אתם זוכרים את הפוסט הזה, אז מסתבר שהעיתונות הכלכלית באותו זמן אכן פספסה את העונה הנוראה של טבע, בניגוד לעיתונות הספורט שתפסה בזמן את העונה הזוועתית של מכבי פוקס. במכבי פוקס החליטו לתפוס את השור בקרניו, ולהחליף את הג'נרל מנג'ר המעשי, דני פדרמן/דייוויד פדרמן/שמעון מזרחי במין משחק פוליטי, בניקולה וויצ'יץ'. וגם בשעה טובה, טבע החליטה למנות מנכ"ל זר שינסה להציל אותה, משהו כמו מינוי וויצ'יץ' או ספחיה.

*

המנכ"ל הזר פועל מתוך מניע אחד, הוא הגיע לחברה בשקיעה איומה, בדיוק כמו מכבי פוקס, וכל מה שמעניין אותו הוא איך לעזור לחברה לשרוד מספיק זמן כדי שאולי אולי, תחזור להיות חברה בעלת שווי כלכלי אמיתי, ועתיד כלשהוא. זו משימה קשה מאוד, ואין שום בטחון שיצליח בה. כאשר וויצ'יץ' וספחיה החליטו להעיף את כל הישראלים פחות או יותר, וגם להביא שחקנים זרים בעלויות הרבה יותר נמוכות, לא ראיתי יותר מדי דיבורים על השכר של וויציץ'/ספחיה, אבל כשמנכ"ל טבע מנסה לעשות צעדים דומים, פתאום אני קורא על היגואר שלו, חברים זה מעניין את התחת.

*

ברור ששחרור הידיעה על פיטורי חצי מעובדי טבע בישראל נועד לצרכי מ"ומ, בעיקר כדי לתת לניסנקורן לעלות לטלוויזיה לאיים בפיצוץ המדינה, ואז לתת לו צ'ופר, בעצם נפטר רק רבע, שיחקת אותה. אבל כל הסיקור של עניין טבע הוא שטחי באותה מידה.

נתחיל בהתחלה – משבר טבע הוא רק סימפטום של המשבר בכלכלה הישראלית. אה, בולשיט. השקל אומנם מטבע חזק ואולי מקשה על היצואנים, אבל הוא חזק בגלל הכלכלה החזקה בישראל, ולא בגלל אינטרסים של מושכי חוטים למינהם. פשוט נכנס הרבה יותר מטבע זר שמומר לשקלים, בהשוואה לשקלים שיוצאים, ואז השקל מתחזק. אגב, השקל החזק מעולה עבור עליית השכר הריאלית של כל העובדים במדינה, ראינו בבריטניה שמטבע חלש תורם לאינפלציה אבל לא ליצוא טוב יותר, או לעליות שכר גבוהות יותר.

ההנהלה המושחתת הובילה למשבר – בולשיט. דירקטוריון טבע לא מושחת, וגם המנכ"ל ויגודמן שהכניס את טבע לברוך בו היא נמצאית, לא מושחת. הוא אגב שילם את המחיר האולטימטיבי על הטעויות שלו, ופוטר מעבודתו, הרבה לפני העובדים שיפוטרו עכשיו. אין כאן שחיתות, יש כאן דירקטוריון שלא בחן בצורה טובה את הצעדים שהמנכ"ל הציע, ויש כאן מנכ"ל שחלם להיות זה עם ההכי גדול, ונפל, משהו שקורה כל הזמן. כמו שמכבי של ג'ורדי מאוד רצתה להצליח עם הרכש של הברזילאים, אבל נכשלה בגדול, כך קרה גם לטבע, חוסר יכולת, לא שחיתות.

המנהלים נהנים והעובדים סובלים – בולשיט. כמו שהראיתי, המנהלים סובלים לא פחות מהעובדים. נכון שבעבר הרוויחו יפה, אבל ויגודמן פוטר, המנהלים שיפוטרו עכשיו יתקשו למצוא עבודה בשכר דומה, אבל העובדים הזוטרים שיפוטרו עכשיו, יצליחו ברובם הגדול למצוא עבודה בתנאים לפחות שווים לעומת העבודה אותה הם עוזבים. אבל ברור שבעיתונות עדיף לכסות את הנקודה הרגשית, היא מושכת הרבה יותר קוראים.

המנכ"ל הרשע יעביר פעילויות לחו"ל למרות הטבות המס, איזה גניבה. ובכן הטבות המס באמת לא נוהלו בצורה טובה, אבל מי שאחראית למתן הטבות המס היא הממשלה, טבע רק בקשה אותן, גם אני הייתי שמח לקבל הטבות מס אם רק היה לי מספיק כח פוליטי להשיג אותן. אם אכן יעברו פעילויות לחו"ל, זה כדי לעזור לטבע לחזור להיות חברה רווחית, אין שום סיבה בעולם להחזיק פעילויות לא רווחיות בישראל רק כדי להעסיק עובדים, בטח לא במצב הנוכחי בו שיעור האבטלה הוא נמוך בצורה היסטורית. אם רווחי יותר לייצר בחו"ל, סימן שזול יותר לייצר בחו"ל, סימן ששכר השוק לייצור הספציפי הוא נמוך בהשוואה לשכר שמשולם כאן. במצב הכלכלי הנוכחי, יצאו עבודות זולות לחו"ל, וייוצרו עבודות יקרות יותר ששווה להעסיק בהן בארץ. נכון, אנשים ספציפיים יסבלו, והממשלה צריכה לדאוג לדמי אבטלה נורמליים, וגם להכשרה שתועיל לעובדים האלה למצוא עבודה טובה יותר בעתיד, אבל מבחינת מאקרו, אין פה שום סיפור.

*

אחד הנתונים שמתעלמים מהם בארץ הוא אחוז המתפטרים לעומת אחוז המפוטרים. בסופו של דבר ההבדל בין להתפטר או להיות מפוטר הוא בעיקר רגשי, בשני המקרים מי שעוזב את עבודתו הולך אל הלא נודע. בימים אלה אחוז המתפטרים בארץ גדול פי שלושה ויותר מאחוז המפוטרים. אתם יודעים למה? אחוז המתפטרים גבוה בגלל שהעובדים בארץ מרגישים מצוין את השוק. והשוק הנוכחי הוא שוק של עובדים. לרוב העובדים בארץ יש סיכוי מצוין למצוא עבודה טובה יותר מכפי שהם עוזבים, זה נכון גם לטבע.

דוד המלך של ימינו
נצחון בטדי