אתמול היה יום השנה לחזרת הקבוצה שלי מהשבי. לפני שבע שנים ויום, מיטש שחרר את אבי נמני לעסקיו באופן רשמי. אני כותב באופן רשמי כי ברור לכל בר דעת שאבי נמני דאג בעיקר לעסקיו גם כאשר היה לו מועדון בכיסו. אבל אז באה חיפה עם ה3:0 הנהדר בקרית אליעזר, ומיטש אמר נואש מהסחי, ואנחנו יצאנו לחופשי.

המחזורים של שבע שנים טובות ורעות מוכרים לנו מאיזה סיפור תנ"כי, אבל לא מדובר באגדה, אכן בחיים בכלל ובספורט בפרט קיימת מחזוריות. לעיתים מגיע ביל בליצ'יק, אלכס פרגוסון ואחרים שיודעים להאריך בצורה מאוד משמעותית את החלק הטוב בגלגל, אבל כולנו יודעים שהגלגל יתהפך, השאלה היא כמה טוב יהיה בחלק הטוב, וכמה רע יהיה בחלק הרע.

אין לי ספק שאנחנו עדיין בחלק הטוב של הגלגל, וכן, הוא התחיל מיד עם פיטורי נמני, אפילו בתקופת מוטי איווניר, אבל ברור שביתר שאת בתקופת ג'ורדי. שנה שעברה הרגשנו רובנו שאנחנו נמצאים בירידה של התקופה הטובה של ג'ורדי, ובתחילת השנה התחושה הזאת הועצמה, בעיקר במשחק הנורא ההוא בטרנר, אבל עושה רושם שעדיין אנחנו לא מאיצים אל עבר החלק הרע של הגלגל. ההחתמה של דור מיכה במכבי בהחלט מחזקת את התחושה שמיטש אכן מצליח ליצב מערכת מסביב, והצעד של העברת ג'ורדי מעמדת המנהל הספורטיבי הכל יכול, מעמדת המערכת עצמה, אל עבר תפקיד המאמן, ובורג חשוב אך בורג במערכת, מוכיח את עצמו.

בעבר כבר כתבתי כאן, גם אם נתעלם מתחושות הכרת תודה, אני מבין לחלוטין את ההחלטה של מיטש למנות את ג'ורדי כמאמן במכבי, למרות חוסר הנסיון שלו בתפקיד. הפגרה הקצרצרה, המפלה עם ליטו וידיגאל כמאמן, הרצון לא למחוק הכל ולהתחיל מהתחלה, כל אלה לא הותירו למיטש ברירה, הוא בהחלט היה חייב להשאיר את ג'ורדי בסביבה כדי לבנות מערכת על קרקע יציבה, ולא אחרי פעולת הריסה מן היסוד של השיירים שהיו קיימים.

*

נכון גם שחשבתי במהלך נובמבר ובעיקר בתחילת דצמבר שג'ורדי מאבד את העונה כמאמן כמו ששוטא איבד אותה. אך כל הזמן ציינתי את ההבדל העיקרי בין ג'ורדי ושוטא, העובדה שהשחקנים לא התיאשו מג'ורדי לרגע אחד. דבר נוסף שלא ידעתי שקיים בג'ורדי, אך מתחיל להתברר כעת, הוא העובדה שג'ורדי אכן היה מודע למגבלותיו כמאמן ללא נסיון. נראה גם שהוא בהחלט היה נכון להסתכל במראה ולראות את הפגמים שלו עצמו. נדמה לי שברור עכשיו שכל האמירות שלו על הבאת סטיב מקלארן היו אמת, הוא אכן רצה לידו אדם שמחד לא ירגיש מאוים מצידו, ומאידך כזה שג'ורדי ירגיש כבוד כלפי הידע והנסיון שלו בכדורגל. גם אם סטיב מקלרן הובא באמצעות הקשרים של מנספורד, ואין לי שום ידיעה שכך אכן היה, ג'ורדי היה סמוך ובטוח שלא מדובר במאמן בפוטנציה שמחכה בצד למקרה שג'ורדי יכשל.

אלה החדשות הטובות ביותר בינואר הנוכחי. שבע השנים מאז שיכולנו כולנו לברך ברוך שפטרנו מעונשו של זה, עדיין לא מגיעות לסיום התקופה הטובה של מכבי. אין לי מושג אם מנספורד הובא גם כספורט דירקטור ולא רק כמנכ"ל, אך ברור שבעוד מרטין ביין עשה מהפיכה שיווקית במועדון, מנספורד הגיע כדי לנהל את הכדורגל במועדון. העובדה שמכבי סימנה את דור מיכה כגשר הכרחי אל עבר העתיד הקרוב, העובדה שג'ורדי לא ויתר על האפשרות שדור פרץ הוא אכן שחקן כדורגל ראוי, כל אלה משדרות לנו שיש במכבי המשכיות ברורה. המערכת נבנית תוך כדי ריצה, ברור שנעשות טעויות, ברור שלא בצורה מושלמת, אך ברור שישנה כוונה מלמעלה, וניסיון אמיתי.

*

עוד דבר שניתן לציין לטובה במכבי הוא בניית המערכות המשלימות. קראנו הרבה ביקורת על הצוות הרפואי של המועדון, רבים אמרו שפציעות שגוררות העדרות של חודשים במכבי, נגמרות בעניין של שבועות בבאר שבע. היום אנחנו רואים את ההבדל, את כך שסבלנות ונכונות לוותר על התוצאות בטווח המידי, הן חשובות מאוד לעתיד המועדון. גם מיכה וגם דסה חזרו בקצב שהצוות הרפואי הכתיב, ולא הצרכים של ההתמודדות באירופה, וזאת למרות שג'ורדי הרגיש שאין לו אפשרות לבנות טקטיקה לשביעות רצונו בלעדיהם. זהו הסימן החשוב ביותר לקיומה של מערכת אמיתית במועדון שלנו, מערכת שאני בכלל לא בטוח שקיימת גם במועדונים אחרים בארץ, זאת הסיבה שאני משוכנע שהחלק הטוב בגלגל שלנו יהיה ארוך בהרבה מהחלק הטוב של הקבוצות המתמודדות איתנו כעת.

אז נצחנו את סכנין
נצחון על נתניה