התמונה באדיבות האתר הרשמי של מועדון הכדורגל מכבי תל אביב.

נדמה לי שאפשר לכתוב את הפוסט הזה בשתי מילים, אלי דסה. אבל זה דה באזר ואני לא דורפן, אז אכתוב עוד כמה.

אתמול היה המשחק החד צדדי ביותר בו השתתפנו השנה, אפילו יותר מהמפגש בנתניה מול חיפה, ברור שגם חד צדדי יותר מהמפגש עם באר שבע בנתניה. אני בכלל לא מדבר על התוצאה, אלא על מהלך המשחק.

מסתבר שכשלא מנסים לעלות עם חלוץ כקשר מאחורי החלוצים, הרבה יותר קל לשלוט במרכז השדה, ויודעים מה, זה גם לא מפריע להגיע למצבים גם מול מערך מאוד סגור ומתגונן של היריבה. אני מקווה שהשיעור הזה נלמד על ידי ג'ורדי והמשחק מול רעננה היה האחרון השנה בו עלינו עם ברק יצחקי/בלקמן/וידאר/שוינפלד/אלירן בעמדת הקשר שמאחורי החלוצים.

אבי ריקן שיחק את העמדה הזאת בצורה נפלאה, ההגבהה שלו בנגיעה אחת לראש של בלקמן אולי היתה המהלך המבריק ביותר שלו במשחק, אבל היו לו לא מעט מהלכים התקפיים חזקים, וגם יכולת להחליף מיקומים עם מיכה, בצורה שאפשרה למיכה לנדוד על כל המגרש בחופשיות, ללא שום חשש של הפקרות הגנתית. בכל פעם שמיכה שהוצב בכנף השמאלית, נדד מעט למרכז או אפילו ימינה, אבי ריקן כיסה את מיקומו בהגנה בכנף השמאלית, וכך לא נוצרה שום בעיה הגנתית. הפועל חיפה עם עדן בן בסט לא הגיעה לשום מצב בעיטה בחצי הראשון, ולמצב בעיטה רציני אחד בתוך הרחבה במהלך כל המשחק.

*

רודריגז לראשונה יצא מהכלא הדמיוני שג'ורדי השליך אותו אליו. בדקות הראשונות של המשחק הוא היה מאוד מבולבל. בתחילה טיבי ולאחר מכן דסה, באו אליו והסבירו לו שהוא לא הוצב כמגן ימני כפי שכנראה חשב, אלא כקשר בצד ימין לכיוון המרכז. לאחר הססנות מרובה שלוותה גם באיבודי כדור, רודריגז נכנס למשחק והפגין את היכולת הטכנית המשובחת שלו בגול השני, ואפילו השתתף במשחק ההגנה כאשר חילץ כמה כדורים, נדמה לי שיותר מאחד בחצי המגרש של הפועל חיפה.

מישהו צריך לבחון האם החומרים המיוחדים שמספקים באר שבע הגיעו לתזונה של דור פרץ. המטמורפוזה שהוא עבר מתחילת השנה פשוט מדהימה. הוא למעשה היה הבלם שלפני שלושת הבלמים, והרס את רוב התקפות חיפה כבר באמצע המגרש, הפיסיות שלו מדהימה, נדמה שהוא גובר בכל מאבק של אחד מול אחד כאשר הוא מתנפל על היריבה. הוא גם השלים פעמים רבות את תפקיד הבלם השמאלי כאשר שפונגין נדד מעט שמאלה בהגנה לעבר תפקיד המגן, כנראה לכן שפונגין הוצב באגף של מיכה. דור פרץ עשה את התפקיד שלו מושלם.

דור מיכה היה חופשי ומאושר, וזה נראה היטב בהנעת הכדור של מכבי.

*

שוינפלד ובלקמן רצו כל המשחק, שוינפלד מעט שפך לאגר בדקה ה60, אבל הם נתנו את כל מה שהיה להם במשחק אגרסיבי מלא תנועה.

*

טיבי היה מעולה, גם באבין היה בסדר גמור.

*

ועכשיו לאיש שעושה את כל ההבדל. רבים אומרים שכבר שנים לא היה מגן שהשפיע על המשחק של מכבי כמו שאלי דסה משפיע על מכבי. נדמה לי שזאת אמירה לא מדויקת. אלי דסה אולי מוגדר כמגן, אבל הוא הפיון ההתקפי, למעשה הוא משחק ההתקפה של מכבי, ביחד עם דור מיכה, ובנוסף בזמנו הפנוי הוא גם דאג לחסל את ההשתתפות של שיימן במשחק ההתקפה של הפועל חיפה.

כשאלי דסה במגרש ההתקפות שעוברות דרכו משוחקות בקצב מהיר מאוד, בנגיעה בכדור, ואיכשהוא הוא גורם לשחקנים שמשחקים לידו גם למצוא אותו בעמדות המסוכנות בתוך הרחבה, כך שהוא יוצר המון מצבים. לא במקרה מכבי הגיעו לתשע בעיטות למסגרת במשחק מול קבוצה עם הגנה חזקה כמו של הפועל חיפה, כזאת שגם עלתה עם שלושה בלמים ושני מגנים ששיחקו בשמרנות הגנתית גבוהה, וגם ברסקי שיחק מאוד הגנתי. בקצב שמכבי שיחקו, בתנועה של מיכה על כל המגרש שהושלמה בצורה נפלאה על ידי דסה. משחק ההתקפה של מכבי היה מאוד מרשים אתמול, גם ההתקפות המסודרות בחצי הראשון, וגם התקפות המעבר בחצי השני.

רבים חושבים שהתלות באלי דסה מוגזמת לאור הנטיה שלו להפצע. ובכן דסה שיחק שנה שעברה יותר דקות מרוב שחקני מכבי. השנה הוא נפצע בתחילת העונה, כנראה גם בגלל העומס העצום שהיה עליו שנה שעברה. אני חושב שבניגוד לגולסה, דסה איננו שחקן שנוטה להפצע יותר מאחרים. עכשיו לעניין התלות. אלי דסה ביחד עם מיכה הם שני השחקנים הכי טובים של מכבי העונה. נדמה לי שכל קבוצה בעולם תלויה מאוד בשחקנים הטובים ביותר שלה. זה גם המצב עם אלי דסה, מבחינתי זה הגיוני. אני מקווה שגם הנהלת מכבי מתיחסת לכך באותה צורה, ותדאג לתת לאלי דסה חוזה דומה לזה שקיבל מיכה, הוא חשוב לקבוצה שלנו לא פחות.

*

בקיצור, אם יש דבר כזה משחק מושלם, הוא שוחק אתמול על ידינו מול קבוצה חזקה. אם נבחן את הליגה הפנימית של הפלייאוף העליון, אנחנו נצחנו את ביתר בטדי בסיבוב השני, את באר שבע בבית בסיבוב השני, את הפועל חיפה בבית בסיבוב השני, את נתניה פעמיים, בני יהודה נוצחה על ידינו בסיבוב הראשון. בכל המשחקים האלה היינו הקבוצה הטובה יותר באופן חד משמעי, גם מול בני יהודה בסיבוב השני במושבה. יש הרבה סיבות להיות מעודדים, עם אלי דסה בהרכב, אנחנו הקבוצה החזקה ביותר בליגה, בצורה מאוד בולטת.

הערצה לביבי ולנמני
האם גורל הפרסום דומה לגורלם של שחקני הציר?