היום בבוקר נזכרתי במשהו. אני כידוע אוהד את הג'איינטס, ואני זוכר ממש טוב את כל הדיבורים על איליי בניו יורק. אמרו עליו שהוא לא מנהיג (טיקי ברבר הגדיר אותו כקומי בעניין הזה), אמרו שהוא אדיש מדי ולא מפגין רגשות, ובעיקר אמרו עליו שהוא לא מספיק טוב. אחרי האליפות הראשונה ב2007, הדיבורים נרגעו קצת, אבל אז הגיע הראיון שלו לפני עונת 2011 בה טען שהוא קוורטרבק עילית. הפרשנים למינהם קפצו כמוצאי שלל רב, אמרו עליו שהוא בינוני לכל היותר. איליי לקח את הג'איינטס על הגב לעוד תואר. היום שוב כולם מדברים על קוורטרבק בינוני.

אם עוד לא הבנתם על מי אני מדבר, אז תקראו על שרן. אוהדי מכבי לא מבינים למה הוא בקישור, למה הוא בהרכב, שחקן בינוני שלוקה טכנית ורך. השחקנים מדברים על משהו אחר לגמרי, וכך גם הסטטיסטיקה בכל הנוגע לתיקולים וחטיפות כדור. אתמול קבלנו עוד דוגמה לכך, בחצי הראשון הוא היה הקשר האחורי ב4:3:3, מכבי נראו רע מאוד, בעיקר עד לדקה השלושים. שרן אמנם לא מניע את הכדור בנגיעה אחת מהירה לצדדים, כפי שהוא ידע למסור שנה שעברה לטל בן חיים מעמדת המגן השמאלי, אבל את עבודת ההגנה הוא ביצע. עדיין כולם דיברו אחרי המשחק שהחילוף שלו ברודריגז שינה את המשחק. ההימור שלי, אצל ג'ורדי שרן ימשיך להיות בהרכב כל עוד הוא מסוגל לרוץ.

*

מכבי השנה מתחילה משחקים לא טוב. גם מול קריית שמונה, המשחק היחיד בו כבשנו שני שערים בחצי הראשון, שיחקנו רע מאוד בהתחלה, עד השער של אצילי ממתפרצת אחרי קרן של קריית שמונה. ג'ורדי עושה הרבה התאמות ושינויים תוך כדי המשחק. בדרך כלל ההתאמות האלה מביאות לשינוי, ולפרק זמן בו מכבי נראית טוב יותר. אני חושב שזה עניין של זמן עד שג'ורדי ימצא את הדרך להתחיל משחקים בצורה טובה יותר. זה בדיוק מה שחסר כדי לחשוב שצומח לנו פה מאמן מצוין. הוא חש את המשחק בצורה טובה מאוד, הוא יודע להפעיל את השחקנים שלו, עכשיו רק שיגיע עם תכנית משחק טובה יותר, ושרק אחר כך יסמוך על האינטואיציות שלו, ואז תהיה לנו את החבילה השלמה בעמדת המאמן.

*

אתמול התחלנו ב4:3:3, אצילי כנף שמאל, ריקן מגן שמאלי, סושיץ' קשר מרכזי. איך נאמר, זה לא היה טוב. גם אצילי וגם ריקן משכו לאמצע, סושיץ' קיבל כדורים באמצע המגרש עם הגב לשער היריב, שרן לא הצליח להחליף צדדים במהירות, מכבי היתה תקועה. אבל, ראינו גם למה ג'ורדי מנסה את סושיץ' בעמדה מרכזית יותר. מסתבר שסושיץ' מהיר הרבה יותר מכפי שהוא נראה, במיוחד כאשר הגיע בספרינט מאחור כדי לעצור את פיראס מוגרבי. הוא גם פיסי יותר מכפי שהוא נראה, ראינו את זה בעיקר בעליה לכדורי גובה. עדיין, צריך למצוא תצורה אחרת שכן ההתחלה היתה נוראית.

אחרי הפסקת השתיה ג'ורדי שינה מערך, ומכבי נראו מעט טוב יותר. אצילי חזר לימין, שם באה לידי ביטוי ההבנה שהוא בונה עם דור מיכה. אבל, מכבי בהרכב הזה לא הצליחה ללחוץ על סכנין בחלק המגרש של סכנין כלל. אצילי דווקא כן משתתף במשחק הלחץ, אבל בלקמן הרבה פחות, הוא יורד יותר אחורה, ולא משתתף כלל במשחק הלחץ בחלק המגרש של היריבה. גם סושיץ' לא טוב בזה, ומיכה מפעיל לחץ טוב בהרבה כאשר הוא בכנף הימנית. לכן מכבי נראתה רע ואנמית בחצי הראשון. בנוסף לכל הצרות, אף אחד לא זז בהתקפה בלי הכדור.

בקיצור המחצית הראשונה היתה גם מכה וגם נייחת.

*

לחצי השני עלינו בשלושה בלמים בתצורה הקלאסית, כאשר שפונגין משמש בלם בצד ימין לאור הפציעה של שרן. סושיץ' ורודריגז שיחקו באמצע, ריקן ובלאקמן בשמאל, אצילי ומיכה בימין, בתחילה אצילי יותר למעלה ומיכה מתחתיו, לאחר מכן החליפו מקומות. מכבי הצליחה לייצר לחץ רצוף על השער של סכנין, הקהל התעורר, רודריגז הראה יכולות הנעת כדור טובות, ומכבי נראתה טוב יותר. וידאר שוב הראה לנו שהוא החלוץ הטוב ביותר בארץ בהפרש גדול מכל האחרים.

משחק ההגנה שלנו עדיין לקה בחסר. הרכש הטוב ביותר שלנו זה הקוסם שג'ורדי הביא, נו הקוסם הזה שגרם לשלומי אזולאי להחמיץ מצב קל מאוד בעכו כאשר שיחק בקריית שמונה, ואתמול גרם לפיראס מוגרבי לבעוט ממצב קל במיוחד לקורה. המצב של פיראס הגיע מהתקפה בה לסכנין לא היה יתרון מספרי, אך גם טיבי וגם שפונגין נכשלו בעצירת השחקן עם הכדור, וכך פיראס מוגרבי הגיע מאחור וקיבל את הכדור במקום מאוד נח, אבל הקוסם הזה עבד מצוין. חבל שהוא נח במשחק של באר שבע ושכח לעצור את ראדי.

*

לסיכום, משחק נוסף לא מבריק. החדשות הטובות, מכבי לא ספגה שער. סושיץ' הראה יכולות טובות, רודריגז נראה טוב. אנחנו מצליחים לשרוד טוב מאוד גם בלי דסה ודווידזאדה. מפגינים יכולות לבצע שינויי מערך בתוך המשחק.

החדשות הפחות טובות הן שאנחנו עדיין רחוקים מהיכולת שהסגל הזה צריך להציג, אבל אולי בעצם אלו החדשות הטובות, בסוף היום ג'ורדי ימצא את הדרך להתאים את הסגנון הנכון לכל הרכב, הוא מאוד יצירתי וסקרן, לכן אני מעריך שזה רק עניין של זמן.

דרך לשום מקום
נורא לתפארת