רבים חושבים שאני לא זוכר לאבי נמני את ימיו היפים כנער צעיר, אחר כך בוגר מוכשר, כזה שידע לעבור שחקנים במהירות ספרינט של ברק יצחקי, וגם לכבוש שערים מכריעים בצמתים חשובים. אתם טועים, נמני כאשר עלה לבוגרים היה השחקן האהוב עלי ביותר. הגול מול חיפה בקרית אליעזר, אחד הרגעים המרגשים שלי כאוהד מכבי. בזמנו לא הבנתי איך טענו שאייל ברקוביץ' טוב ממנו, הם שיחקו יחד בנבחרת הנוער.

*

אבל הנער הצעיר והבורג החשוב במכונות האפורות שלקחו אליפויות מהעטיפה החיפאית הנוצצת, הפך לשחקן המקדש את פולחן האישיות שלו, כזה שמרוכז רק בדבר אחד, להיות הכוכב הבלעדי, היחיד, בקבוצה, והצלחות הקבוצה באו רק אחר כך. לשם ביסוס מעמדו הוא היה מוכן לבצע כל פעולה. הוא הלך למסיבות בר מצווה, חתונות, פעילויות של אוהדים. אבל הוא גם היה מוכן ללכת עם הצד השחור, עם אלימות כלפי עיתונאים (תקיפת חיים שדמי אורגנה בידי אוהדיו), הגזענות והדיכוי שאוהדיו הפגינו כלפי ברוך דגו, זה שכל פשעו היה להחזיק את הקבוצה במאבק האליפות עד לפציעתו, ורק משם אבי נמני לקח אותה על כתפיו אל הארץ המובטחת. אבי נמני דאג שדשא לא יצמח לידו, הדבר היחיד שהיה חשוב לו הוא להיות הכוכב האהוב, הבלתי מעורער, והתוצאות הכושלות הגיעו יחד עם דריכת כוכבו.

כל עוד היה רק בורג חשוב, הקבוצה הצליחה, כך היה באליפויות של תחילת שנות התשעים, הוא נתן את הברק לקבוצה שעמוד השדרה שלה היה שוער מהטובים ששיחקו פה, פולוקארוב/ברומר, שלח, קלינגר, ואחר כך כל השאר. הבעיה התחילה כאשר הוא שאף ליותר, אך לא ליותר אליפויות.

*

בספורט מאוד קל לראות את הנזקים שנגרמים כתוצאה מפולחן אישיות ומנרקיסיזם, כל מי שעיניו בראשו ראה מה נמני עולל לקבוצתנו האהובה בזמן שהוא היה זה שאין עוד מלבדו. למרות התוצאות החד משמעיות, מעריציו המשיכו איתו, ממשיכים איתו עד היום. הם נהיו מאוהדי מכבי, לאוהדי נמני, עיוורים לחלוטין למציאות שהוכיחה את הנזקים בפולחן האישיות שבצעו, לקבוצה אותה הם טענו לאהוד.

*

ביבי נתניהו היה שר אוצר מצוין, רבים יחלקו על קביעה זו, אך התוצאות החד משמעיות, הבור העצום שסילבן שלום הותיר לו לפניו, כל אלה לא יכולים להוביל למסקנה אוביקטיבית אחרת. אולם תראו את כל מה שכתבתי על נמני, ותגידו לי מה לא נכון לגבי ביבי. הוא דאג שדשא לא יצמח לידו? צ'ק. הוא התרכז קודם כל ולפני הכל בביצור מעמדו? צ'ק. לעזאזל, לנמני היה חשבון בנק נסתר וטענה לסוכן ספרדי שעד היום לא נמצאה הוכחה לקיומו, ולביבי על פי הודעתו היה חשבון בנק באיי קיימן.

*

אנשים רבים חושבים שראש ממשלה מושחת עדיין יכול להיות ראש ממשלה מצוין. אמרו את זה על אהוד אולמרט, אומרים את זה עכשיו גם על ביבי. כל מה שהאנשים האלה צריכים לעשות זה להפנות את המבט לביצועי מכבי בתקופת נמני, בספורט התוצאות ברורות יותר. כאשר אדם מרוכז במיקום שלו בטופ של שרשרת המזון, כאשר זה הדבר החשוב ביותר, ומותר לעשות הכל כדי לשמור את הכח, כל הדברים האחרים חשובים פחות. כאשר כל הדברים האחרים חשובים פחות, אין מצב שהם מטופלים במידה כזאת שתביא לשיפור בהם. זה נכון לתוצאות של מכבי תל אביב בכדורגל בעידן בו נמני חטף אותה. זה נכון למדינת ישראל בעידן בו ביבי נתניהו ומשפחתו לקחו אותה כבת ערובה.

*

כמו שהערצתי את נמני בתחילת דרכו, כך גם חשבתי שבנימין נתניהו הוא איש מוכשר שיכול להיות ראש ממשלה טוב, למרות שקרוב משפחתי, פרופסור גדעון דורון ז"ל, שהכיר את בנימין נתניהו מצויין, אמר לי אחרת. רבים בימין חושבים שלנו בשמאל יש אובססיה אישית כלפי בנימין נתניהו, זה לא נכון. מעניין גם שלא פותחה אובססיה כזאת כלפי יצחק שמיר, או כלפי מנחם בגין. לביבי יש עדת מאמינים, לנמני יש עדת מאמינים, אמונה הרבה פעמים מוצאת דרך לעקוף את המחשבה.

הפסד לרעננה
התוצאה משקרת, זה לא היה כל כך צמוד