טוב, אז הסתבר שאני לא ממש טוב בהימורים, זה בטח חדש לכם. במכביבול האחרון, הימרתי שעד ליום שישי נחתים קשר אחורי זר במחיר היקר ביותר שרכשנו עד היום. עבר יום שישי, קשר זר לא הגיע, והשנה כל הזרים שכן הגיעו באו בחינם, או בהשאלה עם אופציה לרכישה.

התלבטתי אם לכתוב פוסט זה, שכן הטענה הרשמית של מכבי היא שקשר אחורי זר הוא החתמה אסטרטגית, כזאת שאין סיבה להכפיף לצרכים של שישה משחקים בלבד באירופה, אך העובדה שלא החתמנו כזה עד היום דורשת התיחסות, ובאותה הזדמנות ניתן לסכם את מה שכן עשינו עד עכשיו. אם נחתים קשר אחורי זר עד מחר בסוף החלון, זה ישנה קצת את ההנחות בפוסט זה, אז אתיחס לכך בפוסט נפרד.

*

בסוף חלון הקיץ הקודם השקענו ברכישת וידאר קיארטנסון. בקודם השקענו ברכישת ראיקו. בשני המקרים השקענו סכומים ניכרים במושגים של הכדורגל הישראלי, למעלה משלושה מליון יורו. בשני המקרים מדובר בהשקעה בנכסים, ולא בהוצאה. הוצאה למשל זה המקרה של אוסקר סקריונה, שם הוצאנו כנראה מיליון וחצי יורו בשכר עונתי, אך לא השקענו בנכס שעשוי להמכר ביותר מכפי שהשקענו, ועשוי גם להפוך לבאסט, כפי שקרה למשל לחיפה עם אוילפסון.

השאלה המעניינת היא, מדוע בסוף החלון הזה, לא השקענו בשחקן זר? האם מיטש לא סומך מספיק על המערכת כדי לבסס השקעה רצינית נוספת? האם לא הצלחנו למצוא שחקן בסכומים שמיטש הקצה לצורך זה? האם מדובר בשילוב של סיבות אלה?

יתכן ומיטש גולדהאר רוצה הוכחה לכך שהמדיניות הייחודית של מכבי תל אביב בכדורגל הישראלי, מדיניות של השקעת סכומים ניכרים בשחקנים זרים, היא מדיניות שאכן תניב פירות גם במישור הכלכלי. באר שבע עד היום לא משקיעה בשחקנים זרים, בניגוד לשחקנים ישראלים, אלא מוציאה כספים לכיסוי שכרם. מכבי חיפה אצל קרלסן אכן השקיעה בשחקנים זרים, אך בסכומים פחותים בהרבה, ועושה רושם שנסיון זה היה האחרון מסוגו אצלם.

גם אצלנו מדובר במדיניות חדשה. בתחילת הקדנציה של קרויף, מכבי החתימה זרים ותיקים שאמורים היה לא רק לתרום בשדה המשחק, אלא לבסס תרבות כדורגל אחרת במועדון. במקרים של קרלוס גרסיה, ראדה פריצה, וגם חואן פאבלו, החתמות אלה הצדיקו עצמן במישור של ביסוס תרבות כדורגל, ואצל שני הראשונים גם מבחינה מקצועית נטו.

*

ההשקעה בשחקן זר אמורה להתבסס לא רק על סוכנים, אלא על עבודת מערכת, מערכת שתזהה כשרונות אירופיים ששווים את ההימור, ומערכת שניתן לבדוק את השיקולים שהובילו להשקעה, וכך גם לבחון את הדרך, בנוסף לשורה התחתונה. כרגע לפחות עושה רושם שעדיין אין אצלנו מערכת מסודרת שכזאת. אולי זאת הסיבה שמיטש לא מוכן לשבור את הקופה בהימור על שחקן זר נוסף.

*

למרות הצורך בקשר אחורי, וגם במידה שלא נחתים כזה עד סוף החלון הישראלי, עדיין יש לנו סגל חזק מספיק כדי להיות המועמדים העיקריים לזכות באליפות בישראל, גם אם מדובר בסגל הזה עד לינואר השנה.

החתמת אלירן עטר בשביל שלומי אזולאי וכסף מזומן, השלימה למכבי קו קדמי מאוד מגוון, ומאוד עמוק. ההנחה שלי היא שאלירן עטר יורכב יותר במשחקים בישראל, שכן הוא שחקן כנף שמאל הטבעי היחיד אצלנו, ופחות באירופה שם שחקני הכנף ידרשו לעבודה מרובה של עזרה להגנה. כאשר בוחנים את הקו הקדמי שלנו, מוצאים שלל רחב של אפשרויות. וידאר, אצילי, שוינפלד, בלאקמן, אלירן עטר, דור מיכה הם כולם שחקנים שלישייה קדמית מוכשרים. יש לג'ורדי אפשרות לתת מנוחה לכל שחקני הקו הקדמי שישחקו בהרכב באירופה ביום חמישי, במחזור העוקב, בלי לפגוע כמעט כלל באיכות ההתקפה. אם אני בוחן את האיכות היחסית של מכבי בהשוואה לקו הקדמי של באר שבע, אני בהחלט חושב שיש למכבי יתרון בעיקר בעומק, מאחר ובאיכות אנחנו מאוד קרובים.

ווקאמה ווידאר פחות או יותר שווים ברמתם היחסית לליגה. מליקסון אולי עולה במעט על אצילי, קוואנקה עדיין לא ראיתי בפעולה מספיק כדי לחוות דעה, אך כאשר אני בוחן את כל האפשרויות שיש לג'ורדי, אני חושב שהיתרון אצלנו, למרות שמיכאל אוחנה הוא מחליף טוב.

לטעמי אין קו קדמי נוסף השווה באיכותו, בית"ר וחיפה אולי קרובות, אך לא באותה רמה.

בהגנה אני מעדיף את הקו האחורי שלנו על פני זה של באר שבע, בעיקר מאחר ואני כרגע מתיחס לקו ההגנה של באר שבע כקו נטול מיגל ויטור. קוהורט ודווידזאדה שווים ברמתם פחות או יותר, דסה ובן ביטון קרובים, באבין, טל בן חיים, טיבי, בהחלט אמורים להיות עדיפים על לואיי טהא, שיר צדק, ועבדאלחמיד. ההגנה של חיפה אולי חזקה מעט יותר בבלמים הפותחים, אך עמדת המגן השמאלי שם היא בור ללא תחתית. ביתר מצוידת בקונט, וזהו בקו האחורי, כך שאני חושב שלנו יש את סגל ההגנה הטוב והעמוק בליגה עד לחזרת ויטור.

*

הבעיה נשארת בקישור. אני מסכים ששרן ייני, גולסה, דור פרץ ובאטקויו כקשרים 50:50 עשויים להיות נקודת התורפה שלנו בהשוואה לג'ון אוגו, ראדי ואיינבינדר, אך אני לא מסכים שמדובר בפער איכות בלתי ניתן לגישור, או כזה שמחפה על היתרון שלנו בחוליות האחרות. ג'ורדי יצטרך בפעמים הרבות בהן גולסה לא יעמוד לרשותו, לחפות על כך באמצעות מערכים של שלושה בלמים למשל, אך אין פה בעיה אקוטית ברמה שמבטלת את סיכויינו לאליפות, כפי שרבים מאוהדי מכבי גורסים. אני מעדיף את המצב שלנו על פני זה של חיפה, ואולי לביתר עם קלטינס וקלאודיו פאריירה, יש יתרון קטן, אך בהחלט לא משמעותי, ושם אין עומק כלל.

בקודקוד של המשולש נמצא את מיכה פעמים רבות, או את סושיץ', כך שבצד הטכני של הקישור אין לנו חסרון מול באר שבע שבה ישחקו בעמדה זו מליקסון/ אוחנה/ ראדי. גם בעמדה זו ביתר וחיפה לא ממש קרובות.

*

לסיכום, ההחלטה לא להחתים קשר זר איכותי בקישור האחורי כנראה מעידה שעדיין אין לנו מערכת יציבה מספיק בנושא של הבאת זרים. האכזבה באי מיצוי האפשרות להחתים שישה זרים קיימת, אך אני עדיין איתן בדעתי שאנחנו המועמדים העיקריים לאליפות. העומק של באר שבע לריצה שלישית ברציפות הוא סימן השאלה הגדול שעומד מעליהם.

הפתיח של ג'ורדי לביוגרפיה של זהבי
יומן האליפות של הג'איינטס (1) - תיכף מתחילים