בשעה 2100 הערב לא אלון יפת (החדשות הכי טובות שאפשר) ישרוק לפתיחת משחק לשינוי העונה. היו עד עכשיו שני משחקים כאלה, הראשון היה בטרנר, משחק בו מכבי נכנסה לסחרור מסוכן, השני נערך גם הוא בנתניה, גמר גביע הטוטו, שם מכבי יצאה מהסחרור, והיום זה המשחק שיכול להכניס את מכבי לישורת של התמודדות על האליפות, ואולי גם להכניס את באר שבע לסחרור.

*

החטא הגדול של ג'ורדי במשחק בטרנר היה אחד, הוא התיחס לבאר שבע גם בהרכב בו עלתה, כאל הקבוצה העדיפה שיש לעשות דברים מיוחדים כדי לבטל את יתרונותיה, במקום לנסות להדגיש את היתרונות שלנו. ג'ורדי עשה כך גם במשחק בצ'כיה בחוץ, וגם באסטנה, וכזכור בכל המשחקים האלה מכבי נראו זוועה. אולי במשחקי חוץ באירופה מול קבוצות חזקות, אפשר לנסות להבין את הרצון של ג'ורדי לנטרל את היריבה לפני המחשבה על החוזקות של מכבי, אבל לפני משחק בטרנר אין לכך שום סיבה הגיונית. ההתאמות ההיסטריות של ג'ורדי למערכים של בכר תוך כדי המשחק, רק הדגישו את הפחד של ג'ורדי וכתוצאה מכך גם את הפחד של הקבוצה כולה, וברק בכר הריח את הפחד. כך באר שבע ניצחו משחק שלא היה שום סיבה בעולם שינצחו, יתכן שאין עוד קבוצה בליגה שבאר שבע היתה מנצחת במצב בו היתה לאחר הרחקת חאטם עבד אל חמיד.

*

לכן הערב ג'ורדי צריך להראות את השינוי שהתחולל בו. אם מכבי תעלה לדוגמה עם שרן ושפונגין בצד ימין, ג'ורדי יראה שלא למד שום שיעור. הנסיון לנטרל את וואקמה צריך לבוא מתוך המערך הקבוע שלנו, אסור לג'ורדי להראות שהוא מסתפק בנטרול וואקמה על חשבון סיכוי למשחק התקפה נורמלי. אני בהחלט מאמין שג'ורדי מבין זאת, נראה בעוד פחות מעשר שעות.

החסרון הגדול ביותר של באר שבע הנוכחית הוא משחק ההגנה של הקבוצה. רוב הקבוצות בליגה מפחדות מבאר שבע, ולכן ההגנה המאוד חלשה של באר שבע כמעט ולא נחשפת, אבל גם כך כמעט כל הקבוצות בליגה הבקיעו מול באר שבע בסיבוב השני, גם עכו וגם רעננה, זה לא משהו שקרה לבאר שבע בשנים הטובות שלה. מערך הגנה שכולל את אורן ביטון כמגן שמאלי, שחקן התקפי נחמד אך הגנתי חלש, מתן אוחיון ולואיי טהא כבלמים, שוב שחקנים נחמדים אך לא כאלה שאמורים להטיל מורא על המתנגד, ובצד ימין או דור אלו, שחקן הגנה נורא, או בן ביטון, שחקן לא רע בכלל שלא משחק באופן רציף, זאת ההגנה החלשה ביותר של באר שבע שפגשנו בשלוש השנים האחרונות. ג'ון אוגו נמצא בכושר בינוני ולא מסוגל בכוחות עצמו לחפות על משחק הגנה חלש של הקו האחורי, לפניו דן איינבינדר שחקן נייד אך לא הרבה יותר מכך, כל אלה צריכים לאפשר למכבי להגיע יחסית בנוחות אל עבר השער של באר שבע, אם רק ננסה לעשות את זה.

*

באר שבע עדיין קבוצה טובה, ומאומנת על ידי מאמן מצוין. אני בטוח שברק בכר יבוא עם התאמות למשחק שלושת הבלמים שלנו, וינסה לתקוף את נקודות התורפה של המערך כפי שקריית שמונה עשו בסיבוב הנוכחי. כמובן שוואקמה יהווה סיכון גדול יותר למערך מאחמד עאבד, וגם מליקסון עולה בהרבה על כל שחקן של קריית שמונה. וואקמה מציב שאלה קשה בפני ג'ורדי כאשר דסה פצוע. האם הוא עולה עם מיכה בימין, למרות שמיכה אמור להיות השחקן שאמור לעזור לבלם הימני להתמודד מול וואקמה, או שמא ג'ורדי יעשה שינוי בתוך המערך כדי להעביר את הנטל הזה לשחקן אחר. אפשרות אחת למשל היא להטיל את משימת העזרה הזאת על בלאקמן. במקרה כזה מיכה ילך קדימה ופנימה, ובלקמן ישחק את כנף ימין, כאשר הוא ישתמש בכח הפיסי שלו כדי להציק לוואקמה.

באפשרות זו יוטל עומס גדול על גולסה שינהל את המשחק במקום מיכה בכנף ימין, ומיכה יתופקד קרוב יותר לוידאר, ויוכל להפעיל אותו טוב הרבה יותר.
לכאורה במצב כזה עדיף גם להציב את טיבי בצד ימין, ולהשאיר את שרן בצד שמאל. על שרן תוטל המשימה לעזור לדווידזאדה מול מליקסון, ודור פרץ יצטרך להיות מאוד פעיל בסגירת האמצע, אם זה מול ראדי שנמצא בתקופה חלשה, או אם זה מול חנן ממן שבמקרה כזה יחשוף פערים גדולים עוד יותר במערך הבאר שבעי.

הלוואי וגם אצילי וגם גידי קאניוק יעמדו לרשות ג'ורדי היום, כל אחד מהם יכול בשלב מסוים במשחק להחליף את ריקן, הנקודה החלשה במערך הנוכחי שלנו, שכן ריקן לא מצליח לעזור בבניית ההתקפות, וגם לא תורם כמו שתרם בתקופה הטובה שלו באיום על השער. קשה לי להניח שדווקא במשחק הזה ג'ורדי יציב את רודריגז או באטוקיו במקום ריקן, אבל אולי.

*

הציפיה הגדולה ביותר שלי מג'ורדי במשחק הזה היא אחת, לעלות כדי לנצח, ויותר מזה, לעלות מתוך הנחה שאנחנו הקבוצה הטובה יותר. רק כך גם השחקנים ירגישו אותו דבר. נצחון היום לא רק יעזור לשחקנים להבין שהשנה האליפות היא במרחק כיפוף ברכיים, הוא גם יעשה נזקים לפסיכולוגיה של באר שבע, קבוצה שעדיין מחזיקה מעצמה כקבוצה הטובה בארץ, וכל סדק באמונה זו יכול להזרים את המים של חוסר האמונה פנימה. זו הזדמנות שאסור לוותר עליה, בטח לא מתוך פקפוקים עצמיים מיותרים.

*

כולם מוזמנים לנצל את הזירה כאן להחלפת דעות במהלך המשחק, אני אהיה מרוכז במשחק ובעידוד, אבל אולי יהיה לי אינטרנט במחצית.

החלון ושברו
Redemption