מרטין סורל המנכ"ל של WPP סוכנות הפרסום הגדולה בעולם, נחשב מזה שנים לאורים ותומים של מצב הכלכלה העולמית. עד השנה דוח"ות WPP נחשבו לסמנים הטובים ביותר למצב הכלכלה העולמית. כאשר הכלכלה העולמית צומחת, ההנחה היא שחברות מוכנות להגדיל את תקציב השיווק והפרסום שלהן, כדי להגדיל את נתח השוק שלהן, ולמשוך יותר צרכנים. בתקופות רעות, הדבר הראשון שקל לחברות לחתוך הוא תקציב הפרסום, ולכן באמת הדוח"ות הנוכחיים של WPP הם הגרועים ביותר מאז 2009. ההבדל כמובן הוא שב2009 העולם הכלכלי בדיוק היה שרוי בתוך משבר האשראי הגדול ביותר שידע מאז שנות השלושים של המאה הקודמת, בעוד 2017 היתה שנה בה הצמיחה הכלכלית בעולם היתה סבירה עד טובה.

*

אז מה בעצם מביא לשינוי הזה? האם זהו בסך הכל הסיפור הרגיל של חברה שהובילה את התחום שלה, וכעת מתחרותיה משיגות אותה ולוקחות ממנה נתחי שוק גדולים? נדמה לי שהתשובה היא שלילית, מצב של WPP מיצג את מצב עולם הפרסום כולו, כמו שההכנסות של WPP הצטמקו בשנה בה הכלכלה העולמית צמחה, כך גם הוצאות הפרסום המסורתיות הצטמקו דווקא בשעה שהכלכלה העולמית צומחת.

*

עד להופעתו של מייקל ג'ורדן בNBA המוסכמה היתה פשוטה. הקבוצה עם שחקן הציר או הגבוהים החזקים ביותר, היא הקבוצה המועמדת לאליפות. אפילו מג'יק היה צריך את עזרתו של קארים כדי להפוך את הלייקרס למה שהיתה, אייזיה תומאס עדיין נזקק לריק מאהורן וביל ליימביר שינטרלו את הקווים הקדמיים האיימתניים של הסלטיקס, ואז הגיע מייקל. אבל מייקל היה רק הסנונית שבישרה את בוא האביב, כיום שחקני הציר הם עולם הולך ונעלם, די אם נביט במצב החוזי של דווייט הווארד והביקוש הלא קיים לשירותיו.

כמו שמייקל ג'ורדן הקדים את התופעה, כך גם בזוס ואמזון. כש50% מהקניות ברשת נעשות באמזון, האם יש צורך בקוקה קולה טעם החיים, או עדיף להשקיע את הכסף בתשתה קוקה קולה כי עכשיו אתה הולך להזמין חברים הביתה לראות את הסופרבול. איך אמזון יודעת שאתה הולך לראות את הסופרבול? אתה בטח מזמין באמזון שליח עם חטיפים ובירות כמה שעות לפני הסופרבול.

*

זה השינוי שעובר על עולם הפרסום כיום. מעולם של פרסום בטלוויזיה, חיזוק המותג, תפירת סיפורים שיחזקו את הרצון לקנות דווקא שעון אומגה למשל, נספרסו ואחרים, לעולם של מכירה ישירה בדיוק במקום בו אתה הולך לקנות. ככל שאנו קונים יותר באמצעות הרשת, כמה יעיל זה יהיה לספר לנו סיפורים יפים על גרנט היל ששותה ספרייט בזמן פעילות גופנית, בזמן שכולנו חשופים לנזקים הבריאותיים שעודף סוכר גורם לנו בזמן שאנחנו עושים חיפוש על המקום הזול ביותר שישנו לקנות בו את הספרייט הזה?

בעוד שפעם הכוכב הבולט ביותר של עולם השיווק היה הפרסום, הגיע מייקל ג'ורדן/אמזון והפך את המכירה לגיים צ'יינג'ר החדש, האם גורלו של הפרסום יהיה דומה לגורלם של שחקני הציר?

התוצאה משקרת, זה לא היה כל כך צמוד
התיקו באשדוד