קוראי הטורים שלי מכירים את השקפתי לגבי יכולת הניבוי שלי אך גם של אחרים. תחזיות זה משהו שמאוד קשה לספק, במיוחד כשזה נוגע לעתיד. הוספתי גם תמיד את התחלופה האדירה הקיימת ברשימת הS&P500 כדוגמה לחוסר היכולת שלנו לדעת מי תהיינה החברות הגדולות בעולם בעוד עשור, בטח ובטח בעוד שני עשורים. תחשבו גם על דוגמאות מקומיות, זוכרים חברה בשם כור? אי די בי? החברות של פישמן? הפועל כפר סבא, ליברפול (סליחה גרייזס הייתי חייב, כמו שתראה בהמשך הפוסט אני מתחיל לחשוב שאתה צדקת ואני טעיתי בקשר לארבע הגדולות בעולם החדש, יש מי שיקראו לו העולם המקוון).

*

אבל כתבה מעניינת באקונומיסט גרמה לי לחשוב על הכל מחדש. הרי ניו יורק וסן פרנסיסקו לדוגמה, תל אביב, לונדון, והמון ערים אחרות בעולם, אין להן תחליף כקטרים שמובילים את הכלכלות המקומיות. התיאוריה הכלכלית גורסת שכוחות השוק אמורים להביא לאיזון בסופו של יום. אם יותר זול לגור באינדיאנה לעומת ניו יורק, ההנחה היא שהרבה אנשים מוכשרים יעדיפו בית רחב ידיים באינדיאנה על דירה מעופשת בשכירות בניו יורק, ואז גם יגיעו מקומות העבודה שירצו אנשים מוכשרים, כך שבסופו של יום ניו יורק אמורה ליפול מגדולתה וערים אחרות לעלות. אבל זה לא קורה לניו יורק, זה לא קורה לסן פרנסיסקו, זה לא קורה ללונדון.

ילד שנולד למשפחה שנמצאית בשני העשירונים התחתונים מבחינת הכנסה בסן פרנסיסקו הוא בעל סיכוי כפול להתעשר בהשוואה לילד שנולד למשפחה בשני העשירונים העליונים בדטרויט. ילד שנולד בצ'לסי בלונדון צפוי לחיות תשע שנים יותר מילד שנולד בבלקפול. למרות שבגדול התיאוריה הכלכלית עובדת מבחינת הגלובליזציה, מקומות כמו סין והודו כן צומחים מהר יותר מארצות הברית לדוגמה, הרי שמבחינת הפערים המקומיים אין צמצום ניכר לעין בעשורים האחרונים.

אפשר לראות את אותה תופעה גם בקבוצות הכדורגל במדינות אירופה. בסופו של יום, ריאל מדריד וברצלונה מצליחות לשמר את מקומן בצמרת הליגה הספרדית, גם אם היו עשורים בהן היתה תחרות גדולה יותר. באנגליה יש מועדון מצומצם של קבוצות עשירות, שרק כסף חיצוני גדול שינה את הרכב הקבוצות הגדולות, אך דווקא לסטר לדוגמה ממחישה שגם אליפות חד פעמית לא מביאה לשינוי אמיתי בטרנד ארוך הטווח. באיירן מינכן בגרמניה, בנפיקה וספורטינג ליסבון בפורטוגל, מכבי תל אביב ומכבי חיפה בישראל, דומה שאם אתה מחבר את הנדל"ן הנכון עם העצמה הכלכלית הנכונה, אתה יכול להבטיח את מקומך לטווח הארוך בצמרת הכדורגל, גם אם תעשה הכל כדי לפוצץ לעצמך את הרגל, כפי שיעקב שחר עושה. בכדורגל כמובן בעל הון גדול מספיק יכול לשנות את מפת הנדל"ן הכדורגלנית.

*

אז איך זה קשור לגוגל, פייסבוק, אמזון ואפל? האם הן דומות יותר לניו יורק וסן פרנסיסקו, או דומות יותר לAT&T, טיים וורנר, ג'נרל אלקטריק ואחרות? האם הן תפסו את הנדל"ן החשוב בעולם החדש, עולם שמושפע מהצטברות הידע המקוון כיתרון בלתי ניתן כמעט למחיקה, ולכן מקומן מובטח לעתיד הנראה לעין עד שהעולם ישתנה לחלוטין? כאן אין מצב שיגיע בעל הון חיצוני שיצילח להטות את המגרש כפי שבעלי הון חיצוניים עושים בליגה הישראלית והפרמייר ליג למשל.

אני זה שתמיד אמר, הנה תסתכלו על פייסבוק וגוגל, איך הן עקפו ענקיות כמו מיקרוסופט ויאהו בסיבוב, מי יכול להבטיח שלא תקום עוד חברה כזאת השנה, חברה שתשנה לחלוטין את המטריה?

*

אז כן, יתכן והחברה הזאת כבר קמה, ויתכן שבעוד עשור כולם ידברו על חברת אינטרזיזו כענקית החדשה. אבל, ההבדל הגדול בין מצבה של מיקרוסופט לפני שני עשורים, וגוגל הנוכחית, הוא ההבדל בנדל"ן המקוון. המצב היום של החברות האלה דומה יותר למצבן של קבוצות הכדורגל הגדולות. כמו שברצלונה וריאל מדריד פשוט שותות את השחקנים הטובים ביותר מקבוצות אחרות בספרד, כך גוגל, פייסבוק, אפל ועכשיו גם אמזון, מצוידות באמצעים הכלכליים לרוכש כל שחקן מצטיין, ולנצח את כל המתחרות שנמצאות מחוץ לקבוצה המצומצמת הזאת של המתחרות בכל התמחרות. כמו ששחקן חולם לשחק בריאל מדריד, כך חברות הסטארט אפ כיום רוצות להרכש על ידי גוגל לדוגמה, בגלל שעצם הרכישה על ידי גוגל מבטיח לך עתיד טוב יותר ואפשרות חזקה יותר להתחרות על האליפות.

יכול להיות שהעולם החדש הוא בעצם עולם נדל"ני. עולם בו הלוקיישן שנוצר מנצח הכל. יתכן ואפל, פייסבוק אמזון וגוגל התישבו בצמתים החשובים ביותר בעולם הזה, והמתחרות האמיתיות שלהן יקומו רק בנדל"ן אחר, למשל עליבאבא בסין. כמובן שאין לדעת, אבל מאוד יכול להיות שאנחנו נמצאים בפרדיגמה חדשה.

יומן אליפות צהובה (17)
יומן אליפות צהובה (18)