למרות שמכבי משיגה סך הכל את התוצאות הרצויות, ישנה תחושה קלה, יודעים מה, כבדה, של פסימיות בקרב רבים מאוהדי מכבי תל אביב בכדורגל. נכון, מכבי הגיעה לשלב הבתים כאשר השיגה שבעה נצחונות ותיקו אחד, אך לא הציגה יכולת מרשימה. יתרה מכך, תחושת האוהדים היא שמכבי הגיעה לשלב הבתים בזכות הגרלה נוחה, ובעקבות העובדה שלא נתקלנו ביריבות קשות. עובדה, כאשר נתקלנו ביריבה קשה כמו ביתר ירושלים, וביריבה לא קשה במיוחד כמו סלביה פראג בהרכב של מחליפים, מכבי הפסידה. בנוסף מכבי לא מצליחה לחבר יותר מעשרים דקות רצופות של כדורגל מרשים מאז פתיחת העונה, וגם הנצחונות שאספנו, נובעים יותר ממזל מאשר מיכולת.

*

התחושות הקשות בנוגע לסגל הקבוצה מתבססות על שני טיעונים מרכזיים. הראשון – אחרנו בהחתמת הזרים, רודריגז הוחתם לאחר חלון ההעברות האירופי, ובאבין הוחתם ברגע האחרון ממש. גם סושיץ' הוחתם ממש לפני המפגש הכפול עם אלטך, וכך קשה לבנות קבוצה מחוברת ובזמן.
הטיעון השני הוא שלא החתמנו קשר שיודע להרוויח את הכדורים באמצע, על גולסה אי אפשר לבנות, שרן לא קשר, ובאופן כללי במבט ראשון הסגל כולל שחקנים בינוניים מדי בקישור דוגמת באטוקיו וסושיץ', כאשר רודריגז הינו קשר בונה משחק לא רע, אך לא אחד שיחלץ את הכדורים ויספק לנו אמצע חזק.

*

חשש נוסף הפושה ורווח בקרב אוהדי מכבי נובע מכך שזו השנה הראשונה שג'ורדי מאמן במשרה מלאה, ואין לנו הוכחות שמדובר במאמן שיודע את מלאכתו, ובחודשים הראשונים לפעולתו השנה, אנחנו רואים שמדובר במאמן בינוני אשר לא יודע לבוא עם תכנית משחק מסודרת, והקבוצה נראית מפוזרת מדי, חסרת תנועות מסודרות בהתקפה, ולוקה בהגנה רכה מדי.

*

נדמה לי שבכך סיכמתי את רוב טיעוני האופוזיציה בקרב אוהדי מכבי תל אביב, אלה שהיו רוצים לראות את ג'ורדי מחוץ לקבוצה.

*

יש הרבה בטענות המובאות לעיל, אך נדמה לי שהתמונה המצטיירת בעיני רבים שחורה מדי. תמיד החשש בקרב אוהדים בתקופות של תוצאות טובות, הוא שכך זה לא יכול להמשך. בסופו של יום, אילו נחת אדם מהמאדים וקיבל לידיו רק את תוצאות הקבוצה מאז תחילת העונה, הוא היה מתקשה למצוא סיבות רבות מדי לפסימיות השורה בקרב אוהדי הקבוצה. להשיג שבעה נצחונות ותיקו אחד תוך כדי העפלה שלישית ברציפות לשלב הבתים בליגת אירופה זה להשיג את היעד בדרך חזקה. נכון, אנחנו משלמים מחיר כבד בפצועים על התחלת עונה מוקדמת כל כך, ומחסור חריף בימי מנוחה בין העונות, אבל לשם כך סגל המונה עשרים וחמישה שחקנים, כזה שאולי פרט לראיקוביץ', יש בו מחליף אשר לא ישנה בצורה מהותית את רמת הקבוצה, לכל שחקן. וכן, לא שכחתי את וידאר, ברור שהוא השני אחרי ראיקוביץ' אשר פציעה שלו תגרום לנזק מהותי, אך גם לוידאר יש תחליפים בדמות שוינפלד, עטר ובלאקמן, ובאמצעות שינוי סגנון המשחק הנזק שיגרם יהיה פחות מכפי שניתן להניח.

*

לגבי סגנון המשחק. ברור שמכבי עדיין לא מציגה את הלחץ בחלק המגרש של היריבה שהיינו כולנו רוצים לראות, גם לא לשלבים ארוכים מספיק אם לא לאורך משחק שלם. ברור שהתנועה ההתקפית שלנו עדיין איננה מציגה שילוב קבוצתי מרהיב, אך כפי שכבר חזרתי פעמים רבות במהלך העונה הנוכחית, זו בחירה של ג'ורדי. הוא מעדיף לעבוד על סגנונות רבים של התקפה, במקום לעבוד על סגנון ומערך אחד, להביא אותו לידי מקסום, ולהגיע כבר עתה לרמה הדרושה. המלאכה של תפירת סגנון יחודי לכל הרכב בנפרד היא מלאכה קשה, וג'ורדי עדיין לא מצא את החליפה הנכונה לכל הרכב שחקנים בנפרד, אך הנסיון איננו ראוי לגינוי בעיני. כל עוד מכבי משיגה את התוצאות, וכן ההפסדים שהיו עד עכשיו בהחלט נלקחו בחשבון על ידי ג'ורדי שהצהיר שאירופה איננה בראש מעיניו מרגע שהעפלנו לשלב הבתים, והמשחק מול ביתר היה בין שני המשחקים החשובים ביותר בעונה, שני המשחקים מול אלטך. יש גם יתרונות להגעה המאוחרת של השחקנים הזרים, השנה שלהם התחילה מאוחר בהרבה, וכך אולי יהיו לנו מספיק שחקנים שיגיעו רעננים ולא שחוקים לשלבים המכריעים של העונה.

*

הדבר אולי המטריד ביותר עד כה הינו הפתיחה החלשה של הקבוצה כמעט בכל משחק. ההרכבים ממש לא מובנים, לא ההצבה של ברק יצחקי באגף שמאל מול ביתר, לא הצבתו כקודקוד הקדמי של משולש הקישור מול נתניה, לא ההצבה של שרן כשחקן כנף ימין מול אלטך בשלושה בלמים. גם כשההרכב נראה נכון, מכבי פעמים רבות נראתה כקבוצה שחבריה ראו אחד את השני לראשונה בשלושים הדקות הראשונות, גם מול סכנין, גם במשחק החוץ באוסטריה, וגם במשחקים מול היוונים.

נדמה לי שג'ורדי עדיין בוחן בשלבים אלה בעונה מה הוא יכול להוציא מהשחקנים, וגם מאיזה שחקנים. הוא מוכן לשלם את המחיר של הטעויות שלו. הייתי רוצה לקוות שהוא כבר הבין את מה שלמעשה אין לו השנה בברק יצחקי. הייתי רוצה לחשוב שג'ורדי הבין ששלושה בלמים זאת שיטה טובה להתקפה אימתנית יותר ולא לסגירה חזקה יותר במכבי (עושה רושם שברק בכר משום מה לא מבין את אותו דבר לגבי באר שבע). גם הייתי רוצה לחשוב שג'ורדי מבין עכשיו טוב יותר איך להשתמש בסושיץ', בטח לא כקשר אחורי.

יודעים מה, אני עדיין לא יודע אם ג'ורדי אכן יהיה מאמן מעולה או אפילו טוב. נדמה לי שנדע טוב הרבה יותר לקראת ינואר פברואר. נדמה לי שכולנו נסכים שיש לו את היכולת להבין את נפש השחקנים, ולהוביל אותם. הוא כנראה כן יודע לבנות תלכיד שלא נשבר, הנה הקבוצה עם כל האפשרות לזלזל בכך, חזרה פעמיים מפיגור במשחק החשוב ביותר בעונה מול אלטך, הפכה פיגור כפול לנצחון מול נתניה, וחזרה מפיגור לנצחון קל מול האיסלנדים. אנחנו עדיין לא יודעים אם ג'ורדי יודע לבנות מכונה מורכבת כל כך כמו שהוא מנסה להרכיב, אבל כאשר כל הרכיבים הם חדשים לגמרי, אני כן חושב שמגיע לו להנות מהספק שאולי המחשבה שלו שניתן להרכיב מכונה שכזאת, היא לא משובת נעורים של מאמן לא מנוסה, אלא מחשבה ששווה בדיקה, מחשבה של איש שמבין בכדורגל.

זה למעשה הסיכום שלי. עד השנה רבים בקרב אוהדי מכבי פקפקו במחויבות של ג'ורדי לעבודה קשה, אך איש לא הטיל ספק בהבנת הכדורגל שלו. משום מה השנה רבים חושבים שג'ורדי סובל משגיונות, מחוסר הבנה. חלקי אינו עימם, אני עדיין מניח שג'ורדי יודע טוב יותר מכולנו, ולו משם שאין עוד איש אחד שנמצא כבר חמש שנים וקצת מדי יום עם הקבוצה, מכיר את הבסיס של הקבוצה לפני ולפנים, וידע בדיוק איזה חלקים נוספים הוא רוצה כדי להגיע למכונה שהוא חושב שניתן להרכיב על הבסיס המוכר. אולי הזמן יוכיח שגו'רדי יש שיאמרו כרגיל, כיוון גבוה מדי. אך נדמה לי שאנחנו צריכים סבלנות כדי לקבוע זאת.

אחרון חביב. כל השוואה בין המעמד של ג'ורדי למעמדו של הורס הקבוצה, איש בשם אבי נמני, אינה השוואה רצינית בשום פאזה שלה.

יומן אליפות צהובה (13)
ראיון מומצא עם מיטש