני. יתרה מכך, עובדת היותי אוהדי מכבי מטה את שיקול דעתי, ולכן גם לקראת מפגש ביתי עם צ'לסי לדוגמה, אניח שקיים סיכוי לא רע שעדן בן בסט יבקיע שלישיה, טוב אולי לא צריך להגזים.

בסקירה הבאה אנסה לנטרל את הטיותי ולהיות הכי רציונאלי שאפשר, כמובן לא אדון בכל קבוצות ליגת העל, בין השאר מאחר ומאוד קשה להביע דעה שוות ערך על הפועל עכו, אשדוד ואחרות.

כמו כן, לא אנסה לנבא את המיקום הסופי בליגה, כלומר, חוץ מזה שמכבי תהיה אלופה (סתם, אפילו את זה אשאיר ליומן האליפות).

*

מכבי תל אביב – לפי מקורות זרים, ג'ורדי קרויף אמור להשתכר השנה קרוב למליון יורו נקי. נדמה לי שמדובר בשכר הגבוה ביותר מבין השחקנים והפעילים במועדון. גם שוטא ארבלדזה לפניו היה מבין המשתכרים הגבוהים במועדון. למה זה חשוב? מהשכר שמיטש מקצה למאמן, ניתן להבין את החשיבות שבעלי מקצוע מיחסים לעמדת המאמן. אם יש לך ערן זהבי בקבוצה, אז המאמן מעט פחות חשוב ממנו, וזה אמור היה להתבטא בשכר. אך כאשר אין כוכב בסדר גודל כזה, חשיבות המאמן היא בצמרת המדרג, גם מעל השחקנם הבכירים ביותר, הכוונה כמובן לכל שחקן בפני עצמו. ראינו את זה מצוין בשנה שעברה, בזמן שוטא מכבי היתה קבוצה נטולת עמוד שדרה, קבוצה שלא הצליחה להתמודד עם המשברים הקלים ביותר שעמדו בדרכה. בזמן ליטו וידיגאל, לא היתה קבוצה בכלל. בזמן ג'ורדי כמאמן, הקבוצה ניצחה 12 מ13 משחקים, המשחק היחיד אותו סיימה בתיקו היה מול מכבי חיפה, משחק בו מכבי חזרה פעמיים מפיגור, הפעם השניה היתה בדקות האחרונות במשחק. שחקנים כמו וידאר, דסה, ברק יצחקי ואחרים, נראו אצל ג'ורדי טובים בהרבה מכפי שנראו אצל שוטא וגם אצל ליטו. זו חשיבות העמדה, המאמן לא רק בונה עמוד שדרה לקבוצה, תפקידו גם למצות את מקסימום הכשרון מכל שחקן ושחקן.

לכן אני בניגוד לאחרים, מתרשם פחות ממשחקי הפנטזי שמנהלים אוהדים רבים. ברור שחשוב שיהיו שחקנים טובים בקבוצה, אך חשוב עוד יותר להצליח להוציא מהם את המקסימום, וזה תפקיד משולב של המאמן והמועדון. אם יש משהו שמבדיל השנה בין מכבי הנוכחית וזו של שנה שעברה, הרי זה נמצא בראש ובראשונה בכך שיש לנו מאמן שמסוגל להתחבר לשחקנים, לבנות טקטיקות שמוציאות מהם את המיטב, וכזה שבונה לקבוצה עמוד שדרה גמיש שיודע לעמוד בזעזועים. סקאריונה לדוגמה היה שחקן מעולה, אבל שחקן שהקבוצה שלנו לא זכתה להנות מעשירית מהיכולת שלו, בין השאר בגלל מאמנים כמו שוטא וליטו וידיגאל.

בעקבות השינוי הזה, ובהנחה שנביא כנראה עוד שני זרים חשובים, אני מניח שמכבי השנה תהיה קבוצה הרבה יותר דומה לזאת שראינו בזמן שג'ורדי אימן בשנה שעברה, ולא בשאר העונה. זה אמור להספיק כדי להתמודד ברצינות על האליפות, וגם לתת קמפיין טוב באירופה.

*

את חשיבות עמדת המאמן ראינו גם בבאר שבע. ההבדל בין באר שבע של אלישע לוי ובאר שבע של ברק בכר מתבטא בתפקוד של הקבוצה במשחקים החשובים שלה במהלך העונה. אני זוכר את עצמי יושב בשער שבע בזמן פאקו, ושומע מהאוהדים מסביבי כמה השחקנים של באר שבע טובים יותר ממה שיש לנו. הם לא הגזימו וטענו שטובים יותר גם מערן, אך כל שאר השחקנים שלנו נחשבו על ידם לנחותים בהשוואה לשחקנים בבאר שבע. במשחקים החשובים בעונה, באר שבע לא ממש איימו עלינו. אצל ברק בכר, באר שבע יודעת להוציא את התוצאות כשזה חשוב. הבעיה היא שגם ברק בכר אינו קוסם. בסופו של יום, ההצלחה של באר שבע בבחירת השחקנים היא פועל יוצא של האימון של ברק בכר, אך גם של סטייה סטטיסטית. האם הבחירות בקוואנקה, פקהארט, איינבינדר, דור אלו ואחרים יצדיקו עצמן כמו שהצדיקו עצמן הבחיורת במיגל ויטור, נווקאמה, ג'ון אוגו, הובאן וראדי? סטטסיטית סביר להניח שלא. איינבינדר הוא שחקן חרוץ, אך משמעותי בהתקפה הרבה פחות מהובאן. דור אלו לא הרשים ביכולותיו ההגנתיות בפתח תקווה. קוואנקה עדיין לא מצליח להופיע למשחקים. באר שבע יזקקו לעומק שלהם בעונה שלישית רצופה של מאבקים על אליפות, ועונה שניה ברציפות של מאבקים בשתי מסגרות דורשניות, אירופה וליגת העל. הפציעה של ויטור היא משמעותית ביותר, ומעמידה את באר שבע בדילמה, האם להחליף אותו בזר שישחק השנה, או לקוות לטוב ולהניח שהוא יוכל לחזור לשחק העונה בשלב כלשהוא. בכל מקרה, אין סבירות גבוהה שבאר שבע ימצאו בלם איכותי כמו מיגל ויטור, ואז גם נראה שהשוערים שלה מאוד בינוניים, מאוד.

*

יעקב שחר שחרר את הרצועה, והסכים להביא לגיא לוזון את השחקנים שביקש באמצעות סוכנו דודו דהאן, שחקנים מאוד יקרים באופן יחסי. שחר גם נושא בעלויות של שחקנים אותם גיא לוזון ביקש לשחרר, כמו אוילפסון. השאלה היא האם שחר צודק בכך שהוא מניח שגיא לוזון הוא המאמן שיצליח לבנות מצוות שחקנים חדש לגמרי קבוצה, ושיצליח גם למצות את מלוא הפוטנציאל מהסגל ששחר העמיד לרשותו. חיפה מאוד תלויה בגל אלברמן. גל היה שחקן נהדר במכבי, אך כבר שנתיים שהוא נמצא בתהליך דעיכה. גל גם מעולם לא הצליח להחזיק את האמצע של מכבי לבדו, כאשר נוסא איגבור היה לידו, גל נראה טוב בהרבה. ההנחה שמעיין הנעורים של משחקים במסגרת אחת, ישיבו את גל ליכולתו לפני שנתיים היא הנחה לא מאוד חזקה בעיניי. ההנחה שלוזון יזכה לאמון של שחקניו, וכך יצליח להוציא אותם ממשברים שיפקדו את הקבוצה במהלך העונה, גם היא הנחה שמצריכה הוכחה. אם שני הדברים האלו באופן פלאי יקרו, חיפה אכן תתמודד בצמרת לאורך כל העונה. מספיק שאחד משתי הנחות אלה יוכחו כשגויות, וחיפה תהיה אותה קבוצה שראינו בחמש השנים האחרונות.

*

הפועל חיפה תראה השנה טוב יותר מהציפיות, בין השאר בגלל החלשות של סכנין, מכבי פתח תקווה, ואי התחזקות של קריית שמונה. בעצם רק בני יהודה מהקבוצות בדרג של הפועל חיפה עשתה קפיצת מדרגה בהשוואה לשנה שעברה, בעיקר בגלל מינוי מאמן שממש יודע לאמן, קונספט חדשני. מינוי מאמן מוצלח בקריית שמונה זה נחמד, אך כאשר שירצקי מחשיב עצמו גם למאמן, זה פחות חשוב.

ביתר ירושלים נחשבת למלאכת מחשבת של אלי טביב. כולם מתפעלים מהמנהל הגדול, זה שיודע לבחור שחקנים. אני רואה קבוצה שמשיגה לא פחות ולא יותר מקבוצה בעלת תקציב ואוהדים כמו של ביתר. נכון, חיפה בשנים האחרונות לא הצליחה להשיג את המקום שהתקציב שלה אמור להקנות לה, ולכן ביתר מדורגת במקום השלישי מבין הקבוצות המובילות בישראל, אך עדיין לצאת מהכלים ולהלל את היכולות של טביב זה קצת מנותק מההקשר. גם השנה ביתר תשיג כנראה פחות או יותר את המקום שהתקציב שלה והאוהדים שלה מאפשרים לה, אך אם אני צריך להמר בין תשיג מעט יותר, או תשיג מעט פחות, הייתי הולך על מעט פחות. בסופו של יום, הרעש של טביב, הידיעה של השחקנים שאצל טביב הם לא יתוגמלו על השקעה, ציות להוראות המאמן והפגנת יכולת קבוצתית במגרש, תביא לכך שכל שחקן ישחק בשביל עצמו, וביתר ביום מן הימים תתפרק תחת עומס הבעיות.

בני יהודה תראה טוב בגלל שיש לה מאמן מהטובים בקרב הישראלים. מאוד קשה לי להודות בכך, אבל העבודה של יוסי אבוקסיס בסכנין מדברת בשם עצמה. נכון שבבני יהודה ובהפועל הוא נכשל בעבר, אך עדיין מדובר במאמן שיודע לבנות קבוצה, ויתרה מכך, יודע להוציא משחקנים את מה שיש בהם.

הפועל רעננה ומכבי נתניה יהיו קרובות אחת לשניה, אבל מכבי נתניה תהיה זאת שסיכוייה להשתלב בפלייאוף העליון גבוהים יותר, בעיקר בגלל שלה יש קהל, מה שלהפועל רעננה אין. אגב, גם מאמן לא רע יש לנתניה.

יומן האליפות של מכבי (6) - clean sheet
יומן האליפות של מכבי (7) - הוצאת אוויר