ישנו עיתון כלכלי מעולה שהעלה נושאים מאוד חשובים לדיון ציבורי. אך גם בעיתונים הטובים ביותר אין חסינות מפני ספינרים והשפעתם. ישנו גוף ותיק שמצליח להפעיל את השפעתו על כתבי הטכנולוגיה של העיתון הזה לדורותיהם, וגם על משרד הכלכלה בימים אלה. אני לא יודע בדיוק את זהותו של הגוף, אך יש לי כמה דוגמאות לספינים קודמים שלו.

בזמנו לפני קצת יותר מעשור, הספין הבולט היה החשיבות בפיתוח ענק כלכלי ישראלי בהייטק על פני אקסיטים של חברות סטארט אפ. הטענה היתה שיש בכלכלה הישראלית כשל אסטרטגי. למה לעזאזל לא מתפתחת כאן נוקיה ישראלית, למה ההייטק הישראלי מורכב בעיקר מהרבה חברות קטנות. ספין זה היה מלווה בחשיבות שיש לבעלות הישראלית בחברות ההייטק, ועל כך שחברות זרות "מנצלות" פה את כח האדם האיכותי, אך הכלכלה לא תתקדם באמצעותן.

נדמה לי שהספין הזה הוכח כאחד המגוחכים ביותר שהיו, ואין יותר מדי אנשים שמצטערים שלא היתה לנו נוקיה ישראלית. אגב גם מצבה של החברה הדומה ביותר לנוקיה הישראלית, טבע, לא ממש תומך בטיעונים שנשפכו אז כמים, ולא בכתבה אחת, בהרבה מאוד כתבות.

אני לא יודע שמדובר באותו גוף, אך יש לי סיבות טובות להניח שכן, גוף זה עסוק כיום, למעשה כבר יותר משנה, בספינים מסוג חדש. קטר ההייטק הישראלי לא מספק את הסחורה. הוא קטן מדי ביחס למידה שהוא צריך להיות. כלומר, ידוע שכלכלה שמנוהלת על ידי גוף חכם, היא הכלכלה הטובה ביותר. אילו רק היה לנו גוף חכם, הוא היה דואג שיהיו פה יותר מפתחי תכנה, הוא היה דואג לכך שכל החוסרים של חברות ההיטק ימולאו לשביעות רצונם, ואז גם הקטר ההייטקי היה גדול כמו שהוא צריך להיות כדי לסחוב את הכלכלה הישראלית.

גוף נוסף שמפעיל ספנים דומים טוען שחסרים בישראל בגלל ההייטק תעשיות פשוטות שהיו יכולות לקדם את הכלכלה טוב יותר, ולספק לעובדים שלא מספיק מוכשרים כדי להיות מפתחי תכנה, מקומות עבודה רווחיים יותר ומועילים יותר לכלכלה מסתם שירותים. גם הגוף הזה טוען שהממשלה צריכה לתכנן טוב יותר ולגרום לכך שיהיו פה גופים שבתנאי שוק רגילים לא שורדים.

*

מה שיפה בכדורגל למשל, שכולנו מכירים במערבבים למינהם מיד כשהערבוב יוצא מפיהם. אבל בכלכלה, למערבבים למינהם יש נגישות לעיתונאים טובים שמאמינים להם, וגם לשרי ממשלה שנופלים לחיקם משל דאגו באמת לאינטרס הכלכלי הישראלי.

אבל, בואו ננסה לנתח מעט את הטענה המרכזית של גופים אלה (לדעתי יש מצב שמדובר בגוף אחד). הטענה שיש גופים, ממשלות, אנשים, שחכמים יותר מהשוק ויודעים כיצד הכלכלה צריכה להתפתח, היא טענה מאוד מעניינת. חלק גדול מהספין נשען על כך שהשכר בישראל עולה יפה בהייטק, אך לא עולה מספיק בתעשיות האחרות, ובשירותים. אילו רק הכלכלה היתה מנוהלת על ידם, השכר היה עולה יותר, שכן ידוע שבתעשייה משלמים יותר מאשר בשירותים.

מעניין שהעיתונאים שמשרתים את הספין, לא טורחים לבדוק את טיבו של הספין באמצעות בדיקה פשוטה, האם באמת נכון הדבר שהשכר בהיטק עולה בקצב גובה יותר בהשוואה לשאר השכר בחברות הפרטיות.

אילו היו טורחים לעשות זאת (או לפחות להיענות לתחינתי לשאול אותי את השאלה הזאת), הכתבים היו מוצאים שהשכר בהייטק הישראלי מאז 2006, עולה בקצב מאוד דומה לשכר בתעשיית מוצרי הצריכה (לא מדובר בתעשייה ליצוא, אלא במשהו הדומה יותר לשירותים), ובקצב דומה לשכר בחברות הפארמה (חברות שירותים בישראל שתפקידם לשווק תרופות זרות בישראל בעיקר, השכר בפארמה עלה יותר מהשכר בהייטק מ2006 ועד היום), ובקצב לא מאוד שונה מעליית השכר בתעשיות המסורתיות.

באופן עקרוני אני מאוד מתקשה למצוא מה לא בסדר בתקופה הכלכלית הנוכחית. יתרה מכך, אני מאוד מתקשה למצוא למה שכר גבוה לאנשים ספציפיים שעוסקים בהייטק, והמחסור שאכן קיים בתפקידים מאוד מסוימים, הוא משהו שלא טוב לכלכלה הישראלית. אבל הבעיה בכלכלה היא שהספינים הרבה יותר מורכבים מטענה רגילה של גיא לוזון אחרי הפסד, וגם קשה הרבה יותר לראות את המציאות, במיוחד כאשר לא טורחים להתעניין בה אלא קונים אותה מידי הספינרים.

מה זה קצת כסף לעומת המועדון?
יומן אליפות צהובה (20)