כמובטח להלן הפוסט החלון ושברו, אגב, חלון מעולה, לא החתמנו אף קטסטרופה שתופסת מקום לשחקנים שיגיעו בקיץ. דברנו טל איה ואני במכביבול קצת על זה, וקצת על באר שבע.

*

איזה פאדיחות הא, מביאים בלם שלא רצו בקיץ, בלם ימני שמשחק מגן ימני אבל בסגנון עדות שפונגין, סוגרים איתו את כל הפרטים כדי שיגיע בשושו, ואז אחרי הבדיקות הרפואיות מסתבר שהוא בכלל לא רוצה לשחק כאן. באותו יום מרואן קבהא העדיף את באר שבע על פני האוהדים החמים בקרית שלום, נראה כמו חותמת לא רעה לתקופת הניהול של ג'ורדי במכבי, נכון?

אז המסקנות שלי קצת אחרות. ראשית, כן. כלומר לא. הנטייה שאפיינה את ג'ורדי לעשות הכל ברגע האחרון התבררה כנטייה שעדיין שולטת בקבוצה שלנו. גם ההחתמה שכן נעשתה, דווקא החתמה מצוינת בדמות שחקן שנמצא על המשבצת שאנחנו צריכים, נו זה שיודע להרים כדור כך שיעבור את גובה המותן של השחקן הראשון שעומד בדרך, נחתמה ביום סגירת החלון. השחרור של סושיץ' נמרח עד הרגע האחרון למרות שחודשים ברור שסושיץ' לא יהיה כאן, תחושה אדירה של פרטאץ'. אבל, נדמה לי שכל העסק הזה ממחיש דבר שהיה אמר להיות לנו ברור מתחילת השנה. אנחנו נמצאים בעונת מעבר מבחינת מיטש גולדהאר. מיטש מאמין לג'ורדי, מאמן לא יכול להיות מנהל מקצועי. מיטש כנראה העדיף בלי מנהל מקצועי ועם ג'ורדי כמאמן, משום שזו הדרך הטובה ביותר להמשכיות. ג'ורדי עסוק כמאמן ביום יום, הכנה למשחק הבא, שיחות עם שחקנים, אין לו זמן להתעסק בהחתמות. בן מנספורד כנראה אחראי על הפרטים, גובה החוזה, ניהול המו"מ, ומבחינת מיטש מה שחשוב הוא ההסתכלות קדימה. מבחינתו הכסף שהושקע עד היום מספיק כדי שג'ורדי ישיג עם מה שיש תוצאות, החתמות ארוכות טווח שיעשו על ידי המנהל שיצטרך לחיות איתם, וזה לא ג'ורדי ככל הנראה.

*

אז החדשות הממש נהדרות מהחלון הזה הוא שאין לנו שום חוזה ארוך ויקר לשחקן מזדקן שנמצא בדרך למטה. רפאלוב בבלגיה, ומרואן קבהא היה יכול להוות גיבוי נחמד לגולסה מהספסל, אבל לתת לו חוזה לארבע וחצי שנים היה מקבע עוד מסמר בינוני בסגל לטווח ארוך, עדיף לחסוך בכאלה. אם נבחן את החוזים לשלוש שנים ומעלה, נראה את ההבדל בין הגישה הנוכחית של מכבי, וזו של באר שבע. באר שבע מאוד נדיבה עם חוזים ארוכי טווח, יש כאלה למרואן קבהא, לדור אלו, למיכאל אוחנה, לבן שהר, לאורן ביטון, לקורהוט וכן גם לקוואנקה. כאשר אתם מסתכלים על הרשימה הזאת, וחושבים על כך שוואקמה נמצא פה בשנה האחרונה של החוזה, מליקסון בן 33 וג'ון אוגו הוא ג'ון אוגו, אתם מבינים שהתשתית של באר שבע לשנים הבאות לא מבטיחה גדולות ונצורות, ואם לא יחזור להם המזל הגדול שהיה להם בהחתמת זרים, העתיד שלהם לא ורוד במיוחד.

מכבי הנוכחית מקפידה לא לסנדל את עתידה. יש לה שחקני בית שמושאלים לקבוצות אחרות, ומהם תמיד ניתן יהיה למלא את המקומות 13-20 בסגל. דור מיכה זכה לחוזה ארוך משום שהוא באמת נקודת שיווי המשקל של הסגל. מאמין שגם דור פרץ יקבל חוזה כזה, לאחר שעבר את טבילת האש בהצלחה, ונראה כי מצא את הרוח לשחק במכבי. גם בסגל הנוכחי של הקבוצה, אין סיבה לא להתחרות עד הסוף על התואר החשוב היחידי, האליפות. נכון, לא התחזקנו בהרבה בינואר, אבל דווקא קאניוק באמת יכול לספק לנו משהו שחסר לנו כקשר שיודע להבקיע שערים דרך הצטרפות מקו אחורי, וגם אחד שיודע לעשות משהו חיובי עם כדורים נייחים. באופן עקרוני, החדשות הטובות הם שלא סנדלנו את העתיד, והקבוצה היחידה שבאמת מתמודדת איתנו על התואר, לא הצליחה להפטר מהאלבטרוס שלה, קוואנקה. אין לי מושג אם קבהא הוא שדרוג גדול על פני איינבינדר, וגם חנן ממן איננו טוב כמו מאור בוזגלו, כך שאולי הוסיפו שם עומק, אך איכות לא ברור כלל.

*

לאור האמור לעיל בסך הכל עבר עלינו חלון ינואר מוצלח, חלון בו לא התקלקל שום דבר מהותי, וגם לא השתנה כלום בתמונת המירוץ. מכאן יש רק דבר אחד שצריך להתמקד בו, לכופף את הברכיים ולהרים, התואר הזה עדיין על הרצפה.

תיקו במושבה
לקראת משחק על עונה