ראשית לפני שאגש לעניין עצמו, ובהקשר מלא של אפשר להיות חרא בן אדם ואחלה ספורטאי או אפילו סופרת, ארצה להציג את עצמי בפני אלה שטרם הכירו אותי. אני זכיתי במקום השני בעולם בכדורסל, באליפות בתי ספר הממוקמים באזור תל אביב, עד כיתה ח', הפסדנו בגמר חמישים הפרש לבית ספר אליאנס. כמו כן זכיתי פעם אחת בסופרבול עם הג'איינטס, תפקידי היה לרשום את יומן הזכיה באליפות, ב2011.

*

כמובן שעם השלכת סרט הקפטן על ידי אחד שאתם בטח מכירים, איש בשם ערן זהבי, החל דיון שלם במתן ציונים לאיכותו כאדם. כזכור האיכות האנושית מאוד משפיעה על זו הספורטיבית, או ג'יי סימפסון למשל היה ראנינג בק גרוע במיוחד לאור כך שמדובר בחרא בן אדם. אה, יכולות ההנהגה של ריי לואיס בבוליטמור רייבנס הושפעו קשות מכך שכנראה רצח אדם לאחר הזכיה בסופרבול בשנת 2000. קובי בראיינט לא תפקד לאחר האונס בדנבר, וגם בסטילרס סרבו לשתף פעולה עם בן רות'ליסברגר לאחר שהוא כנראה אנס מעריצה בשירותים במועדון. נכון, הם הגיעו לסופרבול באותה עונה שעקבה לבילוי הקיצי שלו, אבל היי, אם לא היה אונס הם בטח היו מנצחים ולא מפסידים באותה עונה בסופרבול.

*

אני מוצא עניין רב הרבה יותר במסגרת שצריך סביב ספורטאי, בעצם זה המשך ישיר להקדמה של ג'ורדי לביוגרפיה של ערן זהבי. אני בניגוד לכל מיני כותבי טורים אחרים, לא ארחתי את ערן על ספת הפסיכולוג בקליניקה בביתי (בין השאר כי אינני פסיכולוג ואין לי קליניקה, אלא מרתף המשמש את ילדי למשחקי אקסבוקס, האבקות בין בן 15 לילד בן ה9, ובעבר שימש למשחקי כדורגל עד שנופצו כל הנורות במרתף). עדיין אסתכן ואומר כי משהו נרקיסיסטי בערן, אגב כמו אצל הרבה מאוד ספורטאים גדולים אחרים, וכל מי שטוען שערן איננו ספורטאי גדול כנראה חי על המאדים בעשר השנים האחרונות.

כפי שג'ורדי כתב, כל דבר זניח שנכתב על ערן איפה שהוא באינטרנט שימש דלק להוכחה. אגב, ואני ממש לא משווה, אבל דךאגב, היה אחד מייקל שמצא עלבונות בכל התבטאות, והפך אותם לדלק לתצוגות על. זכורה לי במיוחד התבטאות של ג'ף ואן גנדי לפני שהניקס ארחו את שיקאגו, בה אמר לשחקניו שיפסיקו ליפול לרשת של מייקל, הוא ממש לא חבר שלהם. מייקל ראה בכך עלבון צורב, דפק לניקס יותר מחמישים נקודות במדיסון סקוור גארדן, והביט ארוכות בואן גנדי אחרי כל סל וסל.

*

ההבדל בין הענקים באמת ברמה של ג'ורדן לגדולים כמו ערן, נעוץ בכך שמייקל היה מסדר את המסגרת בכל מקרה. ערן צריך כח נגדי חזק שידע לרסן כשצריך, לכוון כשצריך וגם לעמוד מנגד, כדי להפוך את האנרגיות המטורפות של ההוכחה לאחרים, לאנרגיות מחממות ולא שורפות.

אפשר לחשוב הרבה דברים על אלישע (ובעקבות הכניעה המבישה שלו לאינטרסים זרים בעת אימונו את הנבחרת, בעיקר דברים לא מחמיאים), אבל נדמה לי שאין אף אחד שיחשוד בו שהוא ידע לעמוד מול ערן ולנסות לכוון אותו. אלישע לוי ככל הנראה היה מין אסקופה נדרסת, שנכנעה לכל גחמה וגחמה של ערן, כך שבטח לא הוא ידע לכוון את האנרגיות האלה. גם בסגל הנבחרת לא נמצאה ולו אישיות אחת שידעה לשתף פעולה עם ערן, אך גם ידעה להגיד לו שהוא טועה כשצריך. כך קיבלנו את התצוגה ביום שבת. משערן לא הצליח להבקיע שערים ולהראות לקהל את דעתו עליהם לאחר מכן, הוא הרגיש את התסכול, נכנע לו, והאנרגיות שלו שרפו אותו מבפנים. אני מקווה שאין פה אחד שרואה במה שכתבתי כאן הצדקה לכניעה של ערן לאינסטינקטים שלו, אלא תיאור של הנעשה.

*

כאשר ג'ורדי ואחרים אמרו שמכבי היא מסגרת המאפשרת לערן להביא לידי ביטוי את יכולותיו, הם לא התכוונו רק לצורת המשחק, לדור מיכה שידע לפטם את ערן, מיטרוביץ', טל בן חיים החלוץ שמשך לאגף השמאלי את המגן והשאיר לערן שטח. ג'ורדי התכוון למערכת כולה. במיוחד בשנתיים וחצי הראשונות של ערן במכבי, היה מדובר לא רק בג'ורדי שידע לעמוד מול ערן כשהיה צריך. היו את קרלוס גרסיה, שרן ייני, ובחלק מהתקופה גם את ראדה פריצה, שידעו לתת כתף ולהוביל יחד איתו את הקבוצה, אך גם ידעו לעמוד מולו כשצריך. כך האנרגיה של ערן חיממה את מכבי עד לשיא המושלם בעליה לשלב הבתים בליגת האלופות. אך גם במכבי ראינו מה קורה כאשר אין את האדם ממול. לאחר שיוהאן קרויף זצ"ל הלך לעולמו, לא היה משקל נגד לערן. שרן היה בהולנד, קרלוס היה בדעיכה, וג'ורדי לא היה שם. כמובן שערן לא שרף את המועדון כמו בנבחרת, אך במיוחד בסכנין, ערן בזבז את האנרגיות שלו על הקהל, ולא מצא דרך לנווט אותם לכדי עוד שערים מכריעים.

*

וזהו הסיפור האמיתי בעניין זהבי. גם ספורטאים גדולים כמוהו, זקוקים ליד מכוונת כדי להפוך את האש לכזאת שמחממת ולא שורפת. בעצם כל דבר טוב בחיים יכול להיות גם רע. ישנם מי שמצליחים בכוחות עצמם להפוך את האנרגיות האדירות ליצירה ולא לדכאון, ובמקרה של ספורט קבוצתי, הרבה פעמים המסגרת יכולה לעזור, אבל לעזאזל צריך מסגרת. בנבחרת ישראל בכדורגל הנתונה למרותה של ההסתדרות לכדורגל בישראל, אין כזאת.

רק תשאלו אחד בשם פרגוסון, תראו מה הוא עשה מאדם שזיין את גיסתו.

יומן האליפות של הג'איינטס (1) - תיכף מתחילים
דרך לשום מקום