לא הצלחתי לראות את המשחק מול רעננה במלואו, אבל מה שראיתי בצירוף מה שקראתי עליו, ובייחוד הדברים של ג'ורדי בסוף המשחק, ממחישים היטב את הבעיה הקולוסאלית שאנו עומדים בפניה. בפוטבול האמריקאי נהוג שהג'נרל מנג'ר מסכם את מה שהיה בעונה בשבוע הפגרה, מאחר ואין לי ציפיה שבן מנספורד יעשה אותו דבר, ומאחר ואין לנו כרגע ג'נרל מנג'ר, אסכם אני את השליש הראשון של העונה.

*

דווקא כל דברי הסנגוריה שיש לי על תקופתו של ג'ורדי כספורט דירקטור במכבי תל אביב, ממחישים היטב את הכשלון שלו, כן כשלון מהדהד שלו, כמאמן מכבי. הכשלון שלנו לא מתבטא בתוצאות דווקא, למרות שבליגה האירופית או הו זה מתבטא בתוצאות, אלא דווקא בדרך בה הקבוצה שלנו נראית, הכוונה לכך שמדובר בקבוצה שבורה מנטלית לחלוטין.

ג'ורדי כספורט דירקטור לא הפגין הצטיינות מיוחדת במציאת יהלומים במחיר של פלסטיק, וגם לא בהרכבה מיוחדת של כשרונות משלימים. מה שג'ורדי כן הצליח היה בהקניית ערכים מקצועיים למועדון. אבחון החוליים במועדון ורשימת תרופות מתאימות. הבנה שחלק מהתפקיד שלו הוא לגרום גם לשחקנים ה20-22 בסגל לתרום, והכרה בכך שמנהיגות היא דבר חשוב מאוד.

לשם כך ג'ורדי החתים בהתחלה שחקנים לא בהכרח מבריקים, אך כאלה שמסוגלים להכניס בקבוצה שלנו משהו חדש. חואן פאבלו היה דוגמה נהדרת, הוא היה רחוק מלהיות השוער הטוב ביותר שדרך בישראל אי פעם, אבל ביחד עם קרלוס גרסיה (שבשיאו בהחלט היה בין הבלמים הטובים שדרכו בישראל), הוא הכניס אלמנטים של מנהיגות ומקצוענות לחדר ההלבשה.

*

אבל בדיוק באלמנטים האלה הקבוצה שלנו כושלת היום לחלוטין. לא יכול להיות שג'ורדי יתראיין אחרי המשחק ויאמר שחסרים לנו שחקנים, לכן העלה את שרן כשהוא חולה, את באטוקיו עם בעיות פיסיות, ואת ריקן תשוש. הקמפיין האירופי לא נפל על ג'ורדי בהפתעה, הוא היה אמור לנהל את הסגל כך ששחקנים לא ידרשו לאורך תקופה לשחק שני משחקים בשבוע, בטח לא בהפרשים של שלושה ימים. אבל ג'ורדי ניהל את הסגל איום ונורא, לא מבחינת הפציעות, אלא הוויתור על שחקן כמו סושיץ', העובדה שמול רעננה ג'ורדי לא העז להחליף שחקנים גמורים פיסית בכאלה שאולי פחות מוכשרים אבל כשירים במאה אחוז (כן דור פרץ למשל) זה כתב אישום חמור ביותר כנגד ג'ורדי מפי ג'ורדי.

אז מול רעננה ראינו קבוצה גמור פיסית ומנטלית, מול אסטנה בבית ראינו קבוצה גמורה מנטלית. כל ההחמצות מול אסטנה לא הגיעו על רקע מקרי, והעובדה שהקבוצה התפרקה לחלוטין אחרי הגול של אסטנה, וגם הגול של אסטנה, הפגינו את הפריכות המנטלית המוגזמת של מכבי. אבל, הפריכות הזאת יושבת לג'ורדי על הכתפיים, אי אפשר לשדר לשחקנים שהם אפסים כשאתה לא מנסה לנצח את באר שבע בעשרה שחקנים, בהרכב שני, ואחרי זה לצפות מהם שיאמינו בעצמם שהם מסוגלים לנצח את אסטנה. ג'ורדי הרי יודע שלא דיבורים הם שמקנים חוזק מנטלי לשחקנים. כולנו יודעים שאין טעם להגיד למישהו אל תפחד, צריך לעזור לו לא לפחד, וג'ורדי ממש לא עוזר למכבי לא לפחד.

פציעות זה משהו שגם באר שבע מתמודדת איתן, זה מגיע עם הטריטוריה של אירופה. אבל ברק בכר לא וויתר על קוואנקה לחלוטין, כמו שג'ורדי עשה עם סושיץ', למרות שקוואנקה היא אף גרוע מסושיץ'. ברק בכר לא חשב רק על איך הוא לא יורד מובס כשהוריד את וובה בראון להיות בלם מולנו, הוא לא תירץ מחסור בשחקנים כשמתן אוחיון נהיה חלק אינטגרלי מההרכב. זה ההבדל בין מאמן שמאמין במה שיש לו, למאמן שמחכה כל הזמן לאמן את הקבוצה שהוא מפנטז שתהיה לו.

*

דומה שמה שג'ורדי המאמן צריך זה ג'ורדי הספורט דירקטור. אבל, ג'ורדי כבר לא ספורט דירקטור משום שמיטש לא רוצה אותו יותר כספורט דירקטור, ואחרי תהליך דעיכה ארוך של הקבוצה, בצדק לחלוטין.

ספורט דירקטור לו היה, היה יושב עם ג'ורדי עכשיו ומבהיר לו שהוא לא מתקרב להוציא אפילו 60% ממה שיש בסגל הזה, גם עם הפציעות. קבוצות כמו רעננה לא יכולות להלחיץ את מכבי בעשרים הדקות האחרונות של המשחק משל היו קבוצה בליגה האירופית. ספורט דירקטור היה אומר לג'ורדי שהמשחק אתמול מול רעננה מצטרף לבזיון הספורטיבי באסטנה, לתבוסתנות האיומה בבאר שבע, לשבירה המנטלית מול אסטנה בבית. זה כבר רצף, אין פה שום עדות לכך שג'ורדי באמת מסוגל להתקדם כמאמן. אין כאן שום תהליך חיובי. הקבוצה התחילה את העונה בכדורגל נורא אך עמדה במבחנים המנטליים. מאז הכדורגל הלך והדרדר, והמנטליות נעלמה לחלוטין.

את העבודה של ג'ורדי העונה יש לבחון במנותק לחלוטין מחמש העונות שקדמו לה. אני לא יכול לאמר שג'ורדי הספורט דירקטור היה מפטר את ג'ורדי המאמן, שכן ג'ורדי הספורט דירקטור הותיר את שוטא שאיבד לחלוטין את הקבוצה, ולא פיטר אותו עד ינואר, למרות שכבר בנובמבר היה ברור ששוטא איבד את הקבוצה.

אני מאוד מקווה שלבן מנספורד כבר יש ספורט דירקטור בקנה, ושזה כבר עוקב אחר הקבוצה כמה זמן ויודע איזה מאמן להביא איתו. אם אין כזה בקנה, מין הראוי שבשבועיים הקרובים יהיה, ושהספורט דירקטור יחליט אם הוא עושה צעד חירום ומפטר את ג'ורדי, או מכין מאמן מתאים ובינתיים מתפלל שהזעזוע בהבאתו יספיק כדי להוציא את ג'ורדי מהפאנק בו הוא נמצא. הכוונה היא שאם ג'ורדי ייכנס לדריכות, אולי אפשר להחזיק איתו מעמד בתמונת האליפות עד דצמבר, ואז שהספורט דירקטור יביא מאמן.

אין שום סיבה בעולם שמכבי תראה כמו שהיא נראית עכשיו. זה עלבון למועדון שהקבוצה הזאת כל כך שבירה. זה עלבון לג'ורדי הספורט דירקטור הטענה שאין לנו שחקנים. אני ממש מקווה שאנחנו לא קוברים את הראש בחול, שכן הדבר הטוב היחיד בעונה הזאת עד עכשיו הוא העובדה שהעונה הזאת עדיין לא גמורה מבחינת הטבלה והמרחק מבאר שבע. וכן, באר שבע לא נראית הקבוצה שהיתה בשנתיים האחרונות, כך שחוסר יכולת להתמודד על אליפות מול קבוצה מאוד בינונית של באר שבע (ולא, אין שום מועמדת אחרת), יהיה כתב האישום החריף ביותר כנגד תקופתו של ג'ורדי כספורט דירקטור במועדון הזה.

ליגת שוקי ההון - ספינים
קצת על כספים