ליגת שוקי ההון – נדל"ן מקוון

האם מצבה של אמזון בתחרות מול וולמארט דומה יותר למצבה של ריאל מדריד בתחרות מול סיביליה?

קוראי הטורים שלי מכירים את השקפתי לגבי יכולת הניבוי שלי אך גם של אחרים. תחזיות זה משהו שמאוד קשה לספק, במיוחד כשזה נוגע לעתיד. הוספתי גם תמיד את התחלופה האדירה הקיימת ברשימת הS&P500 כדוגמה לחוסר היכולת שלנו לדעת מי תהיינה החברות הגדולות בעולם בעוד עשור, בטח ובטח בעוד שני עשורים. תחשבו גם על דוגמאות מקומיות, זוכרים חברה בשם כור? אי די בי? החברות של פישמן? הפועל כפר סבא, ליברפול (סליחה גרייזס הייתי חייב, כמו שתראה בהמשך הפוסט אני מתחיל לחשוב שאתה צדקת ואני טעיתי בקשר לארבע הגדולות בעולם החדש, יש מי שיקראו לו העולם המקוון).

*

אבל כתבה מעניינת באקונומיסט גרמה לי לחשוב על הכל מחדש. הרי ניו יורק וסן פרנסיסקו לדוגמה, תל אביב, לונדון, והמון ערים אחרות בעולם, אין להן תחליף כקטרים שמובילים את הכלכלות המקומיות. התיאוריה הכלכלית גורסת שכוחות השוק אמורים להביא לאיזון בסופו של יום. אם יותר זול לגור באינדיאנה לעומת ניו יורק, ההנחה היא שהרבה אנשים מוכשרים יעדיפו בית רחב ידיים באינדיאנה על דירה מעופשת בשכירות בניו יורק, ואז גם יגיעו מקומות העבודה שירצו אנשים מוכשרים, כך שבסופו של יום ניו יורק אמורה ליפול מגדולתה וערים אחרות לעלות. אבל זה לא קורה לניו יורק, זה לא קורה לסן פרנסיסקו, זה לא קורה ללונדון.

ילד שנולד למשפחה שנמצאית בשני העשירונים התחתונים מבחינת הכנסה בסן פרנסיסקו הוא בעל סיכוי כפול להתעשר בהשוואה לילד שנולד למשפחה בשני העשירונים העליונים בדטרויט. ילד שנולד בצ'לסי בלונדון צפוי לחיות תשע שנים יותר מילד שנולד בבלקפול. למרות שבגדול התיאוריה הכלכלית עובדת מבחינת הגלובליזציה, מקומות כמו סין והודו כן צומחים מהר יותר מארצות הברית לדוגמה, הרי שמבחינת הפערים המקומיים אין צמצום ניכר לעין בעשורים האחרונים.

אפשר לראות את אותה תופעה גם בקבוצות הכדורגל במדינות אירופה. בסופו של יום, ריאל מדריד וברצלונה מצליחות לשמר את מקומן בצמרת הליגה הספרדית, גם אם היו עשורים בהן היתה תחרות גדולה יותר. באנגליה יש מועדון מצומצם של קבוצות עשירות, שרק כסף חיצוני גדול שינה את הרכב הקבוצות הגדולות, אך דווקא לסטר לדוגמה ממחישה שגם אליפות חד פעמית לא מביאה לשינוי אמיתי בטרנד ארוך הטווח. באיירן מינכן בגרמניה, בנפיקה וספורטינג ליסבון בפורטוגל, מכבי תל אביב ומכבי חיפה בישראל, דומה שאם אתה מחבר את הנדל"ן הנכון עם העצמה הכלכלית הנכונה, אתה יכול להבטיח את מקומך לטווח הארוך בצמרת הכדורגל, גם אם תעשה הכל כדי לפוצץ לעצמך את הרגל, כפי שיעקב שחר עושה. בכדורגל כמובן בעל הון גדול מספיק יכול לשנות את מפת הנדל"ן הכדורגלנית.

*

אז איך זה קשור לגוגל, פייסבוק, אמזון ואפל? האם הן דומות יותר לניו יורק וסן פרנסיסקו, או דומות יותר לAT&T, טיים וורנר, ג'נרל אלקטריק ואחרות? האם הן תפסו את הנדל"ן החשוב בעולם החדש, עולם שמושפע מהצטברות הידע המקוון כיתרון בלתי ניתן כמעט למחיקה, ולכן מקומן מובטח לעתיד הנראה לעין עד שהעולם ישתנה לחלוטין? כאן אין מצב שיגיע בעל הון חיצוני שיצילח להטות את המגרש כפי שבעלי הון חיצוניים עושים בליגה הישראלית והפרמייר ליג למשל.

אני זה שתמיד אמר, הנה תסתכלו על פייסבוק וגוגל, איך הן עקפו ענקיות כמו מיקרוסופט ויאהו בסיבוב, מי יכול להבטיח שלא תקום עוד חברה כזאת השנה, חברה שתשנה לחלוטין את המטריה?

*

אז כן, יתכן והחברה הזאת כבר קמה, ויתכן שבעוד עשור כולם ידברו על חברת אינטרזיזו כענקית החדשה. אבל, ההבדל הגדול בין מצבה של מיקרוסופט לפני שני עשורים, וגוגל הנוכחית, הוא ההבדל בנדל"ן המקוון. המצב היום של החברות האלה דומה יותר למצבן של קבוצות הכדורגל הגדולות. כמו שברצלונה וריאל מדריד פשוט שותות את השחקנים הטובים ביותר מקבוצות אחרות בספרד, כך גוגל, פייסבוק, אפל ועכשיו גם אמזון, מצוידות באמצעים הכלכליים לרוכש כל שחקן מצטיין, ולנצח את כל המתחרות שנמצאות מחוץ לקבוצה המצומצמת הזאת של המתחרות בכל התמחרות. כמו ששחקן חולם לשחק בריאל מדריד, כך חברות הסטארט אפ כיום רוצות להרכש על ידי גוגל לדוגמה, בגלל שעצם הרכישה על ידי גוגל מבטיח לך עתיד טוב יותר ואפשרות חזקה יותר להתחרות על האליפות.

יכול להיות שהעולם החדש הוא בעצם עולם נדל"ני. עולם בו הלוקיישן שנוצר מנצח הכל. יתכן ואפל, פייסבוק אמזון וגוגל התישבו בצמתים החשובים ביותר בעולם הזה, והמתחרות האמיתיות שלהן יקומו רק בנדל"ן אחר, למשל עליבאבא בסין. כמובן שאין לדעת, אבל מאוד יכול להיות שאנחנו נמצאים בפרדיגמה חדשה.

נו האדל
אבל רק התחלנו

90 Comments

אריאל 23 באוקטובר 2017

פוסט מעניין.
אני חושב דווקא כמו התזה הישנה שלך. נכון שהחברות האלו בנו תשתית רצינית של מאגרי מידע אבל אין לנו מושג מה תהיה הטכנולוגיה הבאה והיא יכולה להפוך את הכל ללא רלוונטי. למעשה התרחיש הסביר יותר היא שזה יקרה. החברות האלו יכולות להסתגל לרכוש וכדומה אבל מספיק שזה לא יקרה פעם אחת והן יישארו מאחור או שהנרכש לא יהיה מעוניין וגם זה קרה.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

אני דווקא מסכים עם גיל לצערי.. החברות האלו היו במקום הנכון בזמן הנכון ובעצם בנו שוק שעדיין לא מוצה הפוטנציאל שלו. גם אם אפל לא תוביל את המכונית האוטונומית לדוגמא היא תוביל את הבית החכם וכן הלאה. אלו מונופולים חזקים שלא יפלו בקרוב. הם עובדים עכשיו על העתיד כי הם קונים ונמצאים איפה שהעתיד נמצא. השוק הזה לא ממש חופשי. The big fish eat the little one

איציק 23 באוקטובר 2017

There is always a bigger fish

אריאל 23 באוקטובר 2017

דווקא גוגל ופייסבוק הם דוגמא הטובה. דג קטנטן ללא אמצעים שהפך למפלצת רק כי הגדולים לא השכילו להבין את הפוטנציאל או הבינו באיחור.
ברור שהם מחפשים את הדבר הבא ויש להם את האמצעים. בסופו של יום המכ"ם שלהם דוגם נגיד 80% מהחידושים ומתוכו משקיע בנגיד 20%. אם משהו מהשאריות יתפוס ויקבל תאוצה וזה עידן שדברים תופסים תאוצה מהר, הם לא יהיו שם או יהיו באיחור וככה זה מתחיל.

גיל שלי 23 באוקטובר 2017

גוגל ופייסבוק הגיעו ליבשת כשרק גילו אותה. הם תפסו את הלוקיישן הכי חם, לכן אני לא בטוח שהם עדיין דוגמה טובה.

אריאל 23 באוקטובר 2017

בדיוק הנקודה. בטכנולוגיה מגלים כל הזמן יבשות חדשות.
הלוקיישן שהיום חם הוא מחר כלום ושום דבר. וזה מתבקש:
https://www.youtube.com/watch?v=3PJmE-ucx_o

גיל שלי 23 באוקטובר 2017

כמו שכתבתי, חשבתי כמוך, אני חושב שהיבשת הנוכחית היא אמריקה, היא כאן להרבה זמן, והלוקיישנים הכי טובים נתפסו בה

אמיתי 23 באוקטובר 2017

שוב. הם ככ חזקים שהם יכולים להרשות לעצמם להפסיד קרב פה ושם. אז פייסבוק ישדרו פוטבול ואמזון תפיק סרטים וגוגל תייצר מכונית אוטונומית ואפל תעשה הכל. הם ישארו למעלה

אריאל 23 באוקטובר 2017

להפסיד קרב זה בסדר. מה שאתה מתאר הוא שינוי של כל הליבה העסקית מה שלא בטוח שהן יכולות או רוצות לעשות. ואל תשכח שהחברות האלו ציבוריות במידה והליבה העסקית תיפגע השווי שלהן יתכווץ יופי.
יודע מה גם סביר שהן יישארו בתמונה רק שאולי עוד עשור תדבר על חברת קוקויאמה שעושה השד יודע מה ועל פייסבוק תדבר כמו שמדברים היום על מייקרוסופט.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

הסיכוי היחידי לשינוי דרסטי שאני יכול לדמיין קשור בשינוי השיטה הכלכלית מן היסוד ופחות בהתפתחות טכנולוגית (משו כמו הבלוקצ׳יין בביטקוין). במצב הנוכחי ועם הורדות המיסים לחברות אני פשוט לא רואה שום דשא צומח לידן. ואני לא כמו גיל. אני תמיד צודק. בעיקר בקשר לעתיד. פרטים אצל איציק ירון ואביאל. (ק. אני פחות נחרץ..)

אריאל 23 באוקטובר 2017

האמת שכל החקירות של ביבי מעניינות אותי רק בהקשר הזה.
אם אני אראה פתאום שהוא שהוא הורשע, לא גולש לטמקא וואלה אלא ישר דה באזר. כל השאר שולי.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

פירסט וי טייק שרלה ת׳אן וי דה ביבי

איציק 23 באוקטובר 2017

אריאל, אמיתי חיי בעולם האשליות משלו, במיוחד לגבי העתיד, ההווה והעבר הקרוב. לא לקחת ברצינות.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

כרגיל אתה מבצע מעשה סדום בעובדות. לא מפתיע אבל עדיין חבל

איציק 23 באוקטובר 2017

אפשר בלי מילים כמו "סדום". אתה מנסה במילה זו להחליף מילה אחרת שגם בה רצוי לא להשתמש.
נ.ב.: העתיד לא יכול להיות עובדה לפני שיגיע פרט ל… https://www.youtube.com/watch?v=gNIwlRClHsQ

אריאל 23 באוקטובר 2017

לא חושב שאמיתי באשליות באופן כללי, די ההיפך. לא בהקשר של ביבי דווקא.

איציק 23 באוקטובר 2017

אריאל, אל תהייה פתאום סוס טרויאני (או כל חייה אחרת).

אריאל 23 באוקטובר 2017

איך אני סוס טרואיני ?

איציק 23 באוקטובר 2017

אתה מעדיף חמור?

אריאל 23 באוקטובר 2017

אני מעדיף אריה. תקרא לי אריה.

איציק 23 באוקטובר 2017

כפיר טרויאני ;)

איציק 23 באוקטובר 2017

מעניין, ועדיין למרות מה שכתבת, פתאום צמחה לה באר-שבע. נכון שאין לה עדיין מעמד בכיר ובעוד 5 שנים תיתכן שוב בלאומית, אך אם תשרוד עשור כנראה שתקבע את עצמה בין הגדולות. כלומר להבדיל מלסטר, הקבוצה שבילתה שנים בלאומית עם ייחוד של קבוצה בעייתית כן הצליחה בניהול נכון להתברג. למה אתה חושב שזה לא יכול לקרות בספרד למשל, בטח על רקע של מה שקורה בקטלוניה, או בגרמניה.
לגבי הגוגל והאמזון, גם יכולה עלי אקספרס פתאום להשתלט על נתח גדול במיוחד כשמגיע משוק ענק שמתפתח. אני חושב שבטווח הקצר לא נראה שמישהו יכול להפיל את הגדולות אך בטח יתכן שיצטרפו גדולות נוספות. אני גם רואה את הגדולות נופלות בגלל טעיות שלהן במקום שמישהו יתפוס את מקומן. דיי לראות את נוקייה היום או את אפל לפני שנים כשנפרדה מסטיב ג'ובס. היה לה מזל עם ההצלחה בעקבות חזרתו, אך זה יכל גם להיכשל. קשה מאד להפיל מונסטרים כאלו, אבל הם יכולים ליפול לבד.

גיל שלי 23 באוקטובר 2017

אז זהו שהדוגמה של נוקיה היא בדיוק הפוכה. נוקיה היתה נדלן מעולה בעולם לפני שקולומבוס גילה את אמריקה. אפל הדיחה אותה משם בגלל שהביאה את הסלולרי לאמריקה, לנדלן החדש. עלי אקספרס זה בדיוק הדוגמה שכתבתי, היא מיצרת נדלן חדש, כזה שיש לו מקום לצד הנדלן של הארבע שציינתי

איציק 23 באוקטובר 2017

נכון, העניין הוא שנוקייה נפלה יותר בגלל טעויות שלה מאשר ממה שעשו האחרות. הרי אם היתה מזהה את הפוטנציאל של הסמארטפון, כנראה שעדיין הייתה איתנו כי ייחד עם כניסה לכול הטכנולוגיות שנבעו מהסמארטפון.

Lord Anthony 23 באוקטובר 2017

החברות האלו לא ייפלו, הן פשוט ייהפכו לפחות משמעותיות, כמו מייקרוסופט.
הרי מייקרוסופט לא שגתה, עדיין אין לה מתחרים בתחומי מערכות ההפעלה למחשבים אישיים ותוכנות בסיגנון אופיס, רק שפשוט התחומים שבהם היא שולטת נעשו פחות רלוונטיים.
בשלב מסויים תגיע חברה שתשלט על התחום החם הבא ופתאום כל השאר ייראו קצת פחות רלוונטיות.
זה קרה ל IBM, זה קרה למייקרוסופט, ואין שום סיבה שזה לא ייקרה לאמזון פייסבוק וגוגל.

גיל שלי 23 באוקטובר 2017

לטעמי רוחב התחום הוא ההבדל, זו הטענה של הפוסט

Lord Anthony 23 באוקטובר 2017

לדעתי החברה היחידה שאולי אפשר לטעון לגביה שהיא מתעסקת במגוון תחומים היא אפל.
גוגל למרות כל מה שהיא מתעסקת איתו עדיין נשענת על פירסום במנוע החיפוש שלה ופייסבוק על פירסום ברשת החברתית, ואמזון עדיין נשענת על מכירת מוצרים באינטרנט.
מספיק לדוגמא שמישהו ימציא מודל פירסום יותר יעיל מזה של גוגל ופייסבוק ופתאום הם כבר לא יהיו רלוונטיות. כל עוד תחום הליבה של החברות לא השתנה הן יצעדו בדרך שבה צעדו כל הענקיות לפניהן.
לפני 20 שנים אמרו בדיוק אותם הדברים על מייקרוסופט, ולפני 50 שנים על IBM.
גם מקדונלדס מוכרת לא רק המבורגרים אלא גם סלטים וגלידות וקפה, אבל ברגע שהצריכה של ההמבורגרים יורדת אז במקדולנדס סוגרים סניפים.

גיל שלי 23 באוקטובר 2017

אמזון, גוגל ואפל מאוד דומות, כולן עסוקות מאוד בעולם התוכן, קניות זה תוכן אחד, אמזון כיום גם מאוד חזקה בתוכן טלוויזיוני, אפל טי וי מחפשים, ויש להם את אייטיונס, גוגל באמצעות יו טיוב. פייסבוק פשוט ייצרו עולם תוכן מקביל, אבל כולם נמצאים בעולם הכי רווחי שקיים, הם יושבים על הצינור דרכו כל העולם עובר, זו מהות הנדלן בעיני

Lord Anthony 23 באוקטובר 2017

זה הכל רלוונטי לעכשיו אבל לא בטוח שזה יהיה רלוונטי בעוד שניים או שלושה עשורים. כל אותם הדברים שנראים לך היום נורא בסיסיים לא היו בכלל בשיח לפני שני עשורים, ולא בטוח שהם יהיו בשיח בעוד שני עשורים.
מה גם שצריך להבדיל בין החברות, כולן מוכרות דברים אבל לא את אותו הדבר והחברה היחידה שאולי אפשר לטעון שבאמת מוכרת תוכן כחלק מעסקי הליבה שלה היא אפל. גוגל עדיין מוכרת פרסומות, וכל הפלטפורמות שהיא מייצרת נועדו לסייע לה למכור פרסומות, כנ"ל לגבי פייסבוק. בסופו של דבר למרות שנדמה שהחברות האלו, ובעיקר גוגל, מתעסקות במלא דברים בבסיס הן עדיין חברות שמוכרות פרסומות. גם אמזון היא עדיין חברת מסחר אלקטרוני סמקרה יש לה גם מותג פרטי של תוכן היא לא חברת תוכן, היא לא נטפליקס.
זה שכל החברות מוכרות תוכן זה עדיין לא אומר שהעסק שלהן הוא מכירת תוכן, גם במקדונלדס מוכרים סלטים זה לא הופך אותה לרשת למזון בריאות.

עכשיו, לא נלך רחוק מדי, תאר לך שאמזון מחליטה לנצל את המידע שיש לה על הצרכנים שלה כדי להתחיל למכור פירסום ממוקד, ופתאום המודל הכלכלי של גוגל נראה קצת פחות מוצלח.
או שפתאום מופיעה פלטפורמה יותר אפקטיבית לפירסום ממה שאנחנו מכירים היום שלגוגל אין בה דריסת רגל (וואטסאפ וסנאפצ'אט הן מועמדות ממש מוצלחות לזה) ופתאום גוגל היא החברה של אתמול.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

ווטאסאפ נקנו עי פייסבוק..

Lord Anthony 23 באוקטובר 2017

ונוסיף שגם פייסבוק צמחה בשוק שגוגל לא הצליחה להשיג בו דריסת רגל ונהפכה לאיום משמעותי על גוגל. אין מניעה שהדבר הזה ישוחזר על ידי חברה אחרת, ואני גם אופתע מאוד אם זה לא יקרה.

עומרי 23 באוקטובר 2017

עוד מעט יגיעו המגיבים שיטענו שהבלוקצ'יין יחליף ה-כ-ל :)

מבין החברות הללו פייסבוק הכי פחות תלויה בטכנולוגיה ויש לה את המידע הכי טוב. מעניין לחשוב על זה.

אגב, בהמשך עם מארק טוויין, מיקרוסופט מוסרת שהשמועות על מותה מופרזות מאוד, היא הרי בשווי שיא של כל הזמנים (אם כי לא תמחור)

גיל שלי 23 באוקטובר 2017

מיקרוסופט חיה באירופה הישנה, פספסה את ההזדמנות להגיע לאמריקה

איציק 23 באוקטובר 2017

אני לא בטוח. יש לי הרגשה שהם כאן והם יסתדרו בעולם החדש. גם IBM עושה שינוים יפים כדי להישאר רלוונטית ובינתיים כנראה מצליחה.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

חח. כתבתי לפני שראיתי..

מיקיג' 23 באוקטובר 2017

1. מיקרוסופט לא בשיא של כל הזמנים, היא בשיא של 17 שנה, מאז ינואר 2000 (רגע לפני התפוצצות הבועה). 2. לומר שמיקרוסופט זה העולם הישן זה פשוט לא להכיר את מיקרוסופט. זו אחת החברות החדשניות ביותר בעולם, בעיקר בתחום הענן. היא לא סתם החברה השלישית בגודלה בשווי שוק בארה"ב. 3. בשנות ה-50 מנהלי ג'נרל מוטורס היו יותר חזקים (פאורפול) מנשיא ארה"ב. לחשוב שזה יהיה אחרת היה בלתי נתפס. כך שהייתי נזהר להמר שגוגל ופייסבוק כאן כדי להישאר. בטווחים של 25 שנה דברים משתנים, במיוחד בעולם של שינוי מתמיד, שבו מצד אחד המחוקקים הרבה פחות סיסיז, באירופה לפחות, ומצד שני הסינים אורבים בפינה. בעצם כבר לא בפינה.

איציק 23 באוקטובר 2017

נכון שמייקרוסופט חזקה מאד בתחום הענן, אבל היא באיחור גדול מאד מאחורי אמזון. היא מנסה לפצות על זה בכל מיני דברים, וכן, גם טכנולוגית היא חזקה מאד, אך עדיין היא בפיגור.

מיקיג' 23 באוקטובר 2017

השוק כבר פחות חושב ככה והשוק מתמחר כידוע לך גם ציפיות. אמזון ירדה ב-4.2% בשלושת החודשים האחרונים, אלפבית עלתה ב-1.1%, בתקופה הזו, אפל עלתה ב-4%, פייספוק עלתה ב-6.4%, פאקינג מיקרוסופט עלתה ב-6.8%. קיצר, בואו ננשום לפני שמספידים את האדון גייטס (צריך לזכור גם איפה מיקרוסופט היתה לפני נדאלה ואיזה מהפכה היא עשתה מאז). ביום חמישי אחרי הנעילה שתיהן מדווחות רבעון שלישי, אינדיקציה חלקית וזמנית תהיה לנו אז.

איציק 23 באוקטובר 2017

אני מספיד? נהפוך הוא. אני רק מציין שיש דג גדול יותר ולא פחות חזק בשוק הענן.

עומרי 23 באוקטובר 2017

מיקרוסופט כבר 20% מעל שיא שווי השוק שלה מ-2000

וזה לפני שמשקללים כ-150 מיליארד דולר שהוחזרו למשקיעים בעשור האחרון.

דני 23 באוקטובר 2017

לדעתי חברות כמו אירבינבי ואובר הן האיום החדש. חברות שיתופיות שמשלבות בין טכנולוגיה לחיים מחוץ לאינטרנט יפרחו.

איציק 23 באוקטובר 2017

שאלה, האם הרגולטורים לא יכולים לגרום לנפילה של החברות הללו עם הדרישות שלהם לפיצולים, להוציא חלקים מהחבילה החוצה ועוד כל מיני דברים. הרי גם גוגגל, אמזון ופייסבוק יכולים בשלב כלשהו לקבל את הרקגולטורים בפנים כמו שקרה למיקרוסופט.

עומרי 23 באוקטובר 2017

לדעתי גוגל הכי פגיעה לפיצולים, אמזון הכי פחות

עומרי 23 באוקטובר 2017

את מיקרוסופט כזכור לא פיצלו, רק קנסו בחריפות והכריחו אותה לא לעשות באנדל מחויב לאקספלורר (החלטה שקידמה מאוד את מפלצת גוגל).

את גוגל יכולים להכריח לא לעשות באנדל של חשבון גוגל לתוך אנדרואיד ולתת למשתמשים חופש אמיתי.

איציק 23 באוקטובר 2017

השאלה האם יכולים למשל להכריח את גוגל לפצל בין ג'ימייל, יוטיוב, גוגל+, וואן דרייב, וכו', ולא לאפשר להם לתת הכל למי שעושה אצלם חשבון. הרי מי שקיבל הכל, והכל מסונכרן אז לא מחפש אפליקציות אחרות. אם יחייבו רישום נפרד לכל אחד, אז יקומו מתחקים חזקים.

עומרי 23 באוקטובר 2017

לא סביר שגם המשטר הקיצוני ביותר יפצל אותה ל-15 חברות נראה לי ..
היסודות של גוגל זה אדסנס/אדוורדס (פרסומות בחיפוש, יוטיוב, ג'ימייל, מודעות באתרי תוכן), אנדרואיד וכיום גם ענן.

אנדרואיד הצליחה "בטעות" והפכה את החברה ל"חזקה מדי". אם תהיה הפרדה היא תהיה בינה לשירותי הפרסום.

איציק 23 באוקטובר 2017

לא לפצל ל-15 חברות אלה לדרוש שלכל שרות יהיה רישום נפרד ושלא תקבל את הכל בייחד. אז בהירשם לג'מייל לא תקבל גם את יוטיוב ולא גוגל+. אז אולי תבחר בגוגל+ אבל בשרותי ענן של אמזון ושרותי מייל ממישהו אחר. זה יהיה מספיק כואב בלי פיצול ל-15 חברות.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

זאת נראה לי יותר מהכל שאלה משפטית אבל גם אם לא עובדתית העולם נהיה הרבה יותר ריכוזי וארהב בפרט. זה לא קורה רק במגזר הטכנולוגי. גם ברשתות האוכל הפארמה והלבוש.אין לפוליטיקאים ולרגולטורים אינסנטיב לפעול למען הציבור. לכן (עומרי) אני מאד מקווה שהבלוקציין יצליח

איציק 23 באוקטובר 2017

אמיתי, אתה מדבר על ארה"ב או בכלל?
נראה לי שבאירופה לפחות הרגולטורים כן מראים שיניים.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

גם וגם. קנס לגוגל או אמזון לא מרשים אותי. עד שנות התשעים היו באמריקה בערך 10 רשתות פארם. היום יש 3. אני חושב שבאירופה המצב טיפה יותר טוב כי בכל זאת אלו מדינות שונות אבל לפי מה שהבנתי זה משתנה גם שם לרעה. הרשת סופרים הגרמנית, אלדו נדמה לי, נכנסת לצרפת ובריטניה בין השאר. זה ליוויתן

אמיתי 23 באוקטובר 2017

אם הייתי צריך לחשוב על הגבלים עסקיים במגזר הטכנולוגי הייתי מתמקד פחות בגודל שוק ויותר בהגבלה של חברות מסויימות לרכוש חברות עם טכנולוגיות מתחרות. מדע בדיוני כן?

איציק 23 באוקטובר 2017

אני לא מדבר על קנסות אלה חיוב על הפרדה, כמו שחייבו את מיקרוסופט עם האקספלורר שלהם שהם היו חייבים לעשות זאת עד תאריך נקוב.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

לא מכיר. מה זה אקספלורר?

איציק 23 באוקטובר 2017

תגגל

אמיתי 23 באוקטובר 2017

יש לי בינג רק

איציק 23 באוקטובר 2017

תבבנג

שחר ע. 23 באוקטובר 2017

החלשה של חברות הענק במערב פייסבוק,גוגל,אמזון באמצעים רגלוטורים
תגרום להשתלטות החברות הסיניות שאינן כפופות לתקנות אלה

אזרח ותיק 23 באוקטובר 2017

התיאוריה של בריאן ארתור על תלות נתיב ותשואה עולה מסבירה את התופעה של היתרון של הגדולים. תשואה עולה היא צורה של משוב חיובי היוצר את הנטייה של כל מי שיש לו יתרון בשוק להגדיל את הפער שלו מהמתחרים. תלות נתיב מתארת את ההנעלות של השוק על הגורם שמשיג את היתרון הראשוני.

no propaganda 23 באוקטובר 2017

גיל, אתה מתעלם מהאפשרות שהטכנולוגיה הגדולה הבאה תבוא מקונגלומרט אחר כמו מייקרוסופט או אינטל או רחמנא ליצנן IBM.
ואז לא תהיה אפשרות לרכוש את הטכנולוגיה.

Lord Anthony 23 באוקטובר 2017

או כמו כל חברה גדולה – שכולם יבינו רק בדיעבד מה היתה הטכנולוגיה הגדולה הבאה.
גם מייקרוסופט קנתה הרבה, ואת מה שהיא לקנתה היא חיסלה באמצעים אחרים, ועדיין יש היום חברות שמאפילות עליה.
הנחת הבסיס היא שהטכנולוגיה הבאה תמיד תזוהה רק בדיעבד, כמו שהיה עם המחשבים האישיים וכמו שהיה עם הסמארטפונים..

גיל שלי 23 באוקטובר 2017

אני חושב שזה לא עניין של טכנולוגיה, אמזון לא המציאה שום דבר טכנולוגי, היא פשוט הבינה ראשונה את העולם שבו אנו חיים.

איציק 23 באוקטובר 2017

אני חושב שזה קצת להמעיט מערכה של אמאזון. בהתחלה היא בהחלט היתה חנות ספרים מכוונת שהשתמשה בטכנולוגיה קיימת. היא כבר הרבה זמן מבינה שזה לא מספיק והיא הפכה למובילה טכנולוגית ובגדול. יש לה המון פיתוחים טכנולוגיים ויש לה אנשים שנמצאים בחזית המחקר הטכנולוגי שבעתיד ימשיכו לדאוג שלאמזון יהיו גם פיתוחים טכנולוגיים משמעותיים.

no propaganda 23 באוקטובר 2017

זה לא שחור ולבן, אמזון היא חברה מעולה אבל עלולה לאבד הרבה שוק עם רגולציות מסויימות. לגוגל למשל כן יש טכנולוגיה חזקה ואם מישהו ימצא דרך טובה יותר לפרסם היא עלולה להיות בבעיה. אפל ופייסבוק אפילו יותר בסכנה. יש סיכוי לא מבוטל שאנשים יפסיקו להשתמש בפייסבוק עוד 20 שנה ופייסבוק לאו דווקא יהיו הבעלים של הפלטפורמה הבאה. וגם התדמית של אפל כחברה הכי חדשנית בתחום הטלפונים יכולה להסדק ב20 השנים הקרובות

גיל שלי 23 באוקטובר 2017

אמזון היא לא חברת מסחר מקוון, היא חברת מדיה ומסחר, גוגל היא לא חברת פרסום באינטרנט, היא חברת מדיה שפרסום הוא רק אחד מהאמצעים שלה לפרנסה כרגע. אפל לא חברה שמיצרת טלפונים, היא חברת מדיה שמיצרת חמרה. המשותף לשלושתן הוא שיש להן ולפייסבוק ידע על כל אחד מאיתנו, והן גם הצינור הכי טוב להעברת מידע מספקים לצרכנים. הצינור הזה שהוא מהות החיים של כל ספק, נמצא בשליטה כמעט בלעדית של ארבעת חברות אלה. זה הסיפור, לא האייפון, לא מנוע החיפוש, גם לא החנות של אמזון, זה השליטה בצינור

no propaganda 23 באוקטובר 2017

אבל אם אפל מאבדת את האיפון היא מאבדת את הצינור שלה וכך גם פייסבוק אם אנשים יעברו לפלטפורמה אחרת או אמזון אם אנשים יחליטו לקנות במקום אחר. דרך אגב חברות האשראי למשל מחזיקות גם הן במידע הזה אז גם משם יכולה להגיע מכה.
ובסופו של דבר לא הייתי מזלזל כל כך בדרך טובה לעשות כסף(אייפון, פרסומות), בסופו של דבר גם כשהחברות האלה ימצאו דרך אחרת להשתמש במידע, היא לאו דווקא תהיה רווחית באותה המידה.

Lord Anthony 23 באוקטובר 2017

פה אייפנת בדיוק את הסיבה שכל החברות האלו יוחלפו בעתיד על ידי חברות אחרות.
החברות האלו הן צינורות, וברגע שיימצא צינור יותר יעיל יעברו להשתמש בו.
וזאת גם הסיבה שצריך להפריד את אפל מהחבורה, כי היא החברה היחידה שממש מייצרת דברים.

גיל שלי 23 באוקטובר 2017

הטענה שלי טיפה אחרת, הם שולטים ביחד בצינור היחיד שקיים, וזה לא עניין של טכנולוגיה, זה עניין של תעבורה. כמובן מאוד יכול להיות שאני טועה, אבל אני חושש שיש כאן משהו אחר, ויקח המון זמן לייצר צינור אחר

איציק 23 באוקטובר 2017

הם צינור לא במובן החומרי של תשתיות וגם אפילו לא במובן של ספק תוכן (כמו נטויז'ן למשל), הם צינור מבחינת פלטפורמה. לכן שינוי צינור יעיל יותר מבחינת חומרה או ספק תוכן לא יזיז להם, הם ימשיכו גם בפלטפורמות חדשות. כדי לייצר צינור תוכן מבחינת אפליקציה, אז גוגל הרבה יותר מגוונת מפייסבוק. חיפוש תמיד יצטרכו והם כנראה יישארו מנוע חיפוש יעיל מאד לזמן רב, גם אם יפותחו שיטות חיפוש חדשות, גוגל כנראה תהייה שם. גם היוטיוב שלהם הוא סוג של חיפוש לאודיו וגם הוא יישאר לזמן רב. מה שכן, כנראה אופי החיפוש ישתנה, וגוגל חזק בתמונה. הם עובדים חזק מאד על חיפוש מבוסס מולטימודל שבנוסף לשיטה הנוכחית יאפשר גם לבצע קולי (דיבור/צלילים), תמונה, וידאו וכנראה לא רק. פייסבוק הרבה יותר מצומצמת בתחום הרשת החברתית שלה ויש סימנים שאוכלוסיות שלמות שהיו מחוברות אליה, עוזבים אותה (אני כבר לא מדבר עלי ושכמותי, שאף פעם לא היו בה). כלומר, התשתיות של גוגל הרבה יותר מותאמות לשינוים אפשריים, אך לא אתפלא שעם האנשים שפייסבוק "רכשו" הם ייכנסו לתחומים חדשים כדי להיות מוכנים לשינוים שיבואו.

Lord Anthony 24 באוקטובר 2017

איציק, גוגל הם לא הראשונים שעובדים בשיטה הזאת, אבל בסוף תמיד מסתבר שהתחום הבא הוא זה שאף אחד לא חשב עליו.
זה כמו שכולם היום רצים להפיק תוכן אבל הם כבר לא מסוגלים לסגור את הפער שנטפליקס פתחה מהם.
גם מייקרוסופט ואינטל וHP קנו ועדיין קונות הרבה חברות, לעיתים רחוקות הם נופלים על הדבר הדבר הבא.
בסוף יגיע התחום שיהפוך את גוגל לפחות רלוונטית, אני אפילו לא פוסל את זה שיגיע מודל שיהפוך על פניו את החיפוש באינטרנט (אולי מיחשוב קוואנטי או משהו בסיגנון, או שעיקר החיפוש ייעשה רק בפלטפורמות סגורת כדוגמאת פייסבוק או אמזון) ויעשה לגוגל מה שהסמרטפונים והטבלטים עשו לPC.
לדעתי דווקא האיומים על גוגל הרבה יותר גדולים מאשר האיומים על פייסבוק.

איציק 24 באוקטובר 2017

זה ברור, הטענה שלי היא שכל האימפריות בסוף נופלות, השאלה מתי.
אני להבדיל ממך חושב שהסיכון של פייסבוק הרבה יותר גדול. לגבי חיפוש קוונטי, זה משהו שאף אחד עוד לא יודע איך לאכול. אם זה יצליח לתפוש תאוצה, יהיה בלגן מאד גדול והרבה דברים יעברו פריש מיש. עולם האבטחה, כרטיסי אשראי, בנקאות, בנקים ביומטריים, כולם בפניקה אטומית. פה זרקת פצצה שאף אחד עדיין לא יודע איך לאכול אותה. אני רק חושב שלרמת האזרח הפשוט זה לא יגיע בטווח הזמנים של חיינו (לפחות חיי).

ניר 23 באוקטובר 2017

פרספקטיבה קצת שונה על אמזון: החברה הזו הפיסדה המון כסף לחא מעט שנים ועדיין הרווחיות שלה מפוקפקת. בגדול, מדובר בחברה שלוקחת כסף בוול סטריט כדי למוטט חנויות וחברות קטנות, לא בטוח שזה האינטרס של הממשל האמריקאי לאפשר את זה לנצח.

קשקשן בקומקום 23 באוקטובר 2017

אני חושב שיש להפריד בין גוגל ואמזון ופייסבוק ואפל.
גוגל ואמזון באמת יושבות על הצמתים הכי חשובים בעולם המקוון – חיפוש ומסחר. שם הם יצרו מונופול שלדעתי לא ניתן יהיה להתמודד איתו בלי פירוק.
אפל ופייסבוק לדעתי הרבה יותר פגיעות, הן הרבה יותר מבוססות על טרנד והעדפות משתמש. אני תמיד יכול לקנות גלגקסי ומתישהו (לדעתי) תבוא רשת חברתית שתהפוך את פייסבוק ללא רלוונטית (יש כאלו שטוענים שבקהלים צעירים זה כבר קורה). לא פייסבוק ולא אפל נותנות לי משהו שהוא must. גוגל ואמזון כן, כמו שמייקרוסופט היתה (ועדיין) במערכות הפעלה של ה PC.

גיל שלי 23 באוקטובר 2017

פייסבוק הכי פגיעה, אפל זה האייטיונס הרבה יותר מהאייפון, אבל אני מסכים שגם בעיני אמזון וגוגל ממוצבות הכי טוב בקרב הזה.

קשקשן בקומקום 23 באוקטובר 2017

מסכים. אבל גם אייטיונס רחוק מלהיות מונופול, ובכלל קשה להיות מונופול כשאתה מערכת סגורה. אפל מיוזיק מוצר מצוין ומנוע צמיחה גם כן – אבל בסוף זה רק מוזיקה. עם מוזיקה לא שולטים בעולם :)

גיל שלי 23 באוקטובר 2017

יש גם אפל טי וי, אבל הם לא מצליחים לייצר את התכנים שאמזון כבר יצרה, נראה לי שהם יהיו אלה שירכשו את נטפליקס

austaldo 23 באוקטובר 2017

עם מוזיקה לא שולטים בעולם, עם כסף כן. קוראים לזה אפל פיי. שכרטיס האשראי ניכנס לאייפון או השעון

עומרי 23 באוקטובר 2017

4 מיליארד איש נכנסים לשירותי הדגל של פייסבוק כל יום. הם יישארו בחיים בלעדיה, אם זו ההגדרה ל Must, אבל היא חלק משגרת חייהם לא פחות מאף חברה אחרת ובאופן רווחי (הדאטה הכי איכותי) בטירוף.

פייסבוק היא איום הרבה יותר גדול על גוגל מלהיפך. בווידאו למשל הם ממש מושכים את השטיח מתחת לאטרקטיביות של יוטיוב למפרסמים.

עומרי 23 באוקטובר 2017

מאמר מעניין מהיום, מסתבר שפייסבוק עשתה רכישונת של אפליקציה חברתית טרנדית בת חודשיים בסך הכל, סיבה טובה לחזור לאחד מכשלי ההגבלים העסקיים הגדולים בכל הזמנים – אישור רכישת אינסטגרם ווטסאפ על ידה (נעניין גם לחזור לדיון פה על ווטסאפ ב19 מיליארד מלפני כמה שנים)

https://stratechery.com/2017/why-facebook-shouldnt-be-allowed-to-buy-thb/

אמיתי 23 באוקטובר 2017

זה מה שהצעתי קודם. ההגבלים העסקיים צריכים להתחשב בטכנולוגיה ולא בשוק או בשווי שוק

אריאל גרייזס 23 באוקטובר 2017

קודם כל, כפר סבא אימפריה. קורעת את הלאומית.
לגבי החברות האלו, אני חושב שדבר אחד שאנשים לא מבינים זה כמויות הכסף האדירות שיושבות בבנק אצל החברות האלו. מדובר בעשרות ומאות מיליארדים שמאפשרים להם בעצם לקנות כל מה שהם רוצים. הסיכוי שתבוא טכנולוגיה חדשה שהם לא יוכלו לשים עליה את היד הוא די קטן. בדיוק כמו הסיכוי שיגיע איזה שחקן צעיר מדהים וריאל או בארסה לא יצליחו לשים עליו את היד.
דרך אגב, בדיוק כמו בליגה האנגלית שאנחנו רואים שחקנים שנקנים במחירים לא ריאליים כביכול, כך גם בעולם הטכנולוגי אנחנו רואים סכומים שהיו נשמעים לא הגיוניים לפני זמן קצר, פשוט כי מסתובבות כמויות עצומות של כסף שמחפשות השקעה. אנשים לא מבינים כמה כסף גוגל ופייסבוק עושות.
זה לא אומר שזה לא יכול לקרות – זה רק יהיה יותר קשה מבעבר

איציק 23 באוקטובר 2017

אתה צודק, אבל הדוגמה של פייסבוק הראתה שזה לא מספיק. הם הרבה זמן לא הצליחו להקים מחלקת מחקר עצמאית איכותית למרות המשכורות המטורפות שהסכימו לתת. אני מכיר בכירים מאוד שהחליטו להישאר באקדמיה ולא לבוא אליהם כי פייסבוק לא הסכימו השתתפות בכנסים ולפרסם. הם נאלצו להתיישר לגוגל ואחרים כדי להקים קבוצה מאד איכותית. אני מניח שכל החברות האלו חושבות שהכסף קונה הכל והן כנראה טועות. גם אותן רצו לקנות ולא הצליחו.

אריאל גרייזס 23 באוקטובר 2017

דרך אגב, לדעתי יש הבדל גדול בין אמזון ואפל לבין גוגל ופייסבוק בזה ששתי הראשונות הן מאוד תלויות אמריקה – זה לא שאין להן פעילויות מחוץ לארהב אבל עיקר הפעילות שלהן היא בשוק האמריקאי בעוד גוגל ופייסבוק הן גלובליות. לא שצריך לזלזל בשוק האמריקאי ולא שאי אפשר להתרחב מחוץ לו (לא בטוח כמה אפל חותרת לזה, דרך אגב, היא תמיד כיוונה להיי-אנד) אבל פוטנציאל ההתרחבות הרבה יותר קטן בהשוואה לחברה עם פוטנציאל לשישה מיליארד משתמשים

אמיתי 23 באוקטובר 2017

לא יודע עד כמה אפל תלויה באמריקה כבר. המכירות שלהם וההתרחבות בסין היו מנוע צמיחה גדול בשנים האחרונות..

shadow 24 באוקטובר 2017

אכן אמיתי. הסינים חולים על אפל ונראה לי שמכירות האייפון בסין עברו כבר את אלה של ארהב.

אמיתי 24 באוקטובר 2017

אבל את זה הסמולנים בדה באזרר לא יגידו…(-:

אלון 24 באוקטובר 2017

אותו דבר בעצם אפשר לכתוב על ארה"ב כמדינה ולא רק על ערים וחברות. היכולת לגייס את כל הכשרון בעולם מבטיח דומיננטיות מוחלטת להרבה שנים.

גיל שלי 24 באוקטובר 2017

טראמפ עושה הכל כדי שהמשפט הזה יהיה נכון בלשון עבר, זה עלול גם להצליח לו

אלון 24 באוקטובר 2017

רוב המהנדסים ההודים, סינים, ושאר העולם יעדיפו לעבוד בארה"ב. האוניברסיטאות האמריקאיות ימשיכו להוביל ולרכז את הכי טובים.
קשה לי לראות טראמפ אחד הורס את זה גם בשמונה שנים. מה עוד שבעלי החברות שהזכרת לא יתנו לו כי זה פוגע להם בעסק.

גיל שלי 24 באוקטובר 2017

טראמפ צמצם מאוד את מדיניות אישור הוויזות, הוא מנסה לצמצם אפילו יותר, תן לו צ'אנס אולי הוא יצליח להגשים את חלומו ולעשות את אמריקה לבנה והומוגנית יותר

אלון 24 באוקטובר 2017

האדם הלבן סיים את תפקידו אבל זה כבר דיון אחר. זה הכל פוליטיקה ושיהיה צורך המכסות יעלו והתורים יתקצרו וטראמפ יבין שהזרים שבאים מהמזרח לא לוקחים עבודות מאף אחד אלה עושים עבודה שהאמריקאים לא רוצים או לא יכולים לעשות.

Comments closed