אוקיי, העונה זאת שברה אותי סופית, אני מכריז בזאת על מותו של המותג יומן אליפות, כלומר רק על יומני האליפות שלי. הג'איינטס הקדימו את מכבי, אבל וואלה ג'ורדי הצליח לגרום לי לרדת מכל העסק הזה בצורה סופית ומוחלטת.

אתחיל דווקא בכמה דברים טובים שראיתי אתמול. מכבי פתח תקווה הגיעו לפחות מצבים מולנו ממ.ס אשדוד, נכון גם אנחנו הגענו לפחות מצבים, ונכון גם שכמו במשחק מול אשדוד המצב הטוב ביותר במשחק היה של מכבי פתח תקווה, אבל אולי אפשר לראות בזה סוג של התקדמות.

ראיקוביץ'.

רואים שמכבי עובדים על משהו באימונים, אלירן עטר ניסה למסור לבלקמן. ניסה, אולי בגלל שזה חדש, לא ממש הצליח.

אני מנסה בכח למצוא משהו, אין.

אה, מצאתי, בכדי לתאר את המצב של בריק מול ראיקוביץ, עמרי אפק הוכיח חוש הומור נפלא, וטען שיניב בריק ברח לברק יצחקי. זו היתה אחת מבדיחות הכדורגל הטובות ביותר ששמעתי אי פעם.

*

בתחילת העונה כתבתי שג'ורדי מנסה לסגל למכבי סגנונות משחק שונים, כדי שכשיגיע המצב ומכבי תהיה חייבת להבקיע שער, ניתן יהיה להמנע ממערך תשעת החלוצים של שוטא. חשבתי שג'ורדי מכין את הקבוצה לעיתות לחץ, ומנסה לסגל לה סגנונות משחק מסודרים גם לעיתים בהן הקבוצה תהיה בפיגור. ראינו את זה עובד לא רע במשחק מול אלטך בנתניה. אתמול ראינו את מערך תשעת החלוצים במלוא הדרו, נדמה לי שזה מסכם בצורה הטובה ביותר את העונה שלנו.

ג'ורדי כנראה מאמין בקמעות, אחרת אין לי הסבר לשילוב של ברק יצחקי במשחק, המאזן של מכבי בכל המשחקים בהם שולב ברק יצחקי במשחק הוא אפס שערים, בזמן שספגנו שניים (אשקלון), עדיין ג'ורדי חוזר על הטריק הזה, אז כנראה זה עניין של אמונות טפלות.

מכבי אמנם עברו לשיטת שלושת הבלמים, אבל ג'ורדי לא החליף מערך, כלומר מה ששחקנו בסוף המשחק לא ראוי להקרא בשם מערך.

מכבי שוקעת בספירלה אין סופית. חיכו לגולסה, גולסה נראה גרוע בהרבה מכפי שבאטוקיו נראה באותו תפקיד, עדיין באטוקיו בכלל לא נכלל בסגל, בזמן שברק יצחקי נכלל בספסל כאחד משלושה חלוצים שמחכים להכנס למשחק. ברק יצחקי כקשר מאחורי החלוצים זה משהו שהיינו אמורים להפרד ממנו לעד מאז שפטר בוס ניסה את העסק הזה בדרבי ששוינפלד הבקיע מולנו, אז אני מסרב להתייחס אליו כאל קשר.

בעוד בתחילת העונה ראינו התקפות מהירות בנגיעה, ראינו שחקנים שיוצרים מצבים כאשר הם עוברים שחקן, במשחק אתמול ראינו משחק שמתאר טוב מאוד את מכבי חיפה של גיא לוזון. שלושה בלמים מתמסרים בינהם, מעבירים את הכדור לקשר אחורי, והוא בועט למעלה מדי פעם, זהו. אני לא התבוננתי בסטטיסטיקה, אבל אני מבטיח לכם שהשחקנים במכבי שהחזיקו הכי הרבה בכדור, וגם התמסרו הכי הרבה ביניהם היו שפונגין, באבין וטיבי. סוף עידן שוטא, בו טיבי היה בונה המשחק של מכבי, שוב הרים את ראשו.

עוד משהו של שוטא שחזר זה הספסול של וידאר בהנחה שהוא יתעורר או משהו כזה. לא יודע, כרגע זה לא נראה טוב במיוחד.

הוויתור על סושיץ' שתוגבר בוויתור על באטוקיו, וכן עלינו אתמול עם שלושה זרים, זה משהו שמעיד יותר על ג'ורדי המאמן מאשר על ג'ורדי הג'נרל מנג'ר.

*

חוץ משוטא נזכרתי בעוד משהו אתמול. זה נראה כאילו אנחנו נחושים ללכת בדרך של מכבי חיפה מאז שג'ורדי הגיע למכבי. גם הם היו היריבים הנחשבים לתואר האליפות, הפייבוריטים בשנה בה אוסקר לקח, גם אנחנו היינו כאלה באליפות הראשונה של באר שבע. בעונה שהגיעה לאחר מכן, חיפה כבר החלה לדעוך, למרות שסיימנו בעונה שעברה כפינאליסטית גמר הגביע, ובמקום השני בליגה, אין ספק שראינו דעיכה איומה בשנה שעברה. בשנה השלישית חיפה איבדה את מקומה כגורם בצמרת, ובכן המרחק ביננו לבאר שבע בסוף הסיבוב הראשון הוא שבע נקודות, המרחק ביננו לבין עירוני קריית שמונה שנמצאת במקום השביעי הוא ארבע נקודות. אנחנו נלחמים על מקום בפלייאוף העליון, ממש לא על אליפות.

*

אני לא מאמין שג'ורדי ימשיך לספוג את העלבון הזה במשך הרבה זמן. בכניעתו אתמול הוא הראה לנו שהוא נמצא על אדי הדלק האחרונים, כניעתו קרי המעבר למערך שוטא. אין לי טענה למיטש על שהעדיף לנסות את ג'ורדי כמאמן, על פני התחלה מחדש לחלוטין בתוך פגרה של שבועיים. אני גם מבין שהיה מאוד חשוב למיטש להביא מנכ"ל למכבי לפני ביצוע השינויים הגדולים, או נכון יותר לפני הפרידה מג'ורדי. נדמה לי שכעת זה כבר ברור, הפרידה מג'ורדי היא בלתי נמנעת. אני מאוד מקווה שבן מנספורד נערך לכך כבר מאז המשחק באסטנה, או לפחות מאז המשחק ששבר את הקבוצה שלנו סופית, הכשלון המהדהד בטרנר.

חשבתי שלג'ורדי יש את כל הכלים להיות מאמן מעולה. הוא זוכה לאמון השחקנים, אפילו להערצתם. אם יש משהו שאי אפשר להגיד על השחקנים האלה, זה שהם זורקים זין על המגרש, הם מנסים להלחם גם בשביל ג'ורדי. יש לו הבנה טקטית טובה מאוד, ראינו את זה כאשר שימש כמאמן מחליף בעונה שעברה, ראינו את זה גם בקמפיין העלייה לליגת אירופה השנה.

אבל מאמן טוב זה יותר משילוב שתי התכונות האלה יחד. מאמן טוב חייב להטיל ספק בעצמו כל הזמן, ולוותר על האגו העצמי בעבור הקבוצה. ג'ורדי ראה שהשחקנים לא קולטים את מה שניסה להעביר, והפסיק להאמין בהם, אין הסבר אחר למה שקרה בטרנר. השחקנים בתורם לא הפסיקו לאהוב את ג'ורדי, אבל הפסיקו להאמין בעצמם, ובדרך שלו. קבוצת כדורגל היא מכונת אמת משוכללת. רואים את התחושות של המאמן, בצורה בה הקבוצה משחקת. מכבי מאז טרנר רק הולכת ומדרדת, ואין לאף אחד שנמצא בתוך המערכת את היכולת לעצור את ההדרדרות הזאת. אני יכול להבין נכונות לזרוק עונה ולהתחיל מחדש בעונה הבאה. אני לא יכול להבין מועדון שמוכן להתפרק מכל מה שמאפיין קבוצת כדורגל. זה מה שרואים כרגע במכבי, העתק מושלם של מכבי חיפה בתחילת הדרך למטה.

יומן אליפות צהובה (24) - נו שויין
דוד המלך של ימינו