הלה ליגה רוצה להתחרות בפרמייר ליג במשיכת הקהל הבינלאומי. הספרדים מסתכלים אל עבר הפעילות הבינלאומית של הNFL העורכת משחקים באנגליה ובמקסיקו כבר שנים מספר, וכנראה כבר בעונה הבאה נראה משחקים רשמיים של ברצלונה וריאל מדריד בארצות הברית ובסין.

תכנית דומה של הפרמייר ליג בשנת 2008 נתקלה בביקורת חריפה ובוטלה.

העניין של הלה ליגה בתכנית הבינלאומית גבר לאור ההצלחה של עריכת הקלאסיקו הידידותי במיאמי, 66,000 צופים הגיעו למשחק וגם הרייטינג בארצות הברית ובמדינות אחרות היה משביע רצון.

*

השאלה היא האם זו הדרך שתעזור ללה ליגה לגשר את הפער בהכנסות בין שתי ליגות הכדורגל המובילות בעולם. בעונת 2015/16 הפרמייר ליג הכניסה סך הכל 4.9 מליארד יורו, בעוד הלה ליגה צעדה הרחק מאחור עם 2.4 מליארד יורו באותה שנה.

צעד ראשון בכיוון נעשה כבר השנה בקביעת שעת הקלאסיקו לצהריים בספרד, כדי לאפשר צפייה באסיה בשעות נוחות. אפשר גם לראות שהלה ליגה בונה יותר על אסיה שכן ביבשת אמריקה יצטרכו לוותר על שינה כדי לראות את המשחק בשידור ישיר.

האם באמת הלה ליגה יכולה לנגוס בפרמייר ליג באסיה באמצעות עריכת משחקים שם?

*

השאלה הגדולה היא מדוע הפרמייר ליג מצליחה להכניס יותר מהלה ליגה במכירת זכויות שידור בינלאומיות, למרות שהכוכבים הגדולים ביותר בעולם עדיין משחקים בשתי הקבוצות הספרדיות המובילות, ריאל מדריד וברצלונה. סביר להניח שהשפה האנגלית גורמת להזדהות גדולה יותר בארצות הברית עם הליגה הבריטית, אך מדוע גם באסיה הפרמייר ליג היא עדיין המוצר המבוקש יותר?

ברור למה הספרדים מרגישים צורך לבצע צעדים נועזים יותר על מנת לנסות ולסגור את הפער. כבר השנה ראינו שהקסם בשתי הקבוצות הגדולות בספרד לא מספיק כדי להשאיר את הכוכבים הגדולים ביותר אצלן, ראה ניימאר שבחר לעבור מברצלונה לפאריס סן ז'רמן, וראה מבפה שלמרות הביקוש המדרידאי לשירותיו מצא עצמו בפאריס גם הוא.

הלה ליגה חייבת לנצל את החלון שהולך ונסגר. כל עוד שני הכוכבים הגדולים ביותר נמצאים בברצלונה ובריאל מדריד, הם נהנים מיתרון יחסי על פני קבוצות הפרמייר ליג, שם אין כוכב בינלאומי בסדר גודל דומה לשני אלה.

השאלה היא האם עריכת משחקים באסיה, ובייחוד הקלאסיקו, יגרום לסינים למשל להתעניין יותר בליגה הספרדית ובשידוריה, על פני שידורי הפרמייר ליג.

האם משחק אחד, גדול ככל שיהא, ייצר את הבאז שיגבור על המותג האנגלי שכיום נמצא בשיא כוחו. זאת שאלה שממש אין לי תשובה לגביה. האם 100,000 צופים שיזכו להכנס לתחומי האצטדיון ישנו את התמונה מקצה לקצה? האם בשנה הבאה הלה ליגה כבר תאחר את הרכבת שכן גם מסי וגם רונאלדו יעברו לשחק באנגליה?

נדמה לי שזאת שאלת השאלות, פתאום השאלה הכי גדולה לגבי הלה ליגה אינה התחרותיות בליגה, אלא האימפוטנציה הקיימת בקרב מנהלי ברצלונה, איבוד של שחקנים כמו מסי ואינייסטה בעונה הבאה יביא לליגה צמודה בהרבה מהמקום השני ועד המקום האחרון, אבל יתכן וגם יגרום ללה ליגה כולה נזק בלתי הפיך, ויעזור לפרמייר ליג להפוך רשמית לNBA והNHL של הכדורגל העולמי.

גאון
mad scientist