רבים טוענים שעד שרק כשמסי יניף את הגביע העולמי בסוף הטורניר, הוא זכאי להכנס לתוך המועמדים הסופיים לתואר הגדול מכולם. עד העונה גם אני הססתי לקבוע חד משמעית שמדובר בכדורגלן גדול יותר מפלה, מקרויף, ממראדונה (אגב בעיני בסדר הזה, מתלבט קצת בין המיקום של פלה וקרויף), אבל נדמה לי שכבר העונה קבלנו את ההוכחות שגם הספקנים ביותר חיכו להן.

*

הטענה העיקרית פרט למונדיאל כנגד מסי היתה שהוא טוב רק במסגרת שתפרו למענו, הוא בעצם תוצר של מערכת ענקית בשם ברצלונה, ולא הוא שעשה את ברצלונה לקבוצה שהיא היתה. לכן אולי קראו לקבוצת הקסם של ברצלונה, ברצלונה של פפ, למרות שאם תשאלו את פפ הוא יגיד ברצלונה של מסי.

אז פפ הלך, ברצלונה קצת שקעה, אולם ניימאר וסוארז הגיעו, וברצלונה שוב נהייתה הקבוצה הדומיננטית ביותר שלוקחת טרבל אמיתי (הם אמנם לא זכו בגביע הטוטו הישראלי, אבל עדיין טרבל די מכובד).

אך שוב למפקפקים ניתן קצת תחמושת. הוא זקוק היה לניימאר, לא רק לסוארז, כדי לזכות עם ברצלונה בתארים האלה. אני לא מכיר רבים שהתעקשו לתת את הקרדיט דווקא למאמן הפעם, וגם הטיקי טקה כבר לא היתה שם, אבל היי זה הגיוני לקבוע שמסי לא מספיק טוב בלי המעטפת הטובה ביותר.

*

שנה שעברה היתה השנה בה גם המומחים הגדולים התחילו לחשוב שיש מקום להשוואה בין כריסטיאנו רונאלדו למסי, לאור הישגיו של הראשון בעונה הקודמת. זה כנראה הכניס את מסי לגיר נוסף. ברצלונה של תחילת השנה נחשבה לקבוצה בתהליך של דעיכה. לאחר הליכת ניימאר, רבים המרו שריאל מדריד לא רק שתקח אליפות בקלות בספרד, היא תשלוט באירופה שלטון ללא מיצרים.

מסי לקח הרכב בו סוארז כבר לא הסוארז שהיה, עם תחליפים לניימאר שייתכן והיו נחשבים לבאסט גם במכבי, עם שחקן מהליגה הסינית, שחקן ששיחק בעת שזהבי נבחר לשחקן הטוב ביותר בליגה הסינית, הוא שיחק בסין כן, מסי לקח את המסגרת הדועכת על כתפיו ומוביל עד עכשיו את הקבוצה הזאת לעונה הטובה ביותר שלה בליגה הספרדית בשנים האחרונות.

זאת כבר לא ברצלונה של פפ, זה לא הכדורגל שלו. קצת מגוחך לטעון שהכשרון בברצלונה שסביב מסי עולה על הכשרון שסביב כריסטיאנו בריאל מדריד, זאת לא החליפה, זה האיש שעושה את החליפה. אפשר כמובן לחכות ולראות האם ברצלונה יקחו טרבל השנה, זה בכלל לא בטוח. אפשר כמובן לחכות לראות מה יקרה במונדיאל. אבל לדעתי התשובה מונחת לפנינו, גם אם רבים עדיין מסרבים להתבונן בה. מסי הסיר את כל סימני השאלה, זאת לא המסגרת, הוא המסגרת.

התיקו באשדוד
טראמפ והצוות הרפואי של באר שבע