יצא לי אתמול להשתתף בדיון אוהדים. נפגשתי עם אוהדת באר שבע חביבה בשם עדי גולן. היא מעט כעסה שערוץ 5 בחר לקדם את מכירות המרצ'נדייז של מכבי בכך שלבקשתי הם ראיינו את מנהל המותג של מכבי לגבי מכירות חולצות הרטרו. ניסיתי להסביר לה שלקנות את מוצרי המרצ'נדייז של הקבוצה זה חלק מאהדת הקבוצה בשבילי, ונתקלתי בתמהון. מסתבר שהיא מוכנה לקנות רק את המוצרים של האולטראס, ולא את המרצ'נדייז הרשמי של המועדון (היה שם גם משהו על התווית, מכבי תל אביב יצרה, משהו כזה).

באותה הזדמנות שמעתי על אנשים שהשתתפו בתרומות למנואלה במכבי חיפה, נאספו 150,000 שח שהלכו לקופים הירוקים כדי שגם לאוהדים החיפאים תהיה מנואלה משלהם.

*

ידעתי שאהדת קבוצות גורמת לאנשים לעשות פעולות לא הגיוניות לחלוטין, אבל חליק, לרמה כזאת של חוסר הגיון לא חשבתי שאנשים יגיעו. ראשית, מידיעה דרך אנשים שאני מאוד סומך עליהם, כאשר אתם תורמים לאולטראס של מכבי לדוגמה, חלק יפה מהכסף לא מגיע בהכרח למימון התפאורה, אלא גם לאנשים מסוימים. מהיכרותי עם טבעו של עולם, תרשו לי להניח שזה נכון בכל פעם ובכל קבוצה בה תתרמו לאולטראס.

מרטין ביין בזמנו האיר את עיניי. קניית מוצרי מרצ'נדייז של המועדון יתרום לויאביליות הכלכלית של המועדון, קרי יחזק אותו. אנשים אומרים, למה אני צריך לתרום לאיש עשיר כמו מיטש, או רחמנא לצלן לנשיא ירום הודו (נדמה לי שחל איסור על ציון השם המפורש, הם תבעו היום איזה צייצן בטוויטר שהעז לבקר את המועדון, הצייצן הוא אגב אוהד חיפה).

התשובה שלי ברורה. האינטרס הכי גדול שלנו כאוהדים הוא שהמועדון שלנו לא יתנהל כאיזה צעצוע של איש עשיר, וגם לא כסוג של פילנרטופיה. האינטרס שלנו כאוהדים הוא שהמועדון שאנו אוהדים יתנהל כעסק כלכלי בפרמטרים כלכליים ברורים, בעיקר משום שכאשר עסק מנוהל לפי פרמטרים כלכליים הוא מנוהל טוב יותר.

העובדה שהאולטראס למינהם רואים בעצמם תחרות למועדון, ומעוניינים שחברי הכת יחרימו את המרצ'נדייז הרשמי, מעיד בבירור על כך שהאולטראס אוהדים את האולטראס ולא את המועדון. אם אתם אוהדי אולטראס מכבי, או אולטראס באר שבע, קדימה, תמשיכו לתרום להם, שמעתי שבבאר שבע המנואלה כבשה כבר עשרים שערים השנה, זה ממש חשוב.

נצחון על נתניה
נצחון על האחות הקטנה